Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 4

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H60 Kort

4 090 m, 197 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Arnfinn PedersenGjø-Vard OL31:53
2Lennart KalénSOK Viljan32:23+0:30
3Kjell BomanSöderhamns OK32:33+0:40
4Osmo SivenÄhtärin Urheilijat33:13+1:20
5Algirdas SalkauskasAlfta-Ösa OK33:40+1:47
6Leif CarlssonSOK Viljan33:46+1:53
7Roland JosefssonIFK Hedemora OK34:12+2:19
8Mats SandewallUmeå OK35:08+3:15
9Mats HedbergÅrsunda IF35:13+3:20
10Kurt NilssonOK Hierne35:54+4:01
11Roger ThörnOK Vilse 8736:31+4:38
12Kent GranqvistVästerviks OK37:19+5:26
13Mats HemströmGävle OK37:22+5:29
14Ola NyqvistOK Södertörn37:32+5:39
15Geir Holm GundersenIF Sturla37:37+5:44
16Mats StrandhagenGöteborg-Majorna OK37:41+5:48
17Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF37:45+5:52
18Ulf PetersonKungälvs OK37:46+5:53
19Sune ÅkessonOckelbo OK37:53+6:00
20Gunnar SkoglundLjusne-Ala OK37:58+6:05
21Jan-Eric HellgrenNorbergs OK38:12+6:19
22Lars JanlövIF Åland38:17+6:24
23Leif JohanssonKexholms SK38:20+6:27
24Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL38:38+6:45
25Tapani ValonenKarkki-Rasti38:53+7:00
26Stefan ElmquistTenhults SOK38:58+7:05
27Leif JohanssonOK Milan39:05+7:12
28Mats LandquistKöping-Kolsva OK39:20+7:27
29Torbjörn BergmanSnättringe SK39:22+7:29
30Reijo KorhonenHaninge SOK39:29+7:36
31Nils-Olof BodinAlmby IK39:47+7:54
32Tjelvar OtterbjörkUmeå OK40:08+8:15
33Leif SvangrenGotlands Bro OK40:19+8:26
34Per-Olov JemtOK Hammaren40:23+8:30
35Anders KärrströmTullinge SK40:28+8:35
36Bror WidénUddevalla OK40:29+8:36
37Hans EkbergTrollhättans SOK40:41+8:48
38Leif StrandbergSkogslöparna41:02+9:09
39Lennart SmedenmarkRonneby OK41:04+9:11
40Thomas HjertFalköpings AIK OK41:11+9:18
41Svante SandbergSödertälje-Nykvarn OF41:12+9:19
42Arne SvärmOK Gisle41:14+9:21
43Lars EkbergTrollhättans SOK41:23+9:30
44Lennart KarlssonUmeå OK41:44+9:51
45Stig LundströmSöderhamns OK41:47+9:54
46Per-Olof LarssonHestra IF41:48+9:55
47Lennart JakobssonTibro OK42:02+10:09
48Seth PerssonFältjägarnas IF42:10+10:17
49Bo ÖsterbackaIF Minken42:16+10:23
50Hans TrofastTenhults SOK42:18+10:25
51Thomas AlmqvistVästerviks OK42:33+10:40
51Stefan ÖbergOK Milan42:33+10:40
53Curt RahlénOK Ravinen42:44+10:51
54Thomas AlmqvistKarlskrona SOK42:48+10:55
55Anders EkGävle OK42:54+11:01
56Åke JohanssonRydboholms SK43:00+11:07
57Tommie OlssonVisborgs OK43:22+11:29
58Göran DoyleSundbybergs IK43:28+11:35
59Leif WadmanKöping-Kolsva OK43:36+11:43
60Bengt JohanssonOK Alehof43:48+11:55
61Mats HastadFellingsbro GOIF43:51+11:58
62Jan-Åke EmilssonGudhems IF43:52+11:59
63Anders SilvemarkDalaportens OL44:02+12:09
64Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby44:03+12:10
65Leif SellingHärnösands OK44:07+12:14
66Dan WidercrantzOK Skärmen44:37+12:44
67Per SalgårdLidköpings VSK44:39+12:46
68Barry OldsCornwall OC44:50+12:57
69Mikko EskolaTampereen Pyrintö45:08+13:15
70Tommy WesterbergIF Hagen45:17+13:24
71Kjell ViklundHofors OK45:19+13:26
72Peter BrunnbergVallentuna-Össeby OL45:28+13:35
73Rolf EmlénVittjärvs IK45:44+13:51
74Christer EngmanForsa OK45:47+13:54
75Stefan HermanssonTenhults SOK45:53+14:00
76Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF45:57+14:04
77Lars-Gunnar FalkIFK Lidingö SOK45:59+14:06
78Tommy RoosFalköpings AIK OK46:05+14:12
79Sten-Olof JohanssonÅmåls OK46:09+14:16
80Jan DanielssonKalmar OK46:13+14:20
81Hemmo AhokoivuSK Pohjantähti46:19+14:26
82Erik GrøndalenHamar OK46:37+14:44
83Odd OlssonUddevalla OK46:59+15:06
84Anders AlamaaIK Vikings OK47:09+15:16
85Tore StensethLøten o-lag47:11+15:18
85Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK47:11+15:18
87Per ArnellMarkbygdens OK47:20+15:27
88Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK47:32+15:39
89Anders WallnerOK Pan-Kristianstad47:36+15:43
90Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK47:37+15:44
91Mats WickbomOK Linné47:47+15:54
92Per LindgrenIK Hakarpspojkarna47:53+16:00
93Ingmar AnderssonOK Nolaskogsarna47:55+16:02
94Arne BogrenOK Vivill48:14+16:21
94Christer LudvikTurebergs IF48:14+16:21
96Lars DahlqvistStorviks IF48:27+16:34
97Torgny JohanssonBjörkfors GOIF48:38+16:45
98Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK48:45+16:52
99Thomas PeterssonIK Hakarpspojkarna48:49+16:56
100Bengt JonssonHestra IF49:00+17:07
101Stefan AdolfssonOK Bävern49:20+17:27
102Harald VoldenHamar OK49:22+17:29
103Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL49:30+17:37
104Isidor SchilligerOLG Rymenzburg49:42+17:49
105Göran ReinholdssonJärfälla OK49:43+17:50
106Sven-Arne StridÖsterfärnebo IF49:50+17:57
107Ove JanssonSundsvalls OK49:56+18:03
108Bo JanssonStigmännen Karlshamns OK50:05+18:12
109Per MolinSödertälje-Nykvarn OF50:07+18:14
110Christer SegerquistGävle OK50:25+18:32
111Stellan HäggbrinkBerga SOK50:40+18:47
112Lars-Göran PetterssonSOK 6850:41+18:48
113Lars Göran KillanderHästveda OK50:46+18:53
114Bo DavidssonSolna OK51:11+19:18
115Sven-Erik BodinGällstadbygdens SOK51:22+19:29
116Lars JohanssonMalmö OK51:26+19:33
117Göran ErikssonLustens OK51:37+19:44
118Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL51:48+19:55
119Mats IngvarssonOK Vilse 8751:51+19:58
119Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK51:51+19:58
121Mats LiljaOK Enen52:01+20:08
122Lennart PerssonSöderhamns OK52:04+20:11
123Anders RunanderTrosabygdens OK52:26+20:33
124Bernt GustafssonVästerbergslagens OL52:56+21:03
125Ulf LundströmHaninge SOK53:27+21:34
126Lars EklundVäxjö OK53:35+21:42
127Egil KarlsenAskøy O-Lag53:39+21:46
128Roland DahlmanMalmö OK53:42+21:49
129Rudolf BrogrenKungälvs OK53:43+21:50
130Robert GustafssonVisborgs OK53:44+21:51
131Peder WickströmArboga OK53:52+21:59
132Leif Roger HultgreenRingerike OL53:59+22:06
133Kent KarlssonSödertälje-Nykvarn OF54:05+22:12
134Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad54:07+22:14
135Hans-Olof CarlsénHagaby GoIF Örebro54:30+22:37
136Kjell EhrencronaIFK Göteborg54:35+22:42
136Roger NorinVittjärvs IK54:35+22:42
138Sören KarlssonMullsjö SOK54:37+22:44
139Roland MattssonOK Skärmen54:48+22:55
140Roar SætabergetLunderseter IL54:55+23:02
141Kjell EnarssonÖstersunds OK55:13+23:20
142Stein ØdegårdOL Tønsberg og Omegn55:38+23:45
143Lars BlombergGammelstads IF55:40+23:47
144Fredrik OdelbergIK Ymer55:58+24:05
145Jens TörnmarckAskersunds OK56:26+24:33
146Urban EngströmVittjärvs IK56:48+24:55
147Dag KristensenOK Skeidi56:55+25:02
148Torbjörn SandebäckÅlems OK58:00+26:07
149Peter LarssonTrollhättans SOK58:09+26:16
150Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK58:16+26:23
151Jan BednarSK UP Olomouc58:21+26:28
152Johan WedlinSävedalens AIK58:42+26:49
153Bengt SvedjebySkattkärrs SOK59:01+27:08
154Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna59:20+27:27
155Pertti SimolaEspoon Suunta59:42+27:49
156Lars-Peter JohnssonSelånger SOK59:47+27:54
157Jan BergströmGrycksbo IF OK59:50+27:57
158Kjell-Arne HenninenByåsen IL59:56+28:03
159Ingvar AnderssonOK Amne59:58+28:05
160Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF1:00:24+28:31
161Bo KarlssonKatrineholms OK1:00:25+28:32
162Clyde PerssonLjungskile FK1:00:48+28:55
163Åke HuleforsSträngnäs-Malmby OL1:01:34+29:41
164Ferdinand HansesSV Eintracht Neuenkirchen1:01:35+29:42
165Kent SöderlundSelånger SOK1:02:25+30:32
166Göran SvenssonOK Roxen1:02:44+30:51
167Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:03:07+31:14
168Les HuntBAOC1:03:47+31:54
169Göran BerggrenLjungskile FK1:05:48+33:55
170Torgny OttossonOK Torfinn1:07:14+35:21
171Jan-Åke AnderssonOK Denseln1:07:20+35:27
172Kent IvarssonOK Skogshjortarna1:07:33+35:40
173Håkan ErikssonUmeå OK1:07:34+35:41
174Jacob Hård af SegerstadOK Södertörn1:10:55+39:02
175Kenneth OlssonStora Tuna OK1:11:23+39:30
176Thord EkströmTrollhättans SOK1:11:27+39:34
177Bengt-Erik GranatVästerbergslagens OL1:11:29+39:36
178Ingemar CarlssonSävedalens AIK1:12:10+40:17
179Åke GustafssonBergnäsets AIK1:13:18+41:25
180Åke JohannessonTrollhättans SOK1:14:01+42:08
181Christer NorénArvidsjaurs OK1:14:28+42:35
182Ove KarlssonJärfälla OK1:14:46+42:53
183Richard BengtssonLunds OK1:16:07+44:14
184Ingemar LennartssonSOK Viljan1:16:11+44:18
185Per-Erik NyströmRånäs OK1:16:34+44:41
186Göran WallentinssonOK Denseln1:16:57+45:04
187Tord ÅhlgrenArboga OK1:18:22+46:29
188Lars LarssonSjövalla FK1:24:44+52:51
189Liam OBrienCorkO1:27:32+55:39
190Peter SundSundbybergs IK1:41:51+1:09:58
191Manfred RottensteinerGO Harzberg / Bad Voeslau2:19:42+1:47:49
Stefan CarlssonSOK Viljanej godkänd
Odd NysæterRingsaker OKej godkänd
Karl-Gustav HagelbergÅmåls OKej godkänd
Stig ErikssonTierps SOKej godkänd
Gert IvarssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Christer JohanssonLinköpings OKej godkänd
Stefan BlomgrenHagaby GoIF Örebroej start
Tor-Olof BlomsterIF Ålandej start
Benny HoffmanGudhems IFej start
Bo HåkanssonIFK Göteborgej start
Per-Ola JohnssonOK Kullingshofej start
Kjell LidholmIFK Hedemora OKej start
Claes LinseforsLunds OKej start
Håkon MortenElverum OKej start
Anders RensgardOK Renenej start
Fritjof SandstadFrol ILej start
Jan SvenssonOK Tyrej start
Anders VinbladHagaby GoIF Örebroej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser