Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vittjärvs 2-dagars, etapp 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vittjärvs 2-dagars
Arrangörsorganisation: Vittjärvs IK
Datum: lördag 8 juli 2017 - söndag 9 juli 2017

Etapp 1, långEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)

D21 Elit

4 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabel SalénIFK Mora OK40:299:22
2Elin HäggströmVittjärvs IK58:33+18:0413:33
Linnea SundströmVittjärvs IKej start

H21 Elit

5 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joar SvartholmBergnäsets AIK36:247:11
2Gunnar HolmgrenBergnäsets AIK38:37+2:137:37
3David LundstenVittjärvs IK39:50+3:267:52
4Magnus LindmarkIFK Kiruna41:30+5:068:12
5Filip SalénBergnäsets AIK42:14+5:508:20
Jere PantsarPellon Ponsiej start
Andreas KarlssonPiteå IF Orienteringej start
Tobias KarlssonPiteå IF Orienteringej start

H20 Elit

4 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar ÖqvistBergnäsets AIK38:178:11
2Robin SalénBergnäsets AIK40:29+2:128:40
3Nils HenrikssonBergnäsets AIK44:15+5:589:28

D18 Elit

3 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia WestinVittjärvs IK37:1910:37
2Elsa ChristofferssonOK Renen41:21+4:0211:46
3Emma HedlundOK Renen43:14+5:5512:19
4Linnea JohanssonTäby OK51:40+14:2114:43
5Rebecca FahlgrenVittjärvs IK57:56+20:3716:30

H18 Elit

4 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gabriel LarssonGammelstads IF42:5510:21
2Oskar LundgrenVittjärvs IK45:53+2:5811:04
3Harald LarssonBergnäsets AIK50:45+7:5012:15
Albin NorénPiteå IF Orienteringej start
Emil HornlidenUmedalens IFej start

D16

3 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna LundbergOK Renen25:518:12
2Ellen KillmeyVittjärvs IK34:05+8:1410:49
3Anna AasaÖvertorneå IF38:13+12:2212:07
Emmie LindbäckOK Renenej godkänd
Sofia LundkvistOK Vargenej start

H16

3 150 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias SnellOK Renen27:038:35
2Martin LundströmVittjärvs IK37:41+10:3811:57

D14

2 710 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella TuressonOK Renen23:258:38
2Matilda AasaÖvertorneå IF27:08+3:4310:00
3Klara KivijärviOK Renen27:27+4:0210:07
4Tindra JonssonSkarpnäcks OL29:21+5:5610:49
5Anni OikarinenSuunta 200030:06+6:4111:06
6Emma JohanssonVittjärvs IK35:54+12:2913:14
7Moa JohanssonVäsby OK38:31+15:0614:12

H14

2 710 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin GezeliusIFK Mora OK20:057:24
2Oskar ÅdahlUmeå OK22:44+2:398:23
3Victor BerglundVittjärvs IK23:29+3:248:39
4Simon MarkströmOK Renen23:39+3:348:43
5Oskar IngvarssonOK Renen24:27+4:229:01
6Aron BlomqvistVittjärvs IK25:20+5:159:20
7Anton HedströmOK Renen27:18+7:1310:04
8Andreas SvenssonSK Björnen29:17+9:1210:48
9Oskar NyholmÄlvsby IF OK31:12+11:0711:30
Albin LundbergArvidsjaurs OKej start

D12

2 250 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma HasselströmOK Renen21:579:45
2Tova LindbäckOK Renen27:39+5:4212:17
3Alma HedlundOK Renen28:25+6:2812:37
4Sofia MarkströmOK Renen30:59+9:0213:46
5Alva EngströmOK Renen33:50+11:5315:02
6Elin ÅdahlUmeå OK40:12+18:1517:52
7Moa LundgrenVittjärvs IK57:19+35:2225:28

H12

2 250 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim LundbergOK Renen18:178:07
2Arvid IngvarssonOK Renen20:03+1:468:54
3Hugo EkströmOK Tyr21:05+2:489:22
4Eric HasselströmOK Renen22:52+4:3510:09
5Edvard SvenssonSK Björnen25:44+7:2711:26
6Mattias KillmeyVittjärvs IK29:07+10:5012:56
7Linus NordinOK Renen37:54+19:3716:50
8Nils JohanssonVittjärvs IK41:20+23:0318:22

D10

1 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Minna TuressonOK Renen16:4710:02
2Ella HedströmOK Renen19:49+3:0211:51
3Tova HolmbergBergnäsets AIK20:18+3:3112:09

H10

1 670 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilgot KuokkanenOK Renen17:1310:18
2Axel EngströmOK Renen20:47+3:3412:26
3Edvin JohanssonVäsby OK21:53+4:4013:06
4Hugo PellaVittjärvs IK24:04+6:5114:24
5Anton HanssonBergnäsets AIK24:20+7:0714:34
6Teodor JonssonSkarpnäcks OL28:16+11:0316:55
7Oliver BergströmVittjärvs IK35:52+18:3921:28
Emil BrännströmVittjärvs IKutgått
Olle ÅdahlUmeå OKutgått

D40

3 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Catrin IngvarssonOK Renen33:029:41
2Sofia LundbergGöteborg-Majorna OK43:24+10:2212:43
3Catrine JohanssonVäsby OK57:49+24:4716:57
Maria Rosén ThelinJönköpings OKej start

H40

4 130 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claes TuressonOK Renen30:477:27
2Peter FredricsonIFK Mora OK32:45+1:587:55
3Melker PetterssonOK Renen34:24+3:378:19
4Jonas LundbergGöteborg-Majorna OK35:12+4:258:31
5Martin HolmbergBergnäsets AIK42:40+11:5310:19
6Jan HäggrotOK Renen48:03+17:1611:38

D45

2 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena TuressonOK Renen23:508:13
2Annica JanssonIFK Lidingö SOK34:19+10:2911:50
3Agneta LindbäckOK Renen56:33+32:4319:30

H45

4 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin HasselströmOK Renen41:159:59
2Sven JohanssonTäby OK48:57+7:4211:51
3Anders NordinOK Renen52:06+10:5112:36
4Jonas HedlundOK Renen53:26+12:1112:56
5Peter LundbergOK Renen55:42+14:2713:29

H50

3 460 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas RönnbäckOK Eken25:397:24
2Inge SöderqvistOK Renen27:55+2:168:04
3Johan LundbergArvidsjaurs OK29:01+3:228:23
4Per ÖgrenBergnäsets AIK31:58+6:199:14
5Jan ChristofferssonOK Renen33:37+7:589:42
6Magnus SäverosNilivaara IS35:40+10:0110:18
7Ingvar IsakssonSeskarö IF37:40+12:0110:53
8Sven ÖrnerlingOK Renen39:05+13:2611:17
9Ahti AasaÖvertorneå IF40:05+14:2611:35
10Göran KarlssonPiteå IF Orientering48:00+22:2113:52
Lars LundkvistSeskarö IFej start

H55

3 460 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sture NorénÄlvsby IF OK38:4311:11
2Fredrik SalénOK Renen42:56+4:1312:24
3Markku OikarinenSuunta 200046:57+8:1413:34

D60

2 480 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger VennbergOK Renen29:4912:01
Angela NilssonSkellefteå OKej start

H60

3 460 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell HäggströmOK Tor35:5110:21
2Svante LarssonOK Vargen38:32+2:4111:08
3Tore ErikssonArvidsjaurs OK44:44+8:5312:55
4Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK45:13+9:2213:04
5Lars BlombergGammelstads IF59:13+23:2217:06

H65

2 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per ÖhlundGustavsbergs OK37:0713:09
2Roland JanssonÄlvsby IF OK50:25+13:1817:52

D70

2 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann PerssonPiteå IF Orientering38:3115:31
Barbro LundqvistLångvikens OKutgått

H70

2 820 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle AdolfssonLerums SOK27:579:54
2Conny LagerskogArvidsjaurs OK31:14+3:1711:04
3S O VikströmSkellefteå OK32:09+4:1211:24
4Matts EngvallBodens Bandyklubb OS33:26+5:2911:51
5Ove JohanssonIK Örnen35:21+7:2412:32
6Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS38:36+10:3913:41
7Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS39:55+11:5814:09
8Östen ErikssonAvesta OK41:28+13:3114:42
9Christer SvärdBergnäsets AIK48:33+20:3617:12
10Thor-Erik LindmarkIFK Kiruna49:25+21:2817:31
11Clas-Göran LundBodens Bandyklubb OS56:33+28:3620:03

H75

2 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland LundqvistLångvikens OK30:1212:10
2Göran EnkvistSkellefteå OK36:46+6:3414:49
3Runar MarktinVidsels IK37:29+7:1715:06
4Stig LindskogVisborgs OK40:27+10:1516:18
5Sven-Ivan GrönlundOK Renen44:47+14:3518:03
6Henken ErikssonI 19 IF47:29+17:1719:08
7Per-Anders BrännströmArvidsjaurs OK53:49+23:3721:42
Anders MorellIFK Kirunaej start

H80

2 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar LindströmOK Renen42:3117:08
2Folke ErikssonI 19 IF46:18+3:4718:40

Inskolning

1 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Tuva BerglundVittjärvs IKfullföljt
Jacob OscarsonSundbybergs IKfullföljt
Hannes PellaVittjärvs IKfullföljt
Siri EdeskärOK Renenej start

U1

1 470 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Noel Eriksson- -28:3419:25
2Knut HolmbergBergnäsets AIK35:19+6:4524:01
3Dagny LundbergNorrfjärden IF1:05:34+37:0044:36
4Emilia Pettersson LundbergNorrfjärden IF1:05:50+37:1644:47
Assar Rosén ThelinJönköpings OKej start

U2

1 670 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irma IngvarssonOK Renen26:2215:47
2Elin BrännströmVittjärvs IK28:25+2:0317:00
3My BlomqvistOK Renen28:29+2:0717:03
4Lilly WiklundOK Renen31:09+4:4718:39
5Thea BerglundVittjärvs IK32:11+5:4919:16
6Cornelia Anthoney OscarsonSundbybergs IK34:24+8:0220:35
7Alice BrännströmVittjärvs IK34:32+8:1020:40
8Lova JonssonSkarpnäcks OL37:30+11:0822:27
9Isabell NorbergOK Renen40:09+13:4724:02
Vera EdeskärOK Renenej start

Öppen motion 1

1 670 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karina NilssonVittjärvs IK52:0631:11

Öppen motion 3

2 250 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina ÖhrvallKlubblös26:0611:36
2Anna Öhrwall RönnbäckOK Eken28:34+2:2812:41
3Emilia WickbomVittjärvs IK35:20+9:1415:42
4My PetterssonOK Renen48:21+22:1521:29
5Jennie PetterssonOK Renen48:33+22:2721:34
6Katarina LundbergNorrfjärden IF55:24+29:1824:37
7Maria ÖqvistBergnäsets AIK1:20:15+54:0935:40
Sofia LundströmOK Renenutgått

Öppen motion 5

2 710 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja BjörkhagenVittjärvs IK28:1710:26
2Anna LundqvistLångvikens OK28:53+0:3610:39
3Anders NyholmÄlvsby IF OK30:36+2:1911:17
4Roland LarssonGammelstads IF30:38+2:2111:18
5Fredrik LundströmOK Renen30:52+2:3511:23
6Hans JohanssonVittjärvs IK30:57+2:4011:25
7Daniel LundbergNorrfjärden IF31:10+2:5311:30
8Sara Ahlman ÅdahlUmeå OK31:45+3:2811:42
9Anna EngströmOK Renen34:07+5:5012:35
10Mats WickbomOK Linné35:38+7:2113:08
11Ingela JohanssonTäby OK35:45+7:2813:11
12Linda LundbergOK Renen35:52+7:3513:14
13Sofia BlomqvistOK Renen35:54+7:3713:14
14Sofia EkströmOK Tyr36:50+8:3313:35
15Anders RensgardOK Renen37:16+8:5913:45
16Lars-Åke SvenssonSK Björnen37:49+9:3213:57
17Maria KarlssonPiteå IF Orientering39:26+11:0914:33
18Kristina KivijärviOK Renen40:47+12:3015:02
19Karin SkoglundOK Linné41:57+13:4015:28
20Ann-Britt AasaÖvertorneå IF48:57+20:4018:03
21Emil GabrielssonVittjärvs IK50:04+21:4718:28
22Henry PilstålOK Renen50:24+22:0718:35
23Christine HedströmOK Renen50:58+22:4118:48
24Christine LarssonOK Vargen55:17+27:0020:23
25David BellqvistBoden1:10:03+41:4625:50
26Nina DruggeKlubblös1:17:24+49:0728:33
Mats HanssomBergnäsets AIKej godkänd
Tommy EdeskärOK Renenej start
Mats HedströmOK Renenej start

Öppen motion 8

4 320 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Markus ÅdahlUmeå OK45:1610:28
2Sara RensgardOK Renen48:35+3:1911:14
3Fredrik EkströmOK Tyr50:16+5:0011:38
4Mikael KivijärviOK Renen54:07+8:5112:31
5Kati RemesOK Renen1:13:46+28:3017:04
6Anders MalmerUmeå OK1:50:54+1:05:3825:40
Anders JohanssonOK Renenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser