Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 4

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H65 Kort

3 670 m, 189 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Anders WindlingHärnösands OK33:19
2Ola KarlssonStorviks IF33:59+0:40
3Hans-Gösta BernhardMariestads FK34:26+1:07
4Yngve NilssonOK Gipen34:43+1:24
5Vidar LöfvingTibro OK35:30+2:11
6Lars-Ivar SvenssonRehns BK35:48+2:29
7Göran ForsbergNyköpings OK36:02+2:43
8Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOK36:16+2:57
9Sven Bergström TrolinForsa OK36:24+3:05
10Lars EklundForsa OK36:59+3:40
11Lars GustafssonOK Gränsen37:20+4:01
12Göran DavidssonOK Klemmingen37:35+4:16
13Veikko TolkkinenSotkamon Jymy38:06+4:47
14Mats OlssonSkåneslättens OL38:38+5:19
15Stanislav LesnikovAzimuth-SPB38:49+5:30
16Harald SlotteOK Botnia38:56+5:37
17Sten Åke VedinSelånger SOK38:58+5:39
18Per-Åke HullAlmby IK39:04+5:45
19Hans ÖbergOK Hällen39:17+5:58
20Arvid GalborgenEds SK39:27+6:08
21Hans GottfridssonTorsås OK39:35+6:16
22Eje DahlLaxå OK39:49+6:30
23Ernst KläyOLG Huttwil40:01+6:42
24Gunnar EnbergMålilla OK40:04+6:45
25Jan-Olof NybergIK Hakarpspojkarna40:16+6:57
26Gösta ErikssonFK Friskus-Varberg40:35+7:16
27Claes MartinssonFinspångs SOK40:40+7:21
28Mats KågesonGöteborg-Majorna OK40:42+7:23
29Torbjörn DanielssonOK Hammaren40:46+7:27
30Leif BerggrenNAIS Orienteringsklubb40:53+7:34
30Inge HultmanKovlands IF40:53+7:34
32Stig JohanssonHelsingborgs SOK41:12+7:53
33Knut-Åke HallebroOK Klemmingen41:21+8:02
34Christer ElfsbergKristinehamns OK41:29+8:10
35Anders RobertssonAlmby IK41:33+8:14
36Pierre AlménIBM-Klubben41:51+8:32
37Peter HagströmTjalve IF Norrköping42:04+8:45
38Stig NilssonOK Djerf42:11+8:52
39Rune EliassonFalkenbergs OK42:21+9:02
40Lennart LindgrenOK Järnbärarna42:23+9:04
41Magnus HaraldssonGustavsbergs OK42:33+9:14
42Clas-Göran HerrgårdTäby OK43:01+9:42
43Håkan LööfMariestads FK43:09+9:50
44Håkan LundmarkLångvikens OK43:48+10:29
45Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL43:50+10:31
46Torbjörn BlombergDalaportens OL43:54+10:35
47Per VåtzBoxholm-Mjölby OL44:20+11:01
48Ulf PerssonAnderstorps OK44:26+11:07
49Paul SkjakerHadeland OL44:29+11:10
50Josef HåkanssonOK Skärmen44:35+11:16
51Arve SmestadLøten o-lag44:53+11:34
52Mats IvermarkSäffle OK45:08+11:49
53Sven Erik SundinSelånger SOK45:26+12:07
54Christer GillenäsKristinehamns OK45:28+12:09
55Karl Ivar JönssonÅrsunda IF45:36+12:17
56Kent JogelandIK Ymer45:39+12:20
57Connie RoslundHässleholms OK45:46+12:27
58Stanley MattssonIK Uven46:05+12:46
59Christer JanssonHagaby GoIF Örebro46:16+12:57
60Lars HogedalVänersborgs SK46:22+13:03
61Yngve PetterssonLinköpings OK46:39+13:20
62Ove HemmingssonBrunflo IF46:40+13:21
63Karl WegerfeltGarphyttans IF46:42+13:23
64Bengt Ale LundbergÄrla IF46:49+13:30
65Anders KumlinIK Ymer47:02+13:43
66Lars MaxénTimrå SOK47:07+13:48
67Tommy ErikssonTullinge SK47:09+13:50
68Olle KlarströmRehns BK47:41+14:22
69Börje WahlgrenSundbybergs IK47:42+14:23
70Lars LarssonOK Frisene47:43+14:24
71Göran JohanssonIK Gandvik47:52+14:33
72Torgny PetterssonMarkbygdens OK48:11+14:52
73Thord ErikssonHagaby GoIF Örebro48:14+14:55
74Jon FlordalLjusdals OK48:27+15:08
75Lennart MartinssonOK Tyringe48:31+15:12
76Karl-Erik PetterssonSOK Viljan48:37+15:18
76Sten HelmertzFrölunda OL48:37+15:18
78Ulric CarlssonIFK Lidingö SOK48:46+15:27
78Bendy WallinTrosabygdens OK48:46+15:27
80Jan PerssonYstads OK49:04+15:45
81Per ElfströmÅrsunda IF49:10+15:51
82Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK49:16+15:57
83Göran SvärdOK Klemmingen49:27+16:08
84Ernst Ove EkKöping-Kolsva OK49:48+16:29
85Torbjörn LageHelsingborgs SOK49:51+16:32
85Christer MartinssonEmmaboda Verda OK49:51+16:32
87Bengt BjörkÅrsunda IF49:58+16:39
88Karl-Axel EngströmOK Orion50:07+16:48
88Anders JohanssonVäxjö OK50:07+16:48
90Tomas GöranssonIK Ymer50:58+17:39
91Per-Erik WåhlbergOK Linné51:06+17:47
92Leif MalmquistOK Tor51:57+18:38
93Robert LarssonHagaby GoIF Örebro52:00+18:41
94Göran EklundTrosabygdens OK52:02+18:43
95Leif Erik  KarlssonRånäs OK52:03+18:44
96Larseric LarssonDegerfors OK52:21+19:02
97Kjell JanssonOK Måsen52:28+19:09
98Roger HargreavesCornwall OC52:36+19:17
99Chip LundströmFrösö IF53:09+19:50
100Terje MalmHamar OK53:11+19:52
101Tommy Per Enar LandegrenTurebergs IF53:15+19:56
102Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK53:23+20:04
103Kurt JohanssonFalköpings AIK OK53:24+20:05
103Sven-Olof JohanssonVaggeryds SOK53:24+20:05
105Kurt JohanssonOK Gisle53:25+20:06
106Åke KarlssonAlvesta SOK53:26+20:07
107Kenneth MarmelidVästerviks OK53:34+20:15
108Mats ElofssonHerrljunga SK Skid o OL53:37+20:18
109Hans-Erik ErikssonGävle OK53:49+20:30
110Anders StenbackBromma-Vällingby SOK54:24+21:05
111Karl-Göran WahlströmAlmby IK54:29+21:10
112Jan HammarbergSundsvalls OK54:36+21:17
113Anders MohlinIK Stern55:00+21:41
114Bo ErikssonKöping-Kolsva OK55:50+22:31
115Tom BrantheimÖstersunds OK56:12+22:53
116Svein GrønhovdModum O-lag56:32+23:13
117Anders KjellLinköpings OK56:50+23:31
117Hans LarssonHässleholms OK56:50+23:31
119Staffan BrobergIF Marin Väst57:26+24:07
120Willy OlssonOK Skogsfalken57:47+24:28
121Per-Erik CarleniusKatrineholms OK57:58+24:39
122Östen BomanSöderhamns OK58:04+24:45
123Gunnar HedbergÖstersunds OK58:08+24:49
124Eero KattilakoskiKaustisen Pohjan-Veikot58:28+25:09
125Göran AbelHärnösands OK58:53+25:34
126Christer EngmanLunds OK58:55+25:36
127Göran LitzellOK Kullingshof58:58+25:39
128Sven Erik JönssonOK Tyringe59:17+25:58
129Torbjörn HellquistTullinge SK59:40+26:21
130Åke SjöbergOK Gränsen59:42+26:23
131Olov SöderqvistDalaportens OL59:46+26:27
132Lennart LagerströmGustavsbergs OK1:00:38+27:19
133Jörgen AhlqvistSundbybergs IK1:01:30+28:11
134Lars WisellFagersta OK1:01:34+28:15
135Sven-Åke WindahlGävle OK1:01:45+28:26
136Tommy PetersonHelsingborgs SOK1:02:11+28:52
137Bo SegerEskilstuna OL1:02:14+28:55
138Göran FriskAttunda OK1:02:19+29:00
139Svenåke SvenssonSnättringe SK1:02:52+29:33
140Fred ÅhlundOK Klemmingen1:02:59+29:40
141Rolf HultmanVaggeryds SOK1:03:17+29:58
142Jan BartnikAmager OK1:03:40+30:21
143Ingvar JohnssonVärend GN OL1:03:58+30:39
143Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK1:03:58+30:39
145Sven Erik FrickFK Göingarna1:04:20+31:01
146Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna1:05:11+31:52
147Olof OrsOrsa IF OK1:05:13+31:54
148Gunnar RåbergOK Tyr1:05:15+31:56
149Börje MüllerKristinehamns OK1:05:20+32:01
150Per  GustavssonOK Roxen1:05:58+32:39
151Lars-Olof RönnqvistOK Löftan1:06:01+32:42
152Olle GardellVisborgs OK1:07:37+34:18
153Per HedmanÖstersunds OK1:07:48+34:29
154Jan-Erik NilssonYstads OK1:08:03+34:44
155Stig AdolfssonOK Bävern1:08:10+34:51
156Bertil MäkinenOK Hammaren1:08:15+34:56
157Per-Olof EinarssonFagersta OK1:08:20+35:01
158Bernt LöfkvistBjursås OK1:08:21+35:02
159Anders HolmbergLindebygdens OK1:10:35+37:16
160Lennart VessbergAvesta OK1:11:07+37:48
161Anders MorellIFK Kiruna1:11:17+37:58
162Bo GustafssonKristinehamns OK1:11:39+38:20
163Centh PåledalSträngnäs-Malmby OL1:11:43+38:24
164Kaare HanssonMalmö OK1:12:12+38:53
165Uno AdolfssonIBM-Klubben1:12:29+39:10
166Olof AnderssonIF Rigor1:12:33+39:14
167Sven-Erik KempeOK Hammaren1:12:38+39:19
168Kenneth AnderssonValbo AIF1:13:20+40:01
169Mats KlingvallUmeå OK1:15:13+41:54
170Åke HellmanOK Södertörn1:15:53+42:34
171Göran LarssonOK Kompassen1:19:25+46:06
172Johan KockRehns BK1:20:22+47:03
173Stanley HolmerIFK Mora OK1:22:33+49:14
174Roland NilssonOK Kompassen1:29:47+56:28
175Åke PerssonOK Bävern1:30:56+57:37
176Ingmar TykessonRävetofta OK1:31:10+57:51
177Bo KlamfeltTibro OK1:34:15+1:00:56
178Bo W LarssonVäxjö OK1:35:00+1:01:41
179Lars AnderssonHalmstad OK1:39:08+1:05:49
Christer EngstrandRehns BKej godkänd
Per-Åke AnderssonVäxjö OKej godkänd
Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburgej godkänd
Sven Olle SöderbergOK Skogsfalkenej godkänd
Roger EngstedtDalaportens OLej godkänd
Christer NilssonKarlskrona SOKej godkänd
Carl CarlinSöders-Tyresöej godkänd
Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Henrik NylundIK Falkenej godkänd
Bengt SöderqvistDalaportens OLej godkänd
Steinar MariussenElverum OKej start
Björn AhrlingSvaide Roma SOKej start
Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IFej start
Gunnar ErikssonGotlands Bro OKej start
Kent ErikssonLerums SOKej start
Anders JohannessonVäsby OKej start
Curt JonassonSkutskärs OKej start
Bernt-Ove KarlssonFK Finnej start
Dan KrantzIK Gandvikej start
Lennart NilssonYstads OKej start
Bertil NordinSkogslöparnaej start
Sven ReteliusOK Tisarenej start
Bo TuressonOK Bävernej start
Knut WikstrømRingsaker OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser