Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-SM, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-SM, sprint
Arrangörsorganisation: Ronneby OK
Datum: fredag 23 september 2016

D35

1 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria SjölanderOK Rodhen12:256:58
2Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad13:24+0:597:31
3Sofie PeterssonHelsingborgs SOK14:25+2:008:05
4Liselotte KlemmingKalmar OK14:46+2:218:17
5Jessica SöllvanderOK Rodhen15:11+2:468:31

H35

2 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola SöderbergOK Skogsfalken15:256:51
2Johan GustafsonLunds OK15:54+0:297:04
3David AndréGöteborg-Majorna OK17:32+2:077:47 Ladda ner rutt i gpx-format
4Mattias RundgrenVäxjö OK24:11+8:4610:44

D40

1 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BjörkOK Linné12:437:08
2Åsa LinnersjöSöders-Tyresö15:33+2:508:44
3Kajsa BenattiSkåneslättens OL17:23+4:409:45
4Jessica BjörckOK Älme18:13+5:3010:14

H40

2 250 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn AnderssonKarlskrona SOK13:376:03
2Jonas EklundOK Rodhen13:51+0:146:09
3Tord HultbergSOK Viljan14:53+1:166:36
4Daniel EvaldssonVäxjö OK15:00+1:236:40
5Mikael LundqvistHalmstad OK15:03+1:266:41
6Christian EnbergLinköpings OK15:23+1:466:50
7Andreas EklundGöteborg-Majorna OK15:44+2:076:59
8Johan SanderSkåneslättens OL16:07+2:307:09
9Daniel AxelssonMålilla OK17:16+3:397:40
10Niklas PetterssonSOK Viljan17:28+3:517:45
11Stefan CaleklintKarlskrona SOK20:40+7:039:11

D45

1 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika IvarssonLinköpings OK11:247:18
2Carina RydlundHässleholms OK12:10+0:467:47
3Anette LarssonOK Tor12:11+0:477:48
4Yvonne GrehnOK Rodhen13:11+1:478:27
5Åsa BergforsSOK Viljan14:20+2:569:11
6Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK15:53+4:2910:10
Josefine AlbinssonOK Skogsfalkenej start

H45

2 050 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan PetterssonOK Motala10:545:19
2Nils EdvardssonJärfälla OK11:55+1:015:48
3Fredrik HugossonLunds OK12:42+1:486:11
4Fredrik SmedbergOK Skogsfalken13:18+2:246:29
5Magnus RydlundHässleholms OK13:28+2:346:34
6Per ErlandssonVimmerby OK13:30+2:366:35
7Jonas K JohanssonOK Skogsfalken14:36+3:427:07
8Anders LingIK Hakarpspojkarna14:47+3:537:12
9Kent LindbladKalmar OK14:49+3:557:13
10Håkan KarlssonFK Finn15:32+4:387:34
11Erik AhlströmHelsingborgs SOK15:43+4:497:40

D50

1 560 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila B HöglundFK Herkules12:107:47
2Åsa Wadensjö LeoBredaryds SOK12:23+0:137:56
3Anna Von KrusenstiernaOK Kåre12:40+0:308:07
4Annika ArdellOK Rodhen13:43+1:338:47
5Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK14:04+1:549:01
6Anneli KarlssonFK Finn14:12+2:029:06
7Annika JosefssonKarlskrona SOK14:37+2:279:22
8Ing-Marie SamuelssonIK Trenne Ullared15:52+3:4210:10
9Agneta Hallberg HanssonJönköpings OK16:15+4:0510:25
10Eva PetterssonKarlskrona SOK16:16+4:0610:25
11Kristina BergstrandSöders-Tyresö16:44+4:3410:43
12Anita DavalliusUddevalla IS17:07+4:5710:58
Anna JohanssonJönköpings OKej godkänd

H50

2 050 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Conny ForsbergLånghundra IF11:465:44
2Niklas RönnbäckOK Eken11:54+0:085:48
3Peter HedbergLunds OK12:41+0:556:11
4Peter EkdahlEmmaboda Verda OK12:54+1:086:17
5Stefan PålssonSkåneslättens OL13:15+1:296:27
6Marko KarkulehtoOK Vilse 8713:53+2:076:46
7Pontus Johan LarssonOK Skogsfalken13:57+2:116:48
8Lars PerssonOK Skogsfalken14:00+2:146:49
9Ola HultinOK Roslagen14:09+2:236:54
10Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL15:01+3:157:19
11Erik BengtssonSala OK21:36+9:5010:32
12Christer SvenssonRonneby OK32:37+20:5115:54

D55

1 600 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth FriesUmeå OK10:576:50
2Eva EklundVäxjö OK11:24+0:277:07
3Marie MalmborgSöders-Tyresö11:27+0:307:09
4Lena LarssonSala OK11:38+0:417:16
5Christina BirathStenungsunds OK12:10+1:137:36
6Ann NilssonMarkaryds FK12:16+1:197:40
7Christina OlssonSkåneslättens OL12:23+1:267:44
8Kati NémethStigmännen Karlshamns OK12:34+1:377:51
9Susanne LüscherStora Tuna OK12:38+1:417:53
10Karin JanssonOK Rodhen12:39+1:427:54
11Carina Berger-SvenssonMotala AIF OL12:46+1:497:58
12Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK12:56+1:598:05
13Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OK13:21+2:248:20
14Ann Warma LaasOK Skogshjortarna13:49+2:528:38
15Marianne NymanTjällmo-Godegårds OK14:29+3:329:03
16Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK15:00+4:039:22
17Tina HagårdRävetofta OK15:18+4:219:33
18Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK15:21+4:249:35
19Christina SegerslättSkåneslättens OL15:30+4:339:41
20Kristina TellqvistIK Dran16:35+5:3810:21
21Britt ClaessonIFK Mora OK17:04+6:0710:40
22Marianne AxelssonTjällmo-Godegårds OK25:16+14:1915:47
23Ingela BengtssonSala OK29:43+18:4618:34

H55

1 780 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf JungstrandOK Skogsfalken11:286:26
2Göran MånssonKarlskrona SOK12:07+0:396:48
3Lars MattssonOK Kåre12:19+0:516:55
4Arne KlintbergEksjö SOK12:41+1:137:07
5Ronny LiljegrenGotlands Bro OK12:44+1:167:09
6Andres LaasOK Skogshjortarna13:07+1:397:22
7Lasse JohanssonEds SK13:33+2:057:36
8Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF13:44+2:167:42
9Tore TjernlundOK Vilse 8714:30+3:028:08
10Tomas AnderssonOK Tor17:12+5:449:39
11Börje PålssonUddevalla IS17:40+6:129:55
12Ulf SkoglundKils OK18:31+7:0310:24
13Dick NymanUddevalla IS18:33+7:0510:25
14Mats ArnessonNybro OK19:01+7:3310:41
15Lennart StenssonHelsingborgs SOK21:01+9:3311:48
16Werner KöhlerTullinge SK22:39+11:1112:43
Lasse PedersenGöteborg-Majorna OKej godkänd
Thomas SvenssonMotala AIF OLej godkänd
Sten SegerslättSkåneslättens OLej godkänd
Sten GustafssonEds SKej start

D60

1 600 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad11:527:25
2Eva KarlssonUddevalla OK12:27+0:357:46
3Ina LindebergSkåneslättens OL12:38+0:467:53
4Eva TykessonRävetofta OK12:39+0:477:54
5Inger OnsbringEskilstuna OL12:45+0:537:58
6Ingrid E StrömRonneby OK13:15+1:238:16
7Lena JanssonJärla Orientering14:24+2:329:00
8Titti BergendahlOK Måsen14:37+2:459:08
9Mary HealyGEN14:44+2:529:12
10Siv LarssonVäxjö AIS17:52+6:0011:10
11Anna-Karin Argus-JohanssonSol Tranås18:14+6:2211:23
12Lena NyströmVisborgs OK18:55+7:0311:49
13Kristin JohanssonKarlskrona SOK19:14+7:2212:01
Margareta JohanssonHalmstad OKdiskvalificerad
Ingrid MårtenssonOK Kolmårdendiskvalificerad
Lisbeth RiberthIK Trenne Ullareddiskvalificerad
Inger EnglundIFK Sävsjödiskvalificerad
Barbro LiljequistOK Älmediskvalificerad

H60

1 560 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WestlundOK Tyr10:587:01
2Kent GranqvistVästerviks OK12:04+1:067:44
3Göran SvensonSOK Viljan12:21+1:237:55
4Clas FriesUmeå OK12:22+1:247:55
5Roland JanssonOK Linné12:39+1:418:06
6Ulf PalmérUlricehamns OK13:09+2:118:25
7Jan WahlströmSnättringe SK13:20+2:228:32
8Peter JoelssonÅlems OK13:34+2:368:41
9Lennart LarssonJönköpings OK13:53+2:558:53
10Jan KarlssonOK Virdarna14:17+3:199:09
11Kenneth FagerKarlskrona SOK14:47+3:499:28
12Lars EklundVäxjö OK15:00+4:029:36
13Kjell AnderssonMölndal Outdoor IF15:01+4:039:37
14Bo SalomonsonKalmar OK15:09+4:119:42
15Thomas AlmqvistVästerviks OK15:12+4:149:44
16Thomas AlmqvistKarlskrona SOK15:15+4:179:46
17Tommy ÖstLjusdals OK15:18+4:209:48
18Bernt AnderssonIF Rigor15:31+4:339:56
19Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK16:08+5:1010:20
20Sten-Åke HolmbergSala OK16:11+5:1310:22
21Ulf MalmborgSkogsluffarnas OK17:25+6:2711:09
22Mats KarlssonKarlskrona SOK17:42+6:4411:20
23Lennart WinbergHudiksvalls OK18:59+8:0112:10
24Göran LiljequistOK Älme30:30+19:3219:33
Sven GranathTjällmo-Godegårds OKdiskvalificerad
Lars ErikssonKalmar OKdiskvalificerad
Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OKdiskvalificerad
Tommy LjungkvistÄrla IFej godkänd
Jan-Ola KarlssonOK Njudungej godkänd
Leif WadmanKöping-Kolsva OKej godkänd
Rolf EmlénVittjärvs IKej start
Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OLej start

D65

1 250 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NordvallOK Kolmården12:299:59
2Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK13:03+0:3410:26
3Gunnel MånssonOK Vilse 8713:28+0:5910:46
4Margareta SvenssonOK Vilse 8713:31+1:0210:48
5Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK13:40+1:1110:56
6Lena SöderbergOK Skogsfalken13:55+1:2611:08
7Anna BlomgrenTullinge SK14:03+1:3411:14
8Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK14:13+1:4411:22
9Anne LundmarkJärfälla OK14:25+1:5611:32
10Karin AxelssonIK Uven14:40+2:1111:44
11Maj-Britt ByströmRävetofta OK14:50+2:2111:52
12Åsa StåhlHjärnarps OL15:07+2:3812:05
13Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK15:25+2:5612:20
14Lisa KumlinVäxjö OK15:32+3:0312:25
15Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF15:33+3:0412:26
16Gunnel TurpeinenKvillebyns SK16:26+3:5713:08
17Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OK17:19+4:5013:51
18Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK17:24+4:5513:55
19Ann-Helen LinnersjöOK Orion17:29+5:0013:59
20Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK17:37+5:0814:05
21Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL18:06+5:3714:28
22Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK19:02+6:3315:13
23Ingrid EnekvistVisborgs OK20:09+7:4016:07
24Ewa NordlundLänna IF20:15+7:4616:12
25Marie-Louise KarlssonNybro OK21:18+8:4917:02
26Gunilla HolstBottnaryds IF23:41+11:1218:56
27Marion HallstenUddevalla OK26:12+13:4320:57
28Ing-Marie BergmanVisborgs OK27:14+14:4521:47
29Kristina FranssonOK Virdarna33:46+21:1727:00
Britt Linnéa ErikssonSala OKdiskvalificerad
Ann-Kristin LindegårdhTolered-Utby Ol-klubbdiskvalificerad
Britt-Marie AldénOK Kolmårdendiskvalificerad
Lena BarkestamIK Hakarpspojkarnaej godkänd

H65

1 730 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gert LundquistGotlands Bro OK11:336:40
2Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK12:14+0:417:04
3Agne BengtssonOK Kompassen12:28+0:557:12
4Göran LarssonSala OK12:43+1:107:21
5Hans SvensonSOK Viljan12:59+1:267:30
6Leif SandgrenFrosta OK13:10+1:377:36
7Claes NidebornStora Tuna OK13:33+2:007:49
8Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb13:37+2:047:52
9Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK13:38+2:057:52
10Arne AlexanderssonStenungsunds OK13:46+2:137:57
11Kjell ErikssonOK Djerf13:50+2:177:59
12Lars SvenssonOK Vilse 8714:02+2:298:06
13Kenth SundgrenSkåneslättens OL14:12+2:398:12
14Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK14:13+2:408:13
15Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK14:20+2:478:17
16Kjell SandströmBodens BK14:25+2:528:20
17Leo JohanssonVandrarringen14:28+2:558:21
18Håkan NilssonMalmö OK14:32+2:598:24
19Ulf KjellinOK Hedströmmen14:35+3:028:25
20Johnny KarlssonUddevalla OK14:44+3:118:30
21Gunnar EnbergMålilla OK14:55+3:228:37
22Karl Evert SvenssonIF Hagen15:47+4:149:07
23Anders KumlinIK Ymer15:50+4:179:09
24Sven-Olof LarssonVäxjö AIS16:02+4:299:16
25Claes LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb16:34+5:019:34
26Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna16:46+5:139:41
27Johan KällmanNorbergs OK16:54+5:219:46
28Bo JohanssonOK Vilse 8717:25+5:5210:04
29Bengt StåhlHjärnarps OL18:16+6:4310:33
30Tommy PetersonHelsingborgs SOK18:27+6:5410:39
31Jan-Erik PålssonUddevalla IS19:08+7:3511:03
31Tommy OlaussonSOK Aneby19:08+7:3511:03
33Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK19:16+7:4311:08
34Christer JohanssonOK Motala19:39+8:0611:21
35Anders PerssonOK Vilse 8719:41+8:0811:22
36Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan21:40+10:0712:31
37Lars-Åke SjökvistVärend GN OL22:52+11:1913:13
Runar AldénOK Kolmårdendiskvalificerad
Lars PerssonOK Kompassenej godkänd
Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Jörgen FranssonEmmaboda Verda OKej godkänd
Olle AdolfssonLerums SOKej godkänd

D70

1 390 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge JørgensenOK Roskilde11:458:27
2Birgitta JohanssonKristinehamns OK12:25+0:408:55
3Gun-Inger SahlbergLånghundra IF12:34+0:499:02
4Gunnel SvenssonIK Ymer13:21+1:369:36 Ladda ner rutt i gpx-format
5Ann-Charlotte JensenHässleholms OK13:27+1:429:40
6Helen AndertoftMarkaryds FK13:50+2:059:57
7Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK13:54+2:0910:00
8Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK14:01+2:1610:05
9Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL14:10+2:2510:11
10Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK14:30+2:4510:25
11Barbro BörjessonOK Skogshjortarna14:34+2:4910:28
12Elisabeth KimellGotlands Bro OK14:46+3:0110:37
13Bibbi AppelgrenMariestads FK15:09+3:2410:53
13Lotta GranholmLinköpings OK15:09+3:2410:53
15Torill SvendsenFrosta OK15:42+3:5711:17
16Britt RangertIK Ymer15:58+4:1311:29
17Berit ByströmOK Virdarna16:08+4:2311:36
18Ingrid HermanssonIK Ymer16:13+4:2811:40
19Laila NäslundSelånger SOK16:23+4:3811:47
20Ann-Britt BjörkmanKungälvs OK16:40+4:5511:59
21Birgitta KarlssonOK Orinto17:06+5:2112:18
22Astrid JohannessonHelsingborgs SOK17:07+5:2212:18
23Kristina SkoglundHellas Orientering17:25+5:4012:31
24Margareta LarssonOK Njudung17:36+5:5112:39
25Karin BengtssonOK Kompassen17:57+6:1212:54
26Sonja HanssonTjalve IF Norrköping18:32+6:4713:20
27Maud NilssonHJS-Vansbro OK18:34+6:4913:21
28Ethel NordLindebygdens OK18:40+6:5513:25
29Inger LundSala OK20:06+8:2114:27
30Ulla BergqvistStigmännen Karlshamns OK21:07+9:2215:11
31Rosita KarlssonVäxjö AIS21:54+10:0915:45
32Brita DahlbergHässleholms OK24:03+12:1817:18
Gunilla GrönbladHärlövs IFej godkänd
Ulla LingJönköpings OKej godkänd
Christina SchedwinIK Sternej start
Eva LindgrenLinköpings OKej start
Ulla LindheIK Sternej start

H70

1 640 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK11:196:54
2Christer SandhOK Roxen12:12+0:537:26
3Rolf SkoglundHellas Orientering12:32+1:137:38
4Kalle JohanssonOK Skogshjortarna12:40+1:217:43
5Rune SandbergUddevalla OK12:58+1:397:54 Ladda ner rutt i gpx-format
6Alf LindbergKöping-Kolsva OK13:02+1:437:56
7Leif NordlundLänna IF13:11+1:528:02
8Anders BuhréNybro OK13:18+1:598:06
9Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK13:26+2:078:11
10Tommy OlssonKarlskrona SOK13:32+2:138:15
11Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK13:45+2:268:23
12Sören AnderssonIK Dran13:50+2:318:26
13Roger DanielssonLinköpings OK13:57+2:388:30
14Henrik HvoslefIK Stern14:10+2:518:38
15Lars FinbomOK Landehof14:40+3:218:56
16Inge PerssonFK Boken14:41+3:228:57
17Styrbjörn JanssonIF Hagen14:44+3:258:59
18Lennart SturessonVästerviks OK14:51+3:329:03
19Ingvar PerssonFK Åsen14:59+3:409:08
20Runo JohanssonKristinehamns OK15:19+4:009:20
21Gunnar AnderssonIK Vista15:20+4:019:20
22Anders ClaessonIFK Mora OK15:26+4:079:24
23Leif LindströmNybro OK15:36+4:179:30
24Erling SamuelssonOK Vilse 8715:38+4:199:31
25Gösta LindqvistOK Löftan15:57+4:389:43
26Ole SvendsenOK Roskilde16:12+4:539:52
27Björn LinnersjöOK Orion16:29+5:1010:03
28Bengt-Åke SvenssonIK Ymer16:40+5:2110:09
29Christer GrönbladHärlövs IF16:46+5:2710:13
30Waste ByströmOK Virdarna16:56+5:3710:19
31Nils KarlssonVäxjö AIS17:24+6:0510:36
32Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK18:06+6:4711:02
33Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad18:23+7:0411:12
34Stefan ErlandssonGarda OK18:26+7:0711:14
35Jan-Ulf KarlssonMålilla OK18:27+7:0811:15
36Hans SahlbergLånghundra IF19:11+7:5211:41
37Nils-Birger JohanssonSol Tranås20:40+9:2112:36
38Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK21:43+10:2413:14
39Sven-Åke GranquistHästveda OK23:09+11:5014:06
40Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL26:11+14:5215:57
Göran RundgrenLessebo OKdiskvalificerad
Rolf JakobssonAlfta-Ösa OKej godkänd
Ingemar ErlandssonVäxjö OKej godkänd
Roland OffrellFrosta OKej start
Claes-Göran GrenMalmö OKej start
Bengt BergmanLunds OKej start
Stefan G LarssonOK Njudungej start
Roland AlsénOK Roxenej start

D75

1 220 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mariann KjellbergBredareds IF13:5811:26
2Asta SjöbergLindebygdens OK15:28+1:3012:40
3Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK15:41+1:4312:51
4Gunnel BörjessonIK Uven15:50+1:5212:58
5Barbro VallinKungälvs OK17:13+3:1514:06
5Siv HasselgrundBjursås OK17:13+3:1514:06
7Barbro BlomFrölunda OL18:42+4:4415:19
8Elsa SvenssonOK Vilse 8719:18+5:2015:49
9Karin RenbergOK Kolmården21:12+7:1417:22
10Gunvor GranathNynäshamns OK22:38+8:4018:33
11Karin LexellOK Torfinn23:00+9:0218:51
12Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna25:26+11:2820:50

H75

1 390 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JohanssonOK Skogshjortarna10:307:33
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK10:59+0:297:54
3Åke GatelidOK Skogshjortarna11:14+0:448:04
4Ingemar SvenssonLunds OK11:49+1:198:30
5Hans KarlssonOK Orinto12:08+1:388:43
5Stig IsraelssonOK Tylöskog12:08+1:388:43
7Erland LingJönköpings OK12:12+1:428:46
8Mats ErikssonSala OK12:27+1:578:57
9Ivan ErnvidUlricehamns OK12:43+2:139:08
10Jerry HolmEskilstuna OL12:52+2:229:15
11Gunnar PerssonSvanesunds GIF13:21+2:519:36
12Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL14:25+3:5510:22
13Bengt BergqvistStigmännen Karlshamns OK14:28+3:5810:24
14Bengt AnderssonTidaholm SOK Sisu15:41+5:1111:16
15Göran HektorLinköpings OK18:21+7:5113:12
16Kenneth LindborgHässleholms OK18:28+7:5813:17
17Göran ThourVärend GN OL19:03+8:3313:42
18Alf KjellbergBredareds IF21:24+10:5415:23
Ragnar ErikssonOK Hedströmmenutgått
Ove JohanssonOK Järnbärarnaej start
Kuno ÖsterlundVästerås SOKej start

D80

1 220 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun HanssonYstads OK15:4612:55
2Clarie EkOK Pan-Kristianstad17:35+1:4914:24
3Laila MalmqvistVäxjö OK17:47+2:0114:34
4Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg23:47+8:0119:29

H80

1 120 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad10:419:32
2Ulf EskilssonOK Södertörn12:11+1:3010:52
3Arne YngströmHagaby GoIF Örebro13:34+2:5312:06
4Bo UllmanOK Pan-Kristianstad14:17+3:3612:45
5Nils JanssonSkattkärrs SOK14:46+4:0513:11
6Rolf BlomFrölunda OL15:34+4:5313:53
7Allan HåkanssonSOK Viljan16:55+6:1415:06
8John BerglundAlfta-Ösa OK17:51+7:1015:56
9Bengt EdvardssonOK Torfinn18:33+7:5216:33
10Lars-Erik LindellVäsby OK19:03+8:2217:00
11Lars-Erik MalmqvistVäxjö OK20:29+9:4818:17
12Gunnar LarssonUddevalla IS20:35+9:5418:22
13Rolf AnderssonRimbo SOK23:14+12:3320:44
Rune CarlssonSundbybergs IKej godkänd
John VallinOK Hedströmmenej godkänd
Rolf KrohnHudiksvalls OKej godkänd
Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OFutgått
Carl-Henrik HallbergIK Uvenej start

D85

1 220 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa HedströmGöteborg-Majorna OK15:3012:42

H85

1 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF18:0014:45
2Nils RågstedtIS Kullen18:10+0:1014:53
3John LarssonVästvärmlands OK20:09+2:0916:30
4Sture JanssonEmmaboda Verda OK23:49+5:4919:31
5Curth SvenssonSkåneslättens OL32:07+14:0726:19
Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OKej godkänd

H90

1 220 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK20:2916:47

Öppen motion 1

950 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bäcklund Hugo- -6:447:05
2Bäcklund Hanna- -6:50+0:067:11
3Valter SanderSkåneslättens OL7:45+1:018:09
4Teo PalmérUlricehamns OK13:11+6:2713:52
5Malte PalmérUlricehamns OK13:16+6:3213:57
6Benjamin KlemmingKalmar OK13:46+7:0214:29
7Olle HåkanssonRonneby OK40:29+33:4542:36

Öppen motion 3

1 320 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil PetterssonSOK Viljan11:198:34
2Carl GlivesonRonneby OK12:17+0:589:18
3Arvid ErikssonRonneby OK12:58+1:399:49
4Edvin SanderSkåneslättens OL14:24+3:0510:54
5Emil LingIK Hakarpspojkarna14:26+3:0710:56
6Ayan LingIK Hakarpspojkarna14:37+3:1811:04
7Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK17:02+5:4312:54
8Britt-Marie EkbergOK Orinto20:27+9:0815:29
9Eva-Karin PetterssonMullsjö SOK21:24+10:0516:12
10Anne-Marie LundquistGotlands Bro OK24:00+12:4118:10
11Olle NäslundSelånger SOK27:41+16:2220:58

Öppen motion 5

1 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra LingIK Hakarpspojkarna15:5410:27
2Eva BergstrandVärend GN OL29:12+13:1819:12
3Lennart MagnussonLaholms IF OK38:33+22:3925:21

Öppen motion 7

1 980 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK13:336:50
2Asaf AvnerKarlskrona SOK13:37+0:046:52
3Emma LingIK Hakarpspojkarna13:42+0:096:55
4Mats NylundBredaryds SOK14:18+0:457:13
5Nellie RydlundHässleholms OK14:24+0:517:16
6Albin ForsbergLånghundra IF15:27+1:547:48
7Ella SöderbergOK Skogsfalken16:17+2:448:13
8Oskar ErikssonRonneby OK16:35+3:028:22
9Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK16:39+3:068:24
10Mats PeterssonStigmännen Karlshamns OK17:47+4:148:58
11Kevin MatrosovsSage Orienteering and Rogainin18:30+4:579:20
12Lena HellströmOK Ravinen18:44+5:119:27
13Max PerssonOK Skogsfalken19:20+5:479:45
14Ann GranqvistOK Ravinen19:21+5:489:46
15Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK20:13+6:4010:12
16Kurt EkbergOK Orinto21:57+8:2411:05
17Wilma LarssonOK Tor22:36+9:0311:24
18Leif BylarsForsa OK23:01+9:2811:37
19Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK23:09+9:3611:41
20Susanna CaleklintKarlskrona SOK23:15+9:4211:44
21Åke ÖstberghKarlskrona SOK25:27+11:5412:51
22Thorwald FranssonOK Virdarna27:05+13:3213:40
23Siw BlomqvistOK Vilse 8730:10+16:3715:14
Bengt SalomonssonSkåneslättens OLej godkänd
Henriette JareklevHelsingborgs SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser