Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Lång Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Lång Gotland
Arrangörsorganisation: Visborgs OK
Datum: söndag 4 september 2011

D21

7 220 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nina BjersanderSvaide Roma SOK1:01:368:31
2Mikaela RönnbäckVisborgs OK1:01:42+0:068:32
3Emma LindgrenVisborgs OK1:13:40+12:0410:12
4Frida AnsinSvaide Roma SOK1:20:45+19:0911:11
Anna SameliusVisborgs OKej start

H21

10 370 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias WestfältGotlands Bro Orienteringsklubb1:06:186:23
2Brent GodmanGotlands Bro Orienteringsklubb1:16:11+9:537:20
3Andreas LiljegrenGotlands Bro Orienteringsklubb1:18:52+12:347:36
4Olof PerssonSvaide Roma SOK1:22:47+16:297:58
5Jonn BomanGotlands Bro Orienteringsklubb1:26:58+20:408:23
6Johan ÖbergVisborgs OK1:51:34+45:1610:45
Björn KarlssonSvaide Roma SOKej start

D16

4 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Junia BirgerssonVisborgs OK40:488:26
2Ellinor VejlensVisborgs OK49:09+8:2110:10
3Agnes CarlssonVisborgs OK49:51+9:0310:19
4Linn MöllerVisborgs OK54:03+13:1511:11
5Ebba KarlssonVisborgs OK55:34+14:4611:30

H16

5 740 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon KappelGotlands Bro Orienteringsklubb35:526:14
2Fredrik LevinSvaide Roma SOK42:08+6:167:20
3John FunkquistIF Hansa-Hoburg49:52+14:008:41
Frej HeggSvaide Roma SOKej start

D14

4 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove RönnbäckVisborgs OK26:476:31
2Elin JohnssonSvaide Roma SOK56:08+29:2113:41
Emelie JakobssonGarda IKej start

H14

4 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amadeus HanssonGotlands Bro Orienteringsklubb26:336:28
2David DahlVisborgs OK34:43+8:108:28
3David LevinSvaide Roma SOK50:00+23:2712:11
Vidar FunkquistIF Hansa-Hoburgej start

H14 Kort

3 110 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Anton NilssonGotlands Bro Orienteringsklubbej start

D12

3 110 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tuva NikolaussonSvaide Roma SOK23:557:41
2Beata HenrikssonSvaide Roma SOK29:47+5:529:34
3Gilda BjersanderSvaide Roma SOK31:17+7:2210:03
4Tilda NikolaussonSvaide Roma SOK32:59+9:0410:36
5Moa Segerdahl-WahlbySvaide Roma SOK34:02+10:0710:56

H12

3 110 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle SvangrenGotlands Bro Orienteringsklubb23:067:25
2Edvin JohnssonSvaide Roma SOK23:37+0:317:35
3Niklas WestbergSvaide Roma SOK26:08+3:028:24
4Rasmus VirginGotlands Bro Orienteringsklubb26:52+3:468:38
5Emil BergGarda IK35:25+12:1911:23
6Joakim BjörkegrenGotlands Bro Orienteringsklubb40:41+17:3513:04
Jonas Ihreskog FlorinGotlands Bro Orienteringsklubbej godkänd

D10

2 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Beata PetterssonGotlands Bro Orienteringsklubb19:027:33
2Alma KappelGotlands Bro Orienteringsklubb22:41+3:399:00
3Elin DahlVisborgs OK36:31+17:2914:29

H10

2 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin NilssonGotlands Bro Orienteringsklubb19:387:47
2Mattias LevinSvaide Roma SOK20:53+1:158:17
3Erik NilssonGotlands Bro Orienteringsklubb22:24+2:468:53
4Daniel GardelinVisborgs OK22:47+3:099:02
5Fabian MellbergSvaide Roma SOK26:49+7:1110:38
6Robert Al-HassanawyGarda IK28:44+9:0611:24

D35

6 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia HenrikssonSvaide Roma SOK58:499:25
2Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK1:09:00+10:1111:03

H35

7 880 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter SkalbergGotlands Bro Orienteringsklubb46:265:53
2Kjell NilssonGotlands Bro Orienteringsklubb48:47+2:216:11
3Göran KimellGotlands Bro Orienteringsklubb49:35+3:096:17
4Stefan WahlgrenVisborgs OK50:16+3:506:22
5Erik BergGarda IK1:02:51+16:257:58
6Armin SchollerVisborgs OK1:13:14+26:489:17
Pontus GustafssonSvaide Roma SOKej start

D45

4 880 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK43:388:56
2Birgitta HjerthénGotlands Bro Orienteringsklubb45:14+1:369:16
3Anki HallströmSvaide Roma SOK52:54+9:1610:50
4Katarina JakobssonGarda IK56:15+12:3711:31
5Christina MellbergSvaide Roma SOK1:04:28+20:5013:12

H45

6 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronny LiljegrenGotlands Bro Orienteringsklubb39:595:49
2Ulf NilssonGotlands Bro Orienteringsklubb41:36+1:376:03
3Magnus IhreskogGotlands Bro Orienteringsklubb46:12+6:136:43
4Åke KappelGotlands Bro Orienteringsklubb51:36+11:377:30
5Anders LevinSvaide Roma SOK1:02:58+22:599:09
6Mats EnglundSvaide Roma SOK1:10:19+30:2010:14
7Anders BirgerssonVisborgs OK1:20:34+40:3511:43
Leif JakobssonGarda IKej godkänd
Kurt LöfgrenGotlands Bro Orienteringsklubbej start
Niklas GustafssonGarda IKej start

D55

4 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie BergmanVisborgs OK41:399:50
2Lena NyströmVisborgs OK43:28+1:4910:16
3Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg45:12+3:3310:41
4Susann HanssonGotlands Bro Orienteringsklubb53:58+12:1912:45
5Gunlis SamuelsonGotlands Bro Orienteringsklubb55:15+13:3613:03
6Brita AugustssonVisborgs OK56:52+15:1313:26

H55

5 720 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gert LundquistGotlands Bro Orienteringsklubb39:536:58
2Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg48:31+8:388:28
3Kjell SkalbergGotlands Bro Orienteringsklubb49:56+10:038:43
4Leif SvangrenGotlands Bro Orienteringsklubb53:24+13:319:20
5Anders NilssonGotlands Bro Orienteringsklubb54:49+14:569:35
6Per LindskogGotlands Bro Orienteringsklubb55:14+15:219:39
7Bo MagnussonVisborgs OK55:43+15:509:44
8Ulf AhlqvistIF Hansa-Hoburg58:01+18:0810:08
9Keith SamuelsonGotlands Bro Orienteringsklubb59:51+19:5810:27
10Stefan HellströmVisborgs OK1:08:07+28:1411:54

D65

4 230 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel FranssonVisborgs OK52:3112:24
2Anne-Marie LundquistGotlands Bro Orienteringsklubb56:15+3:4413:17
Lena JacobssonVisborgs OKej godkänd

H65

4 880 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils-Erik ÅkessonSvaide Roma SOK38:247:52
2Erland GardellGotlands Bro Orienteringsklubb41:40+3:168:32
3Stefan ErlandssonGarda IK44:03+5:399:01
4Svenerik JohanssonVisby IF Gute Skid-och orienteringsklubb52:30+14:0610:45
Bertil AllmungsIF Hansa-Hoburgej start

D70

3 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta BergGarda IK58:4617:48
2Gertrud AnderssonGarda IK1:05:33+6:4719:51

H70

4 230 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Allan OlofssonSvaide Roma SOK38:529:11
2Leo LövdahlVisby IF Gute Skid-och orienteringsklubb48:09+9:1711:22
3Nils HallgrenVisborgs OK49:39+10:4711:44
4Folke LindgrenVisborgs OK1:04:42+25:5015:17
Elis NilssonSvaide Roma SOKej godkänd
Stig LindskogVisborgs OKej start

H75

4 230 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell OlofssonKA 3 IF1:01:2214:30
2Sauli JacobssonGotlands Bro Orienteringsklubb1:05:26+4:0415:28
Berndt BergGarda IKej start

D80

3 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hild NilssonVisborgs OKej godkänd

H80

3 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Gunnar OlofssonIF Hansa-Hoburgej godkänd
Sture LarssonVisborgs OKej godkänd

Inskolning

2 150 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Olof LevinSvaide Roma SOKfullföljt
Alice Persson BegiusVisborgs OKfullföljt
Alma PetterssonGotlands Bro Orienteringsklubbfullföljt
Jonathan VirginGotlands Bro Orienteringsklubbej start

U1

2 150 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil VirginGotlands Bro Orienteringsklubb20:329:33
2Ebbe BergGarda IK30:59+10:2714:24
Edvard PetterssonGotlands Bro Orienteringsklubbej godkänd
Nilo RilheimVisborgs OKej start
Nova RilheimVisborgs OKej start

U2

2 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ian BjersanderSvaide Roma SOK23:279:18
2Johan Persson BergeiusVisborgs OK26:40+3:1310:34

Öppen motion 3

3 110 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niclas VirginGotlands Bro Orienteringsklubb22:157:09
2Elvira MellbergSvaide Roma SOK32:52+10:3710:34
3Gunilla EkbergIFK Lidingös Skid o OK35:51+13:3611:31
4Margareta PerssonVisborgs OK37:06+14:5111:55
5Anki gustafssonSvaide Roma SOK38:37+16:2212:25
6Leif BjörkegrenGotlands Bro Orienteringsklubb41:01+18:4613:11
7Gerd BomanGotlands Bro Orienteringsklubb45:59+23:4414:47
8Berit AhlstenSvaide Roma SOK48:26+26:1115:34

Öppen motion 5

4 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan FunkquistIF Hansa-Hoburg35:518:44
2Göran NybergGotlands Bro Orienteringsklubb40:40+4:499:55
3Björn johanssonSvaide Roma SOK43:55+8:0410:42
4Örjan HögbergGotlands Bro Orienteringsklubb1:22:24+46:3320:05
Johnny BjersanderSvaide Roma SOKej start

Öppen motion 7

3 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika ErikssonGotlands Bro Orienteringsklubb32:329:51
2Pär GustafssonSvaide Roma SOK37:53+5:2111:28
3Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg47:32+15:0014:24
4Tom ZällTullinge SK47:57+15:2514:31
5Anna LevinSvaide Roma SOK57:44+25:1217:29
6Kerstin ZällTullinge SKTullinge58:44+26:1217:47
7Marie-Louise KarlqvistSvaide Roma SOK1:07:46+35:1420:32
8Inger WesterlundGotlands Bro Orienteringsklubb1:09:48+37:1621:09
Niklas CallenmarkSvaide Roma SOKej godkänd

Öppen motion 8

4 880 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter FalkGotlands Bro Orienteringsklubb30:346:15
2Rolf AnderssonSvaide Roma SOK53:34+23:0010:58
3Gunnar ErikssonGotlands Bro Orienteringsklubb58:23+27:4911:57
4Peter EkbergIFK Lidingös Skid o OK1:05:55+35:2113:30

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser