Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Bohuslän-Dal

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Bohuslän-Dal
Arrangörsorganisation: Svanesunds GIF
Datum: lördag 3 september 2016

D21

2 660 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida Marie Næss BjørgulHalden SK14:555:36
2Moa GustafssonUddevalla OK16:22+1:276:09
3Lilian ForsgrenOK Tisaren16:33+1:386:13
4Julia OlssonUddevalla OK17:02+2:076:24
5Linda WesterbergTrollhättans SOK18:23+3:286:54
6Sofia JohanssonOK Skärmen19:53+4:587:28
7Maria ErikssonEds SK20:23+5:287:39
8Frida StrömgårdUddevalla OK21:21+6:268:01
9Maria LundStenungsunds OK21:56+7:018:14
10Julia BirathStenungsunds OK21:58+7:038:15
11Johanna ErikssonÅmåls OK24:13+9:189:06
12Ingrid JanssonEds SK29:21+14:2611:02
13Jennie BerglundSävedalens AIK42:05+27:1015:49
Malin WidénUddevalla OKej godkänd
Silvana LilleengHerrestads AIFej start

H21

3 310 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olav LundanesHalden SK13:023:56
2Christian KarldénKvillebyns SK15:16+2:144:36
3Anton KamolzPost SV Dresden16:31+3:294:59
4Kurt MüllerPost SV Dresden16:50+3:485:05
5Ulrik OlssonBrattås CK16:57+3:555:07
6Mattias JohanssonStångenäs AIS17:00+3:585:08
7Magnus ArvidssonBrattås CK18:01+4:595:26
8Joakim BerglundSävedalens AIK18:03+5:015:27
9Daniel OlssonUddevalla OK18:53+5:515:42
10Jonas ZakariassonUddevalla OK19:03+6:015:45
11Jonatan LarssonUddevalla OK19:17+6:155:49
12Tobias GovikStångenäs AIS19:24+6:225:51
13Christoffer OlssonUddevalla OK19:57+6:556:01
14Emil SasseUSV TU Dresden19:59+6:576:02
15Jörgen ÅhlÅmåls OK21:59+8:576:38
16Anders OlssonUddevalla OK23:41+10:397:09
17Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK26:48+13:468:05
18Markus JanssonÅmåls OK32:42+19:409:52
Markus GrätschUSV TU Dresdenej godkänd
Patrik LilleengHerrestads AIFej start

H20

2 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric CarlssonKvillebyns SK17:546:26
2Martin LundStenungsunds OK18:46+0:526:45

D16

2 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna OlssonBrattås CK18:168:57
2Vera UhrbergBrattås CK20:34+2:1810:04
Matilda RenlundStigsökarnaej start

H16

2 780 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar CarlssonKvillebyns SK18:446:44
2Erik LundStenungsunds OK23:54+5:108:35
3Elias OlssonOK Kroppefjäll24:17+5:338:44
Samuel ErikssonEds SKej start

D14

2 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clara JohanssonOK Skärmen12:536:18
2Ebba LindOK Skärmen16:21+3:288:00
3Ida SüdhoffBrattås CK16:54+4:018:17
4Frida JohanssonOK Skärmen17:51+4:588:45

H14

2 090 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid AronssonOK Kroppefjäll11:515:40
2Isak OlssonStigsökarna11:55+0:045:42
3Willy FjällborgStenungsunds OK14:02+2:116:42
4Felix PernefalkUddevalla OK14:20+2:296:51
5Edvin BorneFrölunda OL15:03+3:127:12
6Arvid EkströmStenungsunds OK15:52+4:017:35
7Johan LundStenungsunds OK20:04+8:139:36
8Melker AnderssonEds SK21:34+9:4310:19
9Oscar NymanOK Gipen24:47+12:5611:51
10Erik PerssonBrattås CK27:45+15:5413:16
11Gustav CarlssonKvillebyns SK34:58+23:0716:43
12Philip LarssonEds SK35:12+23:2116:50
William WasseniusUddevalla OKej godkänd
David HolménStenungsunds OKej start

D12

1 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovis BergstrandBrattås CK7:155:50
2Alice AnderssonEds SK9:18+2:037:30
3Edith OlssonOK Kroppefjäll11:22+4:079:10
4Emilia SandinOK Skärmen11:24+4:099:11
5Filippa GlueOK Skärmen12:07+4:529:46
6Madelene AnderssonOK Kroppefjäll12:18+5:039:55
7Astrid UhrbergBrattås CK14:01+6:4611:18
8Felicia SandinOK Skärmen27:25+20:1022:06

H12

1 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel BrönnestamOK Gipen8:206:36
2Max NymanOK Gipen10:04+1:447:59
3Erik SüdhoffBrattås CK11:05+2:458:47
4Hjalmar OlssonUddevalla OK13:23+5:0310:37
5Isak EinarssonBrattås CK14:36+6:1611:35
6Eric KarlssonStigsökarna18:18+9:5814:31
7Lucas KantolaUddevalla OK19:09+10:4915:11

D10

1 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva ArvidssonBrattås CK8:487:05
2Molly BergstrandBrattås CK9:58+1:108:02
3Emma ChristianssonUddevalla OK12:03+3:159:43
4Lisa WallanderBrattås CK13:31+4:4310:54
5Tilia OlssonUddevalla OK16:33+7:4513:20
6Alva ZakariassonUddevalla OK17:23+8:3514:01
7Ingela GlueOK Skärmen20:33+11:4516:34
8Hilma EkströmStenungsunds OK41:28+32:4033:26

H10

1 260 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin SkottÅmåls OK12:049:34
2Eric ÅhlÅmåls OK12:58+0:5410:17
3Alfred DrottzOK Skärmen13:07+1:0310:24
4Viktor NilssonStångenäs AIS13:56+1:5211:03
5Tor LindénUddevalla OK28:29+16:2522:36

D35

2 660 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla OtterstenEds SK23:468:56
2Jenny EkströmStenungsunds OK25:18+1:329:30
3Inger-Lise EriksenEds SK30:32+6:4611:28

D40

2 660 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LarssonOK Gipen30:4811:34
Malin ChristianssonUddevalla OKej godkänd

H40

2 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan LindénUddevalla OK20:177:11
2Hans LarssonEds SK29:24+9:0710:25
3Håkan AnderssonOK Kroppefjäll42:45+22:2815:09

D45

2 660 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annelie JohanssonOK Skärmen22:118:20
2Katarina BorneFrölunda OL28:17+6:0610:37
3Siv OlssonOK Kroppefjäll30:12+8:0111:21

H45

2 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy JohanssonStångenäs AIS17:546:20
2Fredrik LilljeqvistStigsökarna21:43+3:497:42
3Staffan OlssonStigsökarna22:26+4:327:57
4Thomas BorneFrölunda OL22:28+4:347:58
5Johanes Schulte SüdhoffBrattås CK28:44+10:5010:11

D50

2 660 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta ErikssonUddevalla OK21:248:02
2Anita DavalliusUddevalla IS22:30+1:068:27
3Christina HalvarssonOK Kroppefjäll22:59+1:358:38
4Helena ErikssonEds SK24:23+2:599:10
5Maria AnderssonKvillebyns SK30:40+9:1611:31

H50

2 820 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen HallénTrollhättans SOK17:466:18
2Karl ErikssonUddevalla OK19:47+2:017:00
3Hans KööhlerTrollhättans SOK20:35+2:497:17
4Mikael JohanssonOK Skärmen25:06+7:208:54
5Bengt ZetterbergOK Skärmen26:31+8:459:24
6Fredrik NilssonStångenäs AIS26:53+9:079:31
7Stefan HornebrantTrollhättans SOK38:22+20:3613:36

D55

2 040 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth StrandhagenGöteborg-Majorna OK14:146:58
2Birgit HanssonHerrestads AIF16:50+2:368:15
3Nina BejbomUddevalla OK17:28+3:148:33
4Maria ErikssonÅmåls OK21:10+6:5610:22
5Bibbi GustafssonOK Gipen33:53+19:3916:36
6Ingela OlssonUddevalla OK36:15+22:0117:46

H55

2 780 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten GustafssonEds SK15:495:41
2Axel WasseniusUddevalla OK16:57+1:086:05
3Lasse JohanssonEds SK18:50+3:016:46
4Johan BerglundSävedalens AIK19:22+3:336:57
5Jan UhrbergBrattås CK22:00+6:117:54
6Carl-Göran StrutsEds SK27:31+11:429:53
7Dick NymanUddevalla IS31:18+15:2911:15
Ulf BjörkdahlHerrestads AIFej godkänd

D60

2 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin BurmanKvillebyns SK16:548:17
2Eva KarlssonUddevalla OK18:24+1:309:01
3Radka KühnelTrollhättans SOK25:17+8:2312:23
Gunilla HogedalVänersborgs SKutgått
Monika MathiassonOK Skogsmunkenej start

H60

2 780 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Urban LarssonOK Gipen18:166:34
2Inge JosefssonStångenäs AIS18:41+0:256:43 Ladda ner rutt i gpx-format
3Mats StrandhagenGöteborg-Majorna OK19:59+1:437:11
4Göran AndreassonOK Kroppefjäll20:37+2:217:24
5Christer ErikssonÅmåls OK21:11+2:557:37
6Börje SundbergOK Gipen23:59+5:438:37
7Thord EkströmTrollhättans SOK27:15+8:599:48
8Gunnar BejbomUddevalla OK28:39+10:2310:18
9Dan WidercrantzOK Skärmen30:41+12:2511:02
10Håkan KarlbomOK Gipen30:55+12:3911:07
11Odd OlssonUddevalla OK31:04+12:4811:10
12Hans-Erik RingströmHåby IF33:32+15:1612:03
13Janne ErikssonEds SK34:28+16:1212:23
14Roland MattssonOK Skärmen40:11+21:5514:27

D65

2 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva LindahlOK Gipen29:2914:27
2Marion HallstenUddevalla OK35:37+6:0817:27

H65

2 090 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent KardellLjungskile FK14:106:46
2Conny JidetoftStångenäs AIS15:38+1:287:28
3Yngve NilssonOK Gipen16:33+2:237:55
4Lars HogedalVänersborgs SK17:19+3:098:17
5Torbjörn KarldénKvillebyns SK19:20+5:109:15
6Josef HåkanssonOK Skärmen19:38+5:289:23
7Per-Arne KällénUddevalla OK20:28+6:189:47
8Roalh KlevelandKvillebyns SK21:19+7:0910:11
9Arvid GalborgenEds SK25:28+11:1812:11
10Johnny KarlssonUddevalla OK30:33+16:2314:37
Erland SvenssonKvillebyns SKej godkänd

H70

2 090 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt-Olof JohanssonStångenäs AIS18:278:49
2Rune SandbergUddevalla OK19:31+1:049:20
3Oskar JohanssonStångenäs AIS20:12+1:459:39
4Lennart HermanssonStångenäs AIS20:30+2:039:48
Allan WikströmStångenäs AISej start
Gustav WennbergÅmåls OKej start
Olof KarlssonUddevalla OKej start

D75

1 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gro BakkenStigsökarna23:1318:43
Signe NymanUddevalla ISej godkänd

H75

1 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svein BakkenStigsökarna14:1811:20
2Stig GustafssonEds SK24:50+10:3219:42

U1

1 090 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elina ChristianssonUddevalla OK8:558:10
2Anton ArvidssonBrattås CK11:22+2:2710:25
3Elin PerssonBrattås CK14:30+5:3513:18
4Svea BergstrandBrattås CK15:01+6:0613:46
5Patricia ErikssonOK Skärmen16:58+8:0315:33
6Maja ZakariassonUddevalla OK20:49+11:5419:05
7Elias ChristianssonUddevalla OK20:58+12:0319:14
8Elvin GalborgenEds SK21:09+12:1419:24
9Viggo GalborgenEds SK22:28+13:3320:36
10Madina HåmanBrattås CK32:43+23:4830:00

U2

1 090 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus LindénUddevalla OK15:0513:50
2Måns LindénUddevalla OK15:12+0:0713:56
3Melvin HåmanBrattås CK15:18+0:1314:02
4Rasmus AnderssonOK Kroppefjäll15:21+0:1614:04
5Vilhelm OlssonStigsökarna15:36+0:3114:18
6Noah OlssonStigsökarna15:38+0:3314:20
7Alma OlssonUddevalla OK16:23+1:1815:01
8Alice EinarssonBrattås CK17:56+2:5116:27
9Oscar KarlssonStigsökarna18:10+3:0516:40
10Ingrid FloerFrölunda OL19:33+4:2817:56
11Adam FloerFrölunda OL19:55+4:5018:16
12Jonna ÅhlÅmåls OK20:22+5:1718:41
13Rebecca ErikssonOK Skärmen23:10+8:0521:15
14Jessica ErikssonOK Skärmen23:36+8:3121:39
Henning SteneråsBrattås CKej start

Öppen motion 3

1 370 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erika JensenÅmåls OK9:096:40
2Christina SüdhoffBrattås CK9:41+0:327:04
3Liv FrendinUddevalla OK13:29+4:209:50
4Fredrik LöfgrenStenungsunds OK15:22+6:1311:12
5Annelie EkströmTrollhättans SOK16:58+7:4912:23
6Maria EinarssonBrattås CK18:11+9:0213:16
7Marie FrendinUddevalla OK18:25+9:1613:26
8Fanny LilljeqvistStigsökarna20:14+11:0514:46
9Harriet NymanOK Gipen22:59+13:5016:46
10Mia AnderssonEds SK23:10+14:0116:54
11Sanna ZetterbergOK Skärmen24:20+15:1117:45
12Liv LindOK Skärmen26:21+17:1219:14
Gunnar LarssonUddevalla ISej godkänd
Sofia BorneFrölunda OLej start

Öppen motion 6

2 830 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Odd WallanderBrattås CK18:386:35
2Kristian BjörgulHalden SK24:47+6:098:45
3Tomas CarlssonÅmåls OK27:26+8:489:41
4Jenny OlssonStigsökarna30:13+11:3510:40
5Pernille PrahlOK Skärmen30:24+11:4610:44
6Per EinarssonBrattås CK35:33+16:5512:33
7Helge BjörgulHalden SK37:59+19:2113:25
8Ali WaisVänersborgs SK42:28+23:5015:00
9Susanne BerglundSävedalens AIK43:04+24:2615:13
10Susanne JohanssonStångenäs AIS45:52+27:1416:12
11Rayan AbdulVänersborgs SK1:16:56+58:1827:11
12Ali El AhmadVänersborgs SK1:19:10+1:00:3227:58
Ayham Mohammad AliVänersborgs SKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser