Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Sprint Skåne

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Sprint Skåne
Arrangörsorganisation: Eslövs FK
Datum: söndag 5 juni 2011

D21

2 600 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie PeterssonOK Pan-Kristianstad15:335:58
2Sara Snogerup LinseLunds OK15:56+0:236:07
3Lotta Lewis-JonssonHelsingborgs SOK16:16+0:436:15
4Jannie HagårdRävetofta OK17:09+1:366:35
5Lina HidåsOK Kontinent17:38+2:056:46
6Eva-Lotta BengtssonLunds OK18:25+2:527:05
7Johanna BerntssonMalmö OK18:43+3:107:11
8Johanna LännevallOK Roslagen19:13+3:407:23
9Marie GrönlundLunds OK19:58+4:257:40
10Sabina OlssonSkåneslättens OL20:13+4:407:46
11Emma AlnervikHelsingborgs SOK20:52+5:198:01
12Sara ErikssonSimrishamns OK21:02+5:298:05
13Sofie HavängMalmö OK21:30+5:578:16
14Linda WijkMalmö OK26:29+10:5610:11

H21

2 970 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan GunnarssonOK Pan-Kristianstad14:034:43
2Mikael KristenssonLeksands OK14:15+0:124:47
3Erik ModigOK Pan-Kristianstad14:17+0:144:48
4Erik AlnervikHelsingborgs SOK14:32+0:294:53
5Benjamin EdlundIK Ymer15:05+1:025:04
6Göran SundblomLunds OK15:14+1:115:07
7Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad15:16+1:135:08
8Björn HellrupHelsingborgs SOK15:26+1:235:11
9Patrik JohanssonHelsingborgs SOK15:30+1:275:13
10Jakub HodbodLunds OK15:54+1:515:21
11Torbjörn LännevallOK Roslagen16:13+2:105:27
12Henrik ModigOK Pan-Kristianstad16:46+2:435:38
13Rasmus GrönlundLunds OK16:59+2:565:43
14Emil WestessonOK Kontinent17:35+3:325:55
15Viktor StenssonHelsingborgs SOK18:25+4:226:12
16Pär FridsellOK Pan-Kristianstad18:46+4:436:19
17Daniel NilssonSkåneslättens OL19:01+4:586:24
18Patrik CarlssonOK Kontinent19:09+5:066:26
19Tobias PerssonOK Kompassen19:16+5:136:29
20Per RudqvistHelsingborgs SOK20:21+6:186:51
21Peter NilssonLunds OK22:12+8:097:28
22Stefan NilssonSimrishamns OK23:01+8:587:44
Martin WendtLunds OKdiskvalificerad
Marcus BillOK Pan-Kristianstadej start
Patrik LindebergSkåneslättens OLej start

D20

2 170 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna BredfeltLunds OK13:456:20
2Anna SjöströmLunds OK15:30+1:457:08
3Frida NilssonSkåneslättens OL15:51+2:067:18
4Cecilia EmanuelssonHelsingborgs SOK18:24+4:398:28
5Hanna SteinerHjärnarps GH OL24:20+10:3511:12

H20

2 660 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo MattssonSkåneslättens OL13:425:09
2Johannes HenrikssonHelsingborgs SOK14:03+0:215:16
3Robert WetterlöfOK Pan-Kristianstad14:42+1:005:31
4Mattias EngströmSkåneslättens OL14:52+1:105:35
5Jakob SegerslättSkåneslättens OL15:50+2:085:57
6Martin DelinHärlövs IF16:12+2:306:05
7Niklas OlssonSkåneslättens OL16:15+2:336:06
Martin BengtssonHelsingborgs SOKdiskvalificerad

D18

2 170 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida HedinHjärnarps GH OL12:285:44
2Stina BergHelsingborgs SOK12:43+0:155:51
3Nicole LjungdahlHjärnarps GH OL12:46+0:185:52
4Julia DahlHjärnarps GH OL13:30+1:026:13
5Matilda StenssonHelsingborgs SOK14:41+2:136:45
6Anna ÅhlinHelsingborgs SOK15:44+3:167:15
7Tove IngvarssonOK Skogsfalken15:48+3:207:16
8Lovisa WihlborgMalmö OK16:56+4:287:48
9Louise NordahlHelsingborgs SOK17:21+4:537:59
10Lisa NybergFK Åsen17:25+4:578:01
11Elinor LindelöwHärlövs IF28:39+16:1113:12

H18

2 380 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin AhlbergerHestra IF11:504:58
2Marcus SvenssonSkåneslättens OL12:14+0:245:08
3Philip PålssonSkåneslättens OL12:20+0:305:10
4Karl DannbringSkåneslättens OL12:28+0:385:14
5Oskar AnderssonOK Gynge12:30+0:405:15
6David ArboreliusHelsingborgs SOK12:33+0:435:16
7Anton OddmoHärlövs IF13:18+1:285:35
8Fredrik BerndtssonSkåneslättens OL15:58+4:086:42
9Joel KristianssonHässleholms OK16:27+4:376:54
Niclas DelinHärlövs IFdiskvalificerad
Simon EngelHässleholms OKej start

D16

1 980 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felicia FeursteinTormestorps IF12:226:14
2Åse DannbringSkåneslättens OL12:48+0:266:27
3Miranda ReimerTormestorps IF13:02+0:406:34
4Ida JohanssonHjärnarps GH OL13:16+0:546:42
5Caroline LindelöwHärlövs IF15:01+2:397:35
6Sofie LarsenMalmö OK15:53+3:318:01
7Annika JönssonSkåneslättens OL17:04+4:428:37
8Lovisa NilssonTormestorps IF18:44+6:229:27
9Frida JönssonLunds OK24:35+12:1312:24
Anna BengtssonIS Kullendiskvalificerad

H16

2 130 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robin KarlssonTormestorps IF11:225:20
2David SvenssonFK Boken12:23+1:015:48
3Karl-Johan PerssonTormestorps IF12:25+1:035:49
4Carl RämmalLunds OK12:53+1:316:02
5Wictor SvenssonHelsingborgs SOK14:49+3:276:57
6Dennis RudqvistHelsingborgs SOK15:10+3:487:07
7Erik KristianssonHässleholms OK18:21+6:598:36
8Axel MatssonHjärnarps GH OL18:48+7:268:49

D14

1 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Madelene AxelssonHärlövs IF13:417:38
2Cecilia RämmalLunds OK15:30+1:498:39
3Astrid HenrikssonHelsingborgs SOK15:44+2:038:47
4Frida MalmbergMalmö OK16:19+2:389:06
5Nellie HenrikssonTormestorps IF17:36+3:559:49
6Rebecka BrorssonTockarps IK17:50+4:099:57
7Cecilia SpångbergLunds OK19:29+5:4810:53

H14

1 790 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adam SegerslättSkåneslättens OL10:215:46
2Erik Barr ZeilonSkåneslättens OL11:01+0:406:09
3Fritjof AxelssonFK Göingarna11:11+0:506:14
4Bernard MattssonSkåneslättens OL12:23+2:026:55
5Hjalmar WihlborgMalmö OK12:28+2:076:57
6Anton HanssonLunds OK12:54+2:337:12
7Melker LarssonFK Göingarna13:56+3:357:47
8Wiktor RydlundHässleholms OK14:55+4:348:20
9Nils-Joel PerssonTormestorps IF15:54+5:338:52
10Dennis PerssonAndrarums IF15:58+5:378:55
11Mathias FyhrSimrishamns OK22:42+12:2112:40
Nils SwedenborgLunds OKej start

D12

1 540 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie PerssonHärlövs IF10:266:46
2Emmy HelmerssonHässleholms OK11:51+1:257:41
3Irmalinn NilssonHärlövs IF14:29+4:039:24
4Vilma SvantessonHjärnarps GH OL14:35+4:099:28
5Emelie FeursteinTormestorps IF15:13+4:479:52
6Astrid EricssonLunds OK15:20+4:549:57
7Ellen RosenkvistHelsingborgs SOK15:36+5:1010:07
8Erica HenrikssonSimrishamns OK15:46+5:2010:14
9Ebba JensenSkåneslättens OL15:52+5:2610:18
10Elina AnderssonOK Tyringe16:13+5:4710:31
11Tova HermodssonLunds OK17:38+7:1211:27
12Linn NordhEslövs FK17:55+7:2911:38
13Elinor DelinFK Åsen23:20+12:5415:09
14Erika HatjeEslövs FK24:59+14:3316:13

H12

1 540 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Allan HedbergLunds OK10:136:38
2Erik JönssonLunds OK10:30+0:176:49
3Erik WinbladhLunds OK10:43+0:306:57
4Ludvig HallabroHässleholms OK11:48+1:357:39
5Oscar ModigOK Pan-Kristianstad13:38+3:258:51
6Erik Landin GrubbMalmö OK17:30+7:1711:21
7Martin JohanssonHjärnarps GH OL19:07+8:5412:24
8Julius PukeYstads OK25:23+15:1016:28

D10

1 360 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hilda AxelssonFK Göingarna9:587:19
2Tilda HenrikssonTormestorps IF10:51+0:537:58
3Lisa Landin-GrubbMalmö OK12:43+2:459:21
4Vendela DannbringSkåneslättens OL12:46+2:489:23
5Carolin GradinAndrarums IF13:31+3:339:56
6Nellie RydlundHässleholms OK13:47+3:4910:08
7Matilda RylanderSkåneslättens OL16:06+6:0811:50
8Elsa EricssonLunds OK22:43+12:4516:42
9Sofia RämmalLunds OK24:41+14:4318:08

H10

1 360 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Måns PerssonAndrarums IF8:596:36
2Povel HedbergLunds OK10:59+2:008:04
3Per-Anton PerssonTormestorps IF12:38+3:399:17
4Loke HedbergLunds OK13:50+4:5110:10
5Johan WinbladhLunds OK15:51+6:5211:39
6Oscar JensenSkåneslättens OL16:48+7:4912:21
7Stellan GradinAndrarums IF18:19+9:2013:28
8Victor ModigOK Pan-Kristianstad18:52+9:5313:52
9Ivar HelmerssonHässleholms OK27:34+18:3520:16

D35

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne Marie ThommesenBallerup OK12:316:15
2Linda RanbroMalmö OK13:57+1:266:58
3Frida PalmFK Boken14:08+1:377:04
4Jenny WinbladhLunds OK14:27+1:567:13
5Maria HelmerssonHässleholms OK14:33+2:027:16
6Lotte HenrikssonSimrishamns OK18:01+5:309:00

H35

2 800 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Heide PerssonAndrarums IF15:155:26
2Mikael NilssonOK Kontinent15:35+0:205:33
3Magnus JonassonMalmö OK15:46+0:315:37
4Mikael PihlLunds OK16:03+0:485:43
5Kennet AxelssonHärlövs IF22:06+6:517:53

D40

1 910 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Louise AxelssonFK Göingarna12:566:46
2Åsa HedinHjärnarps GH OL14:12+1:167:26
3Carolina LandinMalmö OK14:23+1:277:31
4Ingela ThoressonAndrarums IF14:40+1:447:40
5Helena KristianssonHässleholms OK14:41+1:457:41
6Malin MalmbergMalmö OK14:45+1:497:43
7Maria ModigOK Pan-Kristianstad14:48+1:527:44
7Åsa EricssonLunds OK14:48+1:527:44
9Helena ÅhlinHelsingborgs SOK16:37+3:418:41
10Karin JohanssonFK Göingarna16:44+3:488:45
11Susanne W KarlssonHärlövs IF16:45+3:498:46
12Kristina PerssonHärlövs IF17:26+4:309:07
13Maria DelinFK Åsen18:05+5:099:28
14Eva RämmalLunds OK18:54+5:589:53
15Marie LarsenMalmö OK22:25+9:2911:44
16Mia HallabroHässleholms OK24:28+11:3212:48
17Carina LindelöwHärlövs IF26:59+14:0314:07

H40

2 600 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas EdvardssonHästveda OK14:145:28
2Björn NilssonHärlövs IF14:49+0:355:41
3Niklas NilssonHärlövs IF14:56+0:425:44
4Håkan PalmFK Boken14:57+0:435:45
5Håkan AxelssonFK Göingarna15:06+0:525:48
6Fabian LjungquistLunds OK15:21+1:075:54
7Håkan GrubbMalmö OK15:33+1:195:58
8Håkan ErikssonHästveda OK15:47+1:336:04
9Bengt NilssonHjärnarps GH OL15:49+1:356:05
10Björn SvenssonHelsingborgs SOK16:09+1:556:12
11Harald PerssonAndrarums IF16:28+2:146:20
12Jonas HöstHjärnarps GH OL18:16+4:027:01
13Nils HelmerssonHässleholms OK18:32+4:187:07
14Anders EricssonLunds OK19:46+5:327:36

D45

1 850 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika EngelHässleholms OK12:426:51
2Ingela AnderssonLunds OK12:52+0:106:57
3Gunilla PerssonMalmö OK14:14+1:327:41
4Annette BondeBallerup OK14:19+1:377:44
5Maria LännevallOK Roslagen14:48+2:068:00
6Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK15:39+2:578:27
7Ing-Britt SwedenborgLunds OK16:04+3:228:41
8Helen NilssonHärlövs IF16:56+4:149:09
9Åsa Kull-PerssonTormestorps IF18:54+6:1210:12
10Kristina SpångbergLunds OK19:56+7:1410:46
11Anita OlssonOK Silva21:06+8:2411:24
12Lotta BerndtssonSkåneslättens OL21:28+8:4611:36
Ann-Marie HanssonIS Kullendiskvalificerad
Anne SvantessonHjärnarps GH OLdiskvalificerad
Ingela EkelövSkåneslättens OLdiskvalificerad

H45

2 220 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Olof AnderssonOK Tyringe12:505:46
2Peter HedbergLunds OK13:01+0:115:51
3Carl AspegrenTormestorps IF13:43+0:536:10
4Lars SvantessonHjärnarps GH OL13:53+1:036:15
5Per-Åke NilssonFK Göingarna14:35+1:456:34
6Patrick PerssonHärlövs IF14:48+1:586:39
7Bengt-Åke BerndtssonSkåneslättens OL14:49+1:596:40
8Ulf LinderfalkSkåneslättens OL15:01+2:116:45
9Anders BergIS Kullen15:12+2:226:50
10Håkan LarssonFK Göingarna15:19+2:296:53
11Pål BengtssonIS Kullen15:32+2:426:59
12Peter LarssonFK Boken15:43+2:537:04
13Stefan DahlIS Kullen16:26+3:367:24
14Lars HallabroHässleholms OK16:35+3:457:28
15Peter DannbringSkåneslättens OL17:46+4:568:00
16Stefan ReimerTormestorps IF18:05+5:158:08
17Mats-Ola PerssonTormestorps IF18:09+5:198:10
18Peter NilssonHässleholms OK18:58+6:088:32
19Niglas RämmalLunds OK21:38+8:489:44
20Jan GradinAndrarums IF21:49+8:599:49
Jörgen KarlssonHärlövs IFdiskvalificerad
Olof BarrSkåneslättens OLdiskvalificerad
Tomas NilssonHässleholms OKej start

D50

1 780 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina OlssonSkåneslättens OL12:337:03
2Christina SegerslättSkåneslättens OL12:39+0:067:06
3Tina HagårdRävetofta OK12:59+0:267:17
4Lotta HanssonOK Kontinent13:30+0:577:35
5Monica JohanssonHjärnarps GH OL13:40+1:077:40
6Lena OlssonSkåneslättens OL14:10+1:377:57
6Siri KlausenBallerup OK14:10+1:377:57
8Ann-Kristin SjöströmLunds OK14:26+1:538:06
9Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK14:31+1:588:09
10Eva WildmarkAndrarums IF14:32+1:598:09
11Kerstin NilssonMalmö OK18:29+5:5610:23
12Kerstin FridsellOK Pan-Kristianstad19:53+7:2011:10
13Ann ErikssonSimrishamns OK20:39+8:0611:36

H50

2 000 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf JungstrandMalmö OK10:295:14
2Tore TjernlundOK Vilse 8711:35+1:065:47
3Sven OlssonOK Silva13:00+2:316:30
4Gregers JørgensenBallerup OK13:16+2:476:38
5Lars EdenbrandtLunds OK13:26+2:576:43
6Anders ÅbergSkåneslättens OL13:41+3:126:50
7Alf WestessonOK Kontinent13:49+3:206:54
8Leif CarlssonOK Kontinent14:05+3:367:02
9Sten SegerslättSkåneslättens OL14:12+3:437:06
10Leif LindauOK Torfinn15:36+5:077:48
11Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK15:55+5:267:57
12Bo PaxbyMalmö OK16:09+5:408:04
13Johnny JohanssonHjärnarps GH OL20:47+10:1810:23
14Stefan NilssonOK Kontinent24:06+13:3712:03
Mats BrorssonTockarps IKdiskvalificerad
Rikard SwedenborgLunds OKdiskvalificerad

D55

1 640 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ina LindebergSkåneslättens OL10:126:13
2Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad11:09+0:576:47
3Christine EdenbrandtLunds OK12:14+2:027:27
4Lotta LinseforsLunds OK13:40+3:288:20
5Johanne LindBallerup OK16:31+6:1910:04

H55

1 910 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars Hanghöj PetersenBallerup OK11:566:14
2Karl-Gunnar OlssonLunds OK11:57+0:016:15
3Jørgen SkaarupBallerup OK12:41+0:456:38
4Thomas NilssonFK Göingarna13:04+1:086:50
5Arne AnderssonOK Torfinn13:34+1:387:06
6Stellan MartinssonOK Tyringe14:09+2:137:24
7Claes LinseforsLunds OK14:50+2:547:45
8Olle BohmanHjärnarps GH OL15:12+3:167:57
9Rolf NilssonFrosta OK15:37+3:418:10
Anders WallnerOK Pan-Kristianstaddiskvalificerad

D60

1 660 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger GlansOK Torfinn12:337:33
2Åsa StåhlHjärnarps GH OL15:15+2:429:11
3Berit SchannongMalmö OK16:15+3:429:47
4Sonja HammarOK Kompassen18:25+5:5211:05
5Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad19:13+6:4011:34
6Carin BergmanLunds OK20:58+8:2512:37
Lisbeth DamsgaardHjärnarps GH OLej start

H60

1 850 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif SandgrenFrosta OK10:565:54
2Christer LjungdahlHjärnarps GH OL11:13+0:176:03
3Kenth SundgrenSkåneslättens OL12:45+1:496:53
4Göran JohnssonSkåneslättens OL12:52+1:566:57
5Bengt StåhlHjärnarps GH OL14:05+3:097:36
6Lars PerssonOK Kompassen14:14+3:187:41
7Gösta SvenssonRävetofta OK14:59+4:038:05
8Mats HåkanssonMalmö OK15:21+4:258:17
9Åke PerssonHjärnarps GH OL16:10+5:148:44
10Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK16:50+5:549:05
11Nils-Erik BondessonFrosta OK17:36+6:409:30
12Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK17:38+6:429:31
13Kaare HanssonMalmö OK17:47+6:519:36
Lars JohanssonMalmö OKdiskvalificerad
Gert OlssonSkåneslättens OLdiskvalificerad
Ronald McGrailHjärnarps GH OLej start
Agne BengtssonOK Kompassenej start

D65

1 650 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt Forsell PirozziLunds OK13:117:59
2Birgit PalmFK Boken15:15+2:049:14
3Torill SvendsenLunds OK15:45+2:349:32
4Ann-Charlotte JensenAndrarums IF16:24+3:139:56
5Karin BengtssonOK Kompassen17:59+4:4810:53
6Astrid JohannessonHelsingborgs SOK22:45+9:3413:47
7Marita PusaFK Boken23:13+10:0214:04
8Gunnel NilssonMalmö OK37:22+24:1122:38
Lena PehrssonOK Silvadiskvalificerad

H65

1 780 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt BergmanLunds OK10:436:01
2Kjell DahlmanTormestorps IF11:37+0:546:31
3Bo OlofssonHästveda OK12:05+1:226:47
4Roland OffrellFrosta OK12:47+2:047:10
5Roy OwessonHelsingborgs SOK13:15+2:327:26
6Lars LindénOK Gynge14:30+3:478:08
7Jan BergströmAndrarums IF14:40+3:578:14
8Claes-Göran GreenLunds OK15:31+4:488:43
9Sven-Åke GranquistHästveda OK15:41+4:588:48
10Johnny MalmgrenHjärnarps GH OL17:11+6:289:39
11Per-Åke AnderssonIS Kullen18:15+7:3210:15
12Nils JohannessonHelsingborgs SOK21:33+10:5012:06
13Sven-Erik ForsellLunds OK22:32+11:4912:39
Kent JohanssonÖrkelljunga FKej start
Tom LindbergLunds OKej start
Inge PerssonFK Bokenej start

D70

1 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin LexellOK Torfinn21:3615:25
2Gudrun OlofssonHjärnarps GH OL22:41+1:0516:12
3Barbro HugossonLunds OK23:33+1:5716:49
4Gun HanssonAndrarums IF35:55+14:1925:39

H70

1 640 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Benny JohanssonMalmö OK11:226:55
2Ingemar SvenssonLunds OK11:47+0:257:11
3Sven LevinAndrarums IF12:38+1:167:42
4Bertil OlofssonAndrarums IF13:07+1:457:59
5Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad13:21+1:598:08
6Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad13:25+2:038:10
7Nils-Åke NilssonHärlövs IF14:12+2:508:39
8Göran SegerFK Boken14:29+3:078:49
9Hubert HugossonOK Gynge14:45+3:238:59
10Arne GustafssonMalmö OK15:14+3:529:17
11Anders CarlssonSkåneslättens OL15:32+4:109:28
12Bertil KollénMalmö OK16:14+4:529:53
13Lennart NilssonMalmö OK17:53+6:3110:54
14Håkan BrostMalmö OK19:22+8:0011:48
15Ingemar TuressonMalmö OK19:53+8:3112:07
16Allan HammarOK Kompassen28:12+16:5017:11
17Ebbe PehrssonOK Silva30:23+19:0118:31

H75

1 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klas TykessonRävetofta OK16:209:53
2Jan-Eric NelkingFK Åsen19:11+2:5111:37
3Bengt EdvardssonOK Torfinn19:58+3:3812:06
4Kjell BjörupLunds OK20:17+3:5712:17
5Bengt OlofssonHjärnarps GH OL22:59+6:3913:55

D80

1 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marianne ErikssonTockarps IK22:2315:59
2Anna-Lena NordahlÖrkelljunga FK24:05+1:4217:12

H80

1 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils RågstedtIS Kullen13:439:47
2Curt HjalmarssonHässleholms OK14:35+0:5210:25
3Åke DahlströmFK Snapphanarna14:58+1:1510:41
4Bertil JohanssonSkåneslättens OL15:30+1:4711:04
5Curth SvenssonSkåneslättens OL17:20+3:3712:22
6Elias JohanssonVittsjö OK23:24+9:4116:42
7Ove NordahlSimrishamns OK23:43+10:0016:56

H85

1 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt PålssonHelsingborgs SOK18:3413:15
2Torsten HermodssonMalmö OK18:48+0:1413:25
3Arne NordahlÖrkelljunga FK19:46+1:1214:07
4Hans LindinMalmö OK23:22+4:4816:41
Claes ClaessonMalmö OKdiskvalificerad
Rune IsakssonHelsingborgs SOKdiskvalificerad

Öppen 1

1 350 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Michel AxelssonHärlövs IF12:459:26
2Hanna LarsenMalmö OK17:28+4:4312:56
3Enya NilssonFK Göingarna25:25+12:4018:49

Öppen 2

1 590 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Saga ThomsenMalmö OK13:098:16
2Helena BergIS Kullen14:20+1:119:00
3Helena JönssonLunds OK17:25+4:1610:57
4Helene ArboreliusIS Kullen17:45+4:3611:09
5Stefan LarsenMalmö OK19:42+6:3312:23
6Margela PerssonAndrarums IF20:04+6:5512:37
7Johan HatjeEslövs FK28:06+14:5717:40
8Joel HatjeEslövs FK28:29+15:2017:54
9Ulla HjalmarssonHässleholms OK29:05+15:5618:17

Öppen 4

1 900 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad13:447:13
2Carina ThomsenMalmö OK18:23+4:399:40
3Anette JönssonMalmö OK19:43+5:5910:22
4Lena IngvarssonOK Skogsfalken20:36+6:5210:50
5Susanne GöranssonFrosta OK22:44+9:0011:57
6Linda JakobssonKlubblös23:33+9:4912:23
7Johanna WeidolfEslövs FK24:54+11:1013:06
8Pär DelinFK Åsen27:12+13:2814:18
9Asta NilssonHärlövs IF29:07+15:2315:19
10Lena MagnussonMalmö OK29:59+16:1515:46
11Elis LundkvistOK Gynge30:35+16:5116:05
12Laila PerssonIS Skanne31:31+17:4716:35
13Nilsson KarinFK Göingarna31:44+18:0016:42
14Emelie MalmbergMalmö OK33:29+19:4517:37
15Karin MalmgrenHjärnarps GH OL35:24+21:4018:37

Öppen 5

2 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karina RydlundHässleholms OK13:346:39
2Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK15:17+1:437:29
3Kerstin JensenSkåneslättens OL17:40+4:068:39
4Öyvind JensenAndrarums IF23:15+9:4111:23
5Britt RangertIK Ymer24:09+10:3511:50
6Natalie StangelKlubblös24:14+10:4011:52
7Nils PerssonIS Skanne24:57+11:2312:13
8Lennart MånssonRingsjö OK30:04+16:3014:44
Erland MartinssonOK Tyringediskvalificerad

Öppen 7

2 750 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas BlomqvistFK Boken17:146:16
2Björn LindqvistSkåneslättens OL20:19+3:057:23
3Marlene KarlssonMalmö OK20:52+3:387:35
4Ola JensenKlubblös21:10+3:567:41
5Jan WahlströmSnättringe SK21:15+4:017:43
6Sara HenrikssonTormestorps IF21:55+4:417:58
7Per AnderssonOK Gynge22:22+5:088:08
8Lars Göran NybergFK Åsen23:29+6:158:32
8Bert OlssonSkåneslättens OL23:29+6:158:32
10Erik BengtssonOK Skogsfalken24:28+7:148:53
11Sten OddmoHärlövs IF25:28+8:149:15
12Eva NelkingOK Vilse 8725:29+8:159:16
13Louise PihlLunds OK25:34+8:209:17
14Jens ArboreliusIS Kullen26:28+9:149:37
15Kjell LindauOK Kompassen27:01+9:479:49
16Åke OlssonHässleholms OK28:44+11:3010:26
17Maria SvenssonLunds OK29:51+12:3710:51
18Nelking MartinOK Vilse 8730:07+12:5310:57
19Mikael NilssonFrosta OK32:34+15:2011:50
20Anders OlssonIS Skanne38:22+21:0813:57
21Sedney HugossonLunds OK47:36+30:2217:18
22Britt ÅkessonHässleholms OK48:56+31:4217:47
Anders SvenssonLunds OKdiskvalificerad

Öppen 10

1 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rydlund LinneaHässleholms OK12:108:41
2Felicia DeStefanoOK Tyringe16:05+3:5511:29
3Ella FridsellOK Pan-Kristianstad23:57+11:4717:06
Jakob StenEslövs FKdiskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser