Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteranträffen i Gästrikland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteranträffen i Gästrikland
Arrangörsorganisation: Österfärnebo IF
Datum: söndag 15 maj 2016

D45

4 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:34:4521:03

D50

4 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cathrine JohanssonTierps SOK53:2812:09
2Carina FolkegårdSala OK1:04:51+11:2314:44
3Lena LiljeforsAvesta OK1:10:36+17:0816:02
Ulrika BacklundDalaportens OLej start

H50

5 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders LundJärfälla OK53:539:07
2Michael PalmOK Triangeln57:25+3:329:43
3Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK1:03:46+9:5310:48
4Jan LindbergKorsnäs IF OK1:04:17+10:2410:53
5Kenneth HermanssonSigtuna OK1:07:50+13:5711:29
6Michael HolmgrenIF Thor1:10:45+16:5211:59
7Erik BengtssonSala OK1:53:16+59:2319:11
Anders JönssonOK Triangelnej start

D55

4 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK42:5110:27
2Brita NilssonOK Linné54:36+11:4513:19
3Carina HolmbergOK Hammaren57:30+14:3914:01
Sussie BjörkmanDalaportens OLej start

H55

5 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus ThorOK Bävern58:2211:00
2Lars BengtssonÅrsunda IF59:43+1:2111:16

D60

3 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1IngMarie ÅsenlundGävle OK45:0512:11
2Anna-Karin JohanssonVandrarringen45:12+0:0712:12
3Gudrun PerssonHallstahammars OK47:53+2:4812:56
4Gunlis LarssonOK Enen54:09+9:0414:38
5Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:03:38+18:3317:11
6Kristina WåhlinOK Enen1:12:54+27:4919:42
Ingela BengtssonÅrsunda IFej start

H60

4 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats LundbergDalaportens OL34:477:43
2Thom SandvikAvesta OK40:13+5:268:56
2Kjell ViklundHofors OK40:13+5:268:56
4Roland JanssonOK Linné41:21+6:349:11
5Ola HedinOK Hammaren45:23+10:3610:05
6Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK46:31+11:4410:20
7Carl-Erik BerglövFagersta OK47:38+12:5110:35
8Svend Erik MathiassenOK Linné52:41+17:5411:42
9Lennart WinbergHudiksvalls OK55:30+20:4312:20
10Sven-Erik LevinTierps SOK59:41+24:5413:15
Mats HedbergÅrsunda IFej godkänd
Mats HemströmGävle OKej godkänd

D65

2 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena HemströmGävle OK44:2215:17
2Gun JanssonSala OK49:13+4:5116:58
3Annika NorströmHallstahammars OK54:19+9:5718:43
4Marianne SellgrenSigtuna OK1:07:36+23:1423:18
Britt Linnéa ErikssonSala OKej start
Maj-Lis BergströmHofors OKej start

H65

4 400 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL40:049:06
2Hans AurellGävle OK41:28+1:249:25
3Bo SundqvistOckelbo OK41:43+1:399:28
4Leo JohanssonVandrarringen43:29+3:259:52
5Jan JohanssonIF Thor43:59+3:559:59
6Per ElfströmÅrsunda IF44:16+4:1210:03
7Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK44:28+4:2410:06
8Hans KäckDalaportens OL44:48+4:4410:10
9Gunnar MunkteliusSurahammars SOK44:51+4:4710:11
10Göran LarssonSala OK45:32+5:2810:20
11Matts EngvallBodens BK48:00+7:5610:54
12Rolf MathisenEskilstuna OL48:16+8:1210:58
13Ulf KjellinOK Hedströmmen48:18+8:1410:58
14Åke BrodénHalmstad OK48:48+8:4411:05
15Hans-Erik ErikssonGävle OK50:15+10:1111:25
16Per-Erik WåhlbergOK Linné50:27+10:2311:27
17Ove ÅbergStorviks IF51:16+11:1211:39
18Kenneth JanssonSala OK52:50+12:4612:00
19Örjan StahlGrycksbo IF OK52:55+12:5112:01
20Sven LarssonSärna SK53:19+13:1512:07
21Bertil AnderssonLjusdals OK57:09+17:0512:59
22Sven-Erik KempeOK Hammaren1:05:27+25:2314:52
23Kenneth LarssonOK Enen1:08:18+28:1415:31
24Bernt LöfkvistBjursås OK1:09:10+29:0615:43
25Kurt ErikssonVandrarringen1:11:30+31:2616:15
Tommy WåhlinOK Enenej godkänd
Leif NordinAttunda OKej start
Hasse ÅbergValbo AIFej start

D70

2 900 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK40:3013:57
2Solveig SvahnOckelbo OK41:36+1:0614:20
3Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK41:55+1:2514:27
4Gun-Inger SahlbergLånghundra IF43:00+2:3014:49
5Siv FrodinKöping-Kolsva OK47:18+6:4816:18
6Birgitta KlangLånghundra IF48:15+7:4516:38
7Inger LundSala OK49:55+9:2517:12
8Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL55:47+15:1719:14
9Margareta LöfqvistVästerås SOK56:20+15:5019:25
10Dagny GustavssonSigtuna OK58:57+18:2720:19
11Inger BorgOckelbo OK1:11:03+30:3324:30
12Edla FornanderVästerbergslagens OL1:11:13+30:4324:33
13Elke WilkeTierps SOK1:15:04+34:3425:53
14Gun-Britt RosendalFagersta OK1:15:05+34:3525:53
Barbro MelvingerOK Enenej start
Gunborg WestinLeksands OKej start

H70

4 100 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John SivarsDalaportens OL40:349:53
2Ingvar SvenssonBjursås OK41:55+1:2110:13
3Gunnar EricssonGävle OK42:53+2:1910:27
4Karl-Olof BorgOckelbo OK43:49+3:1510:41
5Nils-Erik ErikssonSala OK44:21+3:4710:49
6Anders SellgrenSigtuna OK45:09+4:3511:00
7Conny HusénOK Roslagen47:48+7:1411:39
8Torbjörn TirénHellas Orientering48:16+7:4211:46
9Olle JohanssonIFK Hedemora OK48:30+7:5611:49
10Ingemar NygrenÅrsunda IF50:41+10:0712:21
11Henry WestmanSala OK50:44+10:1012:22
12Sören JohanssonSala OK52:20+11:4612:45
13Rune JonssonLjusdals OK52:23+11:4912:46
14Jan JohanssonIFK Hedemora OK53:02+12:2812:56
15Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben53:58+13:2413:09
16Hans CarlssonBjursås OK55:45+15:1113:35
17Hans L AnderssonVästerbergslagens OL58:22+17:4814:14
18Yngve PerssonTierps SOK1:00:09+19:3514:40
19Kennet LöfqvistVästerås SOK1:01:21+20:4714:57
20Kurt SandströmSkutskärs OK1:03:24+22:5015:27
21Leif PetterssonOK Ödmården1:04:27+23:5315:43
22Lars Ivar BergmanOK Fjällstigen1:05:32+24:5815:59
23Jan Olov JonssonTierps SOK1:08:24+27:5016:40
24Ulf SkogtjärnOK Linné1:10:18+29:4417:08
25Leif PerssonLjusdals OK1:11:41+31:0717:29
26Jan Olof HedbergGagnefs OK1:25:11+44:3720:46
Elis ÅbergStorviks IFej godkänd
Roland ForsblomKungsgårdens SKej godkänd
Anders EdlingOK Linnéej start

D75

2 600 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergLindebygdens OK45:4317:35
2Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby46:05+0:2217:43
3Siv HasselgrundBjursås OK46:16+0:3317:47
4Doris WibergGävle OK50:44+5:0119:30
5Maud BengtssonSala OK53:19+7:3620:30
6Eva von HeijneSigtuna OK54:13+8:3020:51
7Lillemor ForsbergGävle OK56:26+10:4321:42
8Inger OlssonSala OK1:02:11+16:2823:55
9Britt ErikssonHammarby IF OF1:02:26+16:4324:00
10Anita AspOckelbo OK1:24:15+38:3232:24
11Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK1:46:04+1:00:2140:47
Ann-Margret PerssonGävle OKej godkänd

H75

3 700 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK37:2510:06
2Stig IsraelssonOK Tylöskog43:32+6:0711:45
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen44:32+7:0712:02
4Stig ÖstKorsnäs IF OK47:14+9:4912:45
5Mats ErikssonSala OK48:41+11:1613:09
6Martin EngqvistUpsala IF50:28+13:0313:38
7Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna51:13+13:4813:50
8Tryggve OttossonKorsnäs IF OK51:55+14:3014:01
9Folke LindblomHeby AIF52:08+14:4314:05
10Sven-Erik WidinOK Österåker53:53+16:2814:33
11Åke SundbergFagersta OK55:06+17:4114:53
12Börje VestringGävle OK55:14+17:4914:55
13Stig BerggrenÅrsunda IF56:01+18:3615:08
14Anders PerssonOK Hammaren56:13+18:4815:11
15Ale ThorslingKungsgårdens SK56:45+19:2015:20
16Per-Olof ErikssonOK Hammaren57:57+20:3215:39
17Lennart ErikssonOK Enen1:00:17+22:5216:17
18Bo NorenvikOK Tor1:02:36+25:1116:55
Åke PerssonOckelbo OKej godkänd
Kuno ÖsterlundVästerås SOKej start

D80

2 000 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ulla BengtssonÅrsunda IFej start

H80

2 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John BerglundAlfta-Ösa OK39:0815:03
2Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad43:46+4:3816:50
3Olle OlofssonStorviks IF46:24+7:1617:50
4Anders AhnlénOK Hammaren53:23+14:1520:31
5Karl-Ivar HedbergGävle OK59:25+20:1722:51
6Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby1:08:19+29:1126:16
7Erik LindbergKarlsbyhedens IK1:09:08+30:0026:35
8Sven ErikssonOK Roslagen1:16:12+37:0429:18
Claes SjöbergLindebygdens OKej godkänd
Rune CarlssonSundbybergs IKej start

H85

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sture Roland JosefssonOK Kåre42:4621:23
2Jack Erling BjurkvistSöderhamns OK43:51+1:0521:55
3Olle LifSol Tranås44:26+1:4022:13
4Thorwald JanssonVästerbergslagens OL1:03:38+20:5231:49

Öppen motion 3

1 800 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Sofi SandvikAvesta OK20:2211:18
2Mathias JonssonUpsala IF22:29+2:0712:29
3Adel Abu RashedÖsterfärnebo IF24:56+4:3413:51
4Per WistedtTierps SOK30:17+9:5516:49
5David LiljequistSöderhamns OK33:15+12:5318:28
6Khatia KhatisashviliÖsterfärnebo IF34:28+14:0619:08
7Mikhael KhatisashviliÖsterfärnebo IF34:32+14:1019:11
8Giorgi KhatisashviliÖsterfärnebo IF34:33+14:1119:11
9Nanna Jan-ErsÖsterfärnebo IF34:42+14:2019:16
10Rolf Göran Vilhelm BodinSöderhamns OK42:15+21:5323:28
11Madelaine PetterssonOK Ödmården44:23+24:0124:39

Öppen motion 8

4 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sune ÅkessonOckelbo OK49:1111:59
2Staffan JacobssonOK Kroppefjäll49:58+0:4712:11
3Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL52:21+3:1012:46
4Jonas LindbergOckelbo OK56:00+6:4913:39
5Östen BomanSöderhamns OK1:03:59+14:4815:36
6Anna-Karin EklundSöderhamns OK1:05:08+15:5715:53
7Sture NilssonOK Hammaren1:06:13+17:0216:09
8Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK1:10:43+21:3217:14
9Carina LifGävle OK1:11:49+22:3817:30
10Hans NilssonSöderhamns OK1:11:57+22:4617:32
11Tomas ForsbergÅrsunda IF1:19:11+30:0019:18
12Jan-Erik LarssonUpsala IF1:19:17+30:0619:20
Wenke StallingÅrsunda IFej godkänd
Sven-Åke WindahlGävle OKej godkänd
Hans LindeSöderhamns OKej godkänd
Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOKej godkänd
Josefin BarckSundsvalls OKej godkänd

Öppen motion 9

6 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan BengtssonÅrsunda IF54:097:57
2Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL1:11:02+16:5310:26

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser