Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för WMOC Sprint Qualification Open Courses

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: WMOC Sprint Qualification Open Courses
Arrangörsorganisation: Göteborg-Majorna OK
Datum: söndag 26 juli 2015

Open 1

1 900 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena SpirlingUSV TU Dresden16:048:27
2Florian WeinertPost SV Dresden16:45+0:418:48
3Elouan ChevreuxGivry Sport Orientation16:57+0:538:55
4Smilla AndertoftVästerås SOK17:16+1:129:05
5Albin SvenssonFK Herkules18:17+2:139:37
6Jaan Peeter ViljamaaSkagsat19:53+3:4910:27
7Kukka KoskenvuoEspoon Suunta20:24+4:2010:44
8Julia WickholmIF Sibbo-Vargarna21:03+4:5911:04
9Signe HansenOK Sorø21:54+5:5011:31
10Kerttu SaloPunkalatumen22:21+6:1711:45
11Mikael Stenlundklubblös22:39+6:3511:55
12Ira IsacovaFauri MD23:15+7:1112:14
13Anne KästnerTV Oberbexbach23:36+7:3212:25
14Tim HuberOK Tisaren24:25+8:2112:51
15Malin NiggliOK Tisaren24:29+8:2512:53
16Mirja HuberOK Tisaren24:34+8:3012:55
17Selma VensrydEslövs FK26:57+10:5314:11
18Johan GertenbachSC Helsa28:39+12:3515:04
19Brigitte AlsénOK Roxen34:41+18:3718:15
20Arina NurislamovaPerm Sokol40:51+24:4721:30
21LiisaLaura ViruSK Aasa 541:51+25:4722:01
22Milla Krupinaklubblös43:56+27:5223:07
23Timothy VlachSKOB Bruntal47:45+31:4125:07
24Thibot PoinsignonCSAG METZ48:44+32:4025:38
25Anni RoccaLounais-Hämeen Rasti55:42+39:3829:18
Puja MuntherSävedalens AIKej godkänd
Ada KoskenvuoEspoon Suuntaej start

Open 2

2 400 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus AndersenBallerup OK14:326:03
2Sarah RoomanTrol Belgium16:45+2:136:58
3Morit CuckePost SV Dresden17:50+3:187:25
4Lisa KästnerTV Oberbexbach17:59+3:277:29
5Swenja SickertSSV Planeta Radebeul18:32+4:007:43
6Rokas PeciulisOK Medeina21:33+7:018:58
7Auli RakanervaSuse24:19+9:4710:07
8Oriana RileyDVOA/USA25:02+10:3010:25
9Edvin VensrydEslövs FK26:04+11:3210:51
10Rosemarie KrischanLiezen26:06+11:3410:52
11Jorunn KrosbyFredrikstad SK29:10+14:3812:09
12Alf KjellbergBredareds IF29:21+14:4912:13
13Canas Yiidiz SahinIOG Turkey31:32+17:0013:08
14Jakob LöhningUSV TU Dresden32:14+17:4213:25
15Bagdan YutkinOMEGA MOSCOW33:21+18:4913:53
16Deriz Cem SahinIOG Turkey38:35+24:0316:04
17Anatoli NagyCOLJ38:57+24:2516:13
18Car Taprak SahinIOG Turkey40:46+26:1416:59
Gergana NovakovaBEGUNej start

Open 3

2 700 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adomas CasasOK Perkunas15:095:36
2Anthony RileyDVOA/USA15:10+0:015:37
3Felipe Siqueira PereiraCOGA - Clube de Orientação Gralha Azul15:50+0:415:51
4Stefan SöderströmIK Vikings OK16:14+1:056:00
5Elena PorkhunMoscow-O-Club16:17+1:086:01
6Johanna ErikssonÅmåls OK16:52+1:436:14
7Alexander IvanovBEGUN17:05+1:566:19
8Konrad StamerPreetzer TSV17:41+2:326:32
9Tora Aasheim NymarkAskøy O-Lag18:04+2:556:41
10Nadia Baumgartnerklubblös18:12+3:036:44
11Eva Svihovskaklubblös18:37+3:286:53
12Susanna Straetklubblös18:40+3:316:54
13Annika BerntssonVäsby OK20:20+5:117:31
14Tobias SchwartzBerliner Turnerschaft20:35+5:267:37
15Wilma LarssonOK Tor20:42+5:337:40
16Noah AndertoftVästerås SOK20:43+5:347:40
17Mari Bechklubblös20:58+5:497:45
17Tuomas RozzaLounais-Hämeen Rasti20:58+5:497:45
19Simona IvanovaBEGUN21:15+6:067:52
20Leonard NaulinOK Roskilde21:21+6:127:54
21Ching Yan Candy ChanKHOXCC21:26+6:177:56
22Paula Liis ViljamaaSK Saue Tammed22:05+6:568:10
23Reka SramkoSTE Hungary22:21+7:128:16
24Carlotta von BromswijkOK Roskilde22:31+7:228:20
25Svetlana VaryhinaBelarus22:46+7:378:25
26Suvi HeikkiläSuunta Jyväskylä22:53+7:448:28
27Oliver Hanschmittklubblös23:02+7:538:31
28Miroslav MelnikovUfa-United25:06+9:579:17
29Nathalie TerberOLC Omström-Sense25:23+10:149:24
30Fruzsina BiróBudapest25:24+10:159:24
31Pennti KämäräinenHiKi26:41+11:329:52
32Lauriann OwensBAOC27:10+12:0110:03
33Katya GusevaSt Petersburg27:57+12:4810:21
34Anastasia NagyCOLJ28:30+13:2110:33
35Hugo Jalierklubblös28:39+13:3010:36
36Amund StensethPWT28:46+13:3710:39
37Nastia IsacovaFauri MD29:04+13:5510:45
38Matilde Dalierklubblös30:59+15:5011:28
39Victoria Hatcherklubblös32:11+17:0211:55
40Dimitru Corneliuklubblös33:50+18:4112:31
41Madeleine Chenalklubblös42:57+27:4815:54
42Mia HällOK Ingen Vinst44:06+28:5716:20
43Per LjungbergOK Alehof49:45+34:3618:25
Sophie SolASIGNej godkänd
Victoria MatcherOkändutgått
Daria GudchenkoMoscow Compass MPEIej start
Lillemor HallinOK Landehofej start

Open 4

3 200 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan WernigHSV Villach14:294:31
2Alex KulikovSILIN15:47+1:184:55
3Oskari NiemiLappeen Riento16:06+1:375:01
4Jonas LauriFK Herkules16:28+1:595:08
5Peter HansenCopenhagen O16:31+2:025:09
6Tuuli HeikkiläHeikkilä16:33+2:045:10
7Catalin Ionut MicleaOkänd17:04+2:355:20
8Erik LauriFK Herkules17:06+2:375:20
9Emma KindbomIF Hagen17:29+3:005:27
10Angel AndraCSU Craiova17:43+3:145:32
11Mikael KuhlinGöteborg-Majorna OK17:46+3:175:33
12Essi JalantaKangasala SK18:08+3:395:40
13Taika KangasSK Pohjantähti18:12+3:435:41
14Evalin BrautigamWestern Connecticut OC18:36+4:075:48
15Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF18:41+4:125:50
16Beat WillimannOLK Wiggertal18:58+4:295:55
17Mariia RakimaniniMoscow Compass MPEI19:06+4:375:58
18Edmund SpirlingUSV TU Dresden19:09+4:405:59
19Annika KuhlinGöteborg-Majorna OK19:34+5:056:06
20Felix ZimmermannSSV Planeta Radebeul19:35+5:066:07
21Jakub BílýTJ Lokomotiva Teplice19:47+5:186:10
22Marie AhlménJönköpings OK19:51+5:226:12
23Minoio EmilianCSU Craiova19:53+5:246:12
24Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF20:07+5:386:17
25Johan PerssonMariestads FK20:35+6:066:25
26Kosperi Salkoklubblös20:42+6:136:28
27Helena RakimaniniMoscow Compass MPEI20:58+6:296:33
28Ann-Sofie AndertoftVästerås SOK21:29+7:006:42
29Mikael NömmIFK Göteborg22:06+7:376:54
30Marco SieviOLK Wiggertal22:12+7:436:56
31Ekaterina ZhelezovaKorshuniata22:14+7:456:56
32Iringo Szilagyiklubblös22:22+7:536:59
33Veronika VasilyevaSCAPA NANCY22:39+8:107:04
34Aliiaksand VaznikBelarus22:43+8:147:05
35K K LauHongkong YAOC23:00+8:317:11
36Heidi Ullmann-KurzoOL Biel Seeland23:29+9:007:20
37Maria VasilenokOrion23:50+9:217:26
38Suniva Nergaard Bergklubblös24:47+10:187:44
39Eemeli KoskenvuoEspoon Suunta25:39+11:108:00
40Frida WickholmIF Sibbo-Vargarna25:51+11:228:04
41Alle CapucineSCAPA NANCY26:45+12:168:21
42Amalie Wraa-HansenTisvilde Hegn OK27:03+12:348:27
43Evgenid MelnikovaBERGAMONT RUSSIA27:59+13:308:44
44Petra BarrettPAOC28:00+13:318:45
45Joanne Anana-SaranenOkänd32:32+18:0310:10
46Kjell MånssonRonneby OK32:51+18:2210:15
47Svein JacobsenFredrikstad SK1:01:31+47:0219:13
Jacques FlorinSSV Planeta Radebeulej godkänd
Johanna WallinderGöteborg-Majorna OKej godkänd

Open 5

3 400 m, 100 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Luc CloostermansCO Liège13:474:03
2Silvan UllmannOL Biel Seeland14:23+0:364:13
3Bryan KeelyBendigo Orienteers Incorporated14:25+0:384:14
4Søren Skaarup LarsenCopenhagenO14:28+0:414:15
5Martine TaffeirenCO Liège14:30+0:434:15
6Pierre ErblandCOL Etrechy14:36+0:494:17
7Marco BirrerOLG Galgenen14:37+0:504:17
8Martin PonerSiven Team14:40+0:534:18
9Anton SalmenkyläHelsingin Suunnistajat14:44+0:574:20
10Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrett14:45+0:584:20
11Gregory Éamon AhlswedeOkänd14:51+1:044:22
12Simon Thrane HansenHolte15:01+1:144:25
13Filip HadacPOBO Opava15:05+1:184:26
14Aston KeyMelbourne Forest racers15:38+1:514:35
15Martin SklenarSKOB Bruntal15:51+2:044:39
16Nicolas LangeneggerOL Biel Seeland15:56+2:094:41
16Magnus FalkenströmSkogsluffarnas OK15:56+2:094:41
16Ollipekka HeikkiläLynx15:56+2:094:41
16Leo GraumannESV Lok Berlin-Schoeneweide15:56+2:094:41
20Sam Choi LamHKOXCC16:05+2:184:43
21Andreas MikkelsenCopenhagenO16:25+2:384:49
22Thomas ErblandCOL Etrechy16:28+2:414:50
23Arnaulf BestelCOL Etrechy16:29+2:424:50
24Thibault ErblandCOL Etrechy16:31+2:444:51
25Jari HuttunenSOK Aneby16:41+2:544:54
26Thomas FaselOLC Omström-Sense16:52+3:054:57
27Olivier MeyerOLG Murten16:54+3:074:58
28Magnus HanssonOK Löftan17:00+3:135:00
29Stefan BirrerOLG Galgenen17:09+3:225:02
30Wout KeuppensOMEGA17:11+3:245:03
31Michael RoomanTrol Belgium17:18+3:315:05
32Daniele BernasconiASCO Lugano17:27+3:405:07
32Mats JönssonKorsnäs IF OK17:27+3:405:07
34Rasa PtasekaiteOK Linné17:29+3:425:08
34Rejus MockaitisOK Medeina17:29+3:425:08
36Tuomas HakarainenEspoon Akilles17:33+3:465:09
37Kerstin UllmannOL Biel Seeland17:44+3:575:12
38Rachel EngelerOL Amriswil17:48+4:015:14
39Lasse Falck WeberCopenhagen O17:57+4:105:16
40Christoph FuhrichOLC Wienerwald17:58+4:115:17
41Sarah-Jane BarrableOK Ravinen18:07+4:205:19
42Loann PeureyCOL Etrechy18:16+4:295:22
43Lars Bech JensenFSK Orientering18:19+4:325:23
44Laurina NewmanBERGAMONT RUSSIA18:20+4:335:23
45Radka SklenarovaSKOB Bruntal18:38+4:515:28
46Robert EneljungIFK Göteborg18:40+4:535:29
47Roman ZhelezovKorshuniata18:45+4:585:30
48Forty-thousand CheungHKOC18:57+5:105:34
49Yeung Chi LeeHKOXCC19:03+5:165:36
50Joho PiepiläanhrHiKi19:06+5:195:37
51Claudia RoomanTrol Belgium19:15+5:285:39
52Helle Holm ClausenCopenhagenO19:31+5:445:44
53Reetia LassilaTampereen Pyrintö19:32+5:455:44
53Dorka HajnalBimahev19:32+5:455:44
55Karin BernasconiASCO Lugano19:42+5:555:47
56Mathias Kjærner-SembVaregg Fleridrett19:48+6:015:49
57Santtu KanervaSuse20:09+6:225:55
58Jensen KeyMelbourne Forest racers20:12+6:255:56
59Heli NoponenAnttolan Urheilijat20:16+6:295:57
60Julie RoulleauxCOL Etrechy20:27+6:406:00
61Jonas DreselSC Klecken20:31+6:446:02
62Fabio HedigerOLC Omström-Sense20:32+6:456:02
63Tonje Aasheim NymarkAskøy O-Lag20:35+6:486:03
64Tina RickmeyerUSV TU Dresden20:36+6:496:03
64Kristin ViikmaaOK West20:36+6:496:03
66Max IsacovaFauri MD20:43+6:566:05
67Mattias BlehnerOK West20:46+6:596:06
68Yan Wai CheungScout Orienteering Club20:50+7:036:07
69Marie Anna BlehnerOK West20:52+7:056:08
70Truls Bechklubblös21:14+7:276:14
71Anastasia Routsiklubblös21:25+7:386:17
72Christer BechIdefjordens SK21:35+7:486:20
73Simon GodefroyOPA Montigny21:36+7:496:21
74Sisa DorottyaJMD21:50+8:036:25
75Aino-Maria LinnaOulaisten Huima21:59+8:126:27
76Hilda ChengHKAYP22:03+8:166:29
77Julia BirathStenungsunds OK22:25+8:386:35
78Ho Yin ChungHKOC22:28+8:416:36
79Emmanuel ErblandCOL Etrechy23:02+9:156:46
80Jonas OlssonMölndal Outdoor IF23:18+9:316:51
81Jonathan WraaTisvilde Hegn OK23:27+9:406:53
82Sandra BestelCOL Etrechy23:45+9:586:59
83Fabio BirrerOLG Galgenen23:56+10:097:02
84Victor HanssonOK Löftan24:57+11:107:20
85Matias RoccaLounais-Hämeen Rasti25:36+11:497:31
86Olexa ZedenekOK Ursus25:42+11:557:33
87Antonio KocsisASCO Lugano26:12+12:257:42
88Ferruccio UnternäherASCO Lugano26:28+12:417:47
89Olga BaranovaDVOA26:40+12:537:50
89Chung Ho YinHKOC26:40+12:537:50
91Mykolas Cepenasklubblös27:22+13:358:02
92Jürg HodelOL Norska27:25+13:388:03
93Karin ÅkesdotterIFK Göteborg28:10+14:238:17
94Patrick NGHKAYP28:58+15:118:31
95Angela Linklubblös35:57+22:1010:34
96Ching-Pei ChenTrollhättans SK36:01+22:1410:35
97Rolf EckermarkGöteborg-Majorna OK36:03+22:1610:36
97Viola EckermarkGöteborg-Majorna OK36:03+22:1610:36
99Ingvar PerssonOK Tyringe39:03+25:1611:29
Emilia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnautgått
Uwe DreselSC Kleckenej start
Bruno GodefroyLinköpings OKej start
Anna GusevaSt Petersburgej start
Cheung Yan WaiHKSOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser