Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H60 Kort

3 800 m, 204 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffR
1Thomas HjertFalköpings AIK OK26:46
2Per LindgrenIK Hakarpspojkarna27:08+0:22
3Kjell BomanSöderhamns OK27:27+0:41
4Arnfinn PedersenGjø-Vard OL28:07+1:21
5Lars JanlövIF Åland29:00+2:14
6Geir Holm GundersenIF Sturla29:02+2:16
6Osmo SivenÄhtärin Urheilijat29:02+2:16
8Algirdas SalkauskasAlfta-Ösa OK29:05+2:19
9Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK29:12+2:26
10Mats HedbergÅrsunda IF29:13+2:27
11Per ArnellMarkbygdens OK29:22+2:36
12Kent SöderlundSelånger SOK29:57+3:11
13Ulf PetersonKungälvs OK30:02+3:16
14Mats StrandhagenGöteborg-Majorna OK30:07+3:21
15Kent GranqvistVästerviks OK30:29+3:43
16Bengt SvedjebySkattkärrs SOK31:08+4:22
17Kurt NilssonOK Hierne31:11+4:25
18Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK31:24+4:38
19Lars-Peter JohnssonSelånger SOK31:30+4:44
20Lennart KalénSOK Viljan31:37+4:51
21Kjell LidholmIFK Hedemora OK31:42+4:56
22Stig LundströmSöderhamns OK32:08+5:22
23Göran DoyleSundbybergs IK32:13+5:27
24Mats LandquistKöping-Kolsva OK32:32+5:46
25Gunnar SkoglundLjusne-Ala OK32:38+5:52
26Kjell ViklundHofors OK32:41+5:55
26Hans EkbergTrollhättans SOK32:41+5:55
28Tjelvar OtterbjörkUmeå OK32:54+6:08
29Anders KärrströmTullinge SK33:01+6:15
30Bo HåkanssonIFK Göteborg33:02+6:16
31Harald VoldenHamar OK33:04+6:18
32Leif SellingHärnösands OK33:06+6:20
33Barry OldsCornwall OC33:13+6:27
34Roland JosefssonIFK Hedemora OK33:19+6:33
35Nils-Olof BodinAlmby IK33:24+6:38
36Mats SandewallUmeå OK33:44+6:58
37Thomas AlmqvistKarlskrona SOK33:45+6:59
38Tapani ValonenKarkki-Rasti33:46+7:00
39Hans-Olof CarlsénHagaby GoIF Örebro34:03+7:17
40Roger ThörnOK Vilse 8734:04+7:18
41Leif CarlssonSOK Viljan34:18+7:32
42Jan DanielssonKalmar OK34:25+7:39
43Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby34:29+7:43
44Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK34:35+7:49
45Reijo KorhonenHaninge SOK34:44+7:58
46Torgny OttossonOK Torfinn34:53+8:07
47Lennart SmedenmarkRonneby OK34:55+8:09
48Göran ErikssonLustens OK35:01+8:15
49Mats HemströmGävle OK35:12+8:26
50Stefan HermanssonTenhults SOK35:14+8:28
51Stefan CarlssonSOK Viljan35:18+8:32
52Åke GustafssonBergnäsets AIK35:27+8:41
53Sven-Arne StridÖsterfärnebo IF35:28+8:42
54Lars EkbergTrollhättans SOK35:44+8:58
55Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF35:46+9:00
56Bror WidénUddevalla OK35:50+9:04
57Leif StrandbergSkogslöparna35:52+9:06
58Anders EkGävle OK35:58+9:12
59Arne BogrenOK Vivill36:07+9:21Ladda ner rutt i gpx-format
60Ingmar AnderssonOK Nolaskogsarna36:16+9:30
61Leif JohanssonKexholms SK36:20+9:34
62Dan WidercrantzOK Skärmen36:24+9:38
63Tommy WesterbergIF Hagen36:25+9:39
64Mats HastadFellingsbro GOIF36:28+9:42
65Les HuntBAOC36:32+9:46
66Lars EklundVäxjö OK36:37+9:51
67Peder WickströmArboga OK36:44+9:58
68Bo ÖsterbackaIF Minken36:46+10:00
68Stefan ElmquistTenhults SOK36:46+10:00
70Per-Olof LarssonHestra IF36:51+10:05
71Lennart PerssonSöderhamns OK36:55+10:09
71Jan-Eric HellgrenNorbergs OK36:55+10:09
73Torbjörn BergmanSnättringe SK37:02+10:16
74Bo DavidssonSolna OK37:09+10:23
75Åke JohanssonRydboholms SK37:14+10:28
76Tommy RoosFalköpings AIK OK37:23+10:37
77Hemmo AhokoivuSK Pohjantähti37:31+10:45
78Liam OBrienCorkO37:54+11:08
79Sune ÅkessonOckelbo OK37:55+11:09
79Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL37:55+11:09
81Ola NyqvistOK Södertörn38:00+11:14
82Stefan BlomgrenHagaby GoIF Örebro38:07+11:21
83Sven-Erik BodinGällstadbygdens SOK38:09+11:23
84Per SalgårdLidköpings VSK38:27+11:41
85Anders SilvemarkDalaportens OL38:38+11:52
86Thomas AlmqvistVästerviks OK38:43+11:57
87Lars BlombergGammelstads IF38:45+11:59
87Anders AlamaaIK Vikings OK38:45+11:59
89Leif JohanssonOK Milan38:48+12:02
90Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL38:59+12:13
91Stefan AdolfssonOK Bävern39:06+12:20
92Bengt JonssonHestra IF39:11+12:25
93Leif Roger HultgreenRingerike OL39:21+12:35
94Kjell EnarssonÖstersunds OK39:25+12:39
95Sören KarlssonMullsjö SOK39:33+12:47
96Anders RensgardOK Renen39:37+12:51
97Stefan ÖbergOK Milan39:44+12:58
98Bengt JohanssonOK Alehof39:46+13:00
99Leif WadmanKöping-Kolsva OK39:49+13:03
100Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF40:02+13:16
101Tommie OlssonVisborgs OK40:05+13:19
101Lennart JakobssonTibro OK40:05+13:19
103Christer LudvikTurebergs IF40:08+13:22
104Rolf EmlénVittjärvs IK40:10+13:24
105Håkon MortenElverum OK40:11+13:25
106Svante SandbergSödertälje-Nykvarn OF40:16+13:30
107Jan BergströmGrycksbo IF OK40:32+13:46
108Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK40:37+13:51
109Mats LiljaOK Enen40:49+14:03
110Göran ReinholdssonJärfälla OK40:56+14:10
111Tore StensethLøten o-lag41:05+14:19
112Ingvar AnderssonOK Amne41:18+14:32
113Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK41:23+14:37
114Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF41:40+14:54
115Torbjörn SandebäckÅlems OK41:47+15:01
116Lars-Gunnar FalkIFK Lidingö SOK42:01+15:15
117Arne SvärmOK Gisle42:04+15:18
118Lars Göran KillanderHästveda OK42:07+15:21
119Sten-Olof JohanssonÅmåls OK42:16+15:30
120Kjell EhrencronaIFK Göteborg42:22+15:36
121Rudolf BrogrenKungälvs OK42:23+15:37
122Torgny JohanssonBjörkfors GOIF42:35+15:49
123Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK42:36+15:50
124Seth PerssonFältjägarnas IF42:41+15:55
125Ferdinand HansesSV Eintracht Neuenkirchen42:54+16:08
126Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna43:02+16:16
127Mats IngvarssonOK Vilse 8743:13+16:27
128Bernt GustafssonVästerbergslagens OL43:16+16:30
129Ingemar CarlssonSävedalens AIK43:24+16:38
130Curt RahlénOK Ravinen43:33+16:47Ladda ner rutt i gpx-format
131Anders WallnerOK Pan-Kristianstad43:49+17:03
132Fredrik OdelbergIK Ymer43:52+17:06
132Roland MattssonOK Skärmen43:52+17:06
134Peter BrunnbergVallentuna-Össeby OL43:59+17:13
135Hans TrofastTenhults SOK44:10+17:24
136Christer EngmanForsa OK44:14+17:28
137Clyde PerssonLjungskile FK44:17+17:31
138Anders RunanderTrosabygdens OK44:30+17:44
139Lars DahlqvistStorviks IF44:32+17:46
140Jan BednarSK UP Olomouc44:36+17:50
141Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF44:45+17:59
142Lars JohanssonMalmö OK44:51+18:05
143Leif SvangrenGotlands Bro OK44:57+18:11
144Peter LarssonTrollhättans SOK45:15+18:29
145Lennart KarlssonUmeå OK45:16+18:30
146Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad45:20+18:34
147Stellan HäggbrinkBerga SOK45:31+18:45
148Göran BerggrenLjungskile FK45:33+18:47
149Christer SegerquistGävle OK45:38+18:52
150Per MolinSödertälje-Nykvarn OF45:45+18:59
151Jan-Åke EmilssonGudhems IF46:23+19:37
152Kjell-Arne HenninenByåsen IL46:35+19:49
153Odd NysæterRingsaker OK46:39+19:53
154Ove KarlssonJärfälla OK46:41+19:55
155Christer JohanssonLinköpings OK46:45+19:59
156Thord EkströmTrollhättans SOK47:22+20:36
157Kent IvarssonOK Skogshjortarna47:24+20:38
158Lars LarssonSjövalla FK47:31+20:45
159Urban EngströmVittjärvs IK47:52+21:06
160Göran SvenssonOK Roxen47:56+21:10
161Lars-Göran PetterssonSOK 6848:27+21:41
162Johan WedlinSävedalens AIK48:28+21:42
163Pertti SimolaEspoon Suunta49:08+22:22
164Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL49:33+22:47
165Ove JanssonSundsvalls OK49:34+22:48
166Roar SætabergetLunderseter IL50:22+23:36
167Roger NorinVittjärvs IK50:30+23:44
168Per-Olov JemtOK Hammaren50:31+23:45
169Bo KarlssonKatrineholms OK50:37+23:51
170Mats WickbomOK Linné50:50+24:04
171Åke HuleforsSträngnäs-Malmby OL50:51+24:05
172Stein ØdegårdOL Tønsberg og Omegn50:57+24:11
173Ulf LundströmHaninge SOK51:11+24:25
174Thomas PeterssonIK Hakarpspojkarna51:26+24:40
175Odd OlssonUddevalla OK51:53+25:07
176Isidor SchilligerOLG Rymenzburg53:52+27:06
177Bengt-Erik GranatVästerbergslagens OL54:01+27:15
178Karl-Gustav HagelbergÅmåls OK54:20+27:34
179Erik GrøndalenHamar OK54:29+27:43
180Roland DahlmanMalmö OK54:37+27:51
181Egil KarlsenAskøy O-Lag54:53+28:07
182Stig ErikssonTierps SOK56:04+29:18
183Christer NorénArvidsjaurs OK56:54+30:08
184Kenneth OlssonStora Tuna OK57:19+30:33
185Håkan ErikssonUmeå OK57:33+30:47
186Claes LinseforsLunds OK57:56+31:10
187Per-Erik NyströmRånäs OK58:57+32:11
188Peter SundSundbybergs IK59:07+32:21
188Richard BengtssonLunds OK59:07+32:21
190Jens TörnmarckAskersunds OK1:00:33+33:47
191Jan SvenssonOK Tyr1:00:41+33:55
192Kent KarlssonSödertälje-Nykvarn OF1:01:38+34:52
193Åke JohannessonTrollhättans SOK1:02:33+35:47
194Dag KristensenOK Skeidi1:03:22+36:36
195Tord ÅhlgrenArboga OK1:03:54+37:08
196Robert GustafssonVisborgs OK1:04:02+37:16
197Bo JanssonStigmännen Karlshamns OK1:04:39+37:53
198Gert IvarssonOK Skogshjortarna1:16:02+49:16
199Göran WallentinssonOK Denseln1:17:18+50:32
200Jan-Åke AnderssonOK Denseln1:25:14+58:28
201Per-Ola JohnssonOK Kullingshof1:25:49+59:03
202Manfred RottensteinerGO Harzberg / Bad Voeslau1:25:51+59:05
203Ingemar LennartssonSOK Viljan1:26:40+59:54
Mikko EskolaTampereen Pyrintöej godkänd
Tor-Olof BlomsterIF Ålandej start
Benny HoffmanGudhems IFej start
Jacob Hård af SegerstadOK Södertörnej start
Fritjof SandstadFrol ILej start
Anders VinbladHagaby GoIF Örebroej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser