Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SPF Förbundsmästerskap Sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SPF Förbundsmästerskap Sprint
Arrangörsorganisation: Falköpings AIK OK
Datum: måndag 17 augusti 2015

D60

1 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Siv LarssonSPF Tingsryd Östra23:1814:33

D65

1 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irene AnderssonSPF Gunnarp Krogsered21:1613:17
2Anna-Lisa HanssonSPF Wä-Skepparslöv24:07+2:5115:04

H65

1 510 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger DanielssonSPF Filbyter11:477:48
2Sven-Olof LarssonSPF Tingsryd Östra14:00+2:139:16
3Yngve AlfvénSPF Falköping14:15+2:289:26
4Tommy LandegrenSPF Håbo16:47+5:0011:06
5Lars LorénSPF Fristad18:55+7:0812:31
Göran KarlssonSPF-Träffen Anebyej godkänd
Ingemar MagnussonSPF Dacke Mjölbyej godkänd

D70

1 380 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta OlssonSPF Ronneby13:259:43
2Gullevi SvenssonSPF Ronneby15:50+2:2511:28
3Helen AndertoftSPF Markaryd16:45+3:2012:08
4Mariann KjellbergSPF Bredared17:51+4:2612:56
5Bibbi AppelgrenSPF Mariestadbygden18:18+4:5313:15
6Ann-Marie BirgerssonSPF Nässjö20:42+7:1715:00
7Christina SchedwinSPF Vintergäcken21:12+7:4715:21
8Margit RybergSPF Götene Kinnekulle22:06+8:4116:00
9Birgit KarlssonSPF Mariestadbygden24:06+10:4117:27
10Märtha LundhSPF Svenljunga26:07+12:4218:55
11Ulla SönsterödSPF-föreningen Tre´ss26:49+13:2419:25
12Sonja HanssonSPF Bråviken Kolmården27:29+14:0419:54
13Brigitte AlsénSPF Tinnerbäcken Linköping33:45+20:2024:27
14Rosita KarlssonSPF Tingsryd Östra36:15+22:5026:16
15Doris NilssonSPF Gnesta-Daga51:48+38:2337:32
Gun ThorssonSPF Järpåsej godkänd
Eva OlofssonSPF Flundre Sjuntorp Upphäradej start

H70

1 410 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn LinnersjöSPF Östra Blekinge11:298:08
2Ingemar AnderssonSPF Östra Blekinge12:55+1:269:09
3Nils KarlssonSPF Tingsryd Östra13:45+2:169:45
4Bengt AnderssonSPF Tidaholm14:24+2:5510:12
5Raimo SalminenSPF Wä-Skepparslöv14:42+3:1310:25
6Sven-Arne NilssonSPF Gnesta-Daga16:01+4:3211:21
7Lennart KorénSPF Skogsliljan Höga Kusten16:39+5:1011:48
8Lars FranssonSPF Norra MO17:18+5:4912:16
9Bert ThorssonSPF Järpås17:32+6:0312:26
10Roland AlsénSPF Tinnerbäcken Linköping19:49+8:2014:03
11Bo DanielssonSPF Håbo20:46+9:1714:43
12Lars SönsterödSPF-föreningen Tre´ss21:04+9:3514:56
13Hans CarlheimSPF Tunasol24:31+13:0217:23
14Alf KjellbergSPF Bredared26:29+15:0018:46
Stig HjerpSPF Vallebygdenej start
Leif OlofssonSPF Flundre Sjuntorp Upphäradej start

D75

1 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel BörjessonSPF Sagsjön17:2716:09
2Anne-Catrine PerssonSPF Mariestadbygden19:47+2:2018:19
3Gunni EkbergSPF Gunnarp Krogsered23:21+5:5421:37

H75

1 380 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland KarlssonSPF Ronneby13:289:45
2Bo GunnarssonSPF Fryksdalen Sunne15:04+1:3610:55
3Åke AxelssonSPF Sagsjön18:21+4:5313:17
4Mats BirgerssonSPF Nässjö19:33+6:0514:10
5Karl-Inge KarlssonSPF Vallebygden23:04+9:3616:42
6Ragnar OlssonSPF Ronneby25:42+12:1418:37
7Sven-Åke AndertoftSPF Markaryd27:16+13:4819:45
8Samuel ErikssonSPF Fjugestadsbygden27:26+13:5819:52
9Ingemar ÖbergSPF Knutpunkten27:52+14:2420:11
Kjell AronssonSPF Tanumskustenej godkänd

H80

1 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell PerssonSPF Mariestadbygden15:3412:39
2Johan JanssonSPF Växjö16:45+1:1113:37
3Bertil JohanssonSPF Horredbygden19:58+4:2416:13
4Rune GårdhSPF Grumsbygden20:22+4:4816:33
5Nils JanssonSPF Väse-Fågelvik20:48+5:1416:54
6Stig WesterbergSPF Torshälla21:44+6:1017:40

H85

1 230 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran BarremyrSPF Kontakt Torsby26:0721:13
John OlssonSPF Trollhättanej start
Ragnar HallstenSPF Södra Dalslandej start
Karleric FranssonSPF Trollhättanej start

Öppen motion 3

1 610 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt EkbergSPF Bollebygd17:2810:50
2Britt-Marie EkbergSPF Bollebygd24:16+6:4815:04

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser