Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H55

5 460 m, 195 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF33:03
2Stefan NybergAvesta OK33:42+0:39
3Per BacklundOK Södertörn34:03+1:00
4Jan NordinSundsvalls OK34:05+1:02
5Warren KeyMelbourne Forest racers34:40+1:37
6Stefan BolligerOLV Baselland34:52+1:49
7Christer SkoogKils OK35:03+2:00
8Lasse JanssonGävle OK35:19+2:16
9Torbjörn LännevallOK Roslagen35:48+2:45
10Jens LeibigerPost SV Dresden36:16+3:13
11Audun StrandlieGjø-Vard OL36:31+3:28
12Andres LaasOK Skogshjortarna36:40+3:37
13Per MagnussonOK Nolaskogsarna36:44+3:41
14Ulf JungstrandOK Skogsfalken36:50+3:47
15Inge SöderqvistOK Renen37:00+3:57
16Jussi SilvennoinenKalevan Rasti37:15+4:12
17Lars HolmbergIF Hagen37:26+4:23
18Juhani JetsonenSJJ37:40+4:37
19Anders EnmarkGävle OK37:49+4:46
20Lars SöderlundTormestorps IF38:07+5:04
21Ola LundhIF Hagen38:13+5:10
22Trond OlsenLøten o-lag38:18+5:15
23Roland NotstamArboga OK38:24+5:21
24Björn-Ove PetterssonAttunda OK38:54+5:51
25Ari AnjalaLahden Suunnistajat-3738:56+5:53
26Arne Wilhelm KnudsenGneist38:57+5:54
27Jan GranstedtHalden SK39:01+5:58
28Per-Olov SjöströmVästerås SOK39:12+6:09
29Arild KirkerødSarpsborg OL39:35+6:32
30Peo SvenskStora Tuna OK39:46+6:43
31Lars JonssonVK Uvarna39:58+6:55
32Hans TarandiIFK Lidingö SOK40:06+7:03
33Sören JonssonNydalens SK40:20+7:17
34Mats BrorssonTockarps IK40:36+7:33
35Mats WalheimRobertsfors IK40:37+7:34
36Terje DengerudNydalens SK40:46+7:43
37Mats WelanderOK Djerf40:51+7:48
38Lennart JosefssonRydboholms SK41:21+8:18
39Peter LundbergJärfälla OK41:29+8:26
40Anders MattssonOK Älvsjö-Örby41:34+8:31
41Thomas SellgrenGöteborg-Majorna OK41:54+8:51
42Jan HanssonStenungsunds OK41:55+8:52
43Egil Wickstrand IversenHeming Orientering42:09+9:06
44Sture NorénÄlvsby IF OK42:15+9:12
45Richard HolmgrenBergnäsets AIK42:29+9:26
45Jörgen IvarssonHestra IF42:29+9:26
47Ossi AutioHyvinkään Rasti42:34+9:31
47Bo NorrmanKjula IF42:34+9:31
49Håkan SchmidtTrollhättans SOK42:39+9:36
50Bo BörjessonStorviks IF42:43+9:40
51Bengt JohanssonOK Tyr43:02+9:59
52Magnus JosefssonSävedalens AIK43:11+10:08
53Per EdenhamnLänna IF43:12+10:09
54Nils HæstadFossum IF43:14+10:11
55Veli-Matti LähdesmäkiRasti-Hyry43:43+10:40
56Lars SjökvistStora Tuna OK43:46+10:43
56Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna43:46+10:43
58Ulf NyströmTrollhättans SOK43:59+10:56
59Kyösti KukonlehtoValkeakosken Haka44:01+10:58
60Pär JohanssonOK Järnbärarna44:02+10:59
61Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF44:08+11:05
62Jan-Peter NivaYlläksen Rasti44:10+11:07
63Gunnar MarkinhuhtaGöteborgs SK44:19+11:16
64Anders JakobssonOK Södertörn44:24+11:21
65Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK44:27+11:24
66Jon BjørgumKristiansand OK44:58+11:55
67Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb45:06+12:03
68Lars-Gunnar NilssonEksjö SOK45:21+12:18
69Tommy JohnssonOK Nackhe45:24+12:21
70Håkan LindbergOK Vilse 8745:30+12:27
71Thomas SvenssonMotala AIF OL45:48+12:45
72Hannu ArkiTurun Metsänkävijät45:52+12:49
73Thomas HenmyrOK Vilse 8745:53+12:50
74Björn-Erik WickholmOK Raseborg46:03+13:00
75Lars-Erik FiskumIL Tyrving46:13+13:10
76Bart Van de MoortelOMEGA46:15+13:12
77Gustav ErlandssonOK Vivill46:17+13:14
78Anders AxelssonTrollhättans SOK46:25+13:22
79Göran MånssonKarlskrona SOK46:51+13:48
80Björn AlpbergAlmby IK46:59+13:56
81Lars HjermstadFossum IF47:02+13:59
82Fredrik SalénOK Renen47:19+14:16
83Anders AbrahamssonGammelstads IF47:32+14:29
84Alf JernbergOK Enen47:37+14:34
84Leif GustafssonSäterbygdens OK47:37+14:34
86Hans GarmerGöteborg-Majorna OK47:52+14:49
87Terje RønningOK Skøynar47:54+14:51
88Torbjörn FalkVimmerby OK47:58+14:55
89Göran TjernbergKovlands IF48:04+15:01
90Rune TeiglandØstmarka OK48:14+15:11
91Christer KarlssonBoxholm-Mjölby OL48:17+15:14
92Martin GranlyLillomarka OL48:19+15:16
93Arne ErikssonTierps SOK48:28+15:25
94Jan-Olof BäckOK Djerf48:30+15:27
95Ulf LindbergBoxholm-Mjölby OL48:34+15:31
96Stefan GustafssonOK Hällen48:45+15:42
97Torbjörn HalvarssonFjärås AIK49:18+16:15
98Kjell-Erik KristiansenIndre Østfold OK49:20+16:17
99Henry BarskÖvertorneå IF49:23+16:20
100Ulf HamreforsVästerås SOK49:27+16:24
101Anders SpånérGöteborg-Majorna OK49:31+16:28
102Inge GötessonKarlskrona SOK49:37+16:34
103Gunnar ErikssonSödertälje-Nykvarn OF49:52+16:49
104Per-Arne ForsbergTullinge SK49:57+16:54
105Anders JohanssonHestra IF50:05+17:02
106Stefan NordmarkSöderhamns OK50:07+17:04
107Ulf AnderssonGöteborg-Majorna OK50:13+17:10
108Raino LampinenHelsingin Suunnistajat50:27+17:24
109Björn LönneSkarpnäcks OL50:28+17:25
110Tomas AnderssonOK Tor50:32+17:29
111Ilkka OjapaloRajamäen Rykmentti50:36+17:33
112Lars RunessonOK Vivill50:45+17:42
113Kyrre ThalbergLunds OK51:00+17:57
113John TullieRoxburgh Reivers51:00+17:57
115Harald ØstbyeElverum OK51:02+17:59
116Roland NorellSöders-Tyresö51:12+18:09
117Tapio MannilaRastikarhut51:16+18:13
118Torbjörn LöfvingMullsjö SOK51:43+18:40
119Knut BjørkeloKolbotn & Skimt OL52:16+19:13
120Oswald MerzOLG Rymenzburg52:30+19:27
121Stig LarssonGöteborg-Majorna OK53:04+20:01
122Peter EklövOK Linné53:08+20:05
123Mats RosanderFinspångs SOK53:17+20:14
124Torbjörn AronssonGöteborg-Majorna OK53:34+20:31
125Svante LarssonOK Vargen53:54+20:51
126Pascal LégèreValmo54:18+21:15
127Jens BeironSkattkärrs SOK54:34+21:31
128Andrew LagoGöteborg-Majorna OK54:37+21:34
129Ronny NordgrenSundbybergs IK55:00+21:57
130Rimantas DauderisOK Labirintas55:05+22:02
131Håkan SvedhemUlricehamns OK55:11+22:08
132Harald KnutsenGävle OK55:37+22:34
133Ulf CarlssonOK Roslagen56:02+22:59
134Kenneth PetterssonJärfälla OK56:06+23:03
135Petteri HirvonenTurun Metsänkävijät56:12+23:09
136Terkel Knudsen GydesenOK Melfar56:53+23:50
137Kari LaukkarinenTuusulan Voima-Veikot56:55+23:52
138Bjørn Victor LarsenKongsberg OL57:00+23:57
139Hallvard BergIL Tyrving57:45+24:42
140Gunnar KarlssonMålilla OK57:52+24:49
141Håkan GustafsonEskilstuna OL58:06+25:03
142Michael KarlssonOK P458:31+25:28
143Sten SegerslättSkåneslättens OL58:37+25:34
144Arne SääfGudhems IF58:41+25:38
145John F. HofossHadeland OL58:55+25:52
146Per HanssonHärnösands OK59:03+26:00
147Håkan TholerudÖvertorneå IF59:37+26:34
148Ronald AnsorgeSV Robotron Dresden59:48+26:45
149Claes EkbergLidköpings VSK59:56+26:53
150Henrik KarlssonKuusankosken Urheiluseura1:00:05+27:02
151Bjørn-Inge SkageGneist1:00:07+27:04
152Pål WærumSteinkjer OK1:00:32+27:29
153Peter ValterssonAnderstorps OK1:00:40+27:37
154Björn EngströmLustens OK1:02:51+29:48
155Philippe ClapuytASUB Orientation1:03:03+30:00
156Göran IvaresOK Södertörn1:04:00+30:57
157Jari PöyhönenIFK Lidingö SOK1:05:03+32:00
158Stefan SundeliusJärfälla OK1:05:27+32:24
159Hans WestmanVästerås SOK1:05:49+32:46
160Ton LangerakJärfälla OK1:05:51+32:48
161Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF1:06:10+33:07
162Göran OlesundOK Landehof1:06:15+33:12
163Kari VainioTurun Metsänkävijät1:06:44+33:41
164Frede ScheyeHerlufsholm OK1:07:19+34:16
165Esko StadigSK Trim/Virsbo1:07:54+34:51
166Roy GjerdingOK Moss1:09:25+36:22
167Peter YlsöbäckKjula IF1:09:47+36:44
168Anders ÅbergSkåneslättens OL1:09:54+36:51
169Gert PetterssonLunds OK1:11:14+38:11
170Ivar LindsethRingerike OL1:11:19+38:16
171Stefan JohanssonTrollhättans SOK1:11:34+38:31
172Vital PeetersK.O.L. Belgium1:11:42+38:39
173Kjell HolmDalaportens OL1:12:08+39:05
174Lasse PedersenGöteborg-Majorna OK1:12:33+39:30
175Svend-Erik MunckHerlufsholm OK1:12:53+39:50
176Torbjörn TrondsetNynäshamns OK1:13:45+40:42
177Thor Inge TollehaugEiker OL1:15:13+42:10
178Martin CarlsonTolered-Utby Ol-klubb1:15:42+42:39
179Kent NeroMullsjö SOK1:16:20+43:17
180Jan TheysOMEGA1:17:14+44:11
181Mons Kr. LøvfaldNydalens SK1:18:36+45:33
182Kean WilliamsCascade OC1:19:00+45:57
183Anders BirgerssonVisborgs OK1:23:10+50:07
184François CoulierCS Pertuis1:26:40+53:37
185Gerhard KoiserHSV OL Wiener Neustadt1:26:57+53:54
186JanOla OlssonOK Kompassen1:27:04+54:01
187Tomas HolmbergTumba-Mälarhöjden OK1:29:02+55:59
188Miloslav PruchaOK JISKRA NOVY BOR1:30:36+57:33
189Jonas JerlinFrölunda OL1:34:28+1:01:25
190Lennart StenssonHelsingborgs SOK1:35:43+1:02:40
191Bjørn Erik JohnsenByåsen IL1:37:57+1:04:54
192Mats LindeOK Linné1:51:19+1:18:16
193Jan SveideIF Hagen2:24:19+1:51:16
Mats LagerbladIFK Mora OKej godkänd
Glenn WiderströmOK Ravinenej godkänd
Krister KarlssonOK Nackheej start
Egil RundbergetNydalens SKej start
Henrik BodingIFK Lidingö SOKej start
Anders ÖhrmanWaxholms OKej start
Trond Svanöe-HafstadSteinkjer OKej start
Torbjörn AlmgrenGöteborgs SKej start
Kjell KlarSäterbygdens OKej start
Björn FränkelFK Snapphanarnaej start
Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OLej start
Anders JohanssonLunds OKej start
Tore ErikssonArvidsjaurs OKej start
Martin EickhoffSävedalens AIKej start
Ulf HylanderNyköpings OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser