Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Örebro län

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Örebro län
Arrangörsorganisation: OK Tisaren
Datum: lördag 28 maj 2016

D21

1 920 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin JohanssonOK Tylöskog11:165:52
2Anette CarlssonKFUM Örebro OK11:41+0:256:05
3Lisa WesterbergOK Milan12:17+1:016:23
4Elsa EkelinKFUM Örebro OK12:38+1:226:34
5Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro12:46+1:306:38
6Therese KorkeakoskiOK Milan13:12+1:566:52
7Ellen JohnssonOK Nackhe13:33+2:177:03
8Hanna HellsingLindebygdens OK14:19+3:037:27
Josefin AronssonOK Tisarenutom tävlan

H21

2 410 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas GustafssonOK Kåre11:524:55
2Martin HunhammarOK Ravinen12:02+0:104:59
3Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF12:11+0:195:03
4Emil GranqvistOK Ravinen12:12+0:205:03
5Simon ImarkTullinge SK12:25+0:335:09
6Harald LarssonHagaby GoIF Örebro12:26+0:345:09
7Erik FernlundSäterbygdens OK12:50+0:585:19
8Simon WikströmOK Pan-Kristianstad13:00+1:085:23
9Amadeus HanssonGotlands Bro OK13:02+1:105:24
10Ulf HallménHagaby GoIF Örebro13:06+1:145:26
11Arvid HenrikssonJärla Orientering13:21+1:295:32
12Erik HögkvistOK Tyr13:42+1:505:41
13Carl CarlssonNyköpings OK14:01+2:095:48
14Tobias KarlssonHagaby GoIF Örebro14:37+2:456:03
Oskar AndrenOK Tisarenutom tävlan
Per EklöfOK Milanej start
Erik ZeilonSkåneslättens OLej start

D20

1 920 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma HelmerssonVästerås SOK11:426:05
2Vilma KarlssonSnättringe SK11:52+0:106:10
3Emma PetterssonOK Roxen12:05+0:236:17
4Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan12:17+0:356:23
5Jonna ForsVästerås SOK12:32+0:506:31
5Saga SanderOK Milan12:32+0:506:31
7Josefine HöögHagaby GoIF Örebro12:39+0:576:35
8Josefin ErlandssonOK Milan12:45+1:036:38
9Lovisa MartinssonOK Tyr13:05+1:236:48
10Maria GustafssonHagaby GoIF Örebro13:23+1:416:58
11Sofia KlassonHestra IF13:49+2:077:11
Matilda ErikssonVästerbergslagens OLdiskvalificerad
Victoria AsketunOK Roxenej start

H20

2 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per KarlssonOK Tylöskog12:425:16
2Jacob ErikssonKFUM Örebro OK13:11+0:295:28
3Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna13:14+0:325:29
4Fredrik JohanssonOK Nackhe13:27+0:455:34
5Johannes ÄngHagaby GoIF Örebro14:10+1:285:52
6Jakob FranssonOK Milan14:25+1:435:58
7Martin RisbergGarphyttans IF15:59+3:176:37
8Emil AlpbergAlmby IK16:17+3:356:45
9Filip ÖrnKFUM Örebro OK16:24+3:426:48

D16

1 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa HallménOK Tisaren12:016:54
2Johanna SärnbrinkOK Tisaren12:08+0:076:58
3Carolina ErikssonOK Milan15:31+3:308:55
4Annie SamuelssonOK Letstigen15:39+3:388:59

H16

1 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker ForsbergKFUM Örebro OK9:295:27
2Nils KylbornAlmby IK9:58+0:295:43
3Johannes GreenAlmby IK10:23+0:545:58
4William SeguraKFUM Örebro OK10:32+1:036:03
5Johan AlpbergAlmby IK10:54+1:256:15
6Clas BäckströmOK Tisaren12:21+2:527:05

D14

1 500 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin LindgrenKFUM Örebro OK9:556:36
2Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK11:05+1:107:23
3Sanna SanderOK Milan11:10+1:157:26
4Sofia GreenAlmby IK11:15+1:207:30
5Elin Sundvall KrügerGarphyttans IF11:35+1:407:43
6Julia BergKFUM Örebro OK11:42+1:477:48
7Sofie BodinAlmby IK12:29+2:348:19
8Tintin YngströmOK Tisaren13:24+3:298:56
9Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro13:35+3:409:03
10Ingrid LöthgrenOK Milan21:23+11:2814:15
11Frida BäckströmOK Tisaren28:53+18:5819:15
Anna NilssonGarphyttans IFej start

H14

1 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik FranzénAlmby IK8:575:58
2Valter PetterssonOK Tisaren9:01+0:046:00
3Rasmus PetterssonOK Djerf9:13+0:166:08
4Linus MalmKFUM Örebro OK9:14+0:176:09
5Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebro9:38+0:416:25
6Ludwig GertzellGarphyttans IF10:52+1:557:14
7Hugo SjödinOK Tisaren10:58+2:017:18
8Gustav AskrothKFUM Örebro OK11:05+2:087:23
9Emanuel ErikssonOK Milan11:47+2:507:51
10Jonatan KraftAlmby IK11:52+2:557:54
11Albert GustafssonKFUM Örebro OK14:00+5:039:20
12Melvin SpalinOK Milan16:35+7:3811:03
Anton ErikssonOK Milanej start
Oliver PetterssonOK Milanej start

D12

1 110 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda SjödinOK Tisaren8:157:25
2Nelly MårtenssonGarphyttans IF8:23+0:087:33
3Vilma LarssonOK Milan8:35+0:207:43
4Doris KarlssonOK Tylöskog9:15+1:008:20
5Stina BernGarphyttans IF9:27+1:128:30
6Tindra YngströmOK Tisaren9:37+1:228:39
7Emelie ForslundKristinehamns OK9:48+1:338:49
8Stina KvarnefjordKFUM Örebro OK10:04+1:499:04
9Johanna BergKFUM Örebro OK10:15+2:009:14
10Elin JonhedKFUM Örebro OK10:24+2:099:22
11Love EklundOK Tylöskog11:46+3:3110:36

H12

1 110 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ÖrnKFUM Örebro OK6:235:45
2Emil LarssonOK Tisaren6:26+0:035:47
3Karl KylbornAlmby IK6:38+0:155:58
4Olle MalmKFUM Örebro OK7:03+0:406:21
5Noel HelmerssonOK Tisaren7:18+0:556:34
6Måns BergqvistGarphyttans IF7:27+1:046:42
7Bruno GöranssonAlmby IK7:59+1:367:11
8Jonatan GreenAlmby IK8:02+1:397:14
9Rasmus DoeringGarphyttans IF8:20+1:577:30
10Alfred SjödinOK Tisaren9:04+2:418:10
11Neo YngströmOK Tisaren9:10+2:478:15
12Linus KarlssonOK Tisaren10:54+4:319:49
13Anton GöthbergAlmby IK11:22+4:5910:14
14Nils SkymbergKFUM Örebro OK11:37+5:1410:27
15Oscar AskrothKFUM Örebro OK13:08+6:4511:49
Anton KruseLindebygdens OKej start
Vilmer SpalinOK Milanej start

D10

1 480 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia GustafssonKFUM Örebro OK9:456:35
2Elsa GustafssonOK Tylöskog10:20+0:356:58
3Lisa MalmKFUM Örebro OK11:51+2:068:00
4Judit WennblomHagaby GoIF Örebro12:21+2:368:20
5Cecilia ErikssonOK Milan12:35+2:508:30
6Maja SjödinOK Tisaren12:52+3:078:41
7Lovisa ThybeckLindebygdens OK14:02+4:179:28
8Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro16:52+7:0711:23
Ella KruseLindebygdens OKej start

H10

1 480 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Philip SjödinOK Tisaren8:175:35
2Viggo HolmbergOK Tylöskog9:21+1:046:19
2Olle HaglundKFUM Örebro OK9:21+1:046:19
4Axel ThybeckLindebygdens OK10:25+2:087:02
5Viktor JonhedKFUM Örebro OK11:56+3:398:03
6Isak LarssonOK Tisaren13:20+5:039:00
7Max GustafssonKFUM Örebro OK14:16+5:599:38
8Ted NilssonKFUM Örebro OK14:17+6:009:39
9Fabian LarssonOK Milan14:59+6:4210:07
Axel KylbornAlmby IKej start
Robin HelmerssonOK Tisarenej start

D35

1 920 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotte WahlströmAlmby IK14:077:21
2Annica KristofferssonAlmby IK14:54+0:477:45
3Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK16:16+2:098:28
4Karin KraftAlmby IK18:48+4:419:47
Susanna KarlssonOK Tylöskogej start

H35

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JonhedKFUM Örebro OK13:295:35
2Fredrik JohnssonKFUM Örebro OK13:55+0:265:46
3Marcus IsraelssonOK Milan17:22+3:537:12
4Michael ForslundKristinehamns OK21:13+7:448:48

D40

1 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia CarlssonLindebygdens OK12:557:25
2Ingela PetterssonOK Milan13:58+1:038:01
3Maria AskrothKFUM Örebro OK14:01+1:068:03
4Maria BergHagaby GoIF Örebro18:44+5:4910:45

H40

1 920 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias GöthbergAlmby IK11:386:03
2Anders HaglundOK Milan11:58+0:206:13
3Jakob BergKFUM Örebro OK12:23+0:456:26
4Henrik AskrothKFUM Örebro OK13:15+1:376:54
5Tony HolmbergOK Tylöskog16:03+4:258:21
Henrik GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd

D45

1 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yvonne FranzénAlmby IK11:276:34
2Karin NilssonGarphyttans IF12:49+1:227:21
3Ulrika SanderOK Milan14:00+2:338:02
4Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro15:18+3:518:47
Pernilla EklundOK Tylöskogej start

H45

1 920 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin PerssonKFUM Örebro OK11:185:53
2Mats GustafssonKFUM Örebro OK11:29+0:115:58
3Leif KrügerGarphyttans IF12:23+1:056:26
4Mickael GöranssonAlmby IK12:38+1:206:34
4Anders ErikssonOK Milan12:38+1:206:34
6Stefan HöögHagaby GoIF Örebro12:46+1:286:38
7Jonas SpalinOK Milan13:04+1:466:48
8Anders LarssonOK Milan13:48+2:307:11
9Fredrik MalmKFUM Örebro OK14:03+2:457:19

D50

1 740 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin LarssonHagaby GoIF Örebro12:016:54
2Torun PahlmGarphyttans IF12:50+0:497:22
3Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog13:43+1:427:52
4Anne BodinAlmby IK14:16+2:158:11
5Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro15:44+3:439:02
6Anette ForssGarphyttans IF15:49+3:489:05
7Anette ForsbergKFUM Örebro OK16:05+4:049:14
8Eva KorkeakoskiOK Milan23:16+11:1513:22

H50

1 920 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders EdlundGarphyttans IF12:116:20
2Magnus BernGarphyttans IF12:20+0:096:25
3Patrik ThybeckLindebygdens OK12:27+0:166:29
4Hans MandahlÖstra Almby FK12:35+0:246:33
5Peter ErikssonKFUM Örebro OK12:53+0:426:42
6Fredrik CampbellAlmby IK13:04+0:536:48
7Lars-Erik LarssonOK Milan13:28+1:177:00
8Kenneth KarlssonAskersunds OK13:32+1:217:02
9Niklas SanderOK Milan14:18+2:077:26

H55

1 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats CarlsvärdAlmby IK11:076:23
2Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL11:16+0:096:28
3Björn AlpbergAlmby IK11:56+0:496:51
4Bo GustafssonOK Tylöskog12:18+1:117:04
5Jonas KarlssonOK Tylöskog12:28+1:217:09
6Klas ThybeckLindebygdens OK12:40+1:337:16
Roger EngmanHagaby GoIF Örebroej start

D60

1 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK12:018:00
2Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GoIF Örebro14:00+1:599:20
3Kerstin CarlssonOK Letstigen14:53+2:529:55

H60

1 740 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof OlofssonHagaby GoIF Örebro11:056:22
2Nils-Olof BodinAlmby IK12:10+1:056:59
3Torbjörn BergmanSnättringe SK13:05+2:007:31
4Janne ErikssonEds SK13:14+2:097:36
5Lars ÖstlinOK Milan13:27+2:227:43
6Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF13:45+2:407:54
7Mats HastadFellingsbro GOIF14:27+3:228:18
8Torgny JohanssonBjörkfors GOIF14:31+3:268:20
9Jens TörnmarckAskersunds OK16:36+5:319:32
10Bo EngborgHällefors OK16:38+5:339:33 Ladda ner rutt i gpx-format

H65

1 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Weine FredrikssonKFUM Örebro OK11:007:20
2Göran AnderssonOK Tylöskog11:04+0:047:22
3Karl-Göran WahlströmAlmby IK11:36+0:367:44
4Hans-Erik ErikssonGävle OK12:27+1:278:18

D70

1 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta ArleboKFUM Örebro OK9:228:26
2Asta SjöbergLindebygdens OK12:09+2:4710:56
3Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK13:42+4:2012:20

H70

1 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar HalldinOK Tylöskog13:549:16
2Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK14:06+0:129:24
3Tommy HaglundKFUM Örebro OK16:01+2:0710:40

H75

1 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig IsraelssonOK Tylöskog8:277:36
2Ove JohanssonOK Järnbärarna8:53+0:268:00
3Ulf T. HallbergAlmby IK11:44+3:1710:34
4Samuel ErikssonOK Letstigen13:34+5:0712:13

H80

1 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl EkströmOK Alferna11:3910:29
2Arne YngströmHagaby GoIF Örebro12:07+0:2810:54
3Claes SjöbergLindebygdens OK24:06+12:2721:42

U1

1 270 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel GustafssonOK Tylöskog11:198:54
2Allis SjödinOK Tisaren11:34+0:159:06
3Lovisa MöllerAlmby IK11:58+0:399:25
4Oscar KristofferssonAlmby IK13:11+1:5210:22
5Elias HolmOK Tisaren16:02+4:4312:37
6Alfred PihelOK Tisaren18:27+7:0814:31
7Oskar PihelOK Tisaren18:29+7:1014:33
8Jonna DoeringGarphyttans IF20:35+9:1616:12
9Petter BergqvistGarphyttans IF21:12+9:5316:41
10Alva NilssonKFUM Örebro OK22:56+11:3718:03
10Noomi GreenAlmby IK22:56+11:3718:03
12Agnes HolmOK Tisaren24:05+12:4618:57

U2

1 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linn BrostenAlmby IK11:237:41
2Fabian BergqvistGarphyttans IF12:53+1:308:42
3Lovisa PihelOK Tisaren14:56+3:3310:05
Erik KylbornAlmby IKej start

Öppen motion 5

1 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva DoeringGarphyttans IF8:067:17
2Rebecka NylénDegerfors OK8:16+0:107:26
3Amanda NylénDegerfors OK8:51+0:457:58
4Lillvor NordströmKFUM Örebro OK14:30+6:2413:03

Öppen motion 7

1 740 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip SöderlundOK Milan11:466:45
2Elin VinbladHagaby GOIF12:12+0:267:00
3Niklas DoeringGarphyttans IF12:23+0:377:07
4Johanna NordströmKFUM Örebro OK12:34+0:487:13
5Marcus NylénDegerfors OK13:38+1:527:50
6Patrik NylénDegerfors OK14:47+3:018:29
7Sara FredrikssonKFUM Örebro OK14:54+3:088:33
8Niclas RisbergGarphyttans IF15:06+3:208:40
9Lovisa EkestubbeHagaby GoIF Örebro15:23+3:378:50
10Lennart LindgrenOK Järnbärarna16:15+4:299:20
11Lena LindgrenOK Järnbärarna23:44+11:5813:38

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser