Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Forsa OK, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Forsa OK, medel
Arrangörsorganisation: Forsa OK
Datum: onsdag 18 juli 2018

D21 Elit

4 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yvonne GunellPargas IF40:568:49
2Annika ÖstmanDomnarvets GOIF43:12+2:169:18
3Louise LundgrenVäxjö OK45:22+4:269:46
4Stina GranefeltOK Tyr55:37+14:4111:59
5Elin VedinSundsvalls OK57:41+16:4512:25
6Linda ByströmOK Kåre1:01:42+20:4613:17
Viktoria ErnstssonGöteborg-Majorna OKej start

H21 Elit

4 990 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton SjökvistStora Tuna OK32:046:25
2Joakim SvenskStora Tuna OK32:28+0:246:30
3Olov VikströmSundsvalls OK38:13+6:097:39
4Flavio PoltéraSnättringe SK39:04+7:007:49
5Pontus PeterssonOK Orion40:26+8:228:06
6Isak BergmanOK Skogsfalken40:27+8:238:06
7Fredrik NobornIFK Göteborg Orientering43:01+10:578:37
8David SundströmSöderhamns OK43:24+11:208:41
9Mattias MårtsStora Tuna OK45:54+13:509:11
10Jonas AnderssonStora Tuna OK49:38+17:349:56
11Fredrik AnderssonIF Rigor54:09+22:0510:51
12Mathias WilhelmssonOK Kåre57:25+25:2111:30
13Markus NordmarkNässjö OK1:14:25+42:2114:54
Erik Ivarsson SandbergIFK Lidingö SOKej start

D20 Elit

3 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin GranstedtIK Hakarpspojkarna35:569:01
2Hanna KjellinForsa OK44:43+8:4711:14
3Klara AxelssonEksjö SOK45:29+9:3311:25
4Emma PetterssonOK Roxen1:00:32+24:3615:12

H20 Elit

4 580 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Walter LagerhällRehns BK38:208:22
2Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK40:55+2:358:56
3Hugo DalhammerOK Roxen41:09+2:498:59
4Carl HolmbergIF Hagen52:12+13:5211:23
Felix AxelssonMarkbygdens OKej godkänd

D18 Elit

3 640 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK29:518:12
2Tove PetterssonOK Roxen31:44+1:538:43
3Frida VikströmSundsvalls OK32:18+2:278:52
4Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna36:44+6:5310:05
5Siana SennEspoon Suunta38:29+8:3810:34
6Joelle MeisterOLG Dachsen42:49+12:5811:45
7Maja PorleVäxjö OK44:41+14:5012:16
8Tindra HjortFalköpings AIK OK45:07+15:1612:23
9Alice PalmgrenSundsvalls OK1:05:22+35:3117:57

H18 Elit

3 980 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias TidevallSkogsluffarnas OK27:076:48
2Mattia GründlerOLG Pfäffikon30:05+2:587:33
3Isac EricssonVäxjö OK30:06+2:597:33
4Morten Örnhagen JørgensenOK Snab30:31+3:247:40
5Silas HutzliOL Regio Wil31:18+4:117:51
6Jakob SjöbergGävle OK32:28+5:218:09
7Albin KårénSundsvalls OK35:33+8:268:55
8Albin TollOK Njudung36:46+9:399:14
9Marko Birk NielsenAalborg OK39:36+12:299:56
10Benjamin TerentForsa OK41:24+14:1710:24
11Rasmus NordgrenOK Kåre48:05+20:5812:04
Tim DalheimerIK Vikings OKej start
Gustav TräffNAIS Orienteringsklubbej start

D21

3 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen DavidssonAlfta-Ösa OK39:2410:49
2Sofia HolmgårdKils OK42:05+2:4111:33
3Anna ArvidssonKalmar OK45:30+6:0612:30
4Anina SennO - Motion47:23+7:5913:01
5Anna OlssonTibro OK52:10+12:4614:19
Maria ArvidssonKalmar OKej godkänd

H21

4 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper LiderudTibro OK52:3111:13
2Fredric JohanssonSnättringe SK1:12:07+19:3615:24 Ladda ner rutt i gpx-format
3Linus ClassonNAIS Orienteringsklubb1:21:51+29:2017:29

D20

3 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK41:3811:41
2Tine DalgaardKolding OK55:30+13:5215:35
3Tove JohanssonOK Alehof1:27:54+46:1624:41
Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubbej start

D16

3 410 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LingIK Hakarpspojkarna28:458:25
2Eva Örnhagen JørgensenOK Snab34:56+6:1110:14
3Inès BergerANCO36:03+7:1810:34
4Sofia PalmFK Boken38:42+9:5711:20
5Amanda KarmetunOK Njudung39:40+10:5511:37
6Klara JohanssonVästvärmlands OK39:49+11:0411:40
7Klara AnderssonOK Orion42:17+13:3212:23
8Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK42:22+13:3712:25
9Thilda SeldénIF Rigor42:28+13:4312:27
10Annick MeisterOLG Dachsen45:37+16:5213:22

H16

3 410 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK25:277:27
2Wille LångbergHudiksvalls OK26:42+1:157:49
3Oskar VikströmSundsvalls OK29:51+4:248:45
4Alfred ErdeliusIF Rigor30:21+4:548:54
5Erik Lidström LauriSnättringe SK31:07+5:409:07
6Tore PalmgrenSundsvalls OK31:08+5:419:07
7Hannes LindahlSundsvalls OK31:14+5:479:09
8Karl PetersénOK Njudung32:07+6:409:25
9Hugo EricssonVäxjö OK32:42+7:159:35
10Arvid EkströmStenungsunds OK34:00+8:339:58
11Janis HutzliOL Regio Wil34:08+8:4110:00
12Melker NordgrenOK Kåre36:06+10:3910:35
13Theis MunktvedAllerød OK36:19+10:5210:39
14Erik JohanssonFK Boken38:11+12:4411:11
15Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad38:16+12:4911:13
16Oscar HultgrenOK Njudung38:59+13:3211:25
17Tobias RøddeGanddal IL42:23+16:5612:25
18Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb43:10+17:4312:39
19Erik JohanssonOK Alehof45:55+20:2813:27
20Jens DalgaardKolding OK48:29+23:0214:13
21Erik LingIK Hakarpspojkarna49:46+24:1914:35
22Elis SandbergAlfta-Ösa OK56:14+30:4716:29
23Gustav LidmanTibro OK1:14:28+49:0121:50
Isak HagbergKalmar OKej start

H16 Kort

2 850 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per Ingvar TollehaugEiker OL51:3518:05

D14

2 850 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emmy GranstedtIK Hakarpspojkarna26:539:25
2Ebba OttossonGävle OK27:21+0:289:35
3Lisa SwartzOK Orion29:00+2:0710:10
4Ellen TollOK Njudung29:19+2:2610:17
5Tuva NylundBredaryds SOK29:41+2:4810:24
6Maja GraadIF Rigor30:05+3:1210:33
7Alva Lidström LauriSnättringe SK31:08+4:1510:55
8Alva ErssonIFK Mora OK32:16+5:2311:19
9Sofie EttlingSkogspojkarnas OK34:52+7:5912:14
10Audrey HanssonFrölunda OL35:31+8:3812:27
11Milla ForkéusOK Tyr35:50+8:5712:34
12Sandra LingIK Hakarpspojkarna37:50+10:5713:16
13Ebba KolmodinTumba-Mälarhöjden OK37:54+11:0113:17
14Matilda WallströmSävedalens AIK40:10+13:1714:05
15Ella SandbergAlfta-Ösa OK41:27+14:3414:32
16Emia HjortFalköpings AIK OK41:46+14:5314:39
17Emmy PalmFK Boken43:31+16:3815:16
18Nova MatthewsTullinge SK1:12:39+45:4625:29
Julia Hagelberg NordahlOK Kåreej godkänd
Emelie ForslundKristinehamns OKej start

H14

2 850 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NilssonLånghundra IF22:157:48
2Niels DalgaardKolding OK27:02+4:479:29
3Anton KnollBielefelder TG27:59+5:449:49
4Jonathan Birk NielsenAalborg OK29:45+7:3010:26
5Olle LångbergHudiksvalls OK33:01+10:4611:35
6Isak HolmgårdKils OK38:13+15:5813:24
7Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad46:13+23:5816:12
8Hjalmar WennbergHudiksvalls OK49:35+27:2017:23
9Johan BorgHudiksvalls OK50:11+27:5617:36
10Malte AlbinssonOK Österåker51:40+29:2518:07
11Aron SidenvallHudiksvalls OK56:11+33:5619:42
Emil SeldénIF Rigorej godkänd
Olle PetersénOK Njudungej godkänd
Nils SwartzOK Orionej godkänd
Lukas HagbergKalmar OKej start

D14 Kort

2 360 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Klara HaraldssonMotala AIF OLej start

D12

2 360 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filippa BraunVäxjö OK20:028:29
2Miranda WallströmSävedalens AIK20:31+0:298:41
3Alva EliassonSundsvalls OK22:31+2:299:32
4Minna SennO - Motion24:26+4:2410:21
5Alice JohanssonFK Boken25:56+5:5410:59
6Astrid DumailSMOG St-Medard-en-Jalles27:40+7:3811:43
7Emmy RoosIF Thor29:57+9:5512:41
8Julia GustafssonKFUM Örebro OK30:26+10:2412:53
9Rut SidenvallHudiksvalls OK33:09+13:0714:02
10Hilma EkströmStenungsunds OK41:19+21:1717:30
11Sara Storm-AnderssonOK Tyr42:51+22:4918:09
12Annkathrin KnollBielefelder TG43:16+23:1418:20
13Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb43:21+23:1918:22
14Alice EttlingSkogspojkarnas OK45:08+25:0619:07
Alice ClassonNAIS Orienteringsklubbej godkänd

H12

2 360 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel Örnhagen JørgensenOK Snab17:427:30
2Emil LingIK Hakarpspojkarna19:00+1:188:03
3Wilhelm KarmetunOK Njudung21:48+4:069:14
4Wilmer WennbergHudiksvalls OK30:24+12:4212:52
5Martti JokiForsa OK38:37+20:5516:21
6Edwin WedinNAIS Orienteringsklubb48:49+31:0720:41
Edvin ÅttingLinköpings OKej godkänd

D12 Kort

1 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella MatthewsTullinge SK19:4910:03
2Hanna OlmIF Thor45:37+25:4823:09

D10

1 970 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa WallströmSävedalens AIK21:5911:09
2Frida HerbstVästerås SOK22:27+0:2811:23
3Märta HaraldssonMotala AIF OL24:31+2:3212:26
4Selma LöfqvistVästerås SOK25:51+3:5213:07
5Klara PalmFK Boken27:48+5:4914:06
6Molly GraadIF Rigor28:29+6:3014:27
7Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre29:50+7:5115:08
8Lina HolmstenForsa OK31:54+9:5516:11
9Signe AlbinssonOK Österåker57:32+35:3329:12
10Linnea UnborgAlfta-Ösa OK1:01:57+39:5831:26

H10

1 970 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav MattssonValbo AIF12:016:05
2Emil DalgaardKolding OK12:26+0:256:18
3Malte GranefeltOK Tyr13:34+1:336:53
4Elias LindströmRonneby OK13:47+1:466:59
5Johan DalgaardKolding OK14:20+2:197:16
6Joel HolmgårdKils OK14:48+2:477:30
7Gustav JuhlinVästerås SOK15:29+3:287:51
8Herman EliassonSundsvalls OK16:05+4:048:09
9Axel JarlNAIS Orienteringsklubb16:47+4:468:31
10Ludvig JuhlinVästerås SOK17:21+5:208:48
11Jarvis HanssonFrölunda OL17:22+5:218:48
12Alfred LarssonAlfta-Ösa OK19:25+7:249:51
13Hilding GindemoÄrla IF25:06+13:0512:44
14Herman LarssonAlfta-Ösa OK26:56+14:5513:40
15David JonforsenHallstahammars OK28:02+16:0114:13
16Lukas HenrikssonAttunda OK28:10+16:0914:17
17Marcus UnborgAlfta-Ösa OK34:43+22:4217:37
18Erik EttlingSkogspojkarnas OK45:45+33:4423:13
Frank SidenvallHudiksvalls OKej start

D35

3 660 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina BergmanOK Skogsfalken37:2210:12
2Sofi ThorsellVästerås SOK42:43+5:2111:40
3Marika HagelbergOK Kåre43:05+5:4311:46
4Heike TorglerSC Meran54:00+16:3814:45
5Caroline WestbomOK Österåker58:44+21:2216:02
6Jenny EkströmStenungsunds OK1:06:06+28:4418:03
7Heidi Johansson KaislaniemiAlfta-Ösa OK1:45:36+1:08:1428:51

H35

4 580 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn NormarkTullinge SK47:3510:23
2Rickard SvenssonVästerås SOK55:19+7:4412:04
3Rickard BomanIF Thor1:00:03+12:2813:06
4Joakim LarssonAlfta-Ösa OK1:40:18+52:4321:53
Michael ForslundKristinehamns OKej start

D40

3 660 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria BraunVäxjö OK43:4811:58
2Catherine WennbergHudiksvalls OK50:06+6:1813:41
3Lina MatthewsTullinge SK51:39+7:5114:06
4Lotta HaraldssonMotala AIF OL54:20+10:3214:50
5Frida PalmFK Boken59:17+15:2916:11
6Sarah LindströmRonneby OK1:03:14+19:2617:16
7Sofia HjortFalköpings AIK OK1:21:50+38:0222:21
Cecilia KarmetunOK Njudungej godkänd
Madeleine ÖlfvingssonLinköpings OKej godkänd
Kajsa WinderLjusdals OKej start
Anna HagbergKalmar OKej start

H40

3 980 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter EttlingSkogspojkarnas OK30:327:40
2Jörgen GranefeltOK Tyr31:08+0:367:49
3Tobias EliassonSundsvalls OK31:57+1:258:01
4Tomas HenrikssonAttunda OK32:59+2:278:17
5Simone GrassiSC Meran36:09+5:379:04
6Stefan GraadIF Rigor37:56+7:249:31
7Bo Birk NielsenAalborg OK40:16+9:4410:07
8Mattias LöfqvistVästerås SOK40:55+10:2310:16
9Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö41:10+10:3810:20
10Peter BraunVäxjö OK42:21+11:4910:38
11Anders DalgaardKolding OK47:57+17:2512:02
12Thies KnollBielefelder TG49:55+19:2312:32
13Jan HjortFalköpings AIK OK53:11+22:3913:21
14Christer JohanssonAlfta-Ösa OK1:11:18+40:4617:54
Magnus UnborgAlfta-Ösa OKej godkänd

D45

3 200 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna NordströmKils OK38:0111:52
2Nathalie BerlingerOL Regio Wil40:13+2:1212:34
3Annika EricssonVäxjö OK40:17+2:1612:35
4Anna Karin OlmIF Thor41:28+3:2712:57
5Mirjam GründlerOLG Pfäffikon43:36+5:3513:37
6Anna BerganderSMOG St-Medard-en-Jalles44:37+6:3613:56
7Charlotta PalmgrenSundsvalls OK45:23+7:2214:10
8Marina JohanssonOK Njudung47:29+9:2814:50
9Marina AxelssonMarkbygdens OK51:33+13:3216:06
10Karin ErssonIFK Mora OK53:40+15:3916:46
11Anna-Märta JohanssonVästvärmlands OK1:00:48+22:4719:00
12Marianne SennO - Motion1:04:06+26:0520:01
13Monika ÖstbergAlfta-Ösa OK1:04:50+26:4920:15
14Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:06:57+28:5620:55
15Josefina BerglundFK Boken1:07:30+29:2921:05
16Corinne StäubleOLG Galgenen1:08:56+30:5521:32
17Liselott NordgrenOK Kåre1:15:46+37:4523:40
18Caroline KnollBielefelder TG1:26:18+48:1726:58
Camilla DalgaardKolding OKej godkänd
Charlotte VikströmSundsvalls OKej godkänd
Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OKej start

H45

3 980 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torgny LindströmRonneby OK31:588:01
2Tomas AlbinssonOK Österåker34:37+2:398:41
3Anders BøgevigOK Ravinen37:01+5:039:18
4Janne NäätänenSundsvalls OK37:40+5:429:27
5Anders LingIK Hakarpspojkarna38:52+6:549:45
6Alain BergerANCO39:40+7:429:57
7Rickard JonforsenHallstahammars OK42:31+10:3310:40
8Roger PalmgrenSundsvalls OK43:36+11:3810:57
9Daniel OlmIF Thor44:39+12:4111:13
10Magnus EricssonVäxjö OK45:05+13:0711:19
11Stefan TräffNAIS Orienteringsklubb46:06+14:0811:34
12Martin JuhlinVästerås SOK47:51+15:5312:01
13Emil ErdeliusIF Rigor47:58+16:0012:03
14Fredrik NilssonLånghundra IF48:19+16:2112:08
15Lars MunktvedAllerød OK49:58+18:0012:33
16Håkan PalmFK Boken50:35+18:3712:42
17Mats GustafssonKFUM Örebro OK52:58+21:0013:18
18Mikael OscarsonSundbybergs IK58:23+26:2514:40
19Lars-Åke ClassonNAIS Orienteringsklubb1:06:30+34:3216:42
20Dan JohanssonFK Boken1:08:06+36:0817:06
21Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK1:15:03+43:0518:51
Jonas LångbergHudiksvalls OKej godkänd
Mattias BomanTumba-Mälarhöjden OKej godkänd

D50

3 200 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina SvenssonBredaryds SOK35:5411:13
2Anette GranstedtIK Hakarpspojkarna38:33+2:3912:02
3Sabrina MeisterOLG Dachsen39:19+3:2512:17
4Marianne Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og Omegn41:37+5:4313:00
5Ulrika Örnhagen JørgensenOK Snab47:04+11:1014:42
6Karin TidevallSkogsluffarnas OK52:35+16:4116:25
7Kristina MarteliusAttunda OK54:52+18:5817:08
8Kristina ForsOK Grip56:49+20:5517:45
9Dorothea WildhaberOLG Kölliken56:58+21:0417:48
10Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK1:23:50+47:5626:11
11Gunilla GustafssonOK Orion1:27:15+51:2127:15
Karin SvenskStora Tuna OKej godkänd
Maria FernmalmLjusdals OKej start
Anneli ÖstbergStora Tuna OKej start

H50

3 550 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Flemming JørgensenOK Snab28:548:08
2Henrik PetterssonOK Roxen31:26+2:328:51
3Christoph HutzliOL Regio Wil34:21+5:279:40
4Mattias LindahlSundsvalls OK34:26+5:329:41
5Patrik OttossonGävle OK35:37+6:4310:01
6Anders DalhammerOK Roxen37:25+8:3110:32
7Anders L OlssonGävle OK38:48+9:5410:55
8Magnus PorleVäxjö OK39:12+10:1811:02
9Johan ÅttingLinköpings OK39:32+10:3811:08
10Nichlas WallströmSävedalens AIK39:47+10:5311:12
11Mats NylundBredaryds SOK39:48+10:5411:12
12Stefan JohanssonOK Kåre39:57+11:0311:15
13Peter BrämersonTibro OK41:26+12:3211:40
14Klas NilssonOL Norska42:01+13:0711:50
15Tor Ivar ChristiansenOL Tønsberg og Omegn43:09+14:1512:09
16Thomas RoosIF Thor45:31+16:3712:49
17Jean-François DumailSMOG St-Medard-en-Jalles45:36+16:4212:50
18Jonas WibergVK Uvarna46:23+17:2913:03
19Per-Anders AxelssonMarkbygdens OK46:42+17:4813:09
20Markus GründlerOLG Pfäffikon47:39+18:4513:25
21Dennis TollOK Njudung49:33+20:3913:57
22Roger KrohnFältjägarnas IF49:51+20:5714:02
23JOACIM AhnheimTibro OK50:15+21:2114:09
24Bo HultgrenOK Njudung50:41+21:4714:16
25Peter ForsOK Grip51:05+22:1114:23
26Lars HolmgårdKils OK54:56+26:0215:28
27Thomas LjungqvistTibro OK57:54+29:0016:18
28Christoph WildhaberOLG Kölliken1:05:53+36:5918:33

D55

3 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SwartzOK Orion46:3415:19
2Marianne RosgrenOK Njudung1:38:36+52:0232:26
Ingrid KensbyOK Tyrej godkänd
Pernilla HannusVK Uvarnaej godkänd

H55

3 550 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harry HietanenGävle OK29:148:14
2Lars HolmbergIF Hagen33:58+4:449:34
3Anders LundJärfälla OK34:45+5:319:47
4Hans-Erik JanssonVK Uvarna35:39+6:2510:02
5Roland MeisterOLG Dachsen35:50+6:3610:05
6Bo GranstedtIK Hakarpspojkarna35:56+6:4210:07
7Anders RönnlundJärbo OK36:01+6:4710:08
8Björn AlbinssonIFK Mora OK36:09+6:5510:10
9Ove LernåKalmar OK36:23+7:0910:14
10Peo SvenskStora Tuna OK38:37+9:2310:52
11Bo HaglundBredareds IF41:05+11:5111:34
12Mats KensbyOK Tyr44:20+15:0612:29
13Bo LauriSnättringe SK44:41+15:2712:35
14Arne SääfGudhems IF47:06+17:5213:16
15Beat WillimannOLK Wiggertal49:29+20:1513:56
16Peter RutzO - Motion50:12+20:5814:08
17Göran MånssonStigmännen Karlshamns OK1:02:43+33:2917:40
18Stefan MarteliusAttunda OK1:10:08+40:5419:45
19Thor Inge TollehaugEiker OL1:13:02+43:4820:34
20Börje PerssonOK Alehof1:30:38+1:01:2425:31
Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubbej start

D60

2 520 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth ÖströmOK Tyr35:2914:04
2Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK39:33+4:0415:41
3Ann-Kristin VedinSelånger SOK46:06+10:3718:17
4Linnea CarlssonSkarpnäcks OL51:41+16:1220:30
5Britt GunnarssonKristinehamns OK54:19+18:5021:33
Eva EmanuelssonHelsingborgs SOKej start

H60

3 550 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars NordströmKils OK31:308:52
2Håkan LindbergOK Vilse 8735:16+3:469:56
3Olov ÖströmOK Tyr39:43+8:1311:11
4Kjell BomanSöderhamns OK39:48+8:1811:12
5Gila PolteraQuack OK43:35+12:0512:16
6Karl-Erik LindAlfta-Ösa OK43:55+12:2512:22
7Jan ZetterbergHudiksvalls OK44:01+12:3112:23
8Göran EngblomRehns BK47:28+15:5813:22
9Arne HolmerIFK Mora OK48:55+17:2513:46
10Rune SundströmSöderhamns OK49:38+18:0813:58
11Sten-Olof MatssonLeksands OK52:32+21:0214:47
12Nisse JohanssonRehns BK52:38+21:0814:49
13Mats LandquistKöping-Kolsva OK56:12+24:4215:49
14Stefan GunnarssonKristinehamns OK58:28+26:5816:28
15Göran HedmanValbo AIF1:03:14+31:4417:48
Roger LindLeksands OKej godkänd
Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOKej start

D65

2 520 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica DjurbergOK Tyr38:1615:11
2Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK38:44+0:2815:22
3Monica SvärdOK Klemmingen46:50+8:3418:35
4Britt-Marie AnderssonOK Amne47:10+8:5418:43
5Barbro ÖstlundOK Roxen47:22+9:0618:47
6Åsa StåhlHjärnarps OL55:28+17:1222:00
7Carol SandsBOK1:02:15+23:5924:42
Anita LindbohmSkarpnäcks OLej godkänd

H65

3 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torgny PetterssonMarkbygdens OK42:4014:02
2Hans-Erik SkalbergVästerås SOK44:18+1:3814:34
3Bengt A PerssonOckelbo OK47:42+5:0215:41
4Göran ErikssonLustens OK49:18+6:3816:13
5Roland BergSäterbygdens OK53:37+10:5717:38
6Göran SvärdOK Klemmingen53:59+11:1917:45
7Yngve PetterssonLinköpings OK55:09+12:2918:08
8Tim SandsBOK1:08:43+26:0322:36
9Ingvar AnderssonOK Amne1:14:44+32:0424:35
Bengt ÖstlundOK Roxenej godkänd
Matts BjörkeSöders-Tyresöej start

D70

2 620 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie ErikssonOK Grip46:3717:47
2Inga-Lill PetterssonLinköpings OK50:55+4:1819:26
3Margareta NobornSundsvalls OK54:33+7:5620:49
4Margrit EggliFuersten OK Ettingen55:24+8:4721:08
5Ulla LingJönköpings OK57:37+11:0021:59
6Margareta JönssonÅkers IF1:00:04+13:2722:55

H70

3 090 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henry DjurbäckMarkbygdens OK34:3811:12
2Claes NidebornStora Tuna OK38:23+3:4512:25
3Gunnar LöfkvistBjursås OK42:24+7:4613:43
4Bernt LöfkvistBjursås OK42:35+7:5713:46
5Roland EggliFuersten OK Ettingen46:48+12:1015:08
6Åke HöglundTimrå SOK47:24+12:4615:20
7Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK49:26+14:4815:59
8Håkan NilssonMalmö OK49:29+14:5116:00
9Jan LarssonSävedalens AIK52:03+17:2516:50
10Roy DawsonGafanhori54:15+19:3717:33
11Bengt StåhlHjärnarps OL1:02:09+27:3120:06
12Åke ErikssonOK Grip1:09:11+34:3322:23
13Åke LewanderSkarpnäcks OL1:17:59+43:2125:14
Leif CarlssonSkarpnäcks OLej godkänd
Roland SalomonssonVittjärvs IKej start

D75

2 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila NäslundSelånger SOK49:2823:06
2Gunborg WestinLeksands OK1:04:35+15:0730:10
Harriet KarlssonOK Gripej godkänd

H75

3 090 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erland LingJönköpings OK44:3814:26
2Erling EkelöfVärend GN OL50:01+5:2316:11
3Gunnar BengtssonSundsvalls OK51:19+6:4116:36
4Bengt JönssonÅkers IF51:26+6:4816:38
5Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad52:05+7:2716:51
6Lennart KarlssonOK Grip52:25+7:4716:57
7Erik KardellNjurunda OK56:23+11:4518:14
8Tom LindbergLunds OK1:02:10+17:3220:07
9Olle NäslundSelånger SOK1:54:28+1:09:5037:02

H80

2 620 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Janne MånssonLeksands OK47:5118:15
2Evert BergströmHudiksvalls OK56:21+8:3021:30
Gunnar TimnerUmeå OKej godkänd

Inskolning

1 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Klara JuhlinVästerås SOKfullföljt
Fanny VikströmSundsvalls OKfullföljt
Simon ÅttingLinköpings OKfullföljt
Max SylvanVänersborgs SKej godkänd
Test TestForsa OKej godkänd

U1

1 830 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benjamin Birk NielsenAalborg OK15:188:21
2Olle GranefeltOK Tyr17:14+1:569:25
3Felix HerbstVästerås SOK19:05+3:4710:25
4Jacob Anthoney OscarsonSundbybergs IK19:08+3:5010:27
5Aston NormarkTullinge SK19:19+4:0110:33
6Cloe MatthewsTullinge SK19:51+4:3310:50
7Melker MattssonValbo AIF21:57+6:3911:59
8My HolmstenForsa OK28:37+13:1915:38
9Elias WedinNAIS Orienteringsklubb35:22+20:0419:19

U2

1 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus DalgaardKolding OK16:288:21
2Sara KolmodinTumba-Mälarhöjden OK18:00+1:329:08
3Marius RøddeGanddal IL26:24+9:5613:24
4Ida SylvanVänersborgs SK30:16+13:4815:21

Öppen motion 1

2 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon OlmIF Thor26:2811:24
2Sören AnderssonOK Tyr33:48+7:2014:34
3Åsa GindemoÄrla IF34:40+8:1214:56
4Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK36:15+9:4715:37
5Siv EkelöfVärend GN OL41:31+15:0317:53
erika OscarssonSundbybergs IKej godkänd

Öppen motion 3

2 800 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin AnderssonVästerås SOK24:458:50
2Matti JohanssonOK Njudung31:10+6:2511:07
3Gustav LöfqvistVästerås SOK37:59+13:1413:33
4Erica LöfqvistVästerås SOK38:02+13:1713:35
5Jonna KrohnFältjägarnas IF38:41+13:5613:48
6Anna KrohnFältjägarnas IF38:54+14:0913:53
7Erik WedinNAIS Orienteringsklubb39:31+14:4614:06
8Erik JonssonOK Dellen40:20+15:3514:24
9Arvid JonforsenHallstahammars OK48:41+23:5617:23
10Evanna JohanssonOK Njudung49:54+25:0917:49
11Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstad51:12+26:2718:17
12Nils JohanssonVästvärmlands OK53:43+28:5819:11
13Ulla MohlinLjusdals OK53:54+29:0919:15
14Rolf KrohnHudiksvalls OK54:50+30:0519:35
15Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK56:17+31:3220:06
16Marie Olsson EliassonGävle OK57:41+32:5620:36
17Kjell RosgrenOK Njudung58:07+33:2220:45
18Ronja JuhlinGagnefs OK1:00:43+35:5821:41
Margareta LöfkvistBjursås OKej godkänd
Tomas PetersénOK Njudungej godkänd

Öppen motion 5

3 290 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Astrid Öjre SlindStora Tuna OK-8:54:01-2:42:18
2Sofia TunessonSkogspojkarnas OK39:17+9:33:1811:56
3Johan SidenvallHudiksvalls OK42:11+9:36:1212:49
4Helena LindgrenNAIS Orienteringsklubb46:07+9:40:0814:01
5Frida JonforsenHallstahammars OK48:30+9:42:3114:44
6Jenny PalmgrenSundsvalls OK49:51+9:43:5215:09
7Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK50:23+9:44:2415:18
8Kristofer  NylundEiker OL51:08+9:45:0915:32
9Thorbjörn LindgrenNAIS Orienteringsklubb51:26+9:45:2715:37
10Tanja DalheimerIK Vikings OK57:08+9:51:0917:21
11Ola SvenssonFK Åsen57:42+9:51:4317:32
12Mattias JonssonHudiksvalls OK1:04:13+9:58:1419:31
13Göran JuhlinGagnefs OK1:06:49+10:00:5020:18
14Annette SeldénIF Rigor1:07:12+10:01:1320:25
15Maria PetterssonOK Njudung1:08:06+10:02:0720:41
16Dan-Olof JohanssonOK Alehof1:16:08+10:10:0923:08
17Tore RøddeGanddal IL1:30:27+10:24:2827:29
18Maria NilssonGanddal IL1:33:24+10:27:2528:23
Martina BraunVäxjö OKej godkänd
Jenny AnderssonSöderhamns OKej godkänd

Öppen motion 7

3 090 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim JohanssonFK Friskus-Varberg25:488:20
2Lin NormarkTullinge SK30:23+4:359:49
3Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad34:51+9:0311:16
4Maria CastenborgNjurunda OK35:45+9:5711:34
5Johan BergiusVisborgs OK39:16+13:2812:42
6Thomas LagesonKöping-Kolsva OK41:12+15:2413:20
7Patrick CastenborgNjurunda OK41:19+15:3113:22
8Sveke JonssonOK Dellen43:22+17:3414:02
9Folke SvangrenGotlands Bro OK47:51+22:0315:29
10Mattias BillsonVänersborgs SK49:29+23:4116:00
11Maria SundbergOK Njudung51:41+25:5316:43
12Tommy RoosFalköpings AIK OK52:20+26:3216:56
13Frida ErikssonLustens OK54:24+28:3617:36
14Nora HolmgårdKils OK57:56+32:0818:44
15Frida RoosIF Thor58:11+32:2318:49
16Mattias ThorsellForsa OK58:57+33:0919:04
17Claes JohanssonSöderhamns OK59:12+33:2419:09
18Katarina FastOK Pan-Kristianstad1:02:30+36:4220:13
19Natalie GardelinGotlands Bro OK1:12:27+46:3923:26
20Adam ÖsterdahlVisborgs OK1:12:30+46:4223:27
21Marco SieviOLK Wiggertal1:36:33+1:10:4531:14
22Annika JohanssonOK Alehof1:59:30+1:33:4238:40
Noel BraunVäxjö OKej godkänd
Sören WilhelmssonFalköpings AIK OKej godkänd
Alma VilhelmssonFalköpings AIK OKej godkänd

Öppen motion 8

4 680 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders PeterssonOK Njudung55:1111:47
2Johannes ItenOLC Winterthur56:15+1:0412:01
3Joakim KarmetunOK Njudung56:37+1:2612:05
4Johan HerbstVästerås SOK58:17+3:0612:27
5Michael HolmgrenIF Thor58:25+3:1412:28
6Tommy FröjeSundsvalls OK1:01:35+6:2413:09
7Daniel AxelssonMålilla OK1:26:16+31:0518:25
8Jonny JohanssonOK Njudung1:34:03+38:5220:05
9Göran FastOK Pan-Kristianstad1:42:08+46:5721:49
Lina EttlingSkogspojkarnas OKej godkänd

Öppen motion 17

3 090 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ErssonIFK Mora OK28:099:06
2Mats AnderssonOK Orion32:09+4:0010:24
3Johan SwartzOK Orion33:51+5:4210:57
4Ingvar SöderqvistSöderhamns OK36:32+8:2311:49
5Olle AnderssonRehns BK36:49+8:4011:54
6Susanne PetterssonOK Roxen40:44+12:3513:10
7Ivan SöderqvistLjusdals OK41:40+13:3113:29
8Totte SmedslundOK 7741:50+13:4113:32
9Anette SjöbergGävle OK43:27+15:1814:03
10Elisabeth Isaksson NormanVK Uvarna46:38+18:2915:05
11Marita HaglundBredareds IF47:19+19:1015:18
12Karin TorstenssonFalköpings AIK OK47:40+19:3115:25
13Nils OttossonGävle OK51:25+23:1616:38
14Lennart WinbergHudiksvalls OK53:09+25:0017:12
15Marie SvenssonFK Åsen58:58+30:4919:04
16Åsa SylvanVänersborgs SK59:49+31:4019:21
17Annika PalmgrenSundsvalls OK1:00:33+32:2419:35
18Ingela AnderssonOK Orion1:00:55+32:4619:42
19Annie EdiarKamrat och Idrottsföreningen KIF1:42:13+1:14:0433:04
Andrea ErdeliusIF Rigorej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser