Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårtriss

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårtriss
Arrangörsorganisation: OK Skogsfalken
Datum: söndag 27 mars 2011

D21

7 200 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nadiya VolynskaOK Orion48:066:40
2Hanna PalmIK Hakarpspojkarna52:37+4:317:18
3Martina KarlssonStora Tuna OK53:33+5:277:26
4Cecilia BrattOK Orion54:08+6:027:31
5Grete GutmannIK Hakarpspojkarna54:10+6:047:31
6Emma AnderssonSävedalens AIK54:53+6:477:37
7Annika ÖstmanSävedalens AIK55:11+7:057:39
8Anna EnvallIK Hakarpspojkarna55:35+7:297:43
9Johanna BerggrenSävedalens AIK56:39+8:337:52
10Sara BengtssonOK Linné59:04+10:588:12
11Lisa PalmSävedalens AIK1:04:24+16:188:56
12Jolanta KolosinskaKalmar OK1:07:28+19:229:22
13Emma FaxénVäxjö OK1:09:57+21:519:42
14Ingela SmedenmarkRonneby OK1:18:23+30:1710:53
15Linda KarlssonLessebo OK1:19:11+31:0510:59
Maria MagnussonSävedalens AIKdiskvalificerad
Maria GustafssonSävedalens AIKej start
Malin SandIK Hakarpspojkarnaej start

H21

10 150 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wojciech KowalskiOK Orion53:505:18
2Patrik KarlssonIK Hakarpspojkarna55:40+1:505:29
3Daniel NilssonOK Orion58:23+4:335:45
4Rasmus LeoOK Orion58:27+4:375:45
5Aleksei AlekseyonokIK Hakarpspojkarna59:46+5:565:53
6Aleksander BernaciakOK Orion1:00:35+6:455:58
7Joakim HederskogIK Hakarpspojkarna1:00:43+6:535:58
8Andreas FermFK Göingarna1:01:27+7:376:03
9Oskar LjungqvistIK Hakarpspojkarna1:04:14+10:246:19
10Magnus SaagerOK Orion1:04:17+10:276:20
11Lars LundströmIF Hallby SOK1:05:27+11:376:26
12Rikard SagerOK Orion1:05:29+11:396:27
13Andreas RangertIK Hakarpspojkarna1:06:05+12:156:30
14Erik LundhOK Gynge1:06:34+12:446:33
15Tom OlaussonOK Orion1:08:16+14:266:43
16Johan EngströmOK Orion1:08:20+14:306:43
17Otto LundmanOK Roslagen1:09:35+15:456:51
18Simon LennermoNässjö OK1:10:47+16:576:58
19Viktor AntonssonEksjö SOK1:11:24+17:347:02
20Mikael LundqvistFalkenbergs OK1:11:26+17:367:02
21Niklas KarlssonVäxjö OK1:14:18+20:287:19
22Magnus GranqvistFK Göingarna1:15:37+21:477:26
23Patrik JohanssonKexholms SK1:15:40+21:507:27
24Jonas PetterssonLessebo OK1:18:07+24:177:41
25Johan SchagerlindOK Bävern1:18:11+24:217:42
26Måns FaxénVäxjö OK1:18:54+25:047:46
27Adam SandstedtEksjö SOK1:19:13+25:237:48
28Lars JakobssonIF Hagen1:19:19+25:297:48
29Daniel GunnarssonOK Orion1:19:45+25:557:51
30Erik StillemarkIF Hallby SOK1:21:23+27:338:01
31Marcus RamströmIK Hakarpspojkarna1:22:39+28:498:08
32Henrik BengtssonFalkenbergs OK1:24:06+30:168:17
33Henrik AdolfssonOK Bävern1:36:10+42:209:28
34Karl HolmquistIF Hallby SOK1:54:23+1:00:3311:16
35Axel LindénRonneby OK2:06:49+1:12:5912:29
Anders ReimertzEksjö SOKej start
Patrick HofmeisterIK Hakarpspojkarnaej start
Martin SöderbergOK Orionej start
Richard SjöholmOK Pan-Kristianstadej start

D21 Kort

5 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena LindénVäxjö OK41:038:12
2Cecilia BerganderEksjö SOK47:40+6:379:32
3Karin LindqvistRonneby OK58:03+17:0011:36

H21 Kort

8 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel NilssonSkåneslättens OL1:10:538:43
2Henrik LundqvistOK Gynge1:13:36+2:439:03
3Andreas KällmingIK Hakarpspojkarna1:16:01+5:089:21
4Robin ÖhrnOK Bävern1:18:49+7:569:41

D20

5 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erika HugosonNässjö OK42:057:54
2Ance RusovaEksjö SOK46:09+4:048:40
3Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna46:57+4:528:49
4Ellinor SternerOK Kåre47:54+5:499:00
5Frida NilssonSkåneslättens OL49:17+7:129:15
6Sofie SvenssonBjörkfors GOIF1:00:46+18:4111:25
Maja PetterssonOK Dackeej start

H20

7 590 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin DelinHärlövs IF57:037:30
2Johan HagströmFalkenbergs OK59:28+2:257:50
3Fredrik HenrikssonRonneby OK1:04:57+7:548:33

D18

5 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda HanssonBredaryds SOK37:317:30
2Freya Almqvist-HaasNybro OK43:43+6:128:44
3Maria JohanssonTorsås OK44:10+6:398:50
4Anna JonsonRonneby OK46:23+8:529:16
5Marika ArvidssonVäxjö OK49:40+12:099:56
6Elise HjelmTorsås OK1:08:00+30:2913:36
7Rebecca ÅgrenRonneby OK1:14:19+36:4814:51

H18

6 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton PhilipssonMarkaryds FK44:436:58
2Viktor TovessonOK Orion45:14+0:317:03
3Björn EdvinssonRonneby OK52:50+8:078:14
4Adam GranstedtIK Hakarpspojkarna57:32+12:498:58
5Gustav SandstedtEksjö SOK58:50+14:079:10
6Niclas DelinHärlövs IF1:16:13+31:3011:53

H17-20 Kort

5 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas GustavssonAndrarums IF1:23:1215:15
2Carl NäslundIF Hallby SOK1:24:53+1:4115:34

D16

4 320 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda JohanssonOK Orion30:257:02
2Moa PetterssonOK Dacke34:38+4:138:01
3Amanda JohanssonOK Dacke36:10+5:458:22
4Patricia EdgarssonAndrarums IF37:10+6:458:36
5Hanna ÖstenbergHultsfreds OK38:50+8:258:59
6Moa SvenssonNässjö OK41:56+11:319:42
7Johanna LindgrenIF Hallby SOK42:56+12:319:56
8Linnéa AnderssonBredaryds SOK44:57+14:3210:24
9Hedwig Almqvist-HaasNybro OK46:16+15:5110:42
10Elin KjellssonFalkenbergs OK55:57+25:3212:57
11Moa WåhlinOK Skogsfalken1:04:55+34:3015:01
Matilda MartinssonFalkenbergs OKej start

H16

5 450 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik AnderssonOK Orion35:166:28
2Philip PerssonOK Orion35:38+0:226:32
3Oskar LundqvistNybro OK36:00+0:446:36
4Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna39:16+4:007:12
5Johannes EklöfIF Hallby SOK39:24+4:087:13
6Henrik EklundVäxjö OK40:00+4:447:20
7Anton HanssonNässjö OK41:46+6:307:39
8Lukas BökmanRonneby OK43:21+8:057:57
9Robin LarssonFK Göingarna43:31+8:157:59
10Edvin SmedbergOK Skogsfalken47:18+12:028:40
11Theodor WahlbomOK Orion47:21+12:058:41
12Andreas HenryssonOK Dacke49:09+13:539:01
13Daniel HåkanssonVäxjö OK49:55+14:399:09
14Anton EricksonBodafors OK50:57+15:419:20
15Robin KarlssonTormestorps IF51:05+15:499:22
16Albin KarlssonOK Vilse 8757:33+22:1710:33
17Emil SjööVästerviks OK59:08+23:5210:51
18Anton LarssonFK Göingarna59:28+24:1210:54
19Erik AnderssonStigmännen Karlshamns OK1:00:30+25:1411:06
20Albert GustavssonFalkenbergs OK1:01:36+26:2011:18
21Zakarias HansonFalkenbergs OK1:05:29+30:1312:00
Anton HagströmFalkenbergs OKdiskvalificerad
Oscar AndersonKexholms SKdiskvalificerad
Daniel EngströmEksjö SOKdiskvalificerad
Hampus BerganderEksjö SOKdiskvalificerad
Felix PerssonOK Skogsfalkenej start
Per EdvinssonRonneby OKej start

D14

3 890 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnéa GolsäterEksjö SOK28:547:25
2Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna29:24+0:307:33
3Elin GranstedtIK Hakarpspojkarna32:49+3:558:26
4Hanna MelanderStigmännen Karlshamns OK33:51+4:578:42
5Ebba EnvallIK Hakarpspojkarna34:24+5:308:50
6Erica EdmanKorsnäs IF OK35:05+6:119:01
7Elsa AnderssonBredaryds SOK35:20+6:269:04
8Elin LundqvistNybro OK36:10+7:169:17
9Gabriella BerganderEksjö SOK38:10+9:169:48
10Moa HanssonBredaryds SOK38:53+9:599:59
11Amanda RangertIK Hakarpspojkarna39:15+10:2110:05
12Amelia SkalbergBredaryds SOK39:30+10:3610:09
13Linnea KjellssonFalkenbergs OK48:40+19:4612:30
14Linnea GustafssonOK Gynge48:47+19:5312:32
15Myrra CarlssonOK Orion49:53+20:5912:49
16Lisa LindkvistIK Hakarpspojkarna59:53+30:5915:23
17Helena HagströmFalkenbergs OK1:08:19+39:2517:33
18Isa StålhandskeBjörkfors GOIF1:23:53+54:5921:33

H14

3 890 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oliwer LundbergOK Bävern25:316:33
2Johan WennermarkOK Skogsfalken25:47+0:166:37
3Henrik JohannessonRonneby OK27:32+2:017:04
4Ola AnderssonStigmännen Karlshamns OK27:55+2:247:10
5Nils WärnsbergEksjö SOK31:49+6:188:10
6Melker JohanssonOK Orion33:24+7:538:35
7Rasmus ArfwedsonFrölunda OL34:19+8:488:49
8Simon RuneforsVäxjö OK36:46+11:159:27
9Emil JohanssonOK Bävern37:25+11:549:37
10Oscar LangVästerviks OK38:30+12:599:53
11Henning BollmarkIF Hallby SOK39:09+13:3810:03
12Albin HenryssonOK Dacke40:32+15:0110:25
13Albin LagerNässjö OK40:55+15:2410:31
14Lucas SundbladEksjö SOK41:20+15:4910:37
15Hampus LarssonFK Göingarna43:17+17:4611:07
16Albin AnderssonBjörkfors GOIF43:26+17:5511:09
17Oscar PhilipssonMarkaryds FK47:09+21:3812:07
18Holger OlssonAndrarums IF48:55+23:2412:34
19Simon JonssonIF Hallby SOK57:53+32:2214:52
20Albert KleinVästerviks OK1:12:18+46:4718:35
Melker LarssonFK Göingarnadiskvalificerad
Rasmus LundbergOK Bävernej start

H14 Kort

3 080 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel HanssonFalkenbergs OK45:1614:41

D12

3 080 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isa EnvallIK Hakarpspojkarna22:407:21
2Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna24:10+1:307:50
3Kajsa AnderssonOK Orion24:50+2:108:03
4Ellen KallerbäckEmmaboda Verda OK26:17+3:378:32
5Fanny SundbladEksjö SOK26:40+4:008:39
6Wilma MarkholmSkåneslättens OL31:10+8:3010:07
7Stina JohanssonOK Bävern31:53+9:1310:21
8Ellen WahlbomOK Orion32:45+10:0510:37
9Linnea DagsbergOK Orion33:56+11:1611:01
10Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK36:29+13:4911:50
11Elinor DelinFK Åsen39:04+16:2412:41
12Viveka BollmarkIF Hallby SOK47:03+24:2315:16
13Ella PalmIK Hakarpspojkarna47:41+25:0115:28
14Elin GustafssonOK Gynge59:30+36:5019:19

H12

3 080 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar JohanssonOK Dacke19:576:28
2Andreas JonssonOK Orion20:31+0:346:39
3Filip TrofastBredaryds SOK21:37+1:407:01
4Emil PetterssonOK Dacke22:27+2:307:17
5Isac EricssonVäxjö OK23:01+3:047:28
6Victor HanssonNässjö OK24:14+4:177:52
7Gustav RuneforsVäxjö OK26:04+6:078:27
8Ludwig GustavssonOK Bävern27:36+7:398:57
9Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna29:28+9:319:34
10Axel LindebergVästerviks OK30:25+10:289:52
11Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna32:35+12:3810:34
12Oscar EhrnbornAndrarums IF1:02:26+42:2920:16
Harald EklöfIF Hallby SOKej start
Albin MånssonVäxjö OKej start

H12 Kort

2 420 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Love Carlsson, Axel FranssonOK Dacke/Orion33:2213:47

D10

2 420 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda JonssonOK Orion17:347:15
2Carolin GradinAndrarums IF20:31+2:578:28
3Emma LingJönköpings OK23:11+5:379:34
4Linnea SkalbergBredaryds SOK23:48+6:149:50
5Vanja BökmanRonneby OK24:00+6:269:55
6Saga LeoBredaryds SOK24:41+7:0710:11
7Wilma BerganderEksjö SOK24:56+7:2210:18
8Tea MarkholmSkåneslättens OL27:41+10:0711:26
9Clara EhrnbornAndrarums IF28:29+10:5511:46
10Klara AnderssonOK Orion34:48+17:1414:22
Lovisa JohanssonOK Dackeej start
Petra ErikssonOK Gyngeej start

H10

2 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav ÅmanOK Vilse 8720:598:40
2Fabian AnderssonAndrarums IF23:37+2:389:45
3Oscar KjellssonFalkenbergs OK24:25+3:2610:05
4Brian AhlmAndrarums IF27:29+6:3011:21
5Måns PerssonAndrarums IF34:56+13:5714:26
6Arvid KronmarFK Vittus40:05+19:0616:33
Linus LundbergOK Bävernej start

D35

5 870 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin JonssonOK Orion49:038:21
2Camilla SelinFK Göingarna59:56+10:5310:12

H35

8 130 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik SjökvistOK Orion1:00:247:25
2Ulrik KarlssonMotala AIF OL1:03:37+3:137:49
3Heide PerssonAndrarums IF1:05:13+4:498:01
4Olof IngemarssonFK Vittus1:09:19+8:558:31
5Harald PerssonAndrarums IF1:11:18+10:548:46
6Nicklas KallerbäckEmmaboda Verda OK1:23:29+23:0510:16
7Kim AnderssonAndrarums IF1:39:27+39:0312:13
Magnus NilssonAndrarums IFej start

D40

5 000 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anette GranstedtIK Hakarpspojkarna37:227:28
2Maria OssianssonIK Hakarpspojkarna40:50+3:288:10
3Ulrika HermanssonOK Orion42:44+5:228:32
4Annika EricssonVäxjö OK44:40+7:188:56
5Ingela ThoressonAndrarums IF45:05+7:439:01
6Lotta J-SundbladEksjö SOK46:11+8:499:14
7Helena KarlssonNässjö OK50:21+12:5910:04
8Carina BerganderEksjö SOK51:50+14:2810:22
9Susanne JohannessonRonneby OK53:35+16:1310:43
10Susanne W KarlssonHärlövs IF56:23+19:0111:16
11Ulrika GustafssonIK Vista1:01:58+24:3612:23
12Karin JohanssonFK Göingarna1:05:30+28:0813:06
13Malin ÅmanOK Vilse 871:08:19+30:5713:39
14Britta KjellssonFalkenbergs OK1:10:04+32:4214:00
Carina GustafssonOK Gyngeej start
Gunilla KarlssonVäxjö OKej start

H40

7 590 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas JohannessonRonneby OK48:386:24
2Kristian PalmIK Hakarpspojkarna50:30+1:526:39
3Anders SelinFK Göingarna50:52+2:146:42
4Magnus LarssonFK Göingarna51:28+2:506:46
5Mattias OssianssonIK Hakarpspojkarna51:57+3:196:50
6Jonas PerssonTorsås OK53:43+5:057:04
7Anders LingJönköpings OK58:36+9:587:43
8Anders ArfwedsonFrölunda OL59:42+11:047:51
9Jyrki NieminenLovnais-Hämeen rasti1:00:25+11:477:57
10Jan-Ove WikingIstrums SK1:01:19+12:418:04
11Peter AnderssonStigmännen Karlshamns OK1:02:26+13:488:13
12Magnus TrofastBredaryds SOK1:02:28+13:508:13
13Håkan FranssonRonneby OK1:08:25+19:479:00
14Mikael GustafssonOK Gynge1:11:18+22:409:23
15Håkan HansonFalkenbergs OK1:12:43+24:059:34
16Thomas SundströmRonneby OK1:22:29+33:5110:52
17Bengt JannsenVästerviks OK1:28:30+39:5211:39
Anders EdvardssonEksjö SOKej start
Håkan LindbergOK Vilse 87ej start
Anders MalmqvistMotala AIF OLej start
Matti EnvallIK Hakarpspojkarnaej start

D45

4 610 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa Wadensjö-LeoBredaryds SOK38:268:20
2Ina SkalbergBredaryds SOK41:41+3:159:02
3Eva PetterssonOK Dacke42:23+3:579:11
4Annika JosefssonOK Dacke44:39+6:139:41
5Hillevi ErikssonIF Hallby SOK45:29+7:039:51
6Katarina HenmyrOK Vilse 8745:55+7:299:57
7Pia LundbergOK Bävern46:54+8:2810:10
8Sonja HaasNybro OK47:09+8:4310:13
9Lena Sandgren SwartzOK Orion47:58+9:3210:24
10Britt-Marie BengtssonFK Åsen49:01+10:3510:37
11Gunilla GustavssonOK Orion50:09+11:4310:52
12Åsa Flink-SvenssonNässjö OK50:46+12:2011:00
13Marita PhilipssonMarkaryds FK51:25+12:5911:09
14Anna EklöfIF Hallby SOK56:38+18:1212:17
15Gudrun NilssonAndrarums IF58:54+20:2812:46
16Annika ElmekeIF Hallby SOK1:12:23+33:5715:42
Tina HagårdRävetofta OKej start
Agneta Hallberg-HanssonNässjö OKej start
Anette ThoressonAndrarums IFej start

H45

6 410 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus JonssonOK Orion40:586:23
2Stefan LundOK Orinto41:54+0:566:32
3Håkan SvenssonBredaryds SOK41:58+1:006:32
4Bo GranstedtIK Hakarpspojkarna42:46+1:486:40
5Henrik LarssonFK Göingarna43:49+2:516:50
6Matti YliluikkiSuomusjärven Sisu45:59+5:017:10
7Jan JohanssonBjörkfors GOIF46:54+5:567:19
8Michael HertinVästerviks OK48:50+7:527:37
9Urban AndersonKexholms SK53:29+12:318:20
10Mikael ÖhrnOK Bävern59:05+18:079:13
11Lars-Olof LundquistNybro OK1:00:07+19:099:22
12Magnus PorleVäxjö OK1:03:16+22:189:52
13Mikael HanssonBredaryds SOK1:07:55+26:5710:35
14Jesse AnderssonBjörkfors GOIF1:11:22+30:2411:08
15Per-Åke NilssonFK Göingarna1:17:44+36:4612:07
16Gustaf TorenstamEmmaboda Verda OK1:30:29+49:3114:06
Johan HanssonNässjö OKej start

D50

4 050 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisel ArvidssonVäxjö OK34:578:37
2Lena Henriksson-ÅgrenRonneby OK42:04+7:0710:23
3Mona PalmLessebo OK42:16+7:1910:26
4Maria AnderssonBredaryds SOK44:34+9:3711:00
5Ingrid KensbyOK Tyr46:56+11:5911:35
6Mariann JohanssonKexholms SK47:28+12:3111:43
7Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK48:15+13:1811:54
8Berit RuneforsVäxjö OK54:24+19:2713:25
9Ann-Christine LööfEksjö SOK57:48+22:5114:16
10Pia StålhandskeBjörkfors GOIF58:41+23:4414:29
Kerstin TjernlundOK Vilse 87ej start
Ann-Christin NeroRonneby OKej start

H50

5 870 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ove LernåKalmar OK39:066:39
2Tore TjernlundOK Vilse 8739:43+0:376:45
3Lars-Gunnar NilssonEksjö SOK41:28+2:227:03
4Thomas HenmyrOK Vilse 8743:31+4:257:24
5Lars GerhardssonAttunda OK44:06+5:007:30
6Ingemar MånssonRonneby OK45:49+6:437:48
7Ola SvenssonOK Orion46:33+7:277:55
8Jan KarlssonVäxjö OK46:55+7:497:59
9Håkan SandstedtEksjö SOK47:21+8:158:03
10Evert JohanssonOK Bävern48:48+9:428:18
11Jan AnderssonKalmar OK49:01+9:558:21
12Göran MånssonOK Dacke49:34+10:288:26
13Rune ThuressonOK Bävern51:46+12:408:49
14Sverker ErikssonOK Gynge54:28+15:229:16
15Mats KensbyOK Tyr1:01:35+22:2910:29
16Magnus ThorOK Bävern1:02:39+23:3310:40
17Stefan KarlssonOK Älme1:38:33+59:2716:47
Ingemar NilssonFK Åsendiskvalificerad
Mats CarlssonOK Vilse 87ej start

D55

4 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bente KällVäxjö OK41:0410:08
2Gun HenrikssonEksjö SOK43:12+2:0810:40
3Lena PerssonGamleby OK49:30+8:2612:13
4Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK53:45+12:4113:16
5Kristin JohanssonOK Dacke1:00:19+19:1514:53
6Margareta SchölinTockarps IK1:12:06+31:0217:48

H55

5 320 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf SvenssonOK Njudung44:498:25
2Per Arne EvaldssonOK Gynge47:05+2:168:51
3Ingemar PerssonGamleby OK47:08+2:198:51
4Rainer ScholzIK Vista47:33+2:448:56
5Lars ÖstlinBjörkfors GOIF47:44+2:558:58
6Lars StrandOK Älme48:34+3:459:07
7Christer FolkessonEksjö SOK49:51+5:029:22
8Per NilssonStigmännen Karlshamns OK50:20+5:319:27
9Roger ThörnOK Vilse 8751:41+6:529:42
10Arne AnderssonBredaryds SOK52:46+7:579:55
11Lennart SmedenmarkRonneby OK54:09+9:2010:10
12Torgny JohanssonBjörkfors GOIF58:15+13:2610:56
13Lars EklundVäxjö OK58:31+13:4210:59
14Bo JanssonStigmännen Karlshamns OK58:33+13:4411:00
15Jan Olof FermFK Göingarna59:13+14:2411:07
16Sven-Olof SvenssonBjörkfors GOIF1:03:53+19:0412:00
17Kenneth AnderssonNässjö OK1:11:11+26:2213:22
18Bo-Gunnar JosefssonNässjö OK1:17:46+32:5714:37
19Mats KarlssonFK Vittus1:32:32+47:4317:23
Jan KarlssonOK Virdarnadiskvalificerad
Bo SvillingFK Vittusej start
Ingmar OhlssonFK Vittusej start
Håkan ForsmanRonneby OKej start

D60

3 500 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta SvenssonOK Vilse 8733:049:26
2Gunnel MånssonOK Vilse 8734:27+1:239:50
3Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK35:16+2:1210:04
4Kerstin ErikssonBjörkfors GOIF39:33+6:2911:18
5Lisa KumlinVäxjö OK41:22+8:1811:49
6Birgitta BillstamJärfälla OK41:37+8:3311:53
7Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK44:16+11:1212:38
8Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OK45:38+12:3413:02
9Ann-Britt LingforsIF Hallby SOK46:08+13:0413:10
9Birgit OlsenTisvilde Hegn OK46:08+13:0413:10
11Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK46:23+13:1913:15
12Eva ArvidssonAlvesta SOK54:30+21:2615:34
13Marie-Louise KarlssonNybro OK58:18+25:1416:39
14Inger PetterssonBjörkfors GOIF1:00:31+27:2717:17
15Vanja GummessonNybro OK1:01:23+28:1917:32

H60

5 000 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK40:578:11
2Lars SvenssonOK Vilse 8741:02+0:058:12
3Björn PalmLessebo OK41:24+0:278:16
4Krister NilssonVäxjö OK44:20+3:238:52
5Bill SchölinTockarps IK45:08+4:119:01
6Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK45:30+4:339:06
7Roger BergvikVäxjö OK46:14+5:179:14
8Klaus OlsenTisvilde Hegn OK46:15+5:189:15
9Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK47:58+7:019:35
10Kenth SundgrenSkåneslättens OL48:42+7:459:44
11Hans LingforsIF Hallby SOK49:04+8:079:48
12Bo TuressonOK Bävern49:26+8:299:53
13Bengt SörensenJönköpings OK50:26+9:2910:05
14Sven-Olof LarssonVäxjö Allmänna IS56:25+15:2811:17
Jörgen FranssonEmmaboda Verda OKdiskvalificerad
Bengt ElmerssonVärend GN OLej start
Jörgen NilssonRonneby OKej start
Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OKej start

D65

3 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta OlssonRonneby OK38:2110:57
2Gullevi SvenssonRonneby OK40:07+1:4611:27
3Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK43:57+5:3612:33
4Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK46:52+8:3113:23
5Inger AxelssonOK Orion48:16+9:5513:47
6Gunilla GrönbladHärlövs IF49:07+10:4614:02
7Ann-Mari PerssonVäxjö OK49:15+10:5414:04
8Berit ByströmOK Virdarna50:37+12:1614:27
9Vega SlottnerJönköpings OK51:43+13:2214:46
10Barbro CassingRonneby OK1:24:47+46:2624:13
11Karin LindénOK Gynge1:29:02+50:4125:26
Solbritt GustafssonOK Virdarnadiskvalificerad

H65

4 610 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn LinnersjöOK Orion37:498:12
2Morgan LjungVaggeryds SOK38:48+0:598:24
3Anders BuhréNybro OK42:57+5:089:19
4Kjell MånssonRonneby OK43:15+5:269:22
5Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK44:39+6:509:41
6Kent EkdahlEmmaboda Verda OK44:43+6:549:41
7Sven-Åke GranquistHästveda OK45:02+7:139:46
8Göran BengtssonTockarps IK45:14+7:259:48
9Tommy OlssonOK Dacke45:34+7:459:53
10Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL45:38+7:499:53
11Christer GrönbladHärlövs IF49:13+11:2410:40
12Lennart PetterssonBjörkfors GOIF49:32+11:4310:44
13Ingemar AnderssonOK Orion51:21+13:3211:08
14Hans SjögrenAlvesta SOK52:15+14:2611:20
15Leif LindströmNybro OK52:24+14:3511:21
16Kenneth ArvidssonAlvesta SOK53:53+16:0411:41
17Lars JonassonJärfälla OK53:59+16:1011:42
18Kjell HolmströmBjörkfors GOIF55:25+17:3612:01
19Nils KarlssonVäxjö Allmänna IS56:27+18:3812:14
20Lars LindénOK Gynge57:37+19:4812:29
21Krister SandbladVäxjö OK58:32+20:4312:41
22Waste ByströmOK Virdarna1:00:11+22:2213:03
23Kenneth KarlssonNybro OK1:01:09+23:2013:15
24Leif Bertil IngemarssonFK Vittus1:02:06+24:1713:28
Toivo VoudinmäkiMullsjö SOKej start

H70

4 050 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland KarlssonRonneby OK39:319:45
2Sivert AxelssonKalmar OK40:06+0:359:54
3Arne KruseStigmännen Karlshamns OK40:15+0:449:56
4Stig KarlssonLessebo OK40:36+1:0510:01
5Hagbert PerssonVäxjö OK41:57+2:2610:21
6Kurt BergstrandLessebo OK43:15+3:4410:40
7Göran KarlssonOK Bävern43:19+3:4810:41
8Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad46:37+7:0611:30
9Rune BengtssonRonneby OK47:28+7:5711:43
10Rolf HallbergNässjö OK51:21+11:5012:40
11Göran ThourVärend GN OL52:47+13:1613:01
12Hubert HugossonOK Gynge59:08+19:3714:36
13Sven PerssonTorsås OK1:00:57+21:2615:02
14Bertil AhlbergOK Gynge1:29:54+50:2322:11
Bengt BergqvistStigmännen Karlshamns OKej start

D75

2 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin HenmyrOK Vilse 8744:5115:37
2Laila MalmqvistVäxjö OK53:39+8:4818:41
3Ulla BengtssonÅrsunda IF1:00:36+15:4521:06

H75

3 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Erik MalmqvistVäxjö OK42:5112:14
2Gillis AlmVäxjö OK43:56+1:0512:33
3Lars PerssonVäsby OK45:47+2:5613:04
4Werner TörnblomVäxjö OK47:44+4:5313:38
5Inge ÅkessonStigmännen Karlshamns OK56:53+14:0216:15
6Evald JohanssonLessebo OK1:12:18+29:2720:39

H80

2 870 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven SvenssonFK Vittus40:3514:08
2Sven AnderssonOK Stigen50:21+9:4617:32

Inskolning

1 670 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Axel BrattOK Orionfullföljt
Ella BrattOK Orionfullföljt
Gustaf KullbergBjörkfors GOIFfullföljt
Sandra LingJönköpings OKfullföljt
Viktor LundqvistNybro OKfullföljt
Svante SelinFK Göingarnafullföljt
Tuva SelinFK Göingarnafullföljt
Wilmer SelinFK Göingarnafullföljt
Lisa SwartzOK Orionfullföljt
Nisse SwartzOK Orionfullföljt

U1

2 370 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas JonsonRonneby OK18:097:39
2Edvin SelinFK Göingarna23:12+5:039:47
3Jakob WilhelmssonOK Dacke24:20+6:1110:16
4Tilda PalmIK Hakarpspojkarna24:50+6:4110:28
5Alma GustavssonSOK Aneby26:51+8:4211:19
6Erik LingJönköpings OK28:03+9:5411:50
7Oskar VyggethFK Vittus29:55+11:4612:37
8Emmy GranstedtIK Hakarpspojkarna48:27+30:1820:26
Ella SöderbergOK Skogsfalkenej start

U2

2 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leo JohanssonOK Orion20:298:27
2Hugo EricssonVäxjö OK23:45+3:169:48
3Samuel HögrenOK Skogsfalken28:31+8:0211:47
4Max PerssonOK Skogsfalken29:18+8:4912:06
5Ina ÅmanOK Vilse 8737:54+17:2515:39
6Ida EdvardssonEksjö SOK44:52+24:2318:32
Ronja KarlssonHärlövs IFej start
Edvin MånssonVäxjö OKej start
Dennis PerssonAndrarums IFej start

Öppen motion 1

2 420 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ayan LingJönköpings OK20:598:40
2Johanna WilhelmssonOK Dacke30:15+9:1612:30
3Pernilla HanssonAndrarums IF31:05+10:0612:50
4Andre HanssonAndrarums IF31:11+10:1212:53
5Ludvig AnderssonAndrarums IF35:13+14:1414:33
6Lukas TerneliusFK Vittus37:01+16:0215:17
7Linus HanssonAndrarums IF51:56+30:5721:27
8Stellan GradinAndrarums IF52:10+31:1121:33
9Jonathan LjungbergOK Skogsfalken1:47:18+1:26:1944:20

Öppen motion 2

3 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria BerglundOK Vilse 8735:039:33
2Marianne MånssonRonneby OK55:38+20:3515:09
3Karin WiderbergOK Skogsfalken55:58+20:5515:14

Öppen motion 3

3 080 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alf JohanssonVäxjö OK29:359:36
2Gunnel HennryssonOK Dacke32:57+3:2210:41
3Per TovessonOK Orion33:19+3:4410:49
4Emma KramBodafors OK34:57+5:2211:20
5Hanna P-EdvardssonEksjö SOK35:12+5:3711:25
6Bengt HallerödOK Skogsfalken35:29+5:5411:31
7Kerstin LundqvistNybro OK39:36+10:0112:51
8Eva HolmquistIF Hallby SOK43:31+13:5614:07
9Jan GradinAndrarums IF44:18+14:4314:22
10Mikael HanssonAndrarums IF45:24+15:4914:44
11Ingela AnderssonOK Orion46:57+17:2215:14
12Marie KramBodafors OK52:46+23:1117:07
13Eivor NydahlStigmännen Karlshamns OK53:14+23:3917:17
14Per Inge ErikssonStigmännen Karlshamns OK1:11:41+42:0623:16
15Rosita KarlssonVäxjö Allmänna IS1:15:46+46:1124:35

Öppen motion 4

4 650 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Dennis SjöblomNässjö OKdiskvalificerad
Barbro NilssonAlvesta SOKdiskvalificerad

Öppen motion 5

3 890 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa AnderssonOK Orion36:269:21
2Linda IngemarssonFK Vittus37:10+0:449:33
3Björn GolsäterEksjö SOK39:31+3:0510:09
4Mats IngvarssonOK Vilse 8740:42+4:1610:27
5Britt ThörnOK Vilse 8740:46+4:2010:28
6Johan EklundVäxjö OK41:25+4:5910:38
7Maria HåkanssonVäxjö OK45:09+8:4311:36
8Linda HammarquistStigmännen Karlshamns OK46:42+10:1612:00
9Christina SternerOK Njudung52:37+16:1113:31
10Per- Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK52:42+16:1613:32
Anders HargebyBjörkfors GOIFdiskvalificerad

Öppen motion 6

5 370 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus KronmarFK Vittus49:559:17
2Ola MarkholmSkåneslättens OL53:23+3:289:56
3Stig NydahlStigmännen Karlshamns OK1:12:38+22:4313:31
4Andreas NordstrandStigmännen Karlshamns OK1:31:24+41:2917:01
5Markus NordstrandStigmännen Karlshamns OK1:31:26+41:3117:01
6Marina KalegrundStigmännen Karlshamns OK1:45:56+56:0119:43
7Kenny GustavssonStigmännen Karlshamns OK1:46:00+56:0519:44

Öppen motion 7

2 870 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer JohanssonEksjö SOK25:128:46
2Peter EdmanKorsnäs IF OK26:52+1:409:21
3Johanna JohnssonIK Hakarpspojkarna27:47+2:359:40
4Anne JohanssonOK Dacke29:30+4:1810:16
5Karin ÖhlinSOK Aneby30:04+4:5210:28
6Madelen OlssonOK Skogsfalken33:41+8:2911:44
7Christian LindblomStigmännen Karlshamns OK34:22+9:1011:58
8Per LundbergOK Bävern35:41+10:2912:25
9Anna KullbergBjörkfors GOIF36:21+11:0912:39
10Robin SchagerlindOK Bävern36:24+11:1212:40
11Pi PerssonOK Orion37:31+12:1913:04
12Karin AnderssonKexholms SK37:46+12:3413:09
13Maria DelinFK Åsen38:11+12:5913:18
14Conny BerggrenVäxjö Allmänna IS38:24+13:1213:22
15Olle NilssonStigmännen Karlshamns OK38:30+13:1813:24
16Jessica ElmerssonOK Bävern39:41+14:2913:49
17Sarah LindströmRonneby OK40:07+14:5513:58
18Stig AdolfssonOK Bävern40:12+15:0014:00
19Christer SvenssonRonneby OK40:57+15:4514:16
20Pia LarssonFK Göingarna42:04+16:5214:39
21Annika LarssonFK Göingarna42:08+16:5614:40
22Torvald FranssonOK Virdarna44:53+19:4115:38
23Jeanette AnderssonOK Dacke46:06+20:5416:03
24Eva TollsternVäxjö Allmänna IS50:59+25:4717:45
25Anna HagströmFalkenbergs OK51:43+26:3118:01
26Göran BerganderEksjö SOK53:58+28:4618:48
27Kennet GustavssonOK Virdarna56:20+31:0819:37
28Oscar ElmekeIF Hallby SOK1:12:11+46:5925:09
29Wåge ElmekeIF Hallby SOK1:12:26+47:1425:14
30Siv BerganderEksjö SOK1:16:06+50:5426:30
31Stig SvenssonOK Virdarna1:17:05+51:5326:51
Marie MarkholmSkåneslättens OLdiskvalificerad

Öppen motion 8

4 610 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats AnderssonOK Orion32:026:56
2Martin JohanssonOK Orion33:43+1:417:18
3Majaa AnderssonOK Dacke37:04+5:028:02
4Ulf JohanssonOK Dacke38:03+6:018:15
5Lars NordgrenEksjö SOK38:14+6:128:17
6Stefan MalmströmOK Orion38:27+6:258:20
7Johanna HolménHylte OK38:58+6:568:27
8Patrik LundqvistNybro OK41:21+9:198:58
9Egon GustavssonOK Bävern41:48+9:469:04
10Måns LennermoNässjö OK41:52+9:509:04
11Linnea ÖstergrenVäxjö OK43:44+11:429:29
12Ola GustafssonSOK Aneby48:34+16:3210:32
13Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK48:53+16:5110:36
14Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK49:00+16:5810:37
15Eva EklundVäxjö OK50:24+18:2210:55
16Alexander JohanssonOK Orion50:29+18:2710:57
17Toth RékaOK Skogsfalken50:32+18:3010:57
18Håkan AnderssonOK Dacke53:42+21:4011:38
19Kjell WilhelmssonAndrarums IF58:27+26:2512:40
20Bengt Krister NilssonFK Vittus1:05:41+33:3914:14

Öppen motion 9

7 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik Folkesson BlomOK Orion47:286:15
2Niklas BrattOK Orion53:57+6:297:06
3Christian HolmbergFK Vittus1:07:23+19:558:52
4Christian GlantzAndrarums IF1:09:49+22:219:11

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser