Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H60

5 030 m, 136 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sigurd DæhliLøten o-lag29:52
2Arne Kristian EspedalStavanger OK32:46+2:54
3Arto NiemiRajamäen Rykmentti33:01+3:09
4Olof OlofssonHagaby GoIF Örebro33:10+3:18
5Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarna33:32+3:40
6Mats LundbergDalaportens OL33:44+3:52
7Andreas HjertsonOK Linné33:59+4:07
8Lars OhlinRånäs OK34:03+4:11
9Thomas EricsonAlfta-Ösa OK34:15+4:23
9Willi MuellerBussola OK34:15+4:23
11Per Kristian EkebergIL Tyrving34:29+4:37
12Ken RagnarssonOK Kompassen35:01+5:09
13Harald HoviSkien OK35:34+5:42
14Magnus RehnSävedalens AIK35:35+5:43
15Thomas GeorgssonOK Nackhe35:44+5:52
16Göran NilssonSnättringe SK35:54+6:02
17Hannu KurppaAngelniemen Ankkuri35:56+6:04
18Kjell NeroNässjö OK36:26+6:34
19Jan-Olov ErikssonAnnebergs GIF36:33+6:41
20Jan GottfridssonNorbergs OK36:47+6:55
21Jan-Ola KarlssonOK Njudung36:54+7:02
22Ulf SvenssonOK Njudung37:07+7:15
23Olle RönnolsSäterbygdens OK37:14+7:22
24Lennart LarssonJönköpings OK37:15+7:23
25Olov ÖströmOK Tyr37:39+7:47
26Tapio HalmeAngelniemen Ankkuri37:55+8:03
27Johan KarlssonTrollhättans SOK38:14+8:22
27Johan BerglundSävedalens AIK38:14+8:22
29Anders FriesUmeå OK38:21+8:29
30Clas FriesUmeå OK38:28+8:36
31Sixten WestlundOK Tyr38:30+8:38
32Svante BjurgrenIK Hakarpspojkarna38:31+8:39
33Håkan PalmfjordKatrineholms OK38:38+8:46
34Jan WahlströmSnättringe SK39:09+9:17
35Ilkka SaarimäkiAngelniemen Ankkuri39:35+9:43
36Roland WareniusAvesta OK39:37+9:45
37Leif AsplundJönköpings OK39:42+9:50
38Peter RasmussenNyköpings OK39:46+9:54
39Anders ErikssonIF Hagen39:53+10:01
40Ulf PalmérUlricehamns OK39:54+10:02
41Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK40:14+10:22
42Anders LevinOK Tyr40:21+10:29
43Arne HolmerIFK Mora OK40:49+10:57
44Reidar HeivollSøgne og Songdalen OK41:07+11:15
45Uno MagnussonIF Hagen41:25+11:33
46Göran SvensonSOK Viljan41:40+11:48
47Eirik Næss-UlsethNydalens SK41:43+11:51
48Torbjörn OttossonStora Tuna OK41:48+11:56
49Göran HillgrenOK Södertörn41:50+11:58
50Lars PerssonHagaby GoIF Örebro41:55+12:03
51Karl ZensOK Tor42:04+12:12
52Hans OhlinRånäs OK42:07+12:15
53Thomas LundgrenTrollhättans SOK42:24+12:32
54Paavo YlikiiskiläOK Fryksdalen42:42+12:50
55Christer FolkessonEksjö SOK42:50+12:58
56Göran HanssonTäby OK42:58+13:06
57Dagfinn TorpePorsgrunn OL43:46+13:54
58Kennet SandströmOK Stigen43:55+14:03
59Sven-Erik BrodinKristinehamns OK44:00+14:08
60Lars ForsstedtSöders-Tyresö44:33+14:41
61Tomas OlaussonAskersunds OK44:37+14:45
62Egon JohanssonOK Tranan44:49+14:57
63Lennart ErforsOK Torfinn45:08+15:16
64Sven-Åke AnderssonIF Rigor45:19+15:27
65Varny VestergaardHerning O-Klub45:29+15:37
65Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF45:29+15:37
67Christer ErikssonÅmåls OK46:32+16:40
68Ingmar EkelövSkåneslättens OL46:34+16:42
69Lars Erik HermanssonOK Linné46:44+16:52
70Lars OlssonVästvärmlands OK47:14+17:22
71Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK47:44+17:52
72Karl MollénOK Denseln47:50+17:58
73Pekka LiukkalaHauhon Sisu47:58+18:06
73Göran AndreassonOK Kroppefjäll47:58+18:06
73Stefan GunnarssonKristinehamns OK47:58+18:06
76Anders KarlssonOK Linné48:16+18:24
77Rimantas KrasuckisOK Labirintas48:25+18:33
78Göran FalkIF Thor49:01+19:09
79Gunde HjalmarssonStora Tuna OK49:21+19:29
80Mats WesterdahlGöteborg-Majorna OK49:27+19:35
81Matz LarssonGustavsbergs OK49:34+19:42
82Kjell-Erik SahlinOK Vildhussen49:44+19:52
83Björn-Olof ValdemarssonOK Nackhe49:46+19:54
84Owe TörnrothHjobygdens OK50:12+20:20
84Rolf LundeEiker OL50:12+20:20
86Crawford LindsayESOC50:26+20:34
87Kent BergendahlNyköpings OK51:07+21:15
88Arne AnderssonBredaryds SOK51:55+22:03
89Kristian LeonhardtOC Fürstenfeld52:06+22:14
90Christer ForsgrenOK Tisaren52:10+22:18
91Johan SwärdHadeland OL52:11+22:19
92Bengt AspvallRonneby OK53:12+23:20
93Björn AxemoHultsfreds OK53:13+23:21
94Mats HaglundOK Djerf53:18+23:26
95Matts BjörkeSöders-Tyresö53:24+23:32
96Hannu AhlqvistASS Raisu Lumous53:28+23:36
97Ingemar PerssonGamleby OK53:41+23:49
98Per Arne EvaldssonOK Gynge54:38+24:46
99Helge EriksenByåsen IL54:58+25:06
100Lennart HävrénTullinge SK55:01+25:09
101Anders ForsstedtSöders-Tyresö55:32+25:40
102Leif-Åke AnderssonFK Boken55:46+25:54
103Peter JoelssonÅlems OK56:07+26:15
104Olle BohmanHjärnarps OL56:53+27:01
105Olivier BenevelloValbonne SAO57:11+27:19
106Leif SundlingNjurunda OK58:34+28:42
107Hans RagvaldVingåkers OK58:37+28:45
108Lars MongårdSkogsluffarnas OK58:50+28:58
109Bernt AnderssonIF Rigor59:30+29:38
110Mats SvedströmNärpes OK59:56+30:04
111Carl-Erik BerglövFagersta OK1:00:06+30:14
112Ingemar BrunssonOK Skogshjortarna1:00:18+30:26
113Hans TuvessonIF Hagen1:00:24+30:32
114Olle EnforsTockarps IK1:02:11+32:19
115Alf B JohanssonFK Friskus-Varberg1:02:34+32:42
116Anders HallménAttunda OK1:03:55+34:03
117Lennart VamlingFrölunda OL1:06:10+36:18
118Ralf LindgrenNAIS Orienteringsklubb1:06:39+36:47
119Jan MolénOK Triangeln1:07:28+37:36
120Stellan MartinssonOK Tyringe1:08:09+38:17
121Stefan JanslättTolered-Utby Ol-klubb1:08:33+38:41
122Anders GunnarssonSurahammars SOK1:12:08+42:16
123Patrick DunlaveyHudson Valley Orienteering1:13:18+43:26
124Graham JohnsonDVO1:13:22+43:30
125Tommy HautopOK Pan-Kristianstad1:14:23+44:31
126Christer Brander NilssonStenungsunds OK1:15:52+46:00
127Tommy ÖstLjusdals OK1:18:38+48:46
128Thomas DagsbergOK Orion1:24:04+54:12
129Per Storm HansenSvendborg OK1:24:33+54:41
130Bjarne AndersenSvendborg OK1:36:00+1:06:08
131Tor HellbergLunds OK1:37:18+1:07:26
132Bengt JohanssonOK P41:38:43+1:08:51
133Bengt ÖstlundOK Roxen1:58:06+1:28:14
Leif SkogsbergOK Fryksdalenej godkänd
Ottar RyenOs IL orienteringej godkänd
Ragnar OlssonTibro OKej godkänd
Sture LarssonLänna IFej start
Mikael TarandiIFK Lidingö SOKej start
Bo JohanssonOK Vilse 87ej start
Stig LöfgrenAttunda OKej start
Tomas KarlssonOK Skogshjortarnaej start
Markku HelleSaarijärven Pullistusej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser