Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Östergötland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Östergötland
Arrangörsorganisation: Motala AIF OL
Datum: lördag 10 september 2016

D21

4 050 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna WehlinSkogspojkarnas OK39:539:50
2Anna-Stina PåledalOK Roxen39:55+0:029:51
3Erica PetterssonIFK Göteborg43:28+3:3510:43
4Veronica LundOK Kolmården44:17+4:2410:56
5Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK45:24+5:3111:12
6Ida DalhammerOK Roxen45:53+6:0011:19
7Fredrika VångellLinköpings OK47:11+7:1811:39
8Kajsa HammarströmLinköpings OK47:58+8:0511:50
9Amanda HolmgrenVittjärvs IK50:25+10:3212:26
10Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK50:51+10:5812:33
11Elisabeth AhlgrenLinköpings OK51:18+11:2512:40
12Linnéa HolmqvistHagaby GoIF Örebro51:26+11:3312:41
13Jenny SandhOK Roxen54:08+14:1513:21
14Jenny BjörkOK Denseln54:24+14:3113:25
15Ida KallurOK Ravinen54:31+14:3813:27
16Lovisa AdolfssonOK Denseln56:53+17:0014:02
17Julia Modig TjärnströmLinköpings OK59:08+19:1514:36
18Malin JohanssonOK Tylöskog59:28+19:3514:40
19Sofia SalomonssonLinköpings OK59:52+19:5914:46
20Mia EronnLinköpings OK1:00:50+20:5715:01
21Frida KarlssonLinköpings OK1:01:35+21:4215:12
22Karolina FalkOK Roxen1:03:43+23:5015:43
23Sara ForsbergOK Kolmården1:04:16+24:2315:52
24Maria ElmelidLinköpings OK1:04:43+24:5015:58
25Josefin AxelssonHestra IF1:15:30+35:3718:38
26Jenny SelldinStjärnorps SK1:37:34+57:4124:05
Hilda MattssonJärla Orienteringej godkänd
Charlotte ÖstlundOK Roxenej godkänd
Lisa MalmströmGOIF Tjalveej godkänd
Britta NorénBoxholm-Mjölby OLej start
Matilda JonssonLinköpings OKej start
Therese KlintbergLinköpings OKej start

H21

4 310 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim SvenskStora Tuna OK28:436:39
2Olle KaleredOK Denseln29:04+0:216:44
3Ludwig LjungqvistIK Hakarpspojkarna29:13+0:306:46
4Emil SvenskStora Tuna OK29:20+0:376:48
5Erik AnderssonOK Orion30:47+2:047:08
6Mathias HallménOK Denseln30:58+2:157:11
7Rasmus ElmelidLinköpings OK31:15+2:327:15
8Mats RöjgårdOK Kolmården32:03+3:207:26
9Erik MartinssonLinköpings OK32:07+3:247:27
9Per CarlborgLinköpings OK32:07+3:247:27
11Emil KaleredOK Denseln34:02+5:197:53
12Henrik TostebergLinköpings OK34:40+5:578:02
13Peter ErikssonLinköpings OK35:11+6:288:09
14Niklas OlssonLinköpings OK36:05+7:228:22
15Mattias ErikssonOK Denseln36:33+7:508:28
16Oskar LjungqvistIK Hakarpspojkarna37:12+8:298:37
17Mattias ZachrissonOK Roxen38:32+9:498:56
18Erik FernlundSäterbygdens OK40:13+11:309:19
19Björn CarlsonOK Roxen41:19+12:369:35
20David ModigOK Denseln41:26+12:439:36
21Maxime BonneauLinköpings OK45:09+16:2610:28
22Joakim GustafssonFinspångs SOK47:26+18:4311:00
23Tobias KonradssonÖdeshögs SK47:42+18:5911:04
24Albin DetterfeltLinköpings OK48:30+19:4711:15
25Johan AllardLinköpings OK50:34+21:5111:43
26Klas JohanssonOK Kolmården53:45+25:0212:28
27Erik AnderssonIK Gandvik58:27+29:4413:33
28Per SidénLinköpings OK1:03:36+34:5314:45
29Per ÖstlundOK Roxen1:09:49+41:0616:11
30Johan GranathTjällmo-Godegårds OK1:12:25+43:4216:48
31Emil BruhnBoxholm-Mjölby OL1:34:18+1:05:3521:52
Erik PetterssonOK Denselnej godkänd
Joel Käll KarlssonLinköpings OKej godkänd
Anton SjökvistStora Tuna OKej start
Eric RosanderFinspångs SOKej start
Andreas AxelssonLinköpings OKej start
Anton SundinSträngnäs-Malmby OLej start

D20

2 970 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andrea SvenssonOK Tisaren29:4510:01
2Fanny AsketunOK Roxen32:11+2:2610:50
3Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna33:21+3:3611:13
4Pim HedbergOK Pan-Kristianstad34:41+4:5611:40
5Elin JohanssonFinspångs SOK38:36+8:5112:59
6Agnes WesterbergTrollhättans SOK42:34+12:4914:19
7Märta BerggrenOK Kolmården47:10+17:2515:52
8Linnea BorgLinköpings OK1:08:18+38:3322:59

H20

4 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville JohanssonOK Kolmården30:017:15
2Albin LillieströmOK Roxen31:10+1:097:31
3Oskar LeinonenOK Kolmården33:31+3:308:05
4Alexander WiklundFinspångs SOK37:47+7:469:07
5Adam ThellsénOK Roxen39:44+9:439:35
Sven EngströmLinköpings OKej start

D18

2 360 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma PetterssonOK Roxen22:599:44
2Lisa BerggrenOK Kolmården24:18+1:1910:17
3Sarah MagnussonLinköpings OK25:28+2:2910:47
4Sarah PerssonOK Denseln27:21+4:2211:35
5Klara LjunggrenLinköpings OK27:31+4:3211:39
6Lova EvebornOK Roxen28:04+5:0511:53
7Victoria AsketunOK Roxen30:51+7:5213:04
8Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubb31:30+8:3113:20
9Tilda MarmelidOK Roxen35:22+12:2314:59
10Emma S JohanssonLinköpings OK36:13+13:1415:20
11Emilia ÖstlundOK Kolmården38:11+15:1216:10
12Johanna GuståsLinköpings OK38:24+15:2516:16
13Julia KnutssonBoxholm-Mjölby OL42:07+19:0817:50
Moa KjellbergBjörkfors GOIFej start

H18

3 100 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo LillieströmOK Roxen25:358:15
2August MollénOK Denseln27:06+1:318:44
3Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna30:02+4:279:41
4Johan WehlinSkogspojkarnas OK30:18+4:439:46
5Pontus LindblomOK Roxen31:34+5:5910:10
6Gustaf HedegårdOK Kolmården33:24+7:4910:46
7Jonas AnderssonOK Roxen34:49+9:1411:13
8Oscar PrytzGOIF Tjalve35:33+9:5811:28
9Hugo DalhammerOK Roxen35:51+10:1611:33
10Joel KarnehedOK Roxen36:29+10:5411:46
11Hugo EkingeOK Motala41:27+15:5213:22
12Jesper KarlssonGOIF Tjalve42:59+17:2413:51
13Johan LindmanFinspångs SOK43:14+17:3913:56
14Rasmus JonssonTjällmo-Godegårds OK44:03+18:2814:12
15Joel SjödinOK Kolmården45:57+20:2214:49
16Linus ClassonNAIS Orienteringsklubb1:02:14+36:3920:04
17Axel KullbergLinköpings OK1:31:42+1:06:0729:34
Per KarlssonOK Tylöskogej godkänd
Eric JehrlanderGOIF Tjalveej godkänd

D16

2 760 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna JohnssonSkogspojkarnas OK33:2512:06
2Linnea HanssonOK Roxen35:22+1:5712:48
3Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK40:57+7:3214:50
4Linnea SamuelssonNAIS Orienteringsklubb44:50+11:2516:14
5Malva EvebornOK Roxen44:52+11:2716:15
6Olivia FröbergOK Roxen46:51+13:2616:58
7Frida SahlmanLinköpings OK50:01+16:3618:07
Tove PetterssonOK Roxenej godkänd
Linnea JonssonTjällmo-Godegårds OKej start

H16

2 670 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof LjunggrenLinköpings OK25:229:30
2Arvid WesterbergOK Kolmården27:40+2:1810:21
3Thorsten SvenssonFinspångs SOK28:14+2:5210:34
4Leo JohanssonOK Kolmården29:18+3:5610:58
5Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb30:05+4:4311:16
6Joel ErnstssonFinspångs SOK31:29+6:0711:47
7Gustav TräffNAIS Orienteringsklubb31:45+6:2311:53
8Jonathan JylltorpLinköpings OK34:06+8:4412:46
9Emanuel HerberthsonLinköpings OK39:59+14:3714:58
10Jakob ThellsénOK Roxen45:26+20:0417:00
11Josef HelanderOK Roxen52:43+27:2119:44
Elias AxelssonFinspångs SOKej start
Gunnar EngströmLinköpings OKej start

D14

2 440 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK22:059:03
2Alice MarmelidOK Roxen22:22+0:179:10
3Sara WänströmFinspångs SOK22:45+0:409:19
4Kerstin LjungemyrOK Kolmården22:56+0:519:23
5Emma ErikssonTjällmo-Godegårds OK24:00+1:559:50
6Elin NetzOK Kolmården25:04+2:5910:16
7Linnea LundOK Kolmården26:03+3:5810:40
8Linn AldénOK Roxen26:59+4:5411:03
9Jensine SvenssonFinspångs SOK27:10+5:0511:08
10Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb27:18+5:1311:11
11Kristin HerberthsonLinköpings OK28:55+6:5011:51
12Märta KämmerlingOK Motala30:17+8:1212:24
13Fanny ÖstlundOK Kolmården31:08+9:0312:45
14Filippa BjörkhammerBjörkfors GOIF31:46+9:4113:01
15Moa HjortOK Roxen32:49+10:4413:26
16Ebba KleinBjörkfors GOIF36:37+14:3215:00
17Hanna LundgrenLinköpings OK37:18+15:1315:17
18Johanna PetterssonGustavsbergs OK38:43+16:3815:52
19Elin KjellmanLinköpings OK40:19+18:1416:31
20Jonna AlfredssonOK Roxen40:42+18:3716:40
21Ellen EkingeOK Motala45:42+23:3718:43
22Ebba LövgrenBoxholm-Mjölby OL48:54+26:4920:02
23Sigrid FröbergOK Roxen49:33+27:2820:18
Johanna TörnqvistMotala AIF OLej godkänd
Emmy LindgrenLinköpings OKej start

H14

2 460 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon JohanssonOK Kolmården16:366:44
2Alfons PetersonOK Denseln20:14+3:388:13
3Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb20:54+4:188:29
4Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb23:35+6:599:35
5Albin EronnLinköpings OK24:10+7:349:49
6Malte EvebornOK Roxen24:23+7:479:54
7Erik WikströmNAIS Orienteringsklubb25:10+8:3410:13
8Oliver HöögOK Motala29:32+12:5612:00
9Erik JohnssonOK Kolmården32:00+15:2413:00
10Simon KarlssonOK Motala36:06+19:3014:40
11Karl MoverareLinköpings OK39:42+23:0616:08
12Ture BergqvistNAIS Orienteringsklubb39:56+23:2016:13
13David StrömbäckOK Denseln40:02+23:2616:16
14Gustaf KullbergBjörkfors GOIF46:57+30:2119:05
15Carl HedegårdOK Kolmården51:41+35:0521:00
Albin AlfredssonOK Roxenej godkänd
Sverre RöjgårdOK Kolmårdenej godkänd
Emil SöderbergTjällmo-Godegårds OKej godkänd

H14 Kort

2 420 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin WalterssonOK Roxen34:4614:21

D12

2 420 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yrsa RöjgårdOK Kolmården19:278:02
2Annie LundOK Kolmården21:42+2:158:58
3Sigrid LjunggrenLinköpings OK21:56+2:299:03
4Alice ErikssonTjällmo-Godegårds OK22:15+2:489:11
5Sofia TunessonSkogspojkarnas OK23:35+4:089:44
6Ida ErnstssonFinspångs SOK25:54+6:2710:42
7Linda SvenssonFinspångs SOK27:23+7:5611:18
8Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK28:41+9:1411:51
9Sofie EttlingSkogspojkarnas OK29:10+9:4312:03
10Moa Algers OmholtSkogspojkarnas OK33:18+13:5113:45
11Fanny WalterssonOK Roxen44:06+24:3918:13
12Elvira LarssonMotala AIF OL47:25+27:5819:35
13Mindra LangerOK Roxen51:49+32:2221:24
14Klara HaraldssonMotala AIF OL56:35+37:0823:22
15Milla StrömquistMotala AIF OL1:01:12+41:4525:17
Julia ÅttingLinköpings OKej godkänd
Alice JohanssonFinspångs SOKej godkänd
Ida HjortOK Roxenej start

H12

2 440 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo PerssonOK Denseln18:197:30
2Johan ÅrbrinkLinköpings OK19:08+0:497:50
3Elis PetersonOK Denseln20:05+1:468:13
4Ludvig EronnLinköpings OK20:12+1:538:16
5Adam PlawskiOK Roxen20:35+2:168:26
6Rasmus KarlssonOK Denseln21:34+3:158:50
7Rasmus PåledalOK Roxen21:35+3:168:50
8Vilgot KempeOK Denseln21:47+3:288:55
9Jacob PåledalOK Roxen21:53+3:348:58
10Elias OhlssonTjällmo-Godegårds OK22:35+4:169:15
11Otto NilssonLinköpings OK23:52+5:339:46
12Rikard HellgrenFinspångs SOK23:56+5:379:48
13Tronje SkoglundOK Motala26:31+8:1210:52
14Rasmus VibergOK Roxen26:51+8:3211:00
15Daniel JonssonTjällmo-Godegårds OK27:09+8:5011:07
16Karl HjärtsjöTjällmo-Godegårds OK27:54+9:3511:26
17Allan WigrenOK Motala27:58+9:3911:27
18Tim MartinssonOK Motala28:05+9:4611:30
19William SvartlingOK Motala30:34+12:1512:31
20Edvin AhlFinspångs SOK31:22+13:0312:51
21Theodor ThomassenLinköpings OK33:01+14:4213:31
22Lukas AxénOK Motala36:33+18:1414:58
23Mattias SamuelssonNAIS Orienteringsklubb37:05+18:4615:11
24Marcus PetterssonOK Roxen38:11+19:5215:38
25Hampus FahlstedtSkogspojkarnas OK40:18+21:5916:30
26Albin KjellbergBjörkfors GOIF40:38+22:1916:39
27Francesco SavaniSkogspojkarnas OK42:49+24:3017:32
28Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK43:19+25:0017:45
29Lucas PilemalmMotala AIF OL54:23+36:0422:17
Elmer WaldfeltFinspångs SOKej godkänd
Elias ThellsénOK Roxenej start
Samuel KleinBjörkfors GOIFej start
August EkingeOK Motalaej start

D10

1 630 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde EvebornOK Roxen13:438:24
2Moa PihlströmOK Roxen14:23+0:408:49
3Moa GöhlFinspångs SOK16:06+2:239:52
4Ebba HjärtsjöTjällmo-Godegårds OK16:40+2:5710:13
5Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb17:37+3:5410:48
6Tilda MalmströmGOIF Tjalve18:30+4:4711:20
7Maja ForsMotala AIF OL19:30+5:4711:57
8Alice EttlingSkogspojkarnas OK20:10+6:2712:22
9Nora KleinBjörkfors GOIF21:18+7:3513:04
10Jennifer NyströmOK Roxen22:52+9:0914:01
11Linn MagnussonMotala AIF OL23:30+9:4714:25
12Wilma FahlstedtSkogspojkarnas OK30:23+16:4018:38
Ebba SkullmanLinköpings OKej start

H10

1 620 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo BraamOK Denseln10:076:14
2Wilmer KempeOK Denseln10:42+0:356:36
3Arvid TrofastTjällmo-Godegårds OK11:11+1:046:54
3Emil LagnetegBoxholm-Mjölby OL11:11+1:046:54
5Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OK11:22+1:157:00
6Edvin ÅttingLinköpings OK11:27+1:207:04
7Mille LangerOK Roxen11:28+1:217:04
8Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK12:32+2:257:44
9Oscar SvenskTjällmo-Godegårds OK12:46+2:397:52
10Filip HöögOK Motala13:14+3:078:10
11Lucas BerggrenLinköpings OK14:00+3:538:38
12Martin PilemalmMotala AIF OL14:08+4:018:43
13Theo DoverforsTjällmo-Godegårds OK15:42+5:359:41
14Adrian SandellOK Roxen16:32+6:2510:12
15Alfred LarssonMotala AIF OL17:14+7:0710:38
16Leon MustapicMotala AIF OL17:47+7:4010:58
17Melker WaldfeltFinspångs SOK17:48+7:4110:59
18Jakob LindholmBoxholm-Mjölby OL17:54+7:4711:02
19Gustav HellgrenSkogspojkarnas OK20:47+10:4012:49
20Noah KorallMotala AIF OL21:46+11:3913:26
Theo ÅrbrinkLinköpings OKej start

D35

2 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta FrisellBoxholm-Mjölby OL39:3413:13
2Linda NyströmOK Roxen52:31+12:5717:33
3Anna-Lena LagnetegBoxholm-Mjölby OL1:02:43+23:0920:58
Anna KempeOK Denselnej godkänd
Elin TudénIK Hakarpspojkarnaej start

H35

4 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik SandhOK Roxen33:338:17
2Peter AronssonLinköpings OK34:02+0:298:24
3Jonas BraamOK Denseln51:34+18:0112:43
4Markus HenrikssonLinköpings OK55:26+21:5313:41
5Joakim KjellbergBjörkfors GOIF1:12:41+39:0817:56
Håkan SamorTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Robert HögbergLinköpings OKej start

D40

3 150 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina AhlanderOK Denseln40:1912:47
2Karolina HellgrenFinspångs SOK52:09+11:5016:33
3Viktoria LindholmBoxholm-Mjölby OL53:02+12:4316:50
4Susanne KarlssonOK Denseln54:22+14:0317:15
5Liselott EricsonLinköpings OK58:17+17:5818:30
6Marie WalterssonOK Roxen1:08:14+27:5521:39
7Maria LangerOK Roxen1:14:38+34:1923:41
8Cecilia BjörkhammerBjörkfors GOIF1:31:26+51:0729:01
Marie SvenskTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Susanne AldénOK Roxenej godkänd
Malin PilvingeOK Kolmårdenej godkänd
Johanna PetersonOK Denselnej godkänd
Cecilia StrömbäckOK Denselnej start
Annica CrispinOK Denselnej start

H40

4 120 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristian AlgersSkogspojkarnas OK32:077:47
2Sören Nilsson PåledalOK Roxen35:16+3:098:33
3Bertil EronnLinköpings OK35:19+3:128:34
4Peter EttlingSkogspojkarnas OK38:46+6:399:24
5Christian EnbergLinköpings OK38:52+6:459:26
6Per MagnussonLinköpings OK38:57+6:509:27
7Peter TudénIK Hakarpspojkarna41:01+8:549:57
8Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK43:04+10:5710:27
9Stefan SehlerOK Kolmården44:20+12:1310:45
10Martin JarelandLinköpings OK44:36+12:2910:49
11Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OK44:38+12:3110:50
12Tomas BomanLinköpings OK44:54+12:4710:53
13Mattias NilssonBjörkfors GOIF45:09+13:0210:57
14James MelanderTjällmo-Godegårds OK47:15+15:0811:28
15Magnus ForsbergOK Motala47:19+15:1211:29
16Stefan NyströmOK Roxen49:47+17:4012:05
17Kjell SvenssonStjärnorps SK58:04+25:5714:05
18Örjan SandellOK Roxen1:02:26+30:1915:09
19Nils-Åke SkoglundOK Motala1:04:24+32:1715:37
20Leif LindgrenLinköpings OK1:08:37+36:3016:39
21Johan MoverareLinköpings OK1:34:23+1:02:1622:54
22Andreas CarlssonOK Kolmården1:39:05+1:06:5824:02
Henrik GöhlFinspångs SOKej godkänd
Christian KämmerlingOK Motalaej godkänd
Henrik PilvingeOK Kolmårdenej godkänd
Henrik PetersonOK Denselnej start
Magnus NilssonLinköpings OKej start

D45

2 760 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika IvarssonLinköpings OK32:0811:38
2Lena StrömTjällmo-Godegårds OK32:35+0:2711:48
3Jenny RöjgårdOK Kolmården33:39+1:3112:11
4Annika AsketunOK Roxen34:30+2:2212:30
5Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL34:37+2:2912:32
6Susanne PetterssonOK Roxen36:41+4:3313:17
7Kristina LjunggrenLinköpings OK37:21+5:1313:31
8Marie AnderssonNAIS Orienteringsklubb40:30+8:2214:40
9Bodil MolinBoxholm-Mjölby OL40:43+8:3514:45
10Agneta ErikssonOK Kolmården40:50+8:4214:47
11Inger GuståsLinköpings OK40:55+8:4714:49
12Sofia WesterbergOK Kolmården42:43+10:3515:28
13Annica BerggrenOK Kolmården43:20+11:1215:42
14Jenny ÖstlundOK Kolmården45:03+12:5516:19
15Lena MalmströmGOIF Tjalve48:34+16:2617:35
16Lena LindmanFinspångs SOK49:35+17:2717:57
17Lena MolinBoxholm-Mjölby OL55:52+23:4420:14
18Maria LillieströmOK Roxen57:11+25:0320:43
19Gith TellsénOK Roxen57:42+25:3420:54
20Pernilla HörwingOK Roxen59:03+26:5521:23
21Liselott RothLinköpings OK1:01:48+29:4022:23
22Charlotta PersOK Kolmården1:05:06+32:5823:35
23Eva EngmanOK Denseln1:05:09+33:0123:36
24Lotta BorgLinköpings OK1:05:50+33:4223:51
Helena HolmOK Roxenej godkänd

H45

4 140 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn KarlssonOK Denseln36:128:44
2Björn AnderssonBredaryds SOK36:40+0:288:51
3Johan OtterströmLinköpings OK37:10+0:588:58
4Henrik MarmelidOK Roxen39:04+2:529:26
5Christian ErikssonLinköpings OK40:24+4:129:45
6Henrik PetterssonOK Roxen41:04+4:529:55
7Åke LjunggrenLinköpings OK41:25+5:1310:00
8Fredrik EngmanOK Denseln41:48+5:3610:05
9Anders LillieströmOK Roxen41:59+5:4710:08
10Per KempeOK Denseln43:09+6:5710:25
11Mikael WesterbergOK Kolmården44:13+8:0110:40
12Johan PetterssonOK Motala44:51+8:3910:50
13Jonas OlssonOK Roxen45:19+9:0710:56
14Johan WänströmFinspångs SOK46:51+10:3911:18
15Olle LindmanFinspångs SOK47:15+11:0311:24
16Patrik MartinssonOK Motala47:47+11:3511:32
17Anders DoverforsTjällmo-Godegårds OK48:35+12:2311:44
18Mikael LangerOK Roxen49:46+13:3412:01
19Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb51:37+15:2512:28
20Magnus SahlmanLinköpings OK51:46+15:3412:30
21Henrik LjungemyrOK Kolmården54:17+18:0513:06
22Sven-Johan PrytzGOIF Tjalve57:52+21:4013:58
23Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL58:18+22:0614:04
24Per ThellsénOK Roxen59:27+23:1514:21
25John HylandStjärnorps SK1:00:53+24:4114:42
26Fredrik UrbergHammarkinds OK1:02:32+26:2015:06
27Patrik EvebornOK Roxen1:02:53+26:4115:11
28Torbjörn AnderssonOK Motala1:03:36+27:2415:21
29Anders EkingeOK Motala1:13:25+37:1317:44
30Lars-Åke KullbergBjörkfors GOIF1:24:51+48:3920:29
Johan FridströmFinspångs SOKej godkänd
Peter LundOK Kolmårdenej godkänd
Thomas PerssonOK Denselnej start
Tomas HammarVästerbergslagens OLej start
Stefan KarlssonOK Denselnej start

D50

2 890 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger BergLinköpings OK39:5913:50
2Mia LindbergBoxholm-Mjölby OL40:04+0:0513:51
3Karin LundströmStjärnorps SK46:35+6:3616:07
4Pia VångellLinköpings OK50:08+10:0917:20
5Anneli WiklundFinspångs SOK58:13+18:1420:08
6Sofia SvedevallOK Roxen1:02:36+22:3721:39
7Ebba HedegårdOK Kolmården1:04:37+24:3822:21
8Monika LundqvistSkogspojkarnas OK1:10:26+30:2724:22
9Anna KullbergLinköpings OK1:11:32+31:3324:45
10Lena StrömbäckLinköpings OK1:31:19+51:2031:35
Carina KaleredOK Denselnej godkänd
Anita WehlinSkogspojkarnas OKej godkänd
Gitte EngströmLinköpings OKej start
Sofia GustafssonOK Roxenej start

H50

3 860 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SvenskTjällmo-Godegårds OK30:207:51
2Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF31:23+1:038:07
3Anders BergLinköpings OK34:03+3:438:49
4Stefan ThellsénOK Roxen39:40+9:2010:16
4Anders DalhammerOK Roxen39:40+9:2010:16
6Lars WistedtBoxholm-Mjölby OL40:49+10:2910:34
7Per GuståsLinköpings OK43:49+13:2911:21
8Anders MolinBoxholm-Mjölby OL44:21+14:0111:29
9Niklas RönnbäckOK Eken46:19+15:5911:59
10Dag JehrlanderGOIF Tjalve46:53+16:3312:08
11Rikard BorgLinköpings OK47:39+17:1912:20
12Magnus HerberthsonLinköpings OK47:48+17:2812:23
13Pedro LundqvistLinköpings OK48:28+18:0812:33
14Johan ÅttingLinköpings OK49:02+18:4212:42
15Patric MolinBoxholm-Mjölby OL53:05+22:4513:45
16Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL55:21+25:0114:20
17Jonas DetterfeltLinköpings OK55:51+25:3114:28
18Jan BerggrenOK Denseln56:45+26:2514:42
19Thomas RimhagenLinköpings OK1:03:05+32:4516:20
20Lars-Åke ClassonNAIS Orienteringsklubb1:04:48+34:2816:47
21Christer BroströmOK Denseln1:11:35+41:1518:32
22Jörgen SköldLinköpings OK1:20:35+50:1520:52
23Roger KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:21:15+50:5521:02
Ulf JohnssonSkogspojkarnas OKej godkänd

D55

2 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne NymanTjällmo-Godegårds OK44:0715:45
2Eva LindsténStjärnorps SK46:43+2:3616:41
3Margareta RuntegenBoxholm-Mjölby OL48:20+4:1317:15
4Lena RosanderFinspångs SOK52:20+8:1318:41
5Ingrid JohanssonLinköpings OK58:29+14:2220:53
6Monika LarssonSkarpnäcks OL1:09:26+25:1924:47
7Pia StålhandskeBjörkfors GOIF1:16:59+32:5227:29

H55

3 770 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL48:0412:44
2Bengt SchwartzOK Kolmården48:23+0:1912:50 Ladda ner rutt i gpx-format
3Kenneth SvenssonFinspångs SOK49:11+1:0713:02
4Mats RosanderFinspångs SOK52:08+4:0413:49
5Börje AnderssonLinköpings OK53:51+5:4714:17
6Jörgen BatzSkarpnäcks OL54:07+6:0314:21
7Thomas StenströmLinköpings OK54:30+6:2614:27
8Ulf LindbergBoxholm-Mjölby OL57:52+9:4815:20
9Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb59:28+11:2415:46
10Mats AnderssonFinspångs SOK1:01:59+13:5516:26
11Christer KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:09:07+21:0318:20
12Jan LundgrenLinköpings OK1:16:18+28:1420:14
Tommy ErikssonGOIF Tjalveej godkänd
Jan-Erik KarlssonBoxholm-Mjölby OLej godkänd

D60

2 730 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena FröbergGOIF Tjalve40:3914:53
2Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb45:20+4:4116:36
3Gerd HagströmGOIF Tjalve57:42+17:0321:08
4Eva-Britt HultquistFinspångs SOK1:00:52+20:1322:17
5Carin AnderssonOK Denseln1:08:17+27:3825:00
6Barbro ÖstlundOK Roxen1:15:32+34:5327:40
7Ulla KjellLinköpings OK1:15:56+35:1727:48
8Catharina ForsénOK Denseln1:17:00+36:2128:12
9Mona PetersenOK Motala1:17:51+37:1228:30
10Marie SvernestamLinköpings OK1:18:53+38:1428:53
11Lena JohanssonSkogspojkarnas OK1:29:04+48:2532:37
Lena PerssonGamleby OKej start

H60

3 170 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Åke TengvallBoxholm-Mjölby OL42:3013:24
2Lenn AronssonLinköpings OK43:58+1:2813:52
3Björn TholénStjärnorps SK44:18+1:4813:58
4Pär ForsströmStjärnorps SK46:45+4:1514:44
5Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK47:51+5:2115:05
6Stephan SvenssonLinköpings OK48:32+6:0215:18
7Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OK48:41+6:1115:21
8Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF51:28+8:5816:14
9Björn Erik OhlssonFinspångs SOK55:51+13:2117:37
10Karl MollénOK Denseln59:49+17:1918:52
11Sven GranathTjällmo-Godegårds OK1:01:42+19:1219:27
12Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL1:04:24+21:5420:18
13Lennart SvernestamLinköpings OK1:08:06+25:3621:28
14Torgny JohanssonBjörkfors GOIF1:09:34+27:0421:56
15Ingemar PerssonGamleby OK1:14:41+32:1123:33
Bengt ÖstlundOK Roxenej godkänd
Torsten BråmåOK Roxenej godkänd
Per-Ove EkmanOK Roxenej godkänd
Pelle SkullmanLinköpings OKej start

D65

2 320 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NordvallOK Kolmården37:3116:10
2Britt-Marie AldénOK Kolmården45:50+8:1919:45
3Maja-Stina GustavssonOK Roxen1:06:01+28:3028:27
4Kerstin BlomOK Kolmården1:37:07+59:3641:51
5Catharina JohanssonOK Kolmården1:40:54+1:03:2343:29

H65

2 870 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK40:3114:07
2Per ErikssonLinköpings OK40:38+0:0714:09
3Runar AldénOK Kolmården44:55+4:2415:39
4Rune RingsgårdOK Roxen46:46+6:1516:17
5Håkan GustafssonBoxholm-Mjölby OL49:52+9:2117:22
6Ove JohanssonOK Kolmården50:07+9:3617:27
7Peter HagströmGOIF Tjalve50:27+9:5617:34
8Lars StrömTjällmo-Godegårds OK54:26+13:5518:57
9Anders KjellLinköpings OK59:49+19:1820:50
10Per GustavssonOK Roxen1:02:38+22:0721:49
11Jan-Larry HolmbergOK Motala1:04:20+23:4922:24
12Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL1:16:11+35:4026:32
Bertil SenestadFinspångs SOKej godkänd
Christer JohanssonOK Motalaej godkänd
Ingemar LöfqvistStjärnorps SKej start

D70

2 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britten PerssonFinspångs SOK1:00:1723:32
2Carina LindmanFinspångs SOK1:04:02+3:4525:00
3Sonja HanssonGOIF Tjalve1:12:55+12:3828:28
4Eva LindgrenLinköpings OK1:16:25+16:0829:51
5Lotta GranholmLinköpings OK1:20:37+20:2031:29
6Chatarina AnderssonOK Motala1:38:47+38:3038:35

H70

2 500 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen33:1013:16
2Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL35:12+2:0214:04
3Roland AlsénOK Roxen39:22+6:1215:44 Ladda ner rutt i gpx-format
4Kjell HolmströmBjörkfors GOIF44:05+10:5517:38
5Rolf-Inge KarlssonBoxholm-Mjölby OL51:11+18:0120:28
6Gunnar CarlsonOK Roxen54:26+21:1621:46
7Nils SjödinGOIF Tjalve55:35+22:2522:14
8Leif SamorTjällmo-Godegårds OK1:16:40+43:3030:40
9Ulf WaldenfjordLinköpings OK1:25:05+51:5534:02
Jerry MartinssonOK Motalaej godkänd
Jan PetterssonOK Roxenej godkänd
Roger DanielssonLinköpings OKej start

D75

2 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt PetterssonOK Roxen1:12:2435:29
Inger GustafssonOK Roxenej start

H75

2 380 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf MattssonOK Kolmården54:5523:04
2Per-inge SvenssonOK Eken1:13:28+18:3330:52
3Arne WallbergOK Eken1:21:55+27:0034:25
4Folke SimonssonOK Roxen2:01:55+1:07:0051:13
Bertil ArdellOK Roxenej godkänd
Johnny WallingeOK Kolmårdenej godkänd
Gösta LindmanFinspångs SOKej godkänd
Göran HektorLinköpings OKej godkänd
Bengt KarlssonLinköpings AIKej godkänd
Kjell HagströmLinköpings OKej godkänd
Leif AnderssonOK Motalaej godkänd

H80

2 120 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola KleistBoxholm-Mjölby OL1:00:3728:35
2Anders AdlerLinköpings AIK1:15:54+15:1735:48
3Holger PerssonOK Eken1:16:19+15:4235:59
Rune FritzLinköpings OKej start

Inskolning

1 630 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elin AlfredssonOK Roxenfullföljt
Gerda ArlidStjärnorps SKfullföljt
Arvid ForsMotala AIF OLfullföljt
Märta HaraldssonMotala AIF OLfullföljt
Stina KleinBjörkfors GOIFfullföljt
Alvin KorallMotala AIF OLfullföljt
Disa KorallMotala AIF OLfullföljt
Elis KorallMotala AIF OLfullföljt
Gustav LagnetegBoxholm-Mjölby OLfullföljt
Märta LagnetegBoxholm-Mjölby OLfullföljt
Fridolf LarssonMotala AIF OLfullföljt
Erika LindholmBoxholm-Mjölby OLfullföljt
Tuva LindstedtMotala AIF OLfullföljt
Malva StrömquistMotala AIF OLfullföljt
Tage NyanderOK Roxenej start

U1

1 630 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irma FrisellBoxholm-Mjölby OL16:119:55
2Lova BraamOK Denseln16:25+0:1410:04
3Ivar FrisellBoxholm-Mjölby OL17:23+1:1210:39
4Edwin WedinNAIS Orienteringsklubb17:36+1:2510:47
5Alvar KempeOK Denseln18:24+2:1311:17
6Stina BerggrenLinköpings OK19:05+2:5411:42
7Linnea WettermarkMotala AIF OL19:53+3:4212:11
8Hilda BrantvallOK Denseln20:12+4:0112:23
9Elsa KorallMotala AIF OL20:18+4:0712:27
10Alice ClassonNAIS Orienteringsklubb20:42+4:3112:41
11Viktor AbrahamssonTjällmo-Godegårds OK20:57+4:4612:51
12Viktor KarlssonTjällmo-Godegårds OK24:21+8:1014:56
13Filip FlisMotala AIF OL26:13+10:0216:05
14Elliot KarlssonTjällmo-Godegårds OK27:17+11:0616:44
15Ebbe ArlidStjärnorps SK27:34+11:2316:54
16Ella JohanssonFinspångs SOK27:53+11:4217:06
17Fredrik SelldinStjärnorps SK31:19+15:0819:12
18Oskar SelldinStjärnorps SK31:33+15:2219:21
19Joel GustavssonOK Roxen33:58+17:4720:50
20Saga SehlerOK Kolmården36:17+20:0622:15
21Isak StrömbäckOK Denseln39:12+23:0124:02
22Otto BrantvallOK Denseln43:27+27:1626:39
23Alma BrantvallOK Denseln43:32+27:2126:42
24Einar SelldinStjärnorps SK57:27+41:1635:14
Elsa NyanderOK Roxenej start

U2

2 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eskil JussilaNAIS Orienteringsklubb28:1711:41
2Amanda LindgrenLinköpings OK42:33+14:1617:34
3Erik EttlingSkogspojkarnas OK43:19+15:0217:53
Elsa KorallMotala AIF OLej start

Öppen motion 1

1 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix GustavssonOK Roxen13:548:31
2Brigitte AlsénOK Roxen29:27+15:3318:04

Öppen motion 3

2 440 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter KorallMotala AIF OL29:0311:54
2Iris JussilaNAIS Orienteringsklubb30:18+1:1512:25
3Ylwa HolmqvistKlubblös31:56+2:5313:05
4Eva JylltorpLinköpings OK34:08+5:0513:59
5Anna WirenLinköpings skidklubb45:57+16:5418:49
6Helena BergbomBjörkfors GOIF48:27+19:2419:51
7Carl-Åke BergbomBjörkfors GOIF48:30+19:2719:52
8Karl KullbergBjörkfors GOIF53:54+24:5122:05
Anita AllardTjällmo-Godegårds OKej godkänd

Öppen motion 5

2 440 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter FahlstedtSkogspojkarnas OK29:3212:06
2Johan FrisellBoxholm-Mjölby OL34:43+5:1114:13
3Erika StrömbäckAnkarsrums OK35:01+5:2914:21
4Anders LindholmBoxholm-Mjölby OL36:56+7:2415:08
5Johan WaernqvistNAIS Orienteringsklubb38:03+8:3115:35
6Tina LindgrenLinköpings OK39:42+10:1016:16
7Erik HanssonOK Roxen41:02+11:3016:49
8Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK41:32+12:0017:01
9Ulf SvenssonNAIS Orienteringsklubb42:03+12:3117:14
10Patric HaleniusMotala AIF OL43:14+13:4217:43
11Sara AnderssonOK Denseln44:35+15:0318:16
12Petra NilssonNAIS Orienteringsklubb44:41+15:0918:18
13Erik AbrahamssonKlubblös44:54+15:2218:24
14Louise DalhammerOK Roxen45:11+15:3918:31
15Jonas BrantvallOK Denseln52:51+23:1921:39
16Matilda KohtamäkiFinspångs SOK53:39+24:0721:59
17Eva EkingeOK Motala56:08+26:3623:00
18Malin SehlerOK Kolmården58:32+29:0023:59
19AnneMarie VindFinspångs SOK1:00:58+31:2624:59
20Sören LindellOK Motala1:03:14+33:4225:54
21Tony EloffTjällmo-Godegårds OK1:26:03+56:3135:15
22Jan NilssonLinköpings OK1:29:58+1:00:2636:52
Magnus AnderssonOK Denselnej godkänd
Carolina MagnussonLinköpings OKej godkänd

Öppen motion 7

2 520 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias TunessonSkogspojkarnas OK30:4712:12
2Sixten ElehedLinköpings OK33:17+2:3013:12
3Elias RankkaOK Roxen40:03+9:1615:53
4Joakim FornanderOK Roxen42:48+12:0116:59
5Urban PeterssonLinköpings OK44:21+13:3417:35
6Erik JohanssonOK Motala47:06+16:1918:41
7Åsa BraamOK Denseln50:30+19:4320:02
8Bo PetterssonÖstgöta Helikopter SK & IF50:35+19:4820:04
9Martin HochwallnerLinköpings OK51:29+20:4220:25
10Anna KarlqvistTjällmo-Godegårds OK51:31+20:4420:26
11Emma BerggrenLinköpings OK52:08+21:2120:41
12Erik WedinNAIS Orienteringsklubb53:22+22:3521:10
13Marika LundinTjällmo-Godegårds OK53:35+22:4821:15
14Anders SvenssonFinspångs SOK56:20+25:3322:21
15Linda WänströmFinspångs SOK1:03:09+32:2225:03
16Helena LindgrenNAIS Orienteringsklubb1:03:38+32:5125:15
17Roger StigssonLinköpings OK1:05:41+34:5426:03
18Magnus AllardTjällmo-Godegårds OK1:06:12+35:2526:16
19Mattias FredsbergOK Roxen1:08:35+37:4827:12
20Rolf JungbarkTjällmo-Godegårds OK1:10:50+40:0328:06
21Kurt AnderssonOK Denseln1:12:14+41:2728:39
22Anniken GustafssonÖdeshögs SK1:13:13+42:2629:03
23Lina RengsstedtKlubblös1:14:28+43:4129:33
24Åsa DetterfeltLinköpings OK1:15:09+44:2229:49
25Anna FröbergOK Roxen1:19:29+48:4231:32
26Filippa AnderenKlubblös1:20:07+49:2031:47
27Nina KämmerlingOK Motala1:21:29+50:4232:20
28Emma BrånnOK Tylöskog1:23:32+52:4533:08
29Gustaf OlssonLinköpings OK1:32:57+1:02:1036:53
30Tor AnderssonNAIS Orienteringsklubb1:56:22+1:25:3546:10
Erik HörbergKlubblösej godkänd
Ulrika GustafssonIK Vistaej godkänd
Arne AnderssonOK Motalaej godkänd
Marcus KohtamäkiFinspångs SOKej godkänd

Öppen motion 8

4 050 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vidar SjögrenTjällmo-Godegårds OK41:2910:14
2Sara HelanderDomnarvets GOIF41:47+0:1810:19
3Nils NedforsOK Roxen42:26+0:5710:28
4Jonny KarlssonOK Denseln44:38+3:0911:01
5Jan AsketunOK Roxen45:40+4:1111:16
5Gustav VeideVäsby OK45:40+4:1111:16
7Vesa JussilaNAIS Orienteringsklubb45:41+4:1211:16
8Olle HanssonOK Roxen50:12+8:4312:23
9Erik HelanderOK Roxen52:13+10:4412:53
10Jesper WaldfeltFinspångs SOK53:52+12:2313:18
11Ulf EklundOK Motala57:42+16:1314:14
12Gaute ThomassenLinköpings OK58:50+17:2114:31
13Fredrik KempeOK Denseln58:55+17:2614:32
14Hans PetterssonLinköpings skidklubb1:00:51+19:2215:01
15Magnus JohanssonOK Kolmården1:02:21+20:5215:23
16Mikael WindahlMotala AIF OL1:03:15+21:4615:37
17Maria WindahlMotala 1:03:17+21:4815:37
18Hannes WernSundsvalls OK1:06:55+25:2616:31
19Kennet LindqvistOK Kolmården1:08:58+27:2917:01
20Jonas SchedinLinköpings OK1:09:06+27:3717:03
21Per O MagnussonLinköpings OK1:09:08+27:3917:04
22Jan KaleredOK Denseln1:11:36+30:0717:40
23Tomas VångellLinköpings OK1:15:53+34:2418:44
24Björn EkmanOK Roxen1:18:14+36:4519:19
25Ola SvärmOK Roxen1:22:16+40:4720:18
26Per VåtzBoxholm-Mjölby OL1:24:12+42:4320:47
27Thomas JohanssonOK Kolmården1:29:56+48:2722:12
28Esko LeinonenOK Kolmården1:35:49+54:2023:39
29Björn MorenLinköpings OK1:36:38+55:0923:51
30Susanne MagnussonNAIS Orienteringsklubb1:44:15+1:02:4625:44
Jennie AxinHagaby GoIF Örebroej godkänd
Lina EttlingSkogspojkarnas OKej godkänd
Maja AnderssonOK Orionej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser