Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Idre fjällorientering

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Idre fjällorientering
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: söndag 26 juni 2016

D21

8 300 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK58:387:03
2Amanda LeoIK Hakarpspojkarna1:05:10+6:327:51
3Elin EkIFK Mora OK1:07:09+8:318:05
4Sofia HolmgårdKils OK1:07:44+9:068:09
5Kate MorrisonOK Linné1:09:29+10:518:22
6Martina WelénKöping-Kolsva OK1:10:46+12:088:31
7Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna1:11:13+12:358:34
8Ellinor TjernlundOK Tisaren1:11:43+13:058:38
9Sara JonssonOK Orion1:11:52+13:148:39
10Elin ClassonOK Orinto1:13:09+14:318:48
11Josefin TjernlundOK Tisaren1:13:33+14:558:51
12Malin WelenKöping-Kolsva OK1:16:07+17:299:10
13Jenny SandhOK Roxen1:18:02+19:249:24
14Susanna MårtenssonStora Tuna OK1:18:54+20:169:30
15Charlotte KungUmeå OK1:22:38+24:009:57
16Marika LindahlOK Milan1:32:42+34:0411:10
17Sarah PerssonOK Denseln1:41:50+43:1212:16
18Anastasia DenisovaSävedalens AIK1:49:46+51:0813:13
Magdalena OlssonIFK Mora OKej godkänd
Lilian ForsgrenOK Tisarenej godkänd
Rebecka NylinOK Tisarenej start
Lovisa PerssonOK Tisarenej start
Moa SvenssonIK Hakarpspojkarnaej start

H21

11 500 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludwig LjungqvistIK Hakarpspojkarna1:04:095:34
2Olle KaleredOK Denseln1:05:32+1:235:41
3Daniel AttåsOK Tisaren1:09:26+5:176:02
4Erik AnderssonOK Orion1:09:58+5:496:05
5Nils SpetzUlricehamns OK1:12:13+8:046:16 Ladda ner rutt i gpx-format
6Rassmus AnderssonOK Linné1:12:30+8:216:18
7Roman RyapolovIFK Mora OK1:12:36+8:276:18
8Marius WikstrømRingsaker OK1:15:12+11:036:32
9Erik BomanGävle OK1:16:29+12:206:39
10Olof SandgrenOK Orion1:16:48+12:396:40
11Gustav HindérOK Tisaren1:17:07+12:586:42
12Per EklöfOK Milan1:17:35+13:266:44
13Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarna1:18:07+13:586:47
14Tomas HallménOK Tisaren1:18:31+14:226:49
15Pontus PeterssonOK Orion1:18:37+14:286:50
16Ove Antvord HaugereidLøten o-lag1:20:10+16:016:58
17Erik SandhOK Roxen1:20:37+16:287:00
18Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna1:22:18+18:097:09
19Tobias EliassonSundsvalls OK1:22:21+18:127:09
20Kristoffer SidebyGöteborg-Majorna OK1:22:54+18:457:12
21Albin PetterssonOK Tisaren1:24:46+20:377:22
22Anton JohanssonOK Orion1:25:44+21:357:27
23Jonas GustafssonOK Kåre1:26:16+22:077:30
24John SolbreckLånghundra IF1:28:00+23:517:39
25Artem PanchenkoIFK Mora OK1:28:57+24:487:44
26Mattias AllaredTumba-Mälarhöjden OK1:29:47+25:387:48
27Johan AronssonOK Tisaren1:30:13+26:047:50
28Jonas LundbergGöteborg-Majorna OK1:32:44+28:358:03
29Rasmus LarssonOK Alehof1:32:57+28:488:04
30Jonas VikströmKöping-Kolsva OK1:33:26+29:178:07
31Emil JohanssonOK Tisaren1:34:47+30:388:14
32Peter FredricsonIFK Mora OK1:36:39+32:308:24
33Eric HanssonIK Hakarpspojkarna1:38:12+34:038:32
34Gustav BoquistIK Uven1:40:41+36:328:45
35Martin AnkelOK Alehof1:41:17+37:088:48
36Sebastian AgerhällOK Tisaren1:41:33+37:248:49
37Erik SkärbergVänersborgs SK1:43:50+39:419:01
38Jonatan AnderssonFalkenbergs OK1:44:21+40:129:04
39Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby1:47:53+43:449:22
40Magnus BjörkOK Rodhen1:53:00+48:519:49
41Erik Bäcklund EkvallTrollhättans SOK1:54:50+50:419:59
42Albin SjöhedGävle OK2:03:22+59:1310:43
43Thomas EkströmMS Parma2:05:20+1:01:1110:53
44Christoffer JohanssonTrollhättans SOK2:12:31+1:08:2211:31
Johan AntonssonOK Löftanej godkänd
Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Jonas AnderssonFK Friskus-Varbergej godkänd
Simon SjöhedGävle OKej godkänd
Andreas JanssonIK Hakarpspojkarnaej start
Kevin MatrosovsSage Orienteering and Rogaining Clubej start
Martin RegbornHagaby GoIF Örebroej start
Viktor TovessonOK Orionej start

D21 Kort

5 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie JohanssonLøten o-lag53:2010:15
2Lina NilssonUlricehamns OK1:31:47+38:2717:39
3Päivi MikkolainenValkeakosken Haka1:48:24+55:0420:50
4Hanna MikkolainenValkeakosken Haka1:54:25+1:01:0522:00

H21 Kort

7 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK52:196:47
2Johan DelvertOK Orion56:30+4:117:20
3Johan EngströmOK Orion1:01:09+8:507:56
4Sven LarssonLeksands OK1:18:17+25:5810:10
5Christofher RamströmSträngnäs-Malmby OL1:40:36+48:1713:03
Emil AlexanderssonStora Tuna OKej start

D20

5 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna50:069:49
2Annie ÖnstenIK Hakarpspojkarna52:13+2:0710:14
Kristin BomanGävle OKej godkänd

H20

7 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils AlexanderssonStora Tuna OK50:576:37
2Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna51:58+1:016:44
3Martin DjerfIK Hakarpspojkarna52:24+1:276:48
4Filip IvarssonOK Hammaren53:23+2:266:55
5Arvid NordIK Hakarpspojkarna1:02:34+11:378:07
6Anton HanssonIK Hakarpspojkarna1:06:19+15:228:36
7Rasmus ArfwedsonFrölunda OL1:11:50+20:539:19
8Jan DalheimerIK Vikings OK1:14:18+23:219:38
9Tobias PentonenHestra IF1:21:07+30:1010:32
Emil ÅbergOK Kåreej start
Mattis HallbergIK Uvenej start

D18

5 100 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF46:419:09
2Sophia BjörnlingerIK Hakarpspojkarna50:26+3:459:53
3Amelia SkalbergBredaryds SOK51:02+4:2110:00
4Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF52:05+5:2410:12
5Tova OlssonIK Hakarpspojkarna53:22+6:4110:27
6Amanda RangertIK Hakarpspojkarna54:54+8:1310:45
7Elin GranstedtIK Hakarpspojkarna56:08+9:2711:00
8Carolina OlssonÄlvdalens IF OK58:33+11:5211:28
9Sanna SjödénÄlvdalens IF OK1:04:10+17:2912:34
10Sara ForsbergIK Uven1:04:49+18:0812:42
11Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna1:21:05+34:2415:53
12Isabella LagoGöteborg-Majorna OK1:22:17+35:3616:08
13Hanna BoquistIK Uven1:25:51+39:1016:50
14Frida AnderssonTolered-Utby Ol-klubb1:40:18+53:3719:40
Emelie KarlssonOK Landehofej godkänd
Ebba EnvallIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Anna HallménOK Tisarenej start
Mirjam DalénSala OKej start

H18

7 400 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil BjörnlingerIK Hakarpspojkarna51:256:56
2Olle GrywenzOK Linné52:41+1:167:07
3Johan EdenhamnLänna IF55:54+4:297:33
4Waldemar AnderssonLånghundra IF58:07+6:427:51
5Henrik HamreforsVästerås SOK58:24+6:597:53
6Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna1:01:25+10:008:17
7Johan LammFrölunda OL1:02:18+10:538:25
8John LarssonRånäs OK1:06:50+15:259:01
9Wille LaitamäkiHiidenkiertäjät1:08:36+17:119:16
10Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna1:08:43+17:189:17
11Hugo ThunbergOK Alehof1:10:20+18:559:30
12Emil GrehnOK Rodhen1:28:19+36:5411:56
13Niklas EkströmMS Parma1:38:19+46:5413:17
Hannes SvahnOK Ravinenej godkänd
Andreas JonssonOK Orionej godkänd
Emil ArvidssonSäterbygdens OKej godkänd
Eskil TryggöTrollhättans SOKej godkänd

H17-20 Kort

4 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Samuel JonassonÄlvdalens IF OK1:06:4016:15

D16

4 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katrin SjödénÄlvdalens IF OK32:006:48
2Isa EnvallIK Hakarpspojkarna33:23+1:237:06
3Tilda ÖstbergStora Tuna OK35:18+3:187:30
4Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna35:42+3:427:35
5Tindra JernströmAvesta OK38:38+6:388:13
6Elsa LindeblomHestra IF41:26+9:268:48
7Alma VilhelmssonFalköpings AIK OK44:54+12:549:33
8Anna LithellOK Linné50:56+18:5610:50
9Frida JohanssonOK Djerf59:58+27:5812:45
Maja MörthLeksands OKej start

H16

5 600 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alfred PetterssonFalköpings AIK OK36:146:28
2Hugo StrömUlricehamns OK38:13+1:596:49
3Fredrik HamreforsVästerås SOK39:13+2:597:00
4Joar TryggöTrollhättans SOK41:32+5:187:25
5Emil ÖhlundIK Hakarpspojkarna43:19+7:057:44
6Hugo SetthagenOK Tranan44:19+8:057:54
7Josef WennblomHagaby GoIF Örebro45:54+9:408:11
8Jonathan UllerKils OK49:56+13:428:55
9Eric BerlinTrollhättans SOK55:39+19:259:56
10Axel BerglundUlricehamns OK57:45+21:3110:18
11Sixten TörnqvistVästerås SOK59:57+23:4310:42
12Tim DalheimerIK Vikings OK1:03:04+26:5011:15
Victor HanssonJönköpings OKej godkänd
Loke ÖstangårdGamleby OKej godkänd
Rasmus TäckOK Hammarenej godkänd
Zeb PalmHJS-Vansbro OKej start
MATTIAS JONASSONÄlvdalens IF OKej start
Martin LammFrölunda OLej start
Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarnaej start

H16 Kort

4 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias NäslundOK Hammaren58:0114:09

D14

4 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LingJönköpings OK35:188:36
2Tilda GolsäterKorsnäs IF OK50:15+14:5712:15
3Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:03:03+27:4515:22
4Ylva JohanssonOK Djerf1:03:15+27:5715:25
5Liv ÅkermanÄlvdalens IF OK1:06:17+30:5916:10
6Agnes MalmgrenOckelbo OK1:12:16+36:5817:37
7Julia NäslundOK Hammaren1:14:53+39:3518:15
8Johanna OlssonOckelbo OK1:17:56+42:3819:00
Nora HolmgårdKils OKej godkänd
Lilian PalmHJS-Vansbro OKej start

H14

4 100 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK24:586:05
2Aron ÖstangårdGamleby OK27:47+2:496:46
3Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna31:43+6:457:44
4Eric HallnerOckelbo OK32:20+7:227:53
5Erik BrandtDomnarvets GOIF34:01+9:038:17
6Anton UllerKils OK35:24+10:268:38
7Linus TäckOK Hammaren36:51+11:538:59
8Karl GrywenzOK Linné37:12+12:149:04
9Albin GezeliusIFK Mora OK37:51+12:539:13
10Mattias ÖhlundIK Hakarpspojkarna39:37+14:399:39
11Erik LingJönköpings OK49:12+24:1412:00
12Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebro49:47+24:4912:08

D14 Kort

3 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OK49:4515:32

H14 Kort

3 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus BacklundTrollhättans SOK29:219:10
2Hugo SjödinOK Tisaren32:23+3:0210:07

D12

3 200 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva NylundBredaryds SOK26:158:12
2Emma ZettervallKarlskrona SOK26:56+0:418:25
3Lisa SwartzOK Orion28:45+2:308:59
4Lotte-Line EkströmMS Parma29:00+2:459:03
5Tuva ÖstangårdGamleby OK29:32+3:179:13
6Emmy GranstedtIK Hakarpspojkarna29:35+3:209:14
7Elsa BrandtDomnarvets GOIF31:09+4:549:44
8Sandra LingJönköpings OK32:19+6:0410:05
9Tilde MansénSkarpnäcks OL46:38+20:2314:34
10Hanna ÖstbergStora Tuna OK49:04+22:4915:20
11Tindra YngströmOK Tisaren49:53+23:3815:35
Alva ErssonIFK Mora OKej start

H12

3 200 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor HanssonOK Löftan21:486:48
2Marcus LammFrölunda OL23:03+1:157:12
3Joel GolsäterKorsnäs IF OK24:15+2:277:34
4Noel HelmerssonOK Tisaren25:06+3:187:50
5Erik ÅkermanÄlvdalens IF OK28:13+6:258:49
6Hugo PerssonOK Denseln28:15+6:278:49
7Albin MalmgrenOckelbo OK32:45+10:5710:14
8Simon CorneliussonOK Löftan33:40+11:5210:31
9Axel TrofastTullinge SK36:03+14:1511:15
10Alfred SjödinOK Tisaren36:35+14:4711:25
11Niklas ErlandssonOK Södertörn36:46+14:5811:29
12Linus SjödénÄlvdalens IF OK38:57+17:0912:10
13Jakob OlssonOckelbo OK39:34+17:4612:21
14Isak HolmgårdKils OK41:52+20:0413:05
15Arvid JonforsenHallstahammars OK42:22+20:3413:14
16Neo YngströmOK Tisaren46:03+24:1514:23
17Karl ForsgrenVästerbergslagens OL49:11+27:2315:22
Kalle ÖhlundIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Viggo IngwersenOK Enenej godkänd
Nils SwartzOK Orionej godkänd

D10

2 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina UllerKils OK21:058:47
2Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK21:19+0:148:52
3Judit WennblomHagaby GoIF Örebro23:37+2:329:50
4Alva EliassonSundsvalls OK24:35+3:3010:14
5Elsa GolsäterKorsnäs IF OK26:41+5:3611:07
6Hilda TrofastTullinge SK34:19+13:1414:17

H10

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil LingJönköpings OK16:066:42
2Erik PalmVästerås SOK18:38+2:327:45
3William HärströmFalköpings AIK OK19:23+3:178:04
4Robin HelmerssonOK Tisaren20:58+4:528:44
5Filip HanssonOK Löftan22:21+6:159:18
6Albin SvenssonFK Herkules24:20+8:1410:08
7Axel GräfningsGrycksbo IF OK28:47+12:4111:59
Viktor ÖstbergStora Tuna OKej start

D35

6 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK1:58:1518:46
Linda CorneliussonOK Löftanej godkänd

H35

7 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SkjesetVang OL1:00:197:56
2Stefan SchwarzenbergerLG Stettlen1:04:51+4:328:31

D40

5 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linn NilssonOK Tyr47:509:11
2Annika LundströmSundbybergs IK58:27+10:3711:14
3Karin AnderssonOK Tisaren1:03:42+15:5212:15
4Sara TimnerSundsvalls OK1:09:26+21:3613:21
5Karolina AnderssonLänna IF1:10:50+23:0013:37
6Ylva FornanderVästerbergslagens OL1:15:35+27:4514:32
7Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:25:50+38:0016:30

H40

7 700 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär HöökIFK Mora OK48:366:18
2Peter SjödinOK Tisaren53:46+5:106:58
3Magnus PerssonOK Tisaren58:24+9:487:35
4Claes SetthagenOK Tranan1:00:13+11:377:49
5Ulrik MagnussonHalmstad OK1:03:03+14:278:11
6Daniel NorwaldOK Tor1:03:52+15:168:17
7Bengt HansskeKils OK1:03:58+15:228:18
8Erik GöthlinKFUM Örebro OK1:05:23+16:478:29
9Magnus HanssonOK Löftan1:05:57+17:218:33
10Jonas UllerKils OK1:06:44+18:088:40
11Christian RotvikerCentrum OK1:21:17+32:4110:33
12Erik BacklundTrollhättans SOK1:25:10+36:3411:03
13Stellan TäckOK Hammaren1:27:40+39:0411:23
14Johnny BlästaNjurunda OK1:33:10+44:3412:05
Henrik TrofastTullinge SKej godkänd
Jonas HolmgrenVästerbergslagens OLej godkänd
Johan SwartzOK Orionej godkänd

D45

4 600 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina SvenssonBredaryds SOK35:587:49
2Maria OssianssonIK Hakarpspojkarna41:14+5:168:57
3Anette GranstedtIK Hakarpspojkarna42:36+6:389:15
4Josefine NordströmOK Triangeln43:22+7:249:25
5Carina SandbergSäterbygdens OK44:01+8:039:34
6Yvonne SjödénÄlvdalens IF OK44:37+8:399:41
7Pia GuståsOK Linné46:51+10:5310:11
8Inger GunnarssonVästerås SOK48:31+12:3310:32
9Karin TorstenssonFalköpings AIK OK50:21+14:2310:56
10Silvia Schneider-SchiessLG Stettlen50:38+14:4011:00
11Annika SundströmVästerås SOK52:41+16:4311:27
12Ann RollerJärfälla OK55:34+19:3612:04
13Lena ErlandssonOK Södertörn57:25+21:2712:28
14Malin PerssonOK Denseln59:53+23:5513:01
15Marie-louise PerssonFK Herkules1:02:11+26:1313:31
16Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro1:02:13+26:1513:31
17Tanja DalheimerIK Vikings OK1:06:09+30:1114:22
18Anethe MansénSkarpnäcks OL1:08:26+32:2814:52
19Camilla NäslundOK Hammaren1:08:43+32:4514:56
20Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL1:09:03+33:0515:00
21Åsa DetterfeltLinköpings OK1:14:52+38:5416:16
22Malin LammFrölunda OL1:28:55+52:5719:19
Karin ErssonIFK Mora OKej start

H45

6 700 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert PalmVästerås SOK46:186:54
2Peter SjödénÄlvdalens IF OK48:24+2:067:13
3Ola JernströmAvesta OK50:45+4:277:34
4Anders LingJönköpings OK54:15+7:578:05
5Eric RollerJärfälla OK54:30+8:128:08
6Mattias OssianssonIK Hakarpspojkarna54:32+8:148:08
7Thomas PerssonOK Denseln59:38+13:208:54
8Magnus RunsvikKarlsbyhedens IK1:01:25+15:079:10
9Johan LindeblomIK Omega1:06:04+19:469:51
10Björn ZettervallKarlskrona SOK1:06:26+20:089:54
11Johan HanssonOK Löftan1:06:55+20:379:59
12Rickard JonforsenHallstahammars OK1:07:10+20:5210:01
13Jörgen BlästaNjurunda OK1:12:29+26:1110:49
14Michael WennblomHagaby GoIF Örebro1:13:44+27:2611:00
15Hans JonssonVäsby OK1:31:43+45:2513:41
Mikael SvenssonFK Herkulesej godkänd
Erik ÅbergKorsnäs IF OKej godkänd
Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarnaej start

D50

4 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SwartzOK Orion39:009:45
2Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK40:52+1:5210:13
3Ina SkalbergBredaryds SOK42:31+3:3110:37
4Mia GustafssonOK Kåre43:35+4:3510:53
5Maria TryggöTrollhättans SOK51:02+12:0212:45
6Maria SturessonAnderstorps OK51:22+12:2212:50
7Katarina SundqvistOK Kåre1:00:00+21:0015:00
8Lotta JungåkerKorsnäs IF OK1:12:40+33:4018:10
9Ann-Kristin SpetzUlricehamns OK1:14:21+35:2118:35
10Åsa Marknell DewittLänna IF1:22:42+43:4220:40
Kristina KlangHaninge SOKej godkänd
Anette PalmHJS-Vansbro OKej start

H50

6 300 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per BacklundOK Södertörn45:087:09
2Per GuståsLinköpings OK46:57+1:497:27
3Håkan SvenssonBredaryds SOK47:21+2:137:30
4Anders MansénSkarpnäcks OL50:16+5:087:58
5Lars HolmgårdKils OK50:51+5:438:04
6Dirk HartmanSV Mietraching53:00+7:528:24
7Per SundströmVästerås SOK53:47+8:398:32
8Anders LammFrölunda OL54:20+9:128:37
9Per SandbergSäterbygdens OK54:59+9:518:43
10Stefan BjurstedtSurahammars SOK57:09+12:019:04
11Stefan TörnqvistVästerås SOK1:05:59+20:5110:28
12Jonas DetterfeltLinköpings OK1:09:49+24:4111:04
13Stefan SpetzUlricehamns OK1:11:12+26:0411:18
14Mikael DavidssonVästerås SOK1:12:58+27:5011:34
15Klas LindgrenVästerås SOK1:13:22+28:1411:38
16Thomas ArvidssonSäterbygdens OK1:13:59+28:5111:44
17Nils EklöwOK Södertörn1:15:18+30:1011:57
18Jonas NäslundOK Hammaren1:27:38+42:3013:54
19Jörgen DalénSala OK1:33:57+48:4914:54
Sören WilhelmssonFalköpings AIK OKej godkänd
Jan LindbergKorsnäs IF OKej godkänd
Björn SvenssonOK Djerfej start

D55

4 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britta SahlinVänersborgs SK42:2310:35
2Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK46:51+4:2811:42
3Susanne LüscherStora Tuna OK46:56+4:3311:44
4Ylva GrapeDalaportens OL47:42+5:1911:55
5Annika DavidssonVästerås SOK50:43+8:2012:40
6Maire MeriheinäSK Uusi56:57+14:3414:14
7Britt-Marie ForsgrenOK Tisaren1:07:14+24:5116:48

H55

5 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kari LehtoTurun Metsänkävijät40:587:26
2Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK43:54+2:567:58
3Mats JönssonKorsnäs IF OK45:08+4:108:12
4Petter GullikstadRøros IL48:27+7:298:48
5Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK49:26+8:288:59
6Roland NorellSöders-Tyresö50:10+9:129:07
7Ulf MeriheinäSK Uusi50:11+9:139:07
8Bo BörjessonStorviks IF51:18+10:209:19
9Lennart WahlgrenRehns BK52:08+11:109:28
10Svante LindgrenKorsnäs IF OK53:04+12:069:38
11Terje SchjølbergRøros IL53:39+12:419:45
12Ulf HamreforsVästerås SOK57:10+16:1210:23
13Lasse PedersenGöteborg-Majorna OK59:20+18:2210:47
14Mats BerghIFK Mora OK1:05:30+24:3211:54
Tore EklundSödertälje-Nykvarn OFej start

D60

3 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin SundbergVästerås SOK44:1413:00
2Mirja MikkolainenValkeakosken Haka47:33+3:1913:59
3Catherine DawsonGafanhori50:26+6:1214:50
4Monica SvärdOK Klemmingen59:59+15:4517:38

H60

5 200 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ken RagnarssonOK Kompassen49:119:27
2Olle RönnolsSäterbygdens OK49:46+0:359:34
3Martin RåmanKvarnsvedens GOIF OK54:09+4:5810:24
4Dan KlangHaninge SOK54:12+5:0110:25
5Håkan ForsmanRonneby OK54:28+5:1710:28
6Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK54:31+5:2010:29
7Göran NilssonSnättringe SK56:37+7:2610:53
8Per Erik FogelVästerås SOK1:02:40+13:2912:03
9Jan-Ola KarlssonOK Njudung1:05:03+15:5212:30
10Arne HolmerIFK Mora OK1:08:26+19:1513:09
11Christer ForsgrenOK Tisaren1:09:19+20:0813:19
12Torbjörn BergmanSnättringe SK1:26:23+37:1216:36
Göran HanssonTäby OKej godkänd
Conny SahlinVänersborgs SKej godkänd
Lenn AronssonLinköpings OKej start

D65

3 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL48:5514:23
2Inga-Lill PetterssonLinköpings OK55:16+6:2116:15
3Kerstin JohanssonMarkbygdens OK56:34+7:3916:38
4Lena LindgrenOK Järnbärarna1:00:40+11:4517:50
5Catharina JohanssonOK Kolmården1:01:46+12:5118:10
6Ewa NordlundLänna IF1:15:56+27:0122:20
Eva Marie GranOK Østej godkänd
Lena HedmanHallstahammars OKej godkänd

H65

4 600 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roy DawsonGafanhori42:469:17
2Mats AnderssonSelånger SOK45:38+2:529:55
3Torgny PetterssonMarkbygdens OK46:01+3:1510:00
4Karl Evert SvenssonIF Hagen46:12+3:2610:02
5Göran LarssonSala OK47:11+4:2510:15
6Jan ÅsbergHäverödals SK48:06+5:2010:27
7Ulf KjellinOK Hedströmmen48:59+6:1310:38
8Inge HultmanKovlands IF54:40+11:5411:53
9Sven LarssonSärna SK55:51+13:0512:08
10Lars PerssonOK Kompassen1:01:10+18:2413:17
11Ronald Mc GrailHjärnarps OL1:01:33+18:4713:22
12Ulric CarlssonIFK Lidingö SOK1:04:57+22:1114:07
13Christer NordströmOK Älvsjö-Örby1:08:02+25:1614:47
14Ove JohanssonOK Kolmården1:08:17+25:3114:50
15Stanley HolmerIFK Mora OK1:10:24+27:3815:18
16Yngve PetterssonLinköpings OK1:13:00+30:1415:52
17Lennart LindgrenOK Järnbärarna1:19:34+36:4817:17
18Göran SvärdOK Klemmingen1:20:12+37:2617:26
19Mats MårtenssonStora Tuna OK1:21:13+38:2717:39
Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubbej godkänd

D70

3 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK32:0310:41
2Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK32:43+0:4010:54
3Edla FornanderVästerbergslagens OL46:21+14:1815:27
4Ulla NilssonSOK Viljan58:56+26:5319:38

H70

4 000 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK44:4911:12
2Christer SandhOK Roxen46:24+1:3511:36
3Ronny HedlundOK Södertörn48:43+3:5412:10
4Runo JohanssonKristinehamns OK48:50+4:0112:12
5Ingemar WidénKFUM Örebro OK49:45+4:5612:26
6Tommy HallménVingåkers OK51:07+6:1812:46
7Roland NilssonSOK Viljan51:49+7:0012:57
8Lars TuvessonUlricehamns OK55:10+10:2113:47
9Hans L AnderssonVästerbergslagens OL57:41+12:5214:25
10Lars-Erik KarlssonRasbo IK57:54+13:0514:28
11Lars Ivar BergmanOK Fjällstigen58:24+13:3514:36
12Kurt FredrixonOK Skogshjortarna1:02:24+17:3515:36
13Amund HerrebrødenOK Øst1:07:06+22:1716:46
14Per-Olof FernbergIS Skanne1:10:40+25:5117:40
15Leif NordlundLänna IF1:10:41+25:5217:40
Roland AlsénOK Roxenej godkänd
Sverre JonssonOK Ravinenej godkänd

D75

3 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt ErikssonHammarby IF OF37:3712:32
Solveig DillmanOK Älvsjö-Örbyej godkänd

H75

3 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torsten VestmanOK Nolaskogsarna49:4614:38
2Johnny BrandtHällefors OK50:47+1:0114:56
3Harald WibyeOK Moss1:19:33+29:4723:23

H80

3 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils JanssonSkattkärrs SOK41:5913:59
2Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby45:52+3:5315:17
Holger PerssonOK Ekenej godkänd

U1

2 400 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Herman EliassonSundsvalls OK22:449:28
2Isak LarssonOK Tisaren22:49+0:059:30
3Allis SjödinOK Tisaren24:49+2:0510:20
4Einar ÖhlundIK Hakarpspojkarna27:41+4:5711:32
5Tilde IngwersenOK Enen28:41+5:5711:57
6Alfred PihelOK Tisaren29:31+6:4712:17
7Oskar PihelOK Tisaren29:33+6:4912:18
8Love GöthlinKFUM Örebro OK29:39+6:5512:21
8Marit K FlachneTydal IL29:39+6:5512:21
10Elvira GöthlinKFUM Örebro OK32:58+10:1413:44
11David JonforsenHallstahammars OK34:07+11:2314:12
12Linnea HansskeKils OK35:22+12:3814:44
13Alwin HärströmFalköpings AIK OK35:39+12:5514:51
14Alice NorwaldOK Tor38:31+15:4716:02
15Siri ÖhlundIK Hakarpspojkarna39:13+16:2916:20
16Elsa NorwaldOK Tor40:29+17:4516:52
17Ture CarlssonKFUM Örebro OK41:36+18:5217:20
18Sara Sofia Larsson SimonssonOK Öst44:14+21:3018:25
19Erik GräfningsGrycksbo IF OK44:45+22:0118:38
20Saana-Mari EkströmMS Parma52:37+29:5321:55
21Amanda SidebyGöteborg-Majorna OK1:08:06+45:2228:22
22Julia SkjesetVang OL1:20:20+57:3633:28

U2

2 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo CorneliussonOK Löftan27:1010:52
2Lovisa PihelOK Tisaren31:57+4:4712:46
3Joel HolmgårdKils OK32:46+5:3613:06
4Alexander BjärbyFrosta OK33:53+6:4313:33
5Alma CarlssonOK Tisaren35:06+7:5614:02
6Truls MansénSkarpnäcks OL35:29+8:1914:11
7Estrid SjögrenIK Hakarpspojkarna37:16+10:0614:54
8Mira ÖhlundIK Hakarpspojkarna37:34+10:2415:01
9Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL38:36+11:2615:26
Elin PalmVästerås SOKej start

Öppen motion 1

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mangnus StrömUlricehamns OK19:348:09
2Therese ElmerssonOK Tisaren22:49+3:159:30
3Ludvig BernankerHallstahammars OK32:17+12:4313:27
4Unni HerrebrødenOK Øst41:09+21:3517:08
5Lowe LandqvistGarphyttans IF41:24+21:5017:15
6Liv SimmonsonOK Öst44:28+24:5418:31
7Helle RagnarssonOK Kompassen45:19+25:4518:52

Öppen motion 3

3 200 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
2Emil LarssonOK Tisaren25:19+1:40:197:54
3Matilda DammvikStora Tuna OK25:56+1:40:568:06
4Mattias EklundOckelbo OK27:35+1:42:358:37
5Ayan LingJönköpings OK29:12+1:44:129:07
6Carin ReinholdssonKlubblös32:46+1:47:4610:14
7Frida KällménOK Tisaren35:28+1:50:2811:05
8Madelene HanssonOK Löftan35:42+1:50:4211:09
9Lisa DammvikStora Tuna OK36:00+1:51:0011:15
10Øivind EriksenOK Øst42:07+1:57:0713:09
11Jiri ProchazkaDomnarvets GOIF43:40+1:58:4013:38
12Kristina GolsäterKorsnäs IF OK44:30+1:59:3013:54
13Irmelie SjögrenIK Hakarpspojkarna44:41+1:59:4113:57
13Wiliam EldénSala OK44:41+1:59:4113:57
15Tintin YngströmOK Tisaren44:50+1:59:5014:00
16Martina GabrielssonTrollhättans SOK44:55+1:59:5514:02
17Britt-Marie EkbergOK Orinto45:11+2:00:1114:07
18Linus JärnströmAvesta OK45:36+2:00:3614:15
19Elisabeth ErikssonOK Milan50:23+2:05:2315:44
20Britt LindbergIK Vikings OK51:33+2:06:3316:06
21Peter DottaxKlubblös55:25+2:10:2517:19
22Frida KällbergKlubblös55:26+2:10:2617:19
23Lisa JonassonÄlvdalens IF OK57:18+2:12:1817:54
24Lars RunsvikOK Kåre1:05:53+2:20:5320:35
25Tor SimonssonOK Öst1:08:02+2:23:0221:15
26Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:10:03+2:25:0321:53
27Evelina HärströmFalköpings AIK OK1:12:04+2:27:0422:31
Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OKfullföljt
Margareta RingRonneby OKej godkänd
Herman SvahnOK Ravinenej godkänd
Anna-Karin IngwersenOK Enenej godkänd
Åsa HanssonTullinge SKej godkänd
Johanna MikkeläOK Hedströmmenej start

Öppen motion 4

5 600 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin LindTierps SOK54:009:38
2Emma BergmanTierps SOK54:01+0:019:38
3Niclas AhlströmVästerås SOK1:01:40+7:4011:00
4Tobias LindbergOK Mark1:03:09+9:0911:16
5Mia DammvikStora Tuna OK1:03:24+9:2411:19
6Sara HamreforsVästerås SOK1:03:40+9:4011:22
7Daniel JohanssonStora Tuna OK1:06:22+12:2211:51
8Morten IngwersenOK Enen1:11:18+17:1812:43
9Krister GolsäterKorsnäs IF OK1:14:28+20:2813:17
10Aron DynesisVännäs OK1:14:38+20:3813:19
11Magda JanssonKlubblös1:14:54+20:5413:22
12Pernilla NorwaldOK Tor1:18:48+24:4814:04
13Samuel LindbergHagfors SF1:20:58+26:5814:27
14Lina LindbergOK Mark1:25:01+31:0115:10
Ulf KinertHärnösands OKej godkänd
Magnus JanssonKlubblösej godkänd
Izabela MarcinkowskaSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Linda SidebyGöteborg-Majorna OKej godkänd

Öppen motion 7

3 200 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrika VångellLinköpings OK25:007:48
2Dan LarssonOK Tisaren28:08+3:088:47
3Ove PetterssonÄlvdalens IF OK30:36+5:369:33
4Johan ÖstbergStora Tuna OK31:19+6:199:47
5Pia ÖstangårdGamleby OK32:35+7:3510:10
6Susanne ErikssonOK Milan33:17+8:1710:24
7Thomas NilssonStora Tuna OK33:34+8:3410:29
8Patrik GustafssonVästerbergslagens OL33:49+8:4910:34
9Jan LindgrenOK Södertörn34:23+9:2310:44
10Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK34:43+9:4310:50
11Tomas VångellLinköpings OK34:51+9:5110:53
12Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK35:02+10:0210:56
13Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL35:17+10:1711:01
14Bo-Göran GunnarssonRydboholms SK36:24+11:2411:22
15Jens-Henrik SimonsenOK Öst39:08+14:0812:13
16Håkan SvahnOK Ravinen41:45+16:4513:02
17Pia-Maria BondessonFrosta OK42:16+17:1613:12
18Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubb43:41+18:4113:39
19Kristina HederskogJönköpings OK44:33+19:3313:55
20Fredrik LarssonSundbybergs IK46:23+21:2314:29
21Lennart MyrehedVandrarringen46:35+21:3514:33
22Birgitta JanssonGarphyttans IF47:15+22:1514:45
23Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb47:59+22:5914:59
24Nils-Erik BondessonFrosta OK48:11+23:1115:03
25Pia VångellLinköpings OK50:55+25:5515:54
26Åsa PetterssonSäterbygdens OK51:18+26:1816:01
27Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK51:25+26:2516:04
28Bengt HanssonSäterbygdens OK51:45+26:4516:10
29Agneta BerlinTrollhättans SOK53:16+28:1616:38
30Mats SjöbergFrosta OK53:48+28:4816:48
31Tomas SundqvistOK Kåre53:57+28:5716:51
32Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK54:26+29:2617:00
33Linda WesterlundFrosta OK55:05+30:0517:12
34Theodor WahlbomOK Orion56:26+31:2617:38
35Anna UllerKils OK56:44+31:4417:43
36Frida JonforsenHallstahammars OK1:01:19+36:1919:09
37Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:04:03+39:0320:00
38Kurt EkbergOK Orinto1:06:30+41:3020:46
39Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK1:07:37+42:3721:07
40Kristina LandgrenMalmö OK1:19:21+54:2124:47
41Linnéa BjärbyFrosta OK1:43:53+1:18:5332:27
42Anna BjärbyFrosta OK1:44:44+1:19:4432:43
Olle RingRonneby OKej godkänd
Gunilla ReinholdssonIF Thorej godkänd
Kenneth LjungbergNyköpings OKej godkänd
Per GrywenzOK Linnéej godkänd
Gustaf SchejaFrosta OKej godkänd

Öppen motion 9

7 700 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustaf SparrevikIK Hakarpspojkarna49:236:24
2Albin AxelssonIK Hakarpspojkarna50:33+1:106:33
3Philip PerssonOK Orion53:58+4:357:00
4Daniel HärströmFalköpings AIK OK58:03+8:407:32
5Juha-Matti MikkolainenValkeakosken Haka59:17+9:547:41
6Patrik CorneliussonOK Löftan1:04:06+14:438:19
7Olga PanchenkoIFK Mora OK1:04:40+15:178:23
8Annika ÖstmanDomnarvets GOIF1:12:01+22:389:21
9Anna-Karin BondessonFrosta OK1:12:34+23:119:25
10Ulf JonssonLerums SOK1:18:09+28:4610:08
11Tor-Björn BergmanOK Härjulf1:21:39+32:1610:36
12Erik EinarssonLerums SOK1:25:31+36:0811:06
13Ingela KälvedalOK Härjulf1:27:55+38:3211:25
14Håkan NilssonMalmö OK1:29:26+40:0311:36
15Radomir JosekKöpings Flygklubb1:31:04+41:4111:49
16Lucie KomarkovaHjärnarps OL1:32:25+43:0212:00
17Karin HederskogHJS-Vansbro OK1:34:13+44:5012:14
18Nicklas EnlundGamleby OK1:34:14+44:5112:14
19Stefan AnderssonIFK Mora OK1:38:33+49:1012:47
20André BjärbyFrosta OK1:41:50+52:2713:13
21Olle WindeliusFrosta OK1:42:09+52:4613:15
Sergej FedatsenkaSävedalens AIKej godkänd
Smilla SandströmHärnösands OKej godkänd
Douglas Fransson LeeOK Alehofej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser