Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sprinthelgen, individuell, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sprinthelgen, individuell
Arrangörsorganisation: OK Orion
Datum: lördag 6 juni 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21

2 200 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove RönnbäckVisborgs OK15:056:51
2Nicoline Friberg KlysnerCopenhagenO15:38+0:337:06
3Emma BergmanGöteborg-Majorna OK16:00+0:557:16
4Maria JohanssonTorsås OK18:08+3:038:14
5Petra OlejnikOK Skogsfalken18:40+3:358:29
6Dorthe SkovlystFIF Hillerød19:19+4:148:46
7Helena GummessonOK Dacke19:20+4:158:47
8Linda AllwoodFK Vittus19:29+4:248:51
9Catarina HardenFK Boken19:31+4:268:52
10Linda IngemarssonFK Vittus19:51+4:469:01
11Stina PerssonEmmaboda Verda OK20:07+5:029:08
12Carina Thynell LindelöwHärlövs IF20:37+5:329:22
13Maria BraunVäxjö OK20:39+5:349:23
14Elinor LindelöwHärlövs IF21:36+6:319:49
15Emma OlssonTorsås OK21:42+6:379:51
16Elise BjörnvikOK Skogsfalken23:26+8:2110:39
17Malin ÅmanOK Vilse 8723:27+8:2210:39
18Maria TuressonHärlövs IF23:31+8:2610:41
19Pernille Halberg PetersenFIF Hillerød27:39+12:3412:34

H21

2 800 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas LiljegrenGotlands Bro OK17:226:12
2Mads K. LarsenFIF Hillerød17:49+0:276:21
3Björn AnderssonOK Dacke17:50+0:286:22
4Andreas NikolaussonVisborgs OK18:08+0:466:28
5Niklas NilssonHärlövs IF18:44+1:226:41
6Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK18:47+1:256:42
7Mikael PihlOK Pan-Kristianstad18:48+1:266:42
8Torgny LindströmRonneby OK18:57+1:356:46
9Jakob EmanderStigmännen Karlshamns OK19:29+2:076:57
10Marcus BlomkvistFK Vittus20:04+2:427:10
11Adam GeorgssonOK Nackhe20:10+2:487:12
12Rune FunderFIF Hillerød20:27+3:057:18
13Daniel PerssonRonneby OK21:09+3:477:33
14Oscar OlssonOK Skogsfalken21:18+3:567:36
15Viktor SkobeKalmar OK21:24+4:027:38
16Mads Nordahl SvendsenOK Roskilde21:38+4:167:43
17Olof IngemarssonFK Vittus22:08+4:467:54
18Lukas BökmanRonneby OK23:34+6:128:25
19Daniel AxelssonMålilla OK23:47+6:258:29
20Martin RosénOK Stigen24:01+6:398:34
21Nicklas KallerbäckEmmaboda Verda OK24:19+6:578:41
22Ulrik FrederiksenFIF Hillerød26:14+8:529:22
23Michael Koch MeldgaardFIF Hillerød31:35+14:1311:16
24Leo Karlsson ForsbergOK Vilse 8733:42+16:2012:02
25Morten PetersenFIF Hillerød40:41+23:1914:31
Henrik SvillingFK Vittusej start

D20

2 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma PerssonOK Skogsfalken16:257:49
2Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OK16:37+0:127:54
3Yuwei LinRonneby OK21:43+5:1810:20

H20

2 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola AnderssonStigmännen Karlshamns OK14:276:16
2Nils GripKalmar OK15:49+1:226:52
3Andreas Duc JørgensenCopenhagenO16:04+1:376:59 Ladda ner rutt i gpx-format
4Johan EklundVäxjö OK16:12+1:457:02
5Alexander GraadRonneby OK17:02+2:357:24
6Felix PerssonOK Skogsfalken17:51+3:247:45
7Herman LindkvistOK Skogsfalken27:41+13:1412:02
Arne LindströmTorsås OKej start

D16

1 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika SimonsenFIF Hillerød12:507:07
2Nikoline Holm SplittorffFIF Hillerød12:59+0:097:12
3Ellen KallerbäckEmmaboda Verda OK13:06+0:167:16
4Kajsa AnderssonOK Orion13:18+0:287:23
5Ellen WahlbomOK Orion13:51+1:017:41
6Tuva NikolaussonSvaide Roma SOK14:41+1:518:09
7Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK14:48+1:588:13
8Louise LagerqvistRonneby OK16:22+3:329:05
9Elinor DelinOK Pan-Kristianstad17:23+4:339:39
10Johanna WilhelmssonOK Dacke17:42+4:529:50

H16

2 200 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac EricssonVäxjö OK13:416:13
2Lasse August HelwegCopenhagenO13:45+0:046:14
3Oscar JohanssonOK Dacke13:46+0:056:15
4Malthe PoulsenFIF Hillerød13:47+0:066:15
5Simon HardenFK Boken13:54+0:136:19
6Mikkel Lyskjær JensenCopenhagenO13:58+0:176:20
7Andreas JonssonOK Dacke14:04+0:236:23
8Malte Kjær HemmingsenFIF Hillerød14:15+0:346:28
9Gustav RuneforsVäxjö OK14:53+1:126:45
10Rasmus Krogh MadsenCopenhagenO14:54+1:136:46
11Mikkel Lau PetersenCopenhagenO15:08+1:276:52
12Emil PetterssonOK Dacke15:12+1:316:54
13Axel HalvarssonOK Kroppefjäll15:28+1:477:01
14Anton GlivesonRonneby OK15:51+2:107:12
15Mathias BlomsterRonneby OK16:06+2:257:19
16Gustav OlssonTorsås OK16:30+2:497:30
17Rasmus VirginGotlands Bro OK18:53+5:128:35
18Olle SvangrenGotlands Bro OK18:54+5:138:35
19Joakim BjörkegrenGotlands Bro OK19:08+5:278:41
20Ludvig WaktelSvaide Roma SOK19:43+6:028:57
21Nils AhlqvistVisborgs OK19:45+6:048:58
22Oscar NilssonAlvesta SOK19:51+6:109:01
23Emil BergGarda OK22:31+8:5010:14
24Adrian NordgrenGotlands Bro OK24:26+10:4511:06
25Jonathan LjungbergOK Skogsfalken28:07+14:2612:46
Filip TrofastBredaryds SOKej godkänd

D14

1 400 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba BerglinOK Dacke9:426:55
2Rebecca HardenFK Boken9:49+0:077:00
3Hanna JohannessonRonneby OK9:51+0:097:02
4Klara AnderssonOK Orion10:13+0:317:17
5Elin EmilssonOK Skogsfalken10:28+0:467:28
6Linn KarlssonOK Vilse 8710:35+0:537:33
7Emma NilssonAlvesta SOK10:43+1:017:39
7Freya Halberg PetersenFIF Hillerød10:43+1:017:39
9Vanja BökmanRonneby OK11:32+1:508:14
10Lovisa JohanssonOK Dacke11:56+2:148:31
11Hanna RingRonneby OK11:59+2:178:33
12Freja Holm SplittorffFIF Hillerød12:35+2:538:59
13Astrid KellermanOK Orion12:44+3:029:05
14Beata PetterssonGotlands Bro OK13:04+3:229:20
15Maja TenghagenHärlövs IF13:11+3:299:25
16Elin RambergOK Orion13:16+3:349:28
17Kajsa EkdahlEmmaboda Verda OK14:24+4:4210:17
18Matilda DrottenmyrVisborgs OK18:53+9:1113:29
Tova DanielssonOK Skogsfalkenej start
Nellie NilssonOK Orionej start
Lisa OlssonTorsås OKej start

H14

1 600 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frederik Holm SplittorffFIF Hillerød8:475:29
2Duncan RobertsonSvaide Roma SOK9:10+0:235:43
3Arvid KronmarFK Vittus9:58+1:116:13
4Albin LindgrenVisborgs OK9:59+1:126:14
5Maxim OmelchenkoFK Vittus10:01+1:146:15
6Lukas Kjær HemmingsenFIF Hillerød10:13+1:266:23
6Erik ÅkessonVäxjö OK10:13+1:266:23
8Aron ThorénRonneby OK10:30+1:436:33
9Gustav ÅmanOK Vilse 8710:36+1:496:37
10Edvin NilssonGotlands Bro OK10:42+1:556:41
11Anders Krogh MadsenOK Roskilde10:43+1:566:41
12Jakob Weigelt SvendsenOK Roskilde11:00+2:136:52
13Simon GiselssonRonneby OK11:01+2:146:53
14Arvid BlomsterRonneby OK11:11+2:246:59
15Fabian MellbergSvaide Roma SOK11:33+2:467:13
16Isak LagnanderSkåneslättens OL11:55+3:087:26
17Mattias ÖsterdahlVisborgs OK12:07+3:207:34
18Erik NilssonGotlands Bro OK12:16+3:297:40
19Adrian SkobeKalmar OK12:24+3:377:45
20Elias TorstenssonEmmaboda Verda OK12:38+3:517:53
21Asger HolmbergFIF Hillerød13:02+4:158:08
22Jakob WilhelmssonOK Dacke13:28+4:418:25
23Max KärvhagOK Skogsfalken14:02+5:158:46
24Olle BonnedahlKalmar OK15:24+6:379:37
Nils SchagerströmGarphyttans IFej start
Albin LiljaRonneby OKej start

D12

1 400 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Siri SimonsenFIF Hillerød7:385:27
2Vilmalee SuwanOK Vilse 877:39+0:015:27
3Emma EmilssonOK Skogsfalken8:15+0:375:53
4Vigga Graff FrederiksenFIF Hillerød8:21+0:435:57
5Ina ÅmanOK Vilse 878:29+0:516:03
6Lisa SwartzOK Orion8:42+1:046:12
7Ella BrattOK Orion8:47+1:096:16
8Ella SöderbergOK Skogsfalken9:09+1:316:32
9Hanna WallinSvaide Roma SOK9:53+2:157:03
10Amanda SvenssonOK Orion9:59+2:217:07
11Elvira LjungbergOK Skogsfalken11:06+3:287:55
12Natalie GardelinGotlands Bro OK14:22+6:4410:15
13Ida WesterlundSvaide Roma SOK37:25+29:4726:43
Vilma EngströmOK Orionej godkänd

H12

1 500 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noel BraunVäxjö OK7:124:48
2Hugo EricssonVäxjö OK7:48+0:365:12
3Linus VernströmRonneby OK8:09+0:575:26
4Anton TörnqvistFK Vittus8:29+1:175:39
5Max PerssonOK Skogsfalken8:37+1:255:44
6Filip HåkanssonOK Orion8:42+1:305:48
7Olle KallerbäckEmmaboda Verda OK8:47+1:355:51
8Hugo LarssonOK Dacke8:58+1:465:58
9Stepan KhakimovFK Vittus9:10+1:586:06
10Gustav HolmbergFIF Hillerød10:04+2:526:42
11Olof EdvardssonRonneby OK10:18+3:066:52
12Melker LarssonOK Orion10:29+3:176:59
13David WestfältGotlands Bro OK10:57+3:457:18
14Jonathan FlodmanGotlands Bro OK11:09+3:577:26
15Folke SvangrenGotlands Bro OK11:22+4:107:34
16Max BlomkvistFK Vittus12:13+5:018:08
17Axel TenghagenHärlövs IF12:47+5:358:31
18Anders Koch MeldgaardFIF Hillerød16:35+9:2311:03
19Edvard PetterssonGotlands Bro OK17:26+10:1411:37
Emil ViktorssonOK Skogsfalkenej start
Leo JohanssonOK Orionej start

D10

1 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma ZettervallOK Dacke9:257:14
2Frida LindénOK Bävern13:34+4:0910:26
3Lova KronmarFK Vittus13:43+4:1810:33
4Moa WesterlundSvaide Roma SOK14:36+5:1111:13
5Filippa BraunVäxjö OK15:15+5:5011:43
6Agnes BerlinOK Orion15:27+6:0211:53
7Emma LindénOK Bävern17:46+8:2113:40
8Frida Weigelt SvendsenOK Roskilde18:37+9:1214:19
9Amelia SvenssonOK Orion18:46+9:2114:26
10Alma PetterssonGotlands Bro OK18:56+9:3114:33
11Alde Funder SkovlystFIF Hillerød19:12+9:4714:46
12Anna ViktorssonOK Skogsfalken32:53+23:2825:17
Silje Halberg PetersenFIF Hillerødej godkänd

H10

1 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ture LiljaRonneby OK9:087:01
2Axel BrattOK Orion9:20+0:127:10
3Gustav Kjær HemmingsenFIF Hillerød10:54+1:468:23
4Wille VernströmRonneby OK13:06+3:5810:04
5Kasper UllbergSvaide Roma SOK13:30+4:2210:23
6Oliver HåkanssonOK Orion14:04+4:5610:49
Nils SwartzOK Orionej godkänd

D45

1 900 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine AlbinssonOK Skogsfalken16:418:46
2Sara ElfvingRonneby OK16:54+0:138:53
3Annika EricssonVäxjö OK17:33+0:529:14
4Sandra SimonsenFIF Hillerød18:30+1:499:44
5Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK18:40+1:599:49
6Eva EklundVäxjö OK18:53+2:129:56
7Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK19:40+2:5910:21
7Bente Kjær HemmingsenFIF Hillerød19:40+2:5910:21
9Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK19:50+3:0910:26
10Dorthe MunktvedAllerød OK20:44+4:0310:54
11Caroline LiljebjörnNybro OK21:02+4:2111:04
12Kati NémethStigmännen Karlshamns OK21:35+4:5411:21
13Barbro KärvhagOK Skogsfalken21:45+5:0411:26
14Kristina JohanssonKalmar OK21:51+5:1011:30
15Marita FilipssonMarkaryds FK22:10+5:2911:40
15Kerstin TjernlundOK Vilse 8722:10+5:2911:40
17Louise Holm SplittorffFIF Hillerød24:02+7:2112:38
18Tianxia YanRonneby OK47:33+30:5225:01

H45

1 900 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter EkdahlEmmaboda Verda OK14:247:34
2Magnus TrofastBredaryds SOK14:46+0:227:46
3Göran MånssonOK Dacke14:48+0:247:47
3Jonas PerssonTorsås OK14:48+0:247:47
5Bo SimonsenFIF Hillerød14:54+0:307:50
6Peter BraunVäxjö OK15:10+0:467:58
7Jens Viktor NörgaardFIF Hillerød15:23+0:598:05
8Åke LarssonStigmännen Karlshamns OK15:35+1:118:12
9Lars PerssonOK Skogsfalken15:42+1:188:15
10Jonas K JohanssonOK Skogsfalken16:00+1:368:25
11Magnus EricssonVäxjö OK16:36+2:128:44
12Lars ThorénRonneby OK16:42+2:188:47
13Magnus TenghagenHärlövs IF16:44+2:208:48
14Carl AspegrenTormestorps IF16:47+2:238:50
15Ingemar MånssonRonneby OK17:19+2:559:06
16Michael SplittorffFIF Hillerød17:41+3:179:18
17Lars EklundVäxjö OK18:00+3:369:28
18Martin ByggethFK Vittus18:01+3:379:28
19Bo PeterssonLessebo OK18:13+3:499:35
20Pierre DanielssonOK Skogsfalken18:21+3:579:39
21Tore TjernlundOK Vilse 8718:29+4:059:43
22Ola NilssonAlvesta SOK19:08+4:4410:04
23Adrian HardenFK Boken20:35+6:1110:50
24Manfred OlejnikSOK Viljan21:55+7:3111:32
25Ola JönssonOK Vilse 8723:55+9:3112:35
26Christer SvenssonRonneby OK26:56+12:3214:10
Ulf JungstrandOK Skogsfalkenej godkänd
Mats KarlssonFK Vittusej godkänd
Arne KlintbergEksjö SOKej start
Stefan PeterssonKalmar OKej start

D60

1 400 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SöderbergOK Skogsfalken12:238:50
2Margareta SvenssonOK Vilse 8712:44+0:219:05
3Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad13:03+0:409:19
4Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK13:06+0:439:21
5Britt Forsell PirozziLunds OK13:12+0:499:25
6Gunnel MånssonOK Vilse 8713:21+0:589:32
7Inger GlansOK Torfinn13:23+1:009:33
8Birgitta OlssonRonneby OK14:01+1:3810:00
9Gullevi SvenssonRonneby OK14:07+1:4410:05
10Siv LarssonVäxjö AIS16:08+3:4511:31
11Marita JohanssonOK Stigen16:25+4:0211:43
12Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK16:38+4:1511:52
13Gunilla GrönbladHärlövs IF16:40+4:1711:54
14Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK17:50+5:2712:44
15Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad19:31+7:0813:56
16Berit ByströmOK Virdarna21:22+8:5915:15
17Rosita KarlssonVäxjö AIS22:24+10:0116:00
18Ulla NilssonSOK Viljan26:56+14:3319:14
19Yvonne SvillingFK Vittus30:14+17:5121:35

H60

1 800 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf SvenssonOK Njudung14:167:55
2Göran SvensonSOK Viljan14:27+0:118:01
3Stefan NilssonYstads OK15:50+1:348:47
4Tommy OlssonOK Dacke16:23+2:079:06
5Kenneth FagerFK Vittus17:18+3:029:36
6Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK17:22+3:069:38
7Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK17:37+3:219:47
8Ingvar PerssonFK Åsen18:06+3:5010:03
9Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK18:20+4:0410:11
10Sven-Olof LarssonVäxjö AIS19:01+4:4510:33
11Roland NilssonSOK Viljan19:06+4:5010:36
12Waste ByströmOK Virdarna19:38+5:2210:54
12Bo SvillingFK Vittus19:38+5:2210:54
14Nils KarlssonVäxjö AIS19:56+5:4011:04
15Chris BaggeFIF Hillerød19:57+5:4111:05
16Bo JohanssonOK Stigen20:15+5:5911:15
17Leif IngemarssonFK Vittus21:16+7:0011:48
18Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad22:35+8:1912:32
19Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL22:49+8:3312:40
20Christer GrönbladHärlövs IF23:18+9:0212:56
21Kjell MånssonRonneby OK24:03+9:4713:21
22Torgny JonssonVäxjö AIS26:11+11:5514:32
23Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK35:11+20:5519:32
Anders PerssonOK Vilse 87ej godkänd
Karl-Evert AnnegårdSOK Viljanej godkänd
Sven Olle SöderbergOK Skogsfalkenutgått

H75

1 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran FolkessonRonneby OK21:4413:35
2Allan HåkanssonSOK Viljan25:10+3:2615:43

U1

900 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agaton MånssonFK Vittus6:317:14
2Matilda SöderbergOK Skogsfalken6:36+0:057:20
3Elias KronmarFK Vittus9:43+3:1210:47
4Malva LarssonOK Orion9:50+3:1910:55
5Stanislav KhakimovFK Vittus11:31+5:0012:47
6Emilia HåkanssonOK Orion11:44+5:1313:02
7Vera LindOK Orion11:45+5:1413:03
8Juliana GaleroOK Orion12:24+5:5313:46
9Kirsten GaleroOK Orion12:29+5:5813:52
10Erik ZettervallOK Dacke12:57+6:2614:23
11Arvid EmanderStigmännen Karlshamns OK17:42+11:1119:40

U2

1 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob OmelchenkoFK Vittus12:459:48
2Eddie KarlssonOK Vilse 8713:35+0:5010:26
3Gustav NilssonAlvesta SOK16:21+3:3612:34
4Alexander OlssonOK Vilse 8718:11+5:2613:59
5Noah MulariOK Vilse 8718:13+5:2814:00
6Carl SpåhlOK Orion20:08+7:2315:29
7Nanna SundelinOK Orion20:20+7:3515:38
8Erik SundelinOK Orion21:29+8:4416:31
9Ebbe BergGarda OK24:49+12:0419:05

Öppen motion 1

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin BrinkMarkaryds FK12:50
2Maja LagnanderSkåneslättens OL19:29+6:39

Öppen motion 7

26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas OlssonSkåneslättens OL9:40
2Ove LernåKalmar OK10:52+1:12
3Peter SunnegårdhRonneby OK11:17+1:37
4Erik BergGarda OK11:52+2:12
4Greger WesterlundSvaide Roma SOK11:52+2:12
6Håkan AnderssonOK Dacke12:02+2:22
7Love CarlssonOK Orion12:17+2:37
8Pernilla BökmanRonneby OK12:52+3:12
9Jonny LindénOK Bävern13:53+4:13
10Louise PihlOK Pan-Kristianstad14:37+4:57
11Kristina BerlinFK Vittus14:51+5:11
12Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK15:12+5:32
13Tommy UllbergSvaide Roma SOK15:15+5:35
14Camilla CarlssonHärlövs IF15:48+6:08
15Henrik ViktorssonOK Skogsfalken16:50+7:10
16Ingegerd ThorellStigmännen Karlshamns OK17:30+7:50
17Stig NydahlStigmännen Karlshamns OK17:46+8:06
18Niklas LagnanderSkåneslättens OL18:00+8:20
19Catharina SundelinOK Orion18:18+8:38
20Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK18:55+9:15
20Mona LindénOK Bävern18:55+9:15
22Jan-Åke HanssonStigmännen Karlshamns OK23:34+13:54
23John-Erik BergstrandVärend GN OL23:56+14:16
24Martina SundelinOK Orion24:16+14:36
25Eva BergstrandVärend GN OL31:57+22:17
Håkan AronssonFK Vittusej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser