Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för Idre 3-dagars, efter 2 etapper

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Idre 3-dagars
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: tisdag 28 juni 2016 - torsdag 30 juni 2016

Etapp 1, långEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21

3 600 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Emma JohanssonDomnarvets GOIF1:32:31
2Tove AlexanderssonStora Tuna OK1:43:53+11:22
3Magdalena OlssonIFK Mora OK1:46:08+13:37
4Maria NilssonDomnarvets GOIF1:46:23+13:52
5Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK1:48:18+15:47
6Josefin TjernlundOK Tisaren1:49:59+17:28
7Sara JohanssonDomnarvets GOIF1:54:42+22:11
8Sofie JohanssonLøten o-lag1:55:19+22:48
9Ellinor TjernlundOK Tisaren1:56:15+23:44
10Anastasia DenisovaSävedalens AIK1:58:36+26:05
11Sofia HolmgårdKils OK2:00:03+27:32
12Ida LindkvistNTNUI2:03:06+30:35
13Sara JonssonOK Orion2:05:22+32:51
14Elin ClassonOK Orinto2:07:18+34:47
15Jennie RunessonGöteborg-Majorna OK2:10:37+38:06
16Linn AxelssonÄrla IF2:15:43+43:12
17Karin NordlundOK Linné2:38:43+1:06:12
18Elin LindTierps SOK2:44:10+1:11:39
Maria BjörklundLeksands OKej godkänd
Elna ForsbergIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Lilian ForsgrenOK Tisarenej godkänd
Amanda LeoIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Linda LindkvistLeksands OKej godkänd
Kate MorrisonOK Linnéej godkänd
Kristina TedhamreSnättringe SKej godkänd
Linn GrällsOK Kåreej start
Nina HallorOK Tisarenej start
Charlotte LindkvistLeksands OKej start
Lovisa PerssonOK Tisarenej start
Moa SvenssonIK Hakarpspojkarnaej start

H21

4 400 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Rassmus AnderssonOK Linné1:40:01
2Johan RunessonGöteborg-Majorna OK1:41:32+1:31
3Daniel AttåsOK Tisaren1:45:32+5:31
4Roman RyapolovIFK Mora OK1:47:28+7:27
5Anton JohanssonOK Orion1:47:36+7:35
6Håkan ÖhlundIK Hakarpspojkarna1:50:36+10:35
7Erik AnderssonOK Orion1:50:41+10:40
8Philip PerssonOK Orion1:54:05+14:04
9Niklas AldénOK Linné1:54:18+14:17
10Per EklöfOK Milan1:54:59+14:58
11Marius WikstrømRingsaker OK1:55:07+15:06
12Olof SandgrenOK Orion1:56:25+16:24
13Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarna1:58:12+18:11
14Nils SpetzUlricehamns OK1:58:54+18:53
15Johan AronssonOK Tisaren2:00:54+20:53
16Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna2:02:23+22:22
17Gustav HindérOK Tisaren2:04:47+24:46
18Pontus PeterssonOK Orion2:08:22+28:21
19Fredrik AhnlénOK Hammaren2:09:53+29:52
19Petter JohanssonOK Tisaren2:09:53+29:52
21Ove Antvord HaugereidLøten o-lag2:10:20+30:19
22Albin SjöhedGävle OK2:11:06+31:05
23Josef NordlundOK Linné2:11:36+31:35
24Erik BjörklundLeksands OK2:11:42+31:41
25Erik BomanGävle OK2:12:44+32:43
26Gustav BoquistIK Uven2:16:32+36:31
27Richard HejdenbergGävle OK2:17:35+37:34
28Rasmus LarssonOK Alehof2:17:48+37:47
29Adrian OpheimNTNUI2:19:06+39:05
30Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna2:19:53+39:52
31Viktor TovessonOK Orion2:21:37+41:36
32Jonas VikströmKöping-Kolsva OK2:22:06+42:05
33Mattias AllaredTumba-Mälarhöjden OK2:22:34+42:33
34Christoffer JohanssonTrollhättans SOK2:30:24+50:23
35Per KallhaugeSnättringe SK2:33:55+53:54
36Sebastian AgerhällOK Tisaren2:35:14+55:13
37Erik SkärbergVänersborgs SK2:39:18+59:17
38Dag Steinar RagvinBø OL2:55:59+1:15:58
39Erik Bäcklund EkvallTrollhättans SOK3:00:04+1:20:03
40Mattias KallhaugeSnättringe SK3:20:55+1:40:54
41Martin AnkelOK Alehof3:26:57+1:46:56
Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Johan CallebergSnättringe SKej godkänd
Eric HanssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Joakim HederskogIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Andreas HöyeFredrikstad SKej godkänd
Andreas JanssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Tobias KarlssonSnättringe SKej godkänd
Johannes KnutasAttunda OKej godkänd
Ludwig LjungqvistIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOKej godkänd
Stefan Svensson GeliusSnättringe SKej godkänd
Fredrik EdénIFK Göteborgej start
Olle KaleredOK Denselnej start
Kevin MatrosovsSage Orienteering and Rogaining Clubej start
Mattias MårtsStora Tuna OKej start
Simon SjöhedGävle OKej start

D21 Kort

3 000 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Fredrika VångellLinköpings OK1:15:04
2Josefin NorellSöders-Tyresö1:38:17+23:13
3Lina NilssonUlricehamns OK1:43:45+28:41
4Malin WelenKöping-Kolsva OK1:45:13+30:09
5Gunilla KallhaugeSnättringe SK1:52:02+36:58
6Susanne ErikssonOK Milan1:52:23+37:19
7Elina Von KrusenstiernaOK Kåre1:56:50+41:46
8Lina LindbergOK Mark2:01:53+46:49
9Malin ErikssonIFK Mora OK2:05:50+50:46
10Päivi MikkolainenValkeakosken Haka2:12:33+57:29
Sofia FurebySnättringe SKej godkänd
Hanna GustafssonOK Kåreej godkänd
Magda JanssonIK Vikings OKej godkänd
Hanna MikkolainenValkeakosken Hakaej godkänd

H21 Kort

3 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Johan DelvertOK Orion1:41:43
2Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK1:41:50+0:07
3Johan EngströmOK Orion1:43:59+2:16
4Andreas ClaessonOK Kullingshof1:58:55+17:12
5Joakim ErikssonTierps SOK2:11:09+29:26
6Christofher RamströmSträngnäs-Malmby OL3:07:22+1:25:39

D20

3 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kristin BomanGävle OK1:40:01
2Carolina NealisOK Roslagen1:50:20+10:19
Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Annie ÖnstenIK Hakarpspojkarnaej godkänd

H20

3 600 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna1:27:15
2Jonas GustafssonOK Kåre1:28:26+1:11
3Nils AlexanderssonStora Tuna OK1:32:48+5:33
4Filip IvarssonOK Hammaren1:36:58+9:43
5Linus LandergrenHestra IF1:55:10+27:55
6Rasmus ArfwedsonFrölunda OL2:10:56+43:41
7Jan DalheimerIK Vikings OK2:29:38+1:02:23
8Tobias PentonenHestra IF2:30:05+1:02:50
Nicklas DeWittLänna IFej godkänd
Martin DjerfIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Jonatan EngströmHestra IFej godkänd
Anton HanssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Martin HerbertTäby OKej godkänd
Kalle JohanssonOK Hammarenej godkänd
Harald LarssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Arvid NordIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Mattis HallbergIK Uvenej start
Johannes RidefeltOK Linnéej start
Emil ÅbergOK Kåreej start

D18

3 000 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Emelie KarlssonOK Landehof1:32:37
2Carolina OlssonÄlvdalens IF OK1:47:16+14:39
3Amelia SkalbergBredaryds SOK1:50:49+18:12
4Sara ForsbergIK Uven1:52:34+19:57
5Sarah PerssonOK Denseln2:04:03+31:26
6Isabella LagoGöteborg-Majorna OK2:12:20+39:43
7Tove FlodmanOK Hammaren2:22:55+50:18
8Hanna BoquistIK Uven2:56:09+1:23:32
Frida AnderssonTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Sophia BjörnlingerIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Emma BlixtOK Hammarenej godkänd
Ebba EnvallIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Elin GranstedtIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Amanda RangertIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Ellen SkoogOK Hammarenej godkänd
Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Mirjam DalénSala OKej start
Anna HallménOK Tisarenej start
Anna HerbertTäby OKej start
Anna KarlströmOK Linnéej start
Lovisa MartinssonOK Tyrej start
Tova OlssonIK Hakarpspojkarnaej start

H18

3 500 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Olle GrywenzOK Linné1:22:13
2Waldemar AnderssonLånghundra IF1:23:30+1:17
3Andreas JonssonOK Orion1:39:41+17:28
4Johan HerbertTäby OK1:42:08+19:55
5Johan EdenhamnLänna IF1:43:06+20:53
6Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna1:47:58+25:45
7Viktor BarkegrenStora Tuna OK1:51:47+29:34
8Walter LagerhällRehns BK1:53:22+31:09
9Emil GrehnOK Rodhen1:57:44+35:31
9Hannes SvahnOK Ravinen1:57:44+35:31
11Hugo ThunbergOK Alehof1:58:03+35:50
12Henrik HamreforsVästerås SOK2:05:38+43:25
13Eskil TryggöTrollhättans SOK2:11:58+49:45
Emil ArvidssonSäterbygdens OKej godkänd
Emil BjörnlingerIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Jonatan GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Johan LammFrölunda OLej godkänd
John LarssonRånäs OKej godkänd
Jonathan MagnussonRehns BKej godkänd
Martin MörsellOK Kåreej start

H17-20 Kort

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Samuel JonassonÄlvdalens IF OK2:04:16

D16

2 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Katrin SjödénÄlvdalens IF OK1:10:17
2Alma VilhelmssonFalköpings AIK OK1:12:20+2:03
3Tindra JernströmAvesta OK1:13:56+3:39
4Elsa LindeblomHestra IF1:16:43+6:26
5Ida RoosIF Hagen1:31:03+20:46
6Cecilia LindgrenOK Kåre2:16:41+1:06:24
Isa EnvallIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Sara GranstedtIK Hakarpspojkarnaej start

H16

3 100 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Hugo StrömUlricehamns OK1:03:17
2Alfred PetterssonFalköpings AIK OK1:07:00+3:43
3Fredrik HamreforsVästerås SOK1:08:20+5:03
4Ivar Lidström LauriSnättringe SK1:12:34+9:17
5Eric BerlinTrollhättans SOK1:14:52+11:35
6Josef WennblomHagaby GoIF Örebro1:17:43+14:26
7Hugo SetthagenOK Tranan1:18:13+14:56
8Sixten TörnqvistVästerås SOK1:21:51+18:34
9Rasmus TäckOK Hammaren1:21:58+18:41
10Loke ÖstangårdGamleby OK1:28:04+24:47
11Klas JohanssonOK Tranan1:31:49+28:32
12Joar TryggöTrollhättans SOK1:35:12+31:55
13Jesper LidmarSnättringe SK1:42:00+38:43
14Tim DalheimerIK Vikings OK1:50:55+47:38
15Samuel JohanssonOK Hammaren2:00:47+57:30
16Isak GeliusSnättringe SK2:03:24+1:00:07
17Axel BerglundUlricehamns OK2:07:11+1:03:54
18Oskar MagnussonRehns BK2:32:32+1:29:15
19Joel KihlströmRehns BK2:33:00+1:29:43
Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Victor HanssonJönköpings OKej godkänd
Emil ÖhlundIK Hakarpspojkarnaej godkänd

D16 Kort

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Felicia SvedjerotGävle OKej godkänd

H16 Kort

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Elias NäslundOK Hammarenej godkänd
MATTIAS JONASSONÄlvdalens IF OKej start

D14

3 100 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Emma LingJönköpings OK1:18:12
2Cornelia IvarssonOK Hammaren1:19:15+1:03
3Elsa NilssonDomnarvets GOIF1:19:53+1:41
4Lisa ÅkessonMarkbygdens OK1:21:30+3:18
5Agnes MalmgrenOckelbo OK1:39:22+21:10
6Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK1:54:37+36:25
7Thea WennbergSkellefteå OK1:58:00+39:48
8Tilda LagerhällRehns BK2:00:00+41:48
9Isabella JoonsLeksands OK2:13:24+55:12
10Ida LarssonVästerås SOK2:23:13+1:05:01
11Cecilia HectorSnättringe SK2:38:53+1:20:41
Julia NäslundOK Hammarenej godkänd
Johanna OlssonOckelbo OKej godkänd
Erika ÅkessonMarkbygdens OKej godkänd

H14

3 100 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Henrik PetrisiVästerbergslagens OL58:48
2Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna1:01:37+2:49
3Aron ÖstangårdGamleby OK1:02:48+4:00
4Wille LaitamäkiHiidenkiertäjät1:05:46+6:58
5Eric HallnerOckelbo OK1:08:24+9:36
6Niklas EkströmMS Parma1:14:11+15:23
7Linus TäckOK Hammaren1:21:04+22:16
8Christoffer LindgrenOK Kåre1:22:59+24:11
9Anton UllerKils OK1:23:04+24:16
10John WolgastSnättringe SK1:37:04+38:16
11Albin HainkeSnättringe SK2:06:50+1:08:02
12Erik LingJönköpings OK2:10:30+1:11:42
13Jakob TedhamreSnättringe SK2:26:06+1:27:18
14Jacob WolgastSnättringe SK2:39:19+1:40:31
David BernSnättringe SKej godkänd
Anton BlomqvistMarkbygdens OKej godkänd
Karl GrywenzOK Linnéej godkänd
Sander KrouwelStora Tuna OKej godkänd
Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebroej godkänd
Mattias ÖhlundIK Hakarpspojkarnaej godkänd

D14 Kort

2 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ellinor SvedjerotGävle OK1:14:06
2Mirjam JoonsLeksands OK1:21:34+7:28
3Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OK1:32:01+17:55

H14 Kort

2 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Linus BacklundTrollhättans SOK1:02:28

D12

2 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lotte-Line EkströmMS Parma51:36
2Tuva NylundBredaryds SOK55:18+3:42
3Lisa SwartzOK Orion58:00+6:24
4Emmy GranstedtIK Hakarpspojkarna58:05+6:29
5Emma ZettervallKarlskrona SOK59:22+7:46
6Anja NilssonDomnarvets GOIF1:01:17+9:41
7Sandra LingJönköpings OK1:07:58+16:22
8Tuva ÖstangårdGamleby OK1:10:46+19:10
9Miia RollerJärfälla OK1:15:07+23:31
10Linn WennbergSkellefteå OK1:24:45+33:09
11Tindra YngströmOK Tisaren1:25:53+34:17
12Elin JonhedKFUM Örebro OK1:28:17+36:41
13Karin EmilsdotterDomnarvets GOIF1:35:15+43:39

H12

2 600 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Johan FochsenWaxholms OK42:00
2Hugo PerssonOK Denseln46:59+4:59
3Tobias JohanssonOK Löftan47:38+5:38
4Victor HanssonOK Löftan49:22+7:22
5Emil LarssonOK Tisaren49:42+7:42
6Noel HelmerssonOK Tisaren53:47+11:47
7Niklas ErlandssonOK Södertörn56:16+14:16
8Simon CorneliussonOK Löftan57:03+15:03
9Linus SjödénÄlvdalens IF OK1:10:22+28:22
10Albin MalmgrenOckelbo OK1:13:05+31:05
11Jakob OlssonOckelbo OK1:13:40+31:40
12Neo YngströmOK Tisaren1:14:02+32:02
13Axel HejdenbergGävle OK1:17:04+35:04
14Arvid JonforsenHallstahammars OK1:17:20+35:20
15Nils SwartzOK Orion1:18:22+36:22
16Olle HallnerOckelbo OK1:41:23+59:23
17Isak HolmgårdKils OK1:42:25+1:00:25
Kalle ÖhlundIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Olle LångbergHudiksvalls IFej start

H12 Kort

2 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Gustav AttåsOK Tisaren37:09

D10

2 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lina UllerKils OK39:14
2Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK41:44+2:30
3Judit WennblomHagaby GoIF Örebro43:25+4:11
4Alva EliassonSundsvalls OK45:26+6:12
5Julia GustafssonKFUM Örebro OK48:14+9:00
6Ebba FlodmanOK Hammaren54:06+14:52
7Julia GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna1:17:34+38:20
Linnea BjärbyFrosta OKej godkänd
Saana-Mari EkströmMS Parmaej godkänd

H10

2 100 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Marcus LammFrölunda OL28:59
2Jens FochsenWaxholms OK31:32+2:33
3Robin HelmerssonOK Tisaren31:55+2:56
4Emil LingJönköpings OK33:48+4:49
5Erik PalmVästerås SOK35:48+6:49
6Viktor JonhedKFUM Örebro OK40:45+11:46
7Filip HanssonOK Löftan41:23+12:24
8Isak LarssonOK Tisaren42:10+13:11
9Petter FochsenWaxholms OK42:11+13:12
10Kalle JoonsLeksands OK45:05+16:06
11Albin SvenssonFK Herkules46:51+17:52
12Willgott SvedjerotGävle OK56:35+27:36
13Viggo LindgrenOK Kåre59:12+30:13
Alexander BjärbyFrosta OKej godkänd

D35

3 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ingvild GjessingVang OL1:55:14
2Lina JonhedKFUM Örebro OK2:53:39+58:25
3Linda CorneliussonOK Löftan3:13:06+1:17:52
Catharina AspIFK Mora OKej godkänd

H35

3 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Per HolmIFK Mora OK1:41:52
2Tobias EliassonSundsvalls OK1:45:45+3:53
3Lars JonhedKFUM Örebro OK1:49:05+7:13
4Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK1:53:49+11:57
5Stefan SchwarzenbergerLG Stettlen2:30:16+48:24

D40

2 600 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Annika ÖstmanDomnarvets GOIF1:13:16
2Louise GötforsGöteborg-Majorna OK1:17:55+4:39
3Linn NilssonOK Tyr1:35:35+22:19
4Sara TimnerSundsvalls OK1:36:10+22:54
5Annika JohanssonOK Tranan1:38:20+25:04
6Annika LundströmSundbybergs IK1:53:26+40:10
7Ylva LorentssonOK Kåre1:57:14+43:58
8Eva PalmVästerås SOK2:01:56+48:40
9Karolina AnderssonLänna IF2:04:40+51:24
10Ylva FornanderVästerbergslagens OL2:08:13+54:57
11Ann-Sofie TäckOK Hammaren2:17:25+1:04:09
Sofia LundbergGöteborg-Majorna OKej godkänd

H40

3 200 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Magnus PerssonOK Tisaren1:21:11
2Erik GöthlinKFUM Örebro OK1:33:43+12:32
3Dan LarssonOK Tisaren1:33:53+12:42
4Kristoffer SidebyGöteborg-Majorna OK1:35:34+14:23
5Jonas LundbergGöteborg-Majorna OK1:37:47+16:36
6Mattias EklundOckelbo OK1:40:48+19:37
7Thomas EkströmMS Parma1:42:18+21:07
8Ola JodalGöteborg-Majorna OK1:42:40+21:29
9Bengt HansskeKils OK1:43:26+22:15
10Claes SetthagenOK Tranan1:44:15+23:04
11Magnus HanssonOK Löftan1:44:38+23:27
12Jonas UllerKils OK1:48:43+27:32
13Christian RotvikerCentrum OK1:55:48+34:37
14Magnus FlodmanOK Hammaren2:02:58+41:47
15Stellan TäckOK Hammaren2:04:23+43:12
16Johan SwartzOK Orion2:20:16+59:05
17Erik BacklundTrollhättans SOK2:21:20+1:00:09
18Ulrik MagnussonHalmstad OK2:31:20+1:10:09
19Daniel NorwaldOK Tor2:33:33+1:12:22
20Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL3:34:44+2:13:33
Anders JohanssonOK Hammarenej godkänd
Stefan ErikssonSurahammars SOKej start

D45

2 600 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Anette GranstedtIK Hakarpspojkarna1:16:13
2Helena GunnarssonIK Hakarpspojkarna1:21:49+5:36
3Lena PetrisiVästerbergslagens OL1:23:39+7:26
4Carina SvenssonBredaryds SOK1:31:24+15:11
5Anu EkströmMS Parma1:37:34+21:21
6Liselotte JohanssonOK Löftan1:39:26+23:13
7Ann RollerJärfälla OK1:41:53+25:40
8Inger GunnarssonVästerås SOK1:44:11+27:58
9Annika SundströmVästerås SOK1:45:47+29:34
10Berit GummusIFK Mora OK1:48:25+32:12
11Silvia Schneider-SchiessLG Stettlen1:48:29+32:16
12Karin TorstenssonFalköpings AIK OK1:58:20+42:07
13Marie-louise PerssonFK Herkules2:01:55+45:42
14Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL2:05:08+48:55
15Camilla NäslundOK Hammaren2:09:12+52:59
16Lena ErlandssonOK Södertörn2:11:32+55:19
17Charlotte SkoglundKils OK2:14:02+57:49
18Cecilia FochsenWaxholms OK2:14:29+58:16
19Lotta StålVästerbergslagens OL2:30:58+1:14:45
20Åsa DetterfeltLinköpings OK2:37:16+1:21:03
21Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro2:41:18+1:25:05
Tanja DalheimerIK Vikings OKej godkänd
Sofia ErlandssonOK Milanej godkänd
Anna GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Malin PerssonOK Denselnej godkänd

H45

3 200 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Eric RollerJärfälla OK1:25:13
2Ingvar ÅkessonIK Hakarpspojkarna1:25:26+0:13
3Magnus JohanssonOK Löftan1:27:35+2:22
4Mikael SvenssonFK Herkules1:31:22+6:09
5Thomas PerssonOK Denseln1:32:22+7:09
6Kenneth JohanssonOK Tranan1:34:35+9:22
7John SolbreckLånghundra IF1:37:35+12:22
8Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK1:45:43+20:30
9Bjarne BäcklundIFK Göteborg1:46:11+20:58
10Rickard JonforsenHallstahammars OK1:50:40+25:27
11Magnus LarssonVästerås SOK1:53:28+28:15
12Anders LingJönköpings OK1:56:29+31:16
13Erik ÅbergKorsnäs IF OK2:05:31+40:18
14Björn ZettervallKarlskrona SOK2:16:50+51:37
15Johan LindeblomIK Omega2:36:38+1:11:25
16Cristian OlivestamVimmerby OK2:41:00+1:15:47
17Hans JonssonVäsby OK2:41:19+1:16:06
Mats GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Johan HanssonOK Löftanej godkänd
Michael WennblomHagaby GoIF Örebroej godkänd
Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarnaej start

D50

2 600 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK1:21:26
2Karin LundströmStjärnorps SK1:27:30+6:04
3Carina SandbergSäterbygdens OK1:30:28+9:02
4Anna GundSkattkärrs SOK1:33:28+12:02
5Anna Von KrusenstiernaOK Kåre1:34:37+13:11
6Lena SwartzOK Orion1:34:54+13:28
7Ina SkalbergBredaryds SOK1:35:30+14:04
8Ann-Charlotte BäcklundIFK Göteborg1:41:49+20:23
9Katarina SundqvistOK Kåre1:49:50+28:24
10Åsa Marknell DewittLänna IF1:50:37+29:11
11Pia VångellLinköpings OK1:55:40+34:14
12Kristina KlangHaninge SOK2:07:26+46:00
13Christina PernebyIFK Lidingö SOK2:26:31+1:05:05
14Ann-Kristin SpetzUlricehamns OK2:32:24+1:10:58
Mia GustafssonOK Kåreej godkänd
Lotta JungåkerKorsnäs IF OKej godkänd

H50

3 100 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Niklas LöwegrenStora Tuna OK1:14:10
2Håkan SvenssonBredaryds SOK1:14:32+0:22
3Ola JernströmAvesta OK1:17:11+3:01
4Per BacklundOK Södertörn1:30:27+16:17
5Bertil ÅkessonMarkbygdens OK1:30:43+16:33
6Per SundströmVästerås SOK1:33:47+19:37
7Stefan BjurstedtSurahammars SOK1:36:02+21:52
8Per SandbergSäterbygdens OK1:37:17+23:07
9Anders LammFrölunda OL1:44:46+30:36
10Pär StålVästerbergslagens OL1:49:17+35:07
11Stig Magnar LøvåsFreidig1:50:11+36:01
12Jonas DetterfeltLinköpings OK1:58:01+43:51
13Stefan SpetzUlricehamns OK1:59:14+45:04
14Dirk HartmannSV Mietraching2:00:56+46:46
15Mikael DavidssonVästerås SOK2:02:56+48:46
16Stefan TörnqvistVästerås SOK2:04:38+50:28
17Thomas ArvidssonSäterbygdens OK2:05:03+50:53
18Mats BernSnättringe SK2:09:08+54:58
19Nils EklöwOK Södertörn2:28:23+1:14:13
20Sören WilhelmssonFalköpings AIK OK2:31:51+1:17:41
21Jonas NäslundOK Hammaren2:48:56+1:34:46
22Jörgen DalénSala OK2:50:53+1:36:43
23Per WolgastSnättringe SK2:52:27+1:38:17
Bo GranstedtIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Per GrywenzOK Linnéej godkänd
Lars HolmgårdKils OKej godkänd
Per KnutasAttunda OKej godkänd
Fredrik PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd

D55

2 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK1:21:04
2Ylva GrapeDalaportens OL1:31:18+10:14
3Britta SahlinVänersborgs SK1:33:43+12:39
4Carina DoyleSundbybergs IK1:34:11+13:07
5Annika DavidssonVästerås SOK1:35:55+14:51
6Lena RunessonOK Vivill1:56:38+35:34
7Britt-Marie ForsgrenOK Tisaren1:57:24+36:20
8Agneta OlivestamVimmerby OK1:59:56+38:52
9Britt LindbergIK Vikings OK2:21:27+1:00:23
10Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubb2:30:43+1:09:39
Susanne LüscherStora Tuna OKej godkänd

H55

3 100 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kari LehtoTurun Metsänkävijät1:29:37
2Roland NorellSöders-Tyresö1:36:47+7:10
3Jari PöyhönenIFK Lidingö SOK1:37:43+8:06
4Anders LundJärfälla OK1:39:53+10:16
5Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK1:41:55+12:18
6Arne ErikssonTierps SOK1:46:05+16:28
7Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF1:54:15+24:38
8Christian SchibstedRøyken O-lag1:58:26+28:49
9Lennart WahlgrenRehns BK2:01:31+31:54
10Mats JönssonKorsnäs IF OK2:02:44+33:07
11Ulf HamreforsVästerås SOK2:11:12+41:35
12Ulf SkoglundKils OK2:15:28+45:51
13Tomas HolmbergTumba-Mälarhöjden OK3:26:10+1:56:33
Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Anders DanielssonIFK Mora OKej godkänd
Lasse PedersenGöteborg-Majorna OKej godkänd
Leif MartinssonOK Tyrej start

D60

2 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mirja MikkolainenValkeakosken Haka1:28:27
2Elisabeth ÖströmOK Tyr1:28:47+0:20
3Monica SvärdOK Klemmingen1:41:10+12:43
4Catherine DawsonGafanhori2:06:15+37:48
Siv LarssonVäxjö AISej godkänd
Kerstin SundbergVästerås SOKej godkänd

H60

2 900 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Olov ÖströmOK Tyr1:21:16
2Arne HolmerIFK Mora OK1:25:13+3:57
2Ken RagnarssonOK Kompassen1:25:13+3:57
4Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK1:33:07+11:51
5Olle RönnolsSäterbygdens OK1:35:03+13:47
6Göran HanssonTäby OK1:37:40+16:24
7Håkan ForsmanRonneby OK1:40:16+19:00
8Göran DoyleSundbybergs IK1:42:05+20:49
9Per Erik FogelVästerås SOK1:44:39+23:23
10Ola HedinOK Hammaren1:50:25+29:09
11Dan KlangHaninge SOK1:54:18+33:02
12Jan LindgrenOK Södertörn2:02:13+40:57
13Morten JohannessenRøyken O-lag2:04:47+43:31
14Torbjörn BergmanSnättringe SK2:17:07+55:51
Lars ÖstlinOK Milanej godkänd
Lenn AronssonLinköpings OKej start

D65

2 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kerstin JohanssonMarkbygdens OK1:42:07
2Britt Linnéa ErikssonSala OK1:46:07+4:00
3Ewa NordlundLänna IF1:49:00+6:53
4Marion HallstenUddevalla OK2:01:15+19:08
5Lena HedmanHallstahammars OK2:11:28+29:21
6Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL2:12:50+30:43
7Inga-Lill PetterssonLinköpings OK2:13:54+31:47
8Lena LindgrenOK Järnbärarna2:50:05+1:07:58
9Eva Marie GranOK Øst2:50:30+1:08:23

H65

2 900 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Göran LarssonSala OK1:24:03
2Mats AnderssonSelånger SOK1:27:19+3:16
3Per ErikssonLinköpings OK1:33:19+9:16
4Karl Evert SvenssonIF Hagen1:34:09+10:06
5Torbjörn WikströmOK Orinto1:39:53+15:50
6Sven LarssonSärna SK1:40:47+16:44
7Ulf KjellinOK Hedströmmen1:40:57+16:54
8Ronald Mc GrailHjärnarps OL1:48:53+24:50
9Harry EnbergVästerbergslagens OL1:49:13+25:10
10Jan ÅsbergHäverödals SK1:51:12+27:09
11Roy DawsonGafanhori1:52:26+28:23
12Ove JohanssonOK Kolmården1:53:18+29:15
13Inge HultmanKovlands IF1:55:30+31:27
14Göran SvärdOK Klemmingen2:03:30+39:27
15Sven-Olof LarssonVäxjö AIS2:05:59+41:56
16Lars PerssonOK Kompassen2:10:57+46:54
17Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb2:12:34+48:31
18Yngve PetterssonLinköpings OK2:22:46+58:43
Kurt EkbergOK Orintoej godkänd
Lennart LindgrenOK Järnbärarnaej godkänd
Ove ÅbergStorviks IFej godkänd

D70

2 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK1:15:25
2Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK1:20:09+4:44
3Siv FrodinKöping-Kolsva OK1:29:01+13:36
4Gunborg WestinLeksands OK1:41:40+26:15
5Monica LarssonOK Tranan1:55:01+39:36
6Edla FornanderVästerbergslagens OL2:21:38+1:06:13
7Ulla NilssonSOK Viljan2:30:29+1:15:04
Gun-Britt RosendahlFagersta OKej godkänd

H70

2 900 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lars-Göran MolinMarkbygdens OK1:34:56
2Leif NordlundLänna IF1:35:32+0:36
3Göran BengtssonTockarps IK1:36:18+1:22
4Elis ÅbergStorviks IF1:41:21+6:25
5Roland NilssonSOK Viljan1:42:10+7:14
6Roland AlsénOK Roxen1:42:45+7:49
7Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK1:43:41+8:45
8Tommy HallménVingåkers OK1:45:04+10:08
9Nils-Erik ErikssonSala OK1:45:34+10:38
10Sverre JonssonOK Ravinen1:46:49+11:53
11Runo JohanssonKristinehamns OK1:49:48+14:52
12Lars TuvessonUlricehamns OK1:53:03+18:07
13Rune SandbergUddevalla OK1:53:29+18:33
14Sven Gustav DahlbergStorviks IF1:53:58+19:02
15Per-Olof FernbergIS Skanne1:54:46+19:50
16Sören AnderssonJärbo OK2:11:37+36:41
17Hans L AnderssonVästerbergslagens OL2:20:56+46:00
18Leif LindhIK Vikings OK2:26:12+51:16
19Ronny HedlundOK Södertörn2:26:41+51:45
20Amund HerrebrødenOK Øst2:33:10+58:14
Östen AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd
Christer SilfvernagelHärnösands OKej godkänd
Ingemar WidénKFUM Örebro OKej godkänd

D75

1 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby1:15:37
2Britt ErikssonHammarby IF OF1:28:10+12:33
3Barbro VallinKungälvs OK1:59:18+43:41

H75

2 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Stig IsraelssonOK Tylöskog1:13:25
2Johnny BrandtHällefors OK1:30:39+17:14
3Kjell AnderssonSkattkärrs SOK1:50:40+37:15
4Torsten VestmanOK Nolaskogsarna1:54:55+41:30
5Åke SundbergFagersta OK2:23:34+1:10:09
6Lars-Åke LarssonOK Tranan2:30:21+1:16:56
Janne MånssonLeksands OKej godkänd
Harald WibyeOK Mossej godkänd

D80

1 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Marita KarlssonOK Alferna1:55:16

H80

2 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Nils JanssonSkattkärrs SOK1:37:11
2Bo LöwegrenVästerås SOK1:38:32+1:21
3Arvo HyvönenSkattkärrs SOK1:45:26+8:15
4Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby1:52:26+15:15
5Holger PerssonOK Eken2:11:13+34:02
Evgeny TarantsevOK Yeiskej start

U1

2 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Herman EliassonSundsvalls OK48:55
2Simon JonhedKFUM Örebro OK50:36+1:41
3Siri HejdenbergGävle OK1:02:14+13:19
4Alfred PiehlOK Tisaren1:06:35+17:40
5Oskar PiehlOK Tisaren1:06:38+17:43
6David JonforsenHallstahammars OK1:07:00+18:05
7Elvira GöthlinKFUM Örebro OK1:07:24+18:29
8Karl EmilssonDomnarvets GOIF1:12:01+23:06
9Klara GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna1:14:45+25:50
10Einar ÖhlundIK Hakarpspojkarna1:22:46+33:51
11Elsa NorwaldOK Tor1:28:26+39:31
12Alice NorwaldOK Tor1:29:49+40:54
13Siri ÖhlundIK Hakarpspojkarna1:31:19+42:24
14Saga SehlerOK Kolmården1:34:40+45:45
15Love GöthlinKFUM Örebro OK1:36:54+47:59
Linnea HansskeKils OKej godkänd
Sara-Sofie Larsen-SimonsenOK Östej godkänd
Ture CarlssonKFUM Örebro OKej start

U2

1 800 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Elin PalmVästerås SOK43:05
2Agnes NilssonDomnarvets GOIF45:17+2:12
3Hugo CorneliussonOK Löftan49:10+6:05
4Alma CarlssonKFUM Örebro OK52:20+9:15
5Lovisa PiehlOK Tisaren56:52+13:47
6Joel HolmgårdKils OK57:04+13:59
7Valle SehlerOK Kolmården1:00:22+17:17
8Estrid SjögrenIK Hakarpspojkarna1:08:07+25:02
Ture CarlssonKFUM Örebro OKej godkänd
Axel GräfningsGrycksbo IF OKej godkänd
Mira ÖhlundIK Hakarpspojkarnaej godkänd

Öppen motion 1

2 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Unni HerrebrödenOK Öst1:09:14
2Brigitte AlsénOK Roxen1:29:40+20:26
3Helle RagnarssonOK Kompassen1:36:14+27:00
Mickael HallnerOckelbo OKej godkänd
Terese HellmersonOK Tisarenej godkänd
Lovisa LindqvistIFK Enskedeej godkänd
Liv SimonsenOK Östej godkänd
Herman SvahnOK Ravinenej godkänd
Ludvig BernankerHallstahammars OKej start

Öppen motion 3

2 600 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Frida JonforsenHallstahammars OK1:10:00
2Linda LarssonOK Tisaren1:13:09+3:09
3Martina GabrielssonTrollhättans SOK1:13:40+3:40
4Øivind EriksenOK Øst1:15:37+5:37
5Kenneth LjungbergNyköpings OK1:17:58+7:58
6Linus JernströmAvesta OK1:20:41+10:41
7Ayan LingJönköpings OK1:21:45+11:45
8Lisa JonassonÄlvdalens IF OK1:22:28+12:28
9Josefin LindqvistIFK Enskede1:22:55+12:55
10Olle RingRonneby OK1:29:38+19:38
11Britt-Marie EkbergOK Orinto1:30:12+20:12
12Gun-Britt MolinMarkbygdens OK1:38:12+28:12
13Elisabeth ErikssonOK Milan1:42:19+32:19
14Izabela MarcinkowskaSträngnäs-Malmby OL1:46:26+36:26
15Irmelie SjögrenIK Hakarpspojkarna1:47:54+37:54
16Tintin YngströmOK Tisaren1:48:21+38:21
17Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:52:40+42:40
18Margareta RingRonneby OK2:15:36+1:05:36
Emma BergmanTierps SOKej godkänd
Elin FrodinKöping-Kolsva OKej godkänd
Madelene HanssonOK Löftanej godkänd
Birgitta JanssonKlubblösej godkänd
Hannes LindqvistIFK Enskedeej godkänd
Zuzana MacúchováDomnarvets GOIFej godkänd
Göran OlssonIK Vikings OKej godkänd
Ellinor PerssonOckelbo OKej godkänd
Gustaf SchejaFrosta OKej godkänd
Annika StaffanssonIdrefjällens OKej godkänd
Camilla SundhIdrefjällens OKej godkänd

Öppen motion 4

3 100 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Magnus JanssonKlubblös2:08:06
2Anna AnåkerDomnarvets GOIF3:10:35+1:02:29
3Maria WennbergSkellefteå OK3:25:09+1:17:03
Niclas AhlströmVästerås SOKej godkänd
Helena DiedrichsOK Kåreej godkänd
Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Eva FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Irma FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Jenny FredrikssonKlubblösej godkänd
Jessica HagbergKFUM Örebro OKej godkänd
Kerstin LarssonOK Milanej godkänd
Tobias LindbergOK Markej godkänd
Petra LorentssonLeksands OKej godkänd
Malin SehlerOK Kolmårdenej godkänd
Pernilla NorwaldOK Torej start

Öppen motion 7

3 000 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sven LarssonLeksands OK1:11:53
2Theodor WahlbomOK Orion1:18:14+6:21
3Kristina HederskogJönköpings OK1:26:48+14:55
4Tomas SundqvistOK Kåre1:27:06+15:13
5Dennis RoosSOK Träff1:28:52+16:59
6Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK1:35:17+23:24
7Jens-Henrik SimonsenOK Öst1:36:12+24:19
8Henrik MagnussonRehns BK1:42:53+31:00
9Conny SahlinVänersborgs SK1:44:40+32:47
10Ove PetterssonÄlvdalens IF OK1:45:03+33:10
11Peter ThörnTenhults SOK1:47:04+35:11
12Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK1:51:08+39:15
13Lennart MyrehedVandrarringen1:52:21+40:28
14Pia ÖstangårdGamleby OK1:59:18+47:25
15Anna UllerKils OK2:01:14+49:21
16Håkan SvahnOK Ravinen2:07:21+55:28
17Malin LammFrölunda OL2:10:02+58:09
18Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK2:18:58+1:07:05
19Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK3:04:50+1:52:57
20Nils-Erik BondessonFrosta OK3:12:10+2:00:17
21Kristina LandgrenMalmö OK4:17:14+3:05:21
Inga-Lill AnderssonSelånger SOKej godkänd
Hanna BarkegrenStora Tuna OKej godkänd
Agneta BerlinTrollhättans SOKej godkänd
Annika ErikssonTierps SOKej godkänd
Felicia GesiorTierps SOKej godkänd
Gunilla GräfningsGrycksbo IF OKej godkänd
Ulrika GustafssonIK Vistaej godkänd
Oskar Jensen SondénMalmö OKej godkänd
Ronja JungåkerKorsnäs IF OKej godkänd
Fredrik LarssonSundbybergs IKej godkänd
P-A LindbergIK Vikings OKej godkänd
Anna LindeblomIK Omegaej godkänd
Niclas OlssonIFK Mora OKej godkänd
Curt ReinholdssonIF Thorej godkänd
Lisa SpelbergSelånger SOKej godkänd
Mario SpelbergSelånger SOKej godkänd
Maria TryggöTrollhättans SOKej godkänd
Tomas VångellLinköpings OKej godkänd
Karin ÖstlinOK Milanej godkänd
Anette BarkegrenStora Tuna OKej start

Öppen motion 9

3 900 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Olga PanchenkoIFK Mora OK1:55:18
2Robert PalmVästerås SOK1:57:51+2:33
3Anders SkjesetVang OL2:08:10+12:52
4Anna-Karin BondessonFrosta OK2:18:23+23:05
5Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK2:18:37+23:19
6Patrik CorneliussonOK Löftan2:28:03+32:45
7Patrik WennbergSkellefteå OK2:36:54+41:36
8André BjärbyFrosta OK2:51:44+56:26
9Nicklas EnlundGamleby OK2:58:31+1:03:13
10Håkan NilssonMalmö OK3:29:19+1:34:01
11Lucie KomarkovaHjärnarps OL3:48:35+1:53:17
12Patrik GustafssonVästerbergslagens OL4:32:56+2:37:38
Albin AxelssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Anna BjärbyFrosta OKej godkänd
Pia-Maria BondessonFrosta OKej godkänd
Erik EinarssonLerums SOKej godkänd
Christer ErikssonTierps SOKej godkänd
Douglas Fransson LeeOK Alehofej godkänd
Ulf JonssonLerums SOKej godkänd
Kristoffer LindqvistIFK Enskedeej godkänd
Rickard LindqvistKlubblösej godkänd
Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OKej godkänd
Håkan NilssonDomnarvets GOIFej godkänd
Måns SandgrenOK Orionej godkänd
Stefan SehlerOK Kolmårdenej godkänd
Olle KarlströmOK Linnéej start
Emil LarssonDomnarvets GOIFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser