Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H55

3 450 m, 196 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffR
1Lasse JanssonGävle OK23:34
2Torbjörn LännevallOK Roslagen23:55+0:21
3Per BacklundOK Södertörn24:16+0:42
4Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF24:57+1:23
5Jon BjørgumKristiansand OK25:41+2:07
6Arild KirkerødSarpsborg OL26:06+2:32
7Per MagnussonOK Nolaskogsarna26:15+2:41
8Christer SkoogKils OK26:40+3:06
9Audun StrandlieGjø-Vard OL26:45+3:11
10Warren KeyMelbourne Forest racers27:12+3:38
11Magnus JosefssonSävedalens AIK27:26+3:52
12Terje DengerudNydalens SK27:48+4:14
13Lars HolmbergIF Hagen28:03+4:29
14Ulf JungstrandOK Skogsfalken28:09+4:35
15Jussi SilvennoinenKalevan Rasti28:14+4:40
16Terje RønningOK Skøynar28:19+4:45
17Ari AnjalaLahden Suunnistajat-3728:30+4:56
18Mats WelanderOK Djerf28:33+4:59
19Jens LeibigerPost SV Dresden28:45+5:11
20Peo SvenskStora Tuna OK28:50+5:16
21Arne Wilhelm KnudsenGneist28:58+5:24
22Ola LundhIF Hagen29:00+5:26
23Lars SöderlundTormestorps IF29:08+5:34
24Stefan NybergAvesta OK29:15+5:41
25Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF29:35+6:01
26Hans TarandiIFK Lidingö SOK29:48+6:14
27Lars-Gunnar NilssonEksjö SOK29:50+6:16
27Mats WalheimRobertsfors IK29:50+6:16
29Egil Wickstrand IversenHeming Orientering29:55+6:21
29Björn LönneSkarpnäcks OL29:55+6:21
31Juhani JetsonenSJJ30:26+6:52
32Sture NorénÄlvsby IF OK30:27+6:53
33Lars-Erik FiskumIL Tyrving30:30+6:56
34Tapio MannilaRastikarhut30:59+7:25
35Trond OlsenLøten o-lag31:04+7:30
36Jan GranstedtHalden SK31:10+7:36
37Inge SöderqvistOK Renen31:11+7:37
38Ossi AutioHyvinkään Rasti31:21+7:47
39Lars SjökvistStora Tuna OK31:34+8:00
40Arne ErikssonTierps SOK31:35+8:01
41Fredrik SalénOK Renen31:36+8:02
42Göran TjernbergKovlands IF31:37+8:03
43Håkan LindbergOK Vilse 8731:39+8:05
44Göran MånssonKarlskrona SOK31:41+8:07
45Knut BjørkeloKolbotn & Skimt OL31:42+8:08
46Lars JonssonVK Uvarna31:43+8:09
47Thomas SellgrenGöteborg-Majorna OK31:48+8:14
48Håkan SchmidtTrollhättans SOK31:58+8:24
49Lars HjermstadFossum IF32:05+8:31
50Thomas SvenssonMotala AIF OL32:19+8:45
51Jörgen IvarssonHestra IF32:30+8:56
52Mats BrorssonTockarps IK32:38+9:04
53Ulf NyströmTrollhättans SOK32:57+9:23
54Torbjörn HalvarssonFjärås AIK33:08+9:34
55Leif GustafssonSäterbygdens OK33:13+9:39
56Pär JohanssonOK Järnbärarna33:28+9:54
56Anders EnmarkGävle OK33:28+9:54
58Alf JernbergOK Enen33:38+10:04
59Thomas HenmyrOK Vilse 8733:39+10:05
60John TullieRoxburgh Reivers33:40+10:06
61Gustav ErlandssonOK Vivill33:46+10:12
62Inge GötessonKarlskrona SOK33:48+10:14
63Sören JonssonNydalens SK33:50+10:16
64Claes EkbergLidköpings VSK33:56+10:22
65Svante LarssonOK Vargen34:00+10:26
66Gunnar MarkinhuhtaGöteborgs SK34:05+10:31
67Stefan JohanssonTrollhättans SOK34:09+10:35
68Jan NordinSundsvalls OK34:16+10:42
69Henry BarskÖvertorneå IF34:27+10:53
70Hannu ArkiTurun Metsänkävijät34:29+10:55
71Pascal LégèreValmo34:33+10:59
72Lennart JosefssonRydboholms SK34:34+11:00
72Richard HolmgrenBergnäsets AIK34:34+11:00
74Bart Van de MoortelOMEGA34:36+11:02
75Nils HæstadFossum IF34:46+11:12
76Andres LaasOK Skogshjortarna34:49+11:15
77Rune TeiglandØstmarka OK35:02+11:28
78Jan HanssonStenungsunds OK35:03+11:29
79Stefan GustafssonOK Hällen35:14+11:40
80Pål WærumSteinkjer OK35:25+11:51
81Björn-Erik WickholmOK Raseborg35:26+11:52
82Andrew LagoGöteborg-Majorna OK35:37+12:03
83Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK35:41+12:07
84Roland NotstamArboga OK35:49+12:15
85Martin GranlyLillomarka OL35:55+12:21
86Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb36:10+12:36
87Bo NorrmanKjula IF36:23+12:49
87Björn-Ove PetterssonAttunda OK36:23+12:49
87Jan-Olof BäckOK Djerf36:23+12:49
90Torbjörn FalkVimmerby OK36:29+12:55
91Jens BeironSkattkärrs SOK36:32+12:58
92Ronny NordgrenSundbybergs IK36:35+13:01
93Roland NorellSöders-Tyresö36:40+13:06
94Veli-Matti LähdesmäkiRasti-Hyry36:42+13:08
95Mats LagerbladIFK Mora OK36:48+13:14
96Gunnar ErikssonSödertälje-Nykvarn OF37:00+13:26
97Mats RosanderFinspångs SOK37:07+13:33
98Stig LarssonGöteborg-Majorna OK37:08+13:34
99Stefan NordmarkSöderhamns OK37:12+13:38
100Anders MattssonOK Älvsjö-Örby37:14+13:40
101Anders JohanssonHestra IF37:25+13:51
101Björn AlpbergAlmby IK37:25+13:51
103Torbjörn TrondsetNynäshamns OK37:35+14:01
103Jari PöyhönenIFK Lidingö SOK37:35+14:01
105Bjørn-Inge SkageGneist37:39+14:05
106Per-Olov SjöströmVästerås SOK38:14+14:40
107Rimantas DauderisOK Labirintas38:22+14:48
108Per EdenhamnLänna IF38:32+14:58
109Mons Kr. LøvfaldNydalens SK38:33+14:59
110Hans GarmerGöteborg-Majorna OK38:38+15:04
111Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna38:39+15:05
112Ulf AnderssonGöteborg-Majorna OK38:50+15:16
113Harald ØstbyeElverum OK38:56+15:22
114Göran IvaresOK Södertörn39:00+15:26
115Ilkka OjapaloRajamäen Rykmentti39:12+15:38
116Anders AxelssonTrollhättans SOK39:21+15:47
117Torbjörn AronssonGöteborg-Majorna OK39:26+15:52
118Kyrre ThalbergLunds OK39:27+15:53
119Raino LampinenHelsingin Suunnistajat39:46+16:12
120Christer KarlssonBoxholm-Mjölby OL39:52+16:18
121Kjell-Erik KristiansenIndre Østfold OK39:56+16:22
122Sten SegerslättSkåneslättens OL40:01+16:27
123Tommy JohnssonOK Nackhe40:04+16:30
124Tomas AnderssonOK Tor40:06+16:32
125Hallvard BergIL Tyrving40:12+16:38
126Kari LaukkarinenTuusulan Voima-Veikot40:20+16:46
127Ulf LindbergBoxholm-Mjölby OL40:27+16:53
128Torbjörn LöfvingMullsjö SOK40:39+17:05
129Jan-Peter NivaYlläksen Rasti40:43+17:09
130Håkan TholerudÖvertorneå IF40:55+17:21
131Anders JohanssonLunds OK41:01+17:27
132Håkan GustafsonEskilstuna OL41:04+17:30
133Peter YlsöbäckKjula IF41:15+17:41
134Bo BörjessonStorviks IF41:20+17:46
135Ulf HamreforsVästerås SOK41:42+18:08
135Miloslav PruchaOK JISKRA NOVY BOR41:42+18:08
137Per-Arne ForsbergTullinge SK41:45+18:11
138Stefan BolligerOLV Baselland41:47+18:13
139Tomas HolmbergTumba-Mälarhöjden OK42:08+18:34
140Kyösti KukonlehtoValkeakosken Haka42:12+18:38
141Oswald MerzOLG Rymenzburg42:21+18:47
142Gunnar KarlssonMålilla OK42:31+18:57
143Henrik KarlssonKuusankosken Urheiluseura42:33+18:59
144Bjørn Victor LarsenKongsberg OL42:58+19:24
145Thor Inge TollehaugEiker OL43:00+19:26
146Michael KarlssonOK P443:25+19:51
147Anders SpånérGöteborg-Majorna OK43:58+20:24
148Stefan SundeliusJärfälla OK44:00+20:26Ladda ner rutt i gpx-format
149Gert PetterssonLunds OK44:04+20:30
150Ronald AnsorgeSV Robotron Dresden44:27+20:53
151Björn EngströmLustens OK44:35+21:01
152Håkan SvedhemUlricehamns OK44:50+21:16
153Lasse PedersenGöteborg-Majorna OK44:55+21:21
154Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF45:00+21:26
155Glenn WiderströmOK Ravinen45:07+21:33
155Harald KnutsenGävle OK45:07+21:33
157Göran OlesundOK Landehof45:20+21:46
158Peter ValterssonAnderstorps OK45:50+22:16
159Anders ÅbergSkåneslättens OL46:14+22:40
160Arne SääfGudhems IF46:19+22:45
161Kent NeroMullsjö SOK46:33+22:59
162Jan TheysOMEGA46:42+23:08
163Frede ScheyeHerlufsholm OK46:50+23:16
164Peter EklövOK Linné46:51+23:17
165Jan SveideIF Hagen47:07+23:33
166Peter LundbergJärfälla OK48:03+24:29
167Ulf CarlssonOK Roslagen48:31+24:57
168Philippe ClapuytASUB Orientation50:22+26:48
169Anders AbrahamssonGammelstads IF50:36+27:02
170Lars RunessonOK Vivill50:42+27:08
171Per HanssonHärnösands OK51:54+28:20
172Kari VainioTurun Metsänkävijät52:31+28:57
173John F. HofossHadeland OL53:11+29:37
174JanOla OlssonOK Kompassen53:41+30:07
175Svend-Erik MunckHerlufsholm OK54:18+30:44
176Roy GjerdingOK Moss55:32+31:58
177Ton LangerakJärfälla OK56:45+33:11
178Anders JakobssonOK Södertörn56:53+33:19
179Esko StadigSK Trim/Virsbo57:35+34:01
180François CoulierCS Pertuis57:44+34:10
181Ivar LindsethRingerike OL58:09+34:35
182Terkel Knudsen GydesenOK Melfar59:15+35:41
182Kean WilliamsCascade OC59:15+35:41
184Martin CarlsonTolered-Utby Ol-klubb59:18+35:44
185Henrik BodingIFK Lidingö SOK1:00:26+36:52
186Hans WestmanVästerås SOK1:02:58+39:24
187Jonas JerlinFrölunda OL1:03:08+39:34
188Lennart StenssonHelsingborgs SOK1:04:18+40:44
189Kjell HolmDalaportens OL1:09:38+46:04
190Vital PeetersK.O.L. Belgium1:10:24+46:50
191Gerhard KoiserHSV OL Wiener Neustadt1:15:52+52:18
192Bjørn Erik JohnsenByåsen IL1:16:39+53:05
193Mats LindeOK Linné1:21:39+58:05
194Anders BirgerssonVisborgs OK1:29:28+1:05:54
Petteri HirvonenTurun Metsänkävijätej godkänd
Kenneth PetterssonJärfälla OKej godkänd
Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OLej start
Ulf HylanderNyköpings OKej start
Martin EickhoffSävedalens AIKej start
Tore ErikssonArvidsjaurs OKej start
Krister KarlssonOK Nackheej start
Egil RundbergetNydalens SKej start
Trond Svanöe-HafstadSteinkjer OKej start
Anders ÖhrmanWaxholms OKej start
Björn FränkelFK Snapphanarnaej start
Kjell KlarSäterbygdens OKej start
Torbjörn AlmgrenGöteborgs SKej start
Bengt JohanssonOK Tyrej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser