Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Morokulien 2-dagars, etapp 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Morokulien 2-dagars
Arrangörsorganisationer: OK Hierne / Åmotfors OK
Datum: torsdag 21 juli 2016 - fredag 22 juli 2016

Etapp 1, medelEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)

D21

3 350 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia BrattOK Orion23:497:06
2Andrea SvenssonOK Tisaren26:07+2:187:47
3Elin BjervaLarvik OK27:58+4:098:20
4Sara JonssonOK Orion28:15+4:268:25
5Natasha KeyMelbourne Forest racers28:42+4:538:34
6Anita WehlinSkogspojkarnas OK29:31+5:428:48
7Malin EijsinkÅs-NMBU Orientering30:13+6:249:01
8Anikken Gjerde AlnæsRaumar Orientering30:32+6:439:06
9Therése IvarssonOK Skogshjortarna31:43+7:549:28
10Alicia FribergFalköpings AIK OK33:13+9:249:54
11Karin FedjeFrölunda OL35:41+11:5210:39

H21

3 940 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl WalheimÄrla IF20:475:16
2Martin IvarssonOK Skogshjortarna22:17+1:305:39
3Pontus PeterssonOK Orion23:04+2:175:51
4Simon HedlundÄrla IF23:28+2:415:57
5Carsten JørgensenPeninsula And Plains Orienteers26:40+5:536:46
6Samuel PlumppuHestra IF26:48+6:016:48
7Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF26:59+6:126:50
8Eskil SchøningOK West27:00+6:136:51
9Stefan RingOK Löftan27:46+6:597:02
10Steinar LandeBø OL28:26+7:397:12
11Erik BengtssonFK Åsen28:35+7:487:15
12Lasse August HelwegTisvilde Hegn OK28:44+7:577:17
13Anders FogelbergVästvärmlands OK29:01+8:147:21
14Johan EngströmOK Orion29:10+8:237:24
15Leif SvenssonOK Tisaren29:24+8:377:27
16Björn SchilobolskiÅmåls OK30:29+9:427:44
17Stian OverskeidIndre Østfold OK31:31+10:447:59
18Erik HaareKonnerud IL32:27+11:408:14
19Kjartan HaugerFørde IL33:09+12:228:24
20Klas BringertKatrineholms OK33:37+12:508:31
21David AndréGöteborg-Majorna OK39:46+18:5910:05
Kalle BjörkmanIFK Mora OKej godkänd

D21 Kort

2 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica BlomqvistDegerfors OK27:5211:33
2Kristin JanssonVästvärmlands OK28:14+0:2211:42
3Linda EngenRaumar Orientering29:03+1:1112:03
4Silje SørebøFørde IL37:35+9:4315:35
5Maria LundStenungsunds OK42:10+14:1817:29
6Stine AustadRaumar Orientering54:23+26:3122:33

H21 Kort

3 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jefta LangerakJärfälla OK26:047:53
2Walter KellerOK Djerf26:52+0:488:08
3Jonas SamuelssonLustens OK27:56+1:528:27
4Thomas RoskifteOK Moss28:18+2:148:34 Ladda ner rutt i gpx-format
5Martin RosénOK Stigen34:01+7:5710:18
6Sindre Gjerde AlnæsRaumar Orientering40:04+14:0012:08
7Øivind BergetSarpsborg OL48:35+22:3114:43

D17-20

2 530 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tine DalgaardKolding OK24:029:29
1Alva AbrahamssonGällstadbygdens SOK24:029:29
3Mathilde SønsterudbråtenRaumar Orientering30:11+6:0911:55
4Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK32:01+7:5912:39
Agnethe HasliSnertingdal IF Orienteringej godkänd

H17-20

3 350 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar EdvardssonJärfälla OK21:246:23
2Isak LangerakJärfälla OK22:30+1:066:42
3Albin AlsiöIF Hagen24:24+3:007:17
4Fritjof AxelssonFK Göingarna25:09+3:457:30
5Benjamin LangerakJärfälla OK25:31+4:077:37
6Martin LundStenungsunds OK35:33+14:0910:36

D16

2 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid Gylterud KvålsgardFossum IF19:037:31
2Moa AlsiöFalköpings AIK OK23:47+4:449:24
3Hilda AxelssonFK Göingarna24:12+5:099:33
4Maja TenghagenHärlövs IF26:57+7:5410:39
5Elise StørenBø OL32:31+13:2812:51
6Hedda SkatvedtRaumar Orientering35:10+16:0713:53
7Amanda  Skyttersæter SaugerudKonnerud IL36:49+17:4614:33
Ingrid Tandberg RyanAsker SKej start

H16

2 530 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas OlmKils OK16:356:33
2Aston KeyMelbourne Forest racers16:46+0:116:37
3Simon HardenFK Boken17:36+1:016:57
4Thorsten SvenssonFinspångs SOK21:51+5:168:38
5Simon GiselssonRonneby OK30:37+14:0212:06
6Herman BrunborgNittedal OL32:04+15:2912:40
7Sondre SkytterenOdal OL36:01+19:2614:14
8Henrik Åserud SørensenOdal OL40:24+23:4915:58
9Simen Gran BlystadLøten o-lag46:13+29:3818:16
10Erik LundStenungsunds OK49:12+32:3719:26
11Christopher AnderssonVingåkers OK1:02:47+46:1224:48
August AbrahamssonGällstadbygdens SOKej godkänd

D14

2 430 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martine SkjelsvikLillehammer OK22:019:03
2Ella BrattOK Orion23:30+1:299:40
3Eva Örnhagen JørgensenOK Snab24:10+2:099:56
4Pernille SønsterudbråtenRaumar Orientering25:09+3:0810:20
5Sofia EdvardssonJärfälla OK25:52+3:5110:38
6Kaia JørgensenPeninsula And Plains Orienteers25:56+3:5510:40
7Hanna AlsiöIF Hagen26:16+4:1510:48
8Rebecka WestlundKils OK29:30+7:2912:08
9Adine Blakkestad IngesenSarpsborg OL31:57+9:5613:08

H14

2 430 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ThoressonAndrarums IF18:337:38
2Brian AhlmAndrarums IF18:48+0:157:44
3Ådne SkjærsteinIL Tyrving20:36+2:038:28
4Jensen KeyMelbourne Forest racers21:40+3:078:54
5Jens DalgaardKolding OK21:54+3:219:00
6Johan LundStenungsunds OK27:20+8:4711:14
7Arthur BrunborgNittedal OL31:42+13:0913:02
8Eilev KvaaleAsker SK31:55+13:2213:08

D12

2 080 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa SwartzOK Orion15:537:38
2Agnes IvarssonOK Skogshjortarna22:56+7:0311:01
3Lovisa GullqvistVästvärmlands OK23:34+7:4111:19
4Julie WoldOK Moss28:50+12:5713:51
5Milla KeyMelbourne Forest racers40:03+24:1019:15

H12

2 080 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niels DalgaardKolding OK12:446:07
2Anton KnollBielefelder TG13:02+0:186:15
3Axel BrattOK Orion14:42+1:587:04
4Fredrik WestlundKils OK14:49+2:057:07
5Marcus SteneboAttunda OK14:52+2:087:08
6Nils SwartzOK Orion15:57+3:137:40
7Ragnar LandeEidskog OL19:13+6:299:14
8Axel TenghagenHärlövs IF20:54+8:1010:02
9Simen Gløgård StensrudNittedal OL25:12+12:2812:06
10Alvar EdvardssonBromma-Vällingby SOK41:29+28:4519:56

D10

1 870 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja JosefssonVästvärmlands OK14:317:45
2Annkathrin KnollBielefelder TG16:03+1:328:34
3Klara PetterssonÅmåls OK17:48+3:179:31
4Oda Marissa BergersenEidskog OL40:44+26:1321:46
Erle Elise WoldOK Mossej godkänd

H10

1 870 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel Örnhagen JørgensenOK Snab10:235:33
2Hjalmar AxelssonFK Göingarna11:04+0:415:55
3Axel EkdalaKungälvs OK14:52+4:297:57
4Hugo ThoressonAndrarums IF15:02+4:398:02
5Adam StråleOK Tyr16:11+5:488:39
6Mikkel AasnessOdal OL18:30+8:079:53
7Jonathan AnderssonVingåkers OK21:44+11:2111:37
8Asbjørn LandeEidskog OL27:03+16:4014:27
9Alexander FedjeFrölunda OL28:24+18:0115:11
10Elias JosefssonVästvärmlands OK28:29+18:0615:13

D40

2 530 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LöwegrenKatrineholms OK26:0710:19
2Ingunn BergetÅs-NMBU Orientering29:38+3:3111:42
3Caroline KnollBielefelder TG31:16+5:0912:21
4Catarina HardenFK Boken39:16+13:0915:31
5Maria EdvardssonJärfälla OK48:45+22:3819:16

H40

3 190 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders DalgaardKolding OK22:297:02
2Anders TvärånaOK Linné23:12+0:437:16
3Peter AnderssonVästvärmlands OK23:18+0:497:18
4Thies KnollBielefelder TG25:00+2:317:50
5Preben JörgensenTisvilde Hegn OK25:05+2:367:51
6Magnus JonssonVästvärmlands OK26:17+3:488:14
7Sigleif SteinsvaagHaugesund IL Orientering27:29+5:008:36

D40 Kort

2 260 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger ZetterströmSöders-Tyresö28:1512:30
2Anne Marit HagenGrue IL30:06+1:5113:19
3Camilla DalgaardKolding OK31:27+3:1213:54
4Anne-Grete AustadRaumar Orientering35:36+7:2115:45
5Hanne JensenEds SK39:31+11:1617:29
Liv Edle GrønstadGimle IFej godkänd

H40 Kort

2 510 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SwartzOK Orion18:567:32
2Fredrik LilljeqvistStigsökarna24:58+6:029:56
3Trond FrøvollOdal OL25:52+6:5610:18
4Martin SkytterenOdal OL27:50+8:5411:05
5Sven GiselssonRonneby OK31:05+12:0912:23
6Vincent EijsinkÅs-NMBU Orientering35:51+16:5514:16

D45

2 270 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika Örnhagen JørgensenOK Snab16:077:05
2Anna NordströmKils OK19:07+3:008:25
3Jenni AdamsPeninsula And Plains Orienteers20:33+4:269:03
4Louise AxelssonFK Göingarna21:01+4:549:15
5Kristin EkdalaKungälvs OK23:34+7:2710:22
6Tone IngesenSarpsborg OL24:10+8:0310:38
7Karin SteneboAttunda OK25:30+9:2311:14
8Hanne NarvestadHalden SK27:41+11:3412:11
9Camilla CarlssonHärlövs IF35:49+19:4215:46
Toini SkyttersæterKonnerud ILej godkänd

H45

3 190 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas BrattOK Orion19:466:11
2Flemming JørgensenOK Snab20:26+0:406:24
3Ståle SønsterudbråtenRaumar Orientering22:17+2:316:59
4Nils EdvardssonJärfälla OK23:15+3:297:17
5Håkan AxelssonFK Göingarna23:22+3:367:19
6Örjan BeckiusOK Tyr24:57+5:117:49
7Mats KarlfeldtSävedalens AIK25:11+5:257:53
8Per Henning BjervaÅs-NMBU Orientering27:03+7:178:28
9Fredrik PlumppuHestra IF27:21+7:358:34
10Øyvind StørenBø OL28:06+8:208:48
11Peter PetterssonÅmåls OK28:13+8:278:50
12Torstein KvaaleAsker SK28:19+8:338:52
13Mats VesterbergOK Tyr28:38+8:528:58
14Sven Arne GylterudFossum IF30:04+10:189:25
15Martin EkdalaKungälvs OK31:57+12:1110:00
16Magnus TenghagenHärlövs IF32:36+12:5010:13
17Pål BårdsenStavanger OK34:48+15:0210:54
18Øyvind ThømtIndre Østfold OK42:42+22:5613:23
Gunnar ElveljungIFK Göteborgej start

D50

2 270 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK18:087:59
2Lena SwartzOK Orion20:44+2:369:08
3Vanja StaffOL Toten-Troll23:13+5:0510:13
4May Bente BrurbergÅs-NMBU Orientering23:21+5:1310:17
5Gry Anita Gjerde AlnæsRaumar Orientering24:00+5:5210:34
6Åsa AlsiöIF Hagen24:14+6:0610:40
7Ida EngenRaumar Orientering27:31+9:2312:07
8Guri Gjølstad RøhnebækBrandval/Kongsvinger OK27:51+9:4312:16
9Gunilla GustafssonOK Orion28:21+10:1312:29
10Lena GrandinOK Linné35:08+17:0015:28

H50

2 590 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars KarlssonValbo AIF19:247:29
2Are KristiansenIL Tyrving20:19+0:557:50
3Fredrik SteneboAttunda OK21:56+2:328:28
4Roger WiikRøyken O-lag22:01+2:378:30
5Magnus WideFrölunda OL22:41+3:178:45
6Juha VienaRingerike OL22:58+3:348:52
7Ole IngesenSarpsborg OL23:22+3:589:01
8Joachim FribergFalköpings AIK OK24:12+4:489:20
9Peter ZetterströmSöders-Tyresö24:26+5:029:26
10Hans KööhlerTrollhättans SOK25:34+6:109:52
11Henrik HallorLindebygdens OK27:25+8:0110:35
12Svein ThorsbergGrue IL34:33+15:0913:20
Stein-Arne AlnæsRaumar Orienteringej godkänd

D55

2 270 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona ÅkermanValbo AIF22:5410:05
2Nina BejbomUddevalla OK23:07+0:1310:11
3Ingrid RavnanOL Toten-Troll23:16+0:2210:14
4Liv Inger PrangerødTistedalen Friluftslag23:24+0:3010:18
5Tone HollowellOK Tyr26:24+3:3011:37
6Birgitta AnderssonFrämmestads IK27:46+4:5212:13
Kristin TandbergAsker SKej start
Ingrid KensbyOK Tyrej start

H55

2 590 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL20:568:04
2Sture OttesenIndre Østfold OK21:57+1:018:28
3Anders AxelssonTrollhättans SOK22:05+1:098:31
4Warren KeyMelbourne Forest racers22:29+1:338:40
5Thomas HollowellOK Tyr23:19+2:239:00
6Richard Zeiner-GundersenFossum IF23:32+2:369:05
7Mats CarlsvärdAlmby IK23:55+2:599:14
8Knut EngenRaumar Orientering23:58+3:029:15
9Roy JohanssonOK Skogsvargarna24:35+3:399:29
10Kjell-Erik KristiansenIndre Østfold OK25:05+4:099:41
11Anders KjellbergOK Flundrehof25:49+4:539:58
12Onno VerberneOL Toten-Troll26:24+5:2810:11
13Tord JanssonVästvärmlands OK26:33+5:3710:15
13Roy GjerdingOK Moss26:33+5:3710:15
15Erik WadmanIFK Mora OK27:05+6:0910:27
16Bjarte LindstadOL Toten-Troll27:17+6:2110:32
17Tor StrandRaumar Orientering27:30+6:3410:37
18Björn EngströmLustens OK28:35+7:3911:02
19Herman BakkeLøten o-lag32:08+11:1212:24
20Jesper EgeOK FROS32:15+11:1912:27
21Arne LundStenungsunds OK43:56+23:0016:57
22Per BernerssonSödertälje-Nykvarn OF51:37+30:4119:55
Jan-Ove BråthenOK Østej godkänd
Kin Ip WongHKOCej start
Mats KensbyOK Tyrej start

D60

2 110 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin BurmanKvillebyns SK23:4511:15
2Britt-Marie AnderssonOK Amne27:13+3:2812:53
3Wenche BjørnstadRingsaker OK27:43+3:5813:08
4Anne SørumRingsaker OK28:53+5:0813:41
5Marita JohanssonOK Stigen30:03+6:1814:14
6Bente Tangen WikstrømRingsaker OK30:06+6:2114:15
7Kerstin Haugen LundStenungsunds OK33:37+9:5215:55
8Radka KühnelTrollhättans SOK51:19+27:3424:19

H60

2 530 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bjørn SteinbekkenOdal OL23:369:19
2Roar LøvtjernetBrandval/Kongsvinger OK24:22+0:469:37
3Per Chr. HagenBø OL24:49+1:139:48
4Anders Gunnar DahlgrenHagaby GoIF Örebro24:55+1:199:50
5Gunnar BejbomUddevalla OK26:22+2:4610:25
6Øivind FadumSande Sportsklubb27:14+3:3810:45
7Børje SvenssonMarnardal IL29:22+5:4611:36
8Odd Arne BlystadLøten o-lag31:27+7:5112:25
9Kjell Magne NordviGrue IL31:38+8:0212:30
10Ingvar AnderssonOK Amne33:01+9:2513:03
11Bjørn Arnfinn PaulsenOK Moss38:30+14:5415:13
12Jan SveenRaumar Orientering39:00+15:2415:24
13Bengt AnderssonFrämmestads IK45:48+22:1218:06
14Bengt HanssonSäterbygdens OK54:03+30:2721:21
Rolf ErikssonVästvärmlands OKej start

D65

2 110 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena GranefeltOK Tyr26:2112:29
2Eva TaraldrudIndre Østfold OK32:22+6:0115:20
Emma Grete HaareKonnerud ILej start

H65

2 430 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Terje WikstrømRingsaker OK21:108:42
2Willy GrønstadGimle IF21:48+0:388:58
3Inge LöwegrenKatrineholms OK22:02+0:529:04
4Leif Magne EggestadBodø & Omegn IF Orientering22:35+1:259:17
5Roalh KlevelandKvillebyns SK24:02+2:529:53
6Ole LienLøten o-lag24:57+3:4710:16
7Olle BorgVästvärmlands OK25:06+3:5610:19
8Eldar BørsumBækkelagets SK25:29+4:1910:29
9Jimmy NordliTrøsken IL27:20+6:1011:14
10Hans Lyder HaareKonnerud IL29:31+8:2112:08
11Bo JohanssonOK Stigen29:38+8:2812:11

D70

2 110 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla Olausson BrinkmanOK Älgen28:5013:39
2Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK30:58+2:0814:40
3Inger LindløvOK Moss31:56+3:0615:08
4Anita NordbergOK Klyftamo33:48+4:5816:01
5Eva HöijeOK Ravinen35:46+6:5616:57
6Randi Aas FjæstadHamar OK40:00+11:1018:57
7Kristina SkoglundHellas Orientering44:16+15:2620:58
8Torunn Hege FrøvollIF Sturla44:19+15:2921:00
9Siv EkelöfVärend GN OL48:16+19:2622:52
10Margareta KarlssonStigsökarna49:21+20:3123:23
11Aina Romsdal MauritzsenVaranger OL1:13:53+45:0335:00

H70

2 430 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helge RevhaugRingerike OL21:118:43
2Christer SandhOK Roxen21:49+0:388:58
3John Thomas PetersenNittedal OL23:06+1:559:30
4Anders TaraldrudIndre Østfold OK23:33+2:229:41
5Åke GustavssonOK Älgen23:40+2:299:44
6Lennart HöijeOK Ravinen23:56+2:459:50
6Rolf SkoglundHellas Orientering23:56+2:459:50
8Ragnar HillestadLardal OL24:25+3:1410:02
9Lars Martin GjeinStokke IL26:13+5:0210:47
10Helge FossheimHedrum OL26:27+5:1610:53
11Jan FogelbergVästvärmlands OK26:36+5:2510:56
12Göran BengtssonTockarps IK27:29+6:1811:18
13Åke NordbergOK Klyftamo28:48+7:3711:51
14Hans StordalOL Tønsberg og Omegn30:47+9:3612:40
15Erling EkelöfVärend GN OL31:26+10:1512:56
16Trond FeiringHamar OK32:39+11:2813:26
17Palle Møller NielsenOdense OK33:25+12:1413:45
18Knut LindløvOK Moss34:41+13:3014:16
19Ronald BjervaDrangedal OL34:56+13:4514:22
20Thorolf TrolsrudBotne Skiklubb Orientering37:30+16:1915:25
21Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK38:55+17:4416:00
22Kjell BrinkmanOK Älgen43:54+22:4318:03
23Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OK48:23+27:1219:54
Hasse BergstrømIL Tyrvingej godkänd
Tore MartinssonDegerfors OKej start
Lars GranefeltOK Tyrej start

H75

2 430 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo GunnarssonOK Fryksdalen23:419:44
2Magne HagströmFrölunda OL31:35+7:5412:59
3Nils JanssonSkattkärrs SOK32:12+8:3113:15
4Alfred SteinerOLC Kapreolo32:25+8:4413:20
5Rolf LarssonDegerfors OK33:38+9:5713:50
6Lars MauritzsenVaranger OL34:25+10:4414:09
7Matts MattssonOK Gipen34:26+10:4514:10
8Elling FrøvollIF Sturla35:10+11:2914:28
9Herluf JensenSvendborg OK39:35+15:5416:17
10Gunnar PerssonSvanesunds GIF39:45+16:0416:21
11Kjell AnderssonSkattkärrs SOK40:28+16:4716:39
12Roger TorperSkaukameratene OL41:46+18:0517:11
Harald LundhaugOK Mossej godkänd

D17C

2 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Else Bogstad StordalOL Tønsberg og Omegnej godkänd

H17C

2 710 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John TangenHamar OK23:368:42
2Per-Ivar SveheimOdal OL28:18+4:4210:26
3Emil Bjørnstad StrandRaumar Orientering30:14+6:3811:09
4Kjetil JacobsenHamar OK32:12+8:3611:52
5Pål SnapaGrue IL1:06:24+42:4824:30

Inskolning

1 760 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ida Mariann BergersenEidskog OLfullföljt
Synne Marie BergkvistEidskog OLfullföljt
Gunnar BjervaÅs-NMBU Orienteringfullföljt
Nora BringertKatrineholms OKfullföljt
Kristian Daehli RyenVingelen ILfullföljt
Måns EdvardssonBromma-Vällingby SOKfullföljt
Ida HaartveitFrysja Sport og Ballfullföljt
Mats HaartveitFrysja Sport og Ballfullföljt
Iben Nilsen HjemsæterHamar OKfullföljt
Aleksander Tangen HoltetEidskog OLfullföljt
Ida IvarssonOK Skogshjortarnafullföljt
Erik Jullum Brandval/Kongsvinger OKfullföljt
Bo JullumBrandval/Kongsvinger OKfullföljt
Oskar  RoskifteOK Mossfullföljt
Alette SnapaGrue ILfullföljt
Lauritz  StolpeEidskog OLfullföljt
Synne SørliEidskog OLfullföljt
Tim ÖstlundVästvärmlands OKfullföljt

U1

1 760 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus DalgaardKolding OK14:298:13
2Melker CarlssonKFUM Örebro OK15:05+0:368:34
3Elise MobrennaOdal OL18:32+4:0310:31
4Torun JørgensenPeninsula And Plains Orienteers25:18+10:4914:22

U2

1 870 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan DalgaardKolding OK14:127:35
2Marthe Graff-WiikRøyken O-lag17:02+2:509:06
3Vidar EkdalaKungälvs OK19:14+5:0210:17
4Even MobrennaOdal OL19:59+5:4710:41
5Emil SkytterenOdal OL21:46+7:3411:38
6Lauritz BrunborgNittedal OL21:51+7:3911:41
7Petterr Kristoffer HusåsOdal OL23:09+8:5712:22
8Kasper SnapaGrue IL26:34+12:2214:12
9Anton HenricssonOK Tyr30:06+15:5416:05
Emil DalgaardKolding OKej godkänd
Knut Egil Sjønneng SjøenOdal OLej start

D13-16C

1 940 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara NordströmKils OK24:5412:50
2Anna Austad SveenRaumar Orientering29:08+4:1415:01

H13-16C

1 940 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel EngenRaumar Orientering21:2010:59

Öppen motion 1

1 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eirik Daehli RyenVingelen IL11:276:07
2Julius HoltetEidskog OL18:07+6:409:41
3Isac WadmanIFK Mora OK29:26+17:5915:44
4Liv SimonsenOK Øst33:08+21:4117:43
5Sara-Sofie SimonsenOK Øst33:09+21:4217:43
6Lukas PetterssonStigsökarna34:24+22:5718:23
7Pia Renate Kuislavangen LundEidskog OL41:17+29:5022:04
8Peter   CarlmanVästvärmlands OK44:46+33:1923:56

Öppen motion 3

2 250 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristine RoskifteOK Moss20:439:12
2Hanne WoldOK Moss23:27+2:4410:25
3Elin ÅkerlundÅmåls OK25:09+4:2611:10
4Ida Smeland NygårdseterVegårshei IL27:01+6:1812:00
5Morten EngebretsenRaumar Orientering28:34+7:5112:41
6Marina ProninaFK Åsen30:20+9:3713:28
7Tina BjørnstadRaumar Orientering32:26+11:4314:24
8Carolina FogelbergGöteborg-Majorna OK33:08+12:2514:43
9Hans WilhelmssonSäffle OK35:37+14:5415:49
10Terje ThrondsenNittedal OL36:15+15:3216:06
11Tor SimonsenOK Øst38:47+18:0417:14
12Jonathan JørgensenTisvilde Hegn OK39:44+19:0117:39
13Simon JörgensenTisvilde Hegn OK40:01+19:1817:47
14Åsa PetterssonSäterbygdens OK42:23+21:4018:50
15Carina PerssonAndrarums IF42:32+21:4918:54
16Johnny FlatmoNes OL1:12:41+51:5832:18
Arnfinn SjönnesenNittedal OLej godkänd
Erlend Glogård StensrudNittedal OLej godkänd

Öppen motion 5

2 850 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tina WestlundKils OK30:3410:43
2Nina MagnussonÅmåls OK33:08+2:3411:37
3Joel WiklundOK Grip33:15+2:4111:40
4Oddvar GravingenGrue IL34:05+3:3111:57
5Adrian HardenFK Boken34:06+3:3211:57
6Trond LinnesOdal OL34:13+3:3912:00
7Sven-Arne NilssonVästvärmlands OK34:25+3:5112:04
8Torbjörn JohanssonOK Älgen34:51+4:1712:13
9Sven Larsson-35:10+4:3612:20
10Ella StenilsOK Hällen42:21+11:4714:51
11Tony GullqvistVästvärmlands OK42:40+12:0614:58
12Patrik StenilsOK Hällen42:44+12:1014:59
13Egil SolbergseterAustmarka IL42:48+12:1415:01
14Janni Anette HelwegCopenhagenO1:01:48+31:1421:41
15Jesper AnderssonVingåkers OK1:09:52+39:1824:30

Öppen motion 7

2 280 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus StråleOK Tyr19:408:37
2Karina ÖstlundVästvärmlands OK23:23+3:4310:15
3Odd GundersenEidsvoll OL23:33+3:5310:19
4Tommy RoosFalköpings AIK OK24:20+4:4010:40
5Heidi ØstliRaumar Orientering27:32+7:5212:04
6Ole Kristian SteinbekkenOdal OL28:57+9:1712:41
7Karin DahlgrenHagaby GoIF Örebro31:28+11:4813:48
8Hans Petter JevanordRingsaker OK31:35+11:5513:51
9Maria ErikssonVästvärmlands OK32:29+12:4914:14
10Sofia WideFrölunda OL33:17+13:3714:35
11Hans BlomqvistDegerfors OK33:20+13:4014:37
12Johan AbrahamssonGällstadbygdens SOK33:29+13:4914:41
13Torill SvendsenFrosta OK36:34+16:5416:02
14Anna Weckner WestlundOK Tyr37:13+17:3316:19
15Odd HaugerBrandval/Kongsvinger OK38:50+19:1017:01
16Knut FjæstadHamar OK40:23+20:4317:42
17Lena NybergKinnaströms SK41:23+21:4318:09
18Lars BroströmDegerfors OK42:05+22:2518:27
19Samuel GiselssonRonneby OK42:36+22:5618:41
20Monica AnderssonVingåkers OK42:45+23:0518:45
21Pi PerssonOK Orion43:36+23:5619:07
22Hans Åke DjurbäckKinnaströms SK44:00+24:2019:17
23Anna WadmanIFK Mora OK45:30+25:5019:57
24Birgitta LarssonOK Älgen46:14+26:3420:16
25John LarssonVästvärmlands OK46:57+27:1720:35
26Björn NilssonOK Fryksdalen48:03+28:2321:04
27Conny ThoressonAndrarums IF50:41+31:0122:13
28Harald BrekkeHamar OK51:45+32:0522:41
29Elise JevanordRingsaker OK52:14+32:3422:54
30Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL52:39+32:5923:05
31Lars Renberg-54:00+34:2023:41
32Annelie BlomqvistDegerfors OK58:08+38:2825:29
33Anne SjönnesenNittedal OL1:02:36+42:5627:27

Öppen motion 8

3 300 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas BlomgrenOK Hierne23:437:11 Ladda ner rutt i gpx-format
2Oskar JohanssonVästvärmlands OK25:24+1:417:41
3Øyvind SteinbekkenOdal OL26:19+2:367:58
4Peder Gjølstad RøhnebækÅs-NMBU Orientering26:20+2:377:58
5Henrik Drange RuudRøyken O-lag27:44+4:018:24
6Bengt HansskeKils OK28:48+5:058:43
7Anders KnutssonLinköpings OK29:05+5:228:48
8Kristin JohanssonVästvärmlands OK30:40+6:579:17
9My WestlundOK Tyr31:07+7:249:25
10Anders PetterssonStigsökarna31:28+7:459:32
11Grunde IsaksætreGrue IL32:10+8:279:44
12Anders JohanssonVästvärmlands OK32:36+8:539:52
13Stein Arne NegårdVang OL33:03+9:2010:00
14Johan HenricssonOK Tyr34:28+10:4510:26
15Tor-Arve Bjørnstad StrandRaumar Orientering35:07+11:2410:38
16Rolf AnderssonVästvärmlands OK35:35+11:5210:46
17Sten Åge NygårdseterVegårshei IL35:42+11:5910:49
18Samuel BraatenOdal OL35:51+12:0810:51
19Stein Magnus MoenGrue IL36:12+12:2910:58
20Henrik LindblomMalmö OK36:17+12:3410:59
21Anders RöhnbaekÅs-NMBU Orientering37:28+13:4511:21
22Björn KnutssonHudiksvalls OK37:51+14:0811:28
23Gunilla LarssonBredareds IF39:05+15:2211:50
24Thomas ÖstlundVästvärmlands OK39:08+15:2511:51
25Stefan Karlsson AlsiöFalköpings AIK OK46:46+23:0314:10
26Bengt AnderssonFrosta OK46:58+23:1514:13
27Jens-Henrik SimonsenOK Øst48:31+24:4814:42
28Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK48:39+24:5614:44
29Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK48:59+25:1614:50
30Bjørn Olav BergsløkkenGrue IL49:06+25:2314:52
31Lars Sonnert-51:57+28:1415:44
32Margrethe NilsenHamar OK52:33+28:5015:55
33Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:03:45+40:0219:19
34Ulf IsakssonHässleby SOK1:07:25+43:4220:25
Line Drange RuudRøyken O-lagej godkänd
Jenny LindblomMalmö OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser