Officiell resultatlista för Fjällsprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Fjällsprinten
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: måndag 27 juni 2016

D21

2 500 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Martina Welén Köping-Kolsva OK 21:16 8:30
2 Sofie Johansson Løten o-lag 21:19 +0:03 8:31
3 Sara Jonsson OK Orion 21:29 +0:13 8:35
4 Elin Ek IFK Mora OK 21:37 +0:21 8:38
5 Anastasia Denisova Sävedalens AIK 21:39 +0:23 8:39
6 Päivi Mikkolainen Valkeakosken Haka 27:54 +6:38 11:09
7 Susanna Mårtensson Stora Tuna OK 27:57 +6:41 11:10
8 Nina Hallor OK Tisaren 35:27 +14:11 14:10
9 Hanna Mikkolainen Valkeakosken Haka 51:47 +30:31 20:42
Lovisa Persson OK Tisaren ej start

H21

3 000 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Daniel Attås OK Tisaren 17:58 5:59
2 Olof Sandgren OK Orion 19:14 +1:16 6:24
3 Nils Spetz Ulricehamns OK 19:16 +1:18 6:25
4 Gustav Hindér OK Tisaren 19:52 +1:54 6:37
5 Andreas Höye Fredrikstad SK 20:37 +2:39 6:52
6 Tomas Hallmén OK Tisaren 21:23 +3:25 7:07
7 Gustav Boquist IK Uven 21:58 +4:00 7:19
8 Mattias Allared Tumba-Mälarhöjden OK 22:03 +4:05 7:21
9 Fredrik Ahnlén OK Hammaren 22:04 +4:06 7:21
10 Niklas Löwegren Stora Tuna OK 22:14 +4:16 7:24
11 Mattias Karlsson Malungs OK Skogsmårdarna 22:31 +4:33 7:30
12 Marius Wikstrøm Ringsaker OK 22:34 +4:36 7:31
13 Pontus Petersson OK Orion 23:07 +5:09 7:42
14 Johan Engström OK Orion 23:44 +5:46 7:54
15 Erik Andersson OK Orion 24:21 +6:23 8:07
16 Johan Delvert OK Orion 26:31 +8:33 8:50
17 Per Eklöf OK Milan 28:33 +10:35 9:31
18 Jonas Vikström Köping-Kolsva OK 29:41 +11:43 9:53
19 Viktor Tovesson OK Orion 31:15 +13:17 10:25
20 Sebastian Agerhäll OK Tisaren 31:30 +13:32 10:30
Sven Larsson Leksands OK ej start

H20

3 000 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Filip Ivarsson OK Hammaren 21:43 7:14
2 Jan Dalheimer IK Vikings OK 27:10 +5:27 9:03
3 Tobias Pentonen Hestra IF 28:05 +6:22 9:21
4 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 28:49 +7:06 9:36
Kalle Johansson OK Hammaren ej godkänd
Emil Åberg OK Kåre ej godkänd
Mattis Hallberg IK Uven ej start

D18

2 100 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Isabella Lago Göteborg-Majorna OK 21:46 10:21
2 Sara Forsberg IK Uven 23:43 +1:57 11:17
3 Tove Flodman OK Hammaren 25:49 +4:03 12:17
4 Ellen Skoog OK Hammaren 26:37 +4:51 12:40
5 Emelie Karlsson OK Landehof 27:12 +5:26 12:57
6 Hanna Boquist IK Uven 33:12 +11:26 15:48
7 Emma Blixt OK Hammaren 36:56 +15:10 17:35
8 Frida Andersson Tolered-Utby Ol-klubb 39:40 +17:54 18:53
Carolina Olsson Älvdalens IF OK ej start
Mirjam Dalén Sala OK ej start

H18

2 400 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johan Lamm Frölunda OL 18:49 7:50
2 Olle Grywenz OK Linné 19:30 +0:41 8:07
3 Johan Edenhamn Länna IF 20:51 +2:02 8:41
4 Henrik Hamrefors Västerås SOK 21:36 +2:47 9:00
5 Andreas Jonsson OK Orion 21:51 +3:02 9:06
6 Hannes Svahn OK Ravinen 21:59 +3:10 9:09
7 Hugo Thunberg OK Alehof 24:54 +6:05 10:22
8 Samuel Jonasson Älvdalens IF OK 45:34 +26:45 18:59
Emil Grehn OK Rodhen ej godkänd

D16

1 900 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tilda Östberg Stora Tuna OK 12:56 6:48
2 Frida Johansson OK Djerf 13:56 +1:00 7:20
3 Elsa Lindeblom Hestra IF 15:29 +2:33 8:08
4 Alma Vilhelmsson Falköpings AIK OK 16:56 +4:00 8:54
5 Tindra Jernström Avesta OK 17:09 +4:13 9:01
6 Katrin Sjödén Älvdalens IF OK 17:46 +4:50 9:21
7 Sara Granstedt IK Hakarpspojkarna 18:14 +5:18 9:35
8 Maja Mörth Leksands OK 18:35 +5:39 9:46
9 Felicia Svedjerot Gävle OK 37:26 +24:30 19:42
Ella Olsson Grycksbo IF OK ej start
Alva Rytther Västerbergslagens OL ej start

H16

2 100 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Fredrik Hamrefors Västerås SOK 15:32 7:23
2 Eric Berlin Trollhättans SOK 17:14 +1:42 8:12
3 Loke Östangård Gamleby OK 17:58 +2:26 8:33
4 Josef Wennblom Hagaby GoIF Örebro 18:13 +2:41 8:40
5 Samuel Johansson OK Hammaren 21:35 +6:03 10:16
6 Alfred Pettersson Falköpings AIK OK 22:00 +6:28 10:28
7 Sixten Törnqvist Västerås SOK 22:30 +6:58 10:42
8 Viktor Wallin Korsnäs IF OK 23:09 +7:37 11:01
9 Axel Berglund Ulricehamns OK 23:50 +8:18 11:20
10 Tim Dalheimer IK Vikings OK 26:39 +11:07 12:41
11 Elias Näslund OK Hammaren 30:53 +15:21 14:42
Johannes Ögren Korsnäs IF OK ej godkänd
Hugo Ström Ulricehamns OK ej godkänd
Rasmus Täck OK Hammaren ej godkänd
MATTIAS JONASSON Älvdalens IF OK ej start
Zeb Palm HJS-Vansbro OK ej start

D14

1 500 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emma Ling Jönköpings OK 9:21 6:14
2 Elsa Göras Leksands OK 12:23 +3:02 8:15
3 Cornelia Ivarsson OK Hammaren 12:41 +3:20 8:27
4 Elsa Nilsson Domnarvets GOIF 12:57 +3:36 8:38
5 Tilda Berg Leksands OK 13:43 +4:22 9:08
6 Tilda Golsäter Korsnäs IF OK 13:52 +4:31 9:14
7 Liv Åkerman Älvdalens IF OK 14:36 +5:15 9:44
8 Agnes Malmgren Ockelbo OK 14:45 +5:24 9:50
9 Ylva Johansson OK Djerf 15:15 +5:54 10:10
10 Julia Näslund OK Hammaren 15:55 +6:34 10:36
11 Kajsa Ljungberg Tumba-Mälarhöjden OK 18:19 +8:58 12:12
12 Cecilia Hector Snättringe SK 19:21 +10:00 12:54
13 Elsa Forsgren Västerbergslagens OL 21:30 +12:09 14:20
14 Ellinor Svedjerot Gävle OK 29:58 +20:37 19:58
Johanna Olsson Ockelbo OK ej godkänd
Jennifer Svensson Korsnäs IF OK ej start
Lilian Palm HJS-Vansbro OK ej start
Nora Holmgård Kils OK ej start

H14

1 500 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mattias Östberg Stora Tuna OK 8:53 5:55
2 Wille Laitamäki Hiidenkiertäjät 8:57 +0:04 5:58
3 Erik Brandt Domnarvets GOIF 8:58 +0:05 5:58
4 Viktor Gunnarsson IK Hakarpspojkarna 9:05 +0:12 6:03
5 Karl Grywenz OK Linné 9:27 +0:34 6:18
6 Eric Hallner Ockelbo OK 9:40 +0:47 6:26
7 Niklas Ekström MS Parma 9:44 +0:51 6:29
8 Anton Uller Kils OK 10:07 +1:14 6:44
9 Aron Östangård Gamleby OK 10:14 +1:21 6:49
10 Albin Gezelius IFK Mora OK 10:15 +1:22 6:50
11 Linus Täck OK Hammaren 11:04 +2:11 7:22
12 John Wolgast Snättringe SK 12:39 +3:46 8:26
13 Elmer Ögren Karlsbyhedens IK 14:53 +6:00 9:55
14 Jacob Wolgast Snättringe SK 15:15 +6:22 10:10
15 Albin Hainke Snättringe SK 15:50 +6:57 10:33
16 Jakob Tedhamre Snättringe SK 16:39 +7:46 11:06
17 Hugo Sjödin OK Tisaren 19:20 +10:27 12:53
18 Vilgot Wennblom Hagaby GoIF Örebro 22:20 +13:27 14:53
19 David Bern Snättringe SK 22:28 +13:35 14:58
20 Linus Backlund Trollhättans SOK 25:22 +16:29 16:54
Erik Ling Jönköpings OK ej start

D12

1 300 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emmy Granstedt IK Hakarpspojkarna 12:08 9:20
2 Lotte-Line Ekström MS Parma 12:30 +0:22 9:36
3 Lisa Swartz OK Orion 12:33 +0:25 9:39
4 Tuva Nylund Bredaryds SOK 12:41 +0:33 9:45
5 Anja Nilsson Domnarvets GOIF 14:03 +1:55 10:48
6 Elsa Brandt Domnarvets GOIF 14:05 +1:57 10:50
7 Tuva Östangård Gamleby OK 14:24 +2:16 11:04
8 Sandra Ling Jönköpings OK 15:16 +3:08 11:44
9 Miia Roller Järfälla OK 15:26 +3:18 11:52
10 Tindra Yngström OK Tisaren 18:57 +6:49 14:34
11 Agnes Wallin Korsnäs IF OK 19:05 +6:57 14:40
12 Signe Ögren Karlsbyhedens IK 21:09 +9:01 16:16
13 Emma Zettervall Karlskrona SOK 21:11 +9:03 16:17

H12

1 300 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johan Fochsen Waxholms OK 9:27 7:16
2 Tobias Johansson OK Löftan 10:16 +0:49 7:53
3 Victor Hansson OK Löftan 10:41 +1:14 8:13
4 Marcus Lamm Frölunda OL 11:05 +1:38 8:31
5 Niklas Erlandsson OK Södertörn 11:13 +1:46 8:37
6 Erik Åkerman Älvdalens IF OK 11:26 +1:59 8:47
7 Nils Swartz OK Orion 12:44 +3:17 9:47
8 Joel Golsäter Korsnäs IF OK 12:52 +3:25 9:53
9 Olle Hallner Ockelbo OK 13:16 +3:49 10:12
10 Simon Corneliusson OK Löftan 13:42 +4:15 10:32
11 Alfred Sjödin OK Tisaren 13:43 +4:16 10:33
12 Linus Sjödén Älvdalens IF OK 14:08 +4:41 10:52
13 Axel Trofast Tullinge SK 14:36 +5:09 11:13
14 Axel Hejdenberg Gävle OK 15:39 +6:12 12:02
15 Isak Holmgård Kils OK 15:59 +6:32 12:17
16 Karl Forsgren Västerbergslagens OL 16:26 +6:59 12:38
17 Albin Malmgren Ockelbo OK 16:30 +7:03 12:41
18 Neo Yngström OK Tisaren 24:03 +14:36 18:30
19 Edvin Berggren Fagersta OK 24:04 +14:37 18:30
20 Arvid Jonforsen Hallstahammars OK 25:52 +16:25 19:53
21 Jakob Olsson Ockelbo OK 30:14 +20:47 23:15

D10

1 200 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lina Uller Kils OK 11:21 9:27
2 Julia Gellerbrandt Malungs OK Skogsmårdarna 13:14 +1:53 11:01
3 Alice Ljungberg Tumba-Mälarhöjden OK 13:44 +2:23 11:26
3 Julia Gustafsson KFUM Örebro OK 13:44 +2:23 11:26
5 Elsa Golsäter Korsnäs IF OK 14:08 +2:47 11:46
6 Saana-Mari Ekström MS Parma 14:11 +2:50 11:49
7 Alva Eliasson Sundsvalls OK 18:09 +6:48 15:07
8 Judit Wennblom Hagaby GoIF Örebro 28:47 +17:26 23:59
9 Ebba Flodman OK Hammaren 29:13 +17:52 24:20
10 Hilda Trofast Tullinge SK 38:33 +27:12 32:07
11 Ellen Forsgren Västerbergslagens OL 43:17 +31:56 36:04

H10

1 200 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Erik Palm Västerås SOK 9:47 8:09
2 Jens Fochsen Waxholms OK 10:14 +0:27 8:31
3 Filip Hansson OK Löftan 11:16 +1:29 9:23
4 Emil Ling Jönköpings OK 11:58 +2:11 9:58
5 Axel Gräfnings Grycksbo IF OK 14:20 +4:33 11:56
6 William Härström Falköpings AIK OK 15:15 +5:28 12:42
7 Petter Fochsen Waxholms OK 17:29 +7:42 14:34
8 Willgott Svedjerot Gävle OK 18:06 +8:19 15:05

D35

2 200 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Linda Corneliusson OK Löftan 26:57 12:14
2 Gunilla Gräfnings Grycksbo IF OK 29:35 +2:38 13:26

H35

2 400 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anders Skjeset Vang OL 20:24 8:30
2 Bengt Leandersson Älvdalens IF OK 20:28 +0:04 8:31

D40

2 200 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Louise Götfors Göteborg-Majorna OK 17:11 7:48
2 Linn Nilsson OK Tyr 19:59 +2:48 9:05
3 Annika Lundström Sundbybergs IK 21:19 +4:08 9:41
4 Karin Andersson OK Tisaren 22:33 +5:22 10:14
5 Karolina Andersson Länna IF 26:38 +9:27 12:06
6 Ann-Sofie Täck OK Hammaren 29:04 +11:53 13:12
7 Marie Berggren Fagersta OK 31:15 +14:04 14:12
8 Martina Gabrielsson Trollhättans SOK 33:16 +16:05 15:07

H40

2 200 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Peter Fredricson IFK Mora OK 14:34 6:37
2 Kristoffer Sideby Göteborg-Majorna OK 16:01 +1:27 7:16
3 Ola Jodal Göteborg-Majorna OK 17:05 +2:31 7:45
4 Peter Sjödin OK Tisaren 17:11 +2:37 7:48
5 Magnus Hansson OK Löftan 17:25 +2:51 7:55
6 Bengt Hansske Kils OK 17:42 +3:08 8:02
7 Jonas Lundberg Göteborg-Majorna OK 18:41 +4:07 8:29
8 Ulrik Magnusson Halmstad OK 19:29 +4:55 8:51
9 Henrik Trofast Tullinge SK 19:58 +5:24 9:04
10 Mattias Eklund Ockelbo OK 21:26 +6:52 9:44
11 Thomas Ekström MS Parma 24:31 +9:57 11:08
12 Erik Backlund Trollhättans SOK 25:50 +11:16 11:44
Anders Jansson Grycksbo IF OK ej start

D45

2 200 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sofia Holmgård Kils OK 17:44 8:03
2 Carina Svensson Bredaryds SOK 18:40 +0:56 8:29
3 Anette Granstedt IK Hakarpspojkarna 21:11 +3:27 9:37
4 Karin Torstensson Falköpings AIK OK 22:45 +5:01 10:20
5 Ann Roller Järfälla OK 24:33 +6:49 11:09
6 Annika Sundström Västerås SOK 24:41 +6:57 11:13
7 Tanja Dalheimer IK Vikings OK 25:12 +7:28 11:27
8 Charlotta Wallin Korsnäs IF OK 26:48 +9:04 12:10
8 Liselotte Johansson OK Löftan 26:48 +9:04 12:10
10 Jenny Ögren Karlsbyhedens IK 29:07 +11:23 13:14
11 Åsa Detterfelt Linköpings OK 32:24 +14:40 14:43
12 Anna Gustafsson KFUM Örebro OK 32:33 +14:49 14:47
13 Cecilia Fochsen Waxholms OK 32:56 +15:12 14:58
14 Lena Erlandsson OK Södertörn 33:00 +15:16 15:00
15 Lotta Stål Västerbergslagens OL 35:36 +17:52 16:10
16 Gabriella Wennblom Hagaby GoIF Örebro 38:35 +20:51 17:32
17 Inger Gunnarsson Västerås SOK 38:47 +21:03 17:37
18 Camilla Näslund OK Hammaren 52:03 +34:19 23:39
Ingrid Alexandersson Stora Tuna OK ej start

H45

2 200 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lars Ögren Karlsbyhedens IK 16:34 7:31
2 Magnus Runsvik Karlsbyhedens IK 19:02 +2:28 8:39
3 Magnus Johansson OK Löftan 19:32 +2:58 8:52
4 Anders Ling Jönköpings OK 20:40 +4:06 9:23
5 Erik Åberg Korsnäs IF OK 23:05 +6:31 10:29
6 Johan Lindeblom IK Omega 23:19 +6:45 10:35
7 Johan Hansson OK Löftan 26:49 +10:15 12:11
8 Cristian Olivestam Vimmerby OK 28:17 +11:43 12:51
9 Hans Jonsson Väsby OK 29:24 +12:50 13:21
10 Bernt Forsgren Västerbergslagens OL 36:02 +19:28 16:22
Kevin Matrosovs Sage Orienteering and Rogaining Club ej start
Lennart Söderberg IK Hakarpspojkarna ej start

D50

1 800 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lena Swartz OK Orion 20:02 11:07
2 Anna Gund Skattkärrs SOK 21:26 +1:24 11:54
3 Maria Sturesson Anderstorps OK 26:02 +6:00 14:27
4 Annika Eriksson Tierps SOK 28:39 +8:37 15:55
5 Pia Vångell Linköpings OK 29:40 +9:38 16:28
6 Karin Lind Tierps SOK 30:27 +10:25 16:55
7 Ann-Kristin Spetz Ulricehamns OK 30:39 +10:37 17:01
8 Lotta Jungåker Korsnäs IF OK 30:50 +10:48 17:07
9 Anna-Karin Rytther Västerbergslagens OL 36:36 +16:34 20:20
10 Åsa Marknell Dewitt Länna IF 40:19 +20:17 22:23
11 Lisa Jonasson Älvdalens IF OK 54:02 +34:00 30:01

H50

2 200 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Per Backlund OK Södertörn 16:04 7:18
2 Ola Jernström Avesta OK 16:56 +0:52 7:41
3 Pär Stål Västerbergslagens OL 18:29 +2:25 8:24
4 Per Grywenz OK Linné 18:39 +2:35 8:28
5 Dirk Hartmann SV Mietraching 20:15 +4:11 9:12
6 Per Gustås Linköpings OK 20:52 +4:48 9:29
7 Lennart Wahlgren Rehns BK 21:40 +5:36 9:50
8 Stefan Bjurstedt Surahammars SOK 22:50 +6:46 10:22
9 Mikael Davidsson Västerås SOK 23:38 +7:34 10:44
10 Stefan Törnqvist Västerås SOK 24:00 +7:56 10:54
11 Nils Eklöw OK Södertörn 24:30 +8:26 11:08
12 Stefan Spetz Ulricehamns OK 25:09 +9:05 11:25
13 Peter Thörn Tenhults SOK 29:30 +13:26 13:24
14 Jörgen Dalén Sala OK 31:49 +15:45 14:27
15 Sören Wilhelmsson Falköpings AIK OK 1:03:35 +47:31 28:54
Björn Svensson OK Djerf ej start

D55

1 500 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Agneta Olivestam Vimmerby OK 15:59 10:39
2 Ylva Grape Dalaportens OL 16:01 +0:02 10:40
3 Ann-Christin Nero Forsman Ronneby OK 16:29 +0:30 10:59
4 Annika Davidsson Västerås SOK 17:53 +1:54 11:55
5 Susanne Lüscher Stora Tuna OK 18:27 +2:28 12:18
6 Britt-Marie Forsgren OK Tisaren 21:45 +5:46 14:30
7 Carina Doyle Sundbybergs IK 22:53 +6:54 15:15
Britta Sahlin Vänersborgs SK ej godkänd
Gunilla Reinholdsson IF Thor ej godkänd

H55

2 100 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mats Jönsson Korsnäs IF OK 17:14 8:12
2 Petter Gullikstad Røros IL 19:01 +1:47 9:03
3 Roland Norell Söders-Tyresö 21:35 +4:21 10:16
4 Arne Eriksson Tierps SOK 22:11 +4:57 10:33
5 Ulf Hamrefors Västerås SOK 23:11 +5:57 11:02
6 Roger Åsberg OK Hedströmmen 23:42 +6:28 11:17
7 Ove Pettersson Älvdalens IF OK 25:50 +8:36 12:18
Lasse Pedersen Göteborg-Majorna OK ej godkänd
Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF ej start
Hans-Peter Olsson Älvdalens IF OK ej start

D60

1 300 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mirja Mikkolainen Valkeakosken Haka 14:51 11:25
2 Monica Svärd OK Klemmingen 17:47 +2:56 13:40
3 Kerstin Sundberg Västerås SOK 20:31 +5:40 15:46
4 Siv Larsson Växjö AIS 27:10 +12:19 20:53
5 Catherine Dawson Gafanhori 29:42 +14:51 22:50

H60

2 200 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Per Erik Fogel Västerås SOK 21:42 9:51
2 Göran Doyle Sundbybergs IK 22:44 +1:02 10:19
3 Ola Hedin OK Hammaren 24:10 +2:28 10:59
4 Håkan Forsman Ronneby OK 24:20 +2:38 11:03
5 Torbjörn Bergman Snättringe SK 25:52 +4:10 11:45
6 Bo Andersson Strängnäs-Malmby OL 31:21 +9:39 14:14
7 Christer Forsgren OK Tisaren 35:16 +13:34 16:01
Rolf Axelsson Tjällmo-Godegårds OK ej godkänd

D65

1 300 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lisbeth Damsgaard Hjärnarps OL 21:03 16:11
2 Lena Hedman Hallstahammars OK 26:49 +5:46 20:37
3 Inga-Lill Pettersson Linköpings OK 27:29 +6:26 21:08
4 Ewa Nordlund Länna IF 27:50 +6:47 21:24
5 Eva Marie Gran OK Øst 37:05 +16:02 28:31
6 Lena Lindgren OK Järnbärarna 39:10 +18:07 30:07

H65

1 800 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Torgny Pettersson Markbygdens OK 18:22 10:12
2 Ulf Kjellin OK Hedströmmen 19:22 +1:00 10:45
3 Mats Mårtensson Stora Tuna OK 21:00 +2:38 11:40
4 Karl Evert Svensson IF Hagen 21:30 +3:08 11:56
5 Ronald Mc Grail Hjärnarps OL 21:54 +3:32 12:10
6 Göran Larsson Sala OK 22:29 +4:07 12:29
7 Lars Persson OK Kompassen 22:49 +4:27 12:40
8 Sven Larsson Särna SK 23:31 +5:09 13:03
9 Göran Svärd OK Klemmingen 23:40 +5:18 13:08
10 Yngve Pettersson Linköpings OK 23:51 +5:29 13:15
11 Roy Dawson Gafanhori 25:35 +7:13 14:12
12 Sven-Olof Larsson Växjö AIS 25:43 +7:21 14:17
13 Sven Erik Molander Tolered-Utby Ol-klubb 28:15 +9:53 15:41
14 Lennart Lindgren OK Järnbärarna 29:43 +11:21 16:30

D70

1 300 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 16:54 13:00
2 Monica Larsson OK Tranan 23:00 +6:06 17:41
3 Lena  Leandersson Älvdalens IF OK 23:31 +6:37 18:05
4 Ulla Nilsson SOK Viljan 40:56 +24:02 31:29
5 Gunborg Westin Leksands OK 42:59 +26:05 33:03

H70

1 500 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Christer Sandh OK Roxen 15:08 10:05
2 Leif Nordlund Länna IF 16:22 +1:14 10:54
3 Per-Olof Fernberg IS Skanne 16:25 +1:17 10:56
4 Roland Nilsson SOK Viljan 16:39 +1:31 11:06
5 Roland Alsén OK Roxen 18:49 +3:41 12:32
6 Ingemar Widén KFUM Örebro OK 19:38 +4:30 13:05
7 Runo Johansson Kristinehamns OK 21:10 +6:02 14:06
8 Lars Tuvesson Ulricehamns OK 21:27 +6:19 14:18
9 Pär-Erik Johansson Markbygdens OK 22:12 +7:04 14:48
10 Ronny Hedlund OK Södertörn 22:48 +7:40 15:12
11 Kurt Fredrixon OK Skogshjortarna 23:09 +8:01 15:26
12 Sven Gustav Dahlberg Storviks IF 26:07 +10:59 17:24
13 Amund Herrebrøden OK Øst 27:32 +12:24 18:21

D75

1 200 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 28:09 23:27
Britt Eriksson Hammarby IF OF ej godkänd

H75

1 300 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Johnny Brandt Hällefors OK 17:55 13:46
2 Lars-Åke Larsson OK Tranan 22:01 +4:06 16:56
3 Torsten Vestman OK Nolaskogsarna 26:11 +8:16 20:08
Harald Wibye OK Moss ej start

H80

1 200 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Nils Jansson Skattkärrs SOK 17:14 14:21
2 Bo Löwegren Västerås SOK 19:43 +2:29 16:25
3 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 29:10 +11:56 24:18

Öppen motion 1

1 200 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Agnes Nilsson Domnarvets GOIF 15:02 12:31
2 Alma Carlsson OK Tisaren 15:15 +0:13 12:42
3 Herman Eliasson Sundsvalls OK 15:23 +0:21 12:49
4 Linnéa Bjärby Frosta OK 16:04 +1:02 13:23
5 Einar Öhlund IK Hakarpspojkarna 16:31 +1:29 13:45
6 Allis Sjödin OK Tisaren 16:33 +1:31 13:47
7 Siri Hejdenberg Gävle OK 16:58 +1:56 14:08
8 Emma Saleskog OK Tyr 17:08 +2:06 14:16
9 Linnea Hansske Kils OK 17:33 +2:31 14:37
10 David Jonforsen Hallstahammars OK 18:22 +3:20 15:18
11 Alexander Bjärby Frosta OK 18:36 +3:34 15:30
12 Liv Simonsen OK Öst 18:39 +3:37 15:32
13 Estrid Sjögren IK Hakarpspojkarna 19:23 +4:21 16:09
14 Lovisa Pihel OK Tisaren 19:38 +4:36 16:21
15 Joel Holmgård Kils OK 19:45 +4:43 16:27
16 Ture Carlsson KFUM Örebro OK 19:50 +4:48 16:31
17 Ludvig Bernanker Hallstahammars OK 20:05 +5:03 16:44
18 Saga Sehler OK Kolmården 20:27 +5:25 17:02
19 Alfred Pihel OK Tisaren 21:13 +6:11 17:40
20 Oskar Pihel OK Tisaren 21:15 +6:13 17:42
21 Erik Gräfnings Grycksbo IF OK 21:36 +6:34 18:00
22 Siri Öhlund IK Hakarpspojkarna 21:45 +6:43 18:07
23 Mira Öhlund IK Hakarpspojkarna 21:55 +6:53 18:15
24 Finn Hansske Kils OK 23:40 +8:38 19:43
25 Valle Sehler OK Kolmården 25:04 +10:02 20:53
26 Elsa Norwald OK Tor 25:22 +10:20 21:08
27 Alice Norwald OK Tor 25:37 +10:35 21:20
28 Ellinor Persson Ockelbo OK 26:26 +11:24 22:01
29 Klara Gellerbrandt Malungs OK Skogsmårdarna 26:54 +11:52 22:25
30 Edith Utterstöm Härdmark OK Alferna 29:49 +14:47 24:50
31 Unni Herrebröden OK Öst 29:53 +14:51 24:54
32 Brigitte Alsén OK Roxen 31:48 +16:46 26:30
33 Amanda Sideby Göteborg-Majorna OK 33:25 +18:23 27:50
34 Julia Skjeset Vang OL 47:38 +32:36 39:41
Hugo Corneliusson OK Löftan ej godkänd

Öppen motion 3

1 300 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emma Bergman Tierps SOK 12:23 9:31
2 Kristina Golsäter Korsnäs IF OK 15:07 +2:44 11:37
3 Malin Sehler OK Kolmården 16:10 +3:47 12:26
4 Carin Reinholdsson Klubblös 16:19 +3:56 12:33
4 Pernilla Norwald OK Tor 16:19 +3:56 12:33
6 Linda Sideby Göteborg-Majorna OK 16:49 +4:26 12:56
7 Linus Jernström Avesta OK 18:05 +5:42 13:54
8 Frida Jonforsen Hallstahammars OK 18:35 +6:12 14:17
9 Øivind  Eriksen OK Øst 20:12 +7:49 15:32
10 Herman Svahn OK Ravinen 20:49 +8:26 16:00
11 Håkan Svahn OK Ravinen 21:13 +8:50 16:19
12 Olle Ring Ronneby OK 21:58 +9:35 16:53
13 William Eldén Sala OK 21:59 +9:36 16:54
14 Evelina Härström Falköpings AIK OK 22:21 +9:58 17:11
15 Irmelie Sjögren IK Hakarpspojkarna 23:55 +11:32 18:23
16 Tintin Yngström OK Tisaren 24:09 +11:46 18:34
17 Elisabeth Eriksson OK Milan 27:47 +15:24 21:22
18 Margareta Ring Ronneby OK 30:28 +18:05 23:26
19 Ayan Ling Jönköpings OK 32:36 +20:13 25:04
20 Åsa Hansson Tullinge SK 35:22 +22:59 27:12
21 Margareta  Sedervall Klubblös 1:00:57 +48:34 46:53

Öppen motion 9

2 400 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Philip Persson OK Orion 16:59 7:04
2 Theodor Wahlbom OK Orion 23:00 +6:01 9:35
3 Johan Östberg Stora Tuna OK 23:51 +6:52 9:56
4 Christer Bergagård Tolered-Utby Ol-klubb 26:29 +9:30 11:02
5 Olle Windelius Frosta OK 26:35 +9:36 11:04
6 Daniel Härström Falköpings AIK OK 26:53 +9:54 11:12
7 Patrik Corneliusson OK Löftan 28:01 +11:02 11:40
8 Håkan Nilsson Domnarvets GOIF 28:26 +11:27 11:50
9 Anna Uller Kils OK 28:42 +11:43 11:57
10 Sofia Lundberg Göteborg-Majorna OK 29:20 +12:21 12:13
11 Anna-Karin Bondesson Frosta OK 30:00 +13:01 12:30
12 Niclas Ahlström Västerås SOK 31:23 +14:24 13:04
13 Matthias Kalle Dalheimer IK Vikings OK 31:53 +14:54 13:17
14 Mats Sjöberg Frosta OK 32:13 +15:14 13:25
15 Lena Ljungberg Tumba-Mälarhöjden OK 32:37 +15:38 13:35
16 Krister Golsäter Korsnäs IF OK 32:38 +15:39 13:35
17 Smilla Sandström Härnösands OK 33:57 +16:58 14:08
18 Stefan Sehler OK Kolmården 34:05 +17:06 14:12
19 Stefan Ljungberg Tumba-Mälarhöjden OK 34:35 +17:36 14:24
20 Radomir Josek Köpings Flygklubb 35:06 +18:07 14:37
21 Lucie Komarkova Hjärnarps OL 36:05 +19:06 15:02
22 Felicia Gesior Tierps SOK 36:29 +19:30 15:12
22 Malin Eriksson IFK Mora OK 36:29 +19:30 15:12
24 André Bjärby Frosta OK 37:09 +20:10 15:28
25 Lisbeth Bergagård Tolered-Utby Ol-klubb 38:00 +21:01 15:50
26 Anna Lindblom IK Omega 38:41 +21:42 16:07
27 Pia-Maria Bondesson Frosta OK 38:46 +21:47 16:09
28 Birgitta Jansson Garphyttans IF 39:11 +22:12 16:19
29 Åsa Pettersson Säterbygdens OK 41:05 +24:06 17:07
30 Bengt Hansson Säterbygdens OK 41:20 +24:21 17:13
31 Linda Westerlund Frosta OK 41:25 +24:26 17:15
32 Madelene Hansson OK Löftan 44:00 +27:01 18:20
33 Per Knutas Attunda OK 44:29 +27:30 18:32
34 Anna Bjärby Frosta OK 45:41 +28:42 19:02
35 Lizkulla Pettersson Markbygdens OK 48:41 +31:42 20:17
36 Gustaf Scheja Frosta OK 1:21:00 +1:04:01 33:45
Nils-Erik Bondesson Frosta OK ej godkänd
Ulf Kinert Härnösands OK ej godkänd

JK40

4 000 m, 127 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Daniel Attås OK Tisaren 24:06 6:01
2 Gustav Hindér OK Tisaren 24:44 +0:38 6:11
3 Johan Runesson Göteborg-Majorna OK 25:02 +0:56 6:15
4 Ludvig Åhlund Malungs OK Skogsmårdarna 25:25 +1:19 6:21
5 Oskar Sandberg Malungs OK Skogsmårdarna 25:53 +1:47 6:28
6 Rassmus Andersson OK Linné 26:09 +2:03 6:32
7 Tomas Hallmén OK Tisaren 26:16 +2:10 6:34
8 Emil Öhlund IK Hakarpspojkarna 26:56 +2:50 6:44
9 Sebastian Agerhäll OK Tisaren 27:08 +3:02 6:47
10 Håkan Öhlund IK Hakarpspojkarna 27:30 +3:24 6:52
11 Mattias Allared Tumba-Mälarhöjden OK 27:57 +3:51 6:59
12 Ove Antvord Haugereid Løten o-lag 28:09 +4:03 7:02
13 Harald Larsson Hagaby GoIF Örebro 28:34 +4:28 7:08
14 Per Eklöf OK Milan 29:01 +4:55 7:15
15 Richard Hejdenberg Gävle OK 29:13 +5:07 7:18
16 Marius Wikstrøm Ringsaker OK 29:25 +5:19 7:21
17 Jesper Lidmar Snättringe SK 29:52 +5:46 7:28
18 John Solbreck Långhundra IF 30:42 +6:36 7:40
19 Waldemar Andersson Långhundra IF 31:48 +7:42 7:57
20 Bengt Öhlund IK Hakarpspojkarna 31:51 +7:45 7:57
21 Jonatan Gustafsson KFUM Örebro OK 32:12 +8:06 8:03
22 Eva Öhlund IK Hakarpspojkarna 33:08 +9:02 8:17
23 Johan Calleberg Snättringe SK 33:33 +9:27 8:23
24 Fredrik Hamrefors Västerås SOK 33:43 +9:37 8:25
25 Eskil Tryggö Trollhättans SOK 34:12 +10:06 8:33
26 Carina Svensson Bredaryds SOK 34:25 +10:19 8:36
27 Sixten Törnqvist Västerås SOK 34:41 +10:35 8:40
28 Per Kallhauge Snättringe SK 34:45 +10:39 8:41
29 Eric Berlin Trollhättans SOK 34:55 +10:49 8:43
30 Eric Roller Järfälla OK 35:03 +10:57 8:45
31 Kate Morrison OK Linné 35:11 +11:05 8:47
32 Albin Sjöhed Gävle OK 35:19 +11:13 8:49
33 Tobias Karlsson Snättringe SK 35:30 +11:24 8:52
34 Emil Arvidsson Säterbygdens OK 35:31 +11:25 8:52
35 Hannes Svahn OK Ravinen 35:55 +11:49 8:58
36 Ivar Lidström Lauri Snättringe SK 36:00 +11:54 9:00
36 Johannes Knutas Attunda OK 36:00 +11:54 9:00
38 Per Sundström Västerås SOK 36:06 +12:00 9:01
39 Sebastian Kvithammer Wing OK 36:14 +12:08 9:03
40 Per Sandberg Säterbygdens OK 36:24 +12:18 9:06
41 Henrik Hamrefors Västerås SOK 36:39 +12:33 9:09
42 Mattias Östberg Stora Tuna OK 36:49 +12:43 9:12
43 Tova Olsson IK Hakarpspojkarna 37:07 +13:01 9:16
44 Olov Öström OK Tyr 37:16 +13:10 9:19
45 Johan Fochsen Waxholms OK 37:32 +13:26 9:23
46 John Larsson Rånäs OK 38:19 +14:13 9:34
47 Anders Lamm Frölunda OL 38:20 +14:14 9:35
48 Mats Jönsson Korsnäs IF OK 39:07 +15:01 9:46
49 Ellinor Tjernlund OK Tisaren 39:09 +15:03 9:47
50 Alice Svensson Finndahl IK Hakarpspojkarna 39:37 +15:31 9:54
51 Elsa Holmgård Kils OK 39:58 +15:52 9:59
52 Carina Sandberg Säterbygdens OK 40:31 +16:25 10:07
53 Daniel Norwald OK Tor 41:51 +17:45 10:27
54 Dirk Hartmann SV Mietraching 42:30 +18:24 10:37
55 Magnus Flodman OK Hammaren 42:47 +18:41 10:41
56 Kristin Boman Gävle OK 42:53 +18:47 10:43
57 Mattias Öhlund IK Hakarpspojkarna 43:35 +19:29 10:53
58 Josefin Tjernlund OK Tisaren 43:48 +19:42 10:57
59 Linus Backlund Trollhättans SOK 43:49 +19:43 10:57
60 Christer Eriksson Tierps SOK 43:53 +19:47 10:58
61 William Eldén Sala OK 44:00 +19:54 11:00
62 Ulrik Magnusson Halmstad OK 44:05 +19:59 11:01
63 Göran Larsson Sala OK 44:17 +20:11 11:04
64 Jens Fochsen Waxholms OK 44:19 +20:13 11:04
65 Anna-Karin Bondesson Frosta OK 44:29 +20:23 11:07
66 Elisabet Öström OK Tyr 44:35 +20:29 11:08
67 Lovisa Gustafsson KFUM Örebro OK 45:30 +21:24 11:22
67 Victor Hansson OK Löftan 45:30 +21:24 11:22
69 Anna Uller Kils OK 45:51 +21:45 11:27
70 Isak Gelius Snättringe SK 46:39 +22:33 11:39
71 Erik Åberg Korsnäs IF OK 46:40 +22:34 11:40
72 Filippa Andersson Lidköpings VSK 46:55 +22:49 11:43
73 Kristina Tedhamre Snättringe SK 47:07 +23:01 11:46
74 Lucie Komarkola Hjärnarps OL 47:49 +23:43 11:57
75 Stellan Täck OK Hammaren 48:02 +23:56 12:00
76 Per Wolgast Snättringe SK 48:04 +23:58 12:01
77 Lennart Myrehed Vandrarringen 48:39 +24:33 12:09
78 Niklas Erlandsson OK Södertörn 49:00 +24:54 12:15
79 Tanja Dalheimer IK Vikings OK 49:22 +25:16 12:20
80 Torbjörn Bergman Snättringe SK 49:53 +25:47 12:28
81 Ingvild Gjessing Vang OL 50:00 +25:54 12:30
82 Emma Zettervall Karlskrona SOK 51:10 +27:04 12:47
83 Jörgen Dalén Sala OK 51:59 +27:53 12:59
84 Matthias Kalle Dalheimer IK Vikings OK 52:03 +27:57 13:00
85 Malin Lamm Frölunda OL 52:39 +28:33 13:09
86 Eva Palm Västerås SOK 53:20 +29:14 13:20
87 Jens-Henrik Simonsen OK Øst 55:28 +31:22 13:52
88 Mirja Mikkolainen Valkeakosken Haka 57:00 +32:54 14:15
89 Agneta Berlin Trollhättans SK 57:05 +32:59 14:16
90 Hanna Mikkolainen Valkeakosken Haka 57:30 +33:24 14:22
91 Pia-Maria Bondesson Frosta OK 58:22 +34:16 14:35
92 Maria Tryggö Trollhättans SOK 58:57 +34:51 14:44
93 Stina Boräng Snättringe SK 1:02:47 +38:41 15:41
94 Andreas Boräng Snättringe SK 1:08:49 +44:43 17:12
95 Joakim Lundqvist Göteborg-Majorna OK 1:16:42 +52:36 19:10
96 Gullan Andersson Strängnäs-Malmby OL 1:22:42 +58:36 20:40
Patrik Gustafsson Västerbergslagens OL ej godkänd
Lotta Larsson Västerbergslagens OL ej godkänd
Kalle Öhlund IK Hakarpspojkarna ej godkänd
Mats Bern Snättringe SK ej godkänd
Hampus Andersson Lidköpings VSK ej godkänd
Erik Boman Gävle OK ej godkänd
Tomas Sundqvist OK Kåre ej godkänd
Robert Palm Västerås SOK ej godkänd
Katarina Sundqvist OK Kåre ej godkänd
Jan-Otto Andersson Lidköpings VSK ej godkänd
Thomas Arvidsson Säterbygdens OK ej godkänd
Mattias Kallhauge Snättringe SK ej godkänd
Lars Holmgård Kils OK ej godkänd
Jonas Näslund OK Hammaren ej godkänd
Joar Tryggö Trollhättans SOK ej godkänd
Gunilla Kallhauge Snättringe SK ej godkänd
Erik Skärberg Vänersborgs SK ej godkänd
Johan Aronsson OK Tisaren ej godkänd
Stefan Svensson Gelius Snättringe SK ej godkänd
Tove Alexandersson Stora Tuna OK ej godkänd
Christoffer Johansson Trollhättans SOK ej godkänd
Mats Gustafsson KFUM Örebro OK ej godkänd
Sofia Fureby Snättringe SK ej godkänd
Jan Dalheimer IK Vikings OK ej godkänd
Tim Dalheimer IK Vikings OK ej godkänd
Nils Alexandersson Stora Tuna OK ej godkänd
Olle Windelius Frosta OK ej godkänd
Amund Herrebröden OK Öst ej godkänd
Harald Wibye OK Moss ej godkänd
Patrik Corneliusson OK Löftan ej godkänd
Håkan Nilsson Malmö OK ej godkänd
Magdalena Olsson IFK Mora OK ej start
Lilian Forsgren OK Tisaren ej start
Jonn Are Myhren IFK Lidingö SOK ej start
Simon Corneliusson OK Löftan ej start
Ola Jernström Avesta OK ej start
Johannes Ögren Korsnäs IF OK ej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser