Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vålådalens 3-dagars, Etapp 1, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vålådalens 3-dagars, Etapp 1, sprint
Arrangörsorganisation: Östersunds OK
Datum: fredag 1 juli 2016

D21

2 820 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad24:068:32
2Amanda HanssonBredaryds SOK24:21+0:158:38
3Louise MarkstedtOK Södertörn24:37+0:318:43
4Hanna KjellinForsa OK25:06+1:008:54
5Siri JeppssonKatrineholms OK25:31+1:259:02
6Jenny DanielssonSundsvalls OK25:55+1:499:11
7Josefina SundmanÅsarna IK26:07+2:019:15
8Ida FurunäsIF Femman29:28+5:2210:26
9Helen HanstockÖstersunds OK35:11+11:0512:28

H21

3 530 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josh BeechOK Södertörn23:306:39
2Kalle DalinOK Kåre23:59+0:296:47
3Martin OlssonTäby OK24:01+0:316:48
4Edvard SundmanÅsarna IK24:37+1:076:58
5Anders BäckströmIF Femman24:57+1:277:04
6Andreas HultqvistTullinge SK26:50+3:207:36
7Anders CarnlandFrösö IF29:27+5:578:20
8Tomas KristofferssonSundsvalls OK30:12+6:428:33
9Magnus JohanssonWaxholms OK31:53+8:239:01
10Tobias AnderssonOK Österåker32:38+9:089:14
11James TurtonSouth Ribble OC34:03+10:339:38
12Anton SvenssonSöderhamns OK34:25+10:559:44
Erik MemmiHalmstad OKej start
David HolmbergSundsvalls OKej start

D20

2 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tua DahlgrenÖstersunds OK20:408:52
2Elin BlombergLycksele IF25:28+4:4810:55
3Caroline JohanssonSundsvalls OK28:41+8:0112:18

H20

2 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik JohanssonUmeå OK23:008:09
Bobby BrahmLånghundra IFej godkänd

D16

2 220 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva RingiOK Kåre20:039:01
2Maja WillénÖstersunds OK23:32+3:2910:36

H16

2 330 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig Williams StrömsnäsMalvik IL20:308:47
2Karl BrahmLånghundra IF20:33+0:038:49
3Björn JohanssonSundsvalls OK21:02+0:329:01
4Oskar BütikoferLjusdals OK22:01+1:319:26
5Öystein MoltumyrMalvik IL27:30+7:0011:48
6Kenneth KjelaasMalvik IL28:20+7:5012:09
Albin AnderssonSegersta OKej start
Emil JohanssonSegersta OKej start

D14

2 120 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia LindbergSundsvalls OK19:499:20
2Frida AnderssonSegersta OK21:21+1:3210:04
3Tove RingiOK Kåre24:18+4:2911:27
4Jonna EnghultFrösö IF25:47+5:5812:09
5Flisa RavaldÖstersunds OK27:11+7:2212:49
6Tove FrænellSundsvalls OK27:24+7:3512:55
7Ester OlofssonOK Storsjön27:58+8:0913:11

H14

2 120 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid BjörkTrollhättans SOK16:177:40
2Tor RönnestrandFrösö IF19:21+3:049:07
3Alfred AhltinMalmö OK19:31+3:149:12
4Petter Andreas LonaWing OK20:32+4:159:41
5Martin BlombergLycksele IF21:11+4:549:59
6Rasmus SöderbergGävle OK22:57+6:4010:49
7Vidar BäckmanFrösö IF26:24+10:0712:27

D12

1 970 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna LindqvistÖstersunds OK21:4010:59
2Alva BjörkTrollhättans SOK23:35+1:5511:58
3Elsa ArnessonÖstersunds OK30:26+8:4615:26

H12

1 970 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle RingiOK Kåre14:307:21
2Johan FochsenWaxholms OK15:04+0:347:38
3Olle DalinOK Kåre16:39+2:098:27
4Otto TimbyUmeå OK19:05+4:359:41
5Axel ArnessonÖstersunds OK19:34+5:049:55
6Björn RönnestrandFrösö IF20:18+5:4810:18
7Lucas SöderbergGävle OK20:44+6:1410:31
8Malte OlofssonOK Storsjön21:49+7:1911:04
9Joar BäckmanFrösö IF22:51+8:2111:35
10Viktor AhltinMalmö OK32:59+18:2916:44

D10

1 730 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edit OlofssonOK Storsjön53:4631:04

H10

1 730 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jens FochsenWaxholms OK17:3010:06
2Måns RavaldÖstersunds OK24:34+7:0414:12
3Axel BütikoferLjusdals OK24:50+7:2014:21
4Petter FochsenWaxholms OK34:33+17:0319:58
5Isak JohanssonUmeå OK45:08+27:3826:05
6Sheldon NealisLänna IF1:16:02+58:3243:56

D35

2 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny NääsSundsvalls OK22:409:43
2Karin Bernsmedklubblös24:06+1:2610:20
3Hanna EngströmSundsvalls OK28:52+6:1212:23

H35

2 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klas BringertKatrineholms OK24:498:48
2Jonatan SöderbergGävle OK27:06+2:179:36

D40

2 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Louise GötforsGöteborg-Majorna OK19:318:22
2Charlotta NilssonFrösö IF25:33+6:0210:57
3Britta BrännströmÖstersunds OK25:56+6:2511:07
4Anna LöwegrenKatrineholms OK26:49+7:1811:30
5Christina RavaldÖstersunds OK27:37+8:0611:51

H40

2 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eivind LonaWing OK24:138:35
2Lars-Erik NilssonSundsvalls OK29:50+5:3710:34
Ola JodalGöteborg-Majorna OKutgått
Joakim StenvallÖstersunds OKej start

D45

2 220 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK19:168:40
2Kersti RingiOK Kåre20:40+1:249:18
3Anna-Karin EnghultFrösö IF22:24+3:0810:05
4Inger DahlgrenÖstersunds OK23:11+3:5510:26
5Birgitta OlssonTäby OK23:21+4:0510:31
6Eija BlomqvistIF Femman24:15+4:5910:55
7AnnaKarin HaglundSundsvalls OK25:06+5:5011:18
8Ulrika WillénÖstersunds OK28:42+9:2612:55
9Catrin JohanssonSundsvalls OK28:51+9:3512:59
10Anita GrahnOK Linné31:49+12:3314:19
11Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK41:53+22:3718:51
Cecilia FochsenWaxholms OKej start

H45

2 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias EdströmKovlands IF17:257:28
2Lars-Åke LarssonÖstersunds OK20:51+3:268:56
3Mikael RingiOK Kåre23:20+5:5510:00
4Erik JohanssonUmeå OK24:30+7:0510:30
5Jonathan NealisLänna IF25:29+8:0410:56
Ulf LindqvistÖstersunds OKej start

H50

2 330 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Richard LindströmNjurunda OK19:338:23
2Björn OlofssonOK Storsjön20:17+0:448:42
3Per NordlingSundsvalls OK20:21+0:488:44
4Per-Erik RönnestrandFrösö IF20:41+1:088:52
5Jörgen AxelssonTullinge SK20:42+1:098:53
6Tomas HultqvistTullinge SK21:03+1:309:02
7Rolf JohanssonSundsvalls OK22:48+3:159:47
8Anders DahlgrenÖstersunds OK23:26+3:5310:03
9Mårten EnebergOK Storsjön24:22+4:4910:27
10Torulf BäckmanFrösö IF26:48+7:1511:30
11Hans ÅgrenÖstersunds OK26:52+7:1911:31
12Erland FischerOK Linné41:57+22:2418:00
Erik WillénÖstersunds OKej start

D55

1 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika StaafForsa OK18:579:49
2Anna-Lena TynongGävle OK20:17+1:2010:30
3Maire MeriheinäSK Uusi21:41+2:4411:14
4Agneta SamuelssonFältjägarnas IF21:59+3:0211:23
Kristina HammarfalkÖstersunds OKej start

H55

2 220 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harry HietanenGävle OK17:407:57
2Per MagnussonOK Nolaskogsarna18:32+0:528:20
3Olof FraenellSundsvalls OK20:11+2:319:05
4Mikael ErikssonVK Uvarna20:21+2:419:09
5Johan WiknerHögåkers OK20:24+2:449:11
6Håkan CarnlandFrösö IF22:40+5:0010:12
7Ulf MeriheinäSK Uusi22:59+5:1910:21
8Lars Erik StrömsnesMalvik IL23:23+5:4310:31
9Göran EngblomRehns BK27:18+9:3812:17

D60

1 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina KvickSkogslöparna21:3911:13
2Ingeborg DanielssonÖstersunds OK24:24+2:4512:38

H60

2 220 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars ForsstedtSöders-Tyresö23:2910:34
2Seth PerssonFältjägarnas IF24:01+0:3210:49
3Evert JohanssonOK Tisaren28:04+4:3512:38
4Anders ForsstedtSöders-Tyresö28:06+4:3712:39
5Lennart WinbergHudiksvalls OK28:33+5:0412:51

D65

1 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta BillstamJärfälla OK18:2512:11
2Karin WalltinÖstersunds OK20:09+1:4413:20
3Stina ElfvingByåsen IL25:28+7:0316:51

H65

1 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ove HemmingssonBrunflo IF19:3110:06
Bjørn BergerByåsen ILej godkänd

D70

1 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eivor LindgrenBrunflo IF24:2116:07
2Eva Britt BjörkBrunflo IF31:33+7:1220:53
3Ann-Mari FehrnströmEnebybergs IF38:18+13:5725:21

H70

1 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stellan FehrnströmEnebybergs IF22:5111:50
2Lars JonassonJärfälla OK23:31+0:4012:11
3Erik KardellNjurunda OK23:33+0:4212:12
4Arne GustafssonMalmö OK26:59+4:0813:58

D75

1 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann SjöbergEnebybergs IF27:1718:04
2Gerd LindqvistBrunflo IF29:49+2:3219:44

Öppen motion 1

1 730 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Sofia PedersenJärpens SKej godkänd

Öppen motion 5

2 120 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna van der MatenFrösö IF22:1710:30
2Johanna PetterssonGustavsbergs OK22:45+0:2810:43
3Åsa PerssonÖstersunds OK23:19+1:0210:59
4Gunilla NordlingSundsvalls OK24:57+2:4011:46
5Erika TimbyUmeå OK26:59+4:4212:43
6Clara LindbergÖstersunds OK27:43+5:2613:04

Öppen motion 6

2 220 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Gunnar FickÖstersunds OK20:599:27
2Tommy Hultmanklubblös23:33+2:3410:36
3Eric LindbergÖstersunds OK25:10+4:1111:20
4Maria GelinderAttunda OK29:45+8:4613:24
5Anna Gutke BergqvistSemså Fritid30:09+9:1013:34
6Åsa LindqvistÖstersunds OK31:04+10:0513:59
Håkan GruenSemså Fritidej godkänd

Öppen motion 7

1 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell SjöbergEnebybergs IF43:2128:42

Öppen motion 8

2 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne AnderssonDuveds IF34:0612:05
2Jan Anderssonklubblös41:59+7:5314:53

Öppen motion 9

3 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonatan PalmLK Gränslöst24:266:55
2Robert Larssonklubblös41:47+17:2111:50
Eric Salomonssonklubblösej godkänd

Utveckl 2

1 730 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara EdströmSundsvalls OK26:3615:22
2Moa TimbyUmeå OK37:06+10:3021:26
3Ylva WengelinNAIS Orienteringsklubb1:25:04+58:2849:10

Utveckl 1

1 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hilma DalinOK Kåre11:3110:45
2Disa WengelinNAIS Orienteringsklubb12:34+1:0311:44

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser