Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommarserien, Ågestagården, Ågesta

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommarserien, Ågestagården, Ågesta
Arrangörsorganisation: IFK Enskede
Datum: tisdag 16 juni 2015

Bana A

7 060 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats NordbrødenJärla Orientering51:087:14
2Niklas WraneSöders-Tyresö54:19+3:117:41
3Henrik ErikssonCentrum OK56:18+5:107:58
4Moa Leijon LindSödertälje-Nykvarn OF56:53+5:458:03
5Pelle ForsbergIFK Enskede57:58+6:508:12
6Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö59:24+8:168:24 Ladda ner rutt i gpx-format
7John HartleyOK Ravinen1:00:47+9:398:36
8Henrik SjögrenHaninge SOK1:02:39+11:318:52
9Mattias ÅgrenCentrum OK1:03:15+12:078:57
10Sverker LenasCentrum OK1:05:59+14:519:20
11Christopher LindqvistIFK Enskede1:06:59+15:519:29
12Ivar Lidström LauriSnättringe SK1:07:30+16:229:33
13Bengt LangelsSkarpnäcks OL1:07:43+16:359:35
14Mattias HolmbergCentrum OK1:09:28+18:209:50
15Mats SandinHaninge SOK1:10:46+19:3810:01
16Ulf BylundIFK Enskede1:11:22+20:1410:06
17Gunnar LangsSkarpnäcks OL1:11:41+20:3310:09
18Jan FrödinIFK Enskede1:12:47+21:3910:18
19Claes AnderssonKlubblös1:13:56+22:4810:28
20Jan HesselNorabygdens SK1:14:03+22:5510:29
21Thomas CallebergSnättringe SK1:14:50+23:4210:35
22Niklas WansölinOK Ravinen1:14:56+23:4810:36
23Carolin SvenssonHaninge SOK1:14:59+23:5110:37
24Per LjungStockholms OK1:15:23+24:1510:40
25Patrik AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:15:45+24:3710:43
26Lasse LarssonSnättringe SK1:19:28+28:2011:15
27Henrik MorastHaninge SOK1:21:00+29:5211:28
28Bo LauriSnättringe SK1:23:54+32:4611:53
29Aleksandr ManoilovJärfälla OK1:24:00+32:5211:53
30Moa KjellstrandCentrum OK1:29:17+38:0912:38
31Hanna RöstinSöders-Tyresö1:29:59+38:5112:44
32Reijo KorhonenHaninge SOK1:35:37+44:2913:32
33Anders AbelSnättringe SK1:39:12+48:0414:03
34Birger AndrénFredrikshofs IF Skid & OK1:43:48+52:4014:42
Henrik LundgrenCentrum OKej godkänd
Mattias HenrikssonCentrum OKej godkänd
Morten Jarvis WestergårdJärla Orienteringej godkänd

Bana B

4 790 m, 77 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper GidingKamrat och IF KIF34:427:14
2Elias TidevallSkogsluffarnas OK36:25+1:437:36
3Julia LauriOK Tisaren39:21+4:398:12
4Dan WesterJärla Orientering40:38+5:568:28
5Johan LindbomHellas Orientering41:27+6:458:39
6Anneke HaldJärla Orientering42:55+8:138:57
7Signe KlintingOK Pan Århus44:08+9:269:12
8Mathias Myrefelt NorlingerJärla Orientering44:14+9:329:14
9Olle YttermoIKJ Haninge44:39+9:579:19
10Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering44:52+10:109:22
11Pelle BengtssonIFK Enskede45:33+10:519:30
12Vilma KarlssonSnättringe SK46:09+11:279:38
13Douglas LundinSkogsluffarnas OK46:38+11:569:44
14Kristoffer EdshageCentrum OK47:01+12:199:48
15Anders KarlssonSnättringe SK47:59+13:1710:01
16Kristina TedhamreSnättringe SK48:16+13:3410:04
17Kristina BergstrandSöders-Tyresö51:40+16:5810:47
18Ludvig SandahlJärla Orientering52:16+17:3410:54
19Hanna BrusSnättringe SK52:38+17:5610:59
20Marita AxelssonOK Ravinen53:00+18:1811:03
21Mats HainkeSnättringe SK53:55+19:1311:15
22Ingemar GardSöders-Tyresö54:12+19:3011:18
23Erica HellgrenOK Älvsjö-Örby54:34+19:5211:23
24Mikael MoserKlubblös54:46+20:0411:26
25Linnea BörjarsCentrum OK55:17+20:3511:32
26Leif MagnussonSkogsluffarnas OK55:32+20:5011:35
27Johan TirénSkogsluffarnas OK56:03+21:2111:42
28Jan LindgrenOK Södertörn57:33+22:5112:00
29Per WolgastSnättringe SK57:52+23:1012:04
30Lotta Valentin LarssonGustavsbergs OK1:00:01+25:1912:31
31Tomas AndersenIKJ Haninge1:00:21+25:3912:35
32Eric HuijsersHammarby IF OF1:01:12+26:3012:46
33Björn LinderGustavsbergs OK1:01:29+26:4712:50
34Elin AhlströmIFK Enskede1:03:47+29:0513:18
35Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF1:04:32+29:5013:28
36Staffan HolmbergSödertälje-Nykvarn OF1:05:08+30:2613:35
37Maria CarlströmGamleby OK1:05:16+30:3413:37
38Ellinor ÖstervallTumba-Mälarhöjden OK1:05:31+30:4913:40
39Lars MongårdSkogsluffarnas OK1:05:46+31:0413:43
40Katarina RingelsOK Klemmingen1:06:06+31:2413:47
41Katarina RundströmIFK Enskede1:06:35+31:5313:54
42Christian OlssonOK Ravinen1:07:29+32:4714:05
43Ebbe AdolfssonSundbybergs IK1:08:28+33:4614:17
44Magnus HaraldssonGustavsbergs OK1:08:45+34:0314:21
45Ileana von MelenIFK Enskede1:08:46+34:0414:21
46Anders HaagCentrum OK1:09:00+34:1814:24
47Christer NordströmOK Älvsjö-Örby1:09:05+34:2314:25
48Tomas BjörelindJärla Orientering1:09:30+34:4814:30
49Åke WansölinSöders-Tyresö1:09:56+35:1414:35
50Lukáš PolácekCentrum OK1:10:09+35:2714:38
51Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö1:10:22+35:4014:41
52Linda SpjutJärla Orientering1:11:25+36:4314:54
53Johan GrafKlubblös1:13:48+39:0615:24
54Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:14:13+39:3115:29
55Helena AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:14:15+39:3315:30
56Anders HedbergSnättringe SK1:14:40+39:5815:35
57Reine BorgströmSkogsluffarnas OK1:14:46+40:0415:36
58Håkan LindströmOK Södertörn1:16:03+41:2115:52
59Torbjörn HellquistTullinge SK1:16:45+42:0316:01
60Bror FureskogAlfta-Ösa OK1:17:49+43:0716:14
61Charlotta ÖstervallTumba-Mälarhöjden OK1:19:25+44:4316:34
62Håkan FalkOK Ravinen1:20:28+45:4616:47
63Jörgen MårdbergKlubblös1:22:57+48:1517:19
64John ÖstlundSundbybergs IK1:23:16+48:3417:23
65Katrin SandelinTumba-Mälarhöjden OK1:27:16+52:3418:13
66Helena KorhonenHaninge SOK1:27:27+52:4518:15
67Christina NordströmBodens BK1:28:01+53:1918:22
68Filippa GrelzSöders-Tyresö1:33:40+58:5819:33
69Claes AnderssonSnättringe SK1:43:47+1:09:0521:40
Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OKej godkänd
Roland LöfgrenSpårvägens OKej godkänd
Gustaf GergeCentrum OKej godkänd
Guillermo Bossi SilvaJärfälla OKej godkänd
Claes AnderssonOK Södertörnej godkänd
Britt-Marie HellgrenOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Arash RouhaniGöteborgs SKej godkänd
Axel MattssonJärla Orienteringej godkänd

Bana C

3 400 m, 82 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan ForsstedtSöders-Tyresö28:258:21
2Emma KlingenbergJärla Orientering34:04+5:3910:01
3Anders GärderudIFK Lidingö SOK34:34+6:0910:10
4Emil WippJärla Orientering34:52+6:2710:15
5Rune RådeströmSnättringe SK36:59+8:3410:52
6Hilda MattssonJärla Orientering37:26+9:0111:00
7Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL40:02+11:3711:46
8Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL40:48+12:2312:00
9Karl-Erik JohanssonOK Södertörn40:50+12:2512:00
10Ulf ÖrnbergKlubblös41:24+12:5912:10
11Tommy LindbergHaninge SOK42:03+13:3812:22
12Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK42:27+14:0212:29
13Mats DahlbergIFK Kiruna42:43+14:1812:33
14Gerhard LilliestiernaOK Roslagen44:48+16:2313:10
15Lars CedérusSnättringe SK45:02+16:3713:14
16Jan SöderbergIFK Lidingö SOK45:46+17:2113:27
17Sara JonassonCentrum OK46:28+18:0313:40
18Josefin LindqvistIFK Enskede47:06+18:4113:51
19Monika HögbergOK Södertörn48:46+20:2114:20
20Peter WippJärla Orientering48:52+20:2714:22
21Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF48:55+20:3014:23
22Jan-Erik DanellTullinge SK49:35+21:1014:35
23Kenneth BerglundHellas Orientering50:30+22:0514:51
24Leif ThorssonOK Grip51:51+23:2615:15
25Leif MörkforsJärfälla OK53:14+24:4915:39
26Olof RudinTumba-Mälarhöjden OK53:55+25:3015:51
27Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK54:20+25:5515:58
28Christer HedinIFK Enskede54:23+25:5815:59
29Maggan TärnblomSöders-Tyresö54:33+26:0816:02
30Göran LarboAttunda OK55:00+26:3516:10
31Ulf RosbergOK Älvsjö-Örby55:42+27:1716:22
32Tomas PetterssonHaninge SOK55:55+27:3016:26
33Sven Erik AmrénSnättringe SK56:44+28:1916:41
34Märta FröjdSnättringe SK57:18+28:5316:51
35Anna ÅgrenCentrum OK57:29+29:0416:54
36Anna TedhamreSnättringe SK57:35+29:1016:56
37Johan KarlssonOK Älvsjö-Örby57:56+29:3117:02
38Björn BylundIFK Enskede58:05+29:4017:05
39Håkan SjökvistSöders-Tyresö58:26+30:0117:11
40Margareta HjelmkvistGustavsbergs OK58:39+30:1417:15
41Helena PerssonCentrum OK59:19+30:5417:26
42Tord JanssonSödertälje-Nykvarn OF59:31+31:0617:30
43Per BlomIFK Enskede59:36+31:1117:31
44Ingvar LarssonGustavsbergs OK1:00:09+31:4417:41
45Birgitta ThunellIFK Lidingö SOK1:01:25+33:0018:03
46Camilla JakobssonCentrum OK1:01:47+33:2218:10
47Lars NordSödertälje IF1:01:54+33:2918:12
48Gösta GutelandSnättringe SK1:02:09+33:4418:16
49Börje PahlénSöders-Tyresö1:02:58+34:3318:31
50Harriet Tiderman SäfwenbergTumba-Mälarhöjden OK1:04:08+35:4318:51
51Jörgen WidlundNynäshamns OK1:05:12+36:4719:10
52Björn ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK1:05:45+37:2019:20
53Hugo IsgrenIFK Enskede1:05:59+37:3419:24
54Jan Olof NorénJärla Orientering1:06:08+37:4319:27
55Göran JohanssonSnättringe SK1:06:12+37:4719:28
56Martin ErikssonOK Södertörn1:06:25+38:0019:32
57Thomas KarlssonOK Älvsjö-Örby1:06:42+38:1719:37
58Ulf FranzénCentrum OK1:06:52+38:2719:40
59Kerstin JensenKlubblös1:07:58+39:3319:59
59Svante Barck-HolstSnättringe SK1:07:58+39:3319:59
61Gunnar BramstenSundbybergs IK1:08:32+40:0720:09
62Rolf LöfqvistSöders-Tyresö1:09:12+40:4720:21
63Kalle HögbergAmF 11:09:40+41:1520:29
64Rolf ÖhrnNynäshamns OK1:09:59+41:3420:35
65Gunnar MongårdSkogsluffarnas OK1:11:18+42:5320:58
66Aila HalttunenHaninge SOK1:11:40+43:1521:04
67Bo KimstrandSödertälje-Nykvarn OF1:12:59+44:3421:27
68Johan SandwallSkarpnäcks OL1:13:25+45:0021:35
69Leif HermundstadSnättringe SK1:14:15+45:5021:50
70Åke LinderothSundbybergs IK1:14:58+46:3322:02
70Lars NordinSolna OK1:14:58+46:3322:02
72Johanna JonssonIK Gandvik1:19:43+51:1823:26
73Britt ErikssonHammarby IF OF1:19:59+51:3423:31
74Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby1:20:02+51:3723:32
75Berit LindungerHaninge SOK1:21:18+52:5323:54
76Ingemar TedhamreSnättringe SK1:22:45+54:2024:20
77Stig GustavssonSödertälje IF1:23:02+54:3724:25
78Berit GustavssonSödertälje IF1:24:43+56:1824:55
79Ulrica AxelssonCentrum OK1:46:14+1:17:4931:14
Håkan TärnrotHellas Orienteringej godkänd
Magdalena HedbergSöders-Tyresöej godkänd
Fabian MartinezKlubblösej godkänd

Bana D

2 700 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter AnderssonSöders-Tyresö20:577:45
2Evy NordSödertälje IF39:48+18:5114:44
3Björn StoltOK Ravinen41:57+21:0015:32
4Emma StremanKlubblös43:28+22:3116:05
5Sverker TirénHellas Orientering44:17+23:2016:24
6Carl CarlinSöders-Tyresö47:00+26:0317:24
7Gunnar ErikssonSödertälje IF48:24+27:2717:55
8Bror WahlbergHaninge SOK49:42+28:4518:24
9Dagny TirénOK Ravinen50:14+29:1718:36
10Sune AnderssonSnättringe SK50:29+29:3218:41
11Karl-Verner AnderssonSnättringe SK50:41+29:4418:46
12Torsten LundborgHammarby IF OF51:39+30:4219:07
13Nils ForsbergIFK Enskede51:42+30:4519:08
14Ingvar JanssonSundbybergs IK54:23+33:2620:08
15Sten BergstrandSkogsluffarnas OK54:47+33:5020:17
16Elisabeth CarlinSöders-Tyresö55:20+34:2320:29
17Elisabet ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK55:35+34:3820:35
18Leif JehanderBromma-Vällingby SOK56:17+35:2020:50
19Jenny LundinIFK Enskede56:22+35:2520:52
20Benny BogstedtTullinge SK57:05+36:0821:08
21Sten TidermanTumba-Mälarhöjden OK58:12+37:1521:33
22Ludde BlomIFK Enskede58:48+37:5121:46
23Ove JohanssonHaninge SOK58:53+37:5621:48
24Ulf TidbeckMälarhöjdens IK OK1:00:25+39:2822:22
25Uno DahlMälarhöjdens IK OK1:00:31+39:3422:24
26Olof SunessonStockholmspolisens IF1:00:53+39:5622:32
27Lars AnderssonSkogsluffarnas OK1:05:13+44:1624:09
28Sven JanssonSnättringe SK1:05:52+44:5524:23
29Barbro CedérusSnättringe SK1:06:59+46:0224:48
30Birgitta WestergrenTäby OK1:10:17+49:2026:01
31Margaretha NylundOK Södertörn1:13:33+52:3627:14
32Sonja PernebyTullinge SK1:13:45+52:4827:18
33Lars-Erik PernebyTullinge SK1:13:54+52:5727:22
34Anita LindbohmSkarpnäcks OL1:14:40+53:4327:39
35Yngve HedbergSnättringe SK1:17:47+56:5028:48
36Heidi BjerkhaugOK Ravinen1:20:34+59:3729:50
37Aija SadurskisCentrum OK1:24:38+1:03:4131:20
38Ingrid GunnarssonTäby OK1:26:42+1:05:4532:06
39Bengt ÅhlanderSkogsluffarnas OK1:35:34+1:14:3735:23
40Ina WidegrenSkogsluffarnas OK2:01:21+1:40:2444:56
Solveig SpångbergIFK Lidingö SOKej godkänd
Hans ElvesjöKlubblösej godkänd
Edda NilssonStockholmspolisens IF OFej godkänd
Sture NilssonStockholmspolisens IF OFej godkänd
Pontus AxellIFK Enskedeej godkänd

Bana E

1 970 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kim ÖrnbergTumba-Mälarhöjden OK13:587:05
2Sara ElmqvistCentrum OK17:07+3:098:41
3Bengt SäfwenbergTumba-Mälarhöjden OK23:32+9:3411:56
4Anders EljewallKlubblös23:37+9:3911:59
5Harald Barck-HolstSnättringe SK24:27+10:2912:24
6Winston BentlingerOK Älvsjö-Örby24:50+10:5212:36
7Audrey BentlingerOK Älvsjö-Örby24:53+10:5512:37
8Mats JonssonBromma-Vällingby SOK26:06+12:0813:14
9Tim RobertsHellas Orientering28:36+14:3814:31
10Lennart WestergrenSöders-Tyresö30:02+16:0415:14
11Kajsa GreenIFK Enskede30:50+16:5215:39
12Ivar MessingCentrum OK36:46+22:4818:39
13Ulla-Britt ÅlebergAttunda OK39:04+25:0619:49
14Inger PahlénSöders-Tyresö40:13+26:1520:24
15Elin AlmgrenSöders-Tyresö46:22+32:2423:32
16Magnus Barck-HolstSnättringe SK55:10+41:1228:00
17Folke Barck-HolstSnättringe SK58:13+44:1529:33

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser