Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Gotland
Arrangörsorganisation: Svaide Roma SOK
Datum: söndag 11 september 2016

D21

10 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna SameliusVisborgs OK1:29:458:56
2Junia BirgerssonVisborgs OK1:30:25+0:409:00
3Tuva NikolaussonSvaide Roma SOK1:32:42+2:579:13
4Nina BjersanderSvaide Roma SOK1:54:55+25:1011:26

H21

14 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Brent GodmanGotlands Bro OK1:46:487:10
2Andreas NikolaussonVisborgs OK1:50:49+4:017:26
3Håkan MattssonGotlands Bro OK1:53:56+7:087:38
4Alexander NilssonGotlands Bro OK2:01:57+15:098:11
5Patrik RönnbäckVisborgs OK2:02:06+15:188:11
Andreas LiljegrenGotlands Bro OKej godkänd

D20

7 130 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin JohnssonSvaide Roma SOK2:08:0817:58

H18

7 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David LevinSvaide Roma SOK1:19:1210:24
2Joakim BjörkegrenGotlands Bro OK2:28:51+1:09:3919:33
Ludvig WaktelSvaide Roma SOKej godkänd

D16

4 660 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin DahlVisborgs OK1:39:2521:20
Matilda DrottenmyrVisborgs OKej godkänd

H16

5 840 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NilssonGotlands Bro OK1:00:1910:19
2Mattias LevinSvaide Roma SOK1:02:17+1:5810:39
3Duncan RobertsonSvaide Roma SOK1:07:42+7:2311:35
4Albin LindgrenVisborgs OK1:09:27+9:0811:53
5Mattias ÖsterdahlVisborgs OK1:18:40+18:2113:28
Olle SvangrenGotlands Bro OKej godkänd

H14

4 240 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix BäckstädeVisborgs OK36:348:37
2Folke SvangrenGotlands Bro OK1:04:42+28:0815:15
3Erik NilssonGotlands Bro OK1:11:00+34:2616:44
4Adam ÖsterdahlVisborgs OK1:13:59+37:2517:26
Johan BergiusVisborgs OKej start
Fabian MellbergSvaide Roma SOKej start

D12

2 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Natalie GardelinGotlands Bro OK28:289:38
2Klara BäckstädeVisborgs OK32:11+3:4310:54
3Alma PetterssonGotlands Bro OK49:24+20:5616:44
Alice BergiusVisborgs OKej start

H12

2 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peder PerssonGotlands Bro OK23:448:02
2Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg28:11+4:279:33
3David WestfältGotlands Bro OK28:38+4:549:42
4Fabian KahlbomVisborgs OK31:32+7:4810:41
5Edvard PetterssonGotlands Bro OK37:40+13:5612:46
6Henning NiklassonIF Hansa-Hoburg37:49+14:0512:49
7Jonathan FlodmanGotlands Bro OK42:10+18:2614:17
8Edwin KahlbomVisborgs OK1:31:16+1:07:3230:56
Mathias MellbergSvaide Roma SOKej start

D10

2 660 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika PerssonGotlands Bro OK40:1515:07
Ida WestfältGotlands Bro OKej start

H10

2 660 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof LevinSvaide Roma SOK30:3411:29

D35

6 230 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny AnderssonGotlands Bro OK1:04:3410:21
2Anna BäckstädeVisborgs OK2:25:40+1:21:0623:22

H35

8 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan WahlgrenVisborgs OK1:15:129:19
2Jerker DrottenmyrVisborgs OK1:39:27+24:1512:19

D45

4 780 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva SvangrenGotlands Bro OK48:2310:07
2Ann-Britt LevinGarda OK57:08+8:4511:57
3Anki HallströmSvaide Roma SOK1:06:23+18:0013:53
4Anna LevinSvaide Roma SOK1:11:11+22:4814:53
5Annika ÖsterdahlVisborgs OK1:39:35+51:1220:50
Christina MellbergSvaide Roma SOKej godkänd

H45

6 840 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell NilssonGotlands Bro OK55:138:04
2Ulf NilssonGotlands Bro OK56:21+1:088:14
3Ronny LiljegrenGotlands Bro OK56:52+1:398:18
4Magnus IhreskogGotlands Bro OK1:01:23+6:108:58
5Göran KimellGotlands Bro OK1:03:53+8:409:20
6Armin SchollerVisborgs OK1:07:27+12:149:51
7Niklas GustafssonGarda OK1:16:20+21:0711:09
Erik BergGarda OKej start

D55

4 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena NyströmVisborgs OK1:16:2717:51
2Katarina JakobssonGarda OK1:21:08+4:4118:57
3Karin BengtssonVisborgs OK1:23:35+7:0819:31

H55

5 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke KappelVisborgs OK1:01:3010:58
2Leif SvangrenGotlands Bro OK1:09:23+7:5312:23 Ladda ner rutt i gpx-format
3Sten-Olof MatssonLeksands OK1:20:22+18:5214:21
4Anders BirgerssonVisborgs OK1:34:46+33:1616:55

D65

3 450 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie BergmanVisborgs OK52:0515:05
2Gunnel FranssonVisborgs OK52:53+0:4815:19
3Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg55:05+3:0015:57
4Karin MårtenssonGotlands Bro OK57:52+5:4716:46
5Ingrid EnekvistVisborgs OK1:02:21+10:1618:04
6Brita AugustssonVisborgs OK1:06:33+14:2819:17
Ingrid DanielssonVisborgs OKej godkänd

H65

4 780 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gert LundquistGotlands Bro OK42:228:51
2Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg46:55+4:339:48
3Tommie OlssonVisborgs OK49:18+6:5610:18
4Kjell SkalbergGotlands Bro OK51:53+9:3110:51
5Eric JohanssonIF Hansa-Hoburg1:00:21+17:5912:37
6Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg1:03:02+20:4013:11

D70

3 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JacobssonVisborgs OK49:1416:02
2Elisabeth KimellGotlands Bro OK52:09+2:5516:59
3Siv JohanssonVisborgs OK1:10:19+21:0522:54

H70

4 280 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf MalmrosVisborgs OK57:3213:26
2Stefan ErlandssonGarda OK58:57+1:2513:46
3Anders NilssonGotlands Bro OK1:01:18+3:4614:19
4Svenerik JohanssonVisby IF Gute Skid-och orienteringsklubb1:05:21+7:4915:16
5Leif AnderssonVisborgs OK1:22:36+25:0419:17
6Erland GardellGotlands Bro OK1:29:47+32:1520:58
7Bertil AllmungsIF Hansa-Hoburg1:38:45+41:1323:04
8Nils-Erik ÅkessonSvaide Roma SOK1:44:41+47:0924:27

H75

3 550 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allan OlofssonSvaide Roma SOK1:03:4617:57
2Leo LövdahlVisby IF Gute Skid-och orienteringsklubb1:08:31+4:4519:18
3Folke LindgrenVisborgs OK1:26:26+22:4024:20
4Bille WidellVisby IF Gute Skid-och orienteringsklubb1:27:13+23:2724:34

H80

3 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Berndt BergGarda OK54:0517:37
2Sauli JacobssonGotlands Bro OK1:23:36+29:3127:13
Sture LarssonVisborgs OKej godkänd

Inskolning

1 310 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Alva NilssonGotlands Bro OKfullföljt
Marit SchollerVisborgs OKfullföljt
Vincent SchollerVisborgs OKfullföljt

U2

2 360 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felice GardelinGotlands Bro OK25:5110:57
2Maja FlodmanGotlands Bro OK29:26+3:3512:28

Öppen motion 3

3 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gerhard HåkanssonVisborgs OK45:1014:04
2Ann-Marie LarssonVisborgs OK55:55+10:4517:25

Öppen motion 5

3 710 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo MagnussonVisborgs OK44:5712:06
2Gunnar NilssonGotlands Bro OK45:45+0:4812:19
Marie KahlbomVisborgs OKej godkänd

Öppen motion 8

4 540 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Charlotte DahlVisborgs OK51:0911:15
2Tommy UllbergSvaide Roma SOK54:49+3:4012:04
3Pernilla MellinSvaide Roma SOK59:38+8:2913:08
4Rolf AnderssonSvaide Roma SOK1:03:40+12:3114:01
5Viktoria OlssonIF Hansa-Hoburg1:07:01+15:5214:45
6Joakim AhrlingVisborgs OK1:07:25+16:1614:50
7Magnus ThomssonGotlands Bro OK1:09:59+18:5015:24
8Örjan Hallgren BäckstädeVisborgs OK1:12:37+21:2815:59
9Peter ÖsterdahlVisborgs OK1:17:24+26:1517:02
Linn MöllerVisborgs OKej godkänd

Öppen motion 9

7 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Erik BerglöwFagersta OK1:35:4812:07
2Anders HellminVisborgs OK2:12:12+36:2416:44
Mattias WhiteGarda OKej godkänd

Öppen motion 4

4 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Iain RobertsonSvaide Roma SOK54:0212:03
2Veronica KolmodinSvaide Roma SOK1:03:03+9:0114:04

Öppen motion 6

5 790 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Paula JakobssonGarda OK1:34:5416:23

Öppen motion 7

3 200 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina FunkquistIF Hansa-Hoburg37:2311:40
2Lina AllmungsIF Hansa-Hoburg40:17+2:5412:35
3Christina WahlgrenGotlands Bro OK43:03+5:4013:27
4Birgitta HjerthénGotlands Bro OK44:31+7:0813:54
5Stefan HellströmVisborgs OK46:14+8:5114:26
6Stefan FunkquistIF Hansa-Hoburg50:40+13:1715:50
7Jonas PetterssonGotlands Bro OK56:53+19:3017:46
8Birgitta BergGarda OK1:01:59+24:3619:22
9Ingemar PetterssonGarda OK1:10:13+32:5021:56
10Anne-Marie LundquistGotlands Bro OK1:10:37+33:1422:04
11Annelie AnderssonVisborgs OK1:12:14+34:5122:34
12Helge GardelinGotlands Bro OK1:19:40+42:1724:53

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser