Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Kölabodamedeln

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Kölabodamedeln
Arrangörsorganisation: OK Älme
Datum: torsdag 5 maj 2016

D21

3 780 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela AlvmyrenHalmstad OK30:127:59
2Emma BergmanGöteborg-Majorna OK30:14+0:027:59
3Marie EngOK Pan-Kristianstad31:10+0:588:14
4Sara Snogerup LinseLunds OK31:49+1:378:25
5Lindha HellnerFK Göingarna33:35+3:238:53
6Pia OlssonOK Pan-Kristianstad34:28+4:169:07
7Caroline LindelöwHärlövs IF36:09+5:579:33
8Annika WigrenLunds OK37:12+7:009:50
9Elin LundqvistOK Orion38:02+7:5010:03
10Carolina NilssonOK Kompassen39:51+9:3910:32
11Karin KarlssonHalmstad OK40:31+10:1910:43
12Kristina SpångbergLunds OK40:53+10:4110:48
13Carina ThynellHärlövs IF40:54+10:4210:49
14Evelina FolkessonOK Torfinn41:16+11:0410:55
15Elinor LindelöwHärlövs IF43:32+13:2011:31
16Linnea GustafssonOK Gynge43:38+13:2611:32
17Maureen Olsson LoLunds OK44:00+13:4811:38
18Jessica KarlssonOK Torfinn44:12+14:0011:41
19Cecilia SpångbergLunds OK46:16+16:0412:14
20Camilla NilssonOK Torfinn46:50+16:3812:23
21Lovisa NilssonFK Göingarna47:08+16:5612:28
22Julia SvärdOskarströms OK50:36+20:2413:23
23Matilda NilssonFK Göingarna52:42+22:3013:56
24Hannah PetersonOK Torfinn1:12:38+42:2619:12
Maria JohanssonTorsås OKej godkänd
Sarah LindströmRonneby OKej start

H21

5 250 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola MartnerGöteborg-Majorna OK30:045:43
2Johan WennermarkOK Orion32:15+2:116:08
3Fredrik NilssonOK Pan-Kristianstad33:49+3:456:26
4Nils Wallentin TärkHalmstad OK35:18+5:146:43
5Adam GranstedtIK Hakarpspojkarna35:19+5:156:43
6Henrik OlofssonOK Kompassen36:47+6:437:00
6Adam SegerslättSkåneslättens OL36:47+6:437:00
8Per LenanderVäxjö OK37:01+6:577:03
9David RunemalmNybro OK37:35+7:317:09
10Thomas AspIFK Göteborg37:36+7:327:09
11Eric RosjöJönköpings OK39:36+9:327:32
12Martin GranqvistKamrat och IF KIF41:09+11:057:50
13Loke AgmarkenHalmstad OK41:52+11:487:58
14Ingemar ErikssonRonneby OK42:30+12:268:05
15Johnny NimvikLunds OK42:52+12:488:09
16Håkan AnderssonHalmstad OK43:08+13:048:12
17Peter HedbergLunds OK43:38+13:348:18
18Magnus GranqvistFK Göingarna44:24+14:208:27
19Fredrik HugossonLunds OK45:15+15:118:37
20Oskar PeterssonOK Njudung45:27+15:238:39
21Mats BredfeltLunds OK45:28+15:248:39
22Kennet HorvathHalmstad OK45:49+15:458:43
23Bo SöderqvistIK Hakarpspojkarna46:42+16:388:53
24Leon HanssonVisborgs OK47:30+17:269:02
25Robert BertilssonLunds OK48:41+18:379:16
26Mattias JägstedtHalmstad OK49:55+19:519:30
27Michael AnderssonLunds OK49:59+19:559:31
28Per Arne EvaldssonOK Gynge52:12+22:089:56
29Emanuel StridOK Torfinn52:40+22:3610:01
30Kyrre ThalbergLunds OK55:57+25:5310:39
31Ludvig WallénVäxjö OK56:57+26:5310:50
32Johan GustafsonLunds OK58:06+28:0211:04
33Gert PetterssonLunds OK59:52+29:4811:24
34Anders JohanssonLunds OK1:05:14+35:1012:25
Edvin SmedbergOK Skogsfalkenej godkänd
Torgny LindströmRonneby OKej godkänd
Joel Käll KarlssonLinköpings OKej godkänd
Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstadej start
Johan ModigOK Pan-Kristianstadej start

D18

3 660 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emmy HelmerssonHässleholms OK35:089:35
2Sofia DahlHärlövs IF38:22+3:1410:28
3Vilma PerssonOK Skogsfalken39:11+4:0310:42
4Olivia LönkvistOK Vivill49:20+14:1213:28
5Klara IngelströmOK Gynge59:14+24:0616:11
6Kajsa IsidorssonOK Vivill1:01:23+26:1516:46

H18

3 590 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus LundbergOK Bävern24:396:51
2Rasmus SvenssonVärend GN OL29:50+5:118:18
3Ludwig GustavssonOK Bävern29:54+5:158:19
4Mathias BlomsterRonneby OK34:54+10:159:43
5Emil JohanssonOK Bävern35:15+10:369:49
6Viktor ÖstergrenVäxjö OK42:54+18:1511:56
7Erik JönssonLunds OK45:50+21:1112:46

D16

3 560 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alma Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna31:028:43
2Alicia LundgrenVäxjö OK32:22+1:209:05
3Ellen WahlbomOK Orion32:48+1:469:12
4Elin SvenssonOK Älme33:56+2:549:31
5Ebba LindmanIK Hakarpspojkarna34:29+3:279:41
6Lotten KindlundhFK Finn34:40+3:389:44
7Ellen KallerbäckEmmaboda Verda OK35:34+4:329:59
8Vendela LönkvistOK Vivill35:41+4:3910:01
9Maja PorleVäxjö OK36:15+5:1310:10
10Stina JohanssonOK Bävern37:15+6:1310:27
11Lovisa BlomgrenSOK Aneby39:55+8:5311:12
12Sara ErlandssonOK Vivill40:23+9:2111:20
13Wilma MarkholmSkåneslättens OL42:42+11:4011:59
14Emma NilssonAlvesta SOK45:14+14:1212:42
15Hanna JohannessonRonneby OK47:21+16:1913:18
16Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK49:16+18:1413:50
17Elisabet MikkelsenSOK Viljan49:33+18:3113:55
18Kajsa EkdahlEmmaboda Verda OK56:44+25:4215:56
19Martina SundelinOK Orion1:22:33+51:3123:11
Kajsa WardOK Vivillej godkänd
Julia RangertIK Hakarpspojkarnaej start
Annie FridRonneby OKej start
Linn PeterssonOK Vivillej start

H16

3 580 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav RuneforsVäxjö OK22:416:20
2Isac EricssonVäxjö OK23:00+0:196:25
3Emil ÖhlundIK Hakarpspojkarna23:45+1:046:38
4Oscar ModigOK Pan-Kristianstad25:14+2:337:02
5Filip RosjöJönköpings OK25:47+3:067:12
6Ludvig HallabroHässleholms OK26:26+3:457:23
7Algot NajvikOK Pan-Kristianstad26:27+3:467:23
8Albin TollOK Njudung26:56+4:157:31
9Allan HedbergLunds OK27:06+4:257:34
10Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarna28:20+5:397:54
11Gustav OlssonTorsås OK28:35+5:547:59
12Linus LundbergOK Bävern30:06+7:258:24
13Simon GiselssonRonneby OK35:28+12:479:54
14Jakob ZällHjärnarps OL36:01+13:2010:03
15Oliver ValleriusGamleby OK36:24+13:4310:10
16Povel HedbergLunds OK38:47+16:0610:50
17Axel ToressonLunds OK39:05+16:2410:55
18Oscar NilssonAlvesta SOK41:41+19:0011:38
19Anton DanielssonVäxjö OK43:30+20:4912:09
20Melker ElofssonOK Njudung44:55+22:1412:32
21Isak HultbergSOK Viljan46:07+23:2612:52
22Anton GlivesonRonneby OK54:22+31:4115:11
Loke ÖstangårdGamleby OKej godkänd
Hugo AlmquistIK Hakarpspojkarnaej start
Simon OlssonHjärnarps OLej start

D16 Kort

3 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martina BraunVäxjö OK35:3911:30
2Hanna AhlströmLunds OK52:43+17:0417:00
3Isabell IsidorssonOK Vivill55:27+19:4817:53
Hanna HenningssonBredaryds SOKej start

H16 Kort

3 140 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel HåkanssonRonneby OK41:2713:12

D14

3 100 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hilda Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna23:347:36
2Alma GustafssonSOK Aneby24:32+0:587:54
3Emma LingJönköpings OK25:28+1:548:12
4Klara AnderssonOK Orion25:37+2:038:15
5Nellie RydlundHässleholms OK26:08+2:348:25
6Evelina Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna26:31+2:578:33
7Tilda PalmIK Hakarpspojkarna27:03+3:298:43
8Ella SöderbergOK Skogsfalken27:25+3:518:50
9Amanda KarmetunOK Njudung27:51+4:178:59
10Elin RindstigSOK Viljan28:16+4:429:07
11Linn KarlssonOK Vilse 8728:39+5:059:14
12Ellen SigvardsonBredaryds SOK29:11+5:379:24
13Tea MarkholmSkåneslättens OL29:38+6:049:33
14Clara SamuelssonOK Vivill29:56+6:229:39
15Sofia PalmFK Boken30:08+6:349:43
16Ida EskilssonIK Hakarpspojkarna31:48+8:1410:15
17Elin HugossonLunds OK32:18+8:4410:25
18Clara DanielssonVäxjö OK33:00+9:2610:38
19Stina LindSOK Viljan35:38+12:0411:29
20Fredrika KindlundhFK Finn38:54+15:2012:32
21Emma IsidorssonOK Vivill44:08+20:3414:14
22Felicia LindbergFK Finn57:14+33:4018:27
Tuva LövdahlSOK Viljanej godkänd
Hanna RingRonneby OKej godkänd
Thea BökmanHelsingborgs SOKej start

H14

3 140 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Noel BraunVäxjö OK19:236:10
2Axel ElmbladBredaryds SOK20:14+0:516:26
3Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK21:33+2:106:51
4Theis MunktvedAllerød OK22:24+3:017:08
5Erik ÅkessonVäxjö OK22:27+3:047:08
6Karl PetersénOK Njudung23:02+3:397:20
7Arvid BlomsterRonneby OK25:03+5:407:58
8Carl ÅsLunds OK25:09+5:468:00
9William BjörkmanVäxjö OK26:15+6:528:21
10Anton GunnarssonBredaryds SOK26:20+6:578:23
10Loke HedbergLunds OK26:20+6:578:23
12Felix GustafssonLunds OK26:33+7:108:27
13Olle KallerbäckEmmaboda Verda OK27:03+7:408:36
14Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK28:25+9:029:02
15Oscar HultgrenOK Njudung28:30+9:079:04
16Oscar OlinIK Hakarpspojkarna29:30+10:079:23
17Erik LingJönköpings OK30:26+11:039:41
18Johan VinbladLunds OK30:40+11:179:45
19Fabian ValleriusGamleby OK31:15+11:529:57
20Ivar HelmerssonHässleholms OK31:36+12:1310:03
21Axel EvebornSOK Viljan32:10+12:4710:14
22Isak LiljeholmGamleby OK32:29+13:0610:20
23Mattias ÖhlundIK Hakarpspojkarna33:15+13:5210:35
24Filip JennerstrandOK Njudung37:34+18:1111:57
25Olle ErlandssonSOK Viljan39:17+19:5412:30
26Fabian EvertssonLessebo OK39:36+20:1312:36
27Fabian AnderssonRonneby OK43:32+24:0913:51
28Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna43:33+24:1013:52
29Klas LjungqvistLunds OK44:10+24:4714:03
30Johan HanssonSOK Viljan46:58+27:3514:57
31Alfred ÖstergrenAlvesta SOK52:16+32:5316:38
32Rasmus JohanssonOK Stigen52:57+33:3416:51
33Philip MartinssonFK Finn53:51+34:2817:08
Hugo EricssonVäxjö OKej godkänd
Aron ÖstangårdGamleby OKej godkänd
Max PerssonOK Skogsfalkenej start
Victor ModigOK Pan-Kristianstadej start

D14 Kort

2 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Natalie WestlundTorsås OK29:5712:25

H14 Kort

2 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin JohanssonRonneby OK25:2010:30
Gabriel HåkanssonRonneby OKej godkänd
Simon ElmRonneby OKej godkänd

D12

2 330 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda RosanderSOK Aneby17:157:24
2Linnea RydlundHässleholms OK18:42+1:278:01
3Hanna ÖbergGamleby OK18:44+1:298:02
4Tove ValleriusGamleby OK19:15+2:008:15
5Felicia FyhrSOK Aneby19:17+2:028:16
6Tova RangertIK Hakarpspojkarna19:21+2:068:18
7Tuva ÖstangårdGamleby OK19:26+2:118:20
8Enni LindskogOK Älme20:42+3:278:53
9Stella RangertIK Hakarpspojkarna21:01+3:469:01
10Maja LindénVäxjö OK21:07+3:529:03
11Emma OlinIK Hakarpspojkarna21:12+3:579:05
12Ellen TollOK Njudung21:31+4:169:14
13Emmy PalmFK Boken22:24+5:099:36
14Vendela SturekSOK Viljan23:06+5:519:54
15Matilda AspIFK Göteborg23:56+6:4110:16
16Ida RosjöJönköpings OK24:07+6:5210:21
17Emma RindstigSOK Viljan25:26+8:1110:54
18Sandra LingJönköpings OK25:36+8:2110:59
19Maja BäcklundRonneby OK26:13+8:5811:15
20Klara HultbergSOK Viljan27:51+10:3611:57
21Alice PerssonOK Tyringe30:32+13:1713:06
22Hilda PeterssonVäxjö OK31:17+14:0213:25
23Tilde MansénSkarpnäcks OL35:28+18:1315:13
24Alice HallOK Bävern36:00+18:4515:27
25Lea FribergOK Vivill38:30+21:1516:31
26Embla ThorénRonneby OK46:00+28:4519:44
Lizen BergströmOK Bävernej godkänd

H12

2 410 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus VernströmRonneby OK15:126:18
2Olle KarlssonIK Hakarpspojkarna15:53+0:416:35
3Joel Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna17:54+2:427:25
4Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna18:32+3:207:41
5Filip BrolingBredaryds SOK18:54+3:427:50
6Theo LövdahlSOK Viljan19:32+4:208:06
7Kalle ÖhlundIK Hakarpspojkarna19:35+4:238:07
8Aron RudbergOK Bävern20:25+5:138:28
9Oskar ErikssonRonneby OK20:36+5:248:32
10Elias ThunbergOK Vivill20:47+5:358:37
11Hugo HedströmOK Bävern21:45+6:339:01
12Adrian SjödinIK Hakarpspojkarna21:53+6:419:04
13Albin SamuelssonOK Vivill22:11+6:599:12
14Olof EdvardssonRonneby OK25:01+9:4910:22
15Moltas ÖstergrenAlvesta SOK28:20+13:0811:45
16Gustav EvebornSOK Viljan28:32+13:2011:50
17Anton KarlssonFK Finn29:39+14:2712:18
18Albin TagessonFK Finn30:32+15:2012:40
19Albin HugossonLunds OK32:25+17:1313:27
20Jakob IngelströmOK Gynge34:50+19:3814:27
21Andreas PeterssonRonneby OK39:48+24:3616:30
22Anton ElmerfjordLunds OK40:57+25:4516:59
23Olle PetersénOK Njudung42:48+27:3617:45
24David WieslanderOK Vivill54:21+39:0922:33
Alexander GustavssonOK Njudungej godkänd
Isac LindbergFK Finnej godkänd
Hugo MartinssonFK Finnej godkänd

D12 Kort

2 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Angelina LydinRonneby OK32:1913:59

H12 Kort

2 310 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil AnderssonOK Virdarna19:388:29
2Albin JägstedtHalmstad OK20:38+1:008:55
3Mathias ElmRonneby OK32:35+12:5714:06
Theo SunessonFK Göingarnaej start

D10

2 320 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filippa BraunVäxjö OK17:257:30
2Frida LindénVäxjö OK17:31+0:067:33
3Aprilia CinthioSkåneslättens OL17:34+0:097:34
4Hilda LindénVäxjö OK21:51+4:269:25
5Hanna BäcklundRonneby OK21:56+4:319:27
6Emma LindénVäxjö OK22:34+5:099:43
7Elin SaleskogRonneby OK28:48+11:2312:24
8Josefina AndraeOK Vilse 8735:14+17:4915:11
9Tindra DavidssonOK Bävern36:56+19:3115:55
10Wilma JolinRonneby OK44:13+26:4819:03

H10

2 300 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl ÖbergGamleby OK14:366:20
2Eddie KarlssonOK Vilse 8716:05+1:296:59
3Emil RingRonneby OK16:44+2:087:16
4Carl GlivesonRonneby OK17:13+2:377:29
5Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna17:55+3:197:47
6Wilhelm KarmetunOK Njudung19:01+4:258:16
7Oskar Andrén SkoglundOK Vivill19:18+4:428:23
8Emil LingJönköpings OK20:26+5:508:53
9Arvid JosefssonOK Vivill21:08+6:329:11
10Nils PerssonOK Tyringe21:43+7:079:26
11Alvin WigrenLunds OK23:00+8:2410:00
12Oskar WardOK Vivill25:44+11:0811:11
13Ville LindskogOK Älme29:43+15:0712:55
14Albert SvenssonFK Finn30:23+15:4713:12
15Albin GranqvistFK Göingarna30:50+16:1413:24
16Elliot JägstedtHalmstad OK32:31+17:5514:08
17Erik WihlborgOK Gynge32:47+18:1114:15
18Albin ThunbergOK Vivill40:09+25:3317:27
19Wille VernströmRonneby OK40:47+26:1117:43
20Arvid ErikssonRonneby OK46:27+31:5120:11
21Ossian ÖstergrenAlvesta SOK46:55+32:1920:23
Axel ErikssonKexholms SKej start
Emil KarlssonOK Bävernej start

D35

3 670 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Charlotte JosefssonOK Vivill40:4511:06
2Karin LindqvistRonneby OK41:14+0:2911:14
3Lieke van OpstalKOVZ43:21+2:3611:48
4Sara JägstedtHalmstad OK1:04:48+24:0317:39
Sandra DavidssonOK Bävernej start

H35

4 810 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus JosefssonOK Vivill37:487:51
2Lars MunktvedAllerød OK43:49+6:019:06
3Mikael HallOK Bävern44:16+6:289:12
4Petter ValleriusGamleby OK44:56+7:089:20
5Martin RosénOK Stigen49:15+11:2710:14
6Casper LindemannOK Roskilde51:15+13:2710:39
7Jakob LexellFK Finn58:25+20:3712:08

D40

3 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida PalmFK Boken32:519:23
2Maria BraunVäxjö OK33:26+0:359:33
3Martina KarlssonOK Vilse 8734:29+1:389:51
4Anna HanssonSOK Viljan40:49+7:5811:39
5Jenny VinbladLunds OK46:09+13:1813:11
6Cecilia KarmetunOK Njudung47:52+15:0113:40
7Maria HonethVäxjö OK54:24+21:3315:32

H40

4 570 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tord HultbergSOK Viljan31:036:47
2Markus OlinIK Hakarpspojkarna31:47+0:446:57
3Conny RaskHjärnarps OL33:43+2:407:22
4Joakim KarmetunOK Njudung33:45+2:427:23
5Henrik ModigOK Pan-Kristianstad35:10+4:077:41
6Per ThunbergOK Vivill35:24+4:217:44
7Daniel EvaldssonVäxjö OK36:35+5:328:00
8Ola SöderbergOK Skogsfalken37:25+6:228:11
9Christer ÖbergGamleby OK44:19+13:169:41
10Björn DavidssonOK Bävern45:04+14:019:51
11Ola MarkholmSkåneslättens OL45:40+14:379:59
12Patrik IngelströmOK Gynge45:44+14:4110:00
13Peter SunnegårdhRonneby OK46:14+15:1110:07
14Magnus OlssonTorsås OK47:41+16:3810:26
15Anders HolmbergOK Vivill51:14+20:1111:12
16Tobias SvenssonFK Finn1:01:11+30:0813:23

D45

3 180 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena RegnellVäxjö OK25:558:08
2Marie OlssonÖrkelljunga FK29:28+3:339:15
3Josefine AlbinssonOK Skogsfalken29:39+3:449:19
4Marie MarkholmSkåneslättens OL30:52+4:579:42
5Carina RydlundHässleholms OK33:08+7:1310:25
6Carin RosjöJönköpings OK33:25+7:3010:30
7Maria RindstigSOK Viljan34:51+8:5610:57
8Marina JohanssonOK Njudung35:26+9:3111:08
9Annika SvärdOskarströms OK36:16+10:2111:24
10Camilla JohanssonOK Stigen36:46+10:5111:33
11Susanne GranGamleby OK39:34+13:3912:26
12Anethe MansénSkarpnäcks OL41:02+15:0712:54
13Ingela AnderssonOK Orion43:20+17:2513:37
14Monika HjellströmGränna-Bygdens OK51:44+25:4916:16
15Katarina SundelinOK Orion1:11:34+45:3922:30
Caroline LiljebjörnNybro OKej godkänd
Maria ModigOK Pan-Kristianstadej start

H45

4 490 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter JacobssonIK Hakarpspojkarna29:326:34
2Fridolf EskilssonIK Hakarpspojkarna30:10+0:386:43
3Andreas RangertIK Hakarpspojkarna30:23+0:516:46
4Lars SvenssonIK Hakarpspojkarna31:59+2:277:07
5Patrik RosénVäxjö OK32:26+2:547:13
6Håkan PalmFK Boken33:10+3:387:23
7Fabian LjungqvistLunds OK34:10+4:387:36
8Magnus WihlborgOK Gynge35:33+6:017:55
9Jonas PerssonTorsås OK37:17+7:458:18
10Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad38:35+9:038:35
11Dennis TollOK Njudung38:47+9:158:38
12Anders LingJönköpings OK39:11+9:398:43
13Håkan DanielssonVäxjö OK40:36+11:049:02
14Evert KarlssonTorsås OK40:39+11:079:03
15Peter BraunVäxjö OK41:14+11:429:11
16Håkan KarlssonFK Finn42:00+12:289:21
17Johan BökmanHelsingborgs SOK42:59+13:279:34
18Lars HallabroHässleholms OK43:46+14:149:44
19Håkan ErikssonHästveda OK45:36+16:0410:09
20Ulf HonethVäxjö OK46:18+16:4610:18
21Niklas WelanderÖrkelljunga FK49:43+20:1111:04
22Mikael SvärdOskarströms OK50:20+20:4811:12
23Per WikströmHästveda OK52:13+22:4111:37
24Nils HelmerssonHässleholms OK52:40+23:0811:43
25Stephan ÖstergrenAlvesta SOK56:43+27:1112:37
26Anders KnudsenHerlufsholm OK57:11+27:3912:44
27Lars DahlHärlövs IF58:31+28:5913:01
28Anders SundelinOK Orion1:00:33+31:0113:29
29Torbjörn LönkvistOK Vivill1:07:36+38:0415:03
Thomas JohanssonGamleby OKej godkänd
Björn KarlssonKexholms SKej godkänd
Ola NilssonAlvesta SOKej godkänd
Våge RindstigSOK Viljanej start
Tomas KarlssonKexholms SKej start

D50

3 190 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin ÖhlinSOK Aneby29:149:09
2Ingrid JohanssonLaholms IF OK30:41+1:279:37
3Ingela AnderssonLunds OK31:22+2:089:49
4Britt-Marie BengtssonFK Åsen32:08+2:5410:04
5Pia LundbergOK Bävern33:39+4:2510:32
6Anneli KarlssonFK Finn34:16+5:0210:44
7Christina SternerOK Njudung36:03+6:4911:18
8Gunilla GustafssonOK Orion36:09+6:5511:19
9Katarina HenmyrOK Vilse 8743:06+13:5213:30
10Tine Meyhoff PetersenHerlufsholm OK48:29+19:1515:11

H50

3 810 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elis BengtssonOK Norrvirdarna26:517:02
2Peter EkdahlEmmaboda Verda OK29:43+2:527:47
3Anders MansénSkarpnäcks OL29:52+3:017:50
4Anders BlomqvistOK Skogsfalken31:28+4:378:15
5Philip HjellströmGränna-Bygdens OK32:21+5:308:29
6Magnus PorleVäxjö OK32:46+5:558:36
7Magnus OlssonHjärnarps OL33:48+6:578:52
8Mikael WahlbomOK Orion34:40+7:499:05
9Mats AnderssonOK Orion35:09+8:189:13
10Krister RosjöJönköpings OK37:38+10:479:52
11Jan JohanssonSkåneslättens OL40:09+13:1810:32
12Håkan ÖstergrenVäxjö OK41:03+14:1210:46
13Jörgen SvenssonRonneby OK1:05:39+38:4817:13
Lars PerssonOK Skogsfalkenej start

D55

3 100 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK30:479:55
2Eva Folkesson LööfOK Pan-Kristianstad30:54+0:079:58
3Christina SegerslättSkåneslättens OL33:25+2:3810:46
4Kristina JohanssonKalmar OK33:35+2:4810:50
5Agneta ErforsOK Torfinn34:33+3:4611:08
6Ewa RoosHelsingborgs SOK36:08+5:2111:39
7Eva TykessonRävetofta OK36:17+5:3011:42
8Lena RunessonOK Vivill36:20+5:3311:43
9Wiveka ErnstssonFK Göingarna36:25+5:3811:44
10Mona PalmLessebo OK36:51+6:0411:53
11Eva EklundVäxjö OK36:52+6:0511:53
12Mariann JohanssonKexholms SK37:11+6:2411:59
13Kati NémethStigmännen Karlshamns OK45:03+14:1614:31
14Aina JeppssonLunds OK45:09+14:2214:33
15Berit RuneforsVäxjö OK48:21+17:3415:35
16Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK55:27+24:4017:53
17Eva TollsternVäxjö AIS1:02:21+31:3420:06
18Elly van OpstalKOVZ1:20:38+49:5126:00

H55

3 780 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats BrorssonTockarps IK29:397:50
2Ulf JungstrandOK Skogsfalken30:14+0:357:59
3Jan NilssonAndrarums IF31:54+2:158:26
4Evert JohanssonOK Bävern34:17+4:389:04
5Thomas HenmyrOK Vilse 8734:28+4:499:07
6Göran MånssonKarlskrona SOK37:01+7:229:47
7Egon GustavssonOK Bävern38:47+9:0810:15
8Sten SegerslättSkåneslättens OL39:38+9:5910:29
9Leif LindauOK Torfinn40:23+10:4410:41
10Jan KarlssonVäxjö OK42:11+12:3211:09
11Lars RunessonOK Vivill46:17+16:3812:14
12Stig NilssonOskarströms OK48:48+19:0912:54
13Pidde SjöforsOK Pan-Kristianstad1:39:52+1:10:1326:25

D60

3 010 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie SvenssonOK Pan-Kristianstad27:559:16
2Bente KällVäxjö OK28:28+0:339:27
3Ingrid LarssonFK Göingarna32:37+4:4210:50
4Mona EnforsTockarps IK39:16+11:2113:02
5Eva PetterssonVäxjö OK39:25+11:3013:05

H60

3 540 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt LarssonFK Göingarna29:138:15
2Thomas GeorgssonOK Nackhe30:57+1:448:44
3Adrie Van OpstalKOVZ34:50+5:379:50
4Göran SvensonSOK Viljan35:52+6:3910:07
5Per NilssonStigmännen Karlshamns OK36:34+7:2110:19
6Stellan MartinssonOK Tyringe36:41+7:2810:21
7Thomas AlmqvistKarlskrona SOK38:12+8:5910:47
8Torgny OttossonOK Torfinn40:35+11:2211:27
9Jan KarlssonOK Virdarna41:57+12:4411:51
10Lars MartinssonRonneby OK46:02+16:4913:00
11Lars EklundVäxjö OK47:55+18:4213:32
12Olle EnforsTockarps IK48:11+18:5813:36
13Thomas DagsbergOK Orion52:44+23:3114:53
14Peter JoelssonÅlems OK58:31+29:1816:31
15Tommy HautopOK Pan-Kristianstad1:00:55+31:4217:12

D65

2 890 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel MånssonOK Vilse 8733:5511:44
2Eva AlsinIK Ymer35:48+1:5312:23
3Lena SöderbergOK Skogsfalken36:00+2:0512:27
4Inger GlansOK Torfinn38:08+4:1313:11
5Karin PerssonOK Tyringe38:22+4:2713:16
6Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK42:19+8:2414:38
7Lena JönssonLaholms IF OK44:38+10:4315:26
8Eva ArvidssonAlvesta SOK44:42+10:4715:28
9Åsa StåhlHjärnarps OL44:58+11:0315:33
10Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK50:29+16:3417:28
11Marie-Louise KarlssonNybro OK50:30+16:3517:28
12Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad53:16+19:2118:25
13Karin LarssonOK Kompassen59:03+25:0820:25
14Margareta HeldFK Åsen1:18:17+44:2227:05
15Kristin LindbergLunds OK1:23:54+49:5929:01
Kristina FranssonOK Virdarnaej start

H65

3 250 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn PalmLessebo OK27:538:34
2Krister NilssonVäxjö OK28:48+0:558:51
3Agne BengtssonOK Kompassen29:14+1:218:59
4Jörgen NilssonRonneby OK30:20+2:279:20
5Bengt ElmerssonOK Norrvirdarna31:03+3:109:33
6Bernt-Ove KarlssonFK Finn32:30+4:3710:00
7Lars SvenssonOK Vilse 8732:32+4:3910:00
8Lennart AnderssonOK Orion33:51+5:5810:24
9Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK34:10+6:1710:30
10Roger BergvikVäxjö OK35:17+7:2410:51
11Gunnar ErikssonFK Finn36:43+8:5011:17
12Bengt StåhlHjärnarps OL37:24+9:3111:30
13Bo JohanssonOK Vilse 8737:40+9:4711:35
14Anders PerssonOK Vilse 8738:37+10:4411:52
15Åke PerssonHjärnarps OL38:43+10:5011:54
16Lars JohanssonMalmö OK39:56+12:0312:17
17Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK41:23+13:3012:44
18Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OK45:54+18:0114:07
19Bo SenjeHalmstad OK46:13+18:2014:13
20Nils-Erik BondessonFrosta OK46:41+18:4814:21
21Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK54:01+26:0816:37
22Göran LarssonOK Kompassen59:28+31:3518:17
23Tommy HeldFK Åsen1:00:48+32:5518:42
Åke KarlssonAlvesta SOKej godkänd

D70

2 600 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helen AndertoftMarkaryds FK27:3410:36
2Birgitta OlssonRonneby OK27:59+0:2510:45
3Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL32:36+5:0212:32
4Gunilla GrönbladHärlövs IF35:37+8:0313:41
5Elsa SvenssonOK Vilse 8736:38+9:0414:05
6Karin BengtssonOK Kompassen37:12+9:3814:18
7Gull SvenssonTockarps IK38:20+10:4614:44
8Torill SvendsenFrosta OK38:50+11:1614:56
9Astrid JohannessonHelsingborgs SOK39:14+11:4015:05
10Karin LexellOK Torfinn41:40+14:0616:01
11Ulla NilssonSOK Viljan42:00+14:2616:09
12Marianne CarlssonSkåneslättens OL44:52+17:1817:15
13Ulla BergqvistStigmännen Karlshamns OK49:21+21:4718:58
14Solbritt GustafssonOK Virdarna49:35+22:0119:04
15Eva BergstrandVärend GN OL56:40+29:0621:47
16Barbro HugossonLunds OK1:13:37+46:0328:18
Harriet KarlssonTorsås OKej godkänd
Berit ByströmOK Virdarnaej godkänd
Gullevi SvenssonRonneby OKej godkänd

H70

3 180 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inge PerssonFK Boken30:229:32
2Anders BuhréNybro OK32:25+2:0310:11
3Ingvar PerssonFK Åsen32:48+2:2610:18
4Roland NilssonSOK Viljan34:09+3:4710:44
5Göran SvenssonFK Finn34:37+4:1510:53
6Kent EkdahlEmmaboda Verda OK36:28+6:0611:28
7Ingemar AnderssonOK Orion36:54+6:3211:36
8Roland OffrellFrosta OK37:09+6:4711:40
9Leif LindströmNybro OK37:15+6:5311:42
10Bengt GardOskarströms OK38:21+7:5912:03
11Kjell MånssonKarlskrona SOK38:30+8:0812:06
12Krister SandbladVäxjö OK39:17+8:5512:21
13Erling SamuelssonOK Vilse 8739:49+9:2712:31
14Bertil OttossonFK Göingarna40:24+10:0212:42
15Göte GustafssonEmmaboda Verda OK41:22+11:0013:00
16Gerth SällströmLessebo OK42:04+11:4213:13
17Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL45:51+15:2914:25
18Tom LindbergLunds OK46:03+15:4114:28
19Christer SvenssonFK Finn46:05+15:4314:29
20Sten Åke KvistIS Kullen46:26+16:0414:36
21Verner LönnquistHärlövs IF47:26+17:0414:54
22Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad48:30+18:0815:15
23Sven ThelanderssonLunds OK51:07+20:4516:04
24John-Erik BergstrandVärend GN OL54:43+24:2117:12
25Kenneth ArvidssonAlvesta SOK56:57+26:3517:54
26Christer LjungquistLunds OK1:10:07+39:4522:02
27Ingemar ErlandssonVäxjö OK1:11:30+41:0822:29
Christer GrönbladHärlövs IFej godkänd
Waste ByströmOK Virdarnaej godkänd
Erland MartinssonOK Tyringeej start

H75

3 060 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland KarlssonRonneby OK31:2510:16
2Ernie BroströmHalmstad OK37:03+5:3812:06
3Stig KarlssonLessebo OK37:44+6:1912:19
4Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad38:28+7:0312:34
5Bo SvenssonTockarps IK38:49+7:2412:41
6Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad39:29+8:0412:54
7Stig KarlssonTorsås OK41:33+10:0813:34
7Bertil LööfOK Pan-Kristianstad41:33+10:0813:34
9Ingemar SvenssonLunds OK41:35+10:1013:35
10Bengt BergqvistStigmännen Karlshamns OK42:54+11:2914:01
11Hubert HugossonOK Gynge42:55+11:3014:01
12Nils-Åke NilssonHärlövs IF43:22+11:5714:10
13Allan SunnergrenHjärnarps OL43:23+11:5814:10
14Torgny JonssonVäxjö AIS44:03+12:3814:23
15Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK48:28+17:0315:50
16Ragnar OlssonRonneby OK50:02+18:3716:21
17Nils-Åke NilssonFK Göingarna51:52+20:2716:56
18Göran PerssonFK Finn52:07+20:4217:01
19Göran ThourVärend GN OL53:29+22:0417:28
20Roland AkselssonLunds OK1:15:37+44:1224:42
Kurt BergstrandLessebo OKej godkänd

D80

2 460 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin HenmyrOK Vilse 8732:2413:10
2Gunvor GöranssonLaholms IF OK40:57+8:3316:38
3Laila MalmqvistVäxjö OK41:41+9:1716:56
4Gun HanssonYstads OK43:21+10:5717:37
5Clarie EkOK Pan-Kristianstad49:24+17:0020:04
6Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg56:33+24:0922:59

H80

2 610 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Werner TörnblomVäxjö OK28:5511:04
2Gillis AlmVäxjö OK35:12+6:1713:29
3Jan-Eric NelkingFK Åsen37:35+8:4014:23
4Klas TykessonSkåneslättens OL37:41+8:4614:26
5Bengt EdvardssonOK Torfinn40:28+11:3315:30
6Inge ÅkessonStigmännen Karlshamns OK40:47+11:5215:37
7Lars-Erik MalmqvistVäxjö OK42:13+13:1816:10
8Stig JohanssonHalmstad OK42:33+13:3816:18

H85

2 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF43:0917:28
2Curth SvenssonSkåneslättens OL44:02+0:5317:49
3Bertil JohanssonSkåneslättens OL51:24+8:1520:48

Inskolning

1 290 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Filip AxelssonOK Vilse 87fullföljt
Malte AxelssonOK Vilse 87fullföljt
Axel BergmanOK Älmefullföljt
Robin BjörkmanSK Graalfullföljt
Hubert CarlssonFK Finnfullföljt
Jakob ElmRonneby OKfullföljt
Amanda EngOK Pan-Kristianstadfullföljt
Herman EngIFK Göteborgfullföljt
Elliot EricssonOK Gyngefullföljt
Rufus HedströmOK Bävernfullföljt
Olle HåkanssonRonneby OKfullföljt
Oskar JolinRonneby OKfullföljt
Lovisa LexellFK Finnfullföljt
Anton LydinRonneby OKfullföljt
Frida MobergFK Göingarnafullföljt
Rasmus NilssonOK Gyngefullföljt
Kalle NordborgOK Älmefullföljt
Emil PerssonVäxjö OKfullföljt
Linus PerssonVäxjö OKfullföljt
Tea RybeckerOsbyfullföljt
Johan SandströmOK Älmefullföljt
Anna Sjöforsklubblösfullföljt
Hilding SjöforsOK Älmefullföljt
Vincent SteffertOK Tyringefullföljt
Gustav TagessonFK Finnfullföljt
Sixten ThunbergOK Vivillfullföljt
Lava WihlborgOK Gyngefullföljt
Elsa PeterssonVäxjö OKej godkänd

U1

2 310 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lara SmuldersKOVZ20:248:49
2Emmy EllbringFK Finn21:17+0:539:12
3Olle SaleskogRonneby OK24:09+3:4510:27
4Jack ÅkerbergSOK Viljan25:06+4:4210:51
5Filip HultbergSOK Viljan25:44+5:2011:08
6Love KarlssonAlvesta SOK27:08+6:4411:44
7Hugo BäcklundRonneby OK27:22+6:5811:50
8Elsa HallOK Bävern28:40+8:1612:24
9Emma AnderssonOK Virdarna28:51+8:2712:29
10Viktor GranfloKexholms SK29:00+8:3612:33
11Hedda GranflodKexholms SK29:10+8:4612:37
12Ebba NilssonOK Gynge29:18+8:5412:41
13Lisa JohnssonFK Finn29:50+9:2612:54
14Olivia SvenssonFK Åsen30:25+10:0113:10
15Alva SvenssonFK Finn30:34+10:1013:13
16Linnea Grahn EskilssonLunds OK31:24+11:0013:35
17Agnes ErikssonKexholms SK31:39+11:1513:42
18Emelia CarlströmFK Boken31:42+11:1813:43
19Bea MagnstedtOK Vilse 8732:26+12:0214:02
20Gustav GranqvistFK Göingarna33:44+13:2014:36
21Anton CarlströmFK Boken34:12+13:4814:48
22Hugo GranqvistFK Göingarna35:13+14:4915:14
23Josef HåkanssonRonneby OK35:41+15:1715:26
24Max LarssonOK Tyringe40:44+20:2017:38
25Ida Fredrikssonklubblös40:51+20:2717:41
26Miriam GerbethMarkaryds FK46:00+25:3619:54
27Elise StålhandskeSkåneslättens OL46:45+26:2120:14
Yanik GerbethMarkaryds FKej godkänd
Alma HultFK Finnej godkänd
Arvid Troj GunnarssonBig Foot Orienteersej godkänd

U2

2 500 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav AspIFK Göteborg23:319:24
2Alvin LundgrenVäxjö OK25:06+1:3510:02
3Matilda SöderbergOK Skogsfalken25:31+2:0010:12
4Oskar HolmgrenMarkaryds FK27:13+3:4210:53
5Lovisa KroksmyrVäxjö OK27:51+4:2011:08
6Viktor Werkströmklubblös28:54+5:2311:33
7Nikolai LönnÖrkelljunga FK29:28+5:5711:47
8Josefine LindbergFK Finn32:00+8:2912:48
9Elin ÅkessonVäxjö OK32:31+9:0013:00
10Emrik EvebornSOK Viljan32:38+9:0713:03
11Linnea ClassonOK Stigen33:39+10:0813:27
12Linus LindénVäxjö OK34:01+10:3013:36
13Wilma KroksmyrVäxjö OK34:28+10:5713:47
14Hedda LundgrenVäxjö OK34:37+11:0613:50
15Linnéa SandströmOK Älme35:05+11:3414:02
16Gustav NilssonAlvesta SOK35:34+12:0314:13
17Beatrise PapFK Finn35:35+12:0414:14
18Julia HultFK Finn36:20+12:4914:32
19Oskar ElmerfjordLunds OK36:35+13:0414:38
20Jon WikströmHästveda OK43:18+19:4717:19
21Erik OlssonFrosta OK44:18+20:4717:43
22Emma WikströmHästveda OK44:19+20:4817:43
23Ellen MobergFK Göingarna44:34+21:0317:49
24Klara PalmFK Boken45:17+21:4618:06
25Elma FribergOK Vivill46:03+22:3218:25
26Johanna LexellFK Finn46:48+23:1718:43
27Amalia ErlandssonSOK Viljan48:34+25:0319:25
28Ida PerssonAlvesta SOK49:14+25:4319:41
29Alvin LönkvistOK Vivill49:39+26:0819:51
30Tove RosbergVäxjö OK49:58+26:2719:59
31Erik SundelinOK Orion57:57+34:2623:10
32Nanna SundelinOK Orion57:58+34:2723:11
33Anton FaxénVäxjö OK1:02:13+38:4224:53
34Filip ErikssonOskarströms OK1:31:46+1:08:1536:42
35Edvin NilssonOskarströms OK1:31:47+1:08:1636:42
Elias SamuelssonOK Vivillej godkänd
Alfred OlssonLunds OKej godkänd
Truls MansénSkarpnäcks OLej start

Öppen motion 1

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peeter  AxelssonOK Vilse 8725:1110:04
2Elisabet BrynjolfsdottirKamrat och IF KIF35:08+9:5714:03
3Liselotte StålhandskeSkåneslättens OL45:09+19:5818:03
4Emma SvärdOskarströms OK53:51+28:4021:32
5Bertil AhlbergOK Gynge1:06:29+41:1826:35
Madeleine NilssonOskarströms OKej godkänd

Öppen motion 3

2 790 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helen AhlstrandOK Vivill28:4910:19
2Tomas PetersénOK Njudung28:54+0:0510:21
3Albin StrömbergOK Gynge29:16+0:2710:29
4Åsa EllbringFK Finn30:39+1:5010:59
5Knut LangeOK Älme31:27+2:3811:16
6Anneli WihlborgOK Gynge32:10+3:2111:31
7Peter NielsenFK Finn38:06+9:1713:39
8Valle JohanssonRingsjö OK39:48+10:5914:15
9Nina EkdahlEmmaboda Verda OK39:50+11:0114:16
10Eva WildmarkFK Boken40:14+11:2514:25
11Linda LexellFK Finn40:25+11:3614:29
12Björn EliassonFK Finn41:35+12:4614:54
13Mariann SvenssonVäxjö AIS42:42+13:5315:18
14Maria NygrenFK Boken42:56+14:0715:23
15William SteffertOK Tyringe42:59+14:1015:24
16Monika LindblomLaholms IF OK43:33+14:4415:36
17Susanna CaleklintKarlskrona SOK44:16+15:2715:51
18Anna HammarbergAlvesta SOK46:40+17:5116:43
19Christer SvenssonRonneby OK47:19+18:3016:57
20William Perssonklubblös47:28+18:3917:00
21Catarina FranssonAlvesta SOK47:43+18:5417:06
22Karola NielsenFK Finn48:32+19:4317:23
23Margareta WikströmVäxjö AIS49:08+20:1917:36
24Barbro NilssonAlvesta SOK49:28+20:3917:43
24Jessica MagnstedtOK Vilse 8749:28+20:3917:43
26Christina JonssonFK Finn50:08+21:1917:58
27Sofia PorleVäxjö OK50:17+21:2818:01
28Asta NilssonHärlövs IF50:19+21:3018:02
29Margareta RingRonneby OK51:01+22:1218:17
30MariAnne MånssonRonneby OK52:47+23:5818:55
31Maria KroksmyrVäxjö OK54:07+25:1819:23
32Kerstin JönssonVäxjö AIS55:22+26:3319:50
33Tord MartinssonOK Gynge55:28+26:3919:52
34Mats RuneforsVäxjö OK55:33+26:4419:54
35Solveig MattssonOK Tyringe58:35+29:4620:59
36Iréne BengtssonOK Kompassen58:42+29:5321:02
37Kenneth KarlssonNybro OK58:47+29:5821:04
38Eivor NydahlStigmännen Karlshamns OK1:02:51+34:0222:31
39Tomas KarlssonKexholms SK1:07:30+38:4124:11
40Ingrid WerlinSimlångsdalens IF1:12:29+43:4025:58
41Ulla KarlssonOK Tyringe1:13:44+44:5526:25
42Aina NordströmFK Göingarna1:20:40+51:5128:54
43Veronica DahlbomHelsingborgs SOK1:21:49+53:0029:19
Emma SylvanVäxjö OKej godkänd
Ann-Sofie LönkvistOK Vivillej godkänd
Åsa BergströmOK Bävernej godkänd
Inga-Britt BengtssonOK Pan-Kristianstadej godkänd
Agneta PeterssonRonneby OKej godkänd

Öppen motion 5

3 420 m, 64 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan AgmarkenHalmstad OK29:398:40
2Anders BrännströmVäxjö OK32:35+2:569:31
3Johan EvebornSOK Viljan34:22+4:4310:02
4Johan JonassonFK Finn36:45+7:0610:44
5Petter BarckVäxjö OK37:19+7:4010:54
6Fredrik KarlssonFK Finn37:58+8:1911:06
7Daniel KarlssonOskarströms OK39:47+10:0811:37
8Johan SjödinIK Hakarpspojkarna40:28+10:4911:49
9Jon MobergFK Göingarna41:58+12:1912:16
10Caroline  PerssonFK Finn44:03+14:2412:52
11Göran ErikssonKexholms SK44:39+15:0013:03
12Anneli BlomgrenSOK Aneby44:42+15:0313:04
13Bengt-Åke JonassonFK Finn45:21+15:4213:15
14Peter JohanssonVäxjö OK45:33+15:5413:19
15Elin JennerstrandOK Njudung46:48+17:0913:41
16Kristina JennerstrandOK Njudung46:52+17:1313:42
17Anna MobergFK Göingarna47:58+18:1914:01
18Ulf KarlssonVäxjö OK48:32+18:5314:11
19Ola SamuelssonOK Vivill48:45+19:0614:15
20Gustav ClassonOK Stigen49:08+19:2914:21
21Mats Johanssonklubblös49:09+19:3014:22
22Kajsa PerssonOK Tyringe49:13+19:3414:23
23Annika IsidorssonOK Vivill50:01+20:2214:37
24Claes OlvegårdFK Göingarna52:34+22:5515:22
25Ida ThunbergOK Vivill52:36+22:5715:22
26Arne ErlandssonSOK Viljan53:00+23:2115:29
27Annika GranqvistVärend GN OL53:14+23:3515:33
28Ulrik PerssonAlvesta SOK53:18+23:3915:35
29Lisbeth Søgård JensenSøllerød OK53:22+23:4315:36
30Jessika ÅmanOK Vilse 8753:33+23:5415:39
31Saga StålhandskeSkåneslättens OL54:00+24:2115:47
32Christin OlssonOK Gynge55:49+26:1016:19
33Maria PetterssonOK Njudung56:07+26:2816:24
34Therese GustafssonOK Virdarna56:08+26:2916:24
35Johanna LindénVäxjö OK57:04+27:2516:41
36Per-Erik NilssonFK Göingarna57:30+27:5116:48
37Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad57:44+28:0516:52
38Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken59:08+29:2917:17
39Jan SkoglundOK Vivill59:49+30:1017:29
40Kerstin DahlHärlövs IF1:00:04+30:2517:33
41Margareta LindgrenVärend GN OL1:00:48+31:0917:46
42Eva KarlssonOK Gynge1:01:57+32:1818:06
43Sofia SkördeBredaryds SOK1:06:13+36:3419:21
44Marcus BengtssonOK Tyringe1:06:47+37:0819:31
45Ulf ArvidssonVäxjö OK1:08:28+38:4920:01
46Annelie WardOK Vivill1:08:35+38:5620:03
47Henrik EnforsTockarps IK1:09:09+39:3020:13
48Susanne Hagelin/BengtssonOK Tyringe1:09:11+39:3220:13
49Marie NilssonOK Gynge1:09:40+40:0120:22
50Karl AndraeOK Vilse 871:10:59+41:2020:45
51Torbjörn EllessonHjärnarps OL1:12:01+42:2221:03
52Gunilla NilssonHjärnarps OL1:12:21+42:4221:09
53Anders LundgrenVäxjö OK1:18:45+49:0623:01
54Anette LarssonVäxjö OK1:19:36+49:5723:16
55Emma WestinVäxjö OK1:22:36+52:5724:09
56Gunilla ÖstergrenAlvesta SOK1:23:15+53:3624:20
57Sandra StribrandVäxjö OK1:32:41+1:03:0227:06
58Helena WahlbergVäxjö OK1:32:42+1:03:0327:06
59Kjell NybergIS Kullen1:57:38+1:27:5934:23
Elin WelanderÖrkelljunga FKej godkänd
Marianne OffrellFrosta OKej godkänd
Johan PetterssonRejmyre IFej godkänd
Anna KärnhallOK Vivillej godkänd
Stefan JennerstrandOK Njudungej godkänd

Öppen motion 7

3 250 m, 105 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans SvenssonFK Finn24:147:27
2Niclas SylvanVäxjö OK26:43+2:298:13
3Martin GummessonFK Finn27:21+3:078:24
4Robin KarlssonAlvesta SOK28:03+3:498:37
5Lisa ElmerfjordLunds OK29:53+5:399:11
6Bo HultgrenOK Njudung30:19+6:059:19
7Johan BlomgrenSOK Aneby30:38+6:249:25
8Micael ElmbladBredaryds SOK31:01+6:479:32
9Kjell LönnHjärnarps OL31:33+7:199:42
10Carl SvenssonFK Finn31:57+7:439:49
11Yngve ErnstssonFK Göingarna32:16+8:029:55
12Gunnar  HanssonKalmar OK32:24+8:109:58
13Jonny LindénVäxjö OK33:16+9:0210:14
14Linda GranqvistFK Göingarna33:17+9:0310:14
15Emma FaxénVäxjö OK33:56+9:4210:26
16Magdalena JohanssonHalmstad OK34:28+10:1410:36
17Anna WikströmHästveda OK35:00+10:4610:46
18Leif JohanssonKexholms SK35:02+10:4810:46
19Arne AnderssonOK Torfinn35:05+10:5110:47
20Jessica ElmerssonOK Bävern35:30+11:1610:55
21Max SvenssonOK Pan-Kristianstad35:46+11:3211:00
22Elin SvenssonOK Pan-Kristianstad35:47+11:3311:00
23Kaj NilssonOK Tyringe35:48+11:3411:00
23Lars OlssonFK Göingarna35:48+11:3411:00
25Mats KarlssonOK Vilse 8735:57+11:4311:03
26Rebecca SvenssonVärend GN OL36:07+11:5311:06
27Ulrica RudbergOK Bävern36:12+11:5811:08
28Stig JohanssonHelsingborgs SOK36:18+12:0411:10
29Kerstin SegerLaholms IF OK36:32+12:1811:14
30Jan PerssonYstads OK37:06+12:5211:24
31Stefan CaleklintKarlskrona SOK38:01+13:4711:41
32Leif AxelssonSK Graal38:18+14:0411:47
32Marie SvenssonFK Åsen38:18+14:0411:47
34Conny BerggrenVäxjö AIS38:32+14:1811:51
35Mikael SvenssonOK Pan-Kristianstad38:52+14:3811:57
36Thomas ElofssonOK Njudung38:53+14:3911:57
37Ingvar PerssonOK Tyringe39:07+14:5312:02
38Emilia KarlssonOK Gynge39:34+15:2012:10
39Lennart MartinssonOK Tyringe39:37+15:2312:11
39Bengt BengtssonTormestorps IF39:37+15:2312:11
41Per-Inge ErikssonStigmännen Karlshamns OK40:12+15:5812:22
42Dennis PerssonVäxjö OK40:29+16:1512:27
43Lars ErikssonKalmar OK40:50+16:3612:33
44Elin GustafssonOK Gynge41:22+17:0812:43
45Mona LindénVäxjö OK41:24+17:1012:44
46Lina LiljeholmAnkarsrums OK41:45+17:3112:50
47Fredrik EvertssonLessebo OK41:58+17:4412:54
48Sofie EkdahlEmmaboda Verda OK42:15+18:0113:00
49Roland ErikssonHästveda OK42:16+18:0213:00
50Sara BainbridgeLaholms IF OK42:30+18:1613:04
51Arne PerssonOK Gynge42:49+18:3513:10
52Ulf KristenssonHalmstad OK43:16+19:0213:18
53Roland GustavssonHässleholms OK43:39+19:2513:25
54Leif-Åke AnderssonFK Boken43:43+19:2913:27
54Olle RingRonneby OK43:43+19:2913:27
56Bengt HenrikssonVäxjö AIS43:44+19:3013:27
57Johannes LindgrenVärend GN OL44:18+20:0413:37
58Sofia GustavssonAlvesta SOK44:21+20:0713:38
59Kenneth JohannessonKarlskrona SOK44:30+20:1613:41
60Katarina LenanderVäxjö OK44:59+20:4513:50
61Katarina FastOK Pan-Kristianstad45:22+21:0813:57
62Marie MikkelsenSOK Viljan45:42+21:2814:03
63Lena StrandMarkaryds FK45:48+21:3414:05
64Marie KarlssonVäxjö OK46:10+21:5614:12
65Hasse AxelssonStigmännen Karlshamns OK46:15+22:0114:13
66Hanne Möller JensenOK Roskilde46:20+22:0614:15
67Pia ÖstangårdGamleby OK46:45+22:3114:23
68Holger SigboOK Kompassen46:46+22:3214:23
69Bo WadensjöFK Finn47:06+22:5214:29
70Christoffer MagnstedtOK Vilse 8747:07+22:5314:29
71Mats SvenssonOK Pan-Kristianstad49:12+24:5815:08
72Mats RosénHästveda OK49:28+25:1415:13
73Mona RosbergVäxjö OK49:34+25:2015:15
74Magnus CinthioSkåneslättens OL49:52+25:3815:20
75Kajsa BäcklundRonneby OK50:01+25:4715:23
76Anna Karin PetersonVäxjö OK50:05+25:5115:24
77Roland BernhardssonIFK Stockaryd50:10+25:5615:26
78Rolf HallbergFK Finn50:26+26:1215:31
79Eva GustavssonHässleholms OK50:37+26:2315:34
80Evelina BengtssonOK Tyringe50:47+26:3315:37
81Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OK50:49+26:3515:38
82Helena ÅhlinHelsingborgs SOK51:07+26:5315:43
83Stig NydahlStigmännen Karlshamns OK52:21+28:0716:06
84Inga-Lill EvaldssonSK Graal52:46+28:3216:14
85Erik RidderbyFrosta OK53:11+28:5716:21
86Kenneth WerlinSimlångsdalens IF53:26+29:1216:26
87Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK53:48+29:3416:33
88Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK55:22+31:0817:02
89Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OK55:50+31:3617:10
90Ruben EdvardssonHästveda OK56:13+31:5917:17
91Andreas WerlinSimlångsdalens IF59:06+34:5218:11
92Nathalie WerlinSimlångsdalens IF59:09+34:5518:12
93Lennart MånssonRingsjö OK59:21+35:0718:15
94Lotta KihlbergHalmstad OK59:24+35:1018:16
95Barbro MartinssonOK Tyringe1:00:09+35:5518:30
96Tommy BengtssonHässleholms OK1:01:54+37:4019:02
97Leif MagnussonOK Torfinn1:02:26+38:1219:12
98Thomas VinbladLunds OK1:05:18+41:0420:05
99Jan VernströmRonneby OK1:07:38+43:2420:48
100Maria VernströmRonneby OK1:08:04+43:5020:56
101Göran HolmbergMarkaryds FK1:15:13+50:5923:08
102Lennart ÖstergrenVäxjö OK1:32:19+1:08:0528:24
Nina RingRonneby OKej godkänd
Maria HåkanssonVäxjö OKej godkänd
Sofie JohannessonKarlskrona SOKej godkänd

Öppen motion 8

4 610 m, 69 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Olof SvenssonHalmstad OK32:076:58
2Henrik KroksmyrVäxjö OK32:46+0:397:06
3Klas KarlssonIK Hakarpspojkarna32:57+0:507:08
4Lucian SemeniucFK Finn33:18+1:117:13
5Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK34:26+2:197:28
6Niklas KarlssonVäxjö OK34:31+2:247:29
7Håkan JohanssonIK Hakarpspojkarna34:48+2:417:32
8Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers35:42+3:357:44
9Magnus ErikssonKexholms SK38:19+6:128:18
10Måns FaxénVäxjö OK38:49+6:428:25
11Fredrik StåhlHjärnarps OL39:04+6:578:28
12Henrik EngOK Pan-Kristianstad40:40+8:338:49
13Magnus EricssonVäxjö OK41:34+9:279:00
14Mikael PerssonFK Göingarna41:42+9:359:02
15Pär SvenssonVärend GN OL43:17+11:109:23
16Peter ØstergaardSøllerød OK44:18+12:119:36
17Johan EklundVäxjö OK44:22+12:159:37
18Jon NilssonRonneby OK44:47+12:409:42
19Martin JönssonSkåneslättens OL44:54+12:479:44
20Linnea DagsbergOK Orion45:31+13:249:52
21David BengtssonFK Åsen45:34+13:279:53
22Jonas EdvardssonHästveda OK45:43+13:369:55
23Marco SmuldersKOVZ45:56+13:499:57
24Josefin CarlssonOK Pan-Kristianstad46:12+14:0510:01
25Annica EngIFK Göteborg46:16+14:0910:02
26Andreas GranfloKexholms SK46:28+14:2110:04
27Annika EricssonVäxjö OK46:48+14:4110:09
28Gustav BäcklundRonneby OK47:12+15:0510:14
29Helena SandbergIK Hakarpspojkarna47:46+15:3910:21
30Jonatan LundquistAlvesta SOK48:02+15:5510:25
31Fredrik HjortHelsingborgs SOK48:05+15:5810:25
31Magnus ClassonOK Stigen48:05+15:5810:25
33Anna LööfOK Pan-Kristianstad48:31+16:2410:31
34Tommy LiljebjörnNybro OK48:36+16:2910:32
35Malin ClassonOK Stigen48:42+16:3510:33
36Peter WilhelmssonKarlskrona SOK48:52+16:4510:36
37Martin KribladHjärnarps OL49:23+17:1610:42
38Axel MatssonHjärnarps OL49:41+17:3410:46
39Yngve KihlbergHalmstad OK49:56+17:4910:49
40Willie OlssonRävetofta OK50:30+18:2310:57
41Annika JosefssonKarlskrona SOK50:41+18:3410:59
42Håkan HenmyrOK Vilse 8751:43+19:3611:13
43Carina GustafssonOK Gynge51:48+19:4111:14
44Fredrik HolmerHästveda OK52:25+20:1811:22
45Gunnar ElmRonneby OK52:46+20:3911:26
46Aron ThorénRonneby OK54:53+22:4611:54
47Helena LindénVäxjö OK55:03+22:5611:56
48Fredrik StålhandskeSkåneslättens OL55:16+23:0911:59
49Lars ThorénRonneby OK55:23+23:1612:00
50Anna ErikssonRonneby OK56:04+23:5712:09
51Per-Olof FernbergIS Skanne56:51+24:4412:19
52Ingmar OlssonOK Vilse 8756:54+24:4712:20
53Nicklas KallerbäckEmmaboda Verda OK57:30+25:2312:28
54Tobias GranfloKexholms SK57:42+25:3512:30
55Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK58:22+26:1512:39
56Anders GranqvistVärend GN OL1:00:39+28:3213:09
57Leif KarlssonFrosta OK1:02:50+30:4313:37
58Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK1:02:51+30:4413:38
59Nicklas EnlundGamleby OK1:04:57+32:5014:05
60Jenny GustafssonLunds OK1:07:54+35:4714:43
61Mikael WardOK Vivill1:08:36+36:2914:52
62Göran FastOK Pan-Kristianstad1:10:06+37:5915:12
63Sven Erik JönssonOK Tyringe1:11:12+39:0515:26
64Lucie KomarkovaHjärnarps OL1:11:48+39:4115:34
65Jan-Ingvar NygrenFK Boken1:13:23+41:1615:55
66Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:17:10+45:0316:44
67Michael JessOK Roskilde1:21:32+49:2517:41
68Jens WestlundTorsås OK1:27:45+55:3819:02
Dorthe MunktvedAllerød OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser