Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Idre 3-dagars, etapp 3, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Idre 3-dagars
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: tisdag 28 juni 2016 - torsdag 30 juni 2016

Etapp 1, långEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21

7 900 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK59:447:33
2Emma JohanssonDomnarvets GOIF1:06:37+6:538:25
3Anastasia DenisovaSävedalens AIK1:07:39+7:558:33
4Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK1:11:06+11:229:00
5Sofie JohanssonLøten o-lag1:12:06+12:229:07
6Magdalena OlssonIFK Mora OK1:12:33+12:499:11
7Lovisa PerssonOK Tisaren1:13:42+13:589:19
8Josefin TjernlundOK Tisaren1:16:35+16:519:41
9Ida LindkvistNTNUI1:17:58+18:149:52
10Maria NilssonDomnarvets GOIF1:18:19+18:359:54
11Jennie RunessonGöteborg-Majorna OK1:18:21+18:379:55
12Linda LindkvistLeksands OK1:18:56+19:129:59
13Elin ClassonOK Orinto1:19:05+19:2110:00
14Sara JonssonOK Orion1:24:35+24:5110:42
15Sara JohanssonDomnarvets GOIF1:24:43+24:5910:43
16Ellinor TjernlundOK Tisaren1:27:20+27:3611:03
17Kate MorrisonOK Linné1:32:01+32:1711:38
18Elin LindTierps SOK1:36:07+36:2312:10
19Karin NordlundOK Linné1:37:28+37:4412:20
20Charlotte LindkvistLeksands OK1:48:11+48:2713:41
21Sofia HolmgårdKils OK1:49:48+50:0413:53
22Kristina TedhamreSnättringe SK2:09:25+1:09:4116:22
Linn AxelssonÄrla IFej godkänd
Maria BjörklundLeksands OKej godkänd
Lilian ForsgrenOK Tisarenej godkänd
Linn GrällsOK Kåreej start

H21

10 400 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rassmus AnderssonOK Linné1:07:406:30
2Olof SandgrenOK Orion1:09:49+2:096:42
3Anton JohanssonOK Orion1:10:21+2:416:45
4Johan RunessonGöteborg-Majorna OK1:10:55+3:156:49
5Per EklöfOK Milan1:11:21+3:416:51
6Marius WikstrømRingsaker OK1:11:44+4:046:53
7Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna1:14:42+7:027:10
8Josef NordlundOK Linné1:14:59+7:197:12
9Petter JohanssonOK Tisaren1:17:48+10:087:28
10Pontus PeterssonOK Orion1:18:19+10:397:31
11Roman RyapolovIFK Mora OK1:18:29+10:497:32
12Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarna1:18:58+11:187:35
13Daniel AttåsOK Tisaren1:20:28+12:487:44
14Nils SpetzUlricehamns OK1:21:16+13:367:48
15Richard HejdenbergGävle OK1:22:48+15:087:57
16Johan AronssonOK Tisaren1:23:17+15:378:00
17Fredrik AhnlénOK Hammaren1:23:50+16:108:03
18Ove Antvord HaugereidLøten o-lag1:24:08+16:288:05
19Erik BjörklundLeksands OK1:25:05+17:258:10
20Gustav HindérOK Tisaren1:26:45+19:058:20
21Gustav BoquistIK Uven1:31:11+23:318:46
22Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna1:34:18+26:389:04
23Rasmus LarssonOK Alehof1:38:20+30:409:27
24Jonas VikströmKöping-Kolsva OK1:39:39+31:599:34
25Adrian OpheimNTNUI1:39:55+32:159:36
26Per KallhaugeSnättringe SK1:39:58+32:189:36
27Christoffer JohanssonTrollhättans SOK1:40:31+32:519:39
28Johan CallebergSnättringe SK1:43:59+36:199:59
29Niklas AldénOK Linné1:47:50+40:1010:22
30Mattias KallhaugeSnättringe SK1:48:08+40:2810:23
31Tobias KarlssonSnättringe SK1:51:54+44:1410:45
Erik AnderssonOK Orionej godkänd
Erik Bäcklund EkvallTrollhättans SOKej godkänd
Johannes KnutasAttunda OKej godkänd
Erik SkärbergVänersborgs SKej godkänd
Stefan Svensson GeliusSnättringe SKej godkänd
Viktor TovessonOK Orionej godkänd
Sebastian AgerhällOK Tisarenej start
Mattias AllaredTumba-Mälarhöjden OKej start
Martin AnkelOK Alehofej start
Fredrik EdénIFK Göteborgej start
Olle KaleredOK Denselnej start
Kevin MatrosovsSage Orienteering and Rogaining Clubej start
Mattias MårtsStora Tuna OKej start
Philip PerssonOK Orionej start
Håkan ÖhlundIK Hakarpspojkarnaej start

D21 Kort

5 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrika VångellLinköpings OK57:5111:34
2Josefin NorellSöders-Tyresö1:04:08+6:1712:49
3Malin WelenKöping-Kolsva OK1:06:42+8:5113:20
4Lina LindbergOK Mark1:07:25+9:3413:29
5Lina NilssonUlricehamns OK1:08:25+10:3413:41
6Malin ErikssonIFK Mora OK1:08:47+10:5613:45
7Susanne ErikssonOK Milan1:09:15+11:2413:51
8Päivi MikkolainenValkeakosken Haka1:24:37+26:4616:55
9Sofia FurebySnättringe SK1:24:52+27:0116:58
10Hanna MikkolainenValkeakosken Haka1:25:53+28:0217:10
11Elina Von KrusenstiernaOK Kåre1:29:46+31:5517:57
12Magda JanssonIK Vikings OK1:51:54+54:0322:22
Gunilla KallhaugeSnättringe SKej godkänd

H21 Kort

6 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK47:437:34
2Johan DelvertOK Orion48:47+1:047:44
3Joakim ErikssonTierps SOK1:06:23+18:4010:32
4Johan EngströmOK Orion1:06:51+19:0810:36
5Andreas ClaessonOK Kullingshof1:14:19+26:3611:47
6Christofher RamströmSträngnäs-Malmby OL1:50:16+1:02:3317:30

D20

5 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carolina NealisOK Roslagen1:23:1816:39

H20

7 200 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harald LarssonHagaby GoIF Örebro56:077:47
2Filip IvarssonOK Hammaren59:01+2:548:11
3Mattis HallbergIK Uven1:01:02+4:558:28
4Emil ÅbergOK Kåre1:08:55+12:489:34
5Jonas GustafssonOK Kåre1:08:56+12:499:34
6Rasmus ArfwedsonFrölunda OL1:12:53+16:4610:07
7Jan DalheimerIK Vikings OK1:13:45+17:3810:14
8Linus LandergrenHestra IF1:14:37+18:3010:21
9Kalle JohanssonOK Hammaren1:14:50+18:4310:23
10Nils AlexanderssonStora Tuna OK1:15:22+19:1510:28
11Nicklas DeWittLänna IF1:26:16+30:0911:58
12Tobias PentonenHestra IF1:33:03+36:5612:55
Jonatan EngströmHestra IFej godkänd
Johannes RidefeltOK Linnéej start
Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D18

5 000 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara ForsbergIK Uven58:2011:40
2Amelia SkalbergBredaryds SOK58:43+0:2311:44
3Carolina OlssonÄlvdalens IF OK58:46+0:2611:45
4Isabella LagoGöteborg-Majorna OK1:03:01+4:4112:36
5Sarah PerssonOK Denseln1:04:21+6:0112:52
6Emelie KarlssonOK Landehof1:15:03+16:4315:00
7Ellen SkoogOK Hammaren1:32:35+34:1518:31
8Tove FlodmanOK Hammaren1:35:10+36:5019:02
9Frida AnderssonTolered-Utby Ol-klubb1:51:04+52:4422:12
10Hanna BoquistIK Uven1:55:03+56:4323:00
Mirjam DalénSala OKej start
Anna HallménOK Tisarenej start
Anna KarlströmOK Linnéej start
Lovisa MartinssonOK Tyrej start

H18

6 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan EdenhamnLänna IF53:078:25
2Waldemar AnderssonLånghundra IF57:08+4:019:04
3Olle GrywenzOK Linné57:39+4:329:09
4Emil GrehnOK Rodhen58:29+5:229:16
5Henrik HamreforsVästerås SOK1:00:05+6:589:32
6John LarssonRånäs OK1:00:18+7:119:34
7Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK1:02:16+9:099:53
8Viktor BarkegrenStora Tuna OK1:03:30+10:2310:04
9Eskil TryggöTrollhättans SOK1:07:16+14:0910:40
10Emil ArvidssonSäterbygdens OK1:08:29+15:2210:52
11Walter LagerhällRehns BK1:11:52+18:4511:24
12Hannes SvahnOK Ravinen1:13:07+20:0011:36
13Hugo ThunbergOK Alehof1:40:59+47:5216:01
Jonathan MagnussonRehns BKej godkänd
Johan LammFrölunda OLej start
Martin MörsellOK Kåreej start

H17-20 Kort

3 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Samuel JonassonÄlvdalens IF OK1:05:1816:44

D16

4 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katrin SjödénÄlvdalens IF OK45:5610:26
2Ida RoosIF Hagen54:27+8:3112:22
3Alma VilhelmssonFalköpings AIK OK57:15+11:1913:00
4Tindra JernströmAvesta OK1:01:55+15:5914:04
5Elsa LindeblomHestra IF1:11:07+25:1116:09
Cecilia LindgrenOK Kåreej godkänd

H16

5 400 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo StrömUlricehamns OK48:268:58
2Ivar Lidström LauriSnättringe SK53:38+5:129:55
3Fredrik HamreforsVästerås SOK57:54+9:2810:43
4Sixten TörnqvistVästerås SOK1:00:21+11:5511:10
5Josef WennblomHagaby GoIF Örebro1:03:10+14:4411:41
6Klas JohanssonOK Tranan1:16:06+27:4014:05
7Eric BerlinTrollhättans SOK1:16:11+27:4514:06
8Hugo SetthagenOK Tranan1:24:33+36:0715:39
9Joel KihlströmRehns BK1:30:37+42:1116:46
10Oskar MagnussonRehns BK1:31:40+43:1416:58
11Tim DalheimerIK Vikings OK1:35:25+46:5917:40
12Joar TryggöTrollhättans SOK1:53:30+1:05:0421:01
Axel BerglundUlricehamns OKej godkänd
Isak GeliusSnättringe SKej godkänd
Samuel JohanssonOK Hammarenej godkänd
Jesper LidmarSnättringe SKej godkänd
Alfred PetterssonFalköpings AIK OKej godkänd
Loke ÖstangårdGamleby OKej godkänd

D16 Kort

3 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia SvedjerotGävle OK1:34:2324:12

H16 Kort

3 900 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
MATTIAS JONASSONÄlvdalens IF OKej start
Elias NäslundOK Hammarenej start

D14

3 900 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LingJönköpings OK40:0110:15
2Erika ÅkessonMarkbygdens OK44:01+4:0011:17
3Cornelia IvarssonOK Hammaren49:24+9:2312:40
4Isabella JoonsLeksands OK49:30+9:2912:41
5Thea WennbergSkellefteå OK51:09+11:0813:06
6Ida LarssonVästerås SOK51:48+11:4713:16
7Elsa NilssonDomnarvets GOIF54:02+14:0113:51
8Lisa ÅkessonMarkbygdens OK1:12:06+32:0518:29
9Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK1:28:48+48:4722:46
10Agnes MalmgrenOckelbo OK1:37:10+57:0924:54
11Tilda LagerhällRehns BK1:42:59+1:02:5826:24
12Johanna OlssonOckelbo OK1:46:44+1:06:4327:22
13Cecilia HectorSnättringe SK1:48:47+1:08:4627:53
Julia NäslundOK Hammarenej start

H14

3 900 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wille LaitamäkiHiidenkiertäjät30:597:56
2Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna31:05+0:067:58
3Niklas EkströmMS Parma32:14+1:158:15
4Henrik PetrisiVästerbergslagens OL33:47+2:488:39
5Aron ÖstangårdGamleby OK35:17+4:189:02
6Karl GrywenzOK Linné38:52+7:539:57
7Eric HallnerOckelbo OK39:12+8:1310:03
8Erik LingJönköpings OK46:31+15:3211:55
9Anton UllerKils OK49:39+18:4012:43
10Christoffer LindgrenOK Kåre49:47+18:4812:45
11Anton BlomqvistMarkbygdens OK1:02:47+31:4816:05
12Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebro1:07:10+36:1117:13
13John WolgastSnättringe SK1:15:52+44:5319:27
14Albin HainkeSnättringe SK1:17:49+46:5019:57
15Sander KrouwelStora Tuna OK1:25:12+54:1321:50
16David BernSnättringe SK1:29:14+58:1522:52
17Jacob WolgastSnättringe SK1:29:34+58:3522:57
18Frank KrouwelStora Tuna OK1:42:29+1:11:3026:16
Jakob TedhamreSnättringe SKej godkänd

D14 Kort

3 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mirjam JoonsLeksands OK34:0110:58
2Ellinor SvedjerotGävle OK42:09+8:0813:35
3Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OK44:34+10:3314:22

H14 Kort

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus BacklundTrollhättans SOK31:3110:10

D12

3 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotte-Line EkströmMS Parma26:478:38
2Tuva NylundBredaryds SOK26:49+0:028:39
3Anja NilssonDomnarvets GOIF31:54+5:0710:17
4Emma ZettervallKarlskrona SOK32:21+5:3410:26
5Lisa SwartzOK Orion32:32+5:4510:29
6Elin JonhedKFUM Örebro OK36:47+10:0011:51
7Linn WennbergSkellefteå OK38:59+12:1212:34
8Tuva ÖstangårdGamleby OK46:39+19:5215:02
9Tindra YngströmOK Tisaren50:36+23:4916:19
10Sandra LingJönköpings OK51:38+24:5116:39
11Karin EmilsdotterDomnarvets GOIF58:28+31:4118:51
Miia RollerJärfälla OKej start

H12

3 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil LarssonOK Tisaren23:257:33
2Victor HanssonOK Löftan24:06+0:417:46
3Hugo PerssonOK Denseln26:06+2:418:25
4Tobias JohanssonOK Löftan28:45+5:209:16
5Johan FochsenWaxholms OK29:03+5:389:22
6Niklas ErlandssonOK Södertörn29:06+5:419:23
7Noel HelmerssonOK Tisaren29:15+5:509:26
8Albin MalmgrenOckelbo OK32:02+8:3710:20
9Nils SwartzOK Orion34:43+11:1811:11
10Axel HejdenbergGävle OK36:46+13:2111:51
11Linus SjödénÄlvdalens IF OK37:38+14:1312:08
12Simon CorneliussonOK Löftan40:59+17:3413:13
13Isak HolmgårdKils OK41:23+17:5813:20
14Arvid JonforsenHallstahammars OK42:20+18:5513:39
15Neo YngströmOK Tisaren51:23+27:5816:34
16Olle HallnerOckelbo OK1:27:05+1:03:4028:05
17Jakob OlssonOckelbo OK1:32:04+1:08:3929:41
Olle LångbergHudiksvalls IFej start

H12 Kort

2 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav AttåsOK Tisaren18:337:25

D10

2 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia GustafssonKFUM Örebro OK19:027:36
2Lina UllerKils OK19:03+0:017:37
3Judit WennblomHagaby GoIF Örebro20:03+1:018:01
4Alva EliassonSundsvalls OK22:49+3:479:07
5Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK23:43+4:419:29
6Saana-Mari EkströmMS Parma24:58+5:569:59
7Julia GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna25:28+6:2610:11
8Linnea BjärbyFrosta OK26:17+7:1510:30
9Ebba FlodmanOK Hammaren28:49+9:4711:31

H10

2 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil LingJönköpings OK16:046:25
2Marcus LammFrölunda OL17:59+1:557:11
3Robin HelmerssonOK Tisaren18:22+2:187:20
4Jens FochsenWaxholms OK21:15+5:118:30
5Viktor JonhedKFUM Örebro OK21:41+5:378:40
6Albin SvenssonFK Herkules23:19+7:159:19
7Filip HanssonOK Löftan23:22+7:189:20
8Petter FochsenWaxholms OK23:24+7:209:21
9Erik PalmVästerås SOK23:47+7:439:30
10Willgott SvedjerotGävle OK24:42+8:389:52
11Kalle JoonsLeksands OK27:00+10:5610:48
12Alexander BjärbyFrosta OK28:49+12:4511:31
13Isak LarssonOK Tisaren34:44+18:4013:53
Viggo LindgrenOK Kåreej godkänd

D35

6 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Catharina AspIFK Mora OK1:11:0111:50
2Ingvild GjessingVang OL1:12:39+1:3812:06
3Linda CorneliussonOK Löftan1:53:34+42:3318:55
4Lina JonhedKFUM Örebro OK2:41:04+1:30:0326:50

H35

7 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JonhedKFUM Örebro OK1:15:179:31
2Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK1:16:06+0:499:37
3Tobias EliassonSundsvalls OK1:23:29+8:1210:34
4Stefan SchwarzenbergerLG Stettlen1:30:13+14:5611:25
5Per HolmIFK Mora OK1:38:16+22:5912:26

D40

5 000 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linn NilssonOK Tyr46:509:22
2Annika ÖstmanDomnarvets GOIF50:20+3:3010:04
3Louise GötforsGöteborg-Majorna OK51:53+5:0310:22
4Annika JohanssonOK Tranan56:16+9:2611:15
5Sara TimnerSundsvalls OK1:00:16+13:2612:03
6Eva PalmVästerås SOK1:00:48+13:5812:09
7Ylva LorentssonOK Kåre1:11:35+24:4514:19
8Ylva FornanderVästerbergslagens OL1:13:16+26:2614:39
9Karolina AnderssonLänna IF1:26:39+39:4917:19
Annika LundströmSundbybergs IKej godkänd
Sofia LundbergGöteborg-Majorna OKej start

H40

7 200 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dan LarssonOK Tisaren58:278:07
2Ola JodalGöteborg-Majorna OK58:55+0:288:10
3Jonas LundbergGöteborg-Majorna OK1:03:50+5:238:51
4Magnus PerssonOK Tisaren1:05:07+6:409:02
5Stefan ErikssonSurahammars SOK1:05:20+6:539:04
6Erik GöthlinKFUM Örebro OK1:06:31+8:049:14
7Christian RotvikerCentrum OK1:08:44+10:179:32
8Bengt HansskeKils OK1:15:55+17:2810:32
9Thomas EkströmMS Parma1:20:56+22:2911:14
10Claes SetthagenOK Tranan1:28:39+30:1212:18
11Ulrik MagnussonHalmstad OK1:29:19+30:5212:24
12Anders JohanssonOK Hammaren1:32:53+34:2612:54
13Jonas UllerKils OK1:35:32+37:0513:16
14Erik BacklundTrollhättans SOK1:36:35+38:0813:24
15Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL1:42:58+44:3114:18
16Mattias EklundOckelbo OK1:49:41+51:1415:14
17Magnus FlodmanOK Hammaren2:09:40+1:11:1318:00
Kristoffer SidebyGöteborg-Majorna OKej godkänd
Magnus HanssonOK Löftanej start
Daniel NorwaldOK Torej start
Johan SwartzOK Orionej start

D45

4 500 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika SundströmVästerås SOK47:5110:38
2Anu EkströmMS Parma54:07+6:1612:01
3Carina SvenssonBredaryds SOK1:00:05+12:1413:21
4Lena PetrisiVästerbergslagens OL1:01:24+13:3313:38
5Helena GunnarssonIK Hakarpspojkarna1:05:30+17:3914:33
6Silvia Schneider-SchiessLG Stettlen1:07:24+19:3314:58
7Ann RollerJärfälla OK1:14:32+26:4116:33
8Inger GunnarssonVästerås SOK1:17:26+29:3517:12
9Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL1:19:47+31:5617:43
10Berit GummusIFK Mora OK1:21:45+33:5418:10
11Marie-louise PerssonFK Herkules1:25:40+37:4919:02
12Charlotte SkoglundKils OK1:25:47+37:5619:03
13Åsa DetterfeltLinköpings OK1:29:37+41:4619:54
14Karin TorstenssonFalköpings AIK OK1:32:10+44:1920:28
15Lena ErlandssonOK Södertörn1:33:13+45:2220:42
16Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro1:36:16+48:2521:23
17Tanja DalheimerIK Vikings OK1:38:46+50:5521:56
Sofia ErlandssonOK Milanej godkänd
Cecilia FochsenWaxholms OKej godkänd
Anna GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd
Liselotte JohanssonOK Löftanej godkänd
Malin PerssonOK Denselnej godkänd
Lotta StålVästerbergslagens OLej godkänd
Camilla NäslundOK Hammarenej start

H45

6 300 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar ÅkessonIK Hakarpspojkarna46:527:26
2Magnus JohanssonOK Löftan50:19+3:277:59
3Eric RollerJärfälla OK57:17+10:259:05
4Kenneth JohanssonOK Tranan57:36+10:449:08
5Thomas PerssonOK Denseln59:40+12:489:28
6Mikael SvenssonFK Herkules1:01:23+14:319:44
7John SolbreckLånghundra IF1:03:50+16:5810:07
8Mats GustafssonKFUM Örebro OK1:09:21+22:2911:00
9Hans JonssonVäsby OK1:32:44+45:5214:43
10Cristian OlivestamVimmerby OK1:34:23+47:3114:58
11Erik ÅbergKorsnäs IF OK1:40:42+53:5015:59
Bjarne BäcklundIFK Göteborgej godkänd
Rickard JonforsenHallstahammars OKej godkänd
Magnus LarssonVästerås SOKej godkänd
Johan LindeblomIK Omegaej godkänd
Anders LingJönköpings OKej godkänd
Michael WennblomHagaby GoIF Örebroej godkänd
Björn ZettervallKarlskrona SOKej godkänd
Magnus FredrikssonKorsnäs IF OKej start
Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarnaej start

D50

3 900 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin LundströmStjärnorps SK41:0910:33
2Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK41:55+0:4610:44
3Anna GundSkattkärrs SOK43:55+2:4611:15
4Ina SkalbergBredaryds SOK46:31+5:2211:55
5Lena SwartzOK Orion47:17+6:0812:07
6Carina SandbergSäterbygdens OK51:16+10:0713:08
7Anna Von KrusenstiernaOK Kåre1:00:38+19:2915:32
8Åsa Marknell DewittLänna IF1:01:54+20:4515:52
9Katarina SundqvistOK Kåre1:03:01+21:5216:09
10Ann-Kristin SpetzUlricehamns OK1:11:07+29:5818:14
11Kristina KlangHaninge SOK1:12:51+31:4218:40
12Christina PernebyIFK Lidingö SOK1:28:15+47:0622:37
Ann-Charlotte BäcklundIFK Göteborgej godkänd
Lotta JungåkerKorsnäs IF OKej start

H50

6 000 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan SvenssonBredaryds SOK49:308:15
2Niklas LöwegrenStora Tuna OK49:32+0:028:15
3Pär StålVästerbergslagens OL51:07+1:378:31
4Per BacklundOK Södertörn52:30+3:008:45
5Bertil ÅkessonMarkbygdens OK55:02+5:329:10
6Ola JernströmAvesta OK57:37+8:079:36
7Lars HolmgårdKils OK59:39+10:099:56
8Stig Magnar LøvåsFreidig1:00:26+10:5610:04
9Per SundströmVästerås SOK1:01:50+12:2010:18
10Anders LammFrölunda OL1:02:07+12:3710:21
11Dirk HartmannSV Mietraching1:12:47+23:1712:07
12Stefan BjurstedtSurahammars SOK1:13:59+24:2912:19
13Mats BernSnättringe SK1:15:23+25:5312:33
14Stefan SpetzUlricehamns OK1:25:14+35:4414:12
15Stefan TörnqvistVästerås SOK1:28:16+38:4614:42
16Jonas DetterfeltLinköpings OK1:28:53+39:2314:48
17Nils EklöwOK Södertörn1:32:01+42:3115:20
18Mikael DavidssonVästerås SOK1:34:38+45:0815:46
19Per WolgastSnättringe SK1:49:43+1:00:1318:17
Jörgen DalénSala OKej godkänd
Per KnutasAttunda OKej godkänd
Fredrik PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd
Per SandbergSäterbygdens OKej godkänd
Sören WilhelmssonFalköpings AIK OKej godkänd
Thomas ArvidssonSäterbygdens OKej start
Jonas NäslundOK Hammarenej start

D55

3 900 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britta SahlinVänersborgs SK42:0710:47
2Carina DoyleSundbybergs IK45:51+3:4411:45
3Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK49:37+7:3012:43
4Ylva GrapeDalaportens OL50:04+7:5712:50
5Agneta OlivestamVimmerby OK50:48+8:4113:01
6Susanne LüscherStora Tuna OK59:08+17:0115:09
7Annika DavidssonVästerås SOK1:11:40+29:3318:22
8Lena RunessonOK Vivill1:14:28+32:2119:05
9Britt-Marie ForsgrenOK Tisaren1:17:01+34:5419:44
10Britt LindbergIK Vikings OK1:35:57+53:5024:36
Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubbej godkänd

H55

5 400 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders LundJärfälla OK58:1210:46
2Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK1:01:52+3:4011:27
3Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb1:06:59+8:4712:24
4Anders DanielssonIFK Mora OK1:07:17+9:0512:27
5Ulf SkoglundKils OK1:07:19+9:0712:27
6Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF1:07:26+9:1412:29
7Roland NorellSöders-Tyresö1:07:57+9:4512:34
8Kari LehtoTurun Metsänkävijät1:08:27+10:1512:40
9Jari PöyhönenIFK Lidingö SOK1:08:33+10:2112:41
10Ulf HamreforsVästerås SOK1:09:41+11:2912:54
11Mats JönssonKorsnäs IF OK1:13:33+15:2113:37
12Christian SchibstedRøyken O-lag1:15:13+17:0113:55
13Arne ErikssonTierps SOK1:16:31+18:1914:10
14Tomas HolmbergTumba-Mälarhöjden OK1:50:12+52:0020:24
Lasse PedersenGöteborg-Majorna OKej godkänd
Leif MartinssonOK Tyrej start

D60

3 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth ÖströmOK Tyr43:2512:46
2Mirja MikkolainenValkeakosken Haka44:06+0:4112:58
3Monica SvärdOK Klemmingen55:32+12:0716:20
4Kerstin SundbergVästerås SOK1:00:31+17:0617:47
5Catherine DawsonGafanhori1:49:20+1:05:5532:09
Siv LarssonVäxjö AISej godkänd

H60

4 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov ÖströmOK Tyr52:3610:44
2Göran DoyleSundbybergs IK59:14+6:3812:05
3Jan LindgrenOK Södertörn59:18+6:4212:06
4Dan KlangHaninge SOK1:01:45+9:0912:36
5Ola HedinOK Hammaren1:03:54+11:1813:02
6Olle RönnolsSäterbygdens OK1:05:53+13:1713:26
7Torbjörn BergmanSnättringe SK1:07:43+15:0713:49
8Arne HolmerIFK Mora OK1:08:09+15:3313:54
9Lars ÖstlinOK Milan1:08:25+15:4913:57
10Håkan ForsmanRonneby OK1:11:39+19:0314:37
11Per Erik FogelVästerås SOK1:13:20+20:4414:57
Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Christer ForsgrenOK Tisarenej godkänd
Göran HanssonTäby OKej godkänd
Morten JohannessenRøyken O-lagej godkänd
Ken RagnarssonOK Kompassenej godkänd
Lenn AronssonLinköpings OKej start

D65

3 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL54:5716:09
2Kerstin JohanssonMarkbygdens OK56:13+1:1616:32
3Lena HedmanHallstahammars OK56:36+1:3916:38
4Marion HallstenUddevalla OK59:46+4:4917:34
5Ewa NordlundLänna IF1:09:00+14:0320:17
6Eva Marie GranOK Øst1:27:55+32:5825:51
7Lena LindgrenOK Järnbärarna1:41:56+46:5929:58
Inga-Lill PetterssonLinköpings OKej godkänd
Britt Linnéa ErikssonSala OKej start

H65

4 500 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonSala OK55:2712:19
2Karl Evert SvenssonIF Hagen55:37+0:1012:21
3Jan ÅsbergHäverödals SK55:40+0:1312:22
4Inge HultmanKovlands IF1:00:57+5:3013:32
5Mats AnderssonSelånger SOK1:02:19+6:5213:50
6Göran SvärdOK Klemmingen1:02:23+6:5613:51
7Ulf KjellinOK Hedströmmen1:02:26+6:5913:52
8Sven LarssonSärna SK1:02:54+7:2713:58
9Ove JohanssonOK Kolmården1:04:57+9:3014:26
10Per ErikssonLinköpings OK1:05:31+10:0414:33
11Ronald Mc GrailHjärnarps OL1:09:19+13:5215:24
12Sven-Olof LarssonVäxjö AIS1:14:29+19:0216:33
13Torbjörn WikströmOK Orinto1:15:02+19:3516:40
14Harry EnbergVästerbergslagens OL1:25:31+30:0419:00
15Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb1:37:17+41:5021:37
Roy DawsonGafanhoriej godkänd
Kurt EkbergOK Orintoej godkänd
Lars PerssonOK Kompassenej godkänd
Yngve PetterssonLinköpings OKej godkänd
Ove ÅbergStorviks IFej start

D70

2 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK45:5116:22
2Birgitta JohanssonKristinehamns OK50:55+5:0418:11
3Siv FrodinKöping-Kolsva OK51:00+5:0918:12
4Monica LarssonOK Tranan59:47+13:5621:21
5Edla FornanderVästerbergslagens OL1:08:27+22:3624:26
6Ulla NilssonSOK Viljan1:22:39+36:4829:31
Gun-Britt RosendahlFagersta OKej start
Gunborg WestinLeksands OKej start

H70

3 900 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif NordlundLänna IF45:3511:41
2Rune SandbergUddevalla OK45:52+0:1711:45
3Lars-Göran MolinMarkbygdens OK48:05+2:3012:19
4Roland NilssonSOK Viljan51:19+5:4413:09
5Nils-Erik ErikssonSala OK51:20+5:4513:09
6Elis ÅbergStorviks IF51:54+6:1913:18
7Runo JohanssonKristinehamns OK52:29+6:5413:27
8Roland AlsénOK Roxen54:11+8:3613:53
9Leif LindhIK Vikings OK54:31+8:5613:58
10Christer SilfvernagelHärnösands OK59:08+13:3315:09
11Amund HerrebrødenOK Øst59:56+14:2115:22
12Göran BengtssonTockarps IK1:00:42+15:0715:33
13Ingemar WidénKFUM Örebro OK1:02:20+16:4515:58
14Lars TuvessonUlricehamns OK1:02:39+17:0416:03
15Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:02:52+17:1716:07
16Sven Gustav DahlbergStorviks IF1:08:53+23:1817:39
17Tommy HallménVingåkers OK1:15:57+30:2219:28
18Sören AnderssonJärbo OK1:19:53+34:1820:28
19Per-Olof FernbergIS Skanne1:20:10+34:3520:33
20Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK1:25:28+39:5321:54
21Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:27:13+41:3822:21
Ronny HedlundOK Södertörnej godkänd
Sverre JonssonOK Ravinenej godkänd

D75

2 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt ErikssonHammarby IF OF48:0217:09
2Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby52:31+4:2918:45
3Barbro VallinKungälvs OK1:08:39+20:3724:31

H75

3 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig IsraelssonOK Tylöskog46:2413:38
2Johnny BrandtHällefors OK53:14+6:5015:39
3Kjell AnderssonSkattkärrs SOK1:02:21+15:5718:20
4Lars-Åke LarssonOK Tranan1:03:05+16:4118:33
5Åke SundbergFagersta OK1:05:02+18:3819:07
6Torsten VestmanOK Nolaskogsarna1:11:11+24:4720:56
7Harald WibyeOK Moss1:33:17+46:5327:26
Janne MånssonLeksands OKej start

D80

2 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marita KarlssonOK Alferna48:5119:32

H80

2 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo LöwegrenVästerås SOK43:1815:27
2Nils JanssonSkattkärrs SOK44:29+1:1115:53
3Holger PerssonOK Eken1:00:29+17:1121:36
4Arvo HyvönenSkattkärrs SOK1:11:13+27:5525:26
Lennart StenbergOK Älvsjö-Örbyej start
Evgeny TarantsevOK Yeiskej start

U1

2 500 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Herman EliassonSundsvalls OK24:359:50
2Simon JonhedKFUM Örebro OK25:10+0:3510:04
3Vilma LöfgrenOK Skogshjortarna27:53+3:1811:09
4David JonforsenHallstahammars OK29:01+4:2611:36
5Siri HejdenbergGävle OK29:50+5:1511:56
6Hanna LöfgrenOK Skogshjortarna30:01+5:2612:00
7Karl EmilssonDomnarvets GOIF33:43+9:0813:29
8Oskar PiehlOK Tisaren36:35+12:0014:38
9Alfred PiehlOK Tisaren36:41+12:0614:40
10Linnea HansskeKils OK39:30+14:5515:48
11Saga SehlerOK Kolmården41:13+16:3816:29
12Elvira GöthlinKFUM Örebro OK42:41+18:0617:04
13Sara-Sofie Larsen SimonsenOK Öst43:30+18:5517:24
14Love GöthlinKFUM Örebro OK45:15+20:4018:06
15Algot RymanGrycksbo IF OK50:53+26:1820:21
16Olle RymanGrycksbo IF OK50:57+26:2220:22
17Klara GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna51:01+26:2620:24
18Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK51:44+27:0920:41
19Ture CarlssonKFUM Örebro OK58:40+34:0523:28
20Amanda SidebyGöteborg-Majorna OK1:01:39+37:0424:39
21Felix LindbegOK Mark1:05:10+40:3526:04
Alice NorwaldOK Torej start
Elsa NorwaldOK Torej start

U2

2 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin PalmVästerås SOK28:3611:00
2Agnes NilssonDomnarvets GOIF30:37+2:0111:46
3Estrid SjögrenIK Hakarpspojkarna32:48+4:1212:36
4Alma CarlssonKFUM Örebro OK32:56+4:2012:40
5Emma SaleskogOK Tyr34:27+5:5113:15
6Valle SehlerOK Kolmården35:08+6:3213:30
7Lovisa PiehlOK Tisaren37:20+8:4414:21
8Hugo CorneliussonOK Löftan37:51+9:1514:33
9Joel HolmgårdKils OK42:06+13:3016:11

Öppen motion 1

2 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Unni HerrebrödenOK Öst34:2613:46
2Ludvig BernankerHallstahammars OK37:00+2:3414:48
3Liv SimonsenOK Öst43:44+9:1817:29
4Brigitte AlsénOK Roxen43:55+9:2917:34

Öppen motion 3

3 100 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petra LorentssonLeksands OKfullföljt
2Emma BergmanTierps SOK32:26+57:1010:27
3Frida JonforsenHallstahammars OK33:26+58:1010:47
4Martina GabrielssonTrollhättans SOK37:05+1:01:4911:57
5Ayan LingJönköpings OK37:16+1:02:0012:01
6Øivind EriksenOK Øst38:21+1:03:0512:22
7Karin LindTierps SOK39:50+1:04:3412:50
8Kenneth LjungbergNyköpings OK41:39+1:06:2313:26
9William EldénSala OK42:02+1:06:4613:33
10Linda LarssonOK Tisaren42:23+1:07:0713:40
11Linus JernströmAvesta OK44:26+1:09:1014:20
12Jessica HagbergKFUM Örebro OK45:11+1:09:5514:34
13Olle RingRonneby OK47:21+1:12:0515:16
14Malin SehlerOK Kolmården47:52+1:12:3615:26
15Maria WennbergSkellefteå OK49:00+1:13:4415:48
16Lisa JonassonÄlvdalens IF OK51:02+1:15:4616:27
17Gun-Britt MolinMarkbygdens OK51:56+1:16:4016:45
18Elisabeth ErikssonOK Milan59:47+1:24:3119:17
19Irmelie SjögrenIK Hakarpspojkarna1:04:21+1:29:0520:45
20Tintin YngströmOK Tisaren1:04:25+1:29:0920:46
21Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:08:18+1:33:0222:01
22Izabela MarcinkowskaSträngnäs-Malmby OL1:13:04+1:37:4823:34
23Gustaf SchejaFrosta OK1:15:25+1:40:0924:19
Britt-Marie EkbergOK Orintoej godkänd
Camilla SundhIdrefjällens OKej godkänd

Öppen motion 4

5 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan NilssonDomnarvets GOIF55:2110:15
2Ronja JungåkerKorsnäs IF OK1:17:13+21:5214:17
3Anna AnåkerDomnarvets GOIF2:26:13+1:30:5227:04
Jonas LångbergHudiksvalls OKej godkänd
Pernilla NorwaldOK Torej start

Öppen motion 7

2 800 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Theodor WahlbomOK Orion30:0110:43
2Stefan SehlerOK Kolmården32:18+2:1711:32
3Lennart MyrehedVandrarringen34:59+4:5812:29
4Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OK36:02+6:0112:52
5Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK36:55+6:5413:11
6Henrik MagnussonRehns BK39:01+9:0013:56
7Pia VångellLinköpings OK41:21+11:2014:46
8Curt ReinholdssonIF Thor41:26+11:2514:47
9Tomas VångellLinköpings OK41:46+11:4514:55
10Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK43:34+13:3315:33
11Dennis RoosSOK Träff43:50+13:4915:39
12Mia GustafssonOK Kåre44:08+14:0715:45
13Håkan SvahnOK Ravinen46:29+16:2816:36
14Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK47:10+17:0916:50
15Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK47:30+17:2916:57
16Zuzana MacúchováDomnarvets GOIF47:34+17:3316:59
17Pia-Maria BondessonFrosta OK48:28+18:2717:18
18Tomas SundqvistOK Kåre49:46+19:4517:46
19Hanna GustafssonOK Kåre50:18+20:1717:57
20Jens-Henrik SimonsenOK Öst51:20+21:1918:20
21Ove PetterssonÄlvdalens IF OK51:21+21:2018:20
22Peter ThörnTenhults SOK51:45+21:4418:28 Ladda ner rutt i gpx-format
23Nils-Erik BondessonFrosta OK55:23+25:2219:46
24Bo-Göran GunnarssonRydboholms SK57:12+27:1120:25
25Anna UllerKils OK57:36+27:3520:34
26Kristina LandgrenMalmö OK1:40:16+1:10:1535:48
Sven LarssonLeksands OKej start

Öppen motion 9

7 100 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas HöyeFredrikstad SK56:237:56
2Sergej FedatsenkaSävedalens AIK1:00:35+4:128:31
3Michael ReinhartKFUM Örebro OK1:00:39+4:168:32
4Martin RegbornHagaby GoIF Örebro1:06:11+9:489:19
5Olga PanchenkoIFK Mora OK1:16:07+19:4410:43
6Patrik CorneliussonOK Löftan1:16:53+20:3010:49
7Robert PalmVästerås SOK1:17:33+21:1010:55
8Patrik WennbergSkellefteå OK1:32:01+35:3812:57
9Anna-Karin BondessonFrosta OK1:34:24+38:0113:17
10Rickard LindqvistKlubblös1:34:42+38:1913:20
11Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK1:50:16+53:5315:31
12Lucie KomarkovaHjärnarps OL2:33:28+1:37:0521:36
13Håkan NilssonMalmö OK2:47:25+1:51:0223:34
André BjärbyFrosta OKej godkänd
Nicklas EnlundGamleby OKej godkänd
Olle KarlströmOK Linnéej start
Emil LarssonDomnarvets GOIFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser