Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårträffen, Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårträffen, Gotland
Arrangörsorganisation: Visborgs OK
Datum: söndag 24 april 2016

D21

4 380 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny AnderssonGotlands Bro OK43:5610:01
2Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK46:07+2:1110:31
Tuva NikolaussonSvaide Roma SOKej godkänd
Alma KappelVisborgs OKej godkänd

H21

5 080 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas NikolaussonVisborgs OK30:005:54
2Håkan MattssonGotlands Bro OK30:07+0:075:55
3Ronny LiljegrenGotlands Bro OK30:36+0:366:01
4Patrik RönnbäckVisborgs OK30:42+0:426:02
5Mattias WestfältGotlands Bro OK31:23+1:236:10
6Andreas LiljegrenGotlands Bro OK31:50+1:506:15
7Göran GustafssonGotlands Bro OK31:56+1:566:17
8Olof PerssonSvaide Roma SOK33:41+3:416:37
9Göran KimellGotlands Bro OK36:19+6:197:08
10Peter SkalbergGotlands Bro OK36:43+6:437:13
11Jerker DrottenmyrVisborgs OK37:45+7:457:25
12Jonn BomanGotlands Bro OK37:55+7:557:27
13Johan ÖbergVisborgs OK39:40+9:407:48
14Leon HanssonVisborgs OK40:12+10:127:54
15Andreas PherssonGotlands Bro OK41:29+11:298:09
16Erik RankinVisborgs OK42:39+12:398:23
17Anders EklundSvaide Roma SOK43:07+13:078:29
18Tobias RöösGotlands Bro OK50:24+20:249:55

D20

3 550 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin JohnssonSvaide Roma SOK49:4414:00

H18

4 380 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim BjörkegrenGotlands Bro OK52:3211:59
2Nils AhlqvistVisborgs OK1:00:54+8:2213:54

D16

3 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda DrottenmyrVisborgs OK1:13:2120:36

H16

3 560 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Duncan RobertsonSvaide Roma SOK22:016:11
2Olle SvangrenGotlands Bro OK22:18+0:176:15
3Mattias ÖsterdahlVisborgs OK26:15+4:147:22
4Albin LindgrenVisborgs OK26:35+4:347:28
5Rasmus VirginGotlands Bro OK27:10+5:097:37
6Edvin NilssonGotlands Bro OK28:11+6:107:55
7Mattias LevinSvaide Roma SOK30:53+8:528:40
8Edvin JohnssonSvaide Roma SOK42:09+20:0811:50

D14

3 070 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hanna WallinSvaide Roma SOKej start

H14

3 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Folke SvangrenGotlands Bro OK24:368:00
2Felix BäckstädeVisborgs OK27:02+2:268:48
3Johan BergiusVisborgs OK28:53+4:179:24
4Adam ÖsterdahlVisborgs OK34:43+10:0711:18
5Erik NilssonGotlands Bro OK34:56+10:2011:22
6Fabian MellbergSvaide Roma SOK36:36+12:0011:55

D12

2 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara BäckstädeVisborgs OK25:159:25
2Alice BergiusVisborgs OK25:43+0:289:35
3Alma PetterssonGotlands Bro OK27:51+2:3610:23

H12

2 680 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peder PerssonGotlands Bro OK17:376:34
2Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg21:01+3:247:50
3David WestfältGotlands Bro OK21:13+3:367:55
4Edwin KahlbomVisborgs OK21:31+3:548:01
5Jonathan FlodmanGotlands Bro OK21:40+4:038:05
6Fabian KahlbomVisborgs OK22:01+4:248:12
7Edvard PetterssonGotlands Bro OK23:46+6:098:52
8Mathias MellbergSvaide Roma SOK36:45+19:0813:42

H12 Kort

2 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henning NiklassonIF Hansa-Hoburg22:0110:47

D10

2 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida WestfältGotlands Bro OK16:197:59
2Angelica GladhGotlands Bro OK23:29+7:1011:30
Ulrika PerssonGotlands Bro OKej start

H10

2 040 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olof LevinSvaide Roma SOK15:587:49
2Christian GladhGotlands Bro OK23:52+7:5411:41
3Neo CederqvistVisborgs OK26:10+10:1212:49

D35

3 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gabriella HammarskjöldGotlands Bro OK50:3714:10

D45

3 440 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva SvangrenGotlands Bro OK30:538:58
2Ann-Britt LevinGarda OK32:57+2:049:34
3Monika JonssonSvaide Roma SOK36:41+5:4810:39
4Annika ÖsterdahlVisborgs OK48:38+17:4514:08

H45

4 280 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell NilssonGotlands Bro OK27:426:28
2Lennart MalmbergSvaide Roma SOK28:59+1:176:46
3Mats SigalitGotlands Bro OK30:08+2:267:02
4Ulf NilssonGotlands Bro OK30:55+3:137:13
5Pontus GustafssonSvaide Roma SOK31:00+3:187:14
6Erik BergGarda OK34:13+6:317:59
7Patrik AdebrantTumba-Mälarhöjden OK34:54+7:128:09
8Anders LevinSvaide Roma SOK36:09+8:278:26
9Niklas GustafssonGarda OK36:40+8:588:34
10Göran ModinBromma-Vällingby SOK51:32+23:5012:02
Magnus IhreskogGotlands Bro OKej godkänd

D55

3 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK37:4612:10
2Lena NyströmVisborgs OK38:27+0:4112:24
3Katarina JakobssonGarda OK40:03+2:1712:55

H55

3 740 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt LillroGarda OK31:458:29
2Anders ÖbergIFK Moras OK32:59+1:148:49
3Leif SvangrenGotlands Bro OK35:38+3:539:31
Torsten FlemmingVisby IF Gute SOKej start

D65

2 650 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie BergmanVisborgs OK33:1812:33
2Brita AugustssonVisborgs OK38:23+5:0514:29
3Lena AlshedenIFK Enskede41:14+7:5615:33

H65

3 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per LindskogGotlands Bro OK30:468:56
2Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg31:39+0:539:12
3Kjell SkalbergGotlands Bro OK32:19+1:339:23
4Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburg35:57+5:1110:27
5Karl-Gösta HarvenbergNyköpings OK38:12+7:2611:06
6Björn AhrlingSvaide Roma SOK41:23+10:3712:01
Eric JohanssonIF Hansa-Hoburgej start

D70

2 650 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK37:2414:06
2Edith BergvallVisby IF Gute SOK57:23+19:5921:39
3Lena JacobssonVisborgs OK1:06:54+29:3025:14

H70

3 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders NilssonGotlands Bro OK33:249:42
2Svenerik JohanssonVisby IF Gute SOK36:13+2:4910:31
3Björn AnderssonGotlands Bro OK37:28+4:0410:53
4Stefan ErlandssonGarda OK39:34+6:1011:30
5Rolf MalmrosVisborgs OK48:14+14:5014:01
Nils-Erik ÅkessonSvaide Roma SOKej start

H75

3 440 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leo LövdahlVisby IF Gute SOK46:0213:22
2Allan OlofssonSvaide Roma SOK55:46+9:4416:12
Bille WidellVisby IF Gute SOKej godkänd
Folke LindgrenVisborgs OKej godkänd

H80

2 650 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sauli JacobssonGotlands Bro OK54:2420:31
1Berndt BergGarda OK54:2420:31
3Sture LarssonVisborgs OK1:02:38+8:1423:38

Inskolning

1 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ingrid AmerGotlands Bro OKfullföljt
Norah GrundellGotlands Bro OKfullföljt
Alvar KnutasSvaide Roma SOKfullföljt
Alva LindhVisborgs OKfullföljt
Magda LundeVisborgs OKfullföljt
Alva NilssonGotlands Bro OKfullföljt
Heda RodenmanGotlands Bro OKfullföljt
Marit SchollerVisborgs OKfullföljt
Vincent SchollerVisborgs OKfullföljt

U1

1 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Clara MattssonVisborgs OK20:3411:18
2Natali  Jonsonklubblös21:13+0:3911:39
3Elsa BergGarda OK32:17+11:4317:44

U2

2 040 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor WesterlundGotlands Bro OK21:1310:24
2Angelica VinbergGotlands Bro OK22:31+1:1811:02
3Maja Falk flodmanGotlands Bro OK23:49+2:3611:40
4Kasper UllbergSvaide Roma SOK23:50+2:3711:40
5Albin LindhVisborgs OK25:39+4:2612:34
6Joakim GustafssonGotlands Bro OK38:48+17:3519:01

Öppen motion 1

2 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andre DahlströmGotlands Bro OK20:4510:10
2Johan LarssonGotlands Bro OK23:26+2:4111:29
3David WhiteGarda OK23:27+2:4211:29
4Mari GladhGotlands Bro OK23:33+2:4811:32
5Anna ThöenqvistVisborgs OK26:39+5:5413:03
6Lea ThöenqvistVisborgs OK26:46+6:0113:07
7Leif KlingvallVisborgs OK29:38+8:5314:31
8Lovis  KnutasSvaide Roma SOK31:03+10:1815:13
9Frida DahlströmGotlands Bro OK31:36+10:5115:29

Öppen motion 3

3 130 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas KalbomVisborgs OK26:168:23
2Iain RobertsonSvaide Roma SOK38:52+12:3612:25
3Jonathan VirginGotlands Bro OK40:27+14:1112:55
4Eva-Lotta JohanssonRonneby OK40:34+14:1812:57
5Inger WesterlundGotlands Bro OK51:44+25:2816:31
6Kajsa AnderssonVisborgs OK57:57+31:4118:30

Öppen motion 5

3 070 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle GardellGotlands Bro OK28:039:08
2Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK34:00+5:5711:04
3Filip HanssonGotlands Bro OK41:31+13:2813:31
4Barbro FyrmanVäxjö OK45:15+17:1214:44
5Anders HellminVisborgs OK47:27+19:2415:27
6Arvid TörnfeltGarda OK50:48+22:4516:32
7Anna TörnfeltGarda OK54:55+26:5217:53
8Axel TörnfeltGarda OK54:56+26:5317:53
9Ann-Sofi LindskogGotlands Bro OK57:02+28:5918:34
10Mikael LindRonneby OK1:06:06+38:0321:31
11Agnes ModinBromma-Vällingby SOK1:18:36+50:3325:36
Elvira MelbergSvaide Roma SOKej godkänd

Öppen motion 7

3 440 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommie OlssonVisborgs OK31:219:06
2Olle GardellVisborgs OK34:50+3:2910:07
3Stefan HellströmVisborgs OK40:17+8:5611:42
4Gunnar ErikssonGotlands Bro OK43:41+12:2012:41
5Maria PerssonVisborgs OK43:48+12:2712:43
6Helene EklundGotlands Bro OK48:49+17:2814:11
7Pär GustafssonSvaide Roma SOK49:13+17:5214:18
8Anna LevinSvaide Roma SOK51:25+20:0414:56
9Emil BergGarda OK59:38+28:1717:20
10Mats EnglundSvaide Roma SOK1:05:18+33:5718:58
11Birgitta BergGarda OK1:15:33+44:1221:57
12Marie-Louise KarlkvistSvaide Roma SOK1:18:27+47:0622:48
Annika ErikssonGotlands Bro OKej godkänd

Öppen motion 8

4 620 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laust SörensenGöteborg-Majorna OK38:208:17
2Mattias WhiteGarda OK43:14+4:549:21
3Susanna DjurstedtEksjö SOK43:40+5:209:27
4Sofia SchollerVisborgs OK49:14+10:5410:39
5Elena Berg-österdahlVisborgs OK49:25+11:0510:41
6Göran LarssonSvaide Roma SOK50:49+12:2910:59
7Katarina FunkquistIF Hansa-Hoburg53:55+15:3511:40
8Tommy UllbergSvaide Roma SOK54:59+16:3911:54
9Elin DahlVisborgs OK1:00:39+22:1913:07
10Stefan FunkquistIF Hansa-Hoburg1:04:26+26:0613:56
11Eva BuskasSvaide Roma SOK1:05:48+27:2814:14
12Jonas PetterssonGotlands Bro OK1:06:06+27:4614:18
13Christina WahlgrenGotlands Bro OK1:07:14+28:5414:33
14Anki HallströmSvaide Roma SOK1:22:18+43:5817:48

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser