Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Sprint Uppland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Sprint Uppland
Arrangörsorganisation: Rånäs OK
Datum: torsdag 19 maj 2011

D21

2 780 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie JohanssonOK Linné16:185:51
1Maria SjölanderOK Rodhen16:185:51
3Rebecka LindbergOK Linné17:29+1:116:17
4Elin KarlssonOK Linné18:14+1:566:33
5Christine RuferOK Linné18:53+2:356:47
6Sofia SöllvanderOK Linné19:59+3:417:11
7Emma JonssonOK Rodhen20:24+4:067:20
8Johanna RagvaldOK Linné21:10+4:527:36
9Elin LindTierps SOK22:47+6:298:11
10Charlotte IhrforsOK Linné28:03+11:4510:05
Rebecca BjärrenholtVallentuna-Össeby OLdiskvalificerad
Fanny FredrikssonIF Thorej start
Greta SnellmanOK Linnéej start
Linnea NilssonOK Linnéej start
Ane LaugenOK Linnéej start

H21

3 090 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik LöfåsOK Linné14:444:46
2Erik PetterssonOK Linné15:27+0:435:00
3Tomas StenströmOK Linné15:51+1:075:07
4Jörgen OhlinOK Linné16:07+1:235:12
5Mikael NordströmOK Linné16:16+1:325:15
6Rassmus AnderssonOK Linné16:24+1:405:18
7Linus MoodOK Roslagen16:46+2:025:25
8Raphael ZwikerOK Linné17:19+2:355:36
9Henrik BoströmOK Linné17:35+2:515:41
10Joel LännevallOK Roslagen17:48+3:045:45
11Ola HultinOK Roslagen17:52+3:085:46
12Simon EklövOK Linné17:57+3:135:48
13Mikael Anttila-ErikssonOK Linné17:59+3:155:49
14Olof BorellOK Linné18:06+3:225:51
15Kent LundvallVallentuna-Össeby OL18:12+3:285:53
16Torbjörn LännevallOK Roslagen18:51+4:076:06
17Fredrik SundinOK Linné19:09+4:256:11
18Mathias TärnlundOK Linné20:16+5:326:33
19Henrik GöhlOK Linné21:09+6:256:50
20Mats ÅbergOK Linné22:24+7:407:14
21Pål JanssonOK Roslagen23:09+8:257:29
22Eddie BjärrenholtVallentuna-Össeby OL23:42+8:587:40
David BerglundIF Thorej start
Dan HörnellOK Linnéej start
Fredrik ElwingerIF Thorej start
Jan TroengOK Linnéej start
Fredrik StalandOK Linnéej start

H20

2 890 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik JonssonOK Rodhen14:545:09
2Robert SandbergOK Roslagen16:20+1:265:39
3Lewis TaylorTäby OK16:31+1:375:42
4Martin JanssonOK Rodhen17:06+2:125:55
5Torbjörn JacobssonOK Rodhen17:48+2:546:09
6Magnus BjörkOK Borgen18:05+3:116:15
7Viktor LindbergOK Roslagen22:19+7:257:43

D18

2 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika CarlbergVallentuna-Össeby OL17:587:09
2Emma BromarkLånghundra IF18:16+0:187:16
3Charlotte SandbergOK Roslagen18:42+0:447:27
4Samantha AhlgrenOK Roslagen19:30+1:327:46
Elin BrunnbergVallentuna-Össeby OLej start

H18

2 710 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim WigertzLånghundra IF15:355:45
2Robert PetterssonIF Thor16:31+0:566:05
3Anton SundgrenVallentuna-Össeby OL16:59+1:246:16
4Christian Løchting ThunbergOK Roslagen20:21+4:467:30

D16

2 180 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrika von EssenOK Linné13:586:24
2Maria BengtssonLånghundra IF16:55+2:577:45
3Sanna ForsbergLånghundra IF17:12+3:147:53
4Olivia KvarnlöfOK Roslagen17:31+3:338:02
5Emma GraasOK Linné18:44+4:468:35
6Fanny RostöRånäs OK19:02+5:048:43
7Malin JohnsonSigtuna OK20:02+6:049:11
8Elin Leijon ThorellLånghundra IF20:18+6:209:18
9Sofie AnderssonRånäs OK22:29+8:3110:18
10Elin MokvistLänna IF23:26+9:2810:44
11Caroline ThörnRånäs OK23:50+9:5210:55
12Emilia KaufeldtRånäs OK27:52+13:5412:46
Mathilda KarlssonOK Rodhendiskvalificerad
Elin GidingVallentuna-Össeby OLej start
Julia AngelsiööOK Linnéej start

H16

2 540 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil GyllenhammarSigtuna OK15:386:09
2André EklundRånäs OK16:32+0:546:30
3Fredrik WigertzLånghundra IF16:41+1:036:34
4Sixten JonssonOK Linné18:06+2:287:07
5Lucas Holgersson RohdinSigtuna OK18:30+2:527:17
6Kalle SöderbärgOK Roslagen18:36+2:587:19
7Hugo LindellLånghundra IF19:06+3:287:31
8Felix ClassonRånäs OK20:00+4:227:52
9Patrik SundgrenVallentuna-Össeby OL20:11+4:337:56
10Michael AnderssonRånäs OK20:28+4:508:03
11William HultqvistVallentuna-Össeby OL20:29+4:518:03
12Emil ErikssonTierps SOK20:40+5:028:08
13Jesper TibellLånghundra IF20:43+5:058:09
14Gottfrid ArksandVallentuna-Össeby OL22:37+6:598:54
15Joel BohmanRånäs OK23:08+7:309:06
16Lukas TegendalOK Linné23:31+7:539:15
17Anton GilleOK Roslagen23:43+8:059:20
Erik LindgrenSigtuna OKdiskvalificerad

H16 Kort

2 300 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Gustav CederholmLänna IFej start

D14

2 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Caroline Løchting ThunbergOK Roslagen17:448:26
2Sara BrolinOK Roslagen20:27+2:439:44
3Linda BrolinOK Roslagen21:33+3:4910:15
4Ellen BromanOK Roslagen24:52+7:0811:50
5Anna JanssonOK Roslagen45:14+27:3021:32
Alice FrostOK Roslagendiskvalificerad
Hanna SöderbergRånäs OKej start
Agnes JonssonOK Linnéej start

H14

2 300 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton ForsbergLånghundra IF14:016:05
2Johannes RidefeltOK Linné14:55+0:546:29
3Henrik NordströmSigtuna OK18:31+4:308:03
4Gustav StarkOK Roslagen18:51+4:508:11
5Johan EdenhamnLänna IF19:25+5:248:26
6Alexander AlnessLånghundra IF20:06+6:058:44
7Daniel Carlson BjernaldOK Linné20:56+6:559:06
8Olle NilssonOK Linné21:05+7:049:10
9Pontus ThörnRånäs OK21:22+7:219:17
10Simon BernersonOK Enen22:08+8:079:37
11Waldemar AnderssonOK Roslagen22:29+8:289:46
12Johan BrandbergLånghundra IF23:12+9:1110:05
13Nicklas DewittLänna IF23:58+9:5710:25
14Viktor StrandOK Linné28:42+14:4112:28
15Benjamin VeldhuisRasbo IK34:56+20:5515:11
16Simon ThärnOK Roslagen34:58+20:5715:12
17Oskar AlbertsenRånäs OK35:31+21:3015:26
18Simon ErikssonOK Borgen39:44+25:4317:16
Emil HelvinssonOK Roslagenutgått
Gustaf BerglundSigtuna OKutgått
Isak OlofssonSigtuna OKej start
Albin AhlgrenOK Borgenej start
Svante LindgrenSigtuna OKej start

D12

1 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sandra BoströmOK Linné10:386:15
2Ellen FrostOK Roslagen12:37+1:597:25
3Wilma GilleOK Roslagen16:13+5:359:32
4Carolina JonsellVallentuna-Össeby OL17:08+6:3010:04
5Maria JanssonOK Linné18:39+8:0110:58
6Felicia CedstedtVallentuna-Össeby OL20:45+10:0712:12
7Sofia BerglundSigtuna OK23:22+12:4413:44
8Tuva AhlgrenOK Borgen24:39+14:0114:30
9Sara EdenhamnLänna IF26:15+15:3715:26
10Astrid AnderVallentuna-Össeby OL30:25+19:4717:53
11Jenny EdlundRånäs OK35:11+24:3320:41
Anna SöderbärgOK Roslagenej start

H12

1 700 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle GrywenzOK Linné11:356:48
2Daniel RönnqvistOK Linné11:50+0:156:57
3John LarssonRånäs OK11:53+0:186:59
4Emil GrehnOK Rodhen12:46+1:117:30
5Isak NordströmSigtuna OK13:03+1:287:40
6Samuel ErikssonOK Rodhen15:47+4:129:17
7Oliver AngelsiööOK Linné17:04+5:2910:02
8Andreas JohnsonSigtuna OK17:30+5:5510:17
9Erik WulffOK Linné24:58+13:2314:41
10Lucas CederholmLänna IF27:49+16:1416:21
11Nils StrandOK Linné29:54+18:1917:35
Mattias TorstenssonOK Rodhendiskvalificerad
Ludwig BranthOK Linnéej start
Joel WahlqvistOK Roslagenej start
Wilhelm AlnessLånghundra IFej start

D10

1 430 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna NordströmSigtuna OK12:248:40
2Agnes BromanOK Roslagen13:21+0:579:20
3Lovisa WigertzLånghundra IF13:26+1:029:23
4Hanna KarlssonLänna IF15:11+2:4710:37
5Wilma HämäläinenLänna IF15:32+3:0810:51
6Vendela JonsellVallentuna-Össeby OL15:40+3:1610:57
7Amanda CedstedtVallentuna-Össeby OL16:27+4:0311:30
8Cornelia OlssonOK Roslagen27:58+15:3419:33
9Matilda JakobssonOK Roslagen37:54+25:3026:30
Alva JonssonLånghundra IFej start

H10

1 430 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel Leijon ThorellLånghundra IF11:398:08
2Karl GrywenzOK Linné12:27+0:488:42
3Albin ForsbergLånghundra IF13:19+1:409:18
4Linus ÅhlénRånäs OK15:02+3:2310:30
5Emil BoströmOK Linné15:04+3:2510:32
6Arvid RoosOK Linné17:20+5:4112:07
7Oskar SundblomRånäs OK18:03+6:2412:37
8Otto BalckVallentuna-Össeby OL20:58+9:1914:39
9Eric BjörforsOK Roslagen21:43+10:0415:11
10Elias SäfströmRånäs OK26:01+14:2218:11
11Elias GrehnOK Rodhen27:01+15:2218:53
12Viktor JanssonOK Roslagen29:29+17:5020:37
13Arvid GyllnerLänna IF30:43+19:0421:28
14Carl HenrikssonRånäs OK36:37+24:5825:36

D40

2 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yvonne GrehnOK Rodhen17:337:09
2Lina AnderssonOK Roslagen19:23+1:507:54
3Åsa JanssonOK Roslagen20:48+3:158:29
Ewa Edström-ForsbergLånghundra IFej start

H40

2 710 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan JakobssonOK Roslagen16:176:00
2Pontus GilleOK Roslagen16:32+0:156:06
3Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL16:36+0:196:07
4Svante JonsellVallentuna-Össeby OL19:03+2:467:01
5Christer ArksandVallentuna-Össeby OL22:00+5:438:07
6Jonas WulffOK Linné23:18+7:018:35
7Robert CederholmLänna IF23:33+7:168:41
8Ulf AngelsiööOK Linné26:28+10:119:45
Rickard EkmanOK Roslagenej start

D45

2 320 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika ArdellOK Rodhen15:376:43
2Cathrine JohanssonTierps SOK16:35+0:587:08
3Katarina BengtssonLånghundra IF17:01+1:247:20
4Carina NyströmLänna IF18:48+3:118:06
5Lena NilssonOK Linné19:34+3:578:26
6Maria LännevallOK Roslagen19:39+4:028:28
7Anette ArksandVallentuna-Össeby OL20:44+5:078:56
8Maria TibellLånghundra IF21:01+5:249:03
9Annika ErikssonTierps SOK24:45+9:0810:40
Maria KvarnlöfOK Roslagendiskvalificerad
Birgitta SkoglundOK Roslagenej start
Mona HanssonIF Thorej start

H45

2 640 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Conny ForsbergIF Thor14:105:21
2Jonas GidingVallentuna-Össeby OL14:58+0:485:40
3Thomas JanssonOK Roslagen15:04+0:545:42
4Håkan BrandbergLånghundra IF15:32+1:225:53
5Per CarlbergVallentuna-Össeby OL15:46+1:365:58
6Sven WigertzLånghundra IF18:54+4:447:09
7Peter HambäckLånghundra IF19:15+5:057:17
8Ulf K. RaskSigtuna OK19:19+5:097:19
9Stefan NilssonOK Linné21:33+7:238:09
10Bo StrandOK Linné22:41+8:318:35
11Gunnar TegendalOK Linné23:04+8:548:44
12Johan BalckVallentuna-Össeby OL25:50+11:409:47
13Mats BernersonOK Enen27:19+13:0910:20
Anders SöderbärgOK Roslagendiskvalificerad
Per GrywenzOK Linnédiskvalificerad
Thomas KällbergOK Roslagenej start
Tommy LindgrenSigtuna OKej start
Johan SkoglundOK Roslagenej start
Jan LindellLånghundra IFej start
Kenneth JonssonOK Linnéej start

D50

2 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL16:367:45
2Karin JanssonOK Rodhen17:02+0:267:57
3Britt LarssonLänna IF20:17+3:419:28
4Inger SkantzLänna IF22:00+5:2410:16
5Carina JacobssonOK Rodhen23:50+7:1411:08

H50

2 450 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tryggve RönnqvistOK Linné17:197:04
2Peter EklövOK Linné17:40+0:217:12
3Peter RidefeltOK Linné17:45+0:267:14
4Tommy ErikssonLänna IF18:38+1:197:36
5Tomas JanssonLänna IF19:26+2:077:55
6Per EdenhamnLänna IF19:47+2:288:04
7Arne ErikssonTierps SOK19:49+2:308:05
8Håkan LångLänna IF20:33+3:148:23
9Mats FrostOK Roslagen24:07+6:489:50
Stefan BranthOK Linnéej start

H55

2 220 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas HjertsonOK Linné13:175:59
2Roland WareniusDalaportens OL15:11+1:546:50
3Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL16:24+3:077:23
4Sture LarssonLänna IF19:29+6:128:46
Roland JanssonIK Fyrisej start
Peter BrunnbergVallentuna-Össeby OLej start

D60

1 810 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL17:209:34
2Ewa NordlundLänna IF22:12+4:5212:15
3Agneta SörqvistSigtuna OK22:42+5:2212:32

H60

2 190 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Erik WåhlbergOK Linné16:337:33
2Lars WestinVallentuna-Össeby OL19:20+2:478:49
3Tommy WåhlinOK Enen19:50+3:179:03
4Tommy HöglundLånghundra IF19:57+3:249:06
5Gerhard LilliestiernaOK Roslagen21:09+4:369:39
6Lars Göran SörqvistSigtuna OK27:04+10:3112:21
Christer ErikssonOK Linnédiskvalificerad

D65

1 710 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dagny GustavssonSigtuna OK15:168:55
2Gun Inger SahlbergLånghundra IF15:45+0:299:12
3Barbro BörjesonSigtuna OK18:08+2:5210:36
4Caje JacobssonIF Thor18:11+2:5510:38
5Elke Wilke-GüntherTierps SOK19:18+4:0211:17

H65

1 920 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif NordlundLänna IF14:077:21
2Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OK15:38+1:318:08
3Sören ErikssonLänna IF16:14+2:078:27
4Torbjörn AtterbrandTierps SOK18:25+4:189:35
5Hans SahlbergLånghundra IF19:48+5:4110:18
6Karl-Åke LarssonOK Enen19:55+5:4810:22
7Sten JohanssonOK Borgen20:27+6:2010:39
8Bo WestlingHäverödals SK21:25+7:1811:09
9Jan Olov JonssonTierps SOK22:58+8:5111:57
Bernt JohanssonHäverödals SKej start
Jan-Erik HolmSigtuna OKej start

D70

1 680 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta ErikssonLänna IF19:3811:41
2Margaretha NyströmLänna IF21:46+2:0812:57

H70

1 840 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt BoströmOK Linné15:268:23
2Åke GatelidSigtuna OK15:38+0:128:29
3Jan-Olof MalmSigtuna OK16:29+1:038:57
4Sven JacobssonIF Thor16:37+1:119:01
5Lennart JanssonHäverödals SK19:07+3:4110:23
6Rune ThurénVallentuna-Össeby OL19:25+3:5910:33
7Roine MattssonHäverödals SK22:59+7:3312:29
8Bertil KarlssonOK Linné32:31+17:0517:40

H75

1 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten LarssonHäverödals SK22:2612:58
2Ragnar AnderssonHäverödals SK22:41+0:1513:06

Inskolning

980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ellen AhlgrenOK Borgenfullföljt

U1

1 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1August StarkOK Roslagen15:0814:50
2Lova ÅhlenRånäs OK17:17+2:0916:56

U2

1 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus LundqvistLånghundra IF15:5011:04
2Marcus LundqvistLånghundra IF18:31+2:4112:56
3Alina GyllnerLänna IF21:09+5:1914:47

Öppen 2

1 620 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda TibellLånghundra IF17:3410:50

Öppen 5

2 310 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth ÖhmanVallentuna-Össeby OL20:378:55
2LarsOwe StrömTäby OK20:48+0:119:00
3Anna MalmOK Enen22:23+1:469:41
4Mikael HämäläinenLänna IF23:03+2:269:58
5Rolf AnderssonRimbo SOK23:19+2:4210:05
6Annette WigertzLånghundra IF24:36+3:5910:38
7Karin Lindström-AvegrenOK Borgen25:05+4:2810:51
8Ingrid E StrömTäby OK25:57+5:2011:14
9Elizabeth LøchtingOK Roslagen33:23+12:4614:27
10Nils ErikssonLänna IF34:07+13:3014:46
11Håkan GyllnerLänna IF35:28+14:5115:21
12Heidi BjerkhaugOK Ravinen36:29+15:5215:47
13Gunilla VeldhuisRasbo IK45:35+24:5819:43
Erik JonssonLånghundra IFej start

Öppen 9

3 030 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas WansölinOK Ravinen18:566:14
2Ulrika MeyersonOK Linné25:58+7:028:34
3Carl-Arne MalmbergVallentuna-Össeby OL27:29+8:339:04
4Kenneth AlnessLånghundra IF30:37+11:4110:06
5Veronica NuijaGOIF Tjalve40:07+21:1113:14
Tommy HolmérVäsby OKdiskvalificerad
James DeWittLänna IFdiskvalificerad

H21 Ö

3 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy LindbergOK Roslagen16:445:24

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser