Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Skärgårdssprinten, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skärgårdssprinten
Arrangörsorganisation: OK Roslagen
Datum: tisdag 19 juli 2016 - onsdag 20 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21

2 810 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena JanssonOK Ravinen16:566:01
2Inga KazlauskaiteOK Linné17:30+0:346:13
3Johanna ÖbergOK Linné17:38+0:426:16
4Magdalena OlssonIFK Mora OK17:55+0:596:22
5Kate MorrisonOK Linné18:23+1:276:32
6Sandra BoströmOK Linné18:44+1:486:40
7Emma HagrotTäby OK19:13+2:176:50
8Johanna LännevallOK Roslagen19:30+2:346:56
8Lina BerggrenTullinge SK19:30+2:346:56
10Hanna KjellinForsa OK19:40+2:446:59
10Maria Von SchmalenséeAttunda OK19:40+2:446:59
12Karna ThorssonOK Linné20:09+3:137:10
13Sofie BergendahlIF Thor20:13+3:177:11
14Malin DahlbäckOK Österåker20:41+3:457:21
15Carolina OlssonÄlvdalens IF OK20:47+3:517:23
15Annika RidellIF Thor20:47+3:517:23
17Jessica SöllvanderOK Rodhen21:23+4:277:36
18Anna HerbertTäby OK21:56+5:007:48
19Pernilla SvedinLånghundra IF22:08+5:127:52
20Carolina JonsellVallentuna-Össeby OL23:01+6:058:11
21Ebba EkmanOK Tyr23:20+6:248:18
22Johanna RagvaldOK Linné24:10+7:148:36
23Karin LindellIF Thor24:49+7:538:49
24Sofia KrafftLänna IF25:32+8:369:05
25Karolina AnderssonLänna IF26:37+9:419:28
26Evelina RostöRånäs OK26:40+9:449:29
27Katarina LandströmLånghundra IF28:39+11:4310:11
28Matilda SkunckeTäby OK29:12+12:1610:23
29Vera BogrenSundbybergs IK29:57+13:0110:39
30Anna EideforsSundbybergs IK32:02+15:0611:23
31Mikaela WallenströmOK Österåker36:01+19:0512:49
Erica HellgrenOK Älvsjö-Örbyutom tävlan
Fanny RostöRånäs OKutom tävlan
Juliette SoulardStora Tuna OKutom tävlan
Sara JohanssonOK Linnéutom tävlan
Samantha SaegerOK Linnéej start
Maria JanssonOK Linnéej start

H21

2 980 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav BergmanOK Ravinen13:344:33
2Albin RidefeltOK Linné14:02+0:284:42
3Rassmus AnderssonOK Linné14:32+0:584:52
4Ruslan GlebovOK Ravinen15:15+1:415:07
5Anton ForsbergLånghundra IF15:23+1:495:09
6Martin HunhammarOK Ravinen16:00+2:265:22
7Anton SundgrenLånghundra IF16:01+2:275:22
8Arvid HenrikssonJärla Orientering16:06+2:325:24
9Erik BerzellJärla Orientering16:21+2:475:29
10Erik FernlundSäterbygdens OK16:42+3:085:36
10Johan HerbertTäby OK16:42+3:085:36
12David SundströmSöderhamns OK16:49+3:155:38
13Olle GrywenzOK Linné17:04+3:305:43
14Simon SchusterIFK Lidingö SOK17:07+3:335:44
15Jonas EklundOK Rodhen17:30+3:565:52
16anders boströmOK Linné17:39+4:055:55
17Conny ForsbergLånghundra IF17:44+4:105:57
18John LarssonRånäs OK17:54+4:206:00
19Niklas CarlssonSundbybergs IK18:09+4:356:05
20Simon AnderssonOK Rodhen18:12+4:386:06
21Liutauras BileviciusOK Roslagen18:17+4:436:08
22Johan SvedbergHeming Orientering18:25+4:516:10
23Joakim BacklundTäby OK18:31+4:576:12
24Tomas FagerstedtSödertälje-Nykvarn OF18:35+5:016:14
25Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK18:36+5:026:14
26Torbjörn LännevallOK Roslagen18:45+5:116:17
27Ulf BergströmOK Rodhen18:48+5:146:18
28Emil GrehnOK Rodhen18:54+5:206:20
29Johan EdenhamnLänna IF19:13+5:396:26
30Johan HörnfeldtOK Ravinen19:18+5:446:28
31Fredrik SetterqvistOK Södertörn19:42+6:086:36
32Adam LöfströmJönköpings OK20:07+6:336:45
33Johan BanckTierps SOK20:18+6:446:48
34Vidar PerssonTäby OK20:35+7:016:54
35Fredrik LindellIF Thor20:41+7:076:56
36Mikael PerssonFK Göingarna21:29+7:557:12
37Mats WarvelinLånghundra IF22:17+8:437:28
38Peter NyströmIF Thor22:29+8:557:32
39William HultqvistVallentuna-Össeby OL22:34+9:007:34
40Anders LindgrenLånghundra IF22:45+9:117:38
41Jesper NyströmIF Thor23:09+9:357:46
42Eddie BjärrenholtRånäs OK23:51+10:178:00
43Tobias AnderssonOK Österåker25:55+12:218:41
44Erik JonssonLånghundra IF27:49+14:159:20
45Jonathan NealisLänna IF29:31+15:579:54
46Daniel RönnqvistOK Linné56:45+43:1119:02
Joakim AlmtorpLånghundra IFej godkänd
Emil ThalinForsa OKutom tävlan
Baptiste GirardOK Ravinenutom tävlan
Alistair LandelsStora Tuna OKutom tävlan
Love BerzellOK Ravinenutom tävlan
Olof SmittSödertälje-Nykvarn OFutom tävlan
Benny BlomsterIF Ålandej start
Kent LundvallTäby OKej start
Mikael HagströmHäverödals SKej start
Johan LindqvistTäby OKej start
Alexander AlnessLånghundra IFej start

HD21MOTION

2 670 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1johan stenbäckOK Roslagen14:225:22
2torbjörn thorsénKlubblös15:31+1:095:48
3Robert JohanssonTäby OK15:55+1:335:57
4Mats LundbäckJärfälla OK16:51+2:296:18
5Viktor BlomrosAndrarums IF18:03+3:416:45
6Mats HerbertTäby OK18:35+4:136:57
7Anders GranbergOK Klemmingen18:36+4:146:57
8Mattias ÖrtlundRånäs OK19:21+4:597:14
9Anna BlomstenOK Roslagen19:28+5:067:17
10Stina BanckIF Hagen19:54+5:327:27
11Claes BlomstenOK Roslagen20:00+5:387:29
12Niklas OlssonIFK Mora OK22:51+8:298:33
13Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK25:26+11:049:31
14Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna25:38+11:169:36
15ida rönnqvistOK Linné26:06+11:449:46
16Linnéa GranlundTäby OK27:17+12:5510:13
17Ulrika LarssonRånäs OK28:22+14:0010:37
18Håkan WahlnäsOK Linné28:32+14:1010:41
19Christina SälgbladVallentuna-Össeby OL30:27+16:0511:24
20Petra LundbäckJärfälla OK32:22+18:0012:07
21ulrika blomqvistKlubblös38:42+24:2014:29
Håkan BrandbergLånghundra IFej godkänd
Stina BorängSnättringe SKutom tävlan
Håkan ErikssonSkogsluffarnas OKutom tävlan
Marianne HultqvistVallentuna-Össeby OLutom tävlan
Ing-Marie NyströmIF Thorutom tävlan
Andrea JonssonLånghundra IFej start

D16

2 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes BromanOK Roslagen15:466:18
2Lovisa WigertzLånghundra IF17:23+1:376:57
3Alva JonssonLånghundra IF18:30+2:447:24
4Sofia GidingVallentuna-Össeby OL20:56+5:108:22
5Jonna LundbäckJärfälla OK23:00+7:149:12
6Ellen SkunckeTäby OK25:29+9:4310:11
7Felicia CedstedtVallentuna-Össeby OL26:07+10:2110:26
Vendela JonsellVallentuna-Össeby OLej start

H16

2 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias IvaresOK Södertörn17:576:15
2Arvid UmegårdLånghundra IF19:08+1:116:40
3Hugo BäsénIF Thor20:07+2:107:00
4Axel Leijon ThorellLånghundra IF20:57+3:007:17
5Oskar VahlbergOK Österåker21:47+3:507:35
Axel BergströmOK Rodhenej godkänd
Ville FontellOK Enenutom tävlan
Gustav NirvinHaninge SOKutom tävlan

D14

2 200 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa BogrenSundbybergs IK14:006:21
2Ebba LindellIF Thor14:22+0:226:31
3Cornelia KrafftLänna IF14:47+0:476:43
4Emilia BergströmOK Rodhen15:15+1:156:55
5Maja SandvikAttunda OK15:49+1:497:11
6Elsa BäsénIF Thor15:55+1:557:14
7Lovisa HambäckLånghundra IF16:14+2:147:22
8Emma LundbergOK Roslagen16:54+2:547:40
9Sigrid CarlssonSundbybergs IK17:12+3:127:49
10Alva NyströmIF Thor18:39+4:398:28
11Agnes Söllvander EklundOK Rodhen19:11+5:118:43
12Märta SandvikAttunda OK21:17+7:179:40
13alice janssonOK Roslagen24:04+10:0410:56
14Hannah ÖrtlundRånäs OK26:21+12:2111:58
15Alva SundblomRånäs OK29:07+15:0713:14
16Elsa Söllvander EklundOK Rodhen31:00+17:0014:05
Edit JonssonLånghundra IFej godkänd
Tilda WigforssArboga OKej start

H14

2 270 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl GrywenzOK Linné11:485:11
2Emil BoströmOK Linné12:54+1:065:40
3Aron HellgrenIF Thor13:12+1:245:48
4Johan LundbäckJärfälla OK13:31+1:435:57
5Oskar SundblomRånäs OK13:54+2:066:07
6Manne HammarbergJärfälla OK15:36+3:486:52
7Albin ForsbergLånghundra IF15:38+3:506:53
8niklas erlandssonOK Södertörn16:01+4:137:03
9Johan FochsenWaxholms OK16:45+4:577:22
10Svante SandvikAttunda OK17:10+5:227:33
11Albin WarvelinLånghundra IF17:43+5:557:48
12Joel ThalénSundbybergs IK18:32+6:448:09
13Filip LindqvistTäby OK18:57+7:098:20
14Simon WahlnäsOK Linné19:16+7:288:29
15Hugo ÖrtlundRånäs OK19:38+7:508:38
16Noa BerglundTäby OK19:49+8:018:43
17David NäslundOK Roslagen20:33+8:459:03
18Viktor JanssonOK Roslagen21:31+9:439:28
19Stellan GradinAndrarums IF22:37+10:499:57
20Hugo NylundOK Linné22:50+11:0210:03
21fredrik AlbergVallentuna-Össeby OL24:46+12:5810:54
22Viktor BoströmOK Linné25:52+14:0411:23
23Hugo HanssonIF Thor27:24+15:3612:04
24Jens FochsenWaxholms OK35:52+24:0415:48
Axel MålargårdTäby OKej godkänd
Olle Pettersson GradinAttunda OKutom tävlan
Andreas BorängSnättringe SKutom tävlan

U2

2 000 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa BlomstenOK Roslagen19:069:33
2elvin ThorsénKlubblös20:35+1:2910:17
3Erika AhlbergVallentuna-Össeby OL22:01+2:5511:00
4Elis HanssonIF Thor24:01+4:5512:00
4Felicia BlomstenOK Roslagen24:01+4:5512:00
6Albin FranzénOK Södertörn24:04+4:5812:02
7Julia SödergrannVallentuna-Össeby OL24:45+5:3912:22
8Moa LundinOK Linné26:34+7:2813:17
9Einar Lundman-StridkvistOK Roslagen27:45+8:3913:52
10Greta SandvikAttunda OK29:30+10:2414:45
11Nora Svedin JakobssonLånghundra IF29:58+10:5214:59
12Daniel WahlnäsOK Linné32:02+12:5616:01
13Joel AhlbergOK Linné35:49+16:4317:54
14Gustav LindbergOK Roslagen38:39+19:3319:19
15Petter FochsenWaxholms OK39:27+20:2119:43
16Felicia KrafftLänna IF39:59+20:5319:59
17David EideforsSundbybergs IK41:31+22:2520:45
Oskar Svedin JakobssonLånghundra IFej godkänd
Frode SmittSödertälje-Nykvarn OFutom tävlan
Katja SmittSödertälje-Nykvarn OFutom tävlan
Ella LindqvistTäby OKej start
Max LindqvistTäby OKej start

D45

2 520 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila B HöglundFK Herkules17:397:00
2Lena LarssonSala OK18:24+0:457:18
3Kia NordströmTäby OK18:48+1:097:27
4Annika SvenssonSolna OK18:57+1:187:31
5Ulla MolinAttunda OK19:00+1:217:32
6Yvonne GrehnOK Rodhen19:11+1:327:36
7Ann FranzénOK Södertörn19:25+1:467:42
8Ewa Edström ForsbergLånghundra IF20:19+2:408:03
9Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL20:25+2:468:06
10Ingela ThoressonAndrarums IF20:33+2:548:09
11Lena ErlandssonOK Södertörn20:41+3:028:12
12Helene LöfströmJönköpings OK21:49+4:108:39
13Åsa Marknell DewittLänna IF22:27+4:488:54
14Maria LännevallOK Roslagen22:28+4:498:54
15Ann-Sofie EdenhamnLänna IF22:29+4:508:55
16Åsa PetterssonVallentuna-Össeby OL22:42+5:039:00
17Annette WigertzLånghundra IF23:19+5:409:15
18Helena SkoglundIFK Kiruna23:34+5:559:21
19Kristina TinglöfDegerfors OK23:57+6:189:30
20Elisabeth BengtssonHaninge SOK23:59+6:209:31
21Anette ArksandVallentuna-Össeby OL25:05+7:269:57
22Gertraud LeonhardtOC Fürstenfeld28:03+10:2411:07
23Åsa SkunckeTäby OK32:16+14:3712:48
24Maria AhlbergNorbergs OK42:09+24:3016:43
Sofia SmittSödertälje-Nykvarn OFutom tävlan
Kajsa GradinAttunda OKutom tävlan
Marie ForshällenAttunda OKutom tävlan
Ing-Marie LarssonIF Thorej start
Ingela AlnessLånghundra IFej start
Marica TynellRånäs OKej start
Hanna WigforssArboga OKej start
Monica RostöRånäs OKej start

H45

2 700 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen HellgrenIF Thor17:066:19
2Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL17:20+0:146:25
3Jonas GidingVallentuna-Össeby OL17:52+0:466:37
4Hans TarandiIFK Lidingö SOK17:57+0:516:38
5Per GrywenzOK Linné18:05+0:596:41
6Johan SällforsIFK Lidingö SOK18:20+1:146:47
7Henrik ErlandssonOK Södertörn18:22+1:166:48
8Jörgen EkmanTäby OK18:27+1:216:49
9Anders TollOK Linné18:32+1:266:51
10Jan-Olof BogrenSundbybergs IK18:46+1:406:57
11Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF18:55+1:497:00
12Peter NordströmTäby OK19:02+1:567:02
13Johan LundvallTäby OK19:06+2:007:04
14Ola CarlénBromma-Vällingby SOK19:08+2:027:05
15Petter RanefallIF Thor19:09+2:037:05
16Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK19:11+2:057:06
17Tryggve RönnqvistOK Linné19:20+2:147:09
18Per EdenhamnLänna IF19:22+2:167:10
19Sven WigertzLånghundra IF19:24+2:187:11
20Peter HambäckLånghundra IF19:37+2:317:15
21Mats AjlingTäby OK19:42+2:367:17
22Håkan DahlbäckOK Österåker19:55+2:497:22
23Christer ArksandVallentuna-Össeby OL20:28+3:227:34
24Urban VahlbergOK Österåker20:58+3:527:45
25Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK21:14+4:087:51
26Svante JonsellVallentuna-Össeby OL21:39+4:338:01
27Magnus BergströmRånäs OK21:49+4:438:04
28patrik smedmarkOK Roslagen22:04+4:588:10
29Roger TinglöfVäsby OK22:37+5:318:22
30Mikael BäsénIF Thor22:47+5:418:26
31Martin StenbackJärfälla OK23:27+6:218:41
32Håkan RostöRånäs OK24:03+6:578:54
33peter wippJärla Orientering24:37+7:319:07
34Kenneth PetterssonJärfälla OK25:50+8:449:34
35Stefan SundeliusJärfälla OK26:50+9:449:56
36Fredrik MolinAttunda OK27:03+9:5710:01
37Pontus LöfströmJönköpings OK27:48+10:4210:17
37Göran IvaresOK Södertörn27:48+10:4210:17
39Kjell AnderssonRånäs OK29:12+12:0610:48 Ladda ner rutt i gpx-format
40Mårten ThalénSundbybergs IK29:22+12:1610:52
41Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL29:34+12:2810:57
42Michael LindeIF Åland31:03+13:5711:30
43Jan GradinAndrarums IF34:34+17:2812:48
44Kin Ip WongHKOC35:21+18:1513:05
Johan KarlssonNorbergs OKej godkänd
Per FranzénOK Södertörnej godkänd
Magnus ForshällenAttunda OKutom tävlan
Ulf BurmanGustavsbergs OKutom tävlan
Lars-Olof JanssonOK Linnéutom tävlan
Torbjörn PetterssonAttunda OKutom tävlan
Carl PerssonTäby OKutom tävlan
Kenneth HermanssonSigtuna OKutom tävlan
Anders LundJärfälla OKutom tävlan
Johan PalmgrenTäby OKej start
Per EdlundSigtuna OKej start
Kenneth AlnessLånghundra IFej start

D60

2 320 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JanssonJärla Orientering20:358:52
2Eva ElnerudSigtuna OK23:02+2:279:55
3Anne LundmarkJärfälla OK24:01+3:2610:21
4Gun-Inger SahlbergLånghundra IF24:40+4:0510:37
5Kerstin SundbergVästerås SOK24:50+4:1510:42
6Eva OlssonRånäs OK24:53+4:1810:43
7Ewa NordlundLänna IF25:10+4:3510:50
8Lena Nyström-NilssonRånäs OK25:13+4:3810:52
9Ingrid SjölanderOK Rodhen25:24+4:4910:56
10Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL26:34+5:5911:27
11Anna BlomgrenTullinge SK29:27+8:5212:41
12Britt GunnarssonKristinehamns OK29:37+9:0212:45
13Anna-Stina NyströmLänna IF30:18+9:4313:03
14Lena JohnssonRånäs OK30:55+10:2013:19
15Kristina ErikssonLänna IF34:51+14:1615:01
16Pia VikströmTäby OK36:43+16:0815:49
17Margaretha NyströmLänna IF40:14+19:3917:20
18Elke WilkeTierps SOK40:54+20:1917:37
Birgitta KlangLånghundra IFej godkänd
Margareta WallénTäby OKej godkänd
Anneli LindqvistGustavsbergs OKutom tävlan
Margareta HaraldssonSigtuna OKutom tävlan
Ina WidegrenSkogsluffarnas OKutom tävlan
Marianne SellgrenSigtuna OKej start

H60

2 450 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonSala OK17:177:03
2Per Ove WallénTäby OK17:44+0:277:14
3Göran HanssonTäby OK18:46+1:297:39
4Lars LandströmLånghundra IF18:48+1:317:40
5Stefan GunnarssonKristinehamns OK20:39+3:228:25
6Ulf CarnbyTäby OK20:53+3:368:31
7Leif AlmtorpLånghundra IF20:59+3:428:33
8Johan KarlstenSolna OK21:09+3:528:37
9Kjell JanssonLånghundra IF21:25+4:088:44
10Per Erik FogelVästerås SOK21:32+4:158:47
11Bjarne BlomsterIF Åland21:58+4:418:57
12Rune SundströmSöderhamns OK22:33+5:169:12
13Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben22:34+5:179:12
14Kristian LeonhardtOC Fürstenfeld22:56+5:399:21
15Mikael TarandiIFK Lidingö SOK24:00+6:439:47
16Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF24:23+7:069:57
17Per-Åke CarlenstamVäsby OK24:36+7:1910:02
18Lars WestinVallentuna-Össeby OL25:10+7:5310:16
19André StraussOLG Thun25:53+8:3610:33
19Palle Møller NielsenOdense OK25:53+8:3610:33
21Björn LindgrenOK Österåker26:01+8:4410:37
22Jan Olov JonssonTierps SOK26:03+8:4610:37
23Jan BojlingSolna OK26:10+8:5310:40
24Sören WingeUpsala IF26:28+9:1110:48
25Mats TörngrenOK Linné26:33+9:1610:50
26Leif NordlundLänna IF26:36+9:1910:51
27Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL26:44+9:2710:54
28Martin EngqvistUpsala IF27:37+10:2011:16
29Torbjörn TirénHellas Orientering28:47+11:3011:44
30Anders StenbackBromma-Vällingby SOK29:49+12:3212:10
31Jan-Olof MalmSigtuna OK30:07+12:5012:17
32Sören ErikssonLänna IF30:53+13:3612:36
33Rolf HjortRånäs OK31:18+14:0112:46
34Sven-Olov NorlinRimbo SOK31:47+14:3012:58
35Sixten WesterlundSödertälje IF32:57+15:4013:26
36Bernt JohanssonHäverödals SK33:10+15:5313:32
37Sigurd WallénTäby OK36:34+19:1714:55
38Hans SahlbergLånghundra IF37:12+19:5515:11
39Sven JacobssonIF Thor38:39+21:2215:46
40Lars-Erik LindellVäsby OK42:11+24:5417:13
41Bo WestlingHäverödals SK43:05+25:4817:35
Lars LöthmanJärfälla OKej godkänd
Bo SundénKarlsbyhedens IKutgått
Per-Åke HolmSigtuna OKutom tävlan
Conny HusénOK Roslagenutom tävlan
Per WeinestedtOK Linnéutom tävlan
Roine MattssonHäverödals SKutom tävlan
Thord RådbergOK Roslagenutom tävlan
Hans HolmbergVallentuna-Össeby OLutom tävlan
Svend Erik MathiassenOK Linnéutom tävlan
Uno KarlssonHäverödals SKutom tävlan
Håkan ErikssonUmeå OKej start
Olof AhlstenIF Thorej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser