Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H70 Kort

2 960 m, 189 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ulf LöfgrenStora Tuna OK23:45
2Tage SandbergBromma-Vällingby SOK24:20+0:35
3Ingemar AnderssonOK Orion24:45+1:00
4S O VikströmSkellefteå OK24:53+1:08
5Ronny AnderssonOK Skogshjortarna24:54+1:09
6Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna25:35+1:50
7Kjell GrønhovdModum O-lag25:46+2:01
7Christer OttossonOK P425:46+2:01
9Lars-Olof LundströmVästerås SOK26:06+2:21
10Jan VærpSøgne og Songdalen OK26:08+2:23
11Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK26:27+2:42
12Gunnar EricssonGävle OK26:32+2:47
13Tom WahlgrenSarpsborg OL26:50+3:05
14Gustav KrigOK Nipan26:51+3:06
15John-Åke ErikssonKristinehamns OK27:04+3:19
16Per-Ivar MöllbergArboga OK27:07+3:22
17Hans CarlstedtSävedalens AIK27:09+3:24
18Roy OvessonHelsingborgs SOK27:12+3:27
19Björn LinnersjöOK Orion27:39+3:54
20Arne KarlssonOK Tor27:43+3:58
21Lennart GustavssonIK Uven27:54+4:09
22Torsten SmedslundOK7727:57+4:12
23Bo HanssonArboga OK28:19+4:34
24Kent EkdahlEmmaboda Verda OK28:25+4:40
25Jan BojlingSolna OK28:31+4:46
26Ove LarssonEskilstuna OL28:41+4:56
27Leif LindhIK Vikings OK28:43+4:58
28Bengt JönssonÅkers IF29:00+5:15
29Bo LindkvistKöping-Kolsva OK29:02+5:17
30Sven-Arne NilssonOK Klemmingen29:04+5:19
31Mats ErikssonSala OK29:06+5:21
31Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK29:06+5:21
33Carl Ove BergOK Skeidi29:11+5:26
34Gunnar CarlsonOK Roxen29:18+5:33
35Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo29:29+5:44
36Arne AlmströmSödertälje-Nykvarn OF29:47+6:02
37Bo GustafssonOK Gränsen29:48+6:03
38Lennart PetterssonBjörkfors GOIF29:56+6:11
39Leif BjörkmanIK Ymer30:04+6:19
40Ronny RagnarssonMarkbygdens OK30:08+6:23
41Ingvar HalldinOK Tylöskog30:12+6:27
42Thor-Erik LindmarkIFK Kiruna30:26+6:41
43Bror PalgrimVänersborgs SK30:43+6:58
44Kjell NilssonOK Klemmingen30:45+7:00
45Hans PerssonOK Älgen30:48+7:03
46Anders WelénKöping-Kolsva OK30:57+7:12
47Sven-Rune WikerLudvika OK31:14+7:29
48Lennart KarlssonTrollhättans SOK31:16+7:31
49Kurt NilssonNyköpings OK31:30+7:45
50Svenerik JohanssonVisby IF Gute SOK31:34+7:49
51Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK31:38+7:53
52Lars Ivar BergmanOK Fjällstigen31:47+8:02
53Krister SandbladVäxjö OK31:49+8:04
54Ove PetterssonArboga OK31:50+8:05
55Håkan SöderkvistArboga OK31:54+8:09
56Göran KarlssonSOK Aneby31:56+8:11
57Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK31:58+8:13
58Per-Olof LöfqvistSOK Aneby32:08+8:23
58Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK32:08+8:23
60Hasse AxelssonStigmännen Karlshamns OK32:20+8:35
61Allan WikströmStångenäs AIS32:22+8:37
62Yngve KarlssonIFK Mora OK32:42+8:57
63Lars SandbladIS Kullen32:49+9:04
63Kurt FredrixonOK Skogshjortarna32:49+9:04
63Roland BernhardssonIFK Stockaryd32:49+9:04
66Arne KarlssonVärend GN OL33:11+9:26
67Gunnar BengtssonSundsvalls OK33:19+9:34
68Bengt AnderssonTormestorps IF33:30+9:45
68Jan-Erik WibergJärla Orientering33:30+9:45
70Stig-Olof StålAvesta OK33:33+9:48
71Aymonn AnderssonKarlskrona SOK33:34+9:49
72Hans L AnderssonVästerbergslagens OL33:37+9:52
73Erling EkelöfVärend GN OL33:47+10:02
74Tom LindbergLunds OK33:55+10:10
75Björn ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK34:02+10:17
75Gerth SällströmLessebo OK34:02+10:17
77Ingemar NygrenÅrsunda IF34:29+10:44
78Lars-Erik RaskVästerås SOK34:34+10:49
79Lars-Erik KarlssonRasbo IK34:42+10:57
80Lennart KorénOK Branten34:43+10:58
80Per SöderstenOK Ravinen34:43+10:58
82Sven-Arne NilssonVästvärmlands OK34:56+11:11
83Anders SvenssonAnkarsrums OK34:57+11:12
84Uno KarlssonHäverödals SK35:02+11:17
85Knut HöökOK Klyftamo35:03+11:18
86Hans-Eric JanssonOK Djerf35:05+11:20
87Thord RådbergOK Roslagen35:26+11:41
88Bengtåke AnderssonOK Amne35:31+11:46
89Roland OffrellFrosta OK35:43+11:58
90Kjell LindholmSol Tranås35:44+11:59
91Greger IngemanssonYstads OK35:58+12:13
92Floke BredlandSøgne og Songdalen OK36:03+12:18
93Reidar AndersenBodø & Omegn IF Orientering36:04+12:19
94Sven WärnfeldtLudvika OK36:08+12:23
95Hans EkholmAkilles OK36:13+12:28
96Lars ArleboKFUM Örebro OK36:19+12:34
97Leif CliffordsonSävedalens AIK36:21+12:36
98Sven-Erik SjöbergOK Tor36:24+12:39
99Tore LundgrenSundsvalls OK36:27+12:42
100Lars T LorénOK Frisene36:45+13:00
101Göran AnderssonVästerås SOK36:48+13:03
102Jan-Olov RaskOK Enen37:01+13:16
103Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF37:11+13:26
104Jan LarssonSävedalens AIK37:24+13:39
105Åke BorgerAnkarsrums OK37:53+14:08
106Gunnar CarlénOK Måsen37:55+14:10
107Sven Erik SjöholmMullsjö SOK37:57+14:12
108Göte GustafssonEmmaboda Verda OK38:02+14:17
109Sten SundinOK Tisaren38:12+14:27
110Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK38:30+14:45
111Hans-Åke ChristianssonGamleby OK39:05+15:20
112Birger LundbergArvidsjaurs OK39:15+15:30
113Per IvermarkSäffle OK39:22+15:37
114Christer SvärdBergnäsets AIK39:30+15:45
115Roland LundqvistLångvikens OK39:51+16:06
116Stig LarssonHagaby GoIF Örebro39:57+16:12
117Boris AnderssonRånäs OK40:02+16:17
118Ewert NilssonOK Kompassen40:24+16:39
119Tomas BruceOK Ravinen40:26+16:41
120Rolf EnlundOK Botnia40:31+16:46
121Stein Erik EdvardsenElverum OK40:43+16:58
122Yngve WikblomIF Minken40:47+17:02
123Folke HolmgrenSträngnäs-Malmby OL41:03+17:18
123Lennart MattssonLustens OK41:03+17:18
125Hans SahlbergLånghundra IF41:04+17:19
126Ingvar BengtssonOskarströms OK41:05+17:20
127Stig VahlbergKristinehamns OK41:08+17:23
127Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL41:08+17:23
129Göran JanssonGränna-Bygdens OK41:09+17:24
130Rolf MalmrosVisborgs OK41:10+17:25
131Karl-Erik PerssonIK Vikings OK41:14+17:29
132Inge SundströmNyköpings OK41:20+17:35
133Björn RybergJönköpings OK41:40+17:55
134Torbjörn ToresonOK Löftan41:54+18:09
135Christer LiwellÄrla IF42:13+18:28
136Nils-Erik GunnarssonOK Gipen42:31+18:46
137Sören AnderssonJärbo OK42:38+18:53
138Lars KarlssonGamleby OK42:43+18:58
139Bo SundénKarlsbyhedens IK42:44+18:59
140Ulf NordgrenOK Landehof42:46+19:01
141Hans GruddStora Tuna OK42:51+19:06
142Palle Møller NielsenOdense OK43:00+19:15
143Ulf RanhedSkogsluffarnas OK43:02+19:17
144Christer HoltOK Hierne43:44+19:59
145Göran AnderssonTäby OK43:59+20:14
146Jan ElfsbergFalköpings AIK OK44:04+20:19
147Roland ErikssonHästveda OK44:14+20:29
148Lars SönsterödSOK 6844:20+20:35
149Rolf HelmerssonLindebygdens OK44:22+20:37
150Roland SalomonssonHärnösands OK44:41+20:56
151Karl-Axel JohanssonIK Uven45:37+21:52
152Lars JohnssonOK Måsen45:55+22:10
153Stig GustavssonSödertälje IF46:06+22:21
154Jan MartnerTolered-Utby Ol-klubb46:11+22:26
155Lennart OlssonIK Uven46:12+22:27
156Per JakobssonArboga OK46:27+22:42
157Olle HermanssonIK Ymer46:31+22:46
158Bo AdofssonIK Ymer46:36+22:51
159Nils DåverhögKristinehamns OK46:48+23:03
160Tommy LjuseniusSkogsluffarnas OK47:16+23:31
161Johnny MalmgrenHjärnarps OL47:38+23:53
162Folke RingbergLessebo OK47:49+24:04
162Claes GreenSjövalla FK47:49+24:04
164Bert SvenssonVästerviks OK47:59+24:14
165Kenneth ArvidssonAlvesta SOK48:26+24:41
166Göran KarlssonLessebo OK48:38+24:53
167Roland PerssonIFK Enskede49:49+26:04
168Lennart BerggrenOK Silvanus49:58+26:13
169Ottar EvensenElverum OK50:10+26:25
170Erling SamuelssonOK Vilse 8750:54+27:09
171Hardy PaulssonUmeå OK51:02+27:17
172Thorvald SæhlieVang OL51:21+27:36
173Nils-Göran KempeOK Denseln53:03+29:18
174Ragnar WidenbringSala OK53:19+29:34
175Ronnie GustavssonRembo IK55:05+31:20
176Staffan SkobeVästerviks OK55:17+31:32
177Börje GustafssonHägersta GF56:40+32:55
178Olle ÖbergSkogsluffarnas OK57:10+33:25
179Åke HöglundTimrå SOK58:57+35:12
180Jan RehdinKöping-Kolsva OK1:00:34+36:49
181Göran NilssonEksjö SOK1:01:52+38:07
182Reits HallOK Amne1:02:33+38:48
183Leif PetterssonOK Ödmården1:04:58+41:13
184Tomas MöllerOK Södertörn1:06:16+42:31
185Bengt PeterssonNybro OK1:06:48+43:03
186Rolf WestbergSK Trim/Virsbo1:10:26+46:41
187Key LindellOK Södertörn1:17:09+53:24
PER-OLAV FÄNGMARKIFK Umeåej godkänd
Bo RomsonHellas Orienteringej godkänd
Åke BöleniusOK Brantenej start
Gösta ClaessonRydboholms SKej start
Kjell-Åke IsakssonOK Skogshjortarnaej start
Sten JohanssonOK Borgenej start
Christer SilfvernagelHärnösands OKej start
Ralf SkåtarIF Minkenej start
Johan SternerBottnaryds IFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser