Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Ångermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Ångermanland
Arrangörsorganisation: OK Branten
Datum: lördag 20 augusti 2016

D21

4 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena ForsbergSkogslöparna34:538:30
2Karin ArvidssonSkogslöparna39:55+5:029:44
3Sara TimnerSundsvalls OK44:56+10:0310:57
3Linnea TroengSkogslöparna44:56+10:0310:57
5Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna47:37+12:4411:36
6Ellinor FranssonSundsvalls OK49:06+14:1311:58
7Elina MikaelssonOK Nolaskogsarna50:03+15:1012:12

H21

4 850 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan TroengOK Linné30:066:12
2Tobias EliassonSundsvalls OK36:34+6:287:32
3Stefan SjölundSkogslöparna36:44+6:387:34
4Börje PaulerSkogslöparna37:41+7:357:46
5Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna40:51+10:458:25
6Alexander HörnquistÖrnsköldsviks OK42:34+12:288:46
7Erik HanssonHärnösands OK43:40+13:349:00
8Janne NäätänenSundsvalls OK45:24+15:189:21
9Jonas ÅkerdahlSundsvalls OK45:35+15:299:23
10Arvid StrandbergSkogslöparna46:43+16:379:37
11Erik WickbergOK Nolaskogsarna1:02:33+32:2712:53
Jonas ByströmSkogslöparnaej start

D20

3 690 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma WibergSkogslöparna45:0212:12
2Elin WickbergOK Nolaskogsarna51:35+6:3313:58
3Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OK1:14:59+29:5720:19
Linda StrömOK Nolaskogsarnaej start

H20

3 690 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton StrandbergSkogslöparna35:329:37
2Joel SjödinOK Nipan1:06:41+31:0918:04

D16

3 540 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin EdströmHärnösands OK31:418:57
2Emelie WibergSkogslöparna38:36+6:5510:54
3Tilde EngbergHärnösands OK39:37+7:5611:11
4Ida WickbergOK Nolaskogsarna47:38+15:5713:27
Smilla SandströmHärnösands OKej godkänd

H16

3 540 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Benjamin NäslundSkogslöparna24:016:47
2Isac ErikssonOK Nolaskogsarna28:40+4:398:05
3Edvin HägglundOK Nolaskogsarna32:00+7:599:02
4Ingmar HolmerOK Nipan36:20+12:1910:15
5Elis SjödinOK Nipan50:58+26:5714:23

D14

3 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vega KjellssonSidensjö IK30:068:51
2Amelie JosefssonSkogslöparna33:21+3:159:48
3Adelina SöderlindSidensjö IK35:01+4:5510:17
4Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna36:31+6:2510:44

H14

3 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Seth BorglundHärnösands OK31:259:14
2Gustaf HägglundOK Nolaskogsarna34:38+3:1310:11
3Axel MannelqvistOK Nolaskogsarna47:46+16:2114:02
4Linus DahlbergOK Nolaskogsarna51:35+20:1015:10
Laban NordinOK Nolaskogsarnaej start

D12

2 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nora EngströmOK Nolaskogsarna15:387:28
2Nora WesterlundOK Nolaskogsarna19:29+3:519:19
3Nova AnundborgSidensjö IK20:21+4:439:44
4Alice RytterstedtSkogslöparna22:23+6:4510:42
5Elmina MolinHärnösands OK23:47+8:0911:22
6Clara NordströmSkogslöparna24:55+9:1711:55
7Hanny EdströmHärnösands OK26:45+11:0712:47

H12

2 090 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus NilssonSkogslöparna16:147:46
2Jonatan HälldalSkogslöparna17:30+1:168:22
3Erik ByströmOK Nolaskogsarna18:14+2:008:43
4Sixten PerssonSkogslöparna18:42+2:288:56
5Nils EngbergHärnösands OK20:26+4:129:46
6Filip NordströmSkogslöparna24:53+8:3911:54
7Johan SjölundHärnösands OK28:34+12:2013:40
8Victor SandlundSkogslöparna32:20+16:0615:28
9Victor VikmanOK Nolaskogsarna34:02+17:4816:17
Viktor ÖhmanSkogslöparnaej start
Hugo PeterssonOK Nolaskogsarnaej start

D10

1 940 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liv PaulerSkogslöparna15:107:49
2Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna18:09+2:599:21
3Ida PaulerSkogslöparna18:45+3:359:39
4Theia AnundborgSidensjö IK19:17+4:079:56
5Signe ForsbergSkogslöparna20:09+4:5910:23
6Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna20:27+5:1710:32
7Hanna WoxlinSkogslöparna22:13+7:0311:27
8Tindra RytterstedtSkogslöparna22:50+7:4011:46
9Alva EliassonSundsvalls OK24:01+8:5112:22
10Cajsa NordströmSkogslöparna28:21+13:1114:36
11Linnea SjöbergOK Branten30:05+14:5515:30

H10

1 940 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liam HälldalSkogslöparna14:287:27
2Martin NilssonSkogslöparna15:02+0:347:44
3Joel ByströmOK Nolaskogsarna19:04+4:369:49
4Titan AnundborgSidensjö IK22:30+8:0211:35
5Eskil EngbergHärnösands OK25:37+11:0913:12
6Sixten KjellqvistSidensjö IK27:19+12:5114:04
7Albert StrandlundOK Nipan35:49+21:2118:27
Benjamin Åström FernandoOK Brantenej start

D35

3 690 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanna EdströmHärnösands OK39:0310:34
2Karin PerssonSkogslöparna39:39+0:3610:44
3Monika WesterlundOK Nolaskogsarna44:21+5:1812:01
4Louise WoxlinSkogslöparna1:01:03+22:0016:32

H35

4 850 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn EngbergHärnösands OK38:167:53
2Oskar ForsbergSkogslöparna38:56+0:408:01
3Jonas HälldalSkogslöparna42:52+4:368:50
4Mattias PerssonSkogslöparna44:16+6:009:07
5Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna45:10+6:549:18
6Kristofer WesterSkogslöparna47:24+9:089:46
7Peter WoxlinSkogslöparna49:40+11:2410:14
8Jens WestinSkogslöparna52:04+13:4810:44
9Daniel KnutssonSkogslöparna54:49+16:3311:18
10Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna56:12+17:5611:35
11Björn ByströmOK Nolaskogsarna1:00:48+22:3212:32
12Håkan SjöströmOK Branten1:14:30+36:1415:21

D45

3 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa HägglundOK Nolaskogsarna37:2810:35
2Anna-Karin ViklundOK Nipan38:22+0:5410:50
3Victoria KarlssonSkogslöparna43:49+6:2112:22
4Susanne RantakokkoOK Nipan45:45+8:1712:55
5Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK56:11+18:4315:52
6Susanne MikaelssonHusums IF OK1:07:13+29:4518:59

H45

4 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan NäslundOK Nolaskogsarna32:508:00
2Sören PeterssonOK Nolaskogsarna33:57+1:078:16
3Jörgen NylénOK Nolaskogsarna34:45+1:558:28
4Clas EngströmOK Nolaskogsarna37:09+4:199:03
5Per EdströmHärnösands OK38:22+5:329:21
6Per MolinHärnösands OK40:43+7:539:55
7Erik BorglundHärnösands OK43:31+10:4110:36
8Anders MannelqvistOK Nolaskogsarna44:29+11:3910:50
9Jan ÅhlundOK Nolaskogsarna46:14+13:2411:16
10Christer MikaelssonHusums IF OK46:50+14:0011:25
11Per-Johan JosefssonSkogslöparna47:25+14:3511:33
Mikael NilssonSkogslöparnaej start

D55

3 540 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen36:5010:24
2Agneta LindbergSkogslöparna42:00+5:1011:51
3Inger EdinSidensjö IK43:56+7:0612:24
4Birgitta StrandbergSkogslöparna48:09+11:1913:36
5Ulla Britt SundinSkogslöparna1:21:30+44:4023:01
Anna NieminenOK Nipanej start
Katarina KvickSkogslöparnaej start

H55

3 690 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna29:588:07
2Jörgen EdinSidensjö IK35:30+5:329:37
3Peter HanssonSundsvalls OK36:14+6:169:49
4Leif StrandbergSkogslöparna38:23+8:2510:24
5Lennart StrandbergSkogslöparna40:28+10:3010:57
6Jan-Ivar FlodinLugnviks IF41:39+11:4111:17
7Leif SellingHärnösands OK43:10+13:1211:41
8Thomas LarssonLugnviks IF45:56+15:5812:26
9Mats LarssonSkogslöparna56:01+26:0315:10

D65

2 690 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carin NordinSkogslöparna40:2215:00
2Anne-Marie ByströmSidensjö IK47:59+7:3717:50

H65

3 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran HällströmOK Nipan34:489:49
2Kjell OhlssonFredrikshofs IF Skid & OK41:05+6:1711:36
3Björn OlofssonSidensjö IK43:30+8:4212:17
4Per SundinSkogslöparna44:46+9:5812:38
5Bertil NordinSkogslöparna46:30+11:4213:08
6Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna51:00+16:1214:24

H70

3 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland SalomonssonHärnösands OK45:2212:48
2Sören PetterssonOK Nipan48:06+2:4413:35
3Åke HöglundTimrå SOK57:13+11:5116:09

H75

3 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle JonssonOK Nolaskogsarna49:4214:02
2Lars LindKramfors-Alliansen57:01+7:1916:06
Torsten VestmanOK Nolaskogsarnaej godkänd
Birger ByströmSidensjö IKej godkänd

Inskolning

1 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Sally ArvidssonSkogslöparnafullföljt
Emma ByströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Alice OlssonOK Brantenfullföljt
Björn OlssonOK Brantenfullföljt
Lukas SjöbergOK Brantenfullföljt
Björn StrandlundOK Nipanfullföljt
Måns TroengOK Linnefullföljt
Edvin WesterSkogslöparnafullföljt

U1

1 940 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Herman EliassonSundsvalls OK20:5710:47
2Elsa WoxlinSkogslöparna33:13+12:1617:07
3Stina PerssonSkogslöparna36:28+15:3118:47
4Meja SandlundSkogslöparna47:31+26:3424:29
5Ture ForsbergSkogslöparna49:39+28:4225:35

Öppen motion 2

2 090 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bert Erik VibergLugnviks IF33:1115:52
2Sofia Smith-38:02+4:5118:11
3Ailsa PageSidensjö IK51:01+17:5024:24

Öppen motion 4

3 400 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas BerglundOK Nipan36:1510:39
2Iza AnundborgSidensjö IK42:33+6:1812:30
3Britt-Marie OlofssonSidensjö IK44:39+8:2413:07
4Emilia BerglundOK Nipan45:26+9:1113:21
5Adelina AllbergHärnösands OK45:44+9:2913:27
6Marlene HälldalSkogslöparna47:50+11:3514:04
7Frida KnutssonSkogslöparna1:11:18+35:0320:58
8Susanne BylundSkogslöparna1:18:02+41:4722:57
9Camilla AnderssonOK Nolaskogsarna1:20:23+44:0823:38

Öppen motion 7

3 540 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias AllbergHärnösands OK26:077:22
2Stina HedbergSidensjö IK34:41+8:349:47
3Johanna StrandlundOK Nipan40:54+14:4711:33
4Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna41:06+14:5911:36
5David KjellqvistSidensjö IK43:21+17:1412:14
6Tomas NordströmSkogslöparna46:43+20:3613:11
7Sverker RytterstedtSkogslöparna51:47+25:4014:37
8Hans NordströmSkogslöparna56:50+30:4316:03
9Åke ErikssonOK Nolaskogsarna1:00:32+34:2517:05
Monica HolmerOK Nipanej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser