Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Slottssprinten 2-mannastafett, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Slottssprinten 2-mannastafett, sprint
Arrangörsorganisation: Sigtuna OK
Datum: lördag 11 juni 2016

HD20

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 123:39
1. Emil Åberg10:34110:341
2. Edvin Tögenmark13:052+1:5823:3910
2Rånäs OK 130:39
1. Gustav Svensson16:203+5:4616:203
2. Hugo Örtlund14:193+3:1230:392-1
3OK Linné 331:57
1. Arvid Tögenmark16:052+5:3116:052
2. Viktor Nilsson15:524+4:4531:573+1
4Gustavsbergs OK 144:25
1. Paulina Alzén23:025+12:2823:025
2. Sebastian Lindblom21:235+10:1644:254-1
5OK Linné 247:14
1. Svante Nelander22:344+12:0022:344
2. Joel Ahlberg24:407+13:3347:145+1
6Täby OK 249:04
1. Erik Balck37:577+27:2337:577
2. Fredrika Nordquist11:07149:046-1
7Täby OK 156:50
1. Ebba Ronnestam (vacant)34:476+24:1334:476
2. Ella Lindqvist (vacant)22:036+10:5656:507+1
Sigtuna OK 1ej godkänd
1. Maja Lyckebäckej godkändej godkänd
2. Erik Resare50:298+39:22ej godkänd

HD90

17 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IFK Lidingö SOK 126:52
1. Johan Sällfors13:433+0:1613:433
2. Ingemar Stenbeck13:09126:521-2
2Attunda OK 128:22
1. Fredrik Stenebo13:27113:271
2. Fredrik Sone14:554+1:4628:222+1
3Bromma-Vällingby SOK 128:38
1. Ola Carlén13:484+0:2113:484
2. Mattias Berglund14:503+1:4128:383-1
4IFK Enskede 129:53
1. Katarina Rundström15:559+2:2815:559
2. Pelle Forsberg13:582+0:4929:534-5
5Gustavsbergs OK 130:23
1. Peter Landén14:487+1:2114:487
2. Magnus Lindblom15:355+2:2630:235-2
6Attunda OK 232:24
1. Ulrik Ivers13:302+0:0313:302
2. Nina Ivers18:549+5:4532:246+4
7Skarpnäcks OL 232:46
1. Fanny Deckner14:456+1:1814:456
2. Gunnar Johansson18:018+4:5232:467+1
8IF Thor 133:12
1. Jonas Andersson15:308+2:0315:308
2. Ammie Berglund17:427+4:3333:1280
9Väsby OK 135:30
1. Maria Cole15:5610+2:2915:5610
2. Jonas Karlsson19:3410+6:2535:309-1
10Rånäs OK 235:40
1. Anders Ohlin14:425+1:1514:425
2. Marica Tynell20:5813+7:4935:4010+5
11Rånäs OK 136:18
1. Peter Olá19:4415+6:1719:4415
2. Jesper Henriksson16:346+3:2536:1811-4
12Länna IF 239:14
1. Karolina Andersson19:0113+5:3419:0113
2. Åsa Marknell Dewitt20:1311+7:0439:1412-1
13OK Södertörn 142:37
1. Lena Erlandsson19:0414+5:3719:0414
2. Christina Södersten23:3315+10:2442:3713-1
14Gustavsbergs OK 242:48
1. Jonatan Lindell18:5312+5:2618:5312
2. Anna Lindell23:5516+10:4642:4814+2
Ockelbo OK / Rehns BK 1ej godkänd
1. Bengt A Persson18:0511+4:3818:0511
2. Jonas Erlandssonej godkändej godkänd
Länna IF 1ej godkänd
1. Robert Almej godkändej godkänd
2. Ann-Sofie Edenhamn21:3914+8:30ej godkänd
Täby OK 1ej godkänd
1. Harald Hedenlundej godkändej godkänd
2. Viktoria Hedenlund20:2212+7:13ej godkänd

HD110

15 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Korsnäs IF OK 129:03
1. Svante Lindgren15:354+0:5615:354
2. Mats Jönsson13:28129:031-3
2Täby OK 130:16
1. Göran Hansson14:492+0:1014:492
2. Johan Palmgren15:273+1:5930:1620
3Sala OK 132:17
1. Göran Larsson14:39114:391
2. Lena Larsson17:385+4:1032:173+2
4OK Linné / OK Hedströmmen 132:47
1. Per-Erik Wåhlberg16:018+1:2216:018
2. Ulf Kjellin16:464+3:1832:474-4
5Gustavsbergs OK 133:24
1. Anneli Lindqvist18:3611+3:5718:3611
2. Ulf Burman14:482+1:2033:245-6
6Norbergs OK / Väsby OK 234:59
1. Roger Tinglöf15:446+1:0515:446
2. Johan Karlsson19:157+5:4734:5960
7Solna OK 135:49
1. Annika Svensson15:273+0:4815:273
2. Jan Bojling20:229+6:5435:497+4
8Länna IF 137:06
1. Carina Hammarling18:2010+3:4118:2010
2. Claes Hammarling18:466+5:1837:068-2
9IBM-Klubben / Rånäs OK 138:16
1. Eddie Bjärrenholt15:405+1:0115:405
2. Jan-Olof Wåhlberg22:3612+9:0838:169+4
10Väsby OK 143:28
1. Ulla Gummeson23:0313+8:2423:0313
2. Per-Åke Carlenstam20:2510+6:5743:2810-3
11Rånäs OK 344:28
1. Hans Ohlin15:467+1:0715:467
2. Monica Ohlin28:4213+15:1444:2811+4
12Vallentuna-Össeby OL 150:55
1. Christina Sälgblad28:2314+13:4428:2314
2. Claes Landqvist22:3211+9:0450:5512-2
Långhundra IF 1ej godkänd
1. Kjell Jansson18:099+3:3018:099
2. Tommy Höglundej godkändej godkänd
OK Klemmingen 1ej godkänd
1. Göran Svärd19:5812+5:1919:5812
2. Monica Svärdej godkändej godkänd
Rånäs OK 2ej godkänd
1. Leif Erik Karlssonej godkändej godkänd
2. Agneta Karlsson20:178+6:49ej godkänd

D24

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 331:01
1. Sara Roos18:214+4:2918:214
2. Johanna Roos12:40131:011-3
2OK Linné 131:24
1. Elsa Hedin13:52113:521
2. Lisa Nilsson17:322+4:5231:242+1
3Sigtuna OK 137:22
1. Malin Edman16:563+3:0416:563
2. Elin Fornander20:263+7:4637:2230
4Rånäs OK 141:38
1. Alva Olá20:207+6:2820:207
2. Alva Sundblom21:185+8:3841:384-3
5Gustavsbergs OK 142:45
1. Sofie Lindell18:575+5:0518:575
2. Louise Lindell23:487+11:0842:4550
6Långhundra IF 243:31
1. Clara Spets20:579+7:0520:579
2. Ida Warvelin22:346+9:5443:316-3
7Sala OK 143:46
1. Linnea Ehnberg22:2910+8:3722:2910
2. Emelie Engvall21:174+8:3743:467-3
8Väsby OK 146:30
1. Wilma Josefsson20:558+7:0320:558
2. Linnéa Karlsson25:358+12:5546:3080
9Väsby OK 246:37
1. Moa Johansson19:076+5:1519:076
2. Wilma Anterud27:3010+14:5046:379+3
10OK Linné 249:05
1. Malin Nilsson14:222+0:3014:222
2. Nadine Huss34:4311+22:0349:0510+8
11Sigtuna OK 249:25
1. Alicia Bohman23:3011+9:3823:3011
2. Hanna Kügler25:559+13:1549:25110

D28

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IFK Lidingö SOK 126:27
1. Signe Hillerhag13:313+0:1913:313
2. Agnes Damberg12:562+0:1326:271-2
2Attunda OK 127:26
1. Maja Sandvik13:12113:121
2. Märta Sandvik14:143+1:3127:262+1
3IFK Lidingö SOK 227:47
1. Amelie Rajan15:046+1:5215:046
2. Lisa Thunell12:43127:473-3
4Långhundra IF 128:28
1. Fanny Cedstedt13:354+0:2313:354
2. Agnes Weiss14:534+2:1028:2840
5Täby OK 131:35
1. Petronella Hedenlund14:385+1:2614:385
2. Malin Hansson16:575+4:1431:3550
6IFK Lidingö SOK 331:54
1. Ella Broquist13:172+0:0513:172
2. Maja Lilja18:376+5:5431:546+4

D32

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Täby OK / Avesta OK 132:24
1. Nickolina Hedenlund17:212+0:1117:212
2. Julia Wanner15:03132:241-1
2Sigtuna OK / IFK Mora OK 132:29
1. Anna Nordström17:10117:101
2. Sofia Berglund15:192+0:1632:292+1
3Västerbergslagens OL 136:13
1. Lisa Vogt17:343+0:2417:343
2. Alva Rytther18:393+3:3636:1330
4Täby OK 240:28
1. Josefine Andersson18:094+0:5918:094
2. Ellen Skuncke22:194+7:1640:2840
OK Roslagen / IFK Lidingö SOK 1ej godkänd
1. Agnes Bromanej godkändej godkänd
2. ej startej start

H24

17 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Attunda OK 121:55
1. Viktor Sone12:328+1:3812:328
2. Marcus Stenebo9:232+40:2121:551-7
2OK Södertörn 122:49
1. Björn Renner11:576+1:0311:576
2. Niklas Erlandsson10:523+41:5022:492-4
3IF Thor 122:57
1. David Berglund11:122+0:1811:122
2. Viktor Jemth11:455+42:4322:573+1
4IF Thor 223:27
1. Love Bylund10:54110:541
2. Axel Andersson12:337+43:3123:274+3
5Långhundra IF 124:03
1. Albin Warvelin11:183+0:2411:183
2. Love Umegård12:459+43:4324:035+2
6Attunda OK 224:53
1. Svante Sandvik12:167+1:2212:167
2. Elis Ivers12:378+43:3524:536-1
7OK Linné 125:47
1. Mathias Nordlinder11:454+0:5111:454
2. Tomas Fröman14:0213+45:0025:477+3
8Täby OK 325:52
1. Noa Berglund11:555+1:0111:555
2. Axel Balck13:5712+44:5525:528+3
9Skarpnäcks OL 126:24
1. Måns Edgren14:0312+3:0914:0312
2. Justus Arenander12:216+43:1926:249-3
10Sigtuna OK 226:50
1. Gustav Lyckebäck13:589+3:0413:589
2. Jakob Nordström12:5210+43:5026:5010+1
11Täby OK 126:54
1. Villehart Frölid14:0110+3:0714:0110
2. Filip Lindqvist12:5311+43:5126:5411+1
12Rasbo IK 127:14
1. Alfons Westerbergh15:5714+5:0315:5714
2. Elias Westerbergh11:174+42:1527:1412-2
13Gustavsbergs OK 128:54
1. Lucas Alzén14:0110+3:0714:0110
2. Rasmus Lindblom14:5314+45:5128:5413+3
14Långhundra IF 235:54
1. Edvin Nilsson14:4713+3:5314:4713
2. Simon Spets21:0716+52:0535:5414+1
15Sigtuna OK 138:38
1. William Leijonspjuth18:3516+7:4118:3516
2. Elias Strömland20:0315+51:0138:3815-1
Väsby OK 1ej godkänd
1. Emil Anterud17:0115+6:0717:0115
2. Oliver Rosanderej godkändej godkänd
Täby OK 2ej godkänd
1. Emelie Holmströmej godkändej godkänd
2. Arvid Hedenlund0:001ej godkänd

H28

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Täby OK / Järfälla OK 122:00
1. Axel Målargård10:31110:311
2. Manne Hammarberg11:29122:0010
2Rånäs OK 123:49
1. Carl Henriksson11:504+1:1911:504
2. Oskar Sundblom11:592+0:3023:492-2
3Sundbybergs IK / OK Ravinen 123:58
1. Olle Kallur11:022+0:3111:022
2. Eskil Widehag12:565+1:2723:583+1
4IFK Lidingö SOK 124:57
1. Ludvig Jarlemark11:333+1:0211:333
2. Simon Lilja13:246+1:5524:574+1
5Attunda OK 125:11
1. Emil Sone12:195+1:4812:195
2. Olle Pettersson Gradin12:524+1:2325:1150
6IFK Enskede 126:18
1. Elis Forsberg Rundström13:446+3:1313:446
2. Nils Forsberg Rundström12:343+1:0526:1860
7Täby OK 230:25
1. Gustaf Hofstedt13:527+3:2113:527
2. Otto Balck16:338+5:0430:2570
8Rånäs OK 230:31
1. Jacob Henriksson16:199+5:4816:199
2. William Adamsson14:127+2:4330:318-1
9IFK Enskede 235:00
1. Ludde Blom15:408+5:0915:408
2. Jon Forsberg Rundström19:209+7:5135:009+1

H32

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Långhundra IF 126:40
1. Albin Forsberg13:16113:161
2. Axel Leijon Thorell13:24126:4010
2Sigtuna OK 129:08
1. Gustav Kügler15:253+2:0915:253
2. Andreas Johnson13:432+0:1929:082-1
3Väsby OK 131:50
1. Robert Cole13:372+0:2113:372
2. Emil Karlsson18:133+4:4931:503+1
4Väsby OK 244:36
1. Samuel Kyletoft18:494+5:3318:494
2. Sebastian Torgerstad25:474+12:2344:3640

Dam-Öppen

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 126:08
1. Kate Morrison13:00113:001
2. Catherine Taylor13:08126:0810
2OK Roslagen/ IFK Lidingö SOK 226:33
1. Agnes Broman13:042+0:0413:042
2. Julia Rajan13:292+0:2126:3320
3OK Linné 227:57
1. Elisa Hamelius14:204+1:2014:204
2. Samantha Saeger13:373+0:2927:573-1
4OK Rodhen / HJS-Vansbro OK 131:44
1. Yvonne Grehn16:107+3:1016:107
2. Maria Olsson15:344+2:2631:444-3
5IF Thor 132:10
1. Alva Lindell15:236+2:2315:236
2. Karin Lindell16:475+3:3932:105-1
6OK Linné 334:46
1. Karna Thorsson14:143+1:1414:143
2. Johanna Ragvald20:327+7:2434:466+3
7IFK Lidingö SOK 136:38
1. Teija Leppinen16:378+3:3716:378
2. Mia Hillerhag20:016+6:5336:387-1
8Gustavsbergs OK 151:41
1. Angelica Lindblom30:179+17:1730:179
2. Cecilia Alzén21:248+8:1651:418-1
Attunda okej godkänd
1. Anna Strand14:355+1:3514:355
2. Karin Steneboej godkändej godkänd

Herr-Öppen

20 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Långhundra IF 128:06
1. Conny Forsberg13:532+0:4913:532
2. Anton Forsberg14:132+0:3928:061-1
2Sundbybergs IK 128:49
1. Niklas Carlsson15:156+2:1115:156
2. Kristoffer Tengroth13:34128:492-4
3IFK Lidingö SOK 131:08
1. Sixten Hillerhag15:045+2:0015:045
2. Måns Tistad16:045+2:3031:083-2
4Köping-Kolsva OK 131:34
1. Cristian Larsson14:474+1:4314:474
2. Johan Celander16:476+3:1331:3440
5OK Linné 131:57
1. Mats Åberg16:2710+3:2316:2710
2. Pär Tögenmark15:304+1:5631:575-5
6Täby OK 132:02
1. Joakim Backlund16:4813+3:4416:4813
2. Johan Lindqvist15:143+1:4032:026-7
7OK Hällen 132:33
1. Hugo Kindborn15:368+2:3215:368
2. Mikael Kindborn16:577+3:2332:337-1
8Länna IF 134:13
1. Johan Edenhamn16:3912+3:3516:3912
2. Nicklas DeWitt17:348+4:0034:138-4
9IF Thor 134:55
1. Hugo Bäsén15:337+2:2915:337
2. Mikael Bäsén19:2210+5:4834:559+2
10Attunda OK/OK Ravinen37:49
1. Lucas Norrman18:1315+5:0918:1315
2. Max Klasson19:3611+6:0237:4910-5
11Västerås SOK 138:02
1. Sixten Törnqvist16:229+3:1816:229
2. Stefan Törnqvist21:4012+8:0638:0211+2
12OK Rodhen / Långhundra38:30
1. Emil Grehn14:213+1:1714:213
2. Ewa Edström Forsberg24:0918+10:3538:3012+9
13Järfälla OK 139:01
1. Mark Åkesson16:3511+3:3116:3511
2. Jesper Åkesson22:2614+8:5239:0113+2
14OK Ravinen 141:53
1. Martin Rinnbäck19:4916+6:4519:4916
2. Ove Rinnbäck22:0413+8:3041:5314-2
15OK Ravinen 343:26
1. Johnny Rahlén20:4417+7:4020:4417
2. Yngve Rahlén22:4215+9:0843:2615-2
16OK Älme / Järla Orientering 144:02
1. Oscar Björck13:04113:041
2. Johan Björck30:5819+17:2444:0216+15
17Sala OK 145:24
1. Johan Engvall22:3718+9:3322:3718
2. Daniel Carlgren22:4716+9:1345:2417-1
18Järfälla OK 252:30
1. Anton Mörkfors29:1719+16:1329:1719
2. Leif Mörkfors23:1317+9:3952:3018-1
Bromma-Vällingby SOK 1ej godkänd
1. Tim Sandgren17:0214+3:5817:0214
2. Simon Sandgrenej godkändej godkänd
OK Ravinen 2ej godkänd
1. Johan Hörnfeldtej godkändej godkänd
2. Melker Hörnfeldt17:519+4:17ej godkänd

Mix-Öppen

25 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Köping-Kolsva OK / NTNUI 323:43
1. Kristine Fjellanger11:582+0:0411:582
2. Marcus Ek11:452+0:2323:431-1
2OK Linné 124:58
1. Cécile Foltzer12:064+0:1212:064
2. Arvid Roos12:526+1:3024:582-2
3IF Thor 225:45
1. Fredrik Lindell12:043+0:1012:043
2. Ebba Lindell13:418+2:1925:4530
4Långhundra IF 425:52
1. Lovisa Wigertz14:3012+2:3614:3012
2. Fredrik Wigertz11:22125:524-8
5IFK Mora OK 226:23
1. Jonna Pettersson14:0710+2:1314:0710
2. Carl Magnusson12:163+0:5426:235-5
6Köping-Kolsva OK 127:15
1. Anna Birkestål14:4713+2:5314:4713
2. Jonas Vikström12:284+1:0627:156-7
7OK Linné 227:32
1. Henrik Roos11:54111:541
2. Annette Roos15:3815+4:1627:327+6
8IFK Lidingö SOK 127:41
1. Mia Lilja15:0814+3:1415:0814
2. Pär Lilja12:335+1:1127:418-6
9Täby OK 1/ IF Thor27:56
1. Aron Hellgren12:175+0:2312:175
2. Ida Hofstedt15:3916+4:1727:569+4
10Rasbo IK 128:08
1. Jenny Westerbergh13:318+1:3713:318
2. Johan Westerbergh14:3711+3:1528:0810+2
11IF Thor 128:21
1. Rebecka Hoppe13:067+1:1213:067
2. Magnus Hoppe15:1514+3:5328:2111+4
12Attunda OK 130:16
1. Anna Gerhardsson15:2215+3:2815:2215
2. Lars Gerhardsson14:5413+3:3230:1612-3
13Långhundra IF 230:21
1. Peter Hambäck13:549+2:0013:549
2. Lovisa Hambäck16:2718+5:0530:2113+4
14Långhundra IF 130:22
1. Klas Birgersson12:206+0:2612:206
2. Johanna Weiss18:0219+6:4030:2214+8
15OK Rodhen 131:36
1. Karin Jansson16:4816+4:5416:4816
2. Emil Jansson14:4812+3:2631:3615-1
16Långhundra IF 532:09
1. Annette Wigertz18:1218+6:1818:1218
2. Sven Wigertz13:579+2:3532:0916-2
17Klubblös/OK linne33:48
1. Richard Johansson14:2211+2:2814:2211
2. Ida Hamelius19:2621+8:0433:4817+6
18Långhundra IF 634:05
1. Andrea Jonsson18:0617+6:1218:0617
2. Alva Jonsson15:5917+4:3734:0518+1
19Långhundra IF 336:28
1. Heidi Warvelin21:5920+10:0521:5920
2. Mats Warvelin14:2910+3:0736:2819-1
20Attunda OK 238:00
1. Birgitta Nyberg24:2021+12:2624:2021
2. Christoffer Norrman13:407+2:1838:0020-1
21OK Linné 338:47
1. Anita Grahn18:2919+6:3518:2919
2. Erland Fischer20:1823+8:5638:4721+2
22Långhundra IF 744:37
1. Lisa Lundberg24:3822+12:4424:3822
2. Jonas Spets19:5922+8:3744:37220
23Järfälla OK 149:24
1. Stella Östblom29:5925+18:0529:5925
2. Henrik Hansson19:2520+8:0349:2423-2
24Sala OK 149:38
1. Inger Lund27:3224+15:3827:3224
2. Mats Eriksson22:0624+10:4449:38240
25OK Enen 11:21:01
1. Lennart Eriksson27:2423+15:3027:2423
2. Barbro Melvinger53:3725+42:151:21:0125+2

Motion-Öppen

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Järfälla ok26:38
1. Marcus Sneitz15:104+4:1915:104
2. Magnus Sneitz11:282+0:0926:381-3
2Attunda OK 131:17
1. Maria Von Schmalensée10:51110:511
2. Greta Sandvik20:267+9:0731:172+1
3Ok Ravinen31:19
1. Milla Klasson20:006+9:0920:006
2. Lars Klasson11:19131:193-3
4Tumba-Mälarhöjden OK 131:21
1. Siri Rosengren16:355+5:4416:355
2. Jenny Rosengren14:464+3:2731:214-1
5Gustavsbergs OK 136:25
1. Hampus Alzén24:239+13:3224:239
2. Fredrik Alzén12:023+0:4336:255-4
6Degerfors OK / Norbergs OK 143:30
1. Kristina Tinglöf22:038+11:1222:038
2. Maria Ahlberg21:278+10:0843:306-2
7Järfälla OK 144:35
1. Amanda Mörkfors20:177+9:2620:177
2. Vera Enbom24:189+12:5944:3570
Sigtuna okej godkänd
1. Johanna Blomberg14:413+3:5014:413
2. Elina Hedeniusej godkändej godkänd
Sigtuna OK 1ej godkänd
1. Teodor Uddmäreej godkändej godkänd
2. Felix Wilhelm19:076+7:48ej godkänd
Skarpnäcks OL 2ej godkänd
1. Karolina Bergh Papasikasej godkändej godkänd
2. Nikiforos Papasikas18:015+6:42ej godkänd
Snättringe SK 1utgått
1. Torbjörn Bergman11:452+0:5411:452
2. ej startej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser