Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 4

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

Open 7

2 960 m, 383 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Stefan DjurstedtEksjö SOK19:56
2Kari EnckellSödertälje-Nykvarn OF21:08+1:12
3Rickard JakobssonEksjö SOK21:52+1:56
4Per A BengtssonOK Tyr22:08+2:12
5Daniel NilssonSkåneslättens OL22:15+2:19
6Olle SkogTullinge SK22:27+2:31
7Maria BergfältDomnarvets GOIF22:49+2:53
8Ulf HolstenHestra IF22:52+2:56
8Henrik PetterssonOK Milan22:52+2:56
10Klara DjerfLerums SOK23:09+3:13
11Mikael GruddStora Tuna OK23:15+3:19
12Henrik SundblomRånäs OK23:27+3:31
13Patrik NilssonEksjö SOK24:00+4:04
14Karine VestölVegårshei IL24:05+4:09
15Thomas  FrickFK Göingarna24:08+4:12
16Karin StålAvesta OK24:10+4:14
17Gustav AnderssonRembo IK24:12+4:16
18Per-Erik ModigSöderhamns OK24:23+4:27
18Brage KeiseråsIL Leik24:23+4:27
20Peter EdmanKorsnäs IF OK24:37+4:41
21Torbjörn SöderlundLeksands OK25:40+5:44
22Sten-Olof MatssonLeksands OK25:45+5:49
23Viktor ThorssonRyda SK25:52+5:56
24Johanna ErikssonÅmåls OK25:53+5:57
25Anita WehlinSkogspojkarnas OK25:55+5:59
26Åsa LindqvistBorås26:11+6:15
27Ulf IsacssonOK Linné26:16+6:20
28Jonatan LageOK Hällen26:31+6:35
29Peter SahlinNässjö OK26:32+6:36
30Alice AxelssonIK Hakarpspojkarna26:54+6:58
31Erling OlofssonSkellefteå OK26:56+7:00
32Fredrik GranholmSundsvalls OK27:19+7:23
33Henning JordheimVang OL27:20+7:24
34Christer LindellLinköpings OK27:21+7:25
35Bo LindqvistHästra IF27:24+7:28
36Anders PayerlArboga OK27:28+7:32
37Peter WallentinLerums SOK28:00+8:04
38Petter AnderssonStenungsunds OK28:01+8:05
38Andreas StenmarkFrösö IF28:01+8:05
40Tomas CarlssonÅmåls OK28:13+8:17
41Amanda MellerdalKils OK28:34+8:38
42Bo HultgrenOK Njudung28:51+8:55
43Johan HerbstVästerås SOK28:54+8:58
44Tobias Olofsson BierfeldtÄrla IF28:58+9:02
44Sara NordahlIFK Mora OK28:58+9:02
46Lennart PerssonHorndals IF29:05+9:09
47Leif CelanderKristinehamns OK29:07+9:11
48Ludvig ForslundLinköpings OK29:23+9:27
49William LindblomStigmännen Karlshamns OK29:27+9:31
50Juha HaajanenSK Pohjantähti29:31+9:35
51Oscar GustavssonOK Bävern29:41+9:45
51Sanna SavolainenHiidenkiertäjät29:41+9:45
53Christina KarlssonOK Tor29:46+9:50
54Sven GranathTjällmo-Godegårds OK29:48+9:52
55Josefine AhlbäckOK Milan29:49+9:53
56Annika PalmSolna29:52+9:56
57Viktoria AhlströmEmmaboda Verda OK29:56+10:00
58Pär EvsellOK Letstigen29:57+10:01
59Robert PerssonFK Herkules30:03+10:07
60Isak HasselvoldGrue IL30:07+10:11
61Bengt LarssonBredareds IF30:16+10:20
62Boel RystedtSödertälje-Nykvarn OF30:29+10:33
63Emma SilvergrundLerums SOK30:37+10:41
64Bo PetterssonÖstgöta Helikopter SK & IF30:40+10:44
65Daniel TorstenssonGöteborgs SK30:44+10:48
66Linda LundbergOK Linné30:52+10:56
66Sofia HedbergStora Tuna OK30:52+10:56
68Linda AxelssonIK Uven30:54+10:58
69Per BaierTolered-Utby Ol-klubb30:55+10:59
69Emma LindellLinköpings OK30:55+10:59
71Björn NilssonRånäs OK31:02+11:06
72Jessica NilssonOK Tyr31:11+11:15
73Linda OlssonKöping-Kolsva OK31:13+11:17
74Josefine DahlstedtTjalve IF Norrköping31:23+11:27
75Leif GödeckeOK Tylöskog31:32+11:36
75Kenneth WåhlbergOK Kåre31:32+11:36
77Thomas ElofssonOK Njudung31:49+11:53
78Mats EricssonOK Skogshjortarna31:57+12:01
79Peter RidefeltOK Linné32:06+12:10
80Sofie Von FrenckellIFK Lidingö SOK32:11+12:15
81Jenny DanielssonVimmerby OK32:17+12:21
82Ella JohanssonTibro OK32:23+12:27
82Karin EriksenOLTönsberg32:23+12:27
84Emma ÖbergOK Hällen32:24+12:28
84Stefan JönssonIK Uven32:24+12:28
84Ole Gunnar SølbergIL Leik32:24+12:28
87Elin StrandhagenGöteborg-Majorna OK32:28+12:32
88Lars NordgrenEksjö SOK32:29+12:33
88Martina KarlssonStora Tuna OK32:29+12:33
88Elina GustafssonSäterbygdens OK32:29+12:33
91Margareta HofflanderGöteborg-Majorna OK32:37+12:41
92Lars RibbholmOK Njudung32:42+12:46
93Johan WallinSträngnäs-Malmby OL32:47+12:51
94Linnea RönnqvistOK Linné32:53+12:57
95Lars LundénAvesta OK33:01+13:05
96Amanda BohmanNybro OK33:05+13:09
97Johan GranathTjällmo-Godegårds OK33:07+13:11
98Josefin HanningOK Löftan33:10+13:14
99Torbjörn NilssonOK Dellen33:15+13:19
100Anna-Li JonssonSOK Viljan33:17+13:21
101Michaela KällstrandÅmåls OK33:20+13:24
102Kristina Wall JungbjerGöteborgs SK33:24+13:28
103Caroline LennartssonMarkbygdens OK33:27+13:31
104Stefan HammarFK Herkules33:28+13:32
105Tomas FridénOK Gränsen33:29+13:33
106Magnus HellströmÅmåls OK33:31+13:35
107Sune HagströmIK Falken33:33+13:37
107Mattias HolmströmÅmåls OK33:33+13:37
109Rasmus NordgrenOK Kåre33:37+13:41
110Lennart BjufströmSOK 6833:41+13:45
111Jonas AhlstedtÅmåls OK33:45+13:49
112Karin FreylandSOK Aneby33:52+13:56
113Hans JonhedKFUM Örebro OK33:54+13:58
114Stefan HornebrantTrollhättans SOK33:56+14:00
115Anna LarssonOK Landehof33:58+14:02
116Klaes OlofssonAnderstorps OK33:59+14:03
117Eva DahlOK Alehof34:04+14:08
117Thomas HoffRimbo SOK34:04+14:08
119Lars BorlidGöteborg-Majorna OK34:05+14:09
120Martin FrischknechtAlta OL34:13+14:17
121Mathias DuellBorås34:18+14:22
122Elinor LangeOK Ravinen34:24+14:28
123Steen PedersenJärpens SK34:25+14:29
124Daniel ForsbergGöteborg-Majorna OK34:27+14:31
125Mats DahlbergIFK Kiruna34:29+14:33
125Magnus OrdqvistKils OK34:29+14:33
127Mats KarlssonOK Vilse 8734:30+14:34
127Louise RolanderOK Pan Kristianstad34:30+14:34
127Viktor PerssonÄrla IF34:30+14:34
130Koji ChinoWanderers34:33+14:37
131Sofie KarlssonOckelbo OK34:41+14:45
132Therese RosendahlÄrla IF34:51+14:55
133Anna FagerströmIFK Göteborg34:58+15:02
134Karl-Henrik LindmarkRobertsfors IK35:08+15:12
135Gösta LindmanFinspångs SOK35:13+15:17
136Anton MånssonOK Orion35:14+15:18
137Therese LiljaRonneby OK35:16+15:20
138Maria MånssonOK Orion35:17+15:21
139Ida NiklassonVästerbergslagens OL35:21+15:25
140Carl-Christian SchmiterlöwHjobygdens OK35:25+15:29
140Frida RoosIF Thor35:25+15:29
140Björn HelgessonIK Jarl Rättvik35:25+15:29
143Kristin RamsellLeksands OK35:28+15:32
144Johnny RöstOK Storsjön35:31+15:35
145Christer RognellVallentuna-Össeby OL35:35+15:39
146Elsa VilhelmssonFalköpings AIK OK35:43+15:47
147Emma KarlssonOK Denseln35:47+15:51
148Petra JohanssonTrollhättans SOK35:48+15:52
149Daniel KempffHässleholms OK35:55+15:59
150Anna SchandlOK Södertörn36:04+16:08
151Tobias AnderssonGöteborg36:09+16:13
151Svante ForsbergOK Ravinen36:09+16:13
153Bo MagnussonKFUM Örebro OK36:10+16:14
154Lars-Åke PerssonGudhems IF36:12+16:16
155Sofie HagbergNyköpings OK36:13+16:17
156Teija LiponkoskiTampereen Pyrintö36:25+16:29
157Claes LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb36:27+16:31
158Ann-Sofie JärsenholtUlricehamns OK36:33+16:37
159Bjørn BaklidKonnerud IL36:35+16:39
160Allsing CarlssonOK Skogsvargarna36:41+16:45
161Jan AxelssonIK Uven36:44+16:48
162Mats KåbergKöping-Kolsva OK36:48+16:52
163Bodil AhlströmTrollhättans SOK36:51+16:55
164Ewa EdmanKorsnäs IF OK36:55+16:59
165Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF 37:02+17:06
166Anders PerssonOK Pan-Kristianstad37:03+17:07
167Annika PetterssonHagaby GoIF Örebro37:10+17:14
168Kerstin YngströmOK Löftan37:11+17:15
169Fredrik HofflanderGöteborg-Majorna OK37:12+17:16
170Anna OlssonIF Thor37:23+17:27
171Lisa HahlinOK Denseln37:27+17:31
172Peter BäckArboga OK37:28+17:32
173Anders NilssonHässleholms OK37:33+17:37
174Agneta BerlinTrollhättans SOK38:09+18:13
175Linda AllwoodKarlskrona SOK38:11+18:15
175linnea KvickFalun38:11+18:15
177Jan-Olov ÅkerstenIF Marin Väst38:15+18:19
178Elsa AnderssonÖlmstads IS38:27+18:31
179Leif BlomqvistBredareds IF38:36+18:40
180Kristina TedhamreSnättringe SK38:38+18:42
181Jonas PreiszLustens OK38:42+18:46
182Anna-Klara LindeborgOK Dellen38:43+18:47
183Christer SvenssonTibro OK38:46+18:50
184Elisabet WiksellStora Tuna OK38:58+19:02
185Kjell DanielssonOrnäs IK39:04+19:08
186Ulrika JanssonOK Kåre39:06+19:10
186Lovisa KnutssonBoxholm-Mjölby OL39:06+19:10
188Inger PetterssonIF Thor39:12+19:16
188Anders AnderssonOK Roto39:12+19:16
190Christian LindblomStigmännen Karlshamns OK39:26+19:30
191Emelie BokerudIF Rigor39:30+19:34
191Sara GarpenlundKFUM Örebro OK39:30+19:34
193Marie RönnestrandFrösö IF39:38+19:42
194Lars AlmSaltsjöbo39:43+19:47
195Ingrid SvenssonFinspångs SOK39:49+19:53
196Anna NilssonVästerbergslagens OL40:16+20:20
197Christina NilssonVästerbergslagens OL40:17+20:21
198Felix AnderssonHultsfreds OK40:21+20:25
199Emelie AnderssonHultsfreds OK40:27+20:31
200Henrik RosénLunds OK40:32+20:36
201Annie SvenssonLidköpings VSK40:36+20:40
202Karin HolmFalköpings AIK OK40:41+20:45
203Jenny RobertssonMålilla OK40:46+20:50
204Monica GabrielssonKorsnäs IF OK40:49+20:53
205Marit JobsFalun40:50+20:54
206Johan SvärdOK Tylöskog40:53+20:57
207Örjan Hallgren BäckstädeVisborgs OK40:56+21:00
208Elin GustafssonOK Gynge41:04+21:08
209Rolf JungbarkTjällmo-Godegårds OK41:06+21:10
210Alf JohanssonVäxjö OK41:12+21:16
211Maria NordströmKils OK41:17+21:21
212Caroline SjögrenKristinehamns OK41:19+21:23
213Aina SvenssonTibro OK41:37+21:41
214Sven-Erik GrundOK Roto41:49+21:53
215Anneli KjellanderGöteborg-Majorna OK41:53+21:57
216Karolina NybergKarlsbyhedens IK41:56+22:00
217Helene KvarnströmOK Tyr41:58+22:02
217Maria OlssonHägersta GF41:58+22:02
219Torgny LundkvistOK Tor42:02+22:06
220Oskar WallströmFalun42:07+22:11
221Karin Nilsson 42:14+22:18
222Diana MalaebAcademy 201642:31+22:35
223Susanne GrønTisvilde Hegn OK42:34+22:38
224Tomasz DrapellaVänersborgs SK42:51+22:55
225Malin ToresäterIK Uven43:10+23:14
226Anja JohanssonIF Marin Väst43:11+23:15
227Thomas BohmanNybro OK43:20+23:24
228Martina SundbergIFK Enskede43:39+23:43
229Minna LembergRasti-Jussit43:43+23:47
230Mikael HogréusOK Tor43:45+23:49
231Bernt NordinVK Uvarna43:48+23:52
232Kurt-Åke KarlssonSjövalla FK43:49+23:53
233Lars TorstenssonGöteborgs SK44:11+24:15
234Erik MöllerArboga OK44:19+24:23
235Christine LitzellOK Skogshjortarna44:20+24:24
236Jenny JohanssonKFUM Örebro OK44:33+24:37
237Jesper AnderssonUlricehamns OK44:35+24:39
238Kristin WiksellStora Tuna OK44:38+24:42
239Kerstin SvenssonTrollhättans SOK44:44+24:48
240Susanna CaleklintKarlskrona SOK44:47+24:51
240Thomas VinbladLunds OK44:47+24:51
242Tiina KainulainenHelsingin Suunnistajat44:51+24:55
242Mats FridénOK Gränsen44:51+24:55
244Doris DanielssonIstrums SK44:58+25:02
245Leif ÅkerblomStora Tuna OK44:59+25:03
246Carl LundkvistLänna IF45:02+25:06
247Leif SalinOK Tyr45:09+25:13
248Anders GöranssonArboga OK45:19+25:23
249Cecilia BerganderEksjö SOK45:21+25:25
250Linnéa SkogSkogsluffarnas OK45:25+25:29
251Espen TorsethGjø-Vard OL45:26+25:30
252Andreas HagströmIK Falken45:32+25:36
253Christian PayerlArboga OK45:35+25:39
254Lisa Åberg samorTjällmo-Godegårds OK45:38+25:42
255Kajsa AnderssonÖlmstads IS45:46+25:50
256Johanna ÖbergOK Hällen45:48+25:52
257Ronald FranssonÄrla IF45:54+25:58
258Helen NilssonHärlövs IF45:57+26:01
259Kristina BjörklundSOK Aneby46:00+26:04
260Elin PetterssonSurahammars SOK46:01+26:05
261PerOlof LundqvistRasbo IK46:25+26:29
262Caroline LängheimTullinge 46:26+26:30
263Björn LöfdahlHässleholms OK46:32+26:36
264Hanna TynongTullinge SK46:37+26:41
265Emma-Karin RehnmanVandrarringen46:52+26:56
266Anders OlarsLeksands OK46:59+27:03
267Johan AnderssonÖlmstads IS47:00+27:04
268Mats FrostOK Roslagen47:06+27:10
269Bengt StarkOK Milan47:08+27:12
270Jenny HolmströmSkogsluffarnas OK47:11+27:15
271Elisabeth LängheimTullinge SK47:17+27:21
272Karin WahlgrenSjövalla FK47:51+27:55
272Camilla JanssonVänersborgs SK47:51+27:55
274Daniel SjöbergOK Gränsen47:54+27:58
275Ing-Marie NyströmIF Thor47:56+28:00
276SARA HANSSONSundsvalls OK47:59+28:03
277Ellen DeschepperTrol Belgium48:31+28:35
278Anna GranathTjällmo-Godegårds OK48:35+28:39
279Nils-Erik WallinLycksele IF48:38+28:42
280Cecilia SibeckFalköpings AIK OK49:05+29:09
281Thomas SvedinBromma Vällingby SOK49:13+29:17
282Linnea FranssonÄrla IF49:17+29:21
283Håkan LarssonOK Älvsjö-Örby49:22+29:26
284Marie HåkanssonOK Kolmården49:44+29:48
285Linda HarlénKFUM Örebro OK50:15+30:19
286Ole-Johan VangenHamar OK51:04+31:08
287Hans AnderssonIK Gandvik51:19+31:23
288Eric HallqvistVänersborg SK51:26+31:30
289Uno PeterssonTorsås OK51:34+31:38
290Ingela KlintbergEksjö SOK51:36+31:40
291Pelle HöglundEksjö SOK51:41+31:45
292Anna AggeforsOK Ravinen51:44+31:48
293Rebecca RickardssonIKF Mora Ok51:50+31:54
294Åsa SvenssonOK Pan-Kristianstad52:00+32:04
295Marita HaglundBredareds IF52:20+32:24
295Stig ForsbergDalaportens OL52:20+32:24
297Gunnar WintherLeksand 52:27+32:31
298Lena JönssonLaholms IF OK53:01+33:05
299Lars-Erik TjäderIFK Mora OK53:03+33:07
300Ann-Kristin RundbergFK Friskus-Varberg53:07+33:11
300Per-Martin SvärdIK Vikings OK53:07+33:11
302Roland KarlssonSOK Träff53:17+33:21
303Lennart ErikssonOK Milan53:41+33:45
304Ulf BerglundKils OK53:58+34:02
305Eva HogréusOK Tor54:00+34:04
306Joachim GreterIK Stern54:12+34:16
307Irmgard FabianWAT.OL54:17+34:21
308Sture JohanssonOK Kullingshof54:35+34:39
309Johan HermanssonOK Letstigen54:37+34:41
310Emilia JohanssonOK Gisle54:48+34:52
311Hans GahlinHärnösands OK54:50+34:54
312Heléne CardellTimrå SOK55:22+35:26
313Inger SundinOK Landehof55:26+35:30
314Karin IvarssonHaninge SOK55:29+35:33
315Carina PerssonTumba-Mälarhöjden OK55:36+35:40
316Ulrika ThidemanOK Enen56:01+36:05
317Charlotta HollanderGällstadbygdens SOK56:20+36:24
317Kenneth KarlssonGällstadbygdens SOK56:20+36:24
319David LjungLessebo OK56:36+36:40
320Karin AlfredssonLudvika56:55+36:59
321Moa SvenssonTibro OK57:09+37:13
322Wu DongdongO-Skola Bi Dahlbom57:21+37:25
323Zhao HengkunO-Skola Bi Dahlbom57:23+37:27
324Hanna LindvallIK NocOut.se 58:15+38:19
325Anna AnderssonÖlmstads IS59:17+39:21
326ulf strömSaik59:19+39:23
327Anders FriströmSkarpnäcks OL59:33+39:37
328Roger TorlambIFK Mora59:40+39:44
329Arne FridmarVärmdö59:52+39:56
330Sven TörnkvistTormestorps IF1:00:03+40:07
331Anna-Karin FridmarGustavsbergs OK1:00:04+40:08
332Robert HåkanssonOK Kolmården1:00:21+40:25
333Kenneth JutheVimmerby OK1:00:28+40:32
334Elisabet LarssonOK Älvsjö-Örby1:00:41+40:45
335Margareta ValdemarssonKöping-Kolsva OK1:00:51+40:55
336Lasse BackIFK Mora OK1:00:57+41:01
337Lars AhlströmVästerås SOK1:01:22+41:26
338Svante JonassonHärnösands OK1:01:26+41:30
339Elisabeth JonassonHärnösands OK1:02:00+42:04
340Anna BeischerIK Uven1:02:08+42:12
341Anne ErikssonKFUM Örebro OK1:02:31+42:35
342Anna LiljegrenOK Kåre1:02:48+42:52
343Conny ThoressonAndrarums IF1:04:54+44:58
344Gustaf SchejaFrosta OK1:04:55+44:59
345Björn WinbergStenungsunds OK1:04:57+45:01
346Monica Lindquist MöllerSödertälje-Nykvarn OF1:05:47+45:51
347Bengt LindblomStigmännen Karlshamns OK1:05:54+45:58
348Oscar HjermOK Orion1:05:59+46:03
349Helena LindholmSundsvalls OK1:06:19+46:23
350Anette KlockarIFK Mora OK1:06:54+46:58
351Erik BjernulfSundbybergs IK1:07:22+47:26
352Marianne RutbergIFK Umeå1:07:52+47:56
353Cecilia VälijeesiöVästerås SOK1:08:21+48:25
354Elna RosénLunds OK1:08:26+48:30
355Eva RolanderOK Pan-Kristianstad1:08:30+48:34
356Kristin SwärdHadeland OL1:12:14+52:18
357Evelina EkelundMalmö OK1:12:31+52:35
358Alexandra EdengrenVallentuna-Össeby OL1:12:41+52:45
359Annika JohanssonOK Alehof1:12:56+53:00
360Toril B OlsenLillomarka OL1:15:17+55:21
361Louise WinqvistOK Djerf1:17:11+57:15
362Ali EL AhmadVänersborg SK1:20:09+1:00:13
363Erika HedbergLänna IF1:20:25+1:00:29
364Ali WaisVänersborg SK1:21:23+1:01:27
365Solweig KarlssonFilipstads OK1:23:45+1:03:49
366Ulrika AnderssonHaninge SOK1:27:28+1:07:32
367Inga-Stina GrafströmOK Alferna1:27:37+1:07:41
368Åsa SkarlénHaninge SOK1:27:40+1:07:44
369Lou YikunO-Skola Bi Dahlbom1:30:08+1:10:12
370Luen Kwan ChiuAcademy 20161:30:35+1:10:39
371Helena FlodströmGrycksbo IF OK1:34:10+1:14:14
372Eugene ChowAcademy 20161:40:13+1:20:17
373Ulf PetterssonIstrums SK1:42:48+1:22:52
374Lars HeijkenskjöldTullinge SK1:48:16+1:28:20
375Anna-Karin SandbergOK Skogsvargarna1:53:10+1:33:14
Leif RylanderMarkbygdens OKej godkänd
Einar SogstadGjø-Vard OLej godkänd
Hugo KjellssonSidensjö IKej godkänd
Bengt LarssonYstads OKej godkänd
Kenneth OlssonOK Skärmenej godkänd
Sonja LaitamäkiHiidenkiertäjätej godkänd
Fredrik LiljegrenHorndals IFej godkänd
Ellinor IvarssonHässleby SOKej godkänd
Björn NilssonOK Fryksdalenej start
Hanna AnderssonFalköpings AIK OKej start
Inger AskestenNyköpings OKej start
Edd GrahnNärpes OKej start
Elin GranstedtIK Hakarpspojkarnaej start
Karl-Erik HagströmEskilstuna OLej start
Zakarias HanssonFalkenbergs OKej start
Svein HolbergOK Skøynarej start
Helena JohanssonLidköpings VSKej start
Albin KarlssonOK Vilse 87ej start
Ove KarlssonNyköpings OKej start
Magnus LindbergIK Ymerej start
Maud LundgrenLinköpings OKej start
Anna NilssonFK Snapphanarnaej start
Anna SwãrdHadeland OLej start
Roger TynellRånäs OKej start
Kerstin WadmanGöteborg-Majorna OKej start
Johan WegebroUmeå OKej start
Torgny ÅstedtHärlövs IFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser