Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vittjärvs 2-dagars, etapp 1, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vittjärvs 2-dagars
Arrangörsorganisation: Vittjärvs IK
Datum: lördag 8 juli 2017 - söndag 9 juli 2017

Etapp 1, långEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)

D21 Elit

10 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isabel SalénIFK Mora OK1:23:178:01

H21 Elit

12 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar HolmgrenBergnäsets AIK1:26:576:48
2Magnus LindmarkIFK Kiruna1:30:09+3:127:03
3David LundstenVittjärvs IK1:32:50+5:537:16
4Filip SalénBergnäsets AIK1:35:29+8:327:28
Tobias KarlssonPiteå IF Orienteringutgått
Jere PantsarPellon Ponsiutgått
Andreas KarlssonPiteå IF Orienteringej start

H20 Elit

10 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar ÖqvistBergnäsets AIK1:17:047:25
2Nils HenrikssonBergnäsets AIK1:24:22+7:188:08
Robin SalénBergnäsets AIKej start

D18 Elit

6 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WestinVittjärvs IK1:00:299:16
2Elsa ChristofferssonOK Renen1:03:19+2:509:42
3Emma HedlundOK Renen1:13:47+13:1811:18
4Linnea JohanssonTäby OK1:22:44+22:1512:41

H18 Elit

8 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gabriel LarssonGammelstads IF1:16:029:23
2Emil HornlidenUmedalens IF1:17:10+1:089:31
3Oskar LundgrenVittjärvs IK1:18:26+2:249:40
4Albin NorénPiteå IF Orientering1:21:46+5:4410:05

D16

4 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen34:067:43
2Ellen KillmeyVittjärvs IK51:07+17:0111:35
3Anna AasaÖvertorneå IF58:13+24:0713:12
4Emmie LindbäckOK Renen1:01:34+27:2813:57
Sofia LundkvistOK Vargenej start

H16

5 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias SnellOK Renen47:028:05
2Martin LundströmVittjärvs IK56:18+9:169:41

D14

3 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella TuressonOK Renen37:0410:42
2Klara KivijärviOK Renen43:29+6:2512:34
3Matilda AasaÖvertorneå IF45:39+8:3513:11
4Emma JohanssonVittjärvs IK50:43+13:3914:39
5Anni OikarinenSuunta 200052:11+15:0715:04
6Tindra JonssonSkarpnäcks OL59:26+22:2217:10
Moa JohanssonVäsby OKej godkänd

H14

3 460 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin GezeliusIFK Mora OK28:168:10
2Oskar ÅdahlUmeå OK29:10+0:548:25
3Oskar IngvarssonOK Renen32:12+3:569:18
4Simon MarkströmOK Renen36:07+7:5110:26
5Arvid ÖhrvallOK Skogshjortarna39:10+10:5411:19
6Victor BerglundVittjärvs IK40:08+11:5211:35
7Aron BlomqvistVittjärvs IK59:23+31:0717:09 Ladda ner rutt i gpx-format
8Andreas SvenssonSK Björnen1:02:26+34:1018:02
9Anton HedströmOK Renen1:06:14+37:5819:08
Albin LundbergArvidsjaurs OKej start

D12

2 640 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva ErssonIFK Mora OK21:448:13
2Emma HasselströmOK Renen26:58+5:1410:12
3Sofia MarkströmOK Renen30:41+8:5711:37
4Alva EngströmOK Renen34:07+12:2312:55
5Tova LindbäckOK Renen36:10+14:2613:41
6Josefine ÖhrvallOK Skogshjortarna38:58+17:1414:45
7Alma HedlundOK Renen42:52+21:0816:14
8Elin ÅdahlUmeå OK48:42+26:5818:26
9Moa LundgrenVittjärvs IK52:01+30:1719:42

H12

2 640 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim LundbergOK Renen19:597:34
2Eric HasselströmOK Renen21:37+1:388:11
3Hugo EkströmOK Tyr23:41+3:428:58
4Linus NordinOK Renen28:40+8:4110:51
5Edvard SvenssonSK Björnen30:34+10:3511:34
6Nils JohanssonVittjärvs IK31:11+11:1211:48
7Arvid IngvarssonOK Renen34:29+14:3013:03
Mattias KillmeyVittjärvs IKej godkänd

D10

2 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna TuressonOK Renen22:078:06
2Ella HedströmOK Renen26:30+4:239:42
3Frida ÖhrvallOK Skogshjortarna28:58+6:5110:36
4Tova HolmbergBergnäsets AIK29:46+7:3910:54

H10

2 730 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin JohanssonVäsby OK21:477:58
2Vilgot KuokkanenOK Renen22:39+0:528:17
3Axel EngströmOK Renen31:39+9:5211:35
4Emil BrännströmVittjärvs IK33:48+12:0112:22
5Anton HanssonBergnäsets AIK42:12+20:2515:27
6Hugo PellaVittjärvs IK43:09+21:2215:48
7Teodor JonssonSkarpnäcks OL44:15+22:2816:12
8Oliver BergströmVittjärvs IK53:23+31:3619:33
Olle ÅdahlUmeå OKej godkänd

D40

4 990 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Catrin IngvarssonOK Renen42:118:27
2Pernilla SirviöÖvertorneå IF46:33+4:229:19
3Maria Rosén ThelinJönköpings OK52:04+9:5310:26
4Catrine JohanssonVäsby OK1:09:38+27:2713:57
Sofia LundbergGöteborg-Majorna OKej godkänd

H40

7 720 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Claes TuressonOK Renen53:156:53
2Peter FredricsonIFK Mora OK54:02+0:476:59
3Melker PetterssonOK Renen56:27+3:127:18
4Jonas LundbergGöteborg-Majorna OK56:29+3:147:18
5Sven LundbäckGävle OK1:03:42+10:278:15
6Martin HolmbergBergnäsets AIK1:10:00+16:459:04
7Jan HäggrotOK Renen1:11:48+18:339:18
8Markus ÅdahlUmeå OK1:17:41+24:2610:03

D45

4 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena TuressonOK Renen37:548:15
2Karin ErssonIFK Mora OK46:41+8:4710:10
3Annica JanssonIFK Lidingö SOK53:52+15:5811:44
4Agneta LindbäckOK Renen1:16:40+38:4616:42

H45

6 740 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin HasselströmOK Renen1:11:1710:34
2Sven JohanssonTäby OK1:12:33+1:1610:45
3Peter LundbergOK Renen1:27:29+16:1212:58
4Jonas HedlundOK Renen1:27:36+16:1912:59
5Henrik ÖhrvallOK Skogshjortarna1:36:07+24:5014:15

H50

5 650 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas RönnbäckOK Eken39:176:57
2Johan LundbergArvidsjaurs OK41:10+1:537:17
3Inge SöderqvistOK Renen41:13+1:567:17
4Ingvar IsakssonSeskarö IF48:54+9:378:39
5Sven ÖrnerlingOK Renen48:55+9:388:39
6Jan ChristofferssonOK Renen53:30+14:139:28
7Ahti AasaÖvertorneå IF57:49+18:3210:13
8Magnus SäverosNilivaara IS59:12+19:5510:28
9Göran KarlssonPiteå IF Orientering1:14:10+34:5313:07
Per ÖgrenBergnäsets AIKej start
Lars LundkvistSeskarö IFej start

H55

5 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sture NorénÄlvsby IF OK51:459:09
2Markku OikarinenSuunta 200056:51+5:0610:03
3Fredrik SalénOK Renen1:00:28+8:4310:42
4Lars GrenJokkmokks SK1:05:48+14:0311:38

D60

3 620 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger VennbergOK Renen51:3514:14
2Angela NilssonSkellefteå OK1:07:57+16:2218:46

H60

4 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell HäggströmOK Tor48:049:37
2Tore ErikssonArvidsjaurs OK1:00:42+12:3812:09
3Svante LarssonOK Vargen1:01:09+13:0512:15
4Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK1:04:37+16:3312:56
Lars BlombergGammelstads IFej start

H65

4 990 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland JanssonÄlvsby IF OK56:3011:19
2Per ÖhlundGustavsbergs OK1:01:31+5:0112:19

D70

2 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro LundqvistLångvikens OK1:02:4921:26
2Ann PerssonPiteå IF Orientering1:09:04+6:1523:34

H70

3 390 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle AdolfssonLerums SOK30:278:58
2Conny LagerskogArvidsjaurs OK41:16+10:4912:10
3Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS46:15+15:4813:38
4Matts EngvallBodens Bandyklubb OS50:31+20:0414:54
5Clas-Göran LundBodens Bandyklubb OS52:18+21:5115:25
6Östen ErikssonAvesta OK55:03+24:3616:14
7Thor-Erik LindmarkIFK Kiruna57:00+26:3316:48
8Christer SvärdBergnäsets AIK1:01:59+31:3218:17
9S O VikströmSkellefteå OK1:07:07+36:4019:47

H75

3 390 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland LundqvistLångvikens OK40:1011:50
2Runar MarktinVidsels IK46:00+5:5013:34
3Stig LindskogVisborgs OK49:00+8:5014:27
4Göran EnkvistSkellefteå OK49:45+9:3514:40
5Henken ErikssonI 19 IF1:02:50+22:4018:32
6Per-Anders BrännströmArvidsjaurs OK1:06:42+26:3219:40
7Anders MorellIFK Kiruna1:14:48+34:3822:03

H80

2 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar LindströmOK Renen48:1616:28
2Folke ErikssonI 19 IF1:08:28+20:1223:22

Inskolning

2 320 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tuva BerglundVittjärvs IKfullföljt
Siri EdeskärOK Renenfullföljt
Jacob OscarssonSundbybergs IKfullföljt
Hannes PellaVittjärvs IKfullföljt
Julia SundbaumVittjärvs IKfullföljt

U1

2 320 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helmer KaarleÖvertorneå IF32:1213:52
2Tilde KojvumaaVittjärvs IK37:08+4:5616:00
3Alice kojvumaaVittjärvs IK37:15+5:0316:03
4Noel ErikssonKlubblös42:08+9:5618:09
5Lowe EkströmOK Tyr42:10+9:5818:10
6Selma SundqvistVittjärvs IK45:10+12:5819:28
7Knut HolmbergBergnäsets AIK46:36+14:2420:05
8Assar Rosén ThelinJönköpings OK50:34+18:2221:47
9Lilly WiklundOK Renen1:11:38+39:2630:52

U2

2 730 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik WestmanVittjärvs IK33:0712:07
2My BlomqvistOK Renen35:07+2:0012:51
3Elin BrännströmVittjärvs IK35:54+2:4713:09
4Irma IngvarssonOK Renen36:39+3:3213:25
5Thea BerglundVittjärvs IK38:08+5:0113:58
6Cornelia Anthoney OscarsonSundbybergs IK40:39+7:3214:53
7Alice BrännströmVittjärvs IK44:24+11:1716:15
8Isabell NorbergOK Renen44:29+11:2216:17
9Lova JonssonSkarpnäcks OL47:26+14:1917:22
10Vera EdeskärOK Renen49:25+16:1818:06
11Ellen WestmanStockholm51:45+18:3818:57
12Ida SundbaumVittjärvs IK58:39+25:3221:29

Öppen motion 1

2 730 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina NilssonVittjärvs IK45:1316:33

Öppen motion 3

2 640 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David BellqvistBoden35:4013:30
2Kristina KivijärviOK Renen36:40+1:0013:53
3Emilia WickbomVittjärvs IK46:25+10:4517:34
4Maria ÖqvistBergnäsets AIK1:23:58+48:1831:48

Öppen motion 5

3 460 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LundqvistLångvikens OK39:4711:29
2Mikael KivijärviOK Renen40:40+0:5311:45
3Mats WickbomOK Linné47:01+7:1413:35
4Hans JohanssonVittjärvs IK49:04+9:1714:10
5Sofia BlomqvistOK Renen50:24+10:3714:33
6Maja BjörkhagenVittjärvs IK51:26+11:3914:51
7Sara Ahlman ÅdahlUmeå OK54:54+15:0715:52
8Christine HedströmOK Renen57:07+17:2016:30
9Kjell SandströmBodens Bandyklubb OS57:57+18:1016:44
10Mats HanssonBergnäsets AIK1:01:29+21:4217:46
11Roland LarssonGammelstads IF1:01:57+22:1017:54
12Elin DjurbergBergnäsets AIK1:02:11+22:2417:58
13Agneta BergelinBergnäsets AIK1:07:48+28:0119:35
14Karin SkoglundOK Linné1:09:29+29:4220:04
15Lars-Åke SvenssonSK Björnen1:12:08+32:2120:50
16Anna SundbaumVittjärvs IK1:20:24+40:3723:14
16Karolina RönnbäckOK Eken1:20:24+40:3723:14
18Göran WallerOK Vargen1:26:45+46:5825:04
19Henry PilstålOK Renen1:32:09+52:2226:37
20Christine LarssonKalix1:36:15+56:2827:49
21Alexander ÅhrvallKlubblös1:59:08+1:19:2134:25
Emil GabrielssonVittjärvs IKej godkänd
Ann-Britt AasaÖvertorneå IFej godkänd
Rebecca FahlgrenVittjärvs IKej godkänd
Anna EngströmOK Renenutgått
Tommy EdeskärOK Renenej start
Maria KarlssonPiteå IF Orienteringej start

Öppen motion 8

4 590 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik EkströmOK Tyr50:1110:55
2Sara RensgardOK Renen50:13+0:0210:56
3Petter NorénÄlvsby IF OK50:32+0:2111:00
4Anders SjögrenSundsvalls OK50:41+0:3011:02
5Stefan LauriGammelstads IF56:27+6:1612:17
6Olga PasichnaGävle OK1:00:49+10:3813:14
7Kati RemesOK Renen1:02:45+12:3413:40
8Fredrik SundströmIFK Lidingö SOK1:06:44+16:3314:32
9Stefan MårtenssonKlubblös1:07:10+16:5914:37
10Christin JonassonBergnäsets AIK1:08:07+17:5614:50
11Torbjörn HornlidenUmedalens IF1:10:23+20:1215:20
12Anders MalmerUmeå OK1:17:28+27:1716:52

Öppen motion 9

7 720 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon WallerIFK Umeå59:217:41
2Anders JohanssonOK Renen1:40:42+41:2113:02

Challenge 7,5

6 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats HedströmOK Renen1:01:078:59
2Fredrik LundströmOK Renen1:37:29+36:2214:20
3Märtha LindmarkIFK Kiruna1:40:17+39:1014:44
4Linda LundbergOK Renen1:58:56+57:4917:29
Monica OlssonOK Renenej godkänd
Lisa BergKristinehamns OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser