Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Medel Skåne

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Medel Skåne
Arrangörsorganisation: Hjärnarps OL
Datum: lördag 3 september 2011

D21

4 710 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna (Humlaröd) PerssonFK Göingarna33:497:10
2Emelie EklöfLunds OK37:25+3:367:56
3Sofie PeterssonHelsingborgs SOK38:06+4:178:05
4Jannie HagårdRävetofta OK40:11+6:228:31
5Sara Snogerup LinseLunds OK40:44+6:558:38
6Anna OlssonLunds OK41:45+7:568:51
7Elin SvenssonOK Pan-Kristianstad42:03+8:148:55
8Sara SvenssonOK Pan-Kristianstad43:20+9:319:12
9Marie EngOK Pan-Kristianstad43:40+9:519:16
10Anna HellnerIstrums SK44:34+10:459:27
11Hanna MellbyEslövs FK47:15+13:2610:01
12Carolina NilssonOK Kompassen50:55+17:0610:48
13Johanna BerntssonMalmö OK55:47+21:5811:50
14Anna BrodinOK Kontinent56:25+22:3611:58
15Ebba ThuressonOK Pan-Kristianstad57:18+23:2912:09
16Pia-Maria BondessonFrosta OK1:02:07+28:1813:11
17Lina HidåsOK Kontinent1:04:19+30:3013:39
18Marie GrönlundLunds OK1:57:36+1:23:4724:58
19Linda WijkMalmö OK2:27:47+1:53:5831:22
Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstaddiskvalificerad
Helene NybergOK Kontinentej start
Eva-Lotta BengtslinLunds OKej start
Elin SvenssonSkåneslättens OLej start
Annika WigrenLunds OKej start
Hanna JohanssonSkattkärrs IFej start

H21

5 280 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob LööfOK Pan-Kristianstad27:535:16
2Johan ModigOK Pan-Kristianstad29:15+1:225:32
3Niklas OlofssonHelsingborgs SOK29:46+1:535:38
4Harri KarlssonOK Pan-Kristianstad31:03+3:105:52
5Jonathan GunnarssonOK Pan-Kristianstad32:57+5:046:14
6Patrik LindebergSkåneslättens OL33:24+5:316:19
7Håkan GunnarssonFK Göingarna33:27+5:346:20
8Kalle JohanssonHalmstad OK33:36+5:436:21
9Andreas FermFK Göingarna33:45+5:526:23
10Michael SörensenOK Pan-Kristianstad34:14+6:216:29
11Gustaf WennerbergOK Klyftamo35:19+7:266:41
12Benjamin EdlundIK Ymer35:50+7:576:47
13Mattias KillanderHästveda OK36:04+8:116:49
14Jesper HåkanssonFK Göingarna36:05+8:126:50
15Henrik OlofssonHelsingborgs SOK36:10+8:176:50
16Erik AlnervikHelsingborgs SOK36:11+8:186:51
17Erik MemmiHalmstad OK36:17+8:246:52
17Daniel LiljedahlOK Pan-Kristianstad36:17+8:246:52
19Göran SundblomLunds OK36:50+8:576:58
20Björn KarlssonHalmstad OK37:56+10:037:11
20Andreas ErikssonLunds OK37:56+10:037:11
22Martin WendtLunds OK38:10+10:177:13
23Rasmus GrönlundLunds OK38:27+10:347:16
24Markus SvenssonOK Pan-Kristianstad38:41+10:487:19
25Ted GustavssonMalmö OK39:04+11:117:23
26Marcus AnderssonSkåneslättens OL39:29+11:367:28
27Tore LindeOK Pan-Kristianstad39:41+11:487:30
28Kennet HorvathHalmstad OK40:11+12:187:36
29Fajer WennerbergOK Klyftamo41:03+13:107:46
30Patrik JohanssonHelsingborgs SOK41:15+13:227:48
31Henrik JohanssonOK Pan-Kristianstad43:50+15:578:18
32Anton MarmelidHelsingborgs SOK44:11+16:188:22
33Magnus JönssonOK Kontinent45:14+17:218:34
34Johan LundqvistOK Gynge45:24+17:318:35
35Olof OttossonOK Pan-Kristianstad47:34+19:419:00
36Henrik LundqvistOK Gynge49:13+21:209:19
37Mårten NiklassonEslövs FK1:00:43+32:5011:29
38Peter BengtslinLunds OK1:10:52+42:5913:25
Viktor StenssonHelsingborgs SOKdiskvalificerad
Björn HellrupHelsingborgs SOKdiskvalificerad
Martin LindebergSkåneslättens OLej start
Fredrik SvenssonOK Torfinnej start
Peder KockOK Pan-Kristianstadej start
Rickard EricssonOK Tyrej start

D20

4 120 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktoria ErnstssonFK Göingarna31:097:33
2Frida NilssonSkåneslättens OL37:15+6:069:02
3Anna BredfeltLunds OK41:51+10:4210:09
4Lisa AnderssonOK Enen43:13+12:0410:29
5Erika RovinaSkåneslättens OL49:58+18:4912:07
6Anna LööfOK Pan-Kristianstad52:24+21:1512:43
Cecilia EmanuelssonHelsingborgs SOKej start

H20

4 690 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert WetterlöfOK Pan-Kristianstad31:556:48
2Johannes HenrikssonHelsingborgs SOK33:53+1:587:13
3Fredrik NilssonHelsingborgs SOK34:32+2:377:21
4Martin DelinSkåneslättens OL34:46+2:517:24
5Jakob SegerslättSkåneslättens OL37:47+5:528:03
6Johan EkelövSkåneslättens OL40:33+8:388:38
Mattias EngströmSkåneslättens OLej start

D18

3 880 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen ReimerTormestorps IF33:248:36
2Stina BergHelsingborgs SOK38:36+5:129:56
3Elida OttmerHelsingborgs SOK41:50+8:2610:46
3Lisa NybergFK Åsen41:50+8:2610:46
5Tove StåhlIS Kullen44:31+11:0711:28
6Anna ÅhlinHelsingborgs SOK49:11+15:4712:40
7Elinor LindelöwHärlövs IF1:12:18+38:5418:38
Matilda StenssonHelsingborgs SOKej start
Jenny OlssonÖrkelljunga FKej start

H18

3 990 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Philip PålssonSkåneslättens OL25:436:26
2Marcus SvenssonSkåneslättens OL27:40+1:576:56
3David ArboreliusHelsingborgs SOK27:52+2:096:59
4Erik LenningSkåneslättens OL29:21+3:387:21
5Fredrik BerndtssonSkåneslättens OL30:38+4:557:40
6Karl DannbringSkåneslättens OL31:44+6:017:57
7Joel KristianssonHässleholms OK34:31+8:488:39
8Niclas DelinOK Pan-Kristianstad49:48+24:0512:28
9Anton OddmoHärlövs IF1:12:43+47:0018:13
Kristian OxenstiernaSkåneslättens OLdiskvalificerad
Simon EngelHässleholms OKdiskvalificerad
Oskar AnderssonOK Gyngeej start

D16

3 630 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin CarlssonTormestorps IF31:068:34
2Miranda ReimerTormestorps IF31:57+0:518:48
3Pim HedbergLunds OK32:24+1:188:55
4Kajsa WetterströmTormestorps IF32:30+1:248:57
5Jessica NilssonOK Torfinn35:18+4:129:43
6Nelly CarlssonTormestorps IF35:58+4:529:54
7Felicia FeursteinTormestorps IF39:15+8:0910:48
8Annika JönssonSkåneslättens OL40:17+9:1111:05
9Patricia EdgarssonAndrarums IF41:20+10:1411:23
10Caroline LindelöwHärlövs IF46:54+15:4812:55
11Emelie NilssonÖrkelljunga FK55:02+23:5615:09
12Frida JönssonLunds OK1:48:25+1:17:1929:52

H16

3 730 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim SjöbergHelsingborgs SOK26:006:58
2Oskar Jensen SondénMalmö OK28:13+2:137:33
3Joel EinarssonTormestorps IF30:16+4:168:06
4Robin LarssonFK Göingarna30:40+4:408:13
5David SvenssonFK Boken31:04+5:048:19
6Henning OttmerTormestorps IF31:36+5:368:28
7Carl RämmalLunds OK32:06+6:068:36
8Axel SchulzHelsingborgs SOK33:17+7:178:55
9Christoffer MöllerSkåneslättens OL35:52+9:529:36
10Harald OttmerTormestorps IF36:46+10:469:51
11Anton LarssonFK Göingarna37:34+11:3410:04
12Mattis ErnstssonFK Göingarna38:05+12:0510:12
13Dennis RudqvistHelsingborgs SOK46:02+20:0212:20
14Erik KristianssonHässleholms OK1:03:33+37:3317:02
Karl-Johan PerssonTormestorps IFdiskvalificerad
Moltas ViebkeMalmö OKej start
Robin KarlssonTormestorps IFej start

D16 Kort

2 910 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Sophie NilssonIS Kullenej start

D14

2 910 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny BredfeltLunds OK22:527:51
2Ebba SöderlundTormestorps IF27:41+4:499:30
3Malin ThornemanHelsingborgs SOK29:18+6:2610:04
4Nellie HenrikssonTormestorps IF31:13+8:2110:43
5Linnea GustafssonOK Gynge31:40+8:4810:52
6Astrid HenrikssonHelsingborgs SOK33:09+10:1711:23
7Matilda ArboreliusIS Kullen33:51+10:5911:37
8Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad35:31+12:3912:12
9Astrid EinarssonTormestorps IF37:58+15:0613:02
10Cecilia SpångbergLunds OK40:19+17:2713:51
11Cecilia RämmalLunds OK44:07+21:1515:09
12Madelene AxelssonHärlövs IF44:09+21:1715:10
13Tova WennemoLunds OK54:53+32:0118:51
Rebecka BrorssonTockarps IKej start
Klara GewertLunds OKej start

H14

3 080 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LenningSkåneslättens OL22:087:11
2Erik Barr ZeilonSkåneslättens OL25:28+3:208:16
3Adam SegerslättSkåneslättens OL25:29+3:218:16
4Fritjof AxelssonFK Göingarna25:40+3:328:20
5Melker LarssonFK Göingarna27:34+5:268:57
6Anton HanssonLunds OK28:40+6:329:18
7Jesper ÅgrenLunds OK29:17+7:099:30
8Hampus LarssonFK Göingarna29:23+7:159:32
9Jonas HammarskiöldLunds OK30:30+8:229:54
10Alfred HenrikssonLunds OK33:35+11:2710:54
11Nils-Joel PerssonTormestorps IF34:05+11:5711:03
12Elias MöllerSkåneslättens OL34:20+12:1211:08
13Bernard MattssonSkåneslättens OL38:17+16:0912:25
14Alfred WennemoLunds OK42:53+20:4513:55
15Martin LindelöwHärlövs IF43:37+21:2914:09
16Sune ÖhlenschlägerÖrkelljunga FK45:15+23:0714:41
Kevin MattssonMalmö OKdiskvalificerad
Shane MattssonMalmö OKej start
Isak PrellnerSkåneslättens OLej start

D14 Kort

2 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin HagwallLunds OK55:5122:47

H14 Kort

2 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wiktor RydlundHässleholms OK34:0413:54
Dennis PerssonAndrarums IFdiskvalificerad

D12

2 450 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie PerssonHärlövs IF24:109:51
2Emmy HelmerssonHässleholms OK27:03+2:5311:02
3Klara AnderssonHärlövs IF30:05+5:5512:16
4Ellen RosenkvistHelsingborgs SOK36:37+12:2714:56
5Anna JönssonTormestorps IF38:12+14:0215:35
6Tova HermodssonLunds OK40:13+16:0316:24
7Elinor DelinFK Åsen41:25+17:1516:54
8Betty OttossonOK Torfinn44:28+20:1818:08
9Emelie FeursteinTormestorps IF46:25+22:1518:56
10Irmalinn NilssonHärlövs IF48:31+24:2119:48
11Astrid EricssonLunds OK49:12+25:0220:04
12Linnea HeydenLunds OK56:29+32:1923:03
13Kajsa JönssonOK Pan-Kristianstad1:01:52+37:4225:15
14Ebba JensenSkåneslättens OL1:12:50+48:4029:43
15Emma WikforssLunds OK1:44:06+1:19:5642:29
Elin GustafssonOK Gyngeej start
Isabell BengtssonÖrkelljunga FKej start
Wilma MarkholmSkåneslättens OLej start

H12

2 450 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Algot NajvikOK Pan-Kristianstad27:3311:14
2Erik WinbladhLunds OK28:10+0:3711:29
3Anton HåkanssonLunds OK32:13+4:4013:08
4Ludvig HallabroHässleholms OK33:37+6:0413:43
5Erik JönssonLunds OK35:45+8:1214:35
6Axel NilssonOK Pan-Kristianstad42:10+14:3717:12
7Simon SvenssonLaholms IF OK1:02:38+35:0525:33
Oscar ModigOK Pan-Kristianstaddiskvalificerad
Oscar EhrnbornAndrarums IFdiskvalificerad
Simon HardenFK Bokendiskvalificerad
Erik Landin GrubbMalmö OKej start
Julius PukeYstads OKej start

D12 Kort

2 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna NorrestamHelsingborgs SOK44:2018:05
Hanna CarlsvärdHelsingborgs SOKej start

D10

2 450 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tea MarkholmSkåneslättens OL20:528:31
2Hilda AxelssonFK Göingarna25:25+4:3310:22
3Carolin GradinAndrarums IF25:26+4:3410:22
4Vendela DannbringSkåneslättens OL29:21+8:2911:58
5Frida BjörkÖrkelljunga FK30:44+9:5212:32
6Tilda JohanssonOK Pan-Kristianstad33:31+12:3913:40
7Lisa Landin-GrubbMalmö OK45:51+24:5918:42
8Tilda HenrikssonTormestorps IF46:58+26:0619:10
9Rebecca HardenFK Boken47:33+26:4119:24
10Clara EhrnbornAndrarums IF50:21+29:2920:33
Nellie RydlundHässleholms OKdiskvalificerad
Matilda RylanderSkåneslättens OLdiskvalificerad

H10

2 450 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Allan HedbergLunds OK18:147:26
2Melker AnderssonHärlövs IF21:08+2:548:37
3Viggo JohanssonSkåneslättens OL25:39+7:2510:28
4Eskil WinstedtLunds OK26:07+7:5310:39
5Måns PerssonAndrarums IF32:00+13:4613:03
6Loke HedbergLunds OK32:59+14:4513:27
7Brian AhlmAndrarums IF34:00+15:4613:52
8Albin BrinkMarkaryds FK35:27+17:1314:28
9Melvin NilssonHärlövs IF37:13+18:5915:11
10Victor ModigOK Pan-Kristianstad40:50+22:3616:40
11Fabian AnderssonAndrarums IF43:23+25:0917:42
12Povel HedbergLunds OK47:07+28:5319:13
13Gustav AnderssonHärlövs IF47:19+29:0519:18
14Ivar HelmerssonHässleholms OK51:40+33:2621:05
15Arvid EinarssonTormestorps IF1:03:27+45:1325:53
16André HanssonAndrarums IF1:05:16+47:0226:38
Per-Anton PerssonTormestorps IFdiskvalificerad
Albin KronkvistÖrkelljunga FKej start

D35

3 880 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Camilla SvenssonÖrkelljunga FK35:599:16
2Linda RanbroMalmö OK43:02+7:0311:05
3Frida PalmFK Boken45:30+9:3111:43
4Camilla SelinFK Göingarna48:33+12:3412:30
5Jenny WinbladhLunds OK49:18+13:1912:42
6Maria HelmerssonHässleholms OK51:45+15:4613:20

H35

4 690 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik ModigOK Pan-Kristianstad28:356:05
2Andreas NilssonOK Pan-Kristianstad29:14+0:396:13
3Greger BerglundMalmö OK29:46+1:116:20
4Richard EngOK Pan-Kristianstad33:12+4:377:04
5Mathias PerssonHelsingborgs SOK33:19+4:447:06
6Magnus GranqvistFK Göingarna34:35+6:007:22
7Erik BengtssonFK Åsen34:52+6:177:26
8Magnus JonassonMalmö OK35:24+6:497:32
9Heide PerssonAndrarums IF35:45+7:107:37
10Mikael NilssonOK Kontinent39:19+10:448:22
11Andreas BlomqvistFK Boken39:46+11:118:28
12Ola MarkholmSkåneslättens OL48:27+19:5210:19
13Magnus NilssonAndrarums IF51:22+22:4710:57
Mikael CarlsvärdHelsingborgs SOKej start

D40

3 450 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne AnderssonHärlövs IF27:528:04
2Louise AxelssonFK Göingarna30:13+2:218:45
3Carina GustafssonOK Gynge30:48+2:568:55
4Carina RydlundHässleholms OK32:59+5:079:33
5Anna LjungqvistLunds OK33:02+5:109:34
6Helena KristianssonHässleholms OK33:49+5:579:48
7Ingela ThoressonAndrarums IF33:53+6:019:49
8Marie OlssonÖrkelljunga FK34:18+6:269:56
9Maria ModigOK Pan-Kristianstad34:47+6:5510:04
10Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK35:55+8:0310:24
11Magdalena JohanssonHalmstad OK37:14+9:2210:47
12Margareta RylanderFK Göingarna38:24+10:3211:07
13Anna ReimerTormestorps IF40:01+12:0911:35
14Carina LindelöwHärlövs IF40:42+12:5011:47
15Helena SvenssonFK Boken40:55+13:0311:51
16Åsa EricssonLunds OK41:55+14:0312:08
17Helena ÅhlinHelsingborgs SOK42:08+14:1612:12
18Susanne W KarlssonHärlövs IF42:57+15:0512:26
19Carolina LandinMalmö OK43:12+15:2012:31
20Sara HenrikssonTormestorps IF48:20+20:2814:00
21Kristina PerssonHärlövs IF51:37+23:4514:57
Marie MarkholmSkåneslättens OLej start

H40

4 120 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus LarssonFK Göingarna27:486:44
2Niklas EdvardssonHästveda OK28:55+1:077:01
3Anders SelinFK Göingarna29:22+1:347:07
4Håkan PalmFK Boken29:28+1:407:09
5Vidar AlbinssonTormestorps IF29:43+1:557:12
6Magnus LarsenFK Boken32:15+4:277:49
7Fabian LjungquistLunds OK32:40+4:527:55
8Malte LennerstedtLunds OK32:47+4:597:57
9Björn NilssonHärlövs IF33:07+5:198:02
10Håkan ErikssonHästveda OK33:30+5:428:07
10Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad33:30+5:428:07
12Harald PerssonAndrarums IF33:55+6:078:13
13Niklas NilssonHärlövs IF34:36+6:488:23
14Niklas WelanderÖrkelljunga FK35:35+7:478:38
15Håkan GrubbMalmö OK42:30+14:4210:18
Fredrik UllmanOK Pan-Kristianstadej start
Dan NilssonFK Göingarnaej start

D45

3 340 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela EkelövSkåneslättens OL27:488:19
2Ingela AnderssonLunds OK30:42+2:549:11
3Lena SöderlundTormestorps IF36:42+8:5410:59
4Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK37:44+9:5611:17
5Lotta BerndtssonSkåneslättens OL37:45+9:5711:18
6Karin StåhlIS Kullen39:54+12:0611:56
7Kristina SpångbergLunds OK42:32+14:4412:44
8Maria LenningSkåneslättens OL45:35+17:4713:38
9Åsa Kull-PerssonTormestorps IF1:11:29+43:4121:24
Ann-Marie HanssonIS Kullendiskvalificerad
Anette ThoressonAndrarums IFdiskvalificerad

H45

3 990 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad26:576:45
2Stefan PålssonSkåneslättens OL27:40+0:436:56
3Mats NilssonHelsingborgs SOK28:16+1:197:05
4Henrik LarssonFK Göingarna28:24+1:277:07
5Ulf JohanssonHalmstad OK30:16+3:197:35
6Per-Åke NilssonFK Göingarna31:07+4:107:47
7Gunnar SvenssonSkåneslättens OL32:13+5:168:04
8Lennart CarlsenHelsingborgs SOK33:55+6:588:30
9Per-Olof AnderssonOK Tyringe36:24+9:279:07
10Jörgen KarlssonHärlövs IF38:15+11:189:35
11Bengt-Åke BerndtssonSkåneslättens OL38:34+11:379:39
12Mats BredfeltLunds OK39:23+12:269:52
13Tomas NilssonHässleholms OK41:00+14:0310:16
14Stefan SvenssonFK Boken41:18+14:2110:21
15Michael AnderssonLunds OK41:28+14:3110:23
16Stefan ReimerTormestorps IF42:01+15:0410:31
17Stefan EdvardssonOK Torfinn42:52+15:5510:44
18Jan LenningSkåneslättens OL43:01+16:0410:46
19Carl AspegrenTormestorps IF43:41+16:4410:56
20Pål BengtssonIS Kullen44:30+17:3311:09
21Anders BergIS Kullen45:19+18:2211:21
22Ulf LinderfalkSkåneslättens OL45:47+18:5011:28
23Stefan DahlIS Kullen46:10+19:1311:34
24Per RudqvistHelsingborgs SOK46:29+19:3211:38
25Jan-I NygrenFK Boken46:42+19:4511:42
26Gert PetterssonLunds OK46:48+19:5111:43
27Patrick PerssonHärlövs IF47:17+20:2011:51
28Peder NilssonOK Torfinn47:34+20:3711:55
29Mats-Ola PerssonTormestorps IF48:38+21:4112:11
30Peter DannbringSkåneslättens OL48:47+21:5012:13
31Mats HildingssonLunds OK51:56+24:5913:00
32Olof BarrSkåneslättens OL56:50+29:5314:14
33Lasse ForsénHässleholms OK1:01:57+35:0015:31
Ulf MattssonMalmö OKej start
Per PerssonFK Bokenej start

D50

3 340 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ewa RoosHelsingborgs SOK30:369:09
2Agneta ErforsOK Torfinn32:16+1:409:39
3Christina SegerslättSkåneslättens OL35:28+4:5210:37
4Anna Thorell-JönssonOK Kontinent36:46+6:1011:00
5Ann-Kristin SjöströmLunds OK36:56+6:2011:03
6Tina HagårdRävetofta OK38:11+7:3511:25
7Christina OlssonSkåneslättens OL40:02+9:2611:59
8Wiveka ErnstssonFK Göingarna43:42+13:0613:05
9Eva Folkesson LööfOK Pan-Kristianstad44:54+14:1813:26
10Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK45:43+15:0713:41
11Lotta HanssonOK Kontinent54:05+23:2916:11
12Barbro NorrestamHelsingborgs SOK1:00:52+30:1618:13
Eva WildmarkAndrarums IFdiskvalificerad
Kerstin PerssonFK Göingarnaej start

H50

3 880 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åke JönssonTormestorps IF31:538:13
2Gert NielsenLunds OK33:58+2:058:45
3Mats BrorssonTockarps IK34:18+2:258:50
4Ulf JungstrandMalmö OK40:17+8:2410:22
5Erik ÖhlenschlägerÖrkelljunga FK40:24+8:3110:24
6Andreas OxenstiernaSkåneslättens OL40:46+8:5310:30
7Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK41:15+9:2210:37
8Ingemar PeterssonMarkaryds FK42:58+11:0511:04
9Hans- Åke LundqvistOK Gynge43:02+11:0911:05
10Sten SegerslättSkåneslättens OL44:19+12:2611:25
11Mikael SvenssonOK Pan-Kristianstad47:12+15:1912:09
12Leif CarlssonOK Kontinent50:04+18:1112:54
13Anders HanssonOK Kontinent50:34+18:4113:01
14Anders PerssonTockarps IK51:59+20:0613:23
15Hans-Erik KarlssonOK Torfinn1:02:31+30:3816:06
16Lars BrodinOK Kontinent1:03:14+31:2116:17
17Lennart StenssonHelsingborgs SOK1:06:23+34:3017:06
Lars SöderlundTormestorps IFej start
Bo-Arne StåhlIS Kullenej start
Benjamin ViebkeMalmö OKej start

D55

3 170 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ina LindebergSkåneslättens OL28:369:01
2Ingrid SvantesdotterFK Göingarna31:14+2:389:51
3Gudrun NilssonLunds OK37:09+8:3311:43
4Gabrielle BrunAndrarums IF55:12+26:3617:24
5Margareta SchölinTockarps IK1:11:41+43:0522:36

H55

3 450 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ken RagnarssonOK Kompassen23:256:47
2Bengt LarssonFK Göingarna23:34+0:096:49
3Ingmar EkelövSkåneslättens OL25:00+1:357:14
4Thomas NilssonFK Göingarna26:12+2:477:35
5Sven-Inge SvenssonHässleholms OK27:22+3:577:55
6Stellan MartinssonOK Tyringe28:06+4:418:08
7Fredrik HjortHelsingborgs SOK28:33+5:088:16
8Lennart ErforsOK Torfinn30:12+6:478:45
9Lars Göran NybergFK Åsen30:59+7:348:58
10Jan Olof FermFK Göingarna31:53+8:289:14
11Torgny OttossonOK Torfinn32:18+8:539:21
12Arne AnderssonOK Torfinn32:52+9:279:31
13Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad34:30+11:0510:00
14Rolf NilssonFrosta OK35:59+12:3410:25
15Anders WallnerOK Pan-Kristianstad37:33+14:0810:53
16Lars Göran KillanderHästveda OK38:40+15:1511:12
17Kenneth PalmqvistHalmstad OK44:14+20:4912:49
18Yngve ErnstssonFK Göingarna51:37+28:1214:57
19Stefan NilssonOK Kontinent52:01+28:3615:04

D60

2 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger GlansOK Torfinn30:5312:21
2Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK32:31+1:3813:00
3Karin PerssonOK Tyringe41:12+10:1916:28
4Berit SchannongMalmö OK41:54+11:0116:45
5Margareta SjöbergLunds OK48:51+17:5819:32
6Sonja HammarOK Kompassen50:18+19:2520:07
7Ingrid OlofssonFK Snapphanarna59:02+28:0923:36
8Britt BülowMalmö OK1:00:42+29:4924:16
Barbro MartinssonOK Tyringeej start

H60

3 450 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt-Göran MånssonOK Pan-Kristianstad27:157:53
2Lars LindborgTormestorps IF27:16+0:017:54
3Leif SandgrenFrosta OK28:13+0:588:10
4Agne BengtssonOK Kompassen28:32+1:178:16
5Göran JohnssonSkåneslättens OL29:43+2:288:36
6Bill SchölinTockarps IK30:05+2:508:43
7Kenth SundgrenSkåneslättens OL33:02+5:479:34
8Connie RoslundHässleholms OK33:43+6:289:46
9Håkan NilssonMalmö OK34:55+7:4010:07
10Lars PerssonOK Kompassen34:57+7:4210:07
11Gert OlssonTockarps IK35:49+8:3410:22
12Sune AnderssonHalmstad OK36:05+8:5010:27
13Mats HåkanssonMalmö OK36:31+9:1610:35
14Bo Anders NilssonLunds OK36:42+9:2710:38
15Tommy PetersonHelsingborgs SOK37:00+9:4510:43
16Gert OlssonSkåneslättens OL37:39+10:2410:54
17Ingvar OlofssonFK Snapphanarna38:52+11:3711:15
18Torbjörn LageHelsingborgs SOK39:52+12:3711:33
19Nils-Erik BondessonFrosta OK42:30+15:1512:19
20Roland NilssonOK Kompassen45:44+18:2913:15
21Göran LarssonOK Kompassen48:21+21:0614:00
22Rolf GustafssonHelsingborgs SOK54:56+27:4115:55
23Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:06:23+39:0819:14
24Robert SimonsenTormestorps IF1:10:31+43:1620:26
Stig JohanssonHelsingborgs SOKej start
Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOKej start

D65

2 430 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gull SvenssonTockarps IK27:0011:06
2Britt Forsell PirozziLunds OK29:48+2:4812:15
3Birgit PalmFK Boken33:57+6:5713:58
4Torill SvendsenLunds OK34:05+7:0514:01
5Astrid JohannessonHelsingborgs SOK34:59+7:5914:23
6Gunilla GrönbladHärlövs IF36:04+9:0414:50
7Karin BengtssonOK Kompassen37:33+10:3315:27
8Karin LindénOK Gynge40:12+13:1216:32
9Siw NilssonOK Kompassen43:11+16:1117:46
10Kerstin Ingegerd NilssonTormestorps IF48:15+21:1519:51
11Lena PehrssonOK Silva51:31+24:3121:12
12Kerstin LarssonOK Pan-Kristianstad1:02:17+35:1725:37
Ulla ÖhgrenHelsingborgs SOKdiskvalificerad

H65

3 340 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inge PerssonFK Boken30:209:04
2Per-Olof FernbergIS Skanne31:04+0:449:18
3Roland OffrellFrosta OK31:28+1:089:25
4Bo OlofssonHästveda OK31:38+1:189:28
5Erland MartinssonOK Tyringe31:43+1:239:29
6Göran BengtssonTockarps IK33:22+3:029:59
7Kent JohanssonÖrkelljunga FK35:27+5:0710:36
8Lars HylénSkåneslättens OL35:36+5:1610:39
9Lars OlssonFK Boken36:41+6:2110:58
10Erling LarssonHässleholms OK37:34+7:1411:14
11Lars LindénOK Gynge37:39+7:1911:16
12Peeter-Jaan KaskLunds OK38:11+7:5111:25
13Jörgen Christian NielsenRävetofta OK41:48+11:2812:30
14Christer GrönbladHärlövs IF44:02+13:4213:11
15Sven ThelanderssonLunds OK44:19+13:5913:16
16Macke SelanderHelsingborgs SOK49:11+18:5114:43
17Dan NilssonRävetofta OK1:00:19+29:5918:03
Bo BülowMalmö OKdiskvalificerad
Sven-Erik ForsellLunds OKdiskvalificerad
Roy OwessonHelsingborgs SOKdiskvalificerad
Bengt BergmanLunds OKej start

D70

2 430 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel WesterÖrkelljunga FK39:3416:16
2Barbro HugossonLunds OK50:31+10:5720:47

H70

3 170 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart JohanssonHässleholms OK31:009:46
2Anders CarlssonSkåneslättens OL34:07+3:0710:45
3Ingemar SvenssonLunds OK34:13+3:1310:47
4Ernie BroströmHalmstad OK35:11+4:1111:05
5Bengt I NilssonFrosta OK36:50+5:5011:37
6Bo SvenssonTockarps IK37:04+6:0411:41
7Bertil LööfOK Pan-Kristianstad37:14+6:1411:44
8Arne GustafssonMalmö OK38:14+7:1412:03
9Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad38:25+7:2512:07
10Bertil OlofssonAndrarums IF39:21+8:2112:24
11Sven LevinAndrarums IF40:43+9:4312:50
12Hubert HugossonOK Gynge41:29+10:2913:05
13Håkan BrostMalmö OK43:25+12:2513:41
14Bo ÖhgrenHelsingborgs SOK43:45+12:4513:48
15Inge NilssonTockarps IK44:55+13:5514:10
16Nils-Åke NilssonFK Göingarna45:19+14:1914:17
17Göran SegerFK Boken45:48+14:4814:26
18Gunnar SandströmOK Pan-Kristianstad45:51+14:5114:27
19Paul SchannongMalmö OK46:09+15:0914:33
20Allan HammarOK Kompassen1:02:09+31:0919:36
21Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL1:02:45+31:4519:47
22Roland AkselssonLunds OK1:03:52+32:5220:08
23Ingemar TuressonMalmö OK1:06:44+35:4421:03

D75

2 080 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun HanssonAndrarums IF34:0516:23
Clarie EkOK Pan-Kristianstaddiskvalificerad

H75

3 170 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad37:5111:56
2Leif ClaessonTormestorps IF37:55+0:0411:57
3Klas TykessonRävetofta OK41:51+4:0013:12
4Bo UllmanOK Pan-Kristianstad42:38+4:4713:26
5Jan-Eric NelkingFK Åsen43:52+6:0113:50
6Kjell BjörupLunds OK1:04:08+26:1720:13
7Sedney HugossonLunds OK1:10:30+32:3922:14
8Ingvar LLunds OK1:23:37+45:4626:22
Bo BengtssonHässleholms OKdiskvalificerad
Ingvar PeterssonHässleholms OKdiskvalificerad

D80

2 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa HedströmOK Pan-Kristianstad46:4322:27
2Marianne ErikssonTockarps IK1:14:58+28:1536:02
3Solvey BergdahlHelsingborgs SOK1:24:03+37:2040:24
Ulla HjalmarssonHässleholms OKdiskvalificerad
Anna-Lena NordahlÖrkelljunga FKej start

H80

2 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Curth SvenssonSkåneslättens OL48:4019:28
2Nils RågstedtIS Kullen57:04+8:2422:49
3Curt HjalmarssonHässleholms OK1:03:15+14:3525:18
4Bertil JohanssonSkåneslättens OL1:05:08+16:2826:03
Nils AnderssonOK Kompassendiskvalificerad

H85

2 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK35:3614:39
2Kurt PålssonHelsingborgs SOK1:06:32+30:5627:22
3Claes ClaessonMalmö OK1:08:49+33:1328:19
Arne NordahlÖrkelljunga FKej start

Inskolning

1 910 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ellen AnderssonHärlövs IFfullföljt
Ellen AnderssonOK Origofullföljt
johanna AnderssonOK Origofullföljt
Felicia AxelssonHärlövs IFfullföljt
Anton ElmerfjordMalmö OKfullföljt
Linus HanssonAndrarums IFfullföljt
Pernilla HanssonAndrarums IFfullföljt
Katrin IvarssonOK Origofullföljt
Catja LageIS Skannefullföljt
Maja LennerstedtLunds OKfullföljt
AnnaLena NilssonOK Origofullföljt
Emmy PalmFK Bokenfullföljt
Sofia PalmFK Bokenfullföljt
Åke StrandÖrkelljunga FKfullföljt

U1

2 520 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan WinbladhLunds OK31:1912:25
2Linnea RydlundHässleholms OK37:51+6:3215:01
3Erik NilssonOK Pan-Kristianstad41:14+9:5516:21
4Klas LjungqvistLunds OK45:12+13:5317:56
Ludwig AnderssonAndrarums IFdiskvalificerad
David CarlsvärdHelsingborgs SOKej start
Julia CarlsvärdHelsingborgs SOKej start

U2

2 450 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agust KronkvistÖrkelljunga FK33:0913:31
2Simon BjörckTormestorps IF34:09+1:0013:56
3Stina MöllerSkåneslättens OL37:55+4:4615:28
4Linnea PerssonFK Boken45:43+12:3418:39
5Wilmer SelinFK Göingarna58:13+25:0423:45
6Tuva SelinFK Göingarna58:28+25:1923:51
Edvin SelinFK Göingarnadiskvalificerad
Svante SelinFK Göingarnadiskvalificerad

Öppen motion 3

3 130 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin PerssonHelsingborgs SOK35:3511:22
2Lotta SjöbergHelsingborgs SOK37:09+1:3411:52
3Kennet AxelssonHärlövs IF37:58+2:2312:07
4Arne PerssonOK Gynge38:50+3:1512:24
5Jakob AlbinssonTormestorps IF44:24+8:4914:11
6Lovisa ThornemanHelsingborgs SOK48:22+12:4715:27
7Adrian HadenFK Boken51:16+15:4116:22
8Joakim HultTockarps IK54:30+18:5517:24
8Ingemar HultTockarps IK54:30+18:5517:24
10Ingar MartinTormestorps IF55:21+19:4617:41
11Caroline HildingssonLunds OK56:47+21:1218:08
12Anna MattssonSkåneslättens OL59:08+23:3318:53
13Eskil RönneKildeholm OK1:07:56+32:2121:42
14Margareta KillanderHästveda OK1:10:21+34:4622:28
15Karin LindénIS Kullen1:18:27+42:5225:03
16Niglas RämmalLunds OK1:22:24+46:4926:19
17Alexander BertilssonLunds OK1:22:25+46:5026:19
17Jonas FrickLunds OK1:22:25+46:5026:19
19Helge HelmerssonLunds OK1:27:27+51:5227:56
20Moa IngvarssonÖrkelljunga FK1:29:49+54:1428:41
21Elin WelanderÖrkelljunga FK1:29:51+54:1628:42
22Karin HelmerssonLunds OK1:47:58+1:12:2334:29
Margla PerssonAndrarums IFdiskvalificerad
Astrid PärssinenOK Silvadiskvalificerad
Maria MöllerSkåneslättens OLdiskvalificerad
Kajsa Karlssonklubblösdiskvalificerad
Boel OttmerTormestorps IFdiskvalificerad
Camilla AlbinssonTormestorps IFdiskvalificerad
Anders DelanderIS Skannediskvalificerad
Helena ArboreliusIS Kullenej godkänd

Öppen motion 5

3 080 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter SvenssonHelsingborgs SOK35:4711:37
2Jannike ÅkessonOK Pan-Kristianstad38:18+2:3112:26
3Emma AlnervikHelsingborgs SOK39:58+4:1112:58
4Sofie BjörklundMalmö OK41:33+5:4613:29
5Göran RosenkvistHelsingborgs SOK42:07+6:2013:40
6Jessica LageIS Skanne43:23+7:3614:05
7Torsten LindénIS Kullen44:18+8:3114:22
8Joakim LarssonHalmstad OK44:42+8:5514:30
9Mikael HanssonAndrarums IF45:59+10:1214:55
10Aina JeppssonLunds OK47:15+11:2815:20
11Niklas Alfredssonklubblös47:54+12:0715:33
12Emma Alfredssonklubblös47:56+12:0915:33
13Hanna UllmanOK Pan-Kristianstad48:13+12:2615:39
14Mia HallabroHässleholms OK49:14+13:2715:59
15Janette JohanssonOK Pan-Kristianstad49:18+13:3116:00
16Kerstin JensenSkåneslättens OL50:31+14:4416:24
17Victoria JonssonOK Pan-Kristianstad51:24+15:3716:41
18Mats Nymanklubblös52:07+16:2016:55
19Maria SvenssonLunds OK53:47+18:0017:27
20Thomas WinbladhLunds OK54:56+19:0917:50
21Göran HolmbergMarkaryds FK56:20+20:3318:17
22Sara FältFK Åsen1:03:18+27:3120:33
23Burne NilssonOK Torfinn1:03:40+27:5320:40
24Lennart PerssonOK Kompassen1:06:13+30:2621:29
25Leif MalmMarkaryds FK1:08:20+32:3322:11
26Inga AnderssonEslövs FK1:23:59+48:1227:16
27Karin NilssonFK Göingarna1:35:57+1:00:1031:09
Per Lindbergklubblösdiskvalificerad
Anita NilssonOK Torfinndiskvalificerad
Göran RylanderFK Göingarnadiskvalificerad

Öppen motion 7

3 310 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell LönnHjärnarps GH OL35:5610:51
2Håkan JönssonOK Pan-Kristianstad37:15+1:1911:15
3Christin KarlssonOK Torfinn37:57+2:0111:27
4Enar MagnussonIS Skanne39:29+3:3311:55
5Magnus BjörkÖrkelljunga FK44:48+8:5213:32
6Bengt PerssonHalmstad OK45:46+9:5013:49
7Karin MemmiHalmstad OK47:48+11:5214:26
8Lena StrandMarkaryds FK49:24+13:2814:55
9Maria DelinFK Åsen49:36+13:4014:59
10Angelica EngströmOK Silva52:17+16:2115:47
11Fredrik JohanssonHelsingborgs SOK52:23+16:2715:49
12Roland NilssonOK Silva53:54+17:5816:17
13Emma NorrestamHelsingborgs SOK54:38+18:4216:30
14Stefan NorrestamHelsingborgs SOK54:40+18:4416:30
15Lottie JönssonTormestorps IF56:35+20:3917:05
16Tommy BengtssonHässleholms OK57:36+21:4017:24
17Karin JakobssonEslövs FK57:45+21:4917:26
18Helen NilssonHärlövs IF58:09+22:1317:34
19Mona RosbergVäxjö OK58:24+22:2817:38
20Christer LjungquistLunds OK1:02:03+26:0718:44
21Christina BjörkÖrkelljunga FK1:04:45+28:4919:33
22Bengt Göran Hjal JohanssonÖrkelljunga FK1:06:56+31:0020:13
23Bibzi PerssonHässleholms OK1:17:27+41:3123:23
24Eskil JönssonHalmstad OK1:18:50+42:5423:49
25Olle EnforsTockarps IK1:19:32+43:3624:01
26Johan ElmerfjordMalmö OK1:23:01+47:0525:04
27Kjell NybergIS Kullen1:40:34+1:04:3830:22
28Gustaf SchejaFrosta OK1:49:02+1:13:0632:56
Nils JohannessonHelsingborgs SOKdiskvalificerad
Bengt LundhHelsingborgs SOKdiskvalificerad
Arne AnderssonEslövs FKdiskvalificerad
Ingvar PerssonOK Tyringediskvalificerad
Margareta OlssonOK Tyringediskvalificerad
Mona EnforsTockarps IKdiskvalificerad

Öppen motion 8

4 770 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olof NilssonOK Skogsfalken33:587:07
2Johan AspegrenOK Kontinent37:00+3:027:45
3Anders SvenssonLunds OK38:03+4:057:58
4Henrik SvenssonOK Vilse 8738:04+4:067:58
5Per AspegrenOK Kontinent39:20+5:228:14
6Christian GlantzAndrarums IF40:54+6:568:34
7Stellan BorgRingsjö OK43:17+9:199:04
8Per GerdleHalmstad Garnison45:06+11:089:27
9Camilla SigboFK Boken47:08+13:109:52
10Pontus RystedtLunds OK47:28+13:309:57
11Mattias WesterFK Vittus48:18+14:2010:07
12Rickard HammarOK Kompassen51:01+17:0310:41
13Louise JohanssonFK Vittus51:03+17:0510:42
14Anders JohanssonLunds OK53:08+19:1011:08
15Tobias NybergFK Åsen55:02+21:0411:32
16Albert JohanssonLunds OK55:14+21:1611:34
17Anders Herrströmklubblös55:18+21:2011:35
18Willie OhlssonRävetofta OK55:33+21:3511:38
19Roger NilssonLaholms IF OK56:00+22:0211:44
20Lisa ElmerfjordMalmö OK58:31+24:3312:16
21Niklas Rystedtklubblös59:21+25:2312:26
22AGNE KarlssonSimlångsdalen1:00:09+26:1112:36
23Sören AnderssonFK Boken1:01:31+27:3312:53
24Jan JohanssonSkåneslättens OL1:06:35+32:3713:57
25Sten-Åke KvistIS Kullen1:09:50+35:5214:38
26Anders WesterlundFK Boken1:14:10+40:1215:32
27Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:16:47+42:4916:05
28Rickard HenrikssonHelsingborgs SOK1:17:54+43:5616:19
29Kristina LandgrenMalmö OK1:49:09+1:15:1122:52
Leif Åke AnderssonFK Bokendiskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser