Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H65 Kort

3 390 m, 199 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffR
1Stanislav LesnikovAzimuth-SPB25:28
2Bengt BjörkÅrsunda IF26:55+1:27
3Stanley MattssonIK Uven27:20+1:52
4Hans-Gösta BernhardMariestads FK27:23+1:55
5Yngve NilssonOK Gipen27:47+2:19
6Lars-Ivar SvenssonRehns BK28:16+2:48
7Harald SlotteOK Botnia28:22+2:54
8Christer ElfsbergKristinehamns OK28:25+2:57
9Sven Bergström TrolinForsa OK28:48+3:20
10Torbjörn BlombergDalaportens OL28:54+3:26
11Per ElfströmÅrsunda IF29:04+3:36
12Göran ForsbergNyköpings OK29:07+3:39
13Per-Åke HullAlmby IK29:09+3:41
14Torgny PetterssonMarkbygdens OK29:11+3:43
15Lars HogedalVänersborgs SK29:13+3:45
16Karl-Göran WahlströmAlmby IK29:15+3:47
17Eje DahlLaxå OK29:26+3:58
18Ola KarlssonStorviks IF29:39+4:11
19Curt JonassonSkutskärs OK29:46+4:18
20Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan-Veikot30:06+4:38
21Olle KlarströmRehns BK30:29+5:01
22Hans ÖbergOK Hällen30:33+5:05
23Lars EklundForsa OK30:38+5:10
24Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL30:43+5:15
25Knut-Åke HallebroOK Klemmingen30:51+5:23
26Lars GustafssonOK Gränsen30:57+5:29
27Åke KarlssonAlvesta SOK30:58+5:30
28Pierre AlménIBM-Klubben31:21+5:53
29Knut WikstrømRingsaker OK31:22+5:54
30Olov SöderqvistDalaportens OL31:30+6:02
31Göran DavidssonOK Klemmingen31:33+6:05
32Hans GottfridssonTorsås OK31:36+6:08
33Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOK31:45+6:17
33Vidar LöfvingTibro OK31:45+6:17
35Börje WahlgrenSundbybergs IK32:08+6:40
35Bernt LöfkvistBjursås OK32:08+6:40
37Gunnar HedbergÖstersunds OK32:10+6:42
38Karl Ivar JönssonÅrsunda IF32:19+6:51
39Inge HultmanKovlands IF32:25+6:57
40Karl WegerfeltGarphyttans IF32:38+7:10
41Sven-Erik KempeOK Hammaren32:39+7:11
42Mats OlssonSkåneslättens OL32:45+7:17
42Arvid GalborgenEds SK32:45+7:17
44Christer JanssonHagaby GoIF Örebro32:46+7:18
45Per-Erik WåhlbergOK Linné33:12+7:44
46Tommy ErikssonTullinge SK33:15+7:47
47Paul SkjakerHadeland OL33:21+7:53
48Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK33:23+7:55
49Anders KjellLinköpings OK33:30+8:02
50Claes MartinssonFinspångs SOK33:33+8:05
51Kurt JohanssonOK Gisle33:35+8:07
52Clas-Göran HerrgårdTäby OK33:36+8:08
53Magnus HaraldssonGustavsbergs OK33:37+8:09
54Tom BrantheimÖstersunds OK33:43+8:15
55Arve SmestadLøten o-lag33:47+8:19
56Hans LarssonHässleholms OK33:48+8:20
57Stanley HolmerIFK Mora OK33:50+8:22
58Bo KlamfeltTibro OK33:52+8:24
59Gösta ErikssonFK Friskus-Varberg34:01+8:33
59Veikko TolkkinenSotkamon Jymy34:01+8:33
61Per-Erik CarleniusKatrineholms OK34:12+8:44
62Mats IvermarkSäffle OK34:17+8:49
63Göran FriskAttunda OK34:20+8:52
64Robert LarssonHagaby GoIF Örebro34:28+9:00
65Torbjörn DanielssonOK Hammaren34:30+9:02
66Torbjörn HellquistTullinge SK34:34+9:06
67Mats KågesonGöteborg-Majorna OK34:37+9:09
68Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK34:41+9:13
69Thord ErikssonHagaby GoIF Örebro34:43+9:15
70Göran EklundTrosabygdens OK34:49+9:21
70Josef HåkanssonOK Skärmen34:49+9:21
72Connie RoslundHässleholms OK34:51+9:23
72Bo TuressonOK Bävern34:51+9:23
74Gunnar EnbergMålilla OK34:58+9:30
75Jon FlordalLjusdals OK35:01+9:33
76Yngve PetterssonLinköpings OK35:05+9:37
77Roger HargreavesCornwall OC35:18+9:50
78Svein GrønhovdModum O-lag35:29+10:01
79Göran JohanssonIK Gandvik35:35+10:07
80Tommy PetersonHelsingborgs SOK35:52+10:24
81Håkan LööfMariestads FK35:54+10:26
82Christer GillenäsKristinehamns OK35:57+10:29
83Anders JohanssonVäxjö OK36:01+10:33
84Bernt-Ove KarlssonFK Finn36:08+10:40
85Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK36:12+10:44
86Åke SjöbergOK Gränsen36:21+10:53
87Stig JohanssonHelsingborgs SOK36:23+10:55
88Jan-Olof NybergIK Hakarpspojkarna36:26+10:58
89Anders KumlinIK Ymer36:39+11:11
89Jan-Erik NilssonYstads OK36:39+11:11
91Ernst KläyOLG Huttwil36:48+11:20
92Henrik NylundIK Falken36:49+11:21
93Anders RobertssonAlmby IK36:56+11:28
94Sten Åke VedinSelånger SOK37:02+11:34
95Bengt SöderqvistDalaportens OL37:08+11:40
96Tommy Per Enar LandegrenTurebergs IF37:10+11:42
97Ernst Ove EkKöping-Kolsva OK37:44+12:16
98Bo SegerEskilstuna OL37:50+12:22
99Terje MalmHamar OK37:51+12:23
100Christer MartinssonEmmaboda Verda OK38:15+12:47
100Håkan LundmarkLångvikens OK38:15+12:47
102Rune EliassonFalkenbergs OK38:35+13:07
103Leif BerggrenNAIS Orienteringsklubb38:40+13:12
104Gunnar RåbergOK Tyr38:45+13:17
105Lars WisellFagersta OK38:51+13:23
106Bo GustafssonKristinehamns OK39:01+13:33
107Roger EngstedtDalaportens OL39:02+13:34
108Bo ErikssonKöping-Kolsva OK39:06+13:38
109Per VåtzBoxholm-Mjölby OL39:08+13:40
110Lars LarssonOK Frisene39:12+13:44
111Fred ÅhlundOK Klemmingen39:20+13:52
112Olof AnderssonIF Rigor39:38+14:10
113Jan PerssonYstads OK40:45+15:17
114Per HedmanÖstersunds OK40:48+15:20
115Tomas GöranssonIK Ymer40:49+15:21
116Bengt Ale LundbergÄrla IF40:54+15:26
117Ulric CarlssonIFK Lidingö SOK41:10+15:42
118Ulf PerssonAnderstorps OK41:11+15:43
119Torbjörn LageHelsingborgs SOK41:20+15:52
120Leif MalmquistOK Tor41:36+16:08
121Mats KlingvallUmeå OK41:39+16:11
122Per-Olof EinarssonFagersta OK41:51+16:23
123Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna42:38+17:10
124Sven Erik FrickFK Göingarna42:39+17:11
125Lars MaxénTimrå SOK42:46+17:18
126Karl-Axel EngströmOK Orion42:53+17:25
127Per  GustavssonOK Roxen43:00+17:32
128Göran AbelHärnösands OK43:01+17:33
129Peter HagströmTjalve IF Norrköping43:05+17:37
130Olle GardellVisborgs OK43:13+17:45
131Kurt JohanssonFalköpings AIK OK43:21+17:53
132Jan HammarbergSundsvalls OK43:22+17:54
133Christer EngmanLunds OK43:43+18:15
134Chip LundströmFrösö IF43:48+18:20
135Uno AdolfssonIBM-Klubben43:49+18:21
135Bertil MäkinenOK Hammaren43:49+18:21
137Stig NilssonOK Djerf43:50+18:22
137Anders StenbackBromma-Vällingby SOK43:50+18:22
139Göran SvärdOK Klemmingen43:59+18:31
140Bertil NordinSkogslöparna44:11+18:43
141Jan BartnikAmager OK44:17+18:49
142Kenneth MarmelidVästerviks OK44:30+19:02
143Larseric LarssonDegerfors OK45:24+19:56
144Kent JogelandIK Ymer45:34+20:06
145Börje MüllerKristinehamns OK45:46+20:18
146Sven Erik JönssonOK Tyringe45:50+20:22
147Leif Erik  KarlssonRånäs OK46:18+20:50
148Sven-Olof JohanssonVaggeryds SOK46:20+20:52
149Lars-Olof RönnqvistOK Löftan46:22+20:54
150Johan KockRehns BK47:01+21:33
151Olof OrsOrsa IF OK47:08+21:40
152Mats ElofssonHerrljunga SK Skid o OL47:31+22:03
153Kaare HanssonMalmö OK47:43+22:15
154Kjell JanssonOK Måsen48:13+22:45
155Steinar MariussenElverum OK48:31+23:03
156Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna48:41+23:13
157Svenåke SvenssonSnättringe SK48:54+23:26
158Åke PerssonOK Bävern49:05+23:37
159Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken49:06+23:38
160Anders WindlingHärnösands OK49:08+23:40
161Karl-Erik PetterssonSOK Viljan49:55+24:27
162Bendy WallinTrosabygdens OK50:25+24:57
163Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg50:49+25:21
164Christer EngstrandRehns BK50:59+25:31
165Stig AdolfssonOK Bävern51:23+25:55
166Anders HolmbergLindebygdens OK53:14+27:46
167Göran LitzellOK Kullingshof53:31+28:03
168Bo W LarssonVäxjö OK54:15+28:47
169Jörgen AhlqvistSundbybergs IK55:07+29:39
170Lennart MartinssonOK Tyringe55:36+30:08
171Åke HellmanOK Södertörn57:15+31:47
172Willy OlssonOK Skogsfalken58:27+32:59
173Per-Åke AnderssonVäxjö OK58:49+33:21
174Ingmar TykessonRävetofta OK59:34+34:06
175Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF59:51+34:23
176Kenneth AnderssonValbo AIF59:55+34:27
177Lennart LindgrenOK Järnbärarna1:01:09+35:41
178Anders JohannessonVäsby OK1:01:19+35:51
179Christer NilssonKarlskrona SOK1:01:39+36:11
180Centh PåledalSträngnäs-Malmby OL1:03:23+37:55
181Lennart VessbergAvesta OK1:04:10+38:42
182Ingvar JohnssonVärend GN OL1:05:32+40:04
183Carl CarlinSöders-Tyresö1:07:58+42:30
184Hans-Erik ErikssonGävle OK1:08:37+43:09
185Lennart LagerströmGustavsbergs OK1:10:45+45:17
186Ove HemmingssonBrunflo IF1:11:05+45:37
187Anders MorellIFK Kiruna1:11:36+46:08Ladda ner rutt i gpx-format
188Sten HelmertzFrölunda OL1:14:32+49:04
189Göran LarssonOK Kompassen1:15:08+49:40
190Lennart NilssonYstads OK1:22:34+57:06
191Anders MohlinIK Stern1:22:57+57:29
192Lars AnderssonHalmstad OK1:25:26+59:58
193Rolf HultmanVaggeryds SOK1:35:36+1:10:08
Östen BomanSöderhamns OKej godkänd
Roland NilssonOK Kompassenej godkänd
Gunnar ErikssonGotlands Bro OKej godkänd
Staffan BrobergIF Marin Västej godkänd
Kent ErikssonLerums SOKej godkänd
Sven Erik SundinSelånger SOKej godkänd
Kjell KlingvallOK Älvsjö-Örbyej start
Björn AhrlingSvaide Roma SOKej start
Dan KrantzIK Gandvikej start
Sven ReteliusOK Tisarenej start
Sven-Åke WindahlGävle OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser