Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Torvaldsblotet

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Torvaldsblotet
Arrangörsorganisation: Skogslöparna
Datum: tisdag 4 augusti 2015

D21

6 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin HylanderNyköpings OK52:078:13
2Helena ForsbergSkogslöparna52:52+0:458:21
3Kristin AnderOK Landehof1:04:36+12:2910:12
4Linnea TroengSkogslöparna1:06:17+14:1010:28
5Susanne RutqvistIFK Umeå1:06:35+14:2810:31
Åsa OtterbjörkUmeå OKej start

H21

7 010 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Börje PaulerSkogslöparna39:535:41
2Ludvig ÅhlundOK Nolaskogsarna41:15+1:225:53
3Hans PerssonGävle OK43:50+3:576:15
4Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna45:20+5:276:28
5Simon WallerIFK Umeå48:09+8:166:52
6Jan NäslundOK Nolaskogsarna49:34+9:417:04
7Jonas ByströmSkogslöparna50:23+10:307:11
8Henrik ÅströmOK Hedströmmen52:16+12:237:27
9Jörgen NylénOK Nolaskogsarna53:18+13:257:36
10Erik SandhOK Roxen53:34+13:417:38
11Jan JohanssonIFK Umeå53:42+13:497:39
12Oskar ForsbergSkogslöparna54:14+14:217:44
13Anton ThorstenssonÄrla IF55:46+15:537:57
14Jesper VikmanOK Nolaskogsarna58:13+18:208:18
15Anders MannelqvistOK Nolaskogsarna59:07+19:148:25
Jon AnderssonIFK Umeåej start
Rickard BörjessonVänersborgs SKej start

H18

6 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton StrandbergSkogslöparna51:148:30

D16

4 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna51:3212:14
2Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OK1:08:46+17:1416:20

H16

4 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isac ErikssonOK Nolaskogsarna37:058:10
2Ivar Lidström LauriSnättringe SK37:08+0:038:10
3Simon DahlbergOK Nolaskogsarna41:49+4:449:12

D14

3 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vega KjellssonSidensjö IK38:1910:05
2Amelie JosefssonSkogslöparna42:13+3:5411:06
3Emelie VibergSkogslöparna42:42+4:2311:14
4Karin Ingeborg WedmanVästerbergslagens OL43:30+5:1111:26
5Kajsa LindqvistSelånger SOK46:20+8:0112:11
6Ida WickbergOK Nolaskogsarna48:23+10:0412:43
7Hanna Edlund JönssonSkogslöparna1:15:13+36:5419:47

H14

3 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik Lidström Lauri Snättringe SK38:4610:12
2Edvin HägglundOK Nolaskogsarna41:19+2:3310:52
3Seth BorglundHärnösands OK42:32+3:4611:11
4Andreas NilssonHusums IF OK46:57+8:1112:21
5Gustaf HägglundOK Nolaskogsarna50:37+11:5113:19
6Sixten NorbergÖrnsköldsviks OK54:31+15:4514:20
7Laban NordinOK Nolaskogsarna54:35+15:4914:21
8Anton BrännströmÖrnsköldsviks OK1:01:44+22:5816:14

D12

2 170 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna18:108:22
2Nora EngströmOK Nolaskogsarna20:05+1:559:15
3Daga KjellssonSidensjö IK24:22+6:1211:13
4Sarah BorglundHärnösands OK28:30+10:2013:08
5Isabelle HellgrenÖrnsköldsviks OK33:30+15:2015:26
6Ylva ThorénÖrnsköldsviks OK40:20+22:1018:35

H12

2 170 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel MannelqvistOK Nolaskogsarna16:217:32
2Johan SöderholmKubbe-Norrflärke IF18:50+2:298:40
3Linus DahlbergOK Nolaskogsarna22:52+6:3110:32
4Erik ByströmOK Nolaskogsarna23:35+7:1410:52
5Jonatan HälldalSkogslöparna41:00+24:3918:53
William EdinSkogslöparnaej start
Marcus NilssonSkogslöparnaej start

D10

1 990 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva Lidström LauriSnättringe SK14:137:08
2Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna23:32+9:1911:49
3Alice LindqvistSelånger SOK24:31+10:1812:19
4Signe ForsbergSkogslöparna26:31+12:1813:19
5Vilja NorbergÖrnsköldsviks OK27:33+13:2013:50
6Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK31:20+17:0715:44
7Nikki AhlqvistÖrnsköldsviks OK43:20+29:0721:46
Liv PaulerSkogslöparnaej start

H10

1 990 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sixten PerssonSkogslöparna16:068:05
2Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL19:25+3:199:45
3Liam HälldalSkogslöparna19:26+3:209:45
4Victor VikmanOK Nolaskogsarna24:48+8:4212:27
5Martin NilssonSkogslöparna25:26+9:2012:46
6Jonathan EdinSkogslöparna30:27+14:2115:18
Joel ByströmOK Nolaskogsarnaej start

H35

6 330 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristofer WesterSkogslöparna45:097:07
2Jonas HälldalSkogslöparna52:48+7:398:20
3Mattias PerssonSkogslöparna54:28+9:198:36
4Daniel KnutssonSkogslöparna58:24+13:159:13
5Magnus MattssonÖrnsköldsviks OK1:06:16+21:0710:28
6Jakob WedmanVästerbergslagens OL1:14:12+29:0311:43

D45

4 210 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mari-Helen LidströmSnättringe SK1:00:0414:16
2Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:07:19+7:1515:59
3Susanne MikaelssonHusums IF OK1:08:39+8:3516:18
4Pernilla JonssonÖrnsköldsviks OK1:35:02+34:5822:34
Victoria KarlssonSkogslöparnaej start

H45

6 020 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sören PeterssonOK Nolaskogsarna41:536:57
2Erik BorglundHärnösands OK48:17+6:248:01
3Christer MikaelssonHusums IF OK48:22+6:298:02
4Clas EngströmOK Nolaskogsarna50:22+8:298:21
5Bo LauriSnättringe SK55:36+13:439:14
Per-Johan JosefssonSkogslöparnaej start

D55

3 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta StrandbergSkogslöparna48:0212:09
2Inger EdinSidensjö IK55:57+7:5514:09

H55

4 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen EdinSidensjö IK37:068:10
2Thomas LarssonLugnviks IF56:38+19:3212:28
3Leif StrandbergSkogslöparna59:26+22:2013:05
4Eero NiemiSkogslöparna59:27+22:2113:05

H65

3 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran HällströmOK Nipan40:2010:12
2Per SundinSkogslöparna42:30+2:1010:45
3Gunnar TigerUmeå OK45:56+5:3611:37
4Roland SalomonssonHärnösands OK49:32+9:1212:32
5Lennart VedinOK Branten51:19+10:5912:59
6Åke BöleniusOK Branten54:10+13:5013:42
7Bertil NordinSkogslöparna1:01:10+20:5015:29
Ove ForsbergTurebergs IFej godkänd

Inskolning

1 990 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Isabell AhlqvistÖrnsköldsviks OKfullföljt
Felicia Aspnäs-FermSidensjö IKfullföljt
William BacklundSidensjö IKfullföljt
Alfons BrännströmÖrnsköldsviks OKfullföljt
Emma, ByströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Linna DynesiusSkogslöparnafullföljt
Elias EdinSidensjö IKfullföljt
Vilmer EdlundSkogslöparnafullföljt
Ture ForsbergSkogslöparnafullföljt
Hannes HägglundOK Nolaskogsarnafullföljt
Sixten KjellqvistSidensjö IKfullföljt
Stella LindqvistSidensjö IKfullföljt
Nelly LundqvistSidensjö IKfullföljt
Linn MelinSidensjö IKfullföljt
Elof NorbergÖrnsköldsviks OKfullföljt
Delisia NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Julina NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Milea NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Saga NäslundSävedalens AIKfullföljt
Elina OlssonSidensjö IKfullföljt
Simon OlssonSidensjö IKfullföljt
Stina PerssonSkogslöparnafullföljt
Embla SjölundÖrnsköldsviks OKfullföljt
Saga SjölundÖrnsköldsviks OKfullföljt
Måns TroengSkogslöparnafullföljt
Edvin WesterSkogslöparnafullföljt
Hjalmar RutqvistIFK Umeåej godkänd

U1

1 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia EkSkogslöparna21:4910:57
2Rebecka EkSkogslöparna22:20+0:3111:13
3Elsa EdlundSkogslöparna32:48+10:5916:28
Ida PaulerSkogslöparnaej start

Öppen motion 2

2 170 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias EdinSkogslöparna20:249:24
2Karin NäslundOK Nolaskogsarna25:10+4:4611:35
2Maria NäslundSävedalens AIK25:10+4:4611:35
4Isak AbrahamssonSkogslöparna26:40+6:1612:17
5Elias SöderlundSkogslöparna39:02+18:3817:59
6Filip NordströmSkogslöparna47:49+27:2522:02
7Moa EklundOK Nolaskogsarna54:24+34:0025:04
8Sindre StiaurenSidensjö IK59:19+38:5527:20
9Alma NilssonSidensjö IK59:24+39:0027:22
10Evelina NilssonSidensjö IK59:40+39:1627:29
Johan EklundOK Nolaskogsarnaej godkänd
Anton NäslundSkogslöparnaej godkänd
Leif DahlbergOK Nolaskogsarnaej godkänd
Melker EklundOK Nolaskogsarnaej godkänd
Lena NordinÖrnsköldsviks OKej godkänd
Olle NäslundSävedalens AIKej godkänd
Torsten VestmanOK Nolaskogsarnaej godkänd

Öppen motion 5

3 800 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn ByströmOK Nolaskogsarna36:529:42
2Per BengtssonSidensjö IK36:56+0:049:43
3Albin GrahnCentrum OK41:05+4:1310:48
4Thomas NäslundOK Nolaskogsarna42:46+5:5411:15
5Nicklas LindqvistSelånger SOK48:24+11:3212:44
6Ida SjölundÖrnsköldsviks OK52:48+15:5613:53
7Sofia KjellssonSidensjö IK54:03+17:1114:13
8Eilert EdinSidensjö IK54:36+17:4414:22
9Johan MelinSidensjö IK55:33+18:4114:37
10Ulf StrömbergÖrnsköldsviks OK58:46+21:5415:27
11Linda BrännströmÖrnsköldsviks OK1:00:20+23:2815:52
12Lena DahlbergOK Nolaskogsarna1:01:09+24:1716:05
13Magdalena NilssonSidensjö IK1:01:49+24:5716:16
14Göran HörnquistÖrnsköldsviks OK1:03:34+26:4216:43
15Ulla Britt SundinSkogslöparna1:04:04+27:1216:51
16Lina KjellqvistSidensjö IK1:04:34+27:4216:59
17Håkan WickbergOK Nolaskogsarna1:07:33+30:4117:46
18Klara Stefanssonklubblös1:08:31+31:3918:01
19Marie BorglundHärnösands OK1:09:15+32:2318:13
20Mats JonssonSidensjö IK1:12:31+35:3919:05
Hugo KjellssonSidensjö IKej godkänd
Brian ThorsenSidensjö IKej godkänd
Sofia BengtssonSidensjö IKej godkänd
Moa NordinÖrnsköldsviks OKej godkänd
Mikael NilssonSkogslöparnaej start
Monica SandströmKubbe-Norrflärke IFej start
Karin SvenssonKubbe-Norrflärke IFej start
Anna SöderholmKubbe-Norrflärke IFej start

Öppen motion 7

6 020 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas SöderlundSkogslöparna56:419:24
2Lars AnderssonOK Södertörn58:23+1:429:41
3Anette NyströmOK Nolaskogsarna59:38+2:579:54
4Lars-Olof ForsgrenOK Nolaskogsarna1:00:45+4:0410:05
5Lisa SundinSkogslöparna1:01:46+5:0510:15

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser