Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Båstadssprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Båstadssprinten
Arrangörsorganisation: Hjärnarps OL
Datum: söndag 2 augusti 2015

D21

2 630 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida AnderssonFalkenbergs OK16:226:13
2Emma BeskowFalkenbergs OK17:19+0:576:35
3Lotta Lewis-JonssonHelsingborgs SOK18:40+2:187:05
4Anna LövOK Pan-Kristianstad19:26+3:047:23
5Madelene AxelssonHärlövs IF20:17+3:557:42
6Evelina EkelundMalmö OK22:00+5:388:21
7Petula JungandreasGermany24:14+7:529:12

H21

2 940 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna13:594:45
2Martin WendtLunds OK16:27+2:285:35
3Mads K. LarsenFIF Hillerød16:37+2:385:39
4Andreas HultqvistTullinge SK16:50+2:515:43
5Niklas OlssonSkåneslättens OL17:13+3:145:51
6Linus MalmstenMalmö OK17:25+3:265:55
7Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL17:57+3:586:06
8Wiktor RydlundHässleholms OK18:02+4:036:08
9Benno SchützGermany18:55+4:566:26
10Fritiof AxelssonFK Göingarna19:23+5:246:35
11Tobias PerssonOK Kompassen23:13+9:147:53
12Henrik LindblomMalmö OK23:57+9:588:08
Fredrik PerssonHalmstad OKej godkänd
Henrik BengtssonFalkenbergs OKej start

D16

2 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad16:306:50
2Irmalinn NilssonHärlövs IF17:11+0:417:07
3Elin SvenssonOK Älme18:10+1:407:32
4Ebba JensenSkåneslättens OL19:40+3:108:09
5Kajsa JönssonOK Pan-Kristianstad20:55+4:258:40
6Sofia DahlHärlövs IF21:51+5:219:03
7Lotten KindlundhFK Finn23:01+6:319:33
8Rebecca WinsnesSödertälje-Nykvarn OF26:15+9:4510:53
9Kajsa IsidorssonOK Vivill27:52+11:2211:33
Astrid EricssonLunds OKej start
Lovisa BlomgrenSOK Anebyej start
Linn LindblomMalmö OKej start

H16

2 460 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HardenFK Boken14:135:46
2Oscar ModigOK Pan-Kristianstad14:29+0:165:53
3Daniel HellbergLunds OK16:41+2:286:46
4Oscar EhrnbornAndrarums IF30:43+16:3012:29
Algot NajvikOK Pan-Kristianstadej godkänd

D14

2 270 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nellie RydlundHässleholms OK14:586:35
2Hilda AxelssonFK Göingarna15:35+0:376:51
3Clara DahlHärlövs IF15:37+0:396:52
4Rebecca HardenFK Boken15:56+0:587:01
5Lovisa LagerHalmstad OK16:24+1:267:13
6Tea MarkholmSkåneslättens OL16:26+1:287:14
7Agnes LindblomMalmö OK16:29+1:317:15
8Lovisa WeidenSkåneslättens OL17:08+2:107:32
9Sofia PalmFK Boken17:45+2:477:49
10Frida BjörkÖrkelljunga FK19:36+4:388:38
11Elsa EricssonFK Friskus-Varberg19:39+4:418:39
12Alma LeijonHärlövs IF19:55+4:578:46
13Hanna RothLinköpings OK20:31+5:339:02

H14

2 270 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad12:375:33
2Albin KronkvistÖrkelljunga FK13:23+0:465:53
3Simon OlssonHjärnarps GH OL14:42+2:056:28
4Albin PerssonHalmstad OK14:53+2:166:33
5Axel OrrhedeHelsingborgs SOK15:42+3:056:54
6Adam LindblomMalmö OK16:51+4:147:25
7Jacob MobergHelsingborgs SOK18:32+5:558:09
8Isak LagnanderSkåneslättens OL18:48+6:118:16
9Samuel LåstbomHärlövs IF18:52+6:158:18
10Melvin NilssonHärlövs IF19:34+6:578:37
11Andreas OttossonÖrkelljunga FK20:28+7:519:00
12Pontus ThuressonSkåneslättens OL24:40+12:0310:51
13Lukas CarlssonOK Pan-Kristianstad29:53+17:1613:09

D12

1 620 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara PerssonHalmstad OK12:557:58
2Linnea RydlundHässleholms OK14:28+1:338:55
3Amalie ErtmannAllerød OK15:03+2:089:17
4Moa SteneborgOK Orinto16:51+3:5610:24
5Emmy PalmFK Boken17:39+4:4410:53
6Hanna LarssonYstads OK17:40+4:4510:54
7Enni LindskogOK Älme18:56+6:0111:41
8Fredrika KindlundhFK Finn19:08+6:1311:48
9Elsa EricssonLunds OK21:29+8:3413:15
10Emma IsidorssonOK Vivill27:12+14:1716:47
11Agnes GranOK Lindéna39:49+26:5424:34
Emilia HagrotTäby OKej start

H12

1 620 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin WeidenSkåneslättens OL10:256:25
2Agust KronkvistÖrkelljunga FK10:58+0:336:46
3Lasse TaillieuK.O.L. Belgium11:44+1:197:14
4Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad12:35+2:107:46
5Malte KristianssonHalmstad OK13:45+3:208:29
6Erik JohanssonFK Boken16:33+6:0810:12
7Victor HanssonOK Löftan17:16+6:5110:39
8Axel TenghagenHärlövs IF20:53+10:2812:53
9Robin VibergHässleholms OK22:47+12:2214:03
10Erik RexfeltFalkenbergs OK24:40+14:1515:13
Johan GunnarssonOK Lindénaej godkänd
Victor ModigOK Pan-Kristianstadej godkänd

D10

1 460 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna BenattiSkåneslättens OL13:119:01
2Johanna OttossonÖrkelljunga FK22:38+9:2715:30
Felicia PerssonHelsingborgs SOKej godkänd
Ida BenattiSkåneslättens OLej start

H10

1 460 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar AxelssonFK Göingarna10:217:05
2Casper GunnarssonOK Lindéna11:40+1:197:59
3Filip HanssonOK Löftan18:49+8:2812:53
4Elias NilssonAndrarums IF22:03+11:4215:06
5Arvid RothLinköpings OK32:02+21:4121:56
Noah KrikströmHjärnarps GH OLej godkänd
Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OFej start

D35

2 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika IsidorssonOK Vivill30:3212:06
2Helena SteneborgOK Orinto37:41+7:0914:57

D40

2 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Catarina HardenFK Boken17:547:21
2Louise AxelssonFK Göingarna18:39+0:457:40
3Kajsa BenattiSkåneslättens OL19:25+1:317:59
4Sylvia KarlssonOK Lindéna20:29+2:358:25
5Josefina BerglundFK Boken25:08+7:1410:20
Jenny LindblomMalmö OKej godkänd

H40

2 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik ModigOK Pan-Kristianstad15:495:51
2Håkan PalmFK Boken16:48+0:596:13
3Magnus HanssonOK Löftan16:52+1:036:14
4Ola MarkholmSkåneslättens OL17:51+2:026:36
5Magnus ThuressonSkåneslättens OL18:31+2:426:51
6Ulf LinderfalkSkåneslättens OL19:48+3:597:20
7Jon LindskogOK Älme19:56+4:077:22
8Edo DrenthHelsingborgs SOK20:49+5:007:42
9Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF20:51+5:027:43
10Michael NilssonAndrarums IF22:21+6:328:16
11Niklas LagnanderSkåneslättens OL30:02+14:1311:07

D45

2 430 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina RydlundHässleholms OK15:516:31
2Moni WinsnesSödertälje-Nykvarn OF19:24+3:337:59
3Kerstin JensenSkåneslättens OL20:19+4:288:21
4Karin KarlssonHalmstad OK21:18+5:278:45
Åsa EricssonLunds OKej godkänd

H45

2 590 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas VensrydEslövs FK15:075:50
2Malte LennerstedtLunds OK15:22+0:155:55
3Magnus RydlundHässleholms OK16:00+0:536:10
4Magnus TenghagenHärlövs IF17:11+2:046:38
5Jonas RothLinköpings OK17:24+2:176:43
6Johan JensenSkåneslättens OL17:31+2:246:45
7Per KristianssonOK Kontinent17:52+2:456:53
8Michael ErtmannAllerød OK18:01+2:546:57
9Stefan GunnarssonOK Lindéna18:37+3:307:11
10Björn RexfeltFalkenbergs OK18:47+3:407:15
11Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK18:53+3:467:17
12Johan BlomgrenSOK Aneby19:11+4:047:24
13Ola SteneborgOK Orinto19:54+4:477:41
14Lars EdbergOK Nackhe22:25+7:188:39
Thomas LåstbomHärlövs IFej godkänd
Anders EricssonLunds OKej godkänd
Håkan JönssonOK Pan-Kristianstadej godkänd
Håkan AxelssonFK Göingarnaej godkänd
Raul HindovLunds OKej godkänd

D50

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marita FilipssonMarkaryds FK19:338:53
2Christina SegerslättSkåneslättens OL20:12+0:399:10
3Mona EnforsTockarps IK20:14+0:419:11

H50

2 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl AspegrenTormestorps IF20:437:59
2Bert OlssonSkåneslättens OL22:38+1:558:44

H55

2 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarna15:446:28
2Sten SegerslättSkåneslättens OL18:36+2:527:39
3Leif LindauOK Torfinn20:17+4:338:20
Mats BrorssonTockarps IKej godkänd
Lars HagrotTäby OKej start

H60

2 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan WahlströmSnättringe SK16:057:18
2Peter LincolnFK Snapphanarna18:25+2:208:22
3Björn KarlssonHalmstad OK20:03+3:589:06
4Olle EnforsTockarps IK20:33+4:289:20 Ladda ner rutt i gpx-format
5Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad22:19+6:1410:08

D65

1 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin PerssonOK Tyringe21:2111:21
2Lena JönssonLaholms IF OK21:58+0:3711:41

H65

2 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent KardellLjungskile FK16:407:34
2Håkan NilssonMalmö OK17:56+1:168:09
3Lars-Åke SjökvistVärend GN OL22:20+5:4010:09
4Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK24:57+8:1711:20
5Bo SenjeHalmstad OK27:34+10:5412:31
Lars OlssonFK Bokenej godkänd

D70

1 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Forsell PirozziLunds OK18:0110:07
2Birgit PalmFK Boken18:41+0:4010:29
3Helen AndertoftMarkaryds FK19:57+1:5611:12
4Laila PerssonIS Skanne23:28+5:2713:11

H70

1 890 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Macke SelanderHelsingborgs SOK19:4910:29
2Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL21:39+1:5011:27
3Gert LarsenFIF Hillerød28:16+8:2714:57

H75

1 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ernie BroströmHalmstad OK20:1111:20
2Nils PerssonIS Skanne20:56+0:4511:45
3Jan-Eric NelkingFK Åsen25:55+5:4414:33
Stig GustafssonHalmstad OKej godkänd

H85

1 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils RågstedtIS Kullen22:3414:22
2Kurt PålssonHelsingborgs SOK49:23+26:4931:27

Inskolning

1 220 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
David AlinderKlubblösfullföljt
Alice DaneskogOK Silvafullföljt
Moa DaneskogOK Silvafullföljt
Hannah TiensuuSkåneslättens OLfullföljt
Johan YderholtLaholms IF OKfullföljt

U1

1 150 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville LindskogOK Älme12:4011:00
2Cecilie ErtmannAllerød OK14:13+1:3312:21
3Agust MagnussonLaholms IF OK18:43+6:0316:16

U2

1 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice JohanssonFK Boken15:2010:01
2Elias PerssonHelsingborgs SOK16:20+1:0010:40
3Clara HallHjärnarps GH OL20:50+5:3013:36
4Klara PalmFK Boken22:01+6:4114:23
5Amanda VibergHässleholms OK22:28+7:0814:41
6Ebba RanbroHelsingborgs SOK40:12+24:5226:16

Öppen motion 2

1 590 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maija TaillieuK.O.L. Belgium17:1510:50
2Virginie DehulluK.O.L. Belgium17:16+0:0110:51
3Rikke ErtmannAllerød OK19:55+2:4012:31
4Gunvor GöranssonLaholms IF OK21:11+3:5613:19
5Sonja HammarOK Kompassen24:09+6:5415:11
6Margareta JohanssonLaholms IF OK30:45+13:3019:20
7Flor HellbergKlubblös1:23:59+1:06:4452:49
Malin PerssonHelsingborgs SOKej godkänd
Jakob BrantestadLunds OKej godkänd

Öppen motion 5

2 340 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jacob EnbergHalmstad OK16:497:11
2Kjell SvenssonOK Älme18:06+1:177:44
3Lotta EnbergHalmstad OK18:23+1:347:51
4Arne TaillieuK.O.L. Belgium20:07+3:188:35
5Kennet AxelssonHärlövs IF21:11+4:229:03
6Elin TiensuuSkåneslättens OL21:18+4:299:06
7Filip EnforsTockarps IK21:55+5:069:21
8Stig NilssonOskarströms OK23:16+6:279:56
9Minna WestbomSäterbygdens OK23:21+6:329:58
10Anneli BlomgrenSOK Aneby24:33+7:4410:29
11Camilla CarlssonHärlövs IF24:38+7:4910:31
12Hanna CarlqvistFK Friskus-Varberg25:44+8:5510:59
13Elsa EricssonFK Friskus-Varberg25:57+9:0811:05
14Fredrik CarlqvistFK Friskus-Varberg26:13+9:2411:12
15Elin WulffOK Kompassen27:23+10:3411:42
16Carina GöranssonYstads OK28:37+11:4812:13
17Klas VibergHässleholms OK30:45+13:5613:08
18Karin SvenssonSkåneslättens OL34:28+17:3914:43
19Henrik EnforsTockarps IK35:27+18:3815:08
20Allan HammarOK Kompassen44:48+27:5919:08
21Edvin NilssonOskarströms OK47:07+30:1820:08
22Åsa LindholmOK Torfinn1:13:35+56:4631:26
Sune JohanssonLaholms IF OKej godkänd
Josefine NilssonOskarströms OKej godkänd
Daniel HedlundDIF Stockholmej godkänd

Öppen motion 8

2 730 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar CervinHelsingborgs SOK14:565:28
2Filip SjöforsOK Älme16:16+1:205:57
3Gunnar Tjompen SvenssonSkåneslättens OL16:54+1:586:11
4Frida PalmFK Boken17:48+2:526:31
5Fredrik MagnussonLaholms IF OK18:04+3:086:37
6Magnus LindeRävetofta OK18:08+3:126:38
7Dan JohanssonFK Boken18:15+3:196:41
8Andreas EnforsTockarps IK18:36+3:406:48
9Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad18:37+3:416:49
10Oskar HandmarkOK Pan-Kristianstad18:38+3:426:49
11Mats RanbroHelsingborgs SOK18:41+3:456:50
12Robert TiensuuMatteus SI18:46+3:506:52
12Fredrik UllmanSkåneslättens OL18:46+3:506:52
14Mattias BrantestadLunds OK19:20+4:247:04
15Linda RanbroHelsingborgs SOK19:32+4:367:09
16Håkan NybergOK Kontinent20:01+5:057:19
17Isak HolmqvistHelsingborgs SOK20:30+5:347:30
18Mats HolmVäxjö OK21:15+6:197:47
19Kjell-Erik StåhlOK Pan-Kristianstad21:34+6:387:53
20Lollo NybergOK Kontinent22:37+7:418:17
21Adrian HardenFK Boken22:48+7:528:21
22Fredrik CarlqvistFK Friskus-Varberg22:53+7:578:22
23Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK23:02+8:068:26
24Leif KarlssonOK Kontinent23:28+8:328:35
25Hans LarssonHässleholms OK24:26+9:308:56
26Lotta HanssonOK Kontinent24:31+9:358:58
27Lena KarlssonHalmstad OK24:32+9:368:59
28Hanna CarlqvistFK Friskus-Varberg24:56+10:009:07
29Sara BainbridgeLaholms IF OK25:27+10:319:19
30Gert OlssonTockarps IK26:33+11:379:43
31Magnus AlinderKlubblös26:54+11:589:51
31Henrik DaneskogOK Silva26:54+11:589:51
33Helen NilssonHärlövs IF27:15+12:199:58
34Sten Åke KvistIS Kullen29:10+14:1410:41
35Lena StrandMarkaryds FK29:15+14:1910:42
36Gunnar SvärdHässleholms OK29:26+14:3010:46
37Ingvar PerssonOK Tyringe30:05+15:0911:01
38Mirzet CirkinÖrkelljunga FK31:12+16:1611:25
39Anita OlssonSkåneslättens OL32:52+17:5612:02
40Tor HellbergLunds OK33:06+18:1012:07
41Monika LindblomLaholms IF OK34:02+19:0612:27
Daniel WestbomSäterbygdens OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser