Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Sälen 2016, etapp 5

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Sälen 2016
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 24 juli 2016 - fredag 29 juli 2016

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H50-1

5 840 m, 160 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Bjørn HaavengenKongsberg OL38:39
2Jim OlaussenHalden SK38:42+0:03
3Conny ForsbergLånghundra IF39:51+1:12
4Niklas LöwegrenStora Tuna OK41:11+2:32
5Håkan SvenssonBredaryds SOK41:27+2:48
6Sten LeanderssonOK Tyr44:40+6:01
7Ola JernströmAvesta OK45:04+6:25
8Lars SchagerströmGarphyttans IF45:10+6:31
9Atle DengerudSteinkjer OK45:15+6:36
10Mikael KindbornOK Hällen45:24+6:45
11Knut Edvard HellandØstmarka OK45:30+6:51
12Bengt HesslekransOK Njudung46:58+8:19
12Per Olav NærestadIF Trauma46:58+8:19
14John KarlssonOK Norrvirdarna47:00+8:21
15Michael HertinVästerviks OK47:10+8:31
16Tore BjørnerødOK Moss47:19+8:40
17Johan HanssonJönköpings OK47:30+8:51
18Pär NymanOK Tyr47:40+9:01
19Lars CarlssonOK Orion47:50+9:11
20Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK47:53+9:14
21Mika RantalaHelsingin Suunnistajat47:54+9:15
22Arne JanssonOK Klemmingen47:55+9:16
23Erlend SlokvikOL Toten-Troll47:58+9:19
24Per EdlundSigtuna OK48:02+9:23
24Mats LjungqvistKexholms SK48:02+9:23
26Mats JonsellIF Thor48:10+9:31
27Stein Arne OlsenStavanger OK48:12+9:33
28Markku KaartinenAngelniemen Ankkuri48:42+10:03
29Øyvind DrageKongsberg OL49:03+10:24
30Jon Iver BakkenNydalens SK49:11+10:32
31Anders EdlundGarphyttans IF49:46+11:07
32Per FranssonOK Njudung50:08+11:29
32Björn HannrupIF Thor50:08+11:29
34Sven LundgrenVäxjö OK50:23+11:44
35Thomas NyholmOK Trian50:34+11:55
36Svend Arne YtterbølHalden SK50:36+11:57
37Pär NorénVännäs OK50:43+12:04
38Niklas MartinNjurunda OK51:00+12:21
39Anders MannelqvistOK Nolaskogsarna51:01+12:22
40Heikki KoskelaRasti-Jussit51:14+12:35
41Ola HultinOK Roslagen51:33+12:54
42Jussi BorgenströmHyvinkään Rasti51:35+12:56
43Mårten KällströmSala OK51:37+12:58
44Kennet AnderssonGrycksbo IF OK51:55+13:16
45Roger HugossonSundsvalls OK51:56+13:17
46Magnus ForsbergOK Norrvirdarna51:58+13:19
47Mikael BäsénIF Thor52:40+14:01
48Jan Petter HansenIL Gular53:22+14:43
49Anders BergsetIL Veten53:35+14:56
50Pekka NikulainenHelsingin Suunnistajat54:10+15:31
51Pontus ErikssonSträngnäs-Malmby OL54:24+15:45
52Gunnar KindlundhTrosabygdens OK54:33+15:54
53Arne GrevskottFrol IL54:42+16:03
54Michael BjörnlingerIK Vista54:44+16:05
55Heikki FrilanderOK Trian54:45+16:06
56Trond BrevikFossum IF55:34+16:55
57Håkan PantzarKjula IF55:53+17:14
58Martin JohanssonOK Orion55:59+17:20
59Mikael YngvessonRobertsfors IK56:01+17:22
60Per SundströmVästerås SOK56:07+17:28
61Christian GrotnesIL Tyrving56:17+17:38
62Gisle WathneSandnes IL (Rogaland)56:34+17:55
63Per Ola UlsethNydalens SK56:38+17:59
63Øystein WiggenByåsen IL56:38+17:59
65Finn Henry LillestrandTrøsken IL57:10+18:31
66Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL57:17+18:38
67Johan MöllerOK Linné57:24+18:45
68Kent LarssonNässjö OK57:29+18:50
69Mats WilhelmssonFilipstads OK57:39+19:00
70Roger LarssonKatrineholms OK57:43+19:04
71Jan ForsbergHögåkers OK57:46+19:07
72Leif Kåre BessebergEiker OL57:58+19:19
73Håkon LøvliAsker SK58:03+19:24
74Jörgen ÅgranOK Storsjön58:15+19:36
75Magnus LimbäckVästerås SOK58:23+19:44
76Børge HarveyBul-Tromsø IL58:30+19:51
77Einar LunøeNydalens SK58:31+19:52
78Magnus PorleVäxjö OK58:41+20:02
79Jan ViklundVästerås SOK58:56+20:17
80Steffen LöschUSV Jena59:03+20:24
81Anders BrinkmanVandrarringen59:13+20:34
82Per CarlssonNyköpings OK59:23+20:44
83Jon Terje EkelandOddersjaa59:26+20:47
83Lars-Olof LundquistNybro OK59:26+20:47
85Nils BerganNydalens SK59:28+20:49
86Håkan LindbergOK Djerf1:00:03+21:24
87Urban AnderssonKexholms SK1:00:14+21:35
88Johan HammarströmOK Måsen1:00:24+21:45
89Kjetil EspedalNydalens SK1:00:29+21:50
90Arne TorgersenBækkelagets SK1:00:31+21:52
90Urs TroeschBerliner TSC1:00:31+21:52
92Kimmo ValtonenMS Parma1:00:37+21:58
93Jon Erik KvarmeRøyken O-lag1:00:38+21:59
94Kenneth HermanssonSigtuna OK1:01:09+22:30
95Haakon ArnesenByåsen IL1:01:23+22:44
96Mikael DavidssonVästerås SOK1:01:24+22:45
97Risto LuodonpääAlatornion Pirkat1:01:45+23:06
98Terje LinløkkenØstmarka OK1:02:20+23:41
99Rune Siewartz NielsenIndre Østfold OK1:02:52+24:13
100Per ØstrengRaumar Orientering1:03:08+24:29
101Roy BirkelandSøgne og Songdalen OK1:03:22+24:43
102Örjan SahlOK Klemmingen1:03:27+24:48
103Ole Petter HaugenNydalens SK1:03:29+24:50
104Krister RosjöJönköpings OK1:05:05+26:26
105Bo StrandOK Linné1:05:31+26:52
106Timo PietikäinenPihkaniskat1:05:36+26:57
107Björn OlofssonOK Storsjön1:05:48+27:09
108Mats LundquistÖstersunds OK1:06:30+27:51
109Björn SvenssonOK Djerf1:07:04+28:25
110Hallvard KorenOK Moss1:07:05+28:26
111Jari ValtonenHelsingin Suunnistajat1:07:06+28:27
112Torkjel NesheimIL Tyrving1:07:09+28:30
113Stefan NilssonOK Linné1:08:08+29:29
114Mattias ZeijlonOK Hällen1:08:19+29:40
115Roar ByeModum O-lag1:08:24+29:45
116Mikael HanssonBredaryds SOK1:08:30+29:51
117Ole Petter VestølVegårshei IL1:08:43+30:04
118Gregory BalterDVOA1:08:47+30:08
119Nils LinderOK Hällen1:09:05+30:26
120Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OL1:09:42+31:03
121Karri LindellOK Måsen1:10:09+31:30
122Mats JavehedVallentuna-Össeby OL1:10:12+31:33
123Kasperi LaunisASS Raisu Lumous1:10:25+31:46
124Torsten MättigUSV TU Dresden1:10:30+31:51
125Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:10:31+31:52
126Ian von EssenOK Linné1:11:09+32:30
127Andreas KapischkeOK Mark Brandenburg1:11:11+32:32
128Erik JohnsonOK Klemmingen1:11:12+32:33
129Niclas MobergOK Tyr1:11:13+32:34
130Ivar BergsetIL Veten1:12:03+33:24
131Mikael EgnebladKjula IF1:12:05+33:26
132Jörgen DalénSala OK1:13:08+34:29
133Håkan AlmqvistOK Djerf1:13:54+35:15
134Stefan NordströmSigtuna OK1:14:02+35:23
135Roy Vidar JohannesenIndre Østfold OK1:14:17+35:38
136Tore KolstadMo o-klubb1:14:45+36:06
137Erik SimesOK Tyr1:14:51+36:12
138Stefan MusslinderNyköpings OK1:14:56+36:17
139Geir BråtenVegårshei IL1:15:01+36:22
140Lars HolmgrenGamleby OK1:15:03+36:24
141Peter AskeljungOK Klemmingen1:16:41+38:02
142Stein H. HagenFossum IF1:17:13+38:34
143Per-Olof ClaéssonTenhults SOK1:18:15+39:36
144Alessandro CorboA.S.D. Orient-Express Verona1:19:34+40:55
145Udo HinkelSV Robotron Dresden1:20:10+41:31
146Cevdet AlyilmazDoruk Oryantiring1:20:57+42:18
147Per WadmanVästerås SOK1:21:53+43:14
148Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK1:22:48+44:09
149Erlend HaugKongsberg OL1:23:11+44:32
150Egil FossumIK Grane Arendal Orientering1:26:21+47:42
151Pål Kogstad NæssRaumar Orientering1:28:32+49:53
152Trevor HiindleMDOC1:37:22+58:43
153Knut A MolvikGneist1:48:28+1:09:49
154Elmar ToschTUS Lübbecke2:10:16+1:31:37
155Jan Edvin BlomkvistFredrikstad SK2:27:23+1:48:44
Arild AasheimGanddal ILej godkänd
Jonas GidingVallentuna-Össeby OLej godkänd
Arto KalliokoskiPerhon Kiriej godkänd
Peter LindSOK Viljanej godkänd
Roger UddmäreSigtuna OKej godkänd
Oluf BøckmanKristiansand OKej start
Mårten EnebergOK Storsjönej start
Jan Richard EriksenAsker SKej start
Bjørn GulbrandsenAsker SKej start
Jonny I HansenBul-Tromsø ILej start
Øyvind HelmersenFet OLej start
Philip HjellströmGränna-Bygdens OKej start
Steven JochemsKOVZej start
Lars JohanssonKarlsbyhedens IKej start
Frode KamsvågIL Tyrvingej start
Per-Johan RiisGamleby OKej start
Risto RuoholaMS Parmaej start
Petri SavilahtiLynxej start
Markus TheissenGundelfinger Turnerschaftej start
Benny ThunellLessebo OKej start
Jarmo TonderKalevan Rastiej start
Anders ÄlvegranVästerås SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser