Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H65

4 780 m, 155 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK37:11
2Per ErikssonLinköpings OK38:43+1:32
3Åge LiljeströmHelsingin Suunnistajat39:18+2:07
4Lars-Åke WallOK Tisaren39:32+2:21
5Håkan WinnbergIK Trenne Ullared39:50+2:39
6Jouni SavelainenHelsingin Suunnistajat39:57+2:46
7Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn40:34+3:23
8Sven-Olov WiklundArboga OK40:51+3:40
9Göran DehlinAnnebergs GIF40:53+3:42
10Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK41:00+3:49
11Gunnar Dag TøråIK Grane Arendal Orientering41:09+3:58
12Leo JohanssonVandrarringen41:22+4:11
13Göran FredbergOK Rodhen42:37+5:26
14Jan LindelöfSeskarö IF42:57+5:46
15Conny JidetoftStångenäs AIS42:59+5:48
15Björn PalmLessebo OK42:59+5:48
17Hans KäckDalaportens OL43:16+6:05
17Lars JakobssonVästerås SOK43:16+6:05
19Kari SaneHelsingin Suunnistajat43:21+6:10
20Håkan OlssonHjobygdens OK43:26+6:15
21Claes NidebornStora Tuna OK43:35+6:24
22Markku VesalainenAngelniemen Ankkuri43:36+6:25
23Leif SandgrenFrosta OK43:38+6:27
24Weine FredrikssonKFUM Örebro OK43:48+6:37
25Torbjörn KarldénKvillebyns SK44:11+7:00
26Roy DawsonGafanhori44:17+7:06
27Olle AdolfssonLerums SOK44:53+7:42
28Torgny PetterssonVästerviks OK45:09+7:58
29Jeffrey SaegerUSA Orienteering45:16+8:05
30Kjell JohanssonAnkarsrums OK45:20+8:09
31Olle GranathSurahammars SOK45:21+8:10
32Henry DjurbäckMarkbygdens OK45:34+8:23
32Göran AnderssonOK Tylöskog45:34+8:23
34Harald BakkenFrol IL45:38+8:27
35Ove ThorssonIK Trenne Ullared45:48+8:37
36Bengt CarlssonSkattkärrs SOK46:04+8:53
37Ernst BrändströmStöcksjö IS46:07+8:56
38Sune SisellOK Södertörn46:14+9:03
39Harry BreilandÅlgård Orientering46:16+9:05
40Berndt StenbergIFK Umeå46:33+9:22
41Per LindskogGotlands Bro OK46:55+9:44
42Kjell ErikssonOK Djerf47:38+10:27
43Leif WallenbroVäsby OK48:00+10:49
44Jan ÅsbergHäverödals SK48:14+11:03
45Matti EspoKouvolan Suunnistajat48:17+11:06
46Paul NorénOK Södertörn48:28+11:17
47Matts EngvallBodens BK48:39+11:28
48Øyvin SimonsenIL Imås48:43+11:32
49Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK48:55+11:44
50Robert SvartholmGammelstads IF49:04+11:53
51Knut SkjesetVang OL49:29+12:18
52Kjell SvihusGanddal IL49:30+12:19
53Göran AnderssonEnebybergs IF49:32+12:21
54Stig JohanssonFalköpings AIK OK49:45+12:34
55Håkan RaumaOK Botnia49:52+12:41
56Mats KarlssonStenungsunds OK50:05+12:54
57Gunnar MunkteliusSurahammars SOK50:10+12:59
58Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK50:11+13:00
59Leif MathisenEskilstuna OL50:15+13:04
60Mats AnderssonSelånger SOK50:17+13:06
61Christer NordströmOK Älvsjö-Örby50:37+13:26
62Leif AxelssonMålilla OK50:43+13:32
63P-O IvarssonHaninge SOK50:49+13:38
64Per IvarssonTrollhättans SOK51:05+13:54
65Kjell LindblomJärfälla OK51:11+14:00
66Ulf KjellinOK Hedströmmen51:15+14:04
67Peer StraarupHorsens OK51:44+14:33
68Einar LundHamar OK51:58+14:47
69Lasse MorandearIFK Mora OK52:28+15:17
70Per SundinSkogslöparna52:30+15:19
71Christer LjungdahlHjärnarps OL52:46+15:35
72Hans SvensonSOK Viljan52:50+15:39
73Tommy LundqvistBjursås OK53:04+15:53
74Lennart AnderssonGöteborgs SK53:07+15:56
74Johan KällmanNorbergs OK53:07+15:56
76Göran LarssonSala OK53:43+16:32
77Lars-Erik  OlssonOK Tyr54:07+16:56
78Karl Evert SvenssonIF Hagen54:36+17:25
79Ove JohanssonOK Kolmården55:04+17:53
80Gert NilssonLunds OK55:22+18:11
81Bengt ElmerssonOK Norrvirdarna55:33+18:22
81Karl-Gustav NorrgrannNärpes OK55:33+18:22
83Johnny KarlssonUddevalla OK56:21+19:10
84Jonas LarssonOK Kullingshof56:39+19:28
85Ian CooperDore OC56:57+19:46
86Kjell MartinssonOK Tranan56:59+19:48
87Örjan SvahnIFK Mora OK57:09+19:58
88Bengt BengtssonTormestorps IF57:52+20:41
89Leonard JanssonRasbo IK57:56+20:45
90Torvald HaldinIF Femman58:06+20:55
91John TripaxOK Roskilde58:51+21:40
92Kjell SandströmBodens BK58:57+21:46
93Kenth SundgrenSkåneslättens OL59:15+22:04
94Pekka RytkönenPihkaniskat59:47+22:36
95Gunnar EhnTullinge SK59:53+22:42
96Lennart SibeckFalköpings AIK OK1:00:01+22:50
97Ragnar BergStokke IL1:00:21+23:10
98Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan1:00:29+23:18
99Tommy WåhlinOK Enen1:02:21+25:10
100Leif NordinAttunda OK1:02:44+25:33
101Flemming SasserHerning O-Klub1:02:59+25:48
102Björn AbelssonSundsvalls OK1:03:01+25:50
103Karl-Gustav HertsbackaNärpes OK1:03:31+26:20
104Bengt-Göran StjernaLänna IF1:03:36+26:25
105Ingemar LarssonTullinge SK1:03:42+26:31
105Jan-Erik PålssonUddevalla IS1:03:42+26:31
107Lennart LundgrenAvesta OK1:03:55+26:44
108Toivo PentonenHestra IF1:04:06+26:55
109Gert OlssonTockarps IK1:04:17+27:06
110Mats WidesjöStigmännen Karlshamns OK1:04:34+27:23
111Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK1:04:51+27:40
112Zoltan BorosHegyisport Szentendre SE1:05:01+27:50
113Kurt ErikssonVandrarringen1:05:22+28:11
114Mauritz RahnastoMalmö OK1:06:08+28:57
115Mats MårtenssonStora Tuna OK1:06:21+29:10
116Christer HellströmStora Tuna OK1:07:02+29:51
117Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OK1:07:11+30:00
118Staffan HolmbergSödertälje-Nykvarn OF1:07:40+30:29
119Keld AbrahamsenAarhus 1900 orientering1:07:53+30:42
119Lars StrinnholmÖstersunds OK1:07:53+30:42
119Bernd WollenbergBerliner TSC1:07:53+30:42
122Per Oskar LarsenIndre Østfold OK1:07:55+30:44
123Lars StrömTjällmo-Godegårds OK1:08:08+30:57
124Per ÅnmarkTumba-Mälarhöjden OK1:08:12+31:01
125Sören SvenssonSjövalla FK1:08:32+31:21
126Nils-Erik BondessonFrosta OK1:09:00+31:49
127Sten OlssonOK Alehof1:09:45+32:34
128Lars-Olov CarlheimSkarpnäcks OL1:10:32+33:21
129Bo WinanderJärfälla OK1:13:12+36:01
130Dan ThorsellForsa OK1:13:22+36:11
131Anders YngveOK Kontinent1:13:48+36:37
132Lars PerssonOK Kompassen1:14:01+36:50
133Matts StrandbergStöcksjö IS1:15:23+38:12
134Olof StåhlLunds OK1:17:08+39:57
135Willy LjungdellTäby OK1:17:58+40:47
135Christer SamuelssonOK Löftan1:17:58+40:47
137Börje ÅkessonFrosta OK1:19:25+42:14
138Börje  LjungbergUmeå OK1:20:06+42:55
139Ole JohanssonPorsgrunn OL1:20:17+43:06
140Anders MillingerVästerås SOK1:20:57+43:46
141Bengt StåhlHjärnarps OL1:23:13+46:02
142Øyvind HoveidAsker SK1:23:33+46:22
143Lars Peter IsakssonSkellefteå OK1:26:40+49:29
144Tommy HeldFK Åsen1:27:27+50:16
145Gunnar DalstrandÅmåls OK1:30:44+53:33
146Björn RosanderIFK Göteborg1:31:54+54:43
147Svend JohansenSvendborg OK1:34:37+57:26
148Kanji ShikanoNTA O tour1:36:46+59:35
149Jan Ove ÖenStordo1:37:48+1:00:37
150Knud VogeliusSilkeborg OK1:38:58+1:01:47
151Sven-Inge NylundJärfälla OK1:39:11+1:02:00
152Janne LindholmFrosta OK1:49:35+1:12:24
Sten BlomströmIK Sternej godkänd
Stig WiklundStora Tuna OKej godkänd
Grant AbbottYukon OAej godkänd
Bengt JohanssonOK Skogshjortarnaej start
Jan KüchlerTolered-Utby Ol-klubbej start
Sören WoxlinAlfta-Ösa OKej start
Tor TrøanHadeland OLej start
Bertil SenestadFinspångs SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser