Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OK Tor-kampen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OK Tor-kampen
Arrangörsorganisation: OK Tor
Datum: lördag 27 augusti 2016

D21

4 030 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa Onsbring GustafsonÄrla IF31:147:45

H21

4 470 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik LindÄrla IF26:095:51
2Robin PousetteLånghundra IF32:21+6:127:14
3Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF33:51+7:427:34
4Henrik LidhageIK Ymer40:21+14:129:01
Simon LarssonOK Hällenej start

H20

4 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan AhlsénSödertälje-Nykvarn OF28:126:59
2Gabriel JanssonOK Linné43:55+15:4310:53

D16

3 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa GustafssonOK Hällen30:228:43
2Wilma LarssonOK Tor31:27+1:059:02
3Heidi ForsOK Grip41:52+11:3012:01
Stina JonssonOK Torej start

H16

3 480 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker LundinKatrineholms OK23:476:50
2Isak AnängenNyköpings OK24:24+0:377:00
3Ludvig HolmqvistOK Tor24:26+0:397:01
4Pontus BierfeldtÄrla IF24:47+1:007:07
5Karl LundinKatrineholms OK26:33+2:467:37
6Casper HedarOK Tor27:10+3:237:48
7William SeguraKFUM Örebro OK30:09+6:228:39
8Christoffer AhlsénSödertälje-Nykvarn OF33:05+9:189:30
9Oskar KällmanOK Hällen39:13+15:2611:16
10Christopher AnderssonVingåkers OK42:54+19:0712:19
11Alvin AnderlingOK Klemmingen1:03:06+39:1918:07

D14

2 890 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL21:387:29
2Malin BierfeldtÄrla IF24:06+2:288:20
3Josefine JonssonOK Tor24:22+2:448:25
4Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF26:07+4:299:02
5Felicia Von LindernÅkers IF27:56+6:189:39
6Agnes OlssonOK Tor29:56+8:1810:21
7Emma WesterlundNyköpings OK29:58+8:2010:22
8Tilde WickströmOK Tor44:18+22:4015:19
Ingrid OlssonOK Torej start

H14

2 890 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF22:577:56
2Joel MagnussonOK Tor23:46+0:498:13
3Johan VestinOK Tor26:50+3:539:17
4Sven SjöqvistOK Måsen29:54+6:5710:20
5Erik RoslundÅkers IF33:06+10:0911:27
6Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF33:12+10:1511:29
7Lukas ErikssonStora Sundby GoIF33:13+10:1611:29
8Jakob GerdinOK Tor33:17+10:2011:31
9Hannes BjörndalÅkers IF45:12+22:1515:38
Hugo KindbornOK Hällenej start

D12

2 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filippa RydensjöOK Tor18:057:02
2Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF20:25+2:207:56
3Hanna AnängenNyköpings OK21:03+2:588:11
4Meja AleniusNyköpings OK22:13+4:088:38
5Frida GustavssonStora Sundby GoIF23:00+4:558:56
6Julia AnderssonEskilstuna OL30:09+12:0411:43
7Nora RinmanStora Sundby GoIF1:10:51+52:4627:34
Annika KällmanOK Hällenej start
Lina HolmqvistOK Torej start

H12

2 570 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper KarlssonOK Tor18:267:10
2Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OF19:14+0:487:29
3Alexander AhlsénSödertälje-Nykvarn OF20:38+2:128:01
4Pablo MagnussonOK Tor21:40+3:148:25
5Jonatan WickströmOK Tor24:35+6:099:33
6Emanuel ErikssonNyköpings OK25:38+7:129:58
7Peter VestinOK Tor28:26+10:0011:03
8Rasmus HedarOK Tor29:04+10:3811:18
9Zeb SvenssonOK Tjärnen29:30+11:0411:28
Sebastian SjöqvistOK Måsenej godkänd

D10

1 990 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cajsa AleniusNyköpings OK11:245:43
2Ella JacobsonOK Tor13:24+2:006:44
3Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OL15:21+3:577:42
4Tilde TimlövStora Sundby GoIF15:35+4:117:49
5Agnes SkogVingåkers OK31:15+19:5115:42
6Klara BjällhageOK Tor37:26+26:0218:48

H10

1 990 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus ÖbergOK Hällen13:086:35
2Liam RönblomKatrineholms OK14:32+1:247:18
3Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL15:55+2:477:59
4Jonathan AnderssonVingåkers OK16:09+3:018:06
5Olle HaglundKFUM Örebro OK21:22+8:1410:44
6Emil BjörkmanÅkers IF29:08+16:0014:38
7Lukas GerdinOK Tor32:13+19:0516:11
Elliot VikströmOK Torej start

D35

3 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hana TichovskaSK Praga33:479:32
Diana SoldaggOK Klemmingenej godkänd

H35

4 300 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per ÖbergOK Hällen26:256:08
2Henrik AnängenNyköpings OK26:51+0:266:14
3Lars SoldaggOK Klemmingen31:31+5:067:19
4Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL31:35+5:107:20
5Pontus TimlövStora Sundby GoIF35:03+8:388:09
6Fredrik HildenborgStora Sundby GoIF41:36+15:119:40
7Martin TichovskySK Praga41:51+15:269:43
8Michael RinmanStora Sundby GoIF47:05+20:4010:56
9Peter KristofferssonAlmby IK1:10:48+44:2316:27
10Arvid BergOK Klemmingen1:14:54+48:2917:25

D40

3 540 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny KällmanOK Hällen53:2015:03

H40

3 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin HanssonKatrineholms OK45:4111:42

D45

3 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF27:549:14
2Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OF28:49+0:559:32
3Charlotta AskeljungOK Klemmingen29:14+1:209:40
4Annika OhlssonÄrla IF31:21+3:2710:22
5Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF31:38+3:4410:28
6Moni WinsnesSödertälje-Nykvarn OF32:13+4:1910:40
7Kristina ForsOK Grip37:35+9:4112:26
8Petra BjörndalOK Grip47:18+19:2415:39

H45

3 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan OlofssonÄrla IF28:427:21
2Peter ForsOK Grip32:42+4:008:23
3Fredrik ÅslundKatrineholms OK37:27+8:459:36
4Johan WallinSträngnäs-Malmby OL47:04+18:2212:04

D50

3 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva Maria AsplundÄrla IF34:1411:20
2Katarina RingelsOK Klemmingen40:41+6:2713:28

H50

3 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael KindbornOK Hällen23:286:37
2Rickard AsplundÄrla IF24:04+0:366:47
3Roger LarssonKatrineholms OK27:34+4:067:47
4Peter AskeljungOK Klemmingen39:05+15:3711:02
5Fredrik NilssonKFUM Örebro OK41:12+17:4411:38
6Mats AnderlingOK Klemmingen45:21+21:5312:48 Ladda ner rutt i gpx-format

D55

3 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona BierfeldtÄrla IF33:5311:13
2Margareta LundhSödertälje-Nykvarn OF41:28+7:3513:43

H55

3 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo NorrmanKjula IF27:557:53
2Stefan GustafssonOK Hällen30:36+2:418:38
3Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF31:26+3:318:52
4Per SkyllbergOK Klemmingen31:31+3:368:54
5Stefan WestlinOK Måsen34:36+6:419:46
6Håkan SvenssonAlmby IK48:25+20:3013:40
Peter YlsöbäckKjula IFej start

D60

2 560 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne LissEskilstuna OL30:4812:01
2Margareta ErikssonOK Klemmingen36:51+6:0314:23
3Titti BergendahlOK Måsen38:28+7:4015:01
4Kerstin Alneberg StenssonSträngnäs-Malmby OL40:39+9:5115:52
5Kerstin SundbergVästerås SOK40:47+9:5915:55

H60

3 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ivar NäsholmÄrla IF30:418:40
2Roland JanssonOK Linné31:56+1:159:01
3Per Erik FogelVästerås SOK54:16+23:3515:19

D65

2 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin LissEskilstuna OL35:2013:48
2Kerstin PalmKjula IF37:27+2:0714:37
3Kerstin SvenskOK Hällen41:04+5:4416:02
4Birgitta PåledalSträngnäs-Malmby OL43:39+8:1917:03
5Louise-Marie NilssonOK Klemmingen45:26+10:0617:44
Irene ÖhlingÄrla IFej godkänd

H65

3 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Weine FredrikssonKFUM Örebro OK26:558:54
2Sven-Olov WiklundArboga OK27:09+0:148:59
3Rolf KarlssonOK Hällen29:42+2:479:50
4Bo SegerEskilstuna OL33:44+6:4911:10
5Jarl Erik PalmKjula IF36:45+9:5012:10
6Bengt-Erik LarssonKjula IF39:01+12:0612:55
7Centh PåledalSträngnäs-Malmby OL45:45+18:5015:08

D70

2 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro MöllbergArboga OK32:2912:41
2Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK40:50+8:2115:57
3Solveig TjernbergSödertälje IF41:18+8:4916:07
4Sonja JedarÅkers IF52:01+19:3220:19

H70

3 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK26:048:37
2Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL31:36+5:3210:27
3Kjell BlombergIK Standard32:54+6:5010:53
4Erik RundströmOK Tjärnen34:41+8:3711:29
5Jerry HolmEskilstuna OL34:54+8:5011:33
6Håkan AlderudNyköpings OK36:07+10:0311:57
7Sören JohanssonSala OK38:22+12:1812:42
8Kjell NilssonOK Klemmingen41:07+15:0313:36
9Bengt JönssonÅkers IF41:19+15:1513:40

D75

2 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt ErikssonHammarby IF OF36:0917:12
2Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby38:03+1:5418:07

D80

2 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny AnderssonOK Tjärnen1:08:0432:24

H80

2 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils JohanssonOK Tjärnen42:2516:34

Inskolning

1 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ebba HjelmÅkers IFfullföljt
Olle JacobsonOK Torfullföljt
Stella PetterssonÅkers IFfullföljt
Solveig SoldaggOK Klemmingenfullföljt
Lias Von LindénÅkers IFfullföljt
Lowe Von LindénÅkers IFfullföljt

U1

1 990 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tyra FagernäsArboga OK16:078:05
2Isak Westbom LampinenSödertälje-Nykvarn OF18:48+2:419:26
3Edwin KalmanÅkers IF20:02+3:5510:04
4Emilia LennellSträngnäs-Malmby OL21:17+5:1010:41
5Tilde LampinenSödertälje-Nykvarn OF21:28+5:2110:47
6Theo AleniusNyköpings OK23:01+6:5411:33
7Astrid JacobsonOK Tor26:04+9:5713:05
8Saga SehlerOK Kolmården27:50+11:4313:59
9Svea SkogVingåkers OK30:42+14:3515:25
10Elsa NorwaldOK Tor36:58+20:5118:34
11Alice NorwaldOK Tor37:05+20:5818:38
Albin MöllergrenÅkers IFej start

U2

2 230 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL16:587:36
2Vincent AdelmarÅkers IF17:16+0:187:44
3Frej SöderholmSträngnäs-Malmby OL18:01+1:038:04
4Ellen KarlssonKatrineholms OK18:59+2:018:30
5Gösta WallinSträngnäs-Malmby OL19:24+2:268:41
6Lucas BjörkmanÅkers IF20:19+3:219:06
7Vidar SöderholmSträngnäs-Malmby OL20:33+3:359:12
8Wilmer KalmanÅkers IF23:21+6:2310:28
9Valdemar SvärdSträngnäs-Malmby OL24:23+7:2510:56
10Lina Von LindernÅkers IF25:12+8:1411:18
11Oscar KristofferssonAlmby IK25:39+8:4111:30
12Valle SehlerOK Kolmården28:19+11:2112:41
13Lisa ThorgrenOK Klemmingen33:49+16:5115:09
14Elsa VernerOK Tor37:30+20:3216:48
15Melker VernerOK Tor37:36+20:3816:51

Öppen motion 1

2 230 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Caroline VidingÅkers IF19:178:38
2Malachy BrunkerIK Standard23:54+4:3710:43

Öppen motion 3

2 890 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin SehlerOK Kolmården25:038:40
2Yves SeguriaKFUM Örebro OK28:56+3:5310:00
3Camilla AleniusNyköpings OK33:32+8:2911:36
4Sanna NorrmanIK Standard36:00+10:5712:27
5Malin HenrikssonEskilstuna OL39:22+14:1913:37
6Mats BjörkmanÅkers IF40:54+15:5114:09
7Barbro AhlsénSödertälje-Nykvarn OF47:30+22:2716:26
8Christina ÖbergOK Hällen48:19+23:1616:43
9Ida WesterlundNyköpings OK48:42+23:3916:51
10Anna WesterlundNyköpings OK48:44+23:4116:51
11Jan-Erik KraftHallstahammars OK57:35+32:3219:55
12Lena SchultzOK Klemmingen58:45+33:4220:19
13Karin RönblomKatrineholms OK1:01:29+36:2621:16
14Evelyn SartzStora Sundby GoIF1:04:29+39:2622:18
15Margaretha NylundOK Södertörn1:07:03+42:0023:12
16Ilse WichertsSträngnäs-Malmby OL1:14:45+49:4225:51
Elisabeth ThorseliusOK Måsenej godkänd
John GerdinOK Torej godkänd
Mattias KarlssonVingåkers OKej godkänd

Öppen motion 5

3 220 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus JedarÅkers IF21:576:49
2Patrik SartzStora Sundby GoIF25:50+3:538:01
3Christian BjörkmanÅkers IF27:00+5:038:23
4David MalmströmEskilstuna OL30:32+8:359:28
5Ida AsplundÄrla IF32:44+10:4710:09
6Per VernerOK Tor32:48+10:5110:11
7Ejvin Von LindernÅkers IF35:31+13:3411:01
8Sara FredrikssonKFUM Örebro OK42:24+20:2713:10
9Kajsa VernerOK Tor45:23+23:2614:05
10Sven AnderssonOK Hällen48:15+26:1814:59 Ladda ner rutt i gpx-format
11Pia WestlinOK Måsen48:32+26:3515:04
12Jesper AnderssonVingåkers OK50:42+28:4515:44
13Katarina LjungkvistÄrla IF55:29+33:3217:13
14Vanja PetterssonÅkers IF55:30+33:3317:14
15Kerstin PerssonOK Hällen1:09:23+47:2621:32
16Siv BergOK Klemmingen1:18:39+56:4224:25

Öppen motion 7

2 980 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel TjernbergSödertälje-Nykvarn OF25:148:28
2Stefan SehlerOK Kolmården26:43+1:298:57
3Caroline SegerEskilstuna OL28:37+3:239:36
4Kurt NensénOK Måsen30:57+5:4310:23
5Leif BergmanSödertälje-Nykvarn OF32:48+7:3411:00
6Sara AnkarlingSträngnäs-Malmby OL33:14+8:0011:09
7Kajsa SundkvistOK Måsen33:46+8:3211:19
8Per-Ivar MöllbergArboga OK33:55+8:4111:22
9Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL36:15+11:0112:09
10Lennart GustafssonOK Tisaren36:18+11:0412:10
11Karl-Henry AnderssonVingåkers OK36:26+11:1212:13
12Arne WesterlundNyköpings OK39:33+14:1913:16 Ladda ner rutt i gpx-format
13Norna MolinOK Klemmingen40:16+15:0213:30
14Elin PetterssonVingåkers OK41:19+16:0513:51
15Lars Åke SvenskOK Hällen41:41+16:2713:59
16Sven JacobsonOK Milan43:30+18:1614:35
17Anders WinellTumba Mälarhöjden OK45:40+20:2615:19
18Monica AnderssonVingåkers OK47:37+22:2315:58
19Rolf LindblomOK Klemmingen48:29+23:1516:16
20Gun JanssonOK Klemmingen52:17+27:0317:32
21Margrita SjöqvistOK Måsen53:03+27:4917:48
22Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL53:45+28:3118:02
Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OLutgått
Katarina AnkarlingSträngnäs-Malmby OLutgått

Öppen motion 8

4 380 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annica GustafssonIFK Lidingö SOK29:566:50
2Erik LärfarsStora Tuna OK33:18+3:227:36
3Weine WolterÅkers IF37:35+7:398:34
4Gustaf OnsbringEskilstuna OL38:20+8:248:45
5Henrik SandénIFK Lidingö SOK39:52+9:569:06
6Julius BjällhageOK Tor41:13+11:179:24
7Donald McCarthyÄrla IF42:44+12:489:45
8Fredrik GustafssonSträngnäs-Malmby OL45:05+15:0910:17
9Göran PolhedeÄrla IF46:22+16:2610:35
10Madelene RystedtStora Tuna OK50:30+20:3411:31
11Mats OttossonStora Sundby GoIF51:07+21:1111:40
12Christina AlnebergSträngnäs-Malmby OL51:50+21:5411:50
13Anders ElovssonIK Standard53:45+23:4912:16
14Erik SjöqvistOK Måsen1:14:20+44:2416:58
15Laila NorrmanKjula IF1:15:38+45:4217:16

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser