Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H65 Kort

3 830 m, 196 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sven Bergström TrolinForsa OK28:08
2Lars-Ivar SvenssonRehns BK30:50+2:42
3Stanislav LesnikovAzimuth-SPB31:08+3:00
4Bo KlamfeltTibro OK31:53+3:45
5Stanley MattssonIK Uven32:18+4:10
6Torgny PetterssonMarkbygdens OK32:22+4:14
7Veikko TolkkinenSotkamon Jymy32:23+4:15
8Knut WikstrømRingsaker OK32:45+4:37
9Anders WindlingHärnösands OK32:48+4:40
10Paul SkjakerHadeland OL33:29+5:21
11Lars HogedalVänersborgs SK33:32+5:24
12Robert LarssonHagaby GoIF Örebro33:48+5:40
13Åke KarlssonAlvesta SOK34:10+6:02
14Eje DahlLaxå OK34:11+6:03
15Gösta ErikssonFK Friskus-Varberg34:16+6:08
16Per-Erik WåhlbergOK Linné34:36+6:28
17Hans-Erik ErikssonGävle OK35:01+6:53
18Jan-Olof NybergIK Hakarpspojkarna35:04+6:56
19Per ElfströmÅrsunda IF35:27+7:19
20Arvid GalborgenEds SK35:33+7:25
21Tom BrantheimÖstersunds OK35:39+7:31
22Anders RobertssonAlmby IK35:43+7:35
23Pierre AlménIBM-Klubben35:48+7:40
24Karl-Göran WahlströmAlmby IK36:02+7:54
25Hans GottfridssonTorsås OK36:16+8:08
26Per-Erik CarleniusKatrineholms OK36:29+8:21
27Torbjörn BlombergDalaportens OL36:30+8:22
28Claes MartinssonFinspångs SOK36:35+8:27
29Josef HåkanssonOK Skärmen36:44+8:36
30Knut-Åke HallebroOK Klemmingen36:45+8:37
31Karl WegerfeltGarphyttans IF37:02+8:54
32Ola KarlssonStorviks IF37:05+8:57
33Olov SöderqvistDalaportens OL37:17+9:09
34Tommy ErikssonTullinge SK37:30+9:22
35Ernst KläyOLG Huttwil37:39+9:31
36Inge HultmanKovlands IF38:04+9:56
37Börje WahlgrenSundbybergs IK38:09+10:01
37Bernt LöfkvistBjursås OK38:09+10:01
39Karl-Axel EngströmOK Orion38:10+10:02
39Sven Erik SundinSelånger SOK38:10+10:02
41Kurt JohanssonOK Gisle38:17+10:09
42Christer JanssonHagaby GoIF Örebro38:27+10:19
43Mats OlssonSkåneslättens OL38:29+10:21
44Vidar LöfvingTibro OK38:37+10:29
45Gunnar EnbergMålilla OK39:00+10:52
46Svenåke SvenssonSnättringe SK39:11+11:03
47Göran EklundTrosabygdens OK39:17+11:09
48Bengt Ale LundbergÄrla IF39:25+11:17
49Torbjörn DanielssonOK Hammaren39:43+11:35
50Ulric CarlssonIFK Lidingö SOK39:45+11:37
51Lars LarssonOK Frisene39:47+11:39
52Lars EklundForsa OK39:55+11:47
53Ernst Ove EkKöping-Kolsva OK39:58+11:50
54Bo TuressonOK Bävern40:01+11:53
55Bertil NordinSkogslöparna40:25+12:17
56Mats IvermarkSäffle OK40:29+12:21
57Lars GustafssonOK Gränsen40:56+12:48
58Christer GillenäsKristinehamns OK40:59+12:51
59Roger EngstedtDalaportens OL41:04+12:56
59Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOK41:04+12:56
61Thord ErikssonHagaby GoIF Örebro41:05+12:57
62Roger HargreavesCornwall OC41:06+12:58
63Arve SmestadLøten o-lag41:08+13:00
64Rune EliassonFalkenbergs OK41:13+13:05
65Christer MartinssonEmmaboda Verda OK41:18+13:10
66Jörgen AhlqvistSundbybergs IK41:20+13:12
67Clas-Göran HerrgårdTäby OK41:28+13:20
68Harald SlotteOK Botnia41:49+13:41
69Göran ForsbergNyköpings OK41:51+13:43
70Yngve NilssonOK Gipen41:55+13:47
71Magnus HaraldssonGustavsbergs OK42:01+13:53
72Bo GustafssonKristinehamns OK42:03+13:55
73Peter HagströmTjalve IF Norrköping42:18+14:10
74Olle KlarströmRehns BK42:21+14:13
75Per  GustavssonOK Roxen42:28+14:20
76Leif BerggrenNAIS Orienteringsklubb42:31+14:23
77Hans-Gösta BernhardMariestads FK42:33+14:25
78Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL42:35+14:27
79Anders JohanssonVäxjö OK42:36+14:28
80Lars MaxénTimrå SOK42:40+14:32
81Bo SegerEskilstuna OL42:45+14:37
82Göran SvärdOK Klemmingen42:51+14:43
83Göran DavidssonOK Klemmingen43:00+14:52
84Kurt JohanssonFalköpings AIK OK43:09+15:01
85Mats KlingvallUmeå OK43:16+15:08
86Hans LarssonHässleholms OK43:25+15:17
87Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK43:33+15:25
88Olle GardellVisborgs OK43:35+15:27
89Håkan LööfMariestads FK43:40+15:32
90Svein GrønhovdModum O-lag43:49+15:41
91Bengt SöderqvistDalaportens OL44:06+15:58
91Torbjörn HellquistTullinge SK44:06+15:58
93Stig JohanssonHelsingborgs SOK44:16+16:08
94Bendy WallinTrosabygdens OK44:25+16:17
94Christer NilssonKarlskrona SOK44:25+16:17
96Jan-Erik NilssonYstads OK44:29+16:21
97Steinar MariussenElverum OK44:34+16:26
98Göran AbelHärnösands OK44:45+16:37
99Christer EngstrandRehns BK44:50+16:42
100Sten Åke VedinSelånger SOK45:13+17:05
101Larseric LarssonDegerfors OK45:33+17:25
102Bernt-Ove KarlssonFK Finn45:35+17:27
102Gunnar RåbergOK Tyr45:35+17:27
104Henrik NylundIK Falken45:37+17:29
105Terje MalmHamar OK45:38+17:30
106Karl Ivar JönssonÅrsunda IF45:40+17:32
107Tomas GöranssonIK Ymer45:43+17:35
108Lennart NilssonYstads OK45:44+17:36
109Christer ElfsbergKristinehamns OK45:48+17:40
110Per VåtzBoxholm-Mjölby OL45:54+17:46
111Centh PåledalSträngnäs-Malmby OL46:14+18:06
112Yngve PetterssonLinköpings OK46:15+18:07
113Sven-Erik KempeOK Hammaren46:18+18:10
114Göran JohanssonIK Gandvik46:25+18:17
115Stig NilssonOK Djerf46:28+18:20
116Jan PerssonYstads OK46:33+18:25
117Tommy Per Enar LandegrenTurebergs IF46:46+18:38
118Jon FlordalLjusdals OK46:58+18:50
119Curt JonassonSkutskärs OK47:01+18:53
120Åke PerssonOK Bävern47:03+18:55
121Bo ErikssonKöping-Kolsva OK47:14+19:06
122Kent JogelandIK Ymer47:24+19:16
123Håkan LundmarkLångvikens OK47:29+19:21
124Anders KjellLinköpings OK47:31+19:23
125Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna47:33+19:25
126Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg47:36+19:28
127Uno AdolfssonIBM-Klubben47:42+19:34
128Bo W LarssonVäxjö OK48:03+19:55
128Kjell JanssonOK Måsen48:03+19:55
130Sven Erik JönssonOK Tyringe48:06+19:58
131Karl-Erik PetterssonSOK Viljan48:07+19:59
132Torbjörn LageHelsingborgs SOK48:24+20:16
133Chip LundströmFrösö IF48:28+20:20
134Mats KågesonGöteborg-Majorna OK48:42+20:34
135Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan-Veikot48:44+20:36
136Lennart VessbergAvesta OK48:50+20:42
137Christer EngmanLunds OK48:56+20:48
138Staffan BrobergIF Marin Väst49:07+20:59
139Olof OrsOrsa IF OK49:12+21:04
140Olof AnderssonIF Rigor49:19+21:11
141Ulf PerssonAnderstorps OK49:25+21:17
141Stanley HolmerIFK Mora OK49:25+21:17
143Ove HemmingssonBrunflo IF49:44+21:36
144Per-Olof EinarssonFagersta OK50:01+21:53
145Göran LarssonOK Kompassen50:10+22:02
146Lars WisellFagersta OK50:20+22:12
146Jan HammarbergSundsvalls OK50:20+22:12
148Gunnar HedbergÖstersunds OK50:26+22:18
149Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna50:31+22:23
150Bertil MäkinenOK Hammaren50:43+22:35
151Bengt BjörkÅrsunda IF50:54+22:46
152Göran LitzellOK Kullingshof50:59+22:51
153Lennart MartinssonOK Tyringe51:58+23:50
154Mats ElofssonHerrljunga SK Skid o OL52:02+23:54
155Sven-Olof JohanssonVaggeryds SOK52:15+24:07
156Kaare HanssonMalmö OK52:22+24:14
157Lennart LindgrenOK Järnbärarna52:30+24:22
158Connie RoslundHässleholms OK52:41+24:33
159Åke SjöbergOK Gränsen53:09+25:01
160Hans ÖbergOK Hällen53:25+25:17
161Anders KumlinIK Ymer53:38+25:30
162Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK53:42+25:34
163Per-Åke HullAlmby IK54:27+26:19
164Kenneth MarmelidVästerviks OK55:08+27:00
165Lars-Olof RönnqvistOK Löftan55:25+27:17
166Roland NilssonOK Kompassen55:28+27:20
167Sven Erik FrickFK Göingarna56:11+28:03
168Anders JohannessonVäsby OK56:59+28:51
169Anders HolmbergLindebygdens OK57:40+29:32
170Åke HellmanOK Södertörn57:44+29:36
171Carl CarlinSöders-Tyresö58:27+30:19
172Ingvar JohnssonVärend GN OL58:35+30:27
173Anders MohlinIK Stern58:58+30:50
174Willy OlssonOK Skogsfalken1:00:13+32:05
175Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK1:01:06+32:58
176Stig AdolfssonOK Bävern1:01:34+33:26
177Sten HelmertzFrölunda OL1:02:47+34:39
178Tommy PetersonHelsingborgs SOK1:03:28+35:20
179Jan BartnikAmager OK1:04:47+36:39
180Lennart LagerströmGustavsbergs OK1:05:10+37:02
181Anders StenbackBromma-Vällingby SOK1:05:14+37:06
182Johan KockRehns BK1:05:46+37:38
183Leif MalmquistOK Tor1:06:12+38:04
184Kenneth AnderssonValbo AIF1:06:18+38:10
185Per HedmanÖstersunds OK1:07:09+39:01
186Ingmar TykessonRävetofta OK1:08:36+40:28
187Börje MüllerKristinehamns OK1:08:38+40:30
188Göran FriskAttunda OK1:09:02+40:54
189Leif Erik  KarlssonRånäs OK1:09:25+41:17
190Lars AnderssonHalmstad OK1:10:28+42:20
191Gunnar ErikssonGotlands Bro OK1:11:31+43:23
192Anders MorellIFK Kiruna1:12:40+44:32
193Rolf HultmanVaggeryds SOK1:12:46+44:38
194Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken1:14:00+45:52
195Fred ÅhlundOK Klemmingen1:17:18+49:10
Per-Åke AnderssonVäxjö OKej godkänd
Björn AhrlingSvaide Roma SOKej start
Östen BomanSöderhamns OKej start
Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IFej start
Kent ErikssonLerums SOKej start
Dan KrantzIK Gandvikej start
Sven ReteliusOK Tisarenej start
Sven-Åke WindahlGävle OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser