Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Morokulien 2-dagars, etapp 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Morokulien 2-dagars
Arrangörsorganisationer: OK Hierne / Åmotfors OK
Datum: torsdag 21 juli 2016 - fredag 22 juli 2016

Etapp 1, medelEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)

D21

5 570 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia BrattOK Orion53:189:34
2Natasha KeyMelbourne Forest racers55:15+1:579:55
3Sara JonssonOK Orion55:40+2:229:59
4Andrea SvenssonOK Tisaren59:26+6:0810:40
5Malin EijsinkÅs-NMBU Orientering1:03:09+9:5111:20
6Elin BjervaLarvik OK1:03:19+10:0111:22
7Anita WehlinSkogspojkarnas OK1:05:14+11:5611:42
8Anikken Gjerde AlnæsRaumar Orientering1:11:07+17:4912:46
9Therése IvarssonOK Skogshjortarna1:11:35+18:1712:51
10Karin FedjeFrölunda OL1:14:52+21:3413:26
11Alicia FribergFalköpings AIK OK1:46:17+52:5919:04

H21

6 160 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carsten JørgensenPeninsula And Plains Orienteers47:297:42
2Samuel PlumppuHestra IF47:44+0:157:44
3Pontus PeterssonOK Orion48:19+0:507:50
4Simon HedlundÄrla IF49:33+2:048:02
4Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF49:33+2:048:02
6Martin IvarssonOK Skogshjortarna51:49+4:208:24
7Erik HaareKonnerud IL56:52+9:239:13
8Stefan RingOK Löftan58:29+11:009:29
9Steinar LandeBø OL1:01:22+13:539:57
10Erik BengtssonFK Åsen1:03:22+15:5310:17
11Leif SvenssonOK Tisaren1:04:21+16:5210:26
12Björn SchilobolskiÅmåls OK1:09:12+21:4311:14
13Stian OverskeidIndre Østfold OK1:10:42+23:1311:28
14Kjartan HaugerFørde IL1:11:26+23:5711:35
15Klas BringertKatrineholms OK1:21:43+34:1413:15
16David AndréGöteborg-Majorna OK1:30:12+42:4314:38
Eskil SchøningOK Westej godkänd
Lasse August HelwegTisvilde Hegn OKej godkänd
Anders FogelbergVästvärmlands OKej godkänd
Karl WalheimÄrla IFej start
Johan EngströmOK Orionej start
Kalle BjörkmanIFK Mora OKej start

D21 Kort

3 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin JanssonVästvärmlands OK43:3011:32
2Maria LundStenungsunds OK50:54+7:2413:30
3Jessica BlomqvistDegerfors OK54:44+11:1414:31
4Linda EngenRaumar Orientering58:10+14:4015:25
5Silje SørebøFørde IL1:06:30+23:0017:38
6Stine AustadRaumar Orientering1:31:21+47:5124:13

H21 Kort

4 980 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas RoskifteOK Moss52:0610:27
2Jefta LangerakJärfälla OK55:38+3:3211:10
3Walter KellerOK Djerf57:42+5:3611:35
4Jonas SamuelssonLustens OK1:01:13+9:0712:17
5Martin RosénOK Stigen1:05:04+12:5813:03
6Sindre Gjerde AlnæsRaumar Orientering1:20:34+28:2816:10
7Øivind BergetSarpsborg OL1:31:30+39:2418:22

D17-20

3 980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK45:1711:22
2Tine DalgaardKolding OK1:07:25+22:0816:56
3Alva AbrahamssonGällstadbygdens SOK1:16:49+31:3219:18
Mathilde SønsterudbråtenRaumar Orienteringej start
Agnethe HasliSnertingdal IF Orienteringej start

H17-20

5 570 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak LangerakJärfälla OK46:468:23
2Oskar EdvardssonJärfälla OK46:57+0:118:25
3Benjamin LangerakJärfälla OK50:58+4:129:09
4Albin AlsiöIF Hagen56:14+9:2810:05
5Fritjof AxelssonFK Göingarna59:14+12:2810:38
6Martin LundStenungsunds OK1:19:04+32:1814:11

D16

3 770 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa AlsiöFalköpings AIK OK40:5110:50
2Hilda AxelssonFK Göingarna50:40+9:4913:26
3Amanda  Skyttersæter SaugerudKonnerud IL53:03+12:1214:04
4Maja TenghagenHärlövs IF1:04:33+23:4217:07
5Elise StørenBø OL1:16:19+35:2820:14
Ingrid Gylterud KvålsgardFossum IFej start
Ingrid Tandberg RyanAsker SKej start
Hedda SkatvedtRaumar Orienteringej start

H16

4 450 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Aston KeyMelbourne Forest racers35:327:59
2Lukas OlmKils OK36:29+0:578:11
3Simon HardenFK Boken40:11+4:399:01
4Thorsten SvenssonFinspångs SOK51:10+15:3811:29
5Erik LundStenungsunds OK56:14+20:4212:38
6Simon GiselssonRonneby OK57:03+21:3112:49
7Herman BrunborgNittedal OL1:04:44+29:1214:32
8Henrik Åserud SørensenOdal OL1:09:33+34:0115:37
9Simen Gran BlystadLøten o-lag1:09:53+34:2115:42
10Sondre SkytterenOdal OL1:11:09+35:3715:59
11August AbrahamssonGällstadbygdens SOK1:16:40+41:0817:13
12Christopher AnderssonVingåkers OK1:32:40+57:0820:49

D14

3 010 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva Örnhagen JørgensenOK Snab37:4412:32
2Kaia JørgensenPeninsula And Plains Orienteers39:13+1:2913:01
3Ella BrattOK Orion39:16+1:3213:02
4Martine SkjelsvikLillehammer OK39:50+2:0613:14
5Hanna AlsiöIF Hagen40:47+3:0313:32
6Sofia EdvardssonJärfälla OK42:12+4:2814:01
7Rebecka WestlundKils OK1:15:54+38:1025:12
Adine Blakkestad IngesenSarpsborg OLej godkänd
Pernille SønsterudbråtenRaumar Orienteringej start

H14

3 010 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ådne SkjærsteinIL Tyrving30:0810:00
2Jens DalgaardKolding OK34:49+4:4111:34
3Jensen KeyMelbourne Forest racers34:55+4:4711:36
4Eilev KvaaleAsker SK36:12+6:0412:01
5Erik ThoressonAndrarums IF38:53+8:4512:55
6Brian AhlmAndrarums IF39:58+9:5013:16
7Johan LundStenungsunds OK48:42+18:3416:10
8Arthur BrunborgNittedal OL56:55+26:4718:54

D12

2 280 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa SwartzOK Orion25:4011:15
2Julie WoldOK Moss37:50+12:1016:35
3Agnes IvarssonOK Skogshjortarna42:05+16:2518:27
4Lovisa GullqvistVästvärmlands OK42:37+16:5718:41
5Milla KeyMelbourne Forest racers58:07+32:2725:29

H12

2 280 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus SteneboAttunda OK15:456:54
2Niels DalgaardKolding OK17:57+2:127:52
2Anton KnollBielefelder TG17:57+2:127:52
4Simen Gløgård StensrudNittedal OL23:32+7:4710:19
5Ragnar LandeEidskog OL25:41+9:5611:15
6Nils SwartzOK Orion26:15+10:3011:30
7Axel BrattOK Orion27:29+11:4412:03
8Axel TenghagenHärlövs IF28:50+13:0512:38
9Fredrik WestlundKils OK30:06+14:2113:12
10Alvar EdvardssonBromma-Vällingby SOK57:13+41:2825:05

D10

2 010 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara PetterssonÅmåls OK20:2610:09
2Erle Elise WoldOK Moss25:01+4:3512:26
3Annkathrin KnollBielefelder TG25:02+4:3612:27
4Oda Marissa BergersenEidskog OL31:06+10:4015:28
5Maja JosefssonVästvärmlands OK44:27+24:0122:06

H10

2 010 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel Örnhagen JørgensenOK Snab12:486:22
2Hjalmar AxelssonFK Göingarna13:18+0:306:37
3Axel EkdalaKungälvs OK17:13+4:258:33
4Elias JosefssonVästvärmlands OK19:05+6:179:29
5Adam StråleOK Tyr19:37+6:499:45
6Alexander FedjeFrölunda OL20:33+7:4510:13
7Mikkel AasnessOdal OL21:04+8:1610:28
8Asbjørn LandeEidskog OL22:56+10:0811:24
9Jonathan AnderssonVingåkers OK23:18+10:3011:35
10Hugo ThoressonAndrarums IF24:44+11:5612:18

D40

3 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LöwegrenKatrineholms OK55:4514:00
2Ingunn BergetÅs-NMBU Orientering1:01:13+5:2815:22
3Catarina HardenFK Boken1:01:48+6:0315:31
4Maria EdvardssonJärfälla OK1:12:09+16:2418:07
5Caroline KnollBielefelder TG1:25:30+29:4521:28

H40

5 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders DalgaardKolding OK54:279:46
2Thies KnollBielefelder TG56:13+1:4610:05
3Anders TvärånaOK Linné57:51+3:2410:23
4Peter AnderssonVästvärmlands OK1:00:29+6:0210:51
5Sigleif SteinsvaagHaugesund IL Orientering1:01:56+7:2911:07
6Preben JörgensenTisvilde Hegn OK1:07:46+13:1912:09
7Magnus JonssonVästvärmlands OK1:16:25+21:5813:43

D40 Kort

2 670 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger ZetterströmSöders-Tyresö39:2814:46
2Camilla DalgaardKolding OK54:43+15:1520:29
3Anne Marit HagenGrue IL54:51+15:2320:32
4Anne-Grete AustadRaumar Orientering1:04:50+25:2224:16
5Hanne JensenEds SK1:28:02+48:3432:58
Liv Edle GrønstadGimle IFej godkänd

H40 Kort

3 270 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan SwartzOK Orion35:2910:51
2Fredrik LilljeqvistStigsökarna41:38+6:0912:43
3Martin SkytterenOdal OL45:41+10:1213:58
4Trond FrøvollOdal OL49:09+13:4015:01
5Vincent EijsinkÅs-NMBU Orientering57:50+22:2117:41
6Sven GiselssonRonneby OK1:00:09+24:4018:23

D45

3 770 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika Örnhagen JørgensenOK Snab41:3311:01
2Anna NordströmKils OK45:17+3:4412:00
3Jenni AdamsPeninsula And Plains Orienteers46:26+4:5312:18
4Louise AxelssonFK Göingarna46:40+5:0712:22
5Kristin EkdalaKungälvs OK47:53+6:2012:42
6Tone IngesenSarpsborg OL49:40+8:0713:10
7Hanne NarvestadHalden SK50:23+8:5013:21
8Toini SkyttersæterKonnerud IL51:54+10:2113:45
9Karin SteneboAttunda OK56:20+14:4714:56
10Camilla CarlssonHärlövs IF1:12:28+30:5519:13

H45

4 980 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas BrattOK Orion40:388:09
2Peter PetterssonÅmåls OK46:14+5:369:17
3Ståle SønsterudbråtenRaumar Orientering47:01+6:239:26
4Per Henning BjervaÅs-NMBU Orientering47:20+6:429:30
5Flemming JørgensenOK Snab48:25+7:479:43
6Nils EdvardssonJärfälla OK49:26+8:489:55
7Mats KarlfeldtSävedalens AIK49:30+8:529:56
8Torstein KvaaleAsker SK50:53+10:1510:13
9Håkan AxelssonFK Göingarna55:33+14:5511:09
10Örjan BeckiusOK Tyr56:39+16:0111:22
11Øyvind ThømtIndre Østfold OK59:06+18:2811:52
12Fredrik PlumppuHestra IF59:30+18:5211:56
13Magnus TenghagenHärlövs IF59:54+19:1612:01
14Martin EkdalaKungälvs OK1:02:21+21:4312:31
15Øyvind StørenBø OL1:02:46+22:0812:36
16Pål BårdsenStavanger OK1:05:11+24:3313:05
17Mats VesterbergOK Tyr1:11:33+30:5514:22
Sven Arne GylterudFossum IFej start
Gunnar ElveljungIFK Göteborgej start

D50

3 270 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK35:0010:42
2Gry Anita Gjerde AlnæsRaumar Orientering40:21+5:2112:20
3May Bente BrurbergÅs-NMBU Orientering41:08+6:0812:34
4Lena SwartzOK Orion42:55+7:5513:07
5Vanja StaffOL Toten-Troll43:47+8:4713:23
6Lena GrandinOK Linné44:04+9:0413:28
7Gunilla GustafssonOK Orion44:18+9:1813:32
8Åsa AlsiöIF Hagen46:40+11:4014:16
9Ida EngenRaumar Orientering50:18+15:1815:22
10Guri Gjølstad RøhnebækBrandval/Kongsvinger OK1:09:33+34:3321:16

H50

4 640 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Are KristiansenIL Tyrving41:178:53
2Stein-Arne AlnæsRaumar Orientering41:40+0:238:58
3Joachim FribergFalköpings AIK OK42:36+1:199:10
4Fredrik SteneboAttunda OK42:44+1:279:12
5Roger WiikRøyken O-lag46:58+5:4110:07
6Juha VienaRingerike OL52:50+11:3311:23
7Peter ZetterströmSöders-Tyresö54:58+13:4111:50
8Magnus WideFrölunda OL56:23+15:0612:09
9Ole IngesenSarpsborg OL1:00:26+19:0913:01
10Svein ThorsbergGrue IL1:04:18+23:0113:51
11Hans KööhlerTrollhättans SOK1:12:58+31:4115:43
12Henrik HallorLindebygdens OK1:13:03+31:4615:44
Lars KarlssonValbo AIFej godkänd

D55

3 270 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona ÅkermanValbo AIF41:1212:35
2Tone HollowellOK Tyr41:33+0:2112:42
3Liv Inger PrangerødTistedalen Friluftslag41:42+0:3012:45
4Ingrid RavnanOL Toten-Troll42:27+1:1512:58
5Nina BejbomUddevalla OK45:42+4:3013:58
6Birgitta AnderssonFrämmestads IK49:52+8:4015:14
Ingrid KensbyOK Tyrej start
Kristin TandbergAsker SKej start

H55

4 450 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL39:268:51
2Warren KeyMelbourne Forest racers40:41+1:159:08
3Mats CarlsvärdAlmby IK46:23+6:5710:25
4Richard Zeiner-GundersenFossum IF47:35+8:0910:41
5Knut EngenRaumar Orientering51:26+12:0011:33
6Sture OttesenIndre Østfold OK51:48+12:2211:38
7Thomas HollowellOK Tyr52:44+13:1811:51
8Onno VerberneOL Toten-Troll53:19+13:5311:58
9Tord JanssonVästvärmlands OK53:34+14:0812:02
10Anders AxelssonTrollhättans SOK53:47+14:2112:05
11Kjell-Erik KristiansenIndre Østfold OK54:20+14:5412:12
12Bjarte LindstadOL Toten-Troll54:48+15:2212:18
13Tor StrandRaumar Orientering57:25+17:5912:54
14Erik WadmanIFK Mora OK1:00:37+21:1113:37
15Roy JohanssonOK Skogsvargarna1:00:43+21:1713:38
16Roy GjerdingOK Moss1:04:28+25:0214:29
17Anders KjellbergOK Flundrehof1:05:29+26:0314:42
18Björn EngströmLustens OK1:08:09+28:4315:18
19Arne LundStenungsunds OK1:15:18+35:5216:55
20Per BernerssonSödertälje-Nykvarn OF1:17:10+37:4417:20
21Jesper EgeOK FROS1:17:50+38:2417:29
Herman BakkeLøten o-lagej start
Jan-Ove BråthenOK Østej start
Mats KensbyOK Tyrej start
Kin Ip WongHKOCej start

D60

2 670 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wenche BjørnstadRingsaker OK35:1713:12
2Kerstin BurmanKvillebyns SK40:48+5:3115:16
3Marita JohanssonOK Stigen53:40+18:2320:05
4Bente Tangen WikstrømRingsaker OK1:01:55+26:3823:11
5Kerstin Haugen LundStenungsunds OK1:11:38+36:2126:49
6Radka KühnelTrollhättans SOK1:12:45+37:2827:14
7Britt-Marie AnderssonOK Amne1:24:45+49:2831:44
Anne SørumRingsaker OKej godkänd

H60

3 980 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders Gunnar DahlgrenHagaby GoIF Örebro45:4111:28
2Bjørn SteinbekkenOdal OL47:04+1:2311:49
3Roar LøvtjernetBrandval/Kongsvinger OK48:00+2:1912:03
4Per Chr. HagenBø OL50:12+4:3112:36
5Øivind FadumSande Sportsklubb52:56+7:1513:17
6Bjørn Arnfinn PaulsenOK Moss54:24+8:4313:40
7Gunnar BejbomUddevalla OK54:50+9:0913:46
8Kjell Magne NordviGrue IL54:51+9:1013:46
9Odd Arne BlystadLøten o-lag1:01:06+15:2515:21
10Ingvar AnderssonOK Amne1:10:07+24:2617:37
11Børje SvenssonMarnardal IL1:14:39+28:5818:45
12Bengt AnderssonFrämmestads IK1:15:29+29:4818:57
13Bengt HanssonSäterbygdens OK1:34:14+48:3323:40
Jan SveenRaumar Orienteringej godkänd
Rolf ErikssonVästvärmlands OKej start

D65

2 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena GranefeltOK Tyr42:1115:47
2Eva TaraldrudIndre Østfold OK55:52+13:4120:55
Emma Grete HaareKonnerud ILej start

H65

3 770 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Willy GrønstadGimle IF37:5210:02
2Terje WikstrømRingsaker OK38:38+0:4610:14
3Ole LienLøten o-lag43:59+6:0711:40
4Leif Magne EggestadBodø & Omegn IF Orientering45:56+8:0412:11
5Inge LöwegrenKatrineholms OK47:53+10:0112:42
6Olle BorgVästvärmlands OK50:22+12:3013:21
7Roalh KlevelandKvillebyns SK50:40+12:4813:26
8Hans Lyder HaareKonnerud IL59:58+22:0615:54
9Bo JohanssonOK Stigen1:00:45+22:5316:06
Jimmy NordliTrøsken ILej godkänd
Eldar BørsumBækkelagets SKej start

D70

2 500 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla Olausson BrinkmanOK Älgen43:0917:15
2Inger LindløvOK Moss47:33+4:2419:01
3Eva HöijeOK Ravinen47:59+4:5019:11
4Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK48:12+5:0319:16
5Randi Aas FjæstadHamar OK1:06:11+23:0226:28
6Torunn Hege FrøvollIF Sturla1:06:16+23:0726:30
7Kristina SkoglundHellas Orientering1:18:15+35:0631:18
8Siv EkelöfVärend GN OL1:20:58+37:4932:23
Anita NordbergOK Klyftamoej godkänd
Margareta KarlssonStigsökarnaej godkänd
Aina Romsdal MauritzsenVaranger OLej godkänd

H70

3 270 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SandhOK Roxen35:0610:44
2Rolf SkoglundHellas Orientering35:52+0:4610:58
3Helge RevhaugRingerike OL35:55+0:4910:59
4Anders TaraldrudIndre Østfold OK36:01+0:5511:00
5Lennart HöijeOK Ravinen36:17+1:1111:05
6Åke GustavssonOK Älgen36:19+1:1311:06
7John Thomas PetersenNittedal OL36:31+1:2511:10
8Helge FossheimHedrum OL38:47+3:4111:51
9Göran BengtssonTockarps IK43:07+8:0113:11
10Ragnar HillestadLardal OL45:29+10:2313:54
11Thorolf TrolsrudBotne Skiklubb Orientering46:12+11:0614:07
12Lars Martin GjeinStokke IL47:28+12:2214:30
13Hasse BergstrømIL Tyrving47:31+12:2514:31
14Trond FeiringHamar OK50:53+15:4715:33
15Ronald BjervaDrangedal OL53:27+18:2116:20
16Knut LindløvOK Moss55:33+20:2716:59
17Palle Møller NielsenOdense OK55:35+20:2916:59
18Hans StordalOL Tønsberg og Omegn58:10+23:0417:47
19Åke NordbergOK Klyftamo1:00:10+25:0418:23
20Kjell BrinkmanOK Älgen1:15:06+40:0022:57
Erling EkelöfVärend GN OLej godkänd
Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OKej godkänd
Toivo VoudinmäkiMullsjö SOKej godkänd
Jan FogelbergVästvärmlands OKej start
Lars GranefeltOK Tyrej start
Tore MartinssonDegerfors OKej start

H75

2 670 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elling FrøvollIF Sturla39:4214:52
2Matts MattssonOK Gipen42:44+3:0216:00
3Bo GunnarssonOK Fryksdalen45:19+5:3716:58
4Lars MauritzsenVaranger OL52:42+13:0019:44
5Nils JanssonSkattkärrs SOK53:37+13:5520:04
6Magne HagströmFrölunda OL59:14+19:3222:11
7Gunnar PerssonSvanesunds GIF59:27+19:4522:15
8Alfred SteinerOLC Kapreolo1:12:08+32:2627:00
Kjell AnderssonSkattkärrs SOKej godkänd
Herluf JensenSvendborg OKej godkänd
Rolf LarssonDegerfors OKej start
Harald LundhaugOK Mossej start
Roger TorperSkaukameratene OLej start

D17C

3 010 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Else Bogstad StordalOL Tønsberg og Omegn2:25:1848:16

H17C

3 010 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjetil JacobsenHamar OK45:1115:00
2John TangenHamar OK46:43+1:3215:31
3Emil Bjørnstad StrandRaumar Orientering46:44+1:3315:31
4Pål SnapaGrue IL1:07:31+22:2022:25
Per-Ivar SveheimOdal OLej start

Inskolning

1 490 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ida Mariann BergersenEidskog OLfullföljt
Aleksander Tangen HoltetEidskog OLfullföljt
Ida IvarssonOK Skogshjortarnafullföljt
Alette SnapaGrue ILfullföljt
Lauritz  StolpeEidskog OLfullföljt
Gunnar BjervaÅs-NMBU Orienteringej start

U1

1 490 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker CarlssonKFUM Örebro OK13:309:03
2Rasmus DalgaardKolding OK15:24+1:5410:20
3Torun JørgensenPeninsula And Plains Orienteers30:28+16:5820:26
Elise MobrennaOdal OLej godkänd

U2

2 010 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil DalgaardKolding OK14:117:03
2Even MobrennaOdal OL16:57+2:468:25
3Johan DalgaardKolding OK18:52+4:419:23
4Lauritz BrunborgNittedal OL20:40+6:2910:16
5Marthe Graff-WiikRøyken O-lag21:19+7:0810:36
6Emil SkytterenOdal OL21:53+7:4210:53
7Vidar EkdalaKungälvs OK26:01+11:5012:56
8Kasper SnapaGrue IL28:51+14:4014:21
9Anton HenricssonOK Tyr29:18+15:0714:34
Petterr Kristoffer HusåsOdal OLej start
Knut Egil Sjønneng SjøenOdal OLej start

D13-16C

2 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna Austad SveenRaumar Orientering35:4815:42
2Klara NordströmKils OK40:28+4:4017:44

H13-16C

2 280 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel EngenRaumar Orientering58:1625:33

Öppen motion 1

2 010 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pia Renate Kuislavangen LundEidskog OL31:3715:43
2Måns Edvardsson-35:37+4:0017:43
3Lukas PetterssonStigsökarna38:41+7:0419:14
4Eja TvärånaOK Linné39:18+7:4119:33
5Siri TvärånaOK Linné41:00+9:2320:23
6Isac WadmanIFK Mora OK1:07:49+36:1233:44

Öppen motion 3

2 280 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arnfinn SjönnesenNittedal OL29:5813:08
2Kristine RoskifteOK Moss30:04+0:0613:11
3Hanne WoldOK Moss32:52+2:5414:24
4Öivind EriksenOK Øst36:17+6:1915:54
5Elin ÅkerlundÅmåls OK36:41+6:4316:05
6Åsa PetterssonSäterbygdens OK37:28+7:3016:25
7Simon JörgensenTisvilde Hegn OK40:40+10:4217:50
8Jonathan JørgensenTisvilde Hegn OK54:30+24:3223:54
9Lena NybergKinnaströms SK54:42+24:4423:59
10Tina BjørnstadRaumar Orientering1:17:54+47:5634:10
Marina ProninaFK Åsenej godkänd
Hans WilhelmssonSäffle OKej start

Öppen motion 5

3 010 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nina MagnussonÅmåls OK52:4617:31
2Hans Edvardsson-58:43+5:5719:30
3Tina WestlundKils OK1:06:24+13:3822:03
4Egil SolbergseterAustmarka IL1:06:39+13:5322:08
5Oddvar GravingenGrue IL1:08:35+15:4922:47
6Elin Edvardsson-1:11:17+18:3123:40
7Jesper AnderssonVingåkers OK1:16:19+23:3325:21
8Janni Anette HelwegCopenhagenO1:18:26+25:4026:03
9Odd Egil FrognerOL Tønsberg og Omegn1:36:02+43:1631:54

Öppen motion 7

2 500 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy RoosFalköpings AIK OK39:5815:59
2Jonny HalvorsrudEidskog OL40:49+0:5116:19
3Line Drange RuudRøyken O-lag44:37+4:3917:50
4Knut FjæstadHamar OK48:09+8:1119:15
5Anders SvenssonAnkarsrums OK50:10+10:1220:04
6Petter FureOppsal Orientering50:36+10:3820:14
7Maria DåverhögVästvärmlands OK53:02+13:0421:12
8Sofia HelmertzFrölunda OL53:46+13:4821:30
9Hans BlomqvistDegerfors OK56:15+16:1722:30
10Sten HelmertzFrölunda OL57:08+17:1022:51
11Monica AnderssonVingåkers OK59:37+19:3923:50
12Conny ThoressonAndrarums IF1:04:45+24:4725:54
13Hans Åke DjurbäckKinnaströms SK1:07:00+27:0226:48
14Anna WadmanIFK Mora OK1:12:48+32:5029:07
15Margareta SvenssonAnkarsrums OK1:17:13+37:1530:53
16Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL1:24:37+44:3933:50
Lars Renberg-ej godkänd
Annelie BlomqvistDegerfors OKej godkänd

Öppen motion 8

3 770 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Philip PerssonOK Orion26:457:05
2Oskar JensenMalmö OK30:22+3:378:03
3Henrik Drange RuudRøyken O-lag33:35+6:508:54
4Eivind LandeEidskog OL34:05+7:209:02
5Peder Gjølstad RøhnebækÅs-NMBU Orientering34:17+7:329:05
6Lars NordströmKils OK36:32+9:479:41
7Colin Mc IntyreOK Tyr36:35+9:509:42
8Niklas HelmertzFrölunda OL39:19+12:3410:25
9My WestlundOK Tyr39:24+12:3910:27
10Anders KnutssonLinköpings OK40:42+13:5710:47
11Elias ÖhgrenStora Tuna OK40:50+14:0510:49
12Terje GudbrandsenHamar OK43:06+16:2111:25
13Björn KnutssonHudiksvalls OK46:10+19:2512:14
14Anders WestlundKils OK46:38+19:5312:22
15Anders PetterssonStigsökarna46:39+19:5412:22
16Anna-Karin ÖgrenKarlsbyhedens IK49:39+22:5413:10
17Johan HenricssonOK Tyr54:29+27:4414:27
18Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK1:00:31+33:4616:03
19Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK1:01:37+34:5216:20
20Ulf IsakssonHässleby SOK1:02:56+36:1116:41
21Lars Sonnert-1:12:26+45:4119:12
22Bo NorbäckTullinge SK1:17:47+51:0220:37
23Kirsty Mc IntyreOK Tyr1:22:22+55:3721:50
24Vibeke JullumBrandval/Kongsvinger OK1:23:03+56:1822:01
25Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:26:33+59:4822:57
Anna Weckner WestlundOK Tyrej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser