Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gränsjakten i Strömstad, 3-dagars, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gränsjakten i Strömstad, 3-dagars
Arrangörsorganisation: Idefjordens SK
Datum: måndag 11 juli 2011 - onsdag 13 juli 2011

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21

3 940 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin LeanderssonOK Tyr35:268:59
2Erika LindqvistSävedalens AIK37:34+2:089:32
3Malin JonssonOK Tyr40:47+5:2110:21
4Elisabeth HanssonIFK Lidingös Skid o OK41:18+5:5210:28
5Lovisa AdolfssonTullinge SK41:20+5:5410:29
6Julie Hilland AndersenNTNUI41:23+5:5710:30
7Gry GranstedtHalden SK42:18+6:5210:44
8Stina GranefeltOK Tyr46:00+10:3411:40
9Linnea AdolfssonTullinge SK47:31+12:0512:03
10Heidi StoksethHalden SK52:40+17:1413:22
11Sara AnderssonKvillebyns SK55:03+19:3713:58
12Ida Katrine Børs ThoresenNTNUI55:38+20:1214:07
13Elina JohnssonCentrum OK55:48+20:2214:09
14Mette PeterssonCentrum OK57:03+21:3714:28
15Linda MartinssonIF Marin Väst58:38+23:1214:52
16Michelle JohanssonOK Tyr1:00:02+24:3615:14
17Ida MattssonOK Kåre1:02:40+27:1415:54
18Mila ZaharinovaOppsal IF Orientering1:05:59+30:3316:44
19Karin SamuelssonKungälvs OK1:24:11+48:4521:21
Linnea MartinssonJärla Orienteringej godkänd
Linda TakeOK Tyrej godkänd
Charlotte IhrforsOK Linnéej godkänd

H21

4 480 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olav LundanesHalden SK27:546:13
2Emil WingstedtHalden SK28:44+0:506:24
3Espen JakobsenNTNUI30:00+2:066:41
4Henrik LaasIFK Göteborg30:33+2:396:49
5Mats HaldinHalden SK30:43+2:496:51
6Mikael NilssonSnättringe SK32:01+4:077:08
7Markus JohanssonIFK Göteborg32:18+4:247:12
8Tore SandvikHalden SK32:50+4:567:19
9Fredrik EliassonHalden SK33:10+5:167:24
10Olle KaleredOK Denseln33:18+5:247:25
11Tobias AhnoffGöteborg-Majorna OK33:42+5:487:31
12Sigve VågsnesNydalens SK34:25+6:317:40
13Oskar SvärdUlricehamns OK34:37+6:437:43
14Denis MonichHalden SK34:54+7:007:47
15Øyvind StoksethHalden SK35:25+7:317:54
16Henric BrohedeOK Tyr35:47+7:537:59
17Lacho IlievHalden SK35:53+7:598:00
18Boris NavratilFK Göingarna36:33+8:398:09
19Mats NordbrödenJärla Orientering36:36+8:428:10
20Johan SandströmGöteborg-Majorna OK36:55+9:018:14
21Andreas FermFK Göingarna37:33+9:398:22
22Markus AdolfssonLinköpings OK37:44+9:508:25
23Anna (Humlaröd) PerssonFK Göingarna37:50+9:568:26
24Håvard BergetNTNUI38:13+10:198:31
25Olle LindmanFinspångs SOK38:18+10:248:32
26David HedbergJärfälla OK38:28+10:348:35
27Gaute Hallan SteiwerLillomarka OL40:09+12:158:57
28Johan WikströmOK Tyr40:19+12:258:59
29Niklas ÅbergTolered-Utby Ol-klubb40:58+13:049:08
30Per LindmanFinspångs SOK41:01+13:079:09
31Magnus LarssonFK Göingarna41:09+13:159:11
32Marius BjuganHalden SK41:18+13:249:13
33Jens WängdahlNyköpings OK41:25+13:319:14
34Eric HanssonNässjö OK41:40+13:469:18
35Jonatan LarssonUddevalla OK42:31+14:379:29
36Jesper ÖströmOK Tyr43:17+15:239:39
36Stian Alexander GrannNTNUI43:17+15:239:39
38Kjell Arild KarlsenBækkelagets SK43:39+15:459:44
39Christoffer OhlssonUddevalla OK43:48+15:549:46
39Jesper HåkanssonFK Göingarna43:48+15:549:46
41Victor FlingmarkUddevalla OK43:55+16:019:48
42Henning Bratland CarlsenOK Moss44:18+16:249:53
43Daniel WikströmOK Tyr47:16+19:2210:33
44Tor Andreas AndersenNTNUI47:33+19:3910:36
45Øyvind SteinbekkenOdal OL49:59+22:0511:09
46Roine SchölinLaholms IF OK50:19+22:2511:13
47Klas PeterssonIF Marin Väst51:02+23:0811:23
48Gustav ÖstlingOK Skogshjortarna51:24+23:3011:28
49Thomas SchiveOK Moss55:20+27:2612:21
50Joakim AxelssonTrollhättans SOK56:31+28:3712:36
51Anders JonssonIF Marin Väst1:02:33+34:3913:57
Kristoffer EdshageCentrum OKej godkänd
Asbjørn BygglandBø OLej start
Fredrik SturessonGöteborg-Majorna OKej start
Conny LarssonOK Kompassenej start
Jens ÖströmOK Tyrej start
Håkan GunnarssonFK Göingarnaej start

D20

3 740 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ane Sofie BjørgulHalden SK36:199:42
2Susanne TveteråsNydalens SK58:18+21:5915:35
Rebecca BejbomUddevalla OKej start

D18

3 610 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nikoline BromanderFredrikstad SK37:5010:28
2Camilla HengebølFossum IF40:22+2:3211:10
3Marianne Opsahl BredesenFossum IF41:59+4:0911:37
4Marte Fallbakken BergeLøten OL46:10+8:2012:47
5Pia Skyttersæter IversenHeming/Njård OL49:03+11:1313:35
6Kristine BergliaEiker OL53:02+15:1214:41
7Frida StrömgårdBredareds IF53:46+15:5614:53
Lina AnderssonTrollhättans SOKej godkänd
Lydia MartinssonOK Tyrej godkänd
Malena Asheim BirkelandHalden SKej start

H18

3 940 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias ÖhgrenOK Kåre32:028:07
2Pontus ÖströmOK Tyr32:33+0:318:15
3Pontus KarlssonMarkbygdens OK33:42+1:408:33
4Emil AhlbäckFossum IF34:37+2:358:47
5Rasmus LarssonOK Alehof37:33+5:319:31
6Hallvard Boland HaugenFossum IF40:55+8:5310:23
7Severin BergliaEiker OL42:39+10:3710:49
8Marius Borge HeirFossum IF44:01+11:5911:10
9Jonatan HöjlindIFK Moras OK44:24+12:2211:16
Albin PetrénKungälvs OKej start

H17-20 Kort

2 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel ZachrissonKungälvs OK49:4116:40
2Henrik KarlssonUddevalla OK1:28:57+39:1629:50

D16

3 390 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefine KristianssonTrollhättans SOK26:107:43
2Sara HagströmFalköpings AIK OK28:20+2:108:21
3Nina Asheim BirkelandHalden SK30:24+4:148:58
4Amanda BlennowFalköpings AIK OK31:37+5:279:19
5Filippa JohanssonJönköpings OK32:36+6:269:36
6Sofia LösethFalköpings AIK OK40:58+14:4812:05
7Elsa WilhelmssonFalköpings AIK OK45:10+19:0013:19
8Anneli GrindstadSarpsborg OL48:29+22:1914:18
9Martine LøwengreenSarpsborg OL58:49+32:3917:21
Ingrid Landmark TandrevoldFossum IFej godkänd
Malin ReichenbergIdefjordens SKej start

H16

3 360 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn CederbergVänersborgs SK23:256:58
2Anton NilssonOK Tranan24:03+0:387:09
3Emil WikströmOK Tyr27:09+3:448:04
4Markus HolterSkaukameratene OL27:54+4:298:18
5Anton LarssonFK Göingarna30:46+7:219:09
6Erik NykvistJönköpings OK32:22+8:579:37
7John GabrielssonSävedalens AIK33:38+10:1310:00
8Oscar NykvistJönköpings OK34:58+11:3310:24
9Robin LarssonFK Göingarna35:18+11:5310:30
10Jefta LangerakJärfälla OK36:19+12:5410:48
11Isak LangerakJärfälla OK37:12+13:4711:04
12Elias WiklundNydalens SK37:45+14:2011:14
13Gabriel HöjlindIFK Moras OK38:54+15:2911:34
14Gabriel AnderssonIdefjordens SK40:33+17:0812:04
15Erik HolmbergJönköpings OK46:24+22:5913:48
16Johan LöfströmJönköpings OK50:52+27:2715:08
17Viktor BromanIdefjordens SK1:24:35+1:01:1025:10
Jacob LilljeqvistStigsökarnaej start
Noak SanderbergÅmåls OKej start
Vebjørn Fallbakk BergeLøten OLej start
Philip PerssonOK Orionej start

D16 Kort

2 570 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Josefin HåkanssonKvillebyns SKej start

D14

2 730 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Line CederbergVänersborgs SK22:378:17
2Gina GranstedtHalden SK24:18+1:418:54
3Johanna HagströmFalköpings AIK OK25:39+3:029:23
4Vilma BlennowFalköpings AIK OK26:47+4:109:48
5Hanna KarlssonMarkbygdens OK31:46+9:0911:38
6Sofie Skyttersæt IversenHeming/Njård OL37:38+15:0113:47
7Emma NilssonOK Tranan42:28+19:5115:33
8Kajsa JohanssonJönköpings OK42:56+20:1915:43
9Jonna ForsOK Grip45:56+23:1916:49
10Synne Malene BrækkeHalden SK49:42+27:0518:12
11Oda SikkelandIL Tyrving55:39+33:0220:23
12Margrethe WisløffAsker SK59:01+36:2421:37
13Nora Skyttersæter SaugerudKonnerud IL59:43+37:0621:52
14Emma HolmbergJönköpings OK1:01:14+38:3722:25
15Linn SanderGöteborg-Majorna OK1:02:05+39:2822:44

H14

2 860 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkon Raadal BjørloHalden SK23:498:19
2Petter Norsted KildeboHalden SK30:33+6:4410:40
3Melker LarssonFK Göingarna32:52+9:0311:29
4Ivar Jevne ArnesenHamar OK33:14+9:2511:37
5Hampus LarssonFK Göingarna35:36+11:4712:26
6Anton BernevingOK Gipen37:22+13:3313:03
7Axel RydgårdEksjö SOK41:14+17:2514:25
8Emil LøwengreenSarpsborg OL43:26+19:3715:11
9Emil KarlssonKvillebyns SK49:20+25:3117:14
10Joel KarlssonKvillebyns SK51:43+27:5418:04
11Rasmus BäcklundIFK Göteborg52:27+28:3818:20
12Carl AgrellSävedalens AIK1:14:43+50:5426:07
13Joel FlakbergIFK Göteborg1:30:08+1:06:1931:30
Ola LösethFalköpings AIK OKej godkänd
Aron HugosonKvillebyns SKej godkänd

D14 Kort

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingvild Ramtvedt NæssetSarpsborg OL30:3312:31
2Sofia GustafssonEds SK1:04:04+33:3126:15

H14 Kort

2 440 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias Lerche FodstadGjø-Vard OL48:2219:49
2Filip ZachrissonKungälvs OK49:49+1:2720:25
Eric CarlssonKvillebyns SKej godkänd

D12

2 270 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hedda Raadal BjørloHalden SK30:3813:29
2Ragne WiklundNydalens SK33:23+2:4514:42
3Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss34:07+3:2915:01
4Rikke IngesenSarpsborg OL36:40+6:0216:09
5Thea Charlotte HansenRøyken O-lag37:54+7:1616:41
6Heidi ForsOK Grip51:14+20:3622:34
7Malin NilssonOK Tranan54:37+23:5924:03
8Matilda JohanssonStångenäs AIS55:35+24:5724:29
Elisabeth BrækkeHalden SKej godkänd

H12

2 270 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LindmanFinspångs SOK20:399:05
2Benjamin LangerakJärfälla OK26:37+5:5811:43
3Victor HanssonNässjö OK29:56+9:1713:11
4Albin AlsiöFalköpings AIK OK40:35+19:5617:52
5Adam LöfströmJönköpings OK46:32+25:5320:29
6Benjamin GabrielssonKungälvs OK1:30:11+1:09:3239:43
Oscar KarlssonTrollhättans SOKej godkänd
Nils OttossonGävle OKej godkänd
Erlend BrendstuenHalden SKej start

D12 Kort

1 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba GanningIK Omega1:04:1332:55
2Sanna TolonenOK Amne2:03:28+59:151:03:18
Elin RydgårdEksjö SOKej godkänd

H12 Kort

1 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim BäcklundIFK Göteborg52:0826:44
Pontus HåkanssonKvillebyns SKej godkänd
Tim KonradssonIK Omegaej godkänd

D10

2 220 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen BlennowFalköpings AIK OK19:278:45
2Alva SonessonFalköpings AIK OK26:24+6:5711:53
3Karoline BjørnerødOK Moss30:13+10:4613:36
4Alma WilhelmssonFalköpings AIK OK33:13+13:4614:57
5Anna FlakbergIFK Göteborg36:33+17:0616:27
6Emma LingJönköpings OK36:43+17:1616:32
7Emma LiljeGävle OK36:59+17:3216:39
8Elin GanningIK Omega40:37+21:1018:17
9Rebecca TakeOK Tyr43:45+24:1819:42
10Hanna GabrielssonKungälvs OK46:17+26:5020:50
11Elin FlakbergIFK Göteborg49:20+29:5322:13
12Amanda Skyttersæter SaugerudKonnerud IL53:24+33:5724:03
13Ebba KonradssonIK Omega1:11:18+51:5132:07
14Sofia TolonenOK Amne2:21:48+2:02:211:03:52
Moa AlsiöFalköpings AIK OKej godkänd

H10

2 220 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oliver OlaussonIdefjordens SK24:1910:57
2Johan LangerakJärfälla OK25:07+0:4811:18
3Henrik HallbergFalköpings AIK OK26:33+2:1411:57
4Richard TakeOK Tyr30:34+6:1513:46
5Erik LingJönköpings OK39:07+14:4817:37
6Alexander MitchellHOC39:55+15:3617:58
7Martin BrækkeHalden SK43:04+18:4519:23
8Ole Öyvind NorstedHalden SK45:32+21:1320:30
9Bendik EliassenSarpsborg OL47:12+22:5321:15
Alfred PetterssonFalköpings AIK OKej godkänd

D35

3 740 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linn NilssonOK Tyr41:5511:12
2Anna LövgärdOK Alehof45:01+3:0612:02
3Guro RyggenHalden SK46:12+4:1712:21
4Karin KullmanOK Alehof46:57+5:0212:33
5Lisa AhnoffGöteborg-Majorna OK47:01+5:0612:34
6Jessica ÅbergTolered-Utby Ol-klubb48:59+7:0413:05
7Anneli GabrielssonKungälvs OK1:08:52+26:5718:24
8Cecilia FlakbergIFK Göteborg1:10:50+28:5518:56
9Teres ZachrissonKungälvs OK1:38:25+56:3026:18

H35

4 260 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen GranefeltKils OK35:268:19
2Magnus SandbergFrölunda OL36:19+0:538:31
3Olle SchälinOK Alehof40:15+4:499:26
4Anders LövgärdOK Alehof40:25+4:599:29
5Henrik TrofastTullinge SK46:07+10:4110:49
6Magnus KarlssonOK Tyr47:21+11:5511:06
7Tobias NilssonOK Kompassen49:39+14:1311:39
8Lars KullmanOK Alehof55:34+20:0813:02
9Håkan SonessonFalköpings AIK OK1:20:22+44:5618:51

D40

3 610 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena KarlssonMarkbygdens OK30:388:29
2Berit Sofie WiklundNydalens SK35:24+4:469:48
3Hanne Lerche RaadalHalden SK37:48+7:1010:28
4Inger CederbergVänersborgs SK38:29+7:5110:39
5Lena LindmanFinspångs SOK39:24+8:4610:54
6Runa Lien BackstrømHalden SK40:10+9:3211:07
7Kristina NilssonOK Tranan40:17+9:3911:09
8Toini SkyttersæterKonnerud IL52:33+21:5514:33
9Maria HolmbergJönköpings OK55:34+24:5615:23
10Kristina ForsOK Grip55:35+24:5715:23
11Ann-Christin BlennowFalköpings AIK OK56:07+25:2915:32
12Karin TorstenssonFalköpings AIK OK57:21+26:4315:53
13Karin JohanssonFK Göingarna57:23+26:4515:53
14Pia LarssonFK Göingarna57:56+27:1816:02
15Annika LarssonFK Göingarna59:29+28:5116:28
16Helene LöfströmJönköpings OK1:06:36+35:5818:26
17Carina OlssonFalköpings AIK OK1:23:14+52:3623:03

H40

3 940 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjetil BjørloHalden SK29:577:36
2Magnus NordströmKils OK31:01+1:047:52
3Jörgen ÅhlÅmåls OK32:53+2:568:20
4Klas DalbergGöteborg-Majorna OK34:08+4:118:39
5Nils GustavssonIFK Göteborg36:42+6:459:18
6Thomas KullanderSävedalens AIK37:14+7:179:27
7Anders LingJönköpings OK37:50+7:539:36
8Terje LarsenIdd SPK39:18+9:219:58
9Peter ForsOK Grip40:34+10:3710:17
10Bjarne BäcklundIFK Göteborg42:15+12:1810:43
11Tommy JohanssonStångenäs AIS42:40+12:4310:49
12Sven Arne KarlssonTrollhättans SOK44:43+14:4611:20
13Henrik PetterssonFalköpings AIK OK44:56+14:5911:24
14Claes-Tommy HerlandIndre Østfold OK45:43+15:4611:36
15Joakim KarlssonKvillebyns SK48:00+18:0312:10
16Mika TolonenOK Amne54:32+24:3513:50
17Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL1:09:50+39:5317:43
18Lars ZachrissonKungälvs OK1:11:47+41:5018:13
19Ulf GabrielssonKungälvs OK1:14:08+44:1118:48
Gunnar ElveljungIFK Göteborgej godkänd
Øyvind ThømtIndre Østfold OKej godkänd

D45

3 360 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Heli MarjomaaStigsökarna37:3211:10
2Solveig SikkelandIL Tyrving38:11+0:3911:21
3Anna-Karin ÖhgrenKarlsbyhedens IK40:02+2:3011:54
4Tone BakkenLillomarka OL41:21+3:4912:18
5Anna JohanssonJönköpings OK41:37+4:0512:23
6Helena PepaHagaby GOIF42:36+5:0412:40
7Åsa AlsiöFalköpings AIK OK43:11+5:3912:51
8Caroline HagströmFalköpings AIK OK43:46+6:1413:01
9Karina LangerakJärfälla OK44:06+6:3413:07
10Eva PedersenOK Skogshjortarna45:30+7:5813:32
11Monika WikströmOK Tyr47:02+9:3013:59
12Ann-Charlotte JohanssonIFK Göteborg50:18+12:4614:58
13Kristin GrindstadSarpsborg OL50:54+13:2215:08
14Agneta Hallberg-HanssonNässjö OK52:38+15:0615:39
15Kerstin MitchellHOC53:26+15:5415:54
16Heidi BørstadSarpsborg OL57:01+19:2916:58
17Ida SyversenRøyken O-lag58:06+20:3417:17
18Anne-Guri JevneHamar OK1:00:19+22:4717:57
19Carina Rosén ErikssonAnnebergs GIF1:08:48+31:1620:28
20Randi Fallbakken BergeLøten OL1:12:51+35:1921:40
Gunilla GustavssonOK Orionej start

H45

3 740 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter CederbergVänersborgs SK28:127:32
2Tore BjørnerødOK Moss30:16+2:048:05
3Lars JohanssonKarlsbyhedens IK30:47+2:358:13
4Jan GranstedtHalden SK31:10+2:588:20
5Mats KristianssonTrollhättans SOK31:41+3:298:28
6Jo WiklundNydalens SK32:28+4:168:40
7Henrik LarssonFK Göingarna32:35+4:238:42
8Johan HanssonNässjö OK33:19+5:078:54
9Bo HallbergFalköpings AIK OK33:54+5:429:03
10Jonas HagströmFalköpings AIK OK34:40+6:289:16
11Per SanderGöteborg-Majorna OK37:20+9:089:58
12Erik LösethFalköpings AIK OK38:04+9:5210:10
13Morten KildeboHalden SK38:07+9:5510:11
14Morten HeirFossum IF38:45+10:3310:21
15Jonatan BörjessonHestra IF41:06+12:5410:59
16Johan LilljeqvistStigsökarna41:07+12:5510:59
17Peter Lillen NilssonOK Tranan42:05+13:5311:15
18Per-Åke NilssonFK Göingarna42:16+14:0411:18
19Per FlakbergIFK Göteborg42:32+14:2011:22
20Andreas GroteOLC SKOG Fribourg43:26+15:1411:36
21Bjørn Tore ThoresenSarpsborg OL43:36+15:2411:39
22Claus JohanssonJönköpings OK43:42+15:3011:41
23Svend Arne YtterbølHalden SK44:10+15:5811:48
24David GabrielssonSävedalens AIK44:58+16:4612:01
25Frank SvarødIdd SPK47:14+19:0212:37
26Magnus BlennowFalköpings AIK OK48:05+19:5312:51
27Harald BergeLøten OL49:39+21:2713:16
28Erik AgrellSävedalens AIK51:59+23:4713:53
29Sören WilhelmssonFalköpings AIK OK56:57+28:4515:13
30Stefan HornebrantTrollhättans SOK59:06+30:5415:48
31Olav BakkenLillomarka OL1:08:45+40:3318:22
Pontus LöfströmJönköpings OKej godkänd
Patrik OttossonGävle OKej start

D50

3 390 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne Marie Solhe HaugerudIndre Østfold OK30:138:54
2Eva OskarssonHagaby GOIF34:46+4:3310:15
3Anne Elisabeth RamtvedtSarpsborg OL36:04+5:5110:38
4Runa SkyttersæterHeming/Njård OL37:51+7:3811:09
5Bente LineSkaukameratene OL38:28+8:1511:20
6Anne-Marie EricssonKristinehamns OK38:36+8:2311:23
7Susanne BerglundSävedalens AIK38:55+8:4211:28
8Ragnhild Elsrud HultgreenRingerike OL39:17+9:0411:35
9Bente LandmarkFossum IF41:19+11:0612:11
10Ingrid KensbyOK Tyr42:07+11:5412:25
11Karin MoodOK Tyr45:13+15:0013:20
12Monica KnutssonSävedalens AIK46:31+16:1813:43
13Annika LeanderssonOK Tyr46:32+16:1913:43
14Nina BejbomUddevalla OK46:39+16:2613:45
15Gunn Astrid JakobsenFredrikstad SK47:22+17:0913:58
16Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubb1:00:49+30:3617:56
17Katarina ÖstlingOK Skogshjortarna1:19:52+49:3923:33

H50

3 610 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Terje MathisenNydalens SK29:068:03
2Egil Wickstrand IversenHeming/Njård OL31:20+2:148:40
3Rolf WikströmOK Tyr31:34+2:288:44
4Bengt SchwartzOK Kolmården31:56+2:508:50
5Morten BergliaEiker OL33:21+4:159:14
6Axel BromanderFredrikstad SK34:00+4:549:25
7Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb34:58+5:529:41
8Øyvind Roger HansenRøyken O-lag36:08+7:0210:00
9Sture OttesenSkaukameratene OL36:34+7:2810:07
10Eirik TandrevoldFossum IF37:19+8:1310:20
11Jonas KarlssonMarkbygdens OK37:57+8:5110:30
12Jeppe HanssonFossum IF38:20+9:1410:37
13Per-Olov SjöströmVästerås SOK39:11+10:0510:51
14Mats LindqvistSävedalens AIK42:13+13:0711:41
15Christopher SchiveOK Moss43:28+14:2212:02
16Per KaarbyFossum IF44:01+14:5512:11
17Mats KensbyOK Tyr44:18+15:1212:16
18Dick NymanUddevalla IS44:39+15:3312:22
19Lasse JohanssonEds SK46:21+17:1512:50
20Trond HalvorsenRøyken O-lag46:24+17:1812:51
21Håkan IhrforsIFK Lidingös Skid o OK48:49+19:4313:31
22Stig-Arne ÖstlundUddevalla OK49:31+20:2513:42
23Trygve TveteråsFredrikstad SK1:02:51+33:4517:24
24Mats HugossonKvillebyns SK1:10:04+40:5819:24
25Arne HåkanssonKvillebyns SK1:17:13+48:0721:23
John HansenKristiansand OKej start

D55

2 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth ÖströmOK Tyr36:5812:44
2Kerstin BurmanKvillebyns SK44:10+7:1215:13
3Britt GunnarssonKristinehamns OK48:59+12:0116:53
4Unni Strand KarlsenFredrikstad SK50:42+13:4417:28
5Inger MattssonVästerbergslagens OL52:32+15:3418:06
6Britt-Marie AnderssonOK Amne55:41+18:4319:12
7Gunnel GillenäsKristinehamns OK1:03:42+26:4421:57
8Margareta SchölinTockarps IK1:26:31+49:3329:50
9Tove Skiri WahlgrenSarpsborg OL1:47:31+1:10:3337:04

H55

3 360 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans HusebyHalden SK26:367:55
2Thomas LundgrenTrollhättans SOK27:35+0:598:12
3Torgeir StrandhagenRøyken O-lag27:40+1:048:14
4Tomas KarlssonOK Skogshjortarna30:17+3:419:00
5Olov ÖströmOK Tyr31:23+4:479:20
6Tom A. KarlsenFredrikstad SK31:56+5:209:30
7Erik OskarssonHagaby GOIF31:57+5:219:30
8Johan BerglundSävedalens AIK32:11+5:359:34
9Jan-Olof ErikssonAnnebergs GIF34:51+8:1510:22
10Bjørn SteinbekkenOdal OL35:12+8:3610:28
11Stefan GunnarssonKristinehamns OK35:16+8:4010:29
12Jan-Åke SörliklevTrollhättans SOK36:30+9:5410:51
13Thomas NilssonFK Göingarna38:17+11:4111:23
14Tommy RoosFalköpings AIK OK39:07+12:3111:38
15Gunnar BejbomUddevalla OK42:32+15:5612:39
16Bjørn ÅstorpSarpsborg OL44:28+17:5213:14
16Ingvar AnderssonOK Amne44:28+17:5213:14
18Leif Roger HultgreenRingerike OL45:13+18:3713:27
19Göran AndreassonOK Kroppefjäll46:25+19:4913:48
20Sven-Erik BrodinOK Tyr47:30+20:5414:08
21Rolf BredesenFossum IF47:56+21:2014:15
22Terje GrannFossum IF49:18+22:4214:40
23Per Olaf KlemsdalVarteig OL51:19+24:4315:16
24Lars HolmOK Gipen1:11:38+45:0221:19
Mats NylinOK Tisarenej godkänd
Stig Willy KarlsenBækkelagets SKej godkänd
Bjørn HeidenstrømFredrikstad SKej start

D60

2 840 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena GranefeltOK Tyr37:0713:04
2Eva AlsinIK Ymer56:40+19:3319:57
3Siw NilssonOK Kompassen1:01:42+24:3521:43
4Marit NilssonKils OK1:06:29+29:2223:24
5Karin LarssonOK Kompassen1:10:50+33:4324:56
6Eva Westerholm-LannfeltOK Skogshjortarna1:13:14+36:0725:47

H60

3 390 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svein S JacobsenIL Tyrving29:598:50
2Per IvarssonTrollhättans SOK30:54+0:559:06
3Kent KardellLjungskile FK34:05+4:0610:03
4Roalh KlevelandKvillebyns SK36:29+6:3010:45
5Cato MoltheStavanger OK36:34+6:3510:47
6Conny JidetoftStångenäs AIS37:34+7:3511:04
7Jimmy NordliTrøsken IL39:13+9:1411:34
8Ingemar ZiljatOK Djerf39:50+9:5111:45
9Leif BokerødIdd SPK40:45+10:4612:01
10Sune CarlssonOK Motala41:26+11:2712:13
11Christer GillenäsKristinehamns OK41:28+11:2912:13
12Øivind BergetSarpsborg OL41:56+11:5712:22
13Olav HygenLyn Ski42:55+12:5612:39
14Bill SchölinTockarps IK42:57+12:5812:40
15Leif ÅkerblomStora Tuna OK43:48+13:4912:55
16Stefan MillegårdSävedalens AIK44:15+14:1613:03
17Atle BergsethKvernbit IL44:27+14:2813:06
18Werner KellerOLV ZUG47:59+18:0014:09
19Johnny KarlssonUddevalla OK52:55+22:5615:36
20Ola BekkevoldOK Moss58:04+28:0517:07
21Göran LarssonOK Kompassen58:05+28:0617:08
22Hans Jörg SchifferleOLV ZUG58:13+28:1417:10
23Roland NilssonOK Kompassen1:00:55+30:5617:58
Hugh MooreOK Enenej godkänd

D65

2 380 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin ErnvidUlricehamns OK35:5215:04
2Ingrid Rex WallströmIK Uven36:40+0:4815:24
3Lilian SamuelssonKungälvs OK42:47+6:5517:58
4Haldis GlendrangeStavanger OK43:29+7:3718:16
5Grete WestbyVarteig OL46:07+10:1519:22
6Siv EkelöfVärend GN OL51:02+15:1021:26
7Barbro AnderssonOK Skogshjortarna53:22+17:3022:25
8Reidun M. KarlsenStavanger OK1:28:20+52:2837:06

H65

2 900 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars GranefeltOK Tyr29:0510:01
2Lennart HermanssonStenungsunds OK36:37+7:3212:37
3Thord RådbergOK Roslagen39:42+10:3713:41
4Jack GrönroosOK Alehof41:35+12:3014:20
5Tom WahlgrenSarpsborg OL43:07+14:0214:52
6Christer WestbergIFK Göteborg43:09+14:0414:52
7Erling EkelöfVärend GN OL44:39+15:3415:23
8Bengt-Olof JohanssonStångenäs AIS45:16+16:1115:36
9Svein GlendrangeStavanger OK46:59+17:5416:12
10Anders BjörnbergFrölunda OL47:41+18:3616:26
11Per Anders FlesjøOK Moss48:54+19:4916:51
12Ronny AnderssonOK Skogshjortarna51:05+22:0017:36
13Gunnar VallinOK Landehof1:08:53+39:4823:45
Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarnaej godkänd
Lars LjungbergTrollhättans SOKej godkänd
Hasse BergstrømIL Tyrvingej start

H70

2 840 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harald LundhaugOK Moss31:2111:02
2Roland DahlIFK Göteborg34:42+3:2112:13
3Ivan ErnvidUlricehamns OK39:15+7:5413:49
4Andre AlexanderssonKungälvs OK42:07+10:4614:49
5Göte NatanaelssonLjungskile FK42:53+11:3215:05
6Sivert SöderbärgOK Roslagen46:03+14:4216:12
7Arne KarlsenStavanger OK59:05+27:4420:48
8Knut JacobsenSandefjord TIF1:00:27+29:0621:17
9Algot HanssonKungälvs OK1:02:02+30:4121:50
Helge HalvorsenLarvik OKej godkänd

H75

2 840 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åke HogedalKungälvs OK38:3013:33
2Nils JanssonSkattkärrs IF41:57+3:2714:46
3Arne Chr. ScheieØstmarka OK48:51+10:2117:12
4Finn WestbyVarteig OL1:00:07+21:3721:10

H80

2 380 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif Ove KilbornUddevalla IS32:2213:35
2Kjell TeiglandØstmarka OK37:56+5:3415:56
3Tor HernesGimle IF42:55+10:3318:01
4Einar HaugenHalden SK59:29+27:0724:59

Inskolning

1 930 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Johan BaatzIdefjordens SKfullföljt
Alfred BjørnerødOK Mossfullföljt
Martin ErikssonAnnebergs GIFfullföljt
Hanna Lerche FodstadGjø-Vard OLfullföljt
Joel GabrielssonKungälvs OKfullföljt
Erik GanningIK Omegafullföljt
Teodor HedbergJärfälla OKfullföljt
Felix HerlandIndre Østfold OKfullföljt
Adine IngesenSarpsborg OLfullföljt
Axel KarlssonIdefjordens SKfullföljt
Hugo KonradssonIK Omegafullföljt
Emil LingJönköpings OKfullföljt
Sandra LingJönköpings OKfullföljt
Amalie LudvigsenSarpsborg OLfullföljt
Arthur MitchellHOCfullföljt
Sebastian MitchellHOCfullföljt
Sigurd Saxe SandvikHalden SKfullföljt
Arvid ThoressonStångenäs AISfullföljt
Axel TrofastTullinge SKfullföljt
Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OKfullföljt
Liam WingstedtHalden SKfullföljt
Matilda CederbergVänersborgs SKej start

U1

1 980 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa SonessonFalköpings AIK OK22:2611:19
2Emma ErikssonAnnebergs GIF22:45+0:1911:29
3Peder Aabogen HaugaardSkaukameratene OL26:26+4:0013:21
4Adel OlaussonIdefjordens SK27:01+4:3513:38
5Balder LarsenIdd SPK30:36+8:1015:27
5Ida BengtssonOK Alehof30:36+8:1015:27
7Anna NærbySkaukameratene OL31:08+8:4215:43
8Ebba OttosonGävle OK33:59+11:3317:09
9Eric Jensen-ÅhlÅmåls OK34:07+11:4117:13
10Filip SchälinOK Alehof34:13+11:4717:16
11Hanna LövströmJönköpings OK34:42+12:1617:31
12Hanna AlsiöFalköpings AIK OK35:47+13:2118:04
13Vera PetterssonFalköpings AIK OK36:40+14:1418:31
14Oskar CarlssonKvillebyns SK44:10+21:4422:18
15Alfred JohanssonOK Alehof46:36+24:1023:32

U2

2 220 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida Aabogen HaugaardSkaukameratene OL28:0112:37
2Halvor NærbySkaukameratene OL35:43+7:4216:05
3Erik BaatzIdefjordens SK36:08+8:0716:16
4Håkon HalvorsenRøyken O-lag39:27+11:2617:46
5Herman Lien BackstrømHalden SK39:35+11:3417:49
5Marie Lien BackstrømHalden SK39:35+11:3417:49
7Samuel ErikssonEds SK44:09+16:0819:53
Liam McDonaldHalden SKej godkänd
Håkon Mathias HolterHamar OKej start
Sofia TolonenOK Amneej start

Öppen motion 1

2 220 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Teresa GrimstadIL Tyrving57:0725:43
2Anette NordlingOK Orinto1:01:23+4:1627:39

Öppen motion 3

2 440 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erika JensenÅmåls OK30:0812:20
2Helena SonessonFalköpings AIK OK40:18+10:1016:30
3Margareta NylinOK Tisaren40:19+10:1116:31
4Gabriel AspelinDomnarvets GOIF42:35+12:2717:27
5Daniel AspelinDomnarvets GOIF42:39+12:3117:28
6Gustav HammarinAnnebergs GIF47:16+17:0819:22
7Tone IngesenSarpsborg OL48:16+18:0819:46
8Mats GustavssonOK Orinto54:04+23:5622:09
9Malin HolterSkaukameratene OL55:12+25:0422:37
10Magnus PedersenOK Skogshjortarna1:05:11+35:0326:42
11Christina HogedalKungälvs OK1:06:13+36:0527:08
12Julia AspelinDomnarvets GOIF1:08:44+38:3628:10
13Kristina AspelinDomnarvets GOIF1:08:47+38:3928:11
14Anne Karin ElisenbergHamar OK1:09:26+39:1828:27
15Gunilla BernevingOK Gipen1:20:58+50:5033:10
Julia MiklosLaholms IF OKej godkänd
Ayan LingJönköpings OKej godkänd

Öppen motion 5

3 200 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dag AndersenVarteig OL38:2912:01
2Maria ErikssonEds SK39:24+0:5512:18
3Fredrik GanningIK Omega39:54+1:2512:28
4Janne ErikssonEds SK41:41+3:1213:01
5Rolf AnderssonVästvärmlands OK42:20+3:5113:13
6Gunhild JohansenAsker SK42:25+3:5613:15
7Christina LiljeGävle OK42:35+4:0613:18
8Magnus NykvistJönköpings OK42:54+4:2513:24
9Geir AndersenVarteig OL43:07+4:3813:28
10Rune JohansenAsker SK46:28+7:5914:31
11Margunn Asheim BirkelandHalden SK46:33+8:0414:32
12Caroline OttossonGävle OK49:49+11:2015:34
13Carolina KarlssonKlubb 133353:16+14:4716:38
14Rickard MattissonFK Göingarna55:18+16:4917:16
15Sigrun SvartedalTrøsken IL56:18+17:4917:35
16Ella BjerketvedtTrøsken IL57:20+18:5117:55
17Kerstin NykvistJönköpings OK57:29+19:0017:57
18Bodil BerbyTrøsken IL59:09+20:4018:29
19Thomas LieSarpsborg OL1:02:49+24:2019:37
20Niclas KonradssonIK Omega1:08:58+30:2921:33
21Kari HommerenTrøsken IL1:44:01+1:05:3232:30
Sara LindgrenIFK Göteborgej godkänd
Jane IhrforsIFK Lidingös Skid o OKej godkänd
Inger Marie BaastadFredrikstad SKej godkänd

Öppen motion 7

2 900 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik KarlssonGöteborg/Majorna OK28:079:41
2Anja WingstedtHalden SK29:39+1:3210:13
3Gløer WinsvoldSentrum OK33:11+5:0411:26
4Vendula KlechovaHalden SK38:01+9:5413:06
5Ann HyvönenSkattkärrs IF39:26+11:1913:35
6Arne ArnesenHamar OK40:01+11:5413:47
7Claus NorstedHalden SK41:42+13:3514:22
8Mats BlomLjungskile FK43:13+15:0614:54
9Astrid WatterdalHalden SK43:36+15:2915:02
10Henrik VenkloKungälvs OK48:21+20:1416:40
11Maria NordströmKils OK49:26+21:1917:02
12Lena GrandinOK Linné49:31+21:2417:04
13Lena HöjlindIFK Moras OK52:23+24:1618:03
14Michaela KällstrandÅmåls OK53:10+25:0318:20
15Öyvind HoltHalden SK54:41+26:3418:51
16Conny WernerssonOK Orinto1:00:58+32:5121:01
17Per-Olof AnderssonKvillebyns SK1:01:03+32:5621:03
18Gert JohanssonIstrums SK1:10:13+42:0624:12
19Stefan CarlssonFalköpings AIK OK1:24:23+56:1629:05
20Charlotte WikströmSävedalens AIK1:27:22+59:1530:07
21Ingrid CarlstedtSävedalens AIK1:40:27+1:12:2034:38
Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OKej godkänd

Öppen motion 8

4 260 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik DelåsHalden SK42:4310:01
2Karianne HaugeHalden SK45:31+2:4810:41
3Jonas BrånaltFrölunda OL46:51+4:0810:59
4Jonas BergenfurOK Älgen49:31+6:4811:37
5Bertil KarlssonHjobygdens OK50:37+7:5411:52
6Peter Lerche RaadalGjø-Vard OL55:10+12:2712:56
7Mats LindströmOK Skärmen56:27+13:4413:15
8Bengt JohanssonOK Tyr56:34+13:5113:16
9Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad56:48+14:0513:20
10Hekland BårdIL Gular57:01+14:1813:23
11Dag StridhUmeå OK58:18+15:3513:41
12Ulf GrandinOK Linné1:00:40+17:5714:14
13Hans CarlstedtSävedalens AIK1:00:43+18:0014:15
14Dan WidercrantzOK Skärmen1:03:26+20:4314:53
15Johan LindgrenTullinge SK1:07:34+24:5115:51
16Kristoffer JacobsenIL Tyrving1:24:27+41:4419:49
Paul BackströmHalden SKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser