Swedish Orienteering Federation

Official results for SPF Förbundsmästerskap Medel

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: SPF Förbundsmästerskap Medel
Organiser: Falköpings AIK OK
Date: Tuesday 18 August 2015

D60

3 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Siv LarssonSPF Tingsryd Östra1:08:1818:27

D65

2 980 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Irene AnderssonSPF Gunnarp Krogsered37:2712:34
2Gunnel ÖhlundSPF Haboorten1:01:46+24:1920:43
3Anna-Lisa HanssonSPF Wä-Skepparslöv1:03:08+25:4121:11
4Ingrid KullmanSPF Haboorten1:05:27+28:0021:57

H65

3 700 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingemar MagnussonSPF Dacke Mjölby35:189:32
2Roger DanielssonSPF Filbyter37:26+2:0810:07
3Yngve AlfvénSPF Falköping38:52+3:3410:30
4Sven-Olof LarssonSPF Tingsryd Östra40:11+4:5310:51
5Tommy LandegrenSPF Håbo42:36+7:1811:30
6Göran KarlssonSPF-Träffen Aneby43:29+8:1111:45
7Lars LorénSPF Fristad48:05+12:4712:59
8Kurt JohanssonSPF Svenljunga54:56+19:3814:50
9Sten ÅströmSPF Brahe1:02:45+27:2716:57
Sune GustafssonSPF TIbrodid not start

D70

2 410 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Birgitta OlssonSPF Ronneby27:2411:22
2Mariann KjellbergSPF Bredared30:43+3:1912:44
3Helen AndertoftSPF Markaryd32:37+5:1313:32
4Gullevi SvenssonSPF Ronneby34:34+7:1014:20
5Christina SchedwinSPF Vintergäcken35:42+8:1814:48
6Sonja HanssonSPF Bråviken Kolmården37:33+10:0915:34
7Bibbi AppelgrenSPF Mariestadbygden38:32+11:0815:59
8Birgit KarlssonSPF Mariestadbygden42:53+15:2917:47
9Gunnel ChristianssonSPF Tjustbygden43:56+16:3218:13
10Ulla SönsterödSPF-föreningen Tre´ss44:41+17:1718:32
11Ingrid ÅhlundSPF Svenljunga44:47+17:2318:34
12Margit RybergSPF Götene Kinnekulle45:23+17:5918:49
13Gull-Britt KarlssonSPF Aneby54:06+26:4222:26
14Doris NilssonSPF Gnesta-Daga1:08:33+41:0928:26
15Märtha LundhSPF Svenljunga1:08:39+41:1528:29
16Britt-Marie DanielssonSPF Håbo1:13:42+46:1830:34
Eva OlofssonSPF Flundre Sjuntorp Upphäraddid not start

H70

3 670 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nils KarlssonSPF Tingsryd Östra35:009:32
2Björn LinnersjöSPF Östra Blekinge36:42+1:4210:00
3Ingemar AnderssonSPF Östra Blekinge43:04+8:0411:44
4Bertil ÖhlundSPF Haboorten43:33+8:3311:51
5Raimo SalminenSPF Wä-Skepparslöv47:21+12:2112:54
6Bengt AnderssonSPF Tidaholm47:34+12:3412:57
7Ola BorgSPF Eksjö48:56+13:5613:20
8Agne PerssonSPF Skillingaryd50:50+15:5013:51
9Hans-Åke ChristianssonSPF Tjustbygden51:20+16:2013:59
10Lennart KorénSPF Skogsliljan Höga Kusten52:39+17:3914:20
11Lars FranssonSPF Norra MO55:26+20:2615:06
12Leo KullmanSPF Haboorten56:00+21:0015:15
13Bo DanielssonSPF Håbo1:02:59+27:5917:09
14Lars SönsterödSPF-föreningen Tre´ss1:04:33+29:3317:35
15Hans CarlheimSPF Tunasol1:04:55+29:5517:41
16Sven-Arne NilssonSPF Gnesta-Daga1:10:17+35:1719:09
17Nils DåverhögSPF Bro Kristinehamn1:19:35+44:3521:41
Agne RybeckSPF Skillingarydmispunched
Roland AlsénSPF Tinnerbäcken Linköpingdid not finish
Bo BengtssonSPF Alebygdendid not start
Stig HjerpSPF Vallebygdendid not start
Leif OlofssonSPF Flundre Sjuntorp Upphäraddid not start
Per GranevikSPF Haboortendid not start
Börje SundbergSPF Gudhemsbygdendid not start

D75

2 410 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eivor Steen-OlssonSPF Kongahälla Seniorerna39:3316:24
2Gunnel BörjessonSPF Sagsjön42:06+2:3317:28
3Anne-Catrine PerssonSPF Mariestadbygden45:45+6:1218:59
4Gunni EkbergSPF Gunnarp Krogsered59:09+19:3624:32
5Monica LindgrenSPF Filbyter1:03:15+23:4226:14
6Inger BylanderSPF Svenljunga1:16:40+37:0731:48

H75

2 980 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Roland KarlssonSPF Ronneby29:349:55
2Bo GunnarssonSPF Fryksdalen Sunne31:15+1:4110:29
3Harry SundbergSPF Gudhemsbygden39:25+9:5113:13
4Åke AxelssonSPF Sagsjön40:25+10:5113:33
5Sven-Olov LarssonSPF Östra Redväg43:05+13:3114:27
6Karl-Gerhard RamdeSPF Aneby45:01+15:2715:06
7Sven Olof FranssonSPF Forsheda48:52+19:1816:23
8Sven-Åke AndertoftSPF Markaryd49:23+19:4916:34
9Ingemar ÖbergSPF Knutpunkten50:41+21:0717:00
10Karl-Inge KarlssonSPF Vallebygden1:00:37+31:0320:20
11Ragnar OlssonSPF Ronneby1:05:33+35:5921:59
12Kjell AronssonSPF Tanumskusten1:09:12+39:3823:13
13Samuel ErikssonSPF Fjugestadsbygden1:23:59+54:2528:10

H80

2 410 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stig FranssonSPF Värnamo30:1812:34
2Bertil JohanssonSPF Horredbygden33:00+2:4213:41
3Rune GårdhSPF Grumsbygden34:47+4:2914:25
4Johan JanssonSPF Växjö36:41+6:2315:13
5Nils JanssonSPF Väse-Fågelvik40:06+9:4816:38
6Stig WesterbergSPF Torshälla41:41+11:2317:17
Kjell PerssonSPF Mariestadbygdenmispunched

H85

1 880 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Göran BarremyrSPF Kontakt Torsby29:1915:35
2Karleric FranssonSPF Trollhättan30:15+0:5616:05
3Gunnar KällmanSPF Knutpunkten41:29+12:1022:03
4John OlssonSPF Trollhättan43:40+14:2123:13
5Helmer EkbergSPF Gunnarp Krogsered46:22+17:0324:39

Öppen motion 3

2 980 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kurt EkbergSPF Bollebygd34:0311:25
2Britt-Marie EkbergSPF Bollebygd58:55+24:5219:46
Brigitte AlsénSPF Tinnerbäcken Linköpingmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements