Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL i Norberg

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL i Norberg
Arrangörsorganisation: Norbergs OK
Datum: torsdag 6 augusti 2015

Bana A

4 420 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thom SandvikAvesta OK38:018:36
2Leo JohanssonVandrarringen43:49+5:489:54
3Stig LandstorpOK Tor44:18+6:1710:01
4Karl JohanssonIFK Hedemora OK44:21+6:2010:02
5Rolf MathisenEskilstuna OL44:56+6:5510:09
6Gunnar JonssonHallstahammars OK46:39+8:3810:33
7Kurt Håkan AnderssonOK Tor48:00+9:5910:51
8Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK49:08+11:0711:06
9Henrik OlssonHallstahammars OK50:32+12:3111:25
10Jörgen BergströmÄrla IF52:30+14:2911:52
11Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL53:50+15:4912:10
12Ulf KjellinOK Hedströmmen54:02+16:0112:13
13Marie BerggrenFagersta OK54:29+16:2812:19
14Helena HolmbergKöping-Kolsva OK54:45+16:4412:23
15Alf HelanderOrnäs IK56:04+18:0312:41
16Torbjörn HellquistTullinge SK57:53+19:5213:05
17Bernt ÅströmVästerås SOK57:56+19:5513:06
18Kurt ErikssonVandrarringen1:05:14+27:1314:45
19Åke GranstamOK Tor1:06:06+28:0514:57

Bana B

3 650 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Folke BjörkmanDalaportens OL39:0210:41
2John SivarsDalaportens OL41:44+2:4211:26
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen42:13+3:1111:33
4Nils-Erik ErikssonSala OK42:45+3:4311:42
5Christer SundströmSala OK43:23+4:2111:53
6Olle JohanssonIFK Hedemora OK43:39+4:3711:57
7Mats ErikssonSala OK43:49+4:4712:00
8Håkan SöderkvistArboga OK44:03+5:0112:04
9Jan JohanssonIFK Hedemora OK44:48+5:4612:16
10Kenneth JanssonSala OK45:43+6:4112:31
11Kjell MjöbergHallstahammars OK45:55+6:5312:34
12Kerstin LissEskilstuna OL46:08+7:0612:38
13Bernt LöfkvistBjursås OK46:15+7:1312:40
14Benny RendalenKorsnäs IF OK46:44+7:4212:48
15Mikael HogréusOK Tor47:01+7:5912:52
16Per-Arne EkbomArboga OK47:03+8:0112:53
17Göran JanzonArboga OK47:11+8:0912:55
18Torsten LundVästerås SOK47:14+8:1212:56
19Tryggve OttossonKorsnäs IF OK47:48+8:4613:05
20Anita JohanssonOK Tor47:57+8:5513:08
21Ove PetterssonArboga OK48:12+9:1013:12
22Lars DahlströmVästerbergslagens OL48:18+9:1613:13
23Bo ErikssonKöping-Kolsva OK48:23+9:2113:15
24Emma KlemetsKöping-Kolsva OK49:39+10:3713:36
25Lennart JohanssonOK Tor49:46+10:4413:38
26Hans MalmkvistVästerås SOK49:51+10:4913:39
27Leif JanssonEskilstuna OL52:23+13:2114:21
28Lars-Olof LundströmVästerås SOK52:56+13:5414:30
29Lars-Erik RaskVästerås SOK52:59+13:5714:30
30Rune VikmanVästerås SOK53:42+14:4014:42
31Lars JohanssonOK Tor53:57+14:5514:46
32Esko RaitaÄrla IF54:44+15:4214:59
33Östen AnderssonVästerbergslagens OL55:20+16:1815:09
34Mats KåbergKöping-Kolsva OK55:25+16:2315:10
35Anders MillingerVästerås SOK56:23+17:2115:26
36Rolf JohanssonOK Tor56:31+17:2915:29
37Göran AnderssonVästerås SOK56:48+17:4615:33
38Lena HedmanHallstahammars OK57:33+18:3115:46
39Gunilla BlomqvistRembo IK57:52+18:5015:51
40Gun MillingerVästerås SOK58:16+19:1415:57
41Johan ErikssonGrangärde OK59:15+20:1316:13
42Bo LindkvistKöping-Kolsva OK1:00:56+21:5416:41
43Bo OrtmanVandrarringen1:06:53+27:5118:19
44Christer LiwellÄrla IF1:11:03+32:0119:27
Bo NorenvikOK Torej godkänd
Emma BlomqvistRembo IKej godkänd
Harry EnbergVästerbergslagens OLej godkänd
Eva KjellmanVandrarringenej godkänd
Nils-Erik HjelmerVandrarringenej godkänd
Lars KjellmanVandrarringenej godkänd
Inger LundSala OKej start

Bana C

2 790 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK41:3914:55
2Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL42:09+0:3015:06
3Kurt ElvénVästerås SOK42:22+0:4315:11
4Lena WahssAvesta OK45:35+3:5616:20
5Hans KruskopfKorsnäs IF OK49:04+7:2517:35
6Björn EkholmVästerås SOK49:37+7:5817:47
7Tore KangasVästerås SOK50:01+8:2217:55
8Nils-Gunnar LindbergOK Nalle50:15+8:3618:00
9Jouko TaskinenVästerås SOK51:14+9:3518:21
10Eva HogréusOK Tor52:29+10:5018:48
11Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo54:27+12:4819:30
12Tanja-Birgit SöderströmSala OK54:56+13:1719:41
13Lennart ErikssonAvesta OK55:39+14:0019:56
14Alf KårefältOK Tor57:05+15:2620:27
15Torgny LundkvistOK Tor58:07+16:2820:49
16Björn BelfrageKöping-Kolsva OK59:10+17:3121:12
17Lars AhlströmVästerås SOK1:01:24+19:4522:00
18Rune SandbergHallstahammars OK1:02:33+20:5422:25
19Jan RehdinKöping-Kolsva OK1:04:16+22:3723:02
20Ingmar NykvistRembo IK1:04:37+22:5823:09
21Ingrid LundströmVästerås SOK1:07:11+25:3224:04
22Elof BackFagersta OK1:14:13+32:3426:36
23Bo HedmanHallstahammars OK1:16:12+34:3327:18
24Rolf WestbergSK Trim/Virsbo1:22:02+40:2329:24
Anders WelénKöping-Kolsva OKej godkänd
Göran WiigHallstahammars OKej godkänd
Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OKej godkänd
Karl-Robert MoqvistOK Torej godkänd
Kerstin ErikssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Hans SundgrenVästerås RKej godkänd

Bana D

2 170 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Sofi SandvikAvesta OK38:0617:33
2Bengt DagermarkÄrla IF45:44+7:3821:04
3Boy NymanVandrarringen50:43+12:3723:22
4Lars-Olof StenströmEskilstuna OL54:38+16:3225:10
5Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL56:50+18:4426:11
6Stig LundinEskilstuna OL59:08+21:0227:15
7Sten NordgrenArboga OK59:17+21:1127:19
8Gun AnderssonEskilstuna OL59:25+21:1927:22
9Ingrid LundinEskilstuna OL1:01:34+23:2828:22
10Eva LundkvistOK Tor1:07:45+29:3931:13
11Stig WesterbergOK Tor1:07:48+29:4231:14
12Margareta JohanssonOK Tor1:20:53+42:4737:16
13Brittlis WallgrenSala OK1:36:09+58:0344:18
14Ulla NykvistRembo IK1:36:31+58:2544:28
Stig GuråsVästerås SOKej godkänd
Lars SöderlundHallstahammars OKej godkänd
Signar PalmHallstahammars OKej godkänd
Yvonne HelanderOrnäs IKej godkänd
Lennart KarlénVästerås SOKej godkänd
Ulf LindgrenVästerås SOKej godkänd
Britt-Inger LindbergOK Nalleej godkänd

Bana E

1 610 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gurli BackFagersta OK34:1521:16
2Sten GustafssonÄrla IF35:11+0:5621:51
3Carola CederthKöping-Kolsva OK48:13+13:5829:56
4Per Åke PerssonGrangärde OK1:15:43+41:2847:01
Lars ErnstssonVästerås SOKej godkänd
Martin BergstrandVandrarringenej godkänd
Olle KarlssonSala OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser