Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sommarserien Hägerstalund

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sommarserien Hägerstalund
Arrangörsorganisation: Centrum OK
Datum: tisdag 7 juli 2015

Klass A

8 300 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LindqvistTäby OK55:316:41
2Oskar GustafssonCentrum OK56:02+0:316:45
3Simon SchusterVallentuna-Össeby OL1:00:38+5:077:18
4Henrik ErikssonCentrum OK1:02:49+7:187:34
5John HartleySöders-Tyresö1:04:32+9:017:46
6Morgan KarlssonSundbybergs IK1:05:42+10:117:54
7Ivar Lidström LauriSnättringe SK1:05:48+10:177:55
8Jan-Olof BogrenSundbybergs IK1:07:32+12:018:08
9Sebastian EkmanTolered-Utby Ol-klubb1:09:04+13:338:19
10Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö1:10:51+15:208:32
11Claes AnderssonTullinge SK1:12:37+17:068:44
12Gunnar LangsSkarpnäcks OL1:12:41+17:108:45
13Mats CarlssonSundbybergs IK1:15:36+20:059:06
14Ulf BylundIFK Enskede1:15:53+20:229:08
15Niklas WansölinOK Ravinen1:16:48+21:179:15
16Anders MattssonOK Älvsjö-Örby1:19:01+23:309:31
17Jan HesselNorabygdens SK1:21:17+25:469:47
18Thomas BabtistBromma-Vällingby SOK1:23:00+27:299:59
19Björn BängtssonCentrum OK1:26:30+30:5910:25
20Rebecca WaldenfjordJärfälla OK1:27:06+31:3510:29
21Staffan ZillingOK Södertörn1:29:42+34:1110:48
22Jan StridhBagarmossen1:32:34+37:0311:09
23Gunnar HedinSöders-Tyresö1:49:06+53:3513:08
24Christer NordströmOK Älvsjö-Örby1:50:33+55:0213:19
25Mattias HenrikssonCentrum OK1:57:30+1:01:5914:09
26Anders RCentrum OK2:03:04+1:07:3314:49
Jakob IvarssonHaninge SOKej godkänd
Maria CarlströmCentrum OKej godkänd
Sara JonassonCentrum OKej godkänd
Joakim AlmtorpLanghundra IFej godkänd

Klass B

5 000 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas CarlssonSundbybergs IK31:546:22
2Bo LauriSnättringe SK42:42+10:488:32
3Elin SundqvistTullinge SK42:53+10:598:34
4Markus PudasAmfibieregementet43:33+11:398:42
5Ingemar GardSöders-Tyresö43:50+11:568:46
6Mikael MoserKlubblös45:04+13:109:00
7Göran LundqvistJärfälla OK45:34+13:409:06
8Mikael SundqvistTullinge SK46:37+14:439:19
9Göran DoyleSundbybergs IK47:38+15:449:31
10Mats AronssonBromma-Vällingby SOK47:51+15:579:34
11Göran IvaresOK Södertörn48:22+16:289:40
12P-O IvarssonHaninge SOK48:26+16:329:41
13Elisabeth HovmöllerSöders-Tyresö48:45+16:519:45
14Göran LarssonVallentuna-Össeby OL50:06+18:1210:01
15Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK51:24+19:3010:16
16Sven BolmbladOK Södertörn52:14+20:2010:26
17Erika HörnfeldtOK Ravinen53:00+21:0610:36
18Gustav EricsonJärla Orientering53:16+21:2210:39
19Magnus EricsonJärla Orientering54:40+22:4610:56
20Göran AnderssonEnebybergs IF55:27+23:3311:05
21Björn SvenssonAMF155:29+23:3511:05
22Göran JonssonSundbybergs IK56:11+24:1711:14
23Mats ZackerssonKlubblös57:27+25:3311:29
24Caroline IvarssonSundbybergs IK59:30+27:3611:54
25David BjörelindJärla Orientering1:04:23+32:2912:52
26Mats HainkeSnättringe SK1:06:05+34:1113:13
27Leif LundquistEnebybergs IF1:07:11+35:1713:26
28Glenn WiderströmOK Ravinen1:07:59+36:0513:35
29Alf Eriksson-LangSöders-Tyresö1:08:35+36:4113:43
30Sven-Inge NylundJärfälla OK1:10:19+38:2514:03
31Eric HuijsersHammarby IF OF1:11:37+39:4314:19
32Peter SvanbergKlubblös1:13:19+41:2514:39
33Christina NordströmBodens BK1:15:19+43:2515:03
34Peter WippJärla Orientering1:18:05+46:1115:37
35Kurt AnderssonEnebybergs IF1:24:08+52:1416:49
36Martin KihlSundbybergs IK1:37:08+1:05:1419:25
37Roland LöwgrenSpårvägens OK1:39:05+1:07:1119:49
Per AnmarkTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Rasmus KihlSundbybergs IKej godkänd
Agnes LundqvistJärfälla OKej godkänd

Klass E

2 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linn OlssonOK Södertörn28:4112:28
2Hakan ErikssonOK Älvsjö-Örby44:04+15:2319:09
3Mats JonssonBromma-Vällingby SOK44:38+15:5719:24
4Gustav KihlströmKlubblös1:04:24+35:4328:00
Tove OlssonOK Södertörnutgått

Klass C

3 500 m, 70 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per LjungStockholms OK28:368:10
2Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK29:38+1:028:28
3Eddie BjärrenholtRanäs OK33:07+4:319:27
4Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK34:22+5:469:49
5Stefan MyrefeltKlubblös34:39+6:039:54
6Anders WinbladSöders-Tyresö36:10+7:3410:20
7Lars HörnströmTäby36:23+7:4710:23
8Kajsa BogrenSundbybergs IK37:04+8:2810:35
9Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL38:20+9:4410:57
10Sven HedmanAttunda OK38:56+10:2011:07
11Tommy LindbergHaninge SOK39:44+11:0811:21
12Sigrid CarlssonSundbybergs IK39:49+11:1311:22
13Birgitta BillstamJärfälla OK40:37+12:0111:36
14Lars CedérusSnättringe SK41:21+12:4511:48
15Ingemar LindqvistSnättringe SK42:37+14:0112:10
16Christer AnderssonLagan Valley Orienteers42:51+14:1512:14
17John ÖstlundSundbybergs IK43:17+14:4112:22
18Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL43:32+14:5612:26
19Göran LarboAttunda OK43:53+15:1712:32
20Ulf EskilssonOK Södertörn44:34+15:5812:44
21Arne AhmanTumba-Mälarhöjden OK44:57+16:2112:50
22Per Lennart KarlssonJärfälla OK46:25+17:4913:15
23Olof RudinTumba-Mälarhöjden OK47:24+18:4813:32
24Astrid SimonssonSundbybergs IK48:04+19:2813:44
25Emil WippJärla Orientering48:09+19:3313:45
26Karin IvarssonHaninge SOK48:17+19:4113:47
27Bengt FribergJärfälla OK48:24+19:4813:49
28Anna AgrenCentrum OK49:14+20:3814:04
29Sven Erik AndrenSnättringe SK49:26+20:5014:07
30Tord JanssonSödertälje-Nykvarn OF49:59+21:2314:16
31Ulf NordinSnättringe SK50:32+21:5614:26
32Hakan BoijeAttunda OK51:00+22:2414:34
33Jörgen WidlundNynäshamns OK51:19+22:4314:39
34Kenneth BerglundHellas Orientering51:34+22:5814:44
35Ingrid MattsonOK Älvsjö-Örby52:08+23:3214:53
36Björn StoltOK Ravinen52:43+24:0715:03
37Rune KarlssonSundbybergs IK53:05+24:2915:10
38Jan Olof NorénJärla Orientering53:14+24:3815:12
39Ronny HedlundOK Södertörn54:51+26:1515:40
40Inger JanssonNynäshamns OK56:27+27:5116:07
41Lars JonassonJärfälla OK56:43+28:0716:12
42Birgitta ThunellIFK Lidingös Skid o OK57:50+29:1416:31
43Johan SandvallSkarpnäcks OL1:00:09+31:3317:11
44Kerstin JensenKlubblös1:00:12+31:3617:12
45Helena PerssonCentrum OK1:01:57+33:2117:42
46Lars NordinSolna OK1:02:12+33:3617:46
47Leif HermundstadSnättringe SK1:02:36+34:0017:53
48Ingvar LarssonGustavsbergs OK1:02:40+34:0417:54
48Peter SundSundbybergs IK1:02:40+34:0417:54
50Ulf AleniusIFK Lidingös Skid o OK1:03:18+34:4218:05
51Hans-Erik PerssonSundbybergs IK1:04:42+36:0618:29
52Karl CarlinSöders-Tyresö1:05:03+36:2718:35
53Marten ThalénSundbybergs IK1:07:16+38:4019:13
54Lars FridénFMV1:08:42+40:0619:37
55Ake LindrotSundbybergs IK1:10:06+41:3020:01
56Herriet TidermanTumba-Mälarhöjden OK1:10:46+42:1020:13
57Helene EklundOK Södertörn1:15:17+46:4121:30
58Carina MöllerOK Södertörn1:15:18+46:4221:30
59Vera BogrenSundbybergs IK1:18:22+49:4622:23
60Elisabeth CarlinSöders-Tyresö1:20:52+52:1623:06
61Ulrica AxelssonCentrum OK1:22:15+53:3923:30
62Tomas MöllerOK Södertörn1:22:51+54:1523:40
63Hakan FalkOK Ravinen1:24:58+56:2224:16
64Elke Wilke GuntherTierps SOK1:27:09+58:3324:54
65Ingvar OskarssonKlubblös1:27:21+58:4524:57
66Björn ErikssonOK Roslagen1:39:55+1:11:1928:32
Rolf LöfqvistSöders-Tyresöej godkänd
Stig LöfgrenAttunda OKej godkänd
Fredrik CederqvistSundbybergs IKej godkänd
Susanne AhlstrandJärfälla OKutgått

Klass D

2 600 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hakan SjökvistSöders-Tyresö32:5212:38
2Gustav GergeCentrum OK34:35+1:4313:18
3Margareta WadinOK Älvsjö-Örby35:55+3:0313:48
4Emma JohnssonCentrum OK37:38+4:4614:28
5Tommy GustavssonÖstra Almby FK41:24+8:3215:55
6Joel ThalénSundbybergs IK44:28+11:3617:06
7Eskil WidehagSundbybergs IK44:44+11:5217:12
8Thomas WidehagSundbybergs IK45:07+12:1517:21
9Ansgar SimonssonSundbybergs IK45:38+12:4617:33
10Bror WahlbergHaninge SOK45:56+13:0417:40
11Rune ThurénVallentuna-Össeby OL49:47+16:5519:08
12Lisa ErikssonSundbybergs IK50:05+17:1319:15
13Berit LindungerHaninge SOK50:58+18:0619:36
14Camilla JakobssonCentrum OK51:35+18:4319:50
15Göran RastborgBromma-Vällingby SOK54:55+22:0321:07
16Gunvor GranathNynäshamns OK56:47+23:5521:50
17Torsten LundborgHammarby IF OF1:01:15+28:2323:33
18Claes RundströmOK Älvsjö-Örby1:01:57+29:0523:49
19Lennart WestergrenSöders-Tyresö1:08:07+35:1526:11
20Heidi BjörkhaugOK Ravinen1:08:22+35:3026:17
21Birgitta WestergrenTäby OK1:08:30+35:3826:20
22Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK1:08:51+35:5926:28
23Sten TidermanTumba-Mälarhöjden OK1:10:38+37:4627:10
24Birgitta NylundJärfälla OK1:16:26+43:3429:23
25Bengt AhlanderSkogsluffarnas OK1:17:25+44:3329:46
26Ina WidegrenSkogsluffarnas OK1:20:19+47:2730:53
27Peter ErikssonSK Granen1:43:13+1:10:2139:41
Solveig SpangbergIFK Lidingös Skid o OKej godkänd
Juliet WaldenfjordJärfälla OKej godkänd
Robert AndersonHellas Orienteringutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser