Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Dalarna, individuella öppna motionsklasser

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Dalarna, individuella öppna motionsklasser
Arrangörsorganisation: Stora Tuna OK
Datum: söndag 30 augusti 2015

Inskolning

1 750 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Nora AldinStora Tuna OKfullföljt
Linus BergstenStora Tuna OKfullföljt
Kristoffer BorggrenDomnarvets GOIFfullföljt
Hugo ClaessonStora Tuna OKfullföljt
Hilma DalinLeksands OKfullföljt
Nellie EliassonDalaportens OLfullföljt
Tysk ElliotLeksands OKfullföljt
Märta ErikssonStora Tuna OKfullföljt
Sanna ErlandssonKorsnäs IF OKfullföljt
Gustav FernvikStora Tuna OKfullföljt
Ellen ForsgrenVästerbergslagens OLfullföljt
Nils ForsgrenVästerbergslagens OLfullföljt
Tilde FredrikssonStora Tuna OKfullföljt
Isaac GustavssonStora Tuna OKfullföljt
Vilgot KarlssonStora Tuna OKfullföljt
Oskar KullmanStora Tuna OKfullföljt
Cornelia LonevallStora Tuna OKfullföljt
Hennie LöfgrenStora Tuna OKfullföljt
Elsa NilssonDalaportens OLfullföljt
Erik NordahlDomnarvets GOIFfullföljt
Linnea PerssonOK Kårefullföljt
Frida SjöblomOK Kårefullföljt
Noah TyskLeksands OKfullföljt
Noel ÖstmanVästerbergslagens OLfullföljt
André BergkvistVästerbergslagens OLej godkänd
Oliver BergstenStora Tuna OKej godkänd
Nathalie DufvaStora Tuna OKej godkänd

Öppen motion 1

1 900 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar KaipeOK Kåre23:3612:25
2Matilda BackmanOK Kåre25:56+2:2013:38
3Maja MasesStora Tuna OK28:46+5:1015:08
4Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF28:48+5:1215:09
5Signe FolkjernDalaportens OL28:50+5:1415:10
6Ylva HanssonOK Kåre29:42+6:0615:37
7Lina WidelundOK Kåre29:44+6:0815:38
8Hilda PermanOK Kåre30:13+6:3715:54
9Emilia LindDalaportens OL30:41+7:0516:08
10Axel GräfningsGrycksbo IF OK30:55+7:1916:16
11Siv BrodinIFK Mora OK31:41+8:0516:40
12Felicia EliassonDalaportens OL31:46+8:1016:43
13Isak StinessenDalaportens OL32:19+8:4317:00
14Love ErlandssonKorsnäs IF OK34:12+10:3618:00
15Alma JöhnemarkStora Tuna OK34:38+11:0218:13
16Rasmus BingmanStora Tuna OK34:57+11:2118:23
17Kaj NilssonSäterbygdens OK37:17+13:4119:37
18Amanda BorggrenDomnarvets GOIF37:19+13:4319:38
19Amanda LindDalaportens OL37:51+14:1519:55
20Alfred KarlssonStora Tuna OK45:30+21:5423:56
21Viktor KullmanStora Tuna OK49:25+25:4926:00
22Maja MaxénStora Tuna OK54:13+30:3728:32
Walter OksvoldOK Kåreej godkänd
Gustav NorbergStora Tuna OKej godkänd

Öppen motion 3

2 800 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jiri ProchazkaDomnarvets GOIF21:057:31
2Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK34:34+13:2912:20
3Anna LonevallStora Tuna OK39:23+18:1814:03
4Joakim LonevallStora Tuna OK39:26+18:2114:05
5Britt BjörklundBjursås OK40:04+18:5914:18
6Anna HernellKlubblös41:03+19:5814:39
7Eva HalvarsonOK Kåre41:09+20:0414:41
8Jörgen FernvikKlubblös46:05+25:0016:27
9Annika LundbergKlubblös46:23+25:1816:33
10Eva LundbergKlubblös46:34+25:2916:37
11Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL53:11+32:0618:59
12Bore NybergSäterbygdens OK57:20+36:1520:28
13Conny ErikssonIFK Mora OK58:12+37:0720:47
14Mirjam JoonsLeksands OK58:15+37:1020:48
15Åsa RoosStora Tuna OK59:22+38:1721:12
16Tore SöderstenIFK Mora OK59:29+38:2421:14
17Elmer ÖgrenKarlsbyhedens IK1:01:22+40:1721:55
18Jan Olof HedbergGagnefs OK1:10:04+48:5925:01
19Hilda SandVästerbergslagens OL1:10:58+49:5325:20
20Charlotta MellegårdVästerbergslagens OL1:23:54+1:02:4929:57
21Annika BryggarGrycksbo IF OK1:28:39+1:07:3431:39

Öppen motion 5

4 350 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter BergkvistVästerbergslagens OL42:429:48
2Kjell HolmDalaportens OL44:18+1:3610:11
3Sofia HedbergStora Tuna OK47:58+5:1611:01
4Marie RisbergOK Kåre56:50+14:0813:03
5Henrik HargedahlGustafs57:47+15:0513:17
6Mats AdolfssonOK Kåre1:20:42+38:0018:33
7Lars-Olof ErssonOK Kåre1:41:33+58:5123:20
Petra LorentssonLeksands OKej godkänd
Åsa PetterssonSäterbygdens OKej godkänd
Sofia PerssonDomnarvets GOIFej godkänd

Öppen motion 7

3 400 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter EdmanKorsnäs IF OK24:547:19
2Anders AtterbrandOK Kåre28:31+3:378:23
3Bengt HameliusSäterbygdens OK30:05+5:118:50
4Anders JanssonGrycksbo IF OK32:18+7:249:30
5Helena WallmanVästerbergslagens OL32:49+7:559:39
6Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK35:50+10:5610:32
7Göran AnderssonDalaportens OL35:51+10:5710:32
8Lars HalvarssonLeksands OK36:45+11:5110:48
9Anna FunkeLeksands OK37:24+12:3011:00
10Sara JosarpFK Friskus-Varberg37:53+12:5911:08
11Anders S NybergSäterbygdens OK38:25+13:3111:17
12Krister GolsäterKorsnäs IF OK38:33+13:3911:20
13Inge SvartlingLeksands OK38:56+14:0211:27
14Tobias LindgrenOK Kåre39:04+14:1011:29
15Bengt StenerhagVästerbergslagens OL40:00+15:0611:45
16Jenny ÖgrenKarlsbyhedens IK41:27+16:3312:11
17Jan DelbomDomnarvets GOIF43:28+18:3412:47
18David ShearerVästerbergslagens OL43:47+18:5312:52
19Harry EnbergVästerbergslagens OL44:10+19:1612:59
20Tord HalvarsonOK Kåre46:43+21:4913:44
21Eva FredrikssonKorsnäs IF OK46:52+21:5813:47
22Håkan DuhlboIFK Mora OK47:19+22:2513:55
23Evelin MagnussonOK Kåre48:13+23:1914:10
24Kristin RamsellLeksands OK49:28+24:3414:32
25Mikael BackmanOK Kåre50:46+25:5214:55
26Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK53:35+28:4115:45
27Helena ThunströmKorsnäs IF OK54:32+29:3816:02
28Anna-Karin ForsbergOK Kåre55:04+30:1016:11
29Ritva KärkkäinenAvesta OK55:23+30:2916:17
30Per-Erik ThunströmKorsnäs IF OK58:32+33:3817:12
31Bo SundénKarlsbyhedens IK58:49+33:5517:17
32Per NybonsVästerås SOK59:13+34:1917:25
33Johan OlarsLeksands OK1:02:56+38:0218:30
34Anders OlarsLeksands OK1:03:13+38:1918:35
35Bo WallinKorsnäs IF OK1:03:15+38:2118:36
36Marita OlarsLeksands OK1:03:18+38:2418:37
37Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OK1:06:34+41:4019:34
38Lars Göran OlofssonStora Tuna OK1:07:58+43:0419:59
Irma FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Lennart MagnussonIFK Hedemora OKej godkänd
Lotta StålVästerbergslagens OLej godkänd
Gunborg WestinLeksands OKej godkänd

Öppen motion 8

5 725 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Urban AndréHammarby IF OF40:036:59
2Lars MagnussonOK Linné40:40+0:377:06
3Anders HåkanssonOK Linné42:35+2:327:26
4Fredrik NormanLeksands OK43:05+3:027:31
5Peter FredrikssonIFK Mora OK43:06+3:037:31
6Fredrik GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb43:44+3:417:38
7Anna MårsellStora Tuna OK44:03+4:007:41
8Gustav ÖhgrenKorsnäs IF OK44:07+4:047:42
9Lars ÖgrenKarlsbyhedens IK46:37+6:348:08
10Mikael ÖstlundKvarnsvedens GOIF OK48:14+8:118:25
11Anna Nilsson-SimkovicsUlricehamns OK48:30+8:278:28
12Peter ViréhnAvesta OK49:19+9:168:36
13Carl MagnussonIFK Mora OK51:21+11:188:58
14Lena GillgrenStora Tuna OK52:10+12:079:06
15Jan-Olof BjörklundBjursås OK53:29+13:269:20
16Erik RisbyKlubblös54:24+14:219:30
17Radka SklenarovaUlricehamns OK58:00+17:5710:07
18Stefan BoremyrKvarnsvedens GOIF OK58:49+18:4610:16
19Jörgen FondeliusSmedjebackens OK59:23+19:2010:22
20Oskar SandbergSäterbygdens OK1:04:16+24:1311:13
21Johanna HolménHalmstad OK1:06:34+26:3111:37
22Mark BaljeuLeksands OK1:07:29+27:2611:47
23Lars DuvanderOK Kåre1:08:27+28:2411:57
24Jan BergmanOK Kåre1:09:41+29:3812:10
25Bengt HanssonSäterbygdens OK1:48:29+1:08:2618:56
Roman RyapolovIFK Mora OKej godkänd
Kristoffer HolmströmVästerbergslagens OLej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser